EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Novinky a články  ::  Rozhovor s Karlem Srdečným v Lidových novinách  :: 

Novinka EkoWATTu

Rozhovor s Karlem Srdečným v Lidových novinách

21. 4. 2015 Vyrábět si vlastní elektřinu se zatím vyplácí jen za použití dotací, říká v rozhovoru pro Lidové noviny Karel Srdečný, energetický auditor a partner Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT.

LN: Může vlastní výroba energie v rodinném domě vyjít levněji než dodávky z centrálních zdrojů?

Jsou speciální případy, kdy to levněji vychází, ale obecně je levnější energie od centrálních dodavatelů, ze sítě. Nicméně pro každý druh energie platí něco jiného. U vytápění je například možné dosáhnout energetické soběstačnosti tím, že si na pozemku vysázím rychle rostoucí dřeviny a těmi pak budu topit. To je však náročné na vstupní investici, proto vesměs vychází levněji si dřevo nakoupit od lesního závodu.

LN: Takže energetická soběstačnost je zatím jen pro fanoušky?

Ano, je to pro nadšence, kteří chtějí být soběstační, nechtějí být závislí na sítích. Je to i nutnost pro ty, kteří bydlí na samotě a museli by platit třeba kilometr elektrického vedení, pak je energetická soběstačnost ekonomicky výhodnější. Pokud ale stavíte na zasíťovaném pozemku nebo ve městě, je energie ze sítě levnější. Výjimkou je teplo z tepláren, kde existují levnější alternativy. Liší se to ale podle jednotlivých regionů.

LN: Zřejmě se to vyplatí v Liberci či Jablonci nad Nisou, kde je centrální teplo velmi drahé?

Ano, Liberec je klasický příklad. Ty bytové domy ale nejsou energeticky soběstačné, protože vyměnily dodávky tepla z teplárny za vlastní plynovou kotelnu. Je to pro ně ale ekonomicky výhodnější, což platí už téměř všude v ČR: že teplo z vlastní plynové kotelny, ale i z jiného vlastního zdroje je levnější než z teplárny. Není to ale nezávislé řešení, je to jen výměna jednoho média za druhé. Výhodněji než teplo z teplárny vychází často i tepelné čerpadlo, záleží ale na ceně tepla a vstupní investici, která bývá vysoká. Tepelné čerpadlo se vyplatí tam, kde je centrální teplo dražší než asi 600 Kč/GJ, což je právě třeba ve zmíněných dvou městech.

LN: Energetickou soběstačnost rodinných domů nedoporučujete?

Energeticky soběstačný dům buď někdo chce, nebo ne. Dům je ale místo, kde se především bydlí, ne výrobna energie. Pokud chcete šetřit peníze, je tisíc jiných možností, jak peníze investovat, než zrovna do vlastní energie. Bazén si taky nekupujete, abyste ušetřila za vstupenky na plovárnu, ale proto, abyste se mohla koupat na vlastní zahradě. Podobně jsou lidé, kteří si chtějí vyrábět vlastní energii. Je to určitý komfort, součást životního stylu. Bez dotací to však ekonomicky vychází jen výjimečně. Pokud vlastníci rodinných domů chtějí ušetřit, je mnohem výhodnější třeba zateplování, rekonstrukce osvětlení, použití levnějšího paliva – třeba topit dřevem či hnědým uhlím místo plynu. Energetická soběstačnost nepřináší velké zisky.

LN: Přesto u nás ale existují třeba energeticky soběstačné obce – Kněžice, Jindřichovice pod Smrkem aj. Proč to tedy dělají, když se to nevyplatí?

Protože to chtějí. Ušetří, jen když na to dostanou dotaci, což je třeba příklad Kněžic, které dostaly na technologie dotaci z OPŽP. Bez dotací to pro ně výhodné být nemůže. U nás jsou jen dvě energeticky soběstačné obce, v Evropě je těch obcí, ale i regionů více, neobešly se ale bez dotací.

Odkaz: Celý text článku v Lidových novinách

 

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect