Energetický audit budov
Komu je služba určena?
- vlastníci bytových domů
- vlastníci větších budov
- podniky a investoři
- obce
Objekty, pro které je určena
- bytové domy
- administrativní budovy
- školy, nemocnice, úřady a další veřejné budovy
- výrobní a zemědělské provozy
- skladovací haly, logistické areály a další specifické objekty
- instalace a rekonstrukce OZE
Víte o dotacích, že...
Ekowatt v uplynulých letech zpracoval více než 200 posouzení instalací obnovitelných zdrojů, zateplení objektů či novostaveb v pasivním standardu pro dotační programy ze Státního fondu životního prostředí?
Také zpracoval téměř 100 energetických auditů budov (bytových domů, škol, poliklinik, veřejných budov, výrobních podniků aj.), které byly podkladem pro podání žádosti o podporu z dotačních titulů PANEL , Operační program Životní prostředí, Operační program Podnikání a inovace - EKO-ENERGIE apod.
Získané zkušenosti ze zpracování studií, komunikace s žadateli i projektanty uplatňujeme při kompletním zpracování a podání žádostí do dotačních titulů.
Energetický audit je zásadní pro rozhodování o Vaší investici. I když jej vyžaduje zákon nebo poskytovatel dotace, energetický audit se vyplatí zpracovat kvalitně. Je lepší zaplatit 100 % a získat cenné strategické informace, než jen 80 % za bezcenný kus papíru.
Energetický audit slouží pro zhodnocení využívání energií v daném objektu - v budově, ve výrobním provozu a nebo při instalaci nového zdroje energie. V rámci auditu se identifikují možnosti úspor energie, navrhují se možná opatření k jejich dosažení a tato opatření se ekonomicky vyhodnocují.
Energetický audit se zpracovává:
- pro budovy a provozy s větší spotřebou energie, kde to vyžaduje zákon č. 406/2000 o hospodaření energií
- pro potřeby získání dotace či úvěru na projekt (zateplení budovy, instalace obnovitelného zdroje apod.),
- při plánované rekonstrukci budov, hledání úspor energie ve výrobních a dalších provozech.
Povinnost zpracovat energetický audit ukládá zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. větším spotřebitelům energie. Náležitosti energetického auditu potom upravuje vyhláška č. 213/2001 Sb. a její novela č. 425/2004 Sb. Rozhodující pro povinnost zpracovat energetický audit budov či zařízení je celková roční spotřeba všech druhů a forem energie ve všech odběrných místech provozovaných pod jedním identifikačním číslem (IČ) organizace. Tato povinnost nastává:
- pro organizační složky státu, kraje, obce a jejich příspěvkové organizace od celkové roční spotřeby energie 1 500 GJ
- pro fyzické a ostatní právnické osoby od celkové roční spotřeby energie ve výši 35 000 GJ
Energetický audit je často požadován jako příloha žádosti o dotaci na energetický projekt, např. na zateplení budovy či jiné snižování energetické náročnosti objektu nebo na instalaci obnovitelného zdroje energie (např. dotační program EKO-ENERGIE). Bývá i podkladem pro banky při posuzování žádostí o úvěr na realizaci energetických investic.
Energetický audit lze doporučit také při plánované rekonstrukci budovy. Kvalitně zpracovaný energetický audit je užitečným podkladem při rozhodování o postupu rekonstrukce - měl by obsahovat doporučení a ekonomické vyhodnocení úsporných opatření.
Energetický audit může provádět pouze energetický auditor s osvědčením Ministerstva průmyslu a obchodu. Součástí energetického auditu je rozbor stavu obalových stavebních konstrukcí, způsobu vytápění a přípravy teplé užitkové vody, osvětlení, elektrických spotřebičů a vyhodnocení energetické účinnosti technologických procesů. V dalším kroku energetický audit navrhuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti provozu, a to minimálně ve dvou vhodných variantách kombinací opatření včetně jejich ekonomického vyhodnocení. V závěru energetický audit doporučuje jednu z variant k realizaci a odůvodňuje její výběr.
Energetití auditoři EkoWATTu mají bohaté zkušenosti s audity všech typů energetických systémů od obytných domů, přes veřejné budovy a průmyslové podniky až po záměry výstavy či rekostrukce vodní, větrné či fotovoltaické elektrárny. Zpracovávali jsme energetický audit i pro specifické budovy (např. historické) a zkušenosti máme i s rozsáhlými nergetickými audity obytných a administrativních budov.
Máte-li zájem o více informací nebo o objednání služby, vyplňte prosím poptávkový formulář.
REFERENCE K TÉTO SLUŽBĚ
4 energetické audity objektů Penny Market
Energetický audit palác Myslbek
Energetický audit budovy IBC
Energetický audit polikliniky Prosek, Lovosická 40/440
SLOVNÍČEK POJMŮ
- Energetický audit
- Zjišťuje způsob a míru využívání energie v daném objektu (budově, výrobním provozu atp.), identifikuje potenciál úspor energie, navrhuje možná opatření k jejich dosažení a hodnotí ekonomickou návratnost těchto opatření. Povinnost zpracovat energetický audit stanovuje zákon 406/2000 Sb. větším spotřebitelům energie. Náležitosti energetického auditu podrobně upravuje vyhláška 213/2001 Sb. a její novela č. 425/2004 Sb. V praxi bývá energetický audit vyžadován také při žádosti o dotaci či úvěr na financování energetického projektu (např. zateplování budovy, instalace obnovitelného zdroje energie apod.).