EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den, zvažujeme formu vytápění, a v letáčku, který máme k dispozici je uvedeno, že se podlahové topení nedoporučuje tam, kde se pracuje vestoje (kuch.linka) a v ložnici.

Jaké jsou důvody? (že by zdravotní?)

Děkuji, s pozdravem

[ 19.10.15 - dotaz číslo: 63137 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
u podlahového vytápění existují limity pro max. teplotu podlahy, které vycházejí z testů tepelné pohody:
27 až 28 °C u místností pro trvalý pobyt (obytné místnosti, kanceláře, ...)
30 až 32 °C u pomocných místností, kde člověk jen příležitostně přechází (předsíně, chodby, schodiště, ...)
32 až 34 °C u místností, kde člověk převážně chodí bos (plovárny, lázně, koupelny, ...).

Při dlouhodobém stání na podlaze s příliš vysokou teplotou může dojít k pocitu nepohody, někdo si stěžuje na otékání nohou. Protože jde o velmi individuální vnímání, doporučil bych podlahové topení ke kuchyňské lince řešit samostatným okruhem s vlastní regulací (směšovací ventil). Teplotu této části podlahovky pak bude možno nastavit individuálně, nezávisle na zbytku místnosti.

Do ložnice se podlahové topení nedává hlavně proto, že pod nábytkem nefunguje (resp. u nábytku na nožičkách funguje omezeně). Plocha, která obvykle v ložnici zůstane po odečtení plochy zabrané postelí a skříněmi a dalším nábytkem, někdy nestačí pro dostatečný výkon topení. Navíc, pokud je člověk v posteli, ztrácí se efekt sálavého přenosu tepla z podlahy. Do ložnice je tedy podlahovka nepraktická, obvykle je vždy nutno použít ještě radiátory.

Pozor: některé podlahové krytiny mohou mít omezení pro teplotu použití - informujte se u výrobce, zda lze danou krytinu použít v kombinaci s podlahovým vytápěním. Už při projektování je také vhodné mít představu o rozmístění nábytku, koberců atd.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný



[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat je povinnost nainstalování měřáků tepla na topení spojena s povinností instalace termostatických hlavic a ventilů. Měřáky máme v bytě nainstalované, bohužel ale máme staré otočné černé ventily, kterými není možno efektivně regulovat teplotu.

Děkuji za odpověď

[ 16.10.15 - dotaz číslo: 63069 - téma: Měření a regulace ]

Vážená paní,
povinnost instalovat termostatické ventily je něco jiného, než povinnost instalovat "měření" tepla. Obě věci jsou uvedeny v téže větě zákona zákona o hospodaření energií, č. 406/2000 Sb. Viz §7, odst. 4a):

(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni
a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji REGULUJÍCÍMI a REGISTRUJÍCÍMI dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

Jde tedy o 2 povinnosti, majitel domu nebo SVJ splnili jen jednu z nich - instalovali "měření, tedy přístroj REGISTRUJÍCÍ dodávku tepelné energie konečným uživatelům.

Povinnost instalovat termostatické ventily (tedy přístroje REGULUJÍCÍ) měl majitel domu nebo SVJ splnit do 31.12.2014. Nesplnění výše uvedené povinnosti je podle zákona správní delikt, za který může dostat pokutu až 200 tis. Kč. Správní delikty řeší Státní energetická inspekce.

Přeji příjemné bydlení!
K. Srdečný, F. Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den ,

Pořídili jsme si rodinný dům nedaleko Roudnice podlahová plocha je 222m2 dům je vytápěn kotlem na tuhá paliva ,Rádi bychom něco bez práce myslíte že plynový kotel s nějakou nádrží vody i na koupání a do budoucna i krbovou vložku s výměníkem je dobrá volba?Příští rok by jsme dům rádi zatplili včetně střechy okna loni měněna za plastová ,je to náš první dům a nevíme si rady zároveň nechceme udelat chybu děkuji moc za odpověď

[ 15.10.15 - dotaz číslo: 62919 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
kotel na plyn je dobrá volba, pokud chcete topení s malými nároky na obsluhu. Pokud předpokládáte větší spotřebu teplé vody, je vhodnější plynový kotel s průtokovým ohřevem vody. Při menší spotřebě je možné pořídit kotel s menší nádrží na teplou vodu, která se ohřívá průběžně, takže ji máte kdykoli k dispozici.
Správnou velikost kotle vám navrhne projektant.

Krbová vložka je pak spíše doplňkem pro příležitostné topení. Teplovodní vložka má smysl jen v případě, že budete v krbu topit často (třeba denně), protože topení dřevem je levnější než plyn. Vyžaduje to však investici - akumulační nádrž, do které se bude ukládat teplo z teplovodní vložky, propojení do kotelny, regulaci atd. Pokud byste v krbu topili jen občas, teplovodní vložka nemá smysl. Nezapomínejte, že krb vyžaduje obsluhu, prach z paliva a popel zvyšuje prašnost v domě.
Pokud máte starý kotel na uhlí, můžete na nový plynový kotel získat tzv. kotlíkovou dotaci. Informujte se na vašem krajském úřadě na podrobnosti. Více o dotaci zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-tuhymi-palivy/12985-kotlikova-dotace-2015-podminky-a-podrobnosti
http://www.opzp.cz/o-programu/aktuality-a-tiskove-zpravy/mzp-zverejnilo-zakladni-podminky-pro-nove-kotlikove-dotace-a-vyhlasilo-vyzvy-pro-kraje-na-vymenu-starych-kotlu-je-9-miliard

Optimální by bylo dům nejprve zateplit a potom teprve vyměnit kotel. Do nezatepleného domu budete potřebovat větší kotel a výkonnější vytápění. Po zateplení potřeba výkonu klesne, takže váš kotel bude zbytečně velký a celé to bude stát zbytečné peníze navíc.

Doporučujeme nechat zpracovat projekt zateplení a následně projekt vytápění. Pro zateplení využít dotační program Zelená úsporám. Z něho lze financovat výměnu kotle. Tento program se hodí pro větší investice. Viz: http://www.novazelenausporam.cz/

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den. Prosím o sdělení, zda kotel s výkonem 12kw (tepelná ztráta domu 9,8 kw) bude dostatečný jak pro vytápění domu tak i pro ohřev teplé vody pro 4 osoby (2 koupelny, 1 kuchyň).
Děkuji za Váš čas, trpělivost a názor.
[ 14.10.15 - dotaz číslo: 62824 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
kotel s výkonem 12 kW je dostatečný pro vytápění domu s tepelnou ztrátou 9,8 kW. Pokud je potřeba ohřívat teplou vodu, kotel přestane topit a přepne se do režimu ohřevu vody. Protože jde o několik minut provozu, nemusíte se bát, že by dům mezitím vychladnul. Výkon 12 kW postačí pro průtokový ohřev vody v množství asi 4,5 l/minutu, což je třeba pro sprchování nedostatečné. Váš kotel má proto zabudovaný zásobník 45 l, který ohřívá průběžně, takže toto množství máte kdykoli k dispozici. Pro běžný provoz je tedy váš kotel dostačující. Pokud předpokládáte větší spotřebu teplé vody (např. budete často napouštět celou vanu), pak by bylo vhodnější použít kotel s výkonem cca 24 kW.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsme s.r.o., vlastníme v panelovém domě 6 jednotek o velikosti 8,5-17 m2, vyčleněných dle prohlášení vlastníka. Jedná se o nebytové jednotky. V panelovém domě funguje SVJ. Zda nechalo SVJ zpracovat PENB nevím. Týká se nás povinnost při prodeji předložit PENB?
Děkuji za odpověď,

[ 14.10.15 - dotaz číslo: 62823 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
povinnost zpracovat PENB má vlastník budovy nebo SVJ. Vlastníky bytové jednotky nebo nebytového prostoru má povinnost předložit PENB zájemcům o koupi bytu, od 1. ledna 2016 pak i zájemcům o pronájem bytu (týká se nově uzavíraných smluv, pokud jde o prodloužení stávající smlouvy. pak PENB být nemusí). Požádejte SVJ o originál nebo ověřenou kopii PENB. Pokd PENB neexistuje a SVJ ho zpracovat nenechá, můžete ho nahradit kopiemi faktur za energie za poslední 3 roky.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat na rozúčtování tepla. Mám pronajaté nebytové prostory v domě i s bytovými jednotkami. V domě se vytápí plynem a majitel má v domě kotelnu. Majitel do nájemní smlouvy napsal, že teplo se bude rozúčtovávat dle podlahové plochy (nikde v domě nejsou poměrová měřidla). Chtěla bych se zeptat, zda je to takto v pořádku a zda bych si případně nemohla sama na topení pořídit poměrová měřidla a podle nich odečítat?

Děkuji moc za odpověď a případné odkazy na vyhlášky či zákony

S pozdravem


[ 13.10.15 - dotaz číslo: 62782 - téma: Měření a regulace , Vytápění ]

Vážená paní,
majitel budovy má povinnost instalovat měření dodávky tepla do jednotlivých prostor. Tuto povinnost nemá pouze v případě, že se neprovádí rozúčtování tepla. Tedy že uživatelé prostor platí třeba paušální platbu podle podlahové plochy. To by mohl být i váš případ.

Více viz vyhl. č. 194/2007, §7, §7a.

Pokud by se teplo mělo účtovat podle poměrových měřidel, musela by být instalována v celém domě, tj. ve všech bytových i nebytových prostorách. Měřit poměrově pouze část budovy nelze.
Pokud je do prostor, které užíváte, přivedeno teplo jen na jednom místě - má vlastní odbočku z kotelny, můžete se s majitelem domu dohodnout, že nainstalujete vlastní měřič tepla (kalorimetr) a budete platit teplo které spotřebujete. Pokud ale máte třeba radiátory napojené na různé stoupačky, pak by se musel měřit každý radiátor zvlášť, což by bylo velmi drahé.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jak velké solární panely je potřeba na vytápění nezatepleného domu cca 70 metrů plochy který je podsklepen a má 800 litrů akumulační nádrž?
Doplňkově máme možnost přitápět kotlem Viadrus či interiérovými kamny Moravia KS Klaudie s výměníkem, v případě nepřítomnosti spirálou o výkonu 9 Kw.
Předem děkuji za odpověď.

[ 12.10.15 - dotaz číslo: 62649 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Dobrý den,
vytápět dům solárními panely je možné, ale technicky náročné. Pro odhad tepla, který dům bude potřebovat, je lépe znát tepelnou ztrátu domu (z projektu vytápění), nebo spotřebu domu (z Průkazu energetické náročnosti budovy).

Nezateplený rodinný dům má spotřebu tepla na vytápění 100 až 300 kWh/m2.rok. Pokud pro odhad použijeme střední hodnotu 200 kWh/m2. rok, pak dům s plochou 70 m2 spotřebuje za rok 14 000 kWh. Z toho připadá na prosinec, kdy je sluneční energie nejméně, cca 2500 kWh. V prosinci lze z termického solárního systému získat na jižní Moravě cca 26 kWh/m2, se započtením ztrát v zimě je to cca 13 kWh/m2. Pro pokrytí měsíční potřeby 2500 kWh tedy potřebujete cca 192 m2 teplovodních kolektorů. Pokud byste použil fotovoltaiku, jsou ztráty menší, ale celková účinnost horší, proto by byla potřeba celková plocha cca 800 m2.

Po zbytek roku pak budete mít výrazné přebytky energie.

Možná bude lepší vyjít z kapacity akumulační nádrže, kterou máte k dispozici. Pro běžnou několikadenní akumulaci lze uvažovat 50 l/m2 kolektoru, tj. 16 m2 solárního termického systému, nebo cca 65 m2 fotovoltaiky. Solárním teplem nepokryjete celoroční spotřebu tepla, ale v zimě budete muset přitápět dalším zdrojem.

Pro další rozhodování doporučujeme zpracovat podrobnější analýzu a zvážit, jakým způsobem chcete dům provozovat, jaký komfort vyžadujete a kolik peněz jste do solárního systému ochoten vložit. Pro lepší využití akumulační nádrže je vhodné instalovat nízkoteplotní vytápění (podlahové vytápění, velkoplošné radiátory).

Přejeme příjemné bydlení!
K: Srdečný, F. Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Stavíme rodinný domek. Kuchyň bude propojena (bez dveří) s obývacím pokojem. Rozměry tohoto prostoru jsou 4300x7425x2550 mm, což je 80 m krychlových. V kuchyni bychom rádi měli plynový sporák s elektrickou troubou (případně varná deska 2x indukce, 2x plyn)a recirkulační digestoří. V obývacím pokoji by byla krbová vložka s externím přívodem vzduchu.
Naše otázka zní, zda v místnosti s objemem 80 m krychlových je kombinace plynového sporáku (případně varná deska 2xplyn, 2x indukce)a krbové vložky možná s ohledem na ochranu zdraví a života. Pan projektant tvrdí, že tato kombinace v prostoru s výše uvedenými rozměry z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví není možná,přičemž na stránkách energetika.tzb-info.cz jsme se dočetli, že je vyloučena pouze kombinace plynového kotle a krbu v jedné místnosti.Děkujeme.
[ 12.10.15 - dotaz číslo: 62575 - téma: Plyn ]

Dobrý den,
v první řadě požádejte projektanta o podrobnější zdůvodnění jeho stanoviska.

Kuchyně propojená bez dveří s obývacím pokojem je z hlediska plynařských předpisů i z fyzikálního hlediska jedna místnost. Domníváme se, že sporák (tj. plynový spotřebič typu A) lze umístit do místnosti, kde je i krb, zejména v případě, že krb má vlastní přívod vzduchu.
Důležité je, aby sporák měl dostatek kyslíku pro hoření a aby se spaliny vzniklé hořením plynu mohly naředit v dostatečně velkém objemu vzduchu. Z těchto důvodů předpisy zakazují umístit sporák (spotřebič typu A) do malých prostor nebo špatně větraných prostor:
1. Koupelny a sprchové kouty
2. Skladiště potravin
3. WC
4. Ložnice, kromě případů bytových jednotek s jednou obytnou místností, např. garsonky
5. V prostorách s nebezpečím požáru nebo výbuchu

Předpisy také řeší současné umístění sporáku a plynového kotle. Rozlišují se spotřebiče typu B (které odebírají vzduch z místnosti) a spotřebiče typu C (které mají vlastní přívod vzduchu). Na krb lze pohlížet jako na spotřebič typu B. V tom případě lze do jedné místnosti umístit kotel a sporák tehdy, je li-k dispozici 20 m3 prostoru pro sporák anebo 1m3/kW výkonu kotle. Např. při výkonu plynového kotle 25kW byste měli mít k dispozici nejméně 25m3. Bere se vždy vyšší požadavek, v tomto příkladu musí mít místnost nejméně 25 m3 (ve skutečnosti krb spotřebuje více vzduchu než plynový kotel, lze doporučit raději větší prostor).

Pokud ale má krb vlastní přívod vzduchu, pak na něho lze nahlížet jako na spotřebič typu C. Důležité totiž je, že neodebírá vzduch z místnosti a tedy neomezuje provoz sporáku. Plynový spotřebič typu C lze bez problémů kombinovat s plynovým sporákem. Domníváme se proto, že i ve vašem případě je kombinace sporáku a krbové vložky s vlastním přívodem vzduchu bez problémů.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Projektant nám spočítal celkovou tepelnou ztrátu domu na 9803 W. Podle projektu bychom měli dům vybavit plynovým kotlem s integrovaným zásobníkem (objem 45 l) o jmenovitém výkonu 12 kW. Kotel by měl tedy sloužit jak k vytápění dvou podlažního domu (obě podlaží dohromady mají 173 m čtverečných; posuzovaná zóna podle PENB cca 488 metrů krychlových, potrubní systém v podlaze + radiátory), tak i k ohřevu teplé vody (kuchyň, 2 koupelny 4 osoby). Jako doplňkový zdroj tepla má sloužit krbová vložka s výkonem 12 kW s teplovodním výměníkem.
Prosíme o posouzení, zda je výkon 12 kW kotle pro tuto stavbu dostačující, případně jaký byste nám doporučili.Děkujeme za Váš čas a odpověď.
[ 12.10.15 - dotaz číslo: 62574 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
pokud je tepelná ztráta domu 9,8 kW, pak by vám měl stačit kotel s výkonem 9,8 kW na to, aby v domě zajistil +20°C i v případě, že venku bude -12°C (nebo nižší teplota, podle toho, s čím projektant počítal).
Výkon kotle 12 kW je tedy rozhodně dostatečný pro pokrytí tepelné ztráty. Doporučujeme zvolit kotel s modulovaným výkonem, protože většinu roku budete potřebovat mnohem menší výkon, než je 12 kW.
Jestliže máte navíc krbovou vložku s výkonem dalších 12 kW, jsou zdroje ve vašem domě více než dostatečné.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaký obecný (ne nutně, např. jen běžně používaný)postup, když chce člověk odkoupit pozemek od povodí, teda od státu? Mám zájem stavět mve na pozemku ve správě povodí Ohře a potřeboval bych jej pro to odkoupit. Jaký orgán, a jakou formou je běžné o takovou věc žádat?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.


[ 8.10.15 - dotaz číslo: 62504 - téma: Energie vody ]

Vážený pane,
jako energetická poradna vám nedokážeme poradit ohledně prodeje pozemků. Předpokládáme, že nejlepší bude kontaktovat příslušnou správu povodí, tj. Povodí Ohře, státní podnik.

http://www.poh.cz/kontakty/adresy.htm

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na radu, praskl nám pojistný ventil u průtokového ohřívače a vytopilo to byt, čímž vznikla škoda, měli bychom se obrátit s reklamací na výrobce nebo toho kdo to instaloval ?

Děkuji za odpověď
[ 5.10.15 - dotaz číslo: 62215 - téma: Příprava teplé vody ]

Dobrý den,
doporučujeme obrátit se na instalační firmu, která by mělla ručit za kvalitu dodávaných zařázení. Instalační firma pak případně může reklamovat pojistný ventil u výrobce.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

mohl by mi někdo vysvětlit přepočet měrné roční potřeby tepla na tepelnou ztrátu domu v kW?
Budu-li uvažovat nízkoenergetický dům s měrnou potřebou tepla 50kWh/m2 a vícepodlažní dům s vytápěnou plochou 120m2, tak měrná potřeba tepla na vytápění za rok činí např. 50x120=6MWh/m2? Je to tak správně nebo je výpočet ještě jinak a počítá se na celou plochu domu včetně nevytápěných místností? Jak z této hodnoty dostanu ztrátu objektu v kW?
Moc děkuji za odpověď.

[ 1.10.15 - dotaz číslo: 62057 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
váš výpočet spotřeby tepla na vytápění je správný (jednotky máte špatně, spotřeba celého domu by byla 6 MWh). Měrná tepelná ztráta [kWh/m2.rok] může být vztažena na čistou podlahovou plochu (postup běžný při hodnocení pasivních domů podle mezinárodní metodiky), nebo na tzv. energeticky vztažnou plochu (používá se v ČR), která zahrnuje i plochu obvodových zdí a příček.

Tepelná ztráta [kW] udává, kolik tepla musíte v každém okamžiku dodat do budovy, aby uvnitř byla požadovaná teplota. V ČR se obvykle stanovuje tepelná ztráta pro venkovní teplotu -12°C (teplejší oblasti) až -18°C (horské oblasti).
podrobněji zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/25-venkovni-vypoctove-teploty-a-otopna-obdobi-dle-lokalit
Tepelná ztráta slouží pro návrh velikosti kotle a otopné soustavy. Tepelná ztráta se pak počítá z geometrie domu (kolik tepla "uteče" kterou stěnou, oknem atd.) a z potřeby větrání.

Z tepelné ztráty [kW] lze stanovit spotřebu tepla [kWh] např. pomocí této kalkulačky:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody
Opačným postupem pak ze spotřeby tepla lze stanovit i tepelnou ztrátu. Tento postup ale doporučujme jen pro orientační výpočet. Pro návrh vytápění to není vhodné.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Zdravím Vás,

chtěl bych se zeptat na LED žářovky.

Kolik hodin svítí průměrná domácnost hodin denně. Z kolika zdrojů?

Jsou pro to nějaká statistická data?

Děkuji
[ 29.9.15 - dotaz číslo: 61872 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
statistická data ke spotřebě domácností tomuto tématu jsou bohužel dost stará, ČSÚ má data z roku 2003. Viz:
https://www.czso.cz/csu/czso/spotreba-energie-v-domacnostech-cr-2003-xug3dqigvl

V říjnu 2015 by měly být zveřejněny výsledky dalšího průzkumu.
https://www.czso.cz/csu/czso/o-setreni-energo-2015

Bohužel, v této statistice není rozlišena spotřeba připadající na osvětlení. Bude to asi tím, že domácnosti nemají ponětí, o tom, kolik elektřiny připadne na osvětlení - nikdo nemá měřenou tuto spotřebu zvlášť.

Z údajů jiných zdrojů odhadujeme, že na osvětlení připadne 10 až 15% celkové spotřeby elektřiny v domácnosti (2000 až 3000 kWh/rok), tj. 200 až 450 kWh/rok (uvedená spotřeba platí pro domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu). Spotřeba na osvětlení klesá, díky rozšíření kompaktních zářivek a LED svítidel.

Návratnost kompaktní zářivky nebo LED zdroje závisí také na ceně elektřiny, pokud máte dvoutarifovou sazbu, bude návratnost delší, protože část spotřeby připadá na levnější tarif. Na webu jsou různé kalkulačky, kde si můžete úsporu vyčíslit pro konkrétní svítidlo (třeba lustr).

Více k problematice správného výběru najdete např. zde:
http://www.ekospotrebitel.cz/ekospotrebitel/odpovedna-domacnost/energie/osvetleni/
http://ekowatt.cz/cz/informace/uspory-energie/usporne-osvetleni-a-spotrebice-v-domacnosti

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný

Přejeme příjemný den




[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Zpracovávám nabídku na vypracování PENB. Jedná se o sklad a dílnu. PENB se požaduje z důvodu prodeje. Pokud by některý ze zmíněných objektů měl nižší spotřebu energie než 700 GJ, pak se na něj zpracování PENB dle zákona 406/2000 Sb. nevztahuje. Jedná se mi o doložení spotřeby energie těchto objektů, jakým způsobem se tato spotřeba dokládá.
Děkuji za odpověď.
[ 25.9.15 - dotaz číslo: 61850 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní kolegyně,
povinnost zpracovat PENB se netýká (mimo jiné) průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok. Zákon explicitně nestanovuje, jak se spotřeba dokládá.

Nejjednodušší asi bude doložit spotřebu fakturami za energie; protože jde o průmyslový nebo zemědělský objekt, budou faktury jistě součástí účetnictví provozovatele budovy. Dodavatelé elektřiny a plynu na fakturách udávají i spotřebu za minulá období, třeba 3 roky zpětně. Případně si lze tyto údaje od dodavatelů energií vyžádat.

Další možností je zpracovat pro budovu PENB, pokud zde vyjde spotřeba nižší než 700 GJ/rok, pak je jasné, že PENB být zpracován nemusí.

Přejeme příjemný den!

K. Srdečný, F. Macholda.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych se informovat, jestli je velkým podnikem společnost se 100 zaměstnanci s ročním obratem 11,1 mil EUR a bilanční sumou roční rozvahy 34,32 mil EUR z pohledu zákona novely zákona č. 406/2000 Sb. O hospodaření s energií §9? Tento podnik vlastní dvě společnosti s podíly 51% a 49% s daleko většími obraty a bilančními sumami. Má vliv na stanovení definice velkého podniku podílové účasti jiných společností nebo se vztahuje pouze na IČO společnosti?
Děkuji a přeji hezký den.




[ 24.9.15 - dotaz číslo: 61791 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
definice malého a středního podnikatele je např. v těchto dokumentech:

http://www.czechinvest.org/definice-msp
http://www.czechinvest.org/data/files/definice-maleho-a-stredniho-podniku-2-1112.pdf
http://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fdokumenty_ke_stazeni%2Feafrd%2F1182414202559.pdf

Jako energetická poradna váš dotaz neumíme zodpovědět fundovaněji, protože se týká úplně jiné oblasti.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak je to v následujícím případě s povinností provést energetický audit. Firma má roční obrat nad 50M EUR a má více než 250 zaměstnanců. Firma podniká v pronajatém prostoru v části budovy. Veškeré energie jsou centrální pro celou budovu (teplo, elektřina atd.) tj. i pro další nájemce. V pronajatém prostoru jsou podružná měřidla pro tuto oddělanou část. Navíc celková roční spotřeba energií je v pronajaté části nižší než 700GJ.

Děkuji za odpověď
[ 14.9.15 - dotaz číslo: 61251 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
ve vašem případě není spotřeba energií rozhodující.

Firma, která je "velkým podnikatelem" (tj. není malým ani středním podnikatelem dle zákona), má povinnost nechat zpracovat en. audit na VLASTNĚNÉ nebo UŽÍVANÉ en. hospodářství. Nikoli na budovy. Viz zákon 406/2000 Sb., §9 odst.2. Energetickým hospodářstvím [se rozumí] soubor technických zařízení a budov sloužících k nakládání s energií, Viz zákon 406/2000 Sb., §2 písm. d). Typicky jde třeba o chladicí zařízení, které si nájemce provozuje sám.
Pokud tedy "velký podnikatel" funguje v pronajaté budově, může mít povinnost zpracovat en. audit třeba na vytápěcí nebo chladicí systém, který v budově užívá (=sám provozuje). Častěji asi nastane situace, že majitel budovy provozuje i energetické hospodářství a nájemníkům dodává službu (topení, větrání, chlazení aj.). V tom případě nájemce povinnost zpracovat en. audit nemá, protože energetické hospodářství neužívá, ale nakupuje službu.

U budovy je jedno, jestli je v nájmu nebo ne. Rozhodující je její spotřeba, limity viz vyhláška 480/2012 Sb. Nezáleží na tom, jestli ji vlastní nebo provozuje velký nebo malý podnikatel. Pouze veřejné budovy mají limity jiné (nižší). Viz zákon 406/2000 Sb., §9 odst.1.

S dotazem se můžete obrátit i na Státní energetickou inspekci, která má kontrolovat dodržování této části zákona. SEI sice není oprávněna vykládat zákon (stejně jako naše energetická poradna), ale její názor může být zajímavý.

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

Chtěl bych se informovat ohledně novely zákona o hospodaření z energií (novela ust. § 9 zákona č. 406/2000 Sb.)

1.) Povinnost se vztahuje nejen na vlastněná, ale také na „užívaná“ energetická hospodářství. Jak tomu rozumět. Často totiž v praxi existuje stav, kdy budova A je vlastněna společností X, ale užívaná společností Y a společností Z na základě nájemních smluv. Kdo by měl audit ve vztahu k budově vypracovat? Je zde totiž energetické hospodářství, které jedna společnost vlastní a další společnosti zároveň užívají. Audit tedy budou muset vypracovat všechny tři společnosti (X jako vlastník, Y a Z jako „uživatelé“)?. Měl by se audit vypracovaný společností Z týkat celé budovy nebo pouze ploch, které např. společnost Z užívá?

2.) Rozpor mezi zněním zákona a vyhlášky č. 480/2012 Sb. - §9 odst. 2 neuvádí žádný limit. Pak ale vzniká otázka, jaký význam má ust. § 2 vyhlášky č. 480/2012 Sb., které jasné uvádí, že tato povinnost se týká jen některých provozů a stanovuje výslovně limity.

3.) Vztahuje se novela vyhlášky 480/2012 sb. na distribuční soustavu (např. rozvodné sítě a technologie)?

Děkuji a přeji hezký den


[ 10.9.15 - dotaz číslo: 61172 - téma: Úsporná opatření v průmyslu ]

Dobrý den, děkujeme za vaše otázky.

1)
Zákon č. 406/2000 Sb. rozlišuje budovu a energetické hospodářství (kotelna, zdroj tepla, větrací systém atd.). Zákon dává povinnost velkým podnikům zpracovat en. audit i pro UŽÍVANÉ energetické hospodářství, ale nikoli pro užívané budovy.
Audit pro budovu musí tedy nechat zpracovat jen vlastník budovy.
Je-li v budově energetické hospodářství (typicky kotelna), kterou užívá nájemce (který není malý nebo střední podnikatel), pak má nájemce povinnost zpracovat en. audit. Pouze pro toto hospodářství, ne pro budovu. Pokud by energetické hospodářství užívalo více velkých podnikatelů (např. jeden užívá kotelnu a druhý rozvody), pak každý nechá zpracovat audit na jím užívanou část.

2) Povinnost zpracovat en. audit stanoví zákon č. 406/2000 Sb. jednak pro velké podnikatele (dle definice "Podnikatel, který není malým nebo středním podnikatelem" - viz §9 odst. 2. Zde nejsou žádné limity spotřeby, velký podnikatel musí zpracovat en. audit na všechny vlastněné budovy a vlastněná nebo užívaná energetická hospodářství.
Pro ostatní subjekty platí §9 odst. 1, kde platí limity spotřeby uvedené ve vyhlášce č. 480/2012 Sb. Tj. např. malý podnikatel nemusí zpracovávat en. audit pro budovu se spotřebou nižší než 700 GJ/rok.

3) v zákoně 406/2000 Sb. je uvedena definice "energetickým hospodářstvím [se rozumí] soubor technických zařízení a budov sloužících k nakládání s energií".
Domníváme se, že této definici vyhovují i rozvodné sítě. Energetickým hospodářstvím se typicky rozumí třeba kotelna a související rozvody.

Přejeme hezký den!
K. Srdečný, F. Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsme 3 členná rodina. Je nutné vyměnit "karmu", převložkovat komín.Zvažujeme možnost přejít na boiler o objemu cca 100- 120 litrů. Jak mohu prosím zjistit, která společnost nám nabídne levný tarif, a zda se můžeme dostat na stejnou cenu jako za plyn. Děkuji za odpověď.
[ 7.9.15 - dotaz číslo: 60921 - téma: Elektřina, Plyn ]

Vážený pane,
cena elektřiny pro ohřev vody je cca 1,9 Kč/kWh, cena tepla z plynu (při započtení ztrát při spalování) je cca 2,3 Kč/kWh. Rozdíly u jednotlivých dodavatelů jsou asi do 10 %. Běžná spotřeba teplé vody je 800 kWh/osobu za rok, pro 3 osoby cca do 2500 kWh/rok (přesnou spotřebu zjistíte na faktuře za plyn). Ročně tedy ušetříte zhruba 1000 Kč.

Pokud chcete instalovat bojler, informujte se u distributora (PRE) o možnosti změny sazby. Zkontrolujte si na faktuře, jakou sazbu máte dnes (pravděpodobně jednotarifovou D02). Pro bojler můžete mít sazbu s nízkým tarifem C25. Distributor vám sazbu přizná, pokud je to technicky možné. Budete muset vyměnit elektroměr a případně udělat pro bojler samostatný okruh elektřiny (aby bylo možné bojler vypínat v době vysokého tarifu).

Pozor - změní se vám i náklady na spotřebu elektřiny v domácnosti (v sazbě D25 je cena za kWh ve vysokém tarifu vyšší, než v sazbě D02) a zvýší se i platby za jistič. Náklady na elektřinu a nabídky dodavatelů si můžete porovnat na kalkulátoru ERÚ:

http://www.eru.cz/cs/informacni-centrum/zmena-dodavatele/kalkulatory/porovnani-nabidek-dodavatelu-elektriny

Jak se vám změní náklady oproti ohřevu plynem si můžete porovnat na této kalkulačce:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím u ujasnění k energetickým auditům: K dotazu č. 59726 jste odpověděli: Technologická spotřeba se nezapočítává. Avšak EKIS Ostrov k dotazu č. 59498 odpovídá: .....se započítává i technologická spotřeba např. z výroby, protože v navrhovaných opatřeních se auditor zabývá i hledáním úspor v procesu výroby. Jak to tedy je ? Můžete nějak definovat pojem technologická spotřeba ve vztahu k energetickým auditům ?
[ 28.8.15 - dotaz číslo: 60545 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
možná došlo k nedorozumění.
Pokud se zpracovává energetický audit (jehož smyslem je najít úsporu energie a nákladů), pak tento audit řeší i technologickou spotřebu.

Do spotřeby energie, podle které se stanovuje povinnost en. auditu, se ale technologická spotřeba nezapočítává. Ustanovení zákona č. 406/2000 Sb., §9, v odstavcích 1 a 2. jsou málo srozumitelná, ale při bližším rozboru se dá ze zákona vyčíst, že se započítává spotřeba budov (např. na vytápění, větrání, osvětlení) a energetických hospodářství (např. kotelny). Blíže viz dotaz https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/59726
Například firma nakupuje elektřinu přes jeden fakturační elektroměr a část elektřiny používá pro nabíjení elektromobilů. Elektromobil není ani budova, ani energetické hospodářství, jeho spotřeba se tedy nezapočítává (energetický audit pak může a nemusí řešit i spotřebu elektromobilu).

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,
prosim o radu. Uvazuji o nahrade stareho topeni WAV za novejsi, respektive alternativne instalovat v ramci rekonstrukce plynovy kotel. Je prosim mozne na takovou vymenu ziskat jakoukoliv dotaci s Vasi pomoci?
Dekuji
[ 19.8.15 - dotaz číslo: 60222 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
pokud je váš byt na území hl. města Prahy, můžete žádat o dotaci v programu Čistá energie.
Zde se podporuje mimo jiné náhrada lokálních plynových topidel "WAW" za ústřední topení s plynovým kotlem.
Žádosti se přijímají do konce září 2015.

Dotace může být max. 25 tis. Kč, resp. max. 50% celkových nákladů.

Podrobnosti najdete zde:
http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/program_cista_energie_praha/program_cista_energie_praha_2015.html
http://portalzp.praha.eu/public/2b/8f/83/2038224_586955_pravidla2015_v2.pdf

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect