EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky

Snížení nákladů na elektřinu a zemní plyn

Komu je služba určena?

 • Zájemce o koupi bytu
 • Prodejce bytu
 • Realitní kancelář
 • Developer

Objekty, pro které je určena

 • Byty
 • Rodinné domy

EKIS

Na provoz poradenských středisek EKIS finančně přispívá Ministerstvo průmyslu a obchodu z dotačního programu EFEKT.

Ke snížení nákladů na elektřinu a zemní plyn vedou 4 rychlé cesty:

  1. Změna sazby
  2. Změna dodavatele
  3. Výměna starých spotřebičů (Instalace efektivnějších plynových       spotřebičů) a další úspory

Podrobnější informace vám poskytne naše bezplatná energetická poradna. Poradenství je nezávislé, naše práce je placena z grantu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Podrobnosti
Návod jak na to
Podmínky použití

Podrobnosti:

Změna sazby elektřiny nebo zemního plynu

 • Každé odběrné místo (elektroměr, plynoměr) má přidělenou sazbu, kterou najdete na faktuře. Vlivem zvyšování cen energií se tato sazba rok od roku mírně mění, stejně jako spotřeba Vaší domácnosti.
 • Může se stát, že Vaše stávající sazba, zvolená před lety, je dnes již nevýhodná.

Změna dodavatele elektřiny nebo zemního plynu

 • Každý odběratel má právo změnit dodavatele energií. Maloodběratelé si mohou vybrat asi ze 20 dodavatelů elektřiny a více než 30 dodavatelů plynu (často jedna firma nabízí elektřinu i plyn).
 • Změna je zcela zdarma a obvykle vše potřebné zařídí Váš nový dodavatel. Vy pouze vyplníte novou smlouvu a dáte novému dodavateli plnou moc k tomu, aby za Vás vše zařídil. Změna dodavatele je možná jednou ročně.
 • Před podpisem jakéhokoli dokumentu si pozorně přečtěte podmínky. Seriózní dodavatel vás nebude nutit k podpisu pod časovým tlakem. 

Náhrada starých elektrospotřebičů a další úspory

 • Chladnička, mrazák a jiné spotřebiče starší než 10 let se obvykle vyplatí vyměnit za nové, úspornější. Lze také snížit stand-by spotřebu a spotřebu na osvětlení. Více: http://www.ekowatt.cz/cz/informace/uspory-energie/usporne-osvetleni-a-spotrebice-v-domacnosti
 • Instalace efektivnějších plynových spotřebičů
 • Náhrada staršího plynového kotle moderním kondenzačním kotlem sníží spotřebu plynu až o 20%. Plynové karmy, ohřívače vody atd. lze rovněž nahradit výrobkem s vyšší účinností.

Kolik může uspořit Vaše domácnost?

Každá domácnost je jiná; co funguje u sousedů nemusí být dobré pro vás. Jediný spolehlivý způsob je individuální výpočet, pro každého zákazníka na míru. Výpočet vám bezplatně provede naše energetická poradna. Nejsme propojeni se žádným dodavatelem, naše práce je placena z grantu Ministerstva průmyslu a obchodu.  

Nabízíme Vám pomoc
Provedeme bezplatně výpočet úspor právě pro vaši domácnost. Budeme k tomu potřebovat kopii vaší faktury za elektřinu nebo plyn (stačí vyfotografovat). Můžete zaslat i faktury za více minulých let. Vaše osobní údaje nebudou použity jinak, než pro tuto kalkulaci.
Obratem vám zašleme kalkulaci úspor a přehled dodavatelů. Na Vás pak bude už jen vybrat toho správného (kromě ceny se můžete rozhodovat třeba podle referencí). 

Pokud vás zajímá, zda vyměnit staré spotřebiče, zašlete nám jejich seznam se stručným popisem (např. „chladnička 190l s mrazničkou 40l Calex, stáří 12 let“).
Od nás pak obdržíte zdarma výpočet úspor, jakých můžete dosáhnout výměnou za nový spotřebič. Nedoporučujeme konkrétní značky, ale energetickou třídu (např. chladnička A+).

Jak na to:

1) Zadejte Váš dotaz do naší elektronické poradny, kterou najdete na tomto odkazu:
http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/polozit-dotaz-pro-stredisko?ekis=a6454b495362794d504f265472656368

2) Vyplňte všechny povinné kolonky s hvězdičkou.

3) Stručně napište, o jaký výpočet máte zájem (úspory elektřiny, plynu, spotřebiče) Můžete samozřejmě dotaz libovolně rozšířit. K dotazu není možné přikládat přílohy, proto prosím současně pošlete naskenovanou nebo vyfotografovanou  fakturu za energie, případně seznam spotřebičů, na naši adresu: info@ekowatt.cz

4) Odpověď obdržíte obratem.

5) Naše odpověď ve zkrácené formě bude anonymně a bez jakýchkoli osobních údajů zveřejněná v naší internetové poradně http://www.mpo-efekt.cz/  (je to podmínka pro bezplatnou službu). 

 

Podmínky použití:

Pokud se rozhodnete využít naší poradny, berete tím na vědomí, že souhlasíte se zpracováním Vámi zaslaných údajů naší společností. Tyto údaje nebudou poskytnuty žádné třetí straně, ani nebudou (a nesmí být) využity pro marketingové a podobné účely.
Z vašich osobních údajů zůstane v databázi naší poradny spravované Ministerstvem průmyslu a obchodu pouze jméno, příjmení, Kraj, Obec, e-mail. Tyto údaje je nutné zadat při zadávání dotazu viz výše. Ostatní údaje – zejména podrobné údaje z Vaší faktury - nebudou uvedeny v žádném databázovém systému.

Zveřejněna bude pouze Vaše otázka a naše odpověď – uvedeno bez Vašich osobních údajů viz http://www.mpo-efekt.cz/,  odkaz vlevo nahoře „Internetová poradna i-EKIS - tady vidíte, jak vypadají odpovědi.

http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis.

 

další reference >>

SLOVNÍČEK POJMŮ

Měrná potřeba tepla na vytápění
Potřeba tepla na vytápění vztažená na metr čtverečný vytápěné plochy a rok (kWh/ m2.a). Jedná se o veličinu, která se používá pro kvalifikování úspornosti domu. Je to jeho vlastnost, která vychází z jeho tepelně-izolačních vlastnosti a způsobu větrání a nemá na ní vliv účinnosti zdroje vytápění či rozvodů tepla.
Vzduchotěsnost budovy
Těsnost budovy je důležitým požadavkem pro nízkoenergetické a pasivní domy. Do domu nesmí pronikat nežádoucí vzduch spárami ve stěnách, okolo oken, ze sklepa, otevřeným krbem atd., jinak dochází k nežádoucímu a zcela nekontrolovatelnému nárůstu spotřeby tepla na vytápění. Dostatečné větrání těchto budov je zajištěno tzv. řízeným větráním s rekuperací (zpětným využitím) tepla.
Tepelná ztráta
Únik tepla z určitého objektu nebo zařízení do okolí. Jde tedy o nevyužité teplo. Tepelné ztráty lze snížit tepelnou izolací, eliminací tepelných mostů a vazeb, utěsněním objektu apod. Tepelné ztráty se zjišťují tzv. termovizí.
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)
Dokument, který hodnotí budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují, tedy energie na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení. PENB podrobně upravuje vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, vydaná podle zákona 406/2006 Sb. Průkaz energetické náročnosti budovy nahradil dříve užívaný „Energetický průkaz budovy“ podle vyhlášky č. 291/2001 Sb., který však hodnotil budovu pouze z hlediska potřeby energie na vytápění.
Blower-door test
Test vzduchotěsnosti budovy. Používá se pro ověření kvality provedení stavby nízkoenergetického nebo pasivního domu, pro které je vzduchotěsnost důležitou podmínkou. Po uzavření všech otvorů (oken, dveří, komínových průduchů apod.) se do otvoru vstupních dveří instaluje ventilátor a zbývající prostor dveří se zakryje fólií. Ventilátor dům "napumpuje" vzduchem a měří se rozdíl tlaků uvnitř a venku.

Související služby

Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu

Optimalizace projektu novostavby nebo rekonstrukce domu ušetří až desítky procent provozních nákladů na energie.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Energetický průkaz budovy (PENB) dá jasnou informaci o energetické náročnosti domu.

Výpočet tepelných ztrát budovy

Výpočet tepelných ztrát odpoví na otázku, jak dimenzovat zateplení či vytápění.

Kontroly klimatizací

Zákon č. 406/2000 Sb. a prováděcí vyhlášky č. 277/2007 Sb. ukládá povinnost vlastníkům a provozovatelům budov s klimatizačními systémy s příkonem vyšším jak 12 kW provádět s intervalem 4 roky kontrolu těchto systémů s platností od 1.1.2009.

Termovizní měření

Kudy skutečně utíká teplo odhalí termovizní kamera.

Stavební fyzika: Analýza „2D“ stavebních detailů a konstrukcí

Chcete zabránit únikům tepla a tím vyšším nákladům za energie? Chcete předejít budoucím problémům s mapami vlhkosti či dokonce plísněmi?
Nabízíme spolupráci při vývoji konstrukčních detailů, posouzení kondenzace uvnitř konstrukce či výpočet souhrnné přirážky k průměrnému součiniteli prostupu tepla obálky budovy.

další služby >>