EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Služby  ::  Poradenství v oblasti nízkoenergetické a pasivní výstavby budov  :: 

Poradenství v oblasti nízkoenergetické a pasivní výstavby budov

Komu je služba určena?

  • zájemci o výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů
  • projektanti, architekti
  • stavební a developerské společnosti

Objekty, pro které je určena

  • všechny typy budov

EkoWATT poskytuje nezávislé odborné poradenství v oblasti výstavby domů v nízkoenergetické a pasivním standardu.

Aby bylo nízkoenergetického či pasivního standardu domu skutečně dosaženo, je třeba v rámci přípravy projektu i realizace stavby třeba doržet určité postupy. Poradíme Vám, jak postupovat, a také, jak zajistit, aby Vás nízkoenergetický či pasivní dům nevyšel příliš draho. Úspory energie lze dosáhnout pomocí kombinace různých opatření - některá investiční náklady nezvýší vůbec, jiná mohou stavbu naopak výrazně prodražit. Řešením je celková optimalizace projektu domu z hlediska investičních a provozních nákladů.

Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na tepelnou náročnost budov a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou novostavbou zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění.

Existují i tzv. pasivní domy, kde je spotřeba tepla ještě nižší - zhruba jen desetinová ve srovnání s běžnou českou novostavbou. Pasivní domy však vyžadují ještě náročnější postupy při projektování i výstavbě. Nízkoenergetický dům je tedy v současnosti jakýmsi kompromisem mezi pasivním domem a "běžnou" výstavbou. V zahraničí je již zcela běžným standardem.


Škála energetické náročnosti domů. © EkoWATT


Nízkoenergetické a pasivní domy mají několik základních znaků:

Kromě toho je důležité, aby jednotlivé komponenty domu byly vyvážené a vzájemně spolupracovaly. Podmínkou úspěšné realizace nízkoenergetické stavby je pečlivá příprava projektu, na kterém bychom rozhodně neměli šetřit. Důležité je také, aby dům projektoval tým specialistů - zadávat projekt postupně různým profesím není ideální. Po dokončení projektu bychom si měli nechat výpočtem doložit tzv. měrnou spotřebu tepla na vytápění (nesmí přesáhnout 50, respektive 15 kWh/m2.rok. Ideální je výpočet nezávislým odborníkem podle normy ČSN EN 832, která dává nejvěrohodnější výsledky.

Máte-li zájem o více informací nebo o objednání služby, vyplňte prosím poptávkový formulář.

 

další reference >>

SLOVNÍČEK POJMŮ

Pasivní dům
Dům, jehož roční potřeba tepla na vytápění je maximálně 20 kWh/m2. Běžná česká novostavba spotřebuje na vytápění zhruba 80-100 kWh/ m2.rok.
Pasivní dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy. Tato norma stanovuje ještě další podmínky pro klasifikaci domu v pasivním standardu. Mj. primární energie na provoz pasivního domu z neobnovitelných zdrojů (tedy energie na vytápění, přípravu teplé vody a elektrická energie pro technologie) nesmí překročit 60 kWh/(m2.a).
Nízkoenergetický dům
Dům, jehož roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 vytápěné podlahové plochy. Nízkoenergetický dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy.

Související služby

Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu

Optimalizace projektu novostavby nebo rekonstrukce domu ušetří až desítky procent provozních nákladů na energie.

Zdarma energetické poradenství EKIS

Nevíte si rady? Navštívte naši on-line poradnu nebo střediska v Praze a Českých Budějovicích.

Výpočet tepelných ztrát budovy

Výpočet tepelných ztrát odpoví na otázku, jak dimenzovat zateplení či vytápění.

Dotace a financování energetických projektů

Pomůžeme vám se získáním dotace - programy EKO-ENERGIE, OPŽP, PANEL, SFŽP.

Termovizní měření

Kudy skutečně utíká teplo odhalí termovizní kamera.

další služby >>

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect