EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den,

pokud chci změnit dodavatele elektřiny a dodavatel, kterého jsem si vybral vyžaduje podepsání plné moci pro podání výpovědi. Nerad podepisuji plnou moc. Nedaří se mi dohledat smlouvu s aktuálním dodavatelem, tudíž neznám svůj závazek. Může ho nový dodavatel zjistit i bez plné moci? Jak mám postupovat?

Díky za informace
[ 29.11.18 - dotaz číslo: 101755 - téma: Elektřina ]

Dobrý den,

pokud dodavateli plnou moc nepodepíšete, nebude moct za vás převod vyřídit. Budete tedy muset podat výpověď u stávajícího dodavatele a postarat se i o další náležitosti spojené s přechodem k novému dodavateli. Pokud plnou moc podepisovat přece jen budete, doporučuji řádně pročíst, k čemu všemu dáváte dodavateli oprávnění, aby za vás vyřídil a zda se např. nevzdáváte možnosti svobodně si vybrat dodavatele v příštích letech (bohužel i to se stává).

Jaký máte závazek u dodavatele, tak zjištění nesouvisí s plnou mocí. Plná moc je k vyřízení výpovědi. Optimální je smlouvu dohledat nebo požádat o opis stávajícího dodavatele, aby mohla být výpověď napsána ke správnému datu a nehrozily vám případně sankce za předčasné vypovězení smlouvy.
S pozdravem

Jana Poncarová

[ Odpovídá: Mgr. Jana Poncarová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

prosím o sdělení, jaká je hodnota "faktoru neobnovitelné primární energie" BIOETHANOLU při použití v tvz. "biokrbu" jakožto náhražky klasického krbu (s výhodou absence komínu). Dělám správně, když zařazuji do skupiny "Ostatní neuvedené energonositele", tedy s faktorem 1,2 ?

Předem děkuji za odpověď a zdravím.
[ 22.11.18 - dotaz číslo: 101659 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
domníváme se, že máte pravdu. Bioethanol není uveden v příloze vyhlášky č. 78/2013 Sb , takže jde o "jiné palivo".
S pozdravem
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Mohu připojit k solárnímu panelu CanadianSolar Poly 280Wp 60 cells PWM regulátor 24V? a jestli ano a co to bude "horší" než s regulátorem 36V, který mi byl doporučen prodejcem, chci zapojit pouze jeden panel a s 36V regulátorem to vychází ekonomicky špatně (regulátor by stál víc než panel s měničem) a nikde jsem nenašel zda je možné použít 24V PWM regulátor, nebo čím se obecně určuje jaký regulátor použít k danému panelu (či měniči), i google je na takto jednoduchou otázku krátkej, díky za odpověď
[ 8.11.18 - dotaz číslo: 101491 - téma: Elektřina, Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
optimální zapojení musí navrhnout projektant elektro. Případně zvolte stavebnici, kde jsou komponenty sladěné.
Panel CanadianSolar Poly 280Wp má jmenovité napětí 31.3 V, takže s regulátorem 24 V bude spolupracovat špatně.

S pozdravem
P. Vogel. K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

rekreačně využíváme starý, kamený, památkově chráněný dům a řešíme jeho vytápění pro zimní období. Většinou se jedná jen o víkendové pobyty.

V současné situaci jsou v každém pokoji kamna na dřevo. V jedné menší místnosti (14m2) bychom je chtěli nahradit a topit jen elektrickým nástěným přímotopem. Ve 3 větších místnostech bychom chtěli kamna přímotopy doplnit, aby bylo možné "udržovat" teplotu bez stálého přikládání. Centrální topení nepřipadá vzhledem k ochraně v úvahu, takže jen elektrické přímotopy do zásuvky. Jaký typ přímotopu je nejefiktivnější co se spotřeby týče? Jak vybrat konkrétní produkt? Máte doporučení na určitou firmu?

1. Jaký typ přímotopu (olejový, infra...) byste mi doporučili do pokoje, který se bude vytápět jen přimotopem - místnost má metrové kamenné stěny a dřevěná okna.

2. Jaký typ přímotopu do pokojů, kde se primárně bude topit kamny ale přitopovat přímotopy - stejná izolační situace.

3. Je rozdíl zda přímotop bude pod oknem, nebo může být kdekoli v místnosti?

Děkuji mockrát


[ 18.10.18 - dotaz číslo: 100337 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,

z hlediska spotřeby jsou různé přímotopy téměř stejné. Doporučujeme použít přímotopy s větším podílem sálavého tepla, tedy s velkou plochou (dělají se třeba skleněné či mramorové). Jsou o něco úspornější a hlavně poskytují větší komfort. Mají nižší povrchovou teplotu, riziko popálení nebo požáru je velmi malé.
Při umisťování sálavých přímotopů si představte, že jde o reflektor, kterým potřebujete co nejlépe osvítit celou místnost. Může být lepší použít více těles. Dávat ho pod okno je často nevhodné. Hodí se tam, kde jsou lidé dlouhodobě a kde netopíte kamny.

Levnější přímotopy, které ohřívají vzduch elektrickou spirálou, vytopí místnost rychleji, ale nejsou tak komfortní. Pokud budete přímotop zapínat jen občas, může docházet k tomu, že se na topném tělese bude pálit usazený prach – bývá to provázeno typickým zápachem. Vždy je pak nutno důkladně vyvětrat.

Pokud máte netěsná okna,kterými "táhne" můžete pod ně umístit buď takovýto teplovzdušný přímotop, ale vhodnější by byl třeba přímotop olejovým kde jsou opět nízké povrchové teploty a všší komfort (nevýhoda je, že zabírá víc místa). Vzduch pronikající okolo okna se od přímotopu hned ohřeje, takže nevzniká pocit studeného průvanu od okna. Lepší je samozřejmě okno utěsnit či vyměnit.


Rozhodně nedoporučujeme světlé zářiče (někdy se označují jako infra zářiče, což je klamání zákazníka – každé topidlo je infra). Vyznačují se malou plochou a vysokou teplotou. Kvůli vysoké teplotě hrozí popálení, případně požár, když vám na topidlo spadne třeba kus oblečení. Lze je doporučit jen v případech, kdy potřebujete rychle zatopit a místnost používat jen krátce.

Nwzapomínejte, že pokud budete chtít, aby vám distributor elektřiny přiznal sazbu pro přímotopy D 57, musíte udělat samostatný el. okruh pro přímotopy.
S pozdravem

P. Vogel, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

dobry den jiz jednou jsem vyuzila vasi poradnu na plyn .zajímá mě cena elektriny cetla jsem ze zdrazuje a mozna je cas cenu fixoat.
[ 11.10.18 - dotaz číslo: 99846 - téma: Elektřina ]

Vážená paní,
ceny elektřiny si můžete porovnat na nezávislém kalkulátoru ERÚ:
kalkulator.eru.cz
Koncem listopadu zde obvykle ERÚ zveřejňuje ceny elektřiny na následující rok.
Obecně se předpokládá v příštích letech růst cen elektřiny, ale nemůžeme vědět, zda bude výhodné fixovat si cenu na delší období právě u vašeho dodavatele. Může nastat situace, kdy opět dojde k poklesu cen.
S pozdravem
P. Vogel. K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, je přípustné zahrnout do výpočtu PENB jako podporu elektrického vytápění kvalitní klimatizační jednotkou - pouze pro funkci vytápění, chladit nebudu? Objekt je špičkově zateplen. Bude mít strojní větrání. S ohledem na A/V a jen cca 100 m2 to s elektrokotlem samotným "nevyjde" na primární neobnovitelnou energii. RD nebude mít komín ani solární soustavu ani neinstaluji tepelné čerpadlo.
Děkuji
[ 26.9.18 - dotaz číslo: 99114 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane kolego,
pokud klimatizace slouží jako zdroj tepla, pak ji samozřejmě zahrnete do PENB. Je třeba správně stanovit topný faktor, pokud klimatizační jednotka pracuje v režimu vytápění.
U rodinného domku se v souladu s vyhláškou neposuzuje energetická náročnost chlazení,proto klimatizační jednotku pro chlazení neuvažujete, bez ohledu na reálný provoz. Spotřeba uvedená v PENB pak asi bude zásadně jiná, než na faktuře - je dobré na to majitele domu připravit.

Požadavky na spotřebu primární neobnovitelné energie byly záměrně stanoveny tak, aby dům vytápěný elektřinou "nevyšel". Je vždy potřeba elektřinu kombinovat s třeba s energií z okolního prostředí, se slunečním zářením, s biomasou atd.
S pozdravem
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím o radu, mám v bytě plynový bojler Protherm Tiger 24 KOZ. Předchozí nájemkyně mi radila vždy bojler po osprchování vypínat kvůli úspoře energie, což mi nepřijde správné a rád bych se zeptal na Váš názor. Nemluvě o to, že po zapnutí se voda ohřívá velmi dlouho.


[ 10.9.18 - dotaz číslo: 98172 - téma: Plyn ]

Vážený pane,
vypínáním ohřívače ušetříte trochu energie, protože zásobník zabudovaný ve vašem ohřívači bude chladnout trochu pomaleji. Výrobce neuvádí ztrátu u vašeho typu, běžně jsou tyto ztráty 1 až 3 kWh za den. Vypínat bojler má smysl, pokud ho nepoužíváte delší dobu, například na chalupě, kde jste jen o víkendu. Pokud bojler používáte denně, je snížení ztrát velice malé, protože vychladlý bojler musíte každý den znovu nahřát.

Doporučujeme vám nechat bojler zapnutý a zapsat si stav plynoměru na začátku a na konci doby, kdy ho nepoužíváte. Například když jdete ráno do práce, opíšete si stav plynoměru, a odpoledne si ho opíšete znovu. Tak zjistíte, kolik plynu spotřebujete např. za 12. hodin. Cena tepla z plynu je cca 1,2 Kč/kWh, snadno tedy spočtete, kolik vypínáním ušetříte.
Jak jste sám zjistil, vypínání bojleru silně omezuje komfort. Je pak otázka, zda vám ta úspora stojí za ztrátu komfortu.

Přejeme příjemné bydlení!
P.Vogel, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
plánujeme dřevostavbu 120m2, bungalov, dřevěná okna a HS portál 3m. Firma na dřevostavby, kterou jsme oslovili nás od počátku směřuje na vytápění formou radiátorů. Podlahové topení nám rozmluvili. Zpočátku jsme to akceptovali, poté jsme trochu zkoumali internet a nyní již si nejsme tak jisti. Hledáme někoho kdo nám vysvětli a poradí co je vlastně lepší, co je dneska trend apod.
[ 3.9.18 - dotaz číslo: 97926 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
děkujeme za váš dotaz.

Podlahové topení se u běžných domů používá jako doplňkové, pro zvýšení komfortu. Jeho výkon je omezený, proto se u málo izolovaných domů musí doplňovat radiátory, aby zdroj tepla i ve velké zimě mohl dům vytopit. Podlahové topení je výborné do chodeb a koupelen, kde pak máte teplou podlahu (dlažbu). Nehodí se tam, kde hodně stojíte, třeba před kuchyňskou linku. Nedává se ani do ložnic, protože pod postelí stejně nefunguje. Pokud chcete mít koberce, pak ani tam se podlahové topení nehodí. Už při návrhu potřebujete znát rozmístění nábytku - nemá smysl ho dávat pod skříně pod.
V pasivním domě může být podlahové topení jediným zdrojem tepla, protože dům má velmi malou tepelnou ztrátu, kterou podlahovka stačí pokrýt celoročně.

Podlahové topení je vhodné, pokud je zdrojem tepla tepelné čerpadlo - to pak pracuje efektivněji.
Pokud je nutné podlahové topení kombinovat s radiátory, pak je zásadní správný návrh. Je-li zdrojem tepla kotel, můžete mít jeden okruh pro podlahovku a další okruhy pro radiátory. Pokud chcete použít tepelné čerpadlo, je vhodné navrhnout radiátory s nízkým teplotním spádem, aby tepelné čerpadlo nemuselo ohřívat topnou vodu na příliš vysokou teplotu (čím vyšší je výstupní teplota vody z tepelného čerpadla, tím více roste jeho spotřeba). Radiátory pak vycházejí větší. V každém případě je nutné, aby okruh podlahového topení měl vlastní regulaci, nezávislou na radiátorovém okruhu.

Podlahové topení je dražší, než radiátory. Zvyšuje ale komfort a při použití tepelného čerpadla může při správném návrhu významně zvýšit efektivitu vytápění.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

četla jsem některé Vaše články i navštívila Vaše webové stránky, a proto bych Vás chtěla bych Vás oslovit v nasledujíci věci. Stavíme dům a máme dilema, jaké topení zvolit. Na poschodí budou radiátory napojené na kondenzační kotel, ale v přízemí máme několik variant. Máme dvě velká portálová / balkónová okna (3,5 m, 2,2 m). Topenář nám doporučili kombinaci konvektory pod tyto okna + radiátory; podlahové topení Rehau (vodou); na netu jsem našla podlahové vytápění, které využiva infračerveného záření Heatflow. Na posledně zmíněné bych se Vás chtěla zeptat vzhledem na to, že jste odborníkem v této oblasti (světlo, záření, vliv na zdraví).

http://www.topeni-heatflow.cz
http://www.topeni-heatflow.cz/caste-dotazy

Podle toho co píšou na stránkach, co jsem mluvila s prodejcem a co vím o infračervenem záření to pro laika vypadá, že se jedná o bezpečný způsob vytápění, bez jakéhokoliv vlivu na zdraví - pásy jsou napájené kabelama stejně jako se dělají klasické elektrické rozvody v domě.

Mohli by ste mi, prosím, napsat Váš názor na tento produkt z hledicka vlivu na zdraví.

Moc Vám předem děkuji
S pozdravem
[ 20.8.18 - dotaz číslo: 97209 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
vliv vytápění na zdraví bohužel nijak nezkoumáme.

Infračervené záření, neboli tepelné záření, vydává každé topení - radiátory, podlahové topení,kachlová kamna atd. Zářením se zahřívají předměty v místnosti i lidé. Je to stejný princip, jako když na vás svítí sluníčko. Proto je topení s velkým podílem infračerveného záření vnímáno jako příjemnější, než když jen ohříváte vzduch v místnosti třeba nějakým výměníkem. To je právě případ konvektorů, kde je množství tepla předávaného do prostoru zářením zanedbatelný. Konvektor je výměník, který ohřívá vzduch, proto se dává pod okno, aby odstínil chladnější vzduch u okna. Kombinace konvektorů a radiátorů je tedy docela vhodným řešením. Vliv "studeného sálání" od oken lze hodně potlačit použitím kvalitního zasklení s trojsklem - taková okna jsou pak docela teplá.

Pokud už máte kotel, je lepší zvolit teplovodní podlahové topení, místo elektrického. Kotel totiž můžete v budoucnu vyměnit za jiný zdroj, třeba tepelné čerpadlo. El. vytápění bud vždy potřebovat elektřinu. V současnosti také je levnější topit plynem než elektřinou.

Z hlediska elektrických rozvodů má prodejce pravdu - pro vytápění se používají obdobné rozvody, jako třeba pro zásuvky. Pokud víme, nejsou známy žádné škodlivé vlivy toho, že máte v domě elektřinu.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, na Praze 2 zřizujeme novou prodejnu se zdravou výživou a biopotravinami. (velikost prodejní plochy je cca 77 m2, výška stropů je cca 3,40 m). Zvažujeme nákup tepelného čerpadla na chlazení i vytápění obchodního prostoru a rádi bychom díky tomu získali sazbu C56d. Před samotnou realizací bych ale potřeboval vědět, jaké parametry by mělo tepelné čerpadlo mít a také jaká jsou případná úskalí přechodu na tuto sazbu. Prosím o pomoc či o radu na koho se s tímto dotazem mohu obrátit. Velice děkuji.
[ 9.8.18 - dotaz číslo: 97064 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
děkujeme za váš dotaz.

Velikost tepelného čerpadla (topný a chladicí výkon) vám navrhne projektant vytápění podle parametrů budovy a požadavků na provoz. Elektro specialista vám pak vypočte velikost jističe pro tepelné čerpadlo a jističe pro ostatní odběr v prodejně. Budete mít dva jističe, jeden se sazbou C56d pro TČ a druhý nejspíš se sazbou C02d nebo C26d pro ostatní spotřebiče.

Základní podmínkou pro přiznání tarifu je vyjádření distributora (PRE, a.s.), zda je v daném místě dostatečná kapacita el. přípojky. Pokud ano, pak musíte splnit i další podmínky, uvedené v Cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2017:

"Odběratel distributorovi věrohodným způsobem prokáže, že pro vytápění objektu je řádně nainstalován a používán systém vytápění s tepelným čerpadlem" - dokládá se např. projektem vytápění.

"Vytápěcí soustava s tepelným čerpadlem musí být napájena samostatným přívodem a měřena samostatným měřicím zařízením". - dokládá se např. projektem elektro

"Tepelný výkon tepelného čerpadla kryje minimálně 60 % tepelných ztrát vytápěného objektu" - dokládá se např. projektem vytápění.

Můžete s distributorem dohodnout i jiný způsob doložení těchto požadavků.

Nejlepší postup bude orientačně zjistit velikost TČ a příkon ostatních spotřebičů a následně se obrátit na PRE se žádostí o přiznání tarifu.

Přejeme hodně úspoěchů!
L. Bradnová, K. Srdečný[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Chtěla bych požádat o zpracování analýzy pro případnou změnu dodavatele elektřiny. Současně prosím o posouzení, zda by bylo vhodné a výhodné sjednotit distribuční sazbu pro obě odběrná místa a jakou zvolit. Obě odběrná místa mají jako hlavní spotřebu el. podlahové vytápění a ohřev vody bojlerem + přímotopy (koupelnové el. žebříky).
[ 6.8.18 - dotaz číslo: 96896 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
změnu nákladů na elektřinu si můžete snadno porovnat na kalkulačce Energetického regulačního úřadu: http://kalkulator.eru.cz/

Stávající spotřebu zjistíte z faktur, kalkulačka vám ukáže ceny různých dodavatelů elektřiny.

Snadno zjistíte i výhodnost sloučení dvou odběrných míst do jednoho. Pro první přiblížení můžete uvažovat, že nové odběrné místo bude mít jistič odpovídající součtu obou (např. máte -li nyní jistič 3x16 A a 3x 20 A, můžete pro nové místo uvažovat jistič 3x40 A. Správnou velikost jističe vám řekne elektro specialista, který také posoudí náklady na spojení obou míst (výměna elektroměrů, instalace nového jističe aj.). Na stránkách distributora si zjistěte, zda bude nově vytvořené odběrné místo splňovat podmínky pro přidělení požadované sazby.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den, obracim se na Vas s dotazem, ktery se tyka prodeje tepla a TUV najemnikum. Jsem majitelem bytoveho domu. V bytovem dome jsem nechal na svoje naklady zrekonstruovat plynovou kotelnu, kterou si budu od noveho roku provozovat sam. Nejsem podnikatel, pouze fyzicka osoba (nepodnikajici). Nejsem platcem DPH.

Jakou muzu stanovit konecnou cenu pro najemniky za vyrobenou jednotku energie?

Jak mam vykazovat a danit rozdil mezi naklady na provoz kotelny a konecnou prodejni cenou pro najemniky?

Jak je to s DPH, pri nakupu plynu (21% vs. prodeji tepla (15%) najemnikum?

Je potreba cenu za teplo a TUV predem oznamovat najemnikum, nebo staci jen jednou rocne provest zuctovani tepla a TUV v ramci zuctovani sluzeb?

Predem dekuji za Vas cas a odpoved

[ 23.7.18 - dotaz číslo: 96188 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Legislativa ]

Vážený pane,
pro provoz vlastní kotelny ve vlastním domě není vyžadována licence pro podnikání v energetice, viz §3 odst. 4 zákona č. 458/2000 Sb.:
"Licence se nevyžaduje na výrobu tepelné energie určené pro jeden objekt jednoho zákazníka"

Je to i v souladu se stanoviskem ERÚ a SEI:
https://www.eru.cz/documents/10540/463112/Stanovisko+ER%C3%9A%20a+SEI+k+energetick%C3%A9mu+z%C3%A1konu+-+vyd%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20licenc%C3%AD.pdf/5cc31bc1-3366-4420-b830-8cfd07d89ae7

Podle tohoto stanoviska však musíte dodržet §76 odst. 2 zákona č. 458/2000 Sb.: "Dodávat tepelnou energii jiné fyzické nebo právnické osobě lze pouze na základě smlouvy o dodávce tepelné energie nebo jako plnění poskytované v rámci smlouvy jiné. Dodavatel tepelné energie je povinen vyúčtovat dodávku tepelné energie v souladu s prováděcím právním předpisem."

Dodávat teplo nájemníkům tedy můžete buď na základě nájemní smlouvy, nebo samostatné smlouvy o dodávce tepla. Rozúčtování nákladů pak musí proběhnout dle vyhl. č. 269/2015 Sb.Co můžete do ceny tepla zahrnout? Důležité je, že nemůžete vytvářet zisk, protože to by mohlo být hodnoceno jako neoprávněné podnikání.

Jednodušší cestou je přeúčtovat odběratelům tepla pouze náklady na spotřebovaný plyn, elektřinu a vodu. Nebudete vytvářet žádný zisk, pouze přeúčtujete náklady. Ostatní náklady spojené s vybudováním kotelny a jejím provozem pak zahrnete do nájmu. V nájemní smlouvě pak smluvně stanovíte, že náklady na teplo budou přeúčtovány dle cen dodavatelů v daném roce – není nutno oznamovat předem cenu tepla.

Složitější cestou je postupovat podle zákona o cenách, viz §2 odst. 7 zák. 526/1990 Sb. a do nákladů zahrnout:
- proměnné ekonomicky oprávněné náklady - tvořené převážně náklady na paliva, elektřina technologická voda a ostatní proměnné ekonomicky oprávněné náklady (např. poplatky za znečištění ovzduší či potřebný nákup emisních povolenek). Jejich výše v ceně tepelné energie je přímo závislá na množství tepelné energie.
- stálé ekonomicky oprávněné náklady - zahrnující u provozovaného majetku pro výrobu nebo rozvod tepelné energie zejména náklady na opravy, odpisy, nájemné, režijní náklady, mzdy a zákonné pojištění. Jejich výše v ceně tepelné energie není přímo závislá na množství tepelné energie.

V tom případě byste měl odběratelům oznamovat předem předpokládanou cenu tepla pro dané období (např. na kalendářní rok) a na konci pak stanovíte skutečnou cenu tepla dle skutečných nákladů.

Problematikou DPH se energetická poradna nezabývá, obraťte se na daňového specialistu.

Přejeme bezproblémový provoz!
J. Poncarová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr. Jana Poncarová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vhodnost a případnou návratnost výměny elektrických přímotopů za elektrokotel s teplovodním rozvodem k radiátorům.
Jedná se o apartmán s roční spotřebou 11000 kWh, který je obsazen převážně v zimě.
V apartmánu je instalováno 10 přímotopů o součtovém výkonu 13,25 kW.
Děkuji

[ 28.5.18 - dotaz číslo: 94217 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
děkujeme za váš dotaz.

Náhradou elektrického vytápění (přímotopy) za jiné el. vytápění (elektrokotel) se moc energie ušetřit nedá. Spíše lze čekat mírné zvýšení spotřeby, protože vám přibudou ztráty tepla v rozvodech a v kotelně. Pouze v případě, že by elektrokotel pracoval do podlahového vytápění, bylo by možno dosáhnout tepelného komfortu při nižší teplotě vnitřního vzduchu. Úsporu lze odhadnout na cca než 20 %. Investiční náklady jsou ale vyšší, než při instalaci radiátorů.

Spíše bychom doporučili vybavit přímotopy (resp. el. okruh přímotopů) regulací, která umožní lépe reagovat na potřeby provozu. Pokud bude mít regulace možnost dálkového ovládání, budete moci nastavit vytápění jen na dobu, kdy bude apartmán obsazený. Stejného efektu lze samozřejmě dosáhnout i ruční obsluhou - obejít přímotopy a ručně nastavit teplotu podle potřeby. To může zvládnout poučená obsluha.

Náklady můžete bez investice snížit o několik procent i tím, že si vyberete levnějšího dodavatele elektřiny. Můžete použít kalkulačku Energetického regulačního úřadu: kalkulator.eru.cz

Další možností je použít místo elektrokotle tepelné čerpadlo. Pak mohou náklady na vytápění klesnout cca na polovinu.

Přejeme příjemné bydlení!
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěla bych ověřit informaci, že do panelových nájemních bytů se již podle nové legislativy EU nesmí instalovat průtokové ohřívače vody, ale jen bojlery. Popřípadě prosím o upřesnění informace. Mám v koupelně starý ohřívač, který je defektní a chtěla bych najít ekonomické řešení. V domácnosti žijeme dva.Velice děkuji za odpověď.
[ 23.4.18 - dotaz číslo: 92943 - téma: Legislativa ]

Vážená paní,
asi jde o nedorozumění, protože i průtokový ohřívač vody se anglicky označuje "boiler". Směrnice EU upravuje požadavky na účinnost "bojlerů", což se týká i průtokových ohřívačů.
Stávající ohřívač tedy můžete nahradit novým průtokovým ohřívačem. Podmínkou je, aby byly dodrženy technické parametry výrobku a požadavky na odvod spalin aj.
Můžete ho nahradit i el. bojlerem, což ale vyžaduje úpravu el. rozvodů a výměnu elektroměru. Z hlediska provozu je rozdíl v nákladech malý, pokud máte jen malou spotřebu vody (ohřev plynem je trochu levnější, než elektřinou). Rohodující budou tedy spíše investiční náklady. Poraďte se s elektrospecialistou, jak náročné by bylo instalovat el. bojler a porovnejte si náklady s nabídkou na výměnu stávajícího plynového ohřívače.

S pozdravem
M. Šimůnek, K, Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je možné si někde nechat udělat propočet vyúčtování za topení . Nějak nám to nesedí a na obecním úřadě nám k tomu nechtějí více sdělit. Příklad : Nový nájemník který platil zálohu na topení 1000 kč , v bytě bydlí 2 měsíce a doplácí na topení skoro 7000 kč . Má ústřední topení v kotelně se topí uhlím. Děkuji mnohokrát za radu a odpověď Katka A.
[ 24.1.18 - dotaz číslo: 89919 - téma: Vytápění ]

Dobrý den, děkujeme za váš dotaz.

V první řadě požádejte poskytovatele služeb (ve vašem případě je to asi obec), aby vám doložil podrobněji způsob vyúčtování. Podle §8 zákona č. 67/2015 Sb. je poskytovatel služeb povinen:
"Na základě písemné žádosti příjemce služeb je poskytovatel služeb povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů."

V protokolu o předání bytu by měly být uvedeny stavy měřidel (elektroměr, vodoměry, indikátory topných nákladů), ve vyúčtování by měly být tyto stavy zohledněny.

Je také možné určit spotřebu tepla podle Průkazu energetické náročnosti budovy, který nájemník dostal při podpisu smlouvy. Zde je uvedena roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody, takže se dá poměrně snadno určit spotřeba tepla za 2 měsíce. Pokud nájemník Průkaz nedostal, hrozí majiteli bytu pokuta až 100 tis. Kč. Můžete si samozřejmě nechat zpracovat i odborný posudek, který určí spotřebu tepla a náklady.

Podrobněji by bylo vhodnější řešit váš problém na bezplatné osobní konzultaci v některém středisku EKIS:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS

Přejeme hodně úspěchů!
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Mám jistič 25A a vytápím 40 m2 byt, spotřebiče el.troubu, lednici,pračku a bojler. Je dostačující, nebo zbytečně velký.
[ 22.1.18 - dotaz číslo: 89851 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
jistič 3x25A stačí pro spotřebiče s příkonem cca 16 kW. Jistič 3x20A by stačil pro spotřebiče s příkonem cca 13 kW.

Nevíme, jaký příkon má vaše topení ani ostatní spotřebiče. Zjistíte ho ze štítků spotřebičů nebo jiné dokumentace.
El. trouba má obvykle příkon 2 až 3 kW, pračka také, bojler okolo 2 kW. Pozor, třeba rychlovarná konvice nebo fén mohou mít také příkon až 2,5 kW. Vytápění pro byt 40 m2 může mít cca 10 kW. Odhadem je tedy váš jistič dostačující a zřejmě nebude vhodné jej měnit za nižší.

S pozdravem
J. Poncarová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám plynový kotel Protherm Tiger 24 KOZ. Vzhledem k tomu že již dosluhuje jsem nucen řešit do budoucna problém s topením a ohřevem TUV. Vzhledem ke změně legislativy EU už nelze použít stejný kotel (převložkování komínu,odvod kondenzátu). Proto uvažuji o koupi plynového kotle na topení s průtokovým ohřívačem Protherm Gepard 23 a k tomu připojit elektrický zásobník vody 120L, který bude připojen na mou současnou FV elektrárnu. Myslíte si že by to mohlo být ekonomicky úspornější než současné provedení, nebo radši investovat do kondenzačního kotle s ohřevem TUV a stavebními úpravami. Děkuji za Váš názor a čas věnovaný tomuto dotazu.
[ 4.1.18 - dotaz číslo: 89600 - téma: Příprava teplé vody, Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

V první řadě je třeba se rozhodnout, zda pořídit kondenzační kotel, nebo zda koupit atmosférický kotel z doprodeje zásob (nové atmosférické kotle již nesmí být uváděny na trh). Rozdíl v průměrné roční účinnosti je cca 10 %. Pokud tedy ročně zaplatíte za plyn třeba 30 tis. Kč, roční úspora bude okolo 3 tis.Kč. Náklady na vyvložkování komína a odvod kondenzátu závisí na vaší konkrétní situaci. Pravděpodobně nepřesáhnou 9000 Kč. Tyto náklady se vám tedy vrátí cca za 3 roky provozu.

Nerozumíme, proč chcete ke kotli s průtokovým ohřevem vody připojovat ještě bojler s el. ohřevem. Plynový kotel vám vodu ohřeje cca za 1,3 Kč/kWh. Elektřina v sazbě D25 pro ohřev vody stojí okolo 1,9 Kč/kWh (v nízkém tarifu).

Elektřinu z FVE má smysl využít pro ohřev vody v případě, že ji provozujete v režimu zeleného bonusu. Cena, za kterou ji prodáváte do sítě, bude asi menší, než je cena tepla z plynu (obvyklá cena je 0,3 až 0,7 Kč/kWh). Nemůžeme ale doporučit kombinaci bojleru a průtokového ohřevu plynem. Bojler by musel být předřazen kotli tak, že voda z bojleru by se dohřívala průtokově v kotli. Kotel však má nějaký minimální výkon ( Protherm Gepard 23 má minimální výkon 9,1 kW), pokud do něj pustíte z bojleru vodu předehřátou třeba na 40°C, asi by ji uvařil. Vhodnějším řešením by bylo pořídit větší kombinovaný bojler, který by se dohříval topnou vodou z kotle, pokud by ho nestačila nahřát fotovoltaika. Výhoda je, že plynové kotle bez průtokového ohřevu vody jsou levnější, budete však potřebovat větší bojler (počítejte alespoň 80 l na osobu).

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
v 1. polovině roku 2017 jsme zažádali o dotaci na zateplení RD z programu NZÚ. Žádost byla přijata a peníze z dotace nám jsou alokovány do 8/2018.
Jelikož jsme se při rekonstrukci dalších částí RD vydali více z peněz, a na celou částku požadovanou realizační firmou nyní nemáme, chtěli bychom požádat o posunutí termínu alokace fin. prostředků o cca 1 rok, než nám skončí stavební spoření.
Je možné zažádat na NZÚ o posunutí termínu z důvodu pozdější realizace?
Předem děkujeme za odpověď.

[ 29.12.17 - dotaz číslo: 89590 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,

předpokládám, že mluvíte o podání žádosti v podoblasti A – snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů. O prodloužení doložení realizace je možné požádat písemně, před uplynutím lhůty v 8/2018. Nicméně nevíme, zda Fond prodlouží lhůtu o rok, tzn. 8/2019. Zpravidla prodloužení o měsíc či dva není problém, s rokem to asi bude horší.
Další možností je stáhnout žádost a podat jí znova, tím pádem běží znova lhůta 1 a ½ roku od podání. Nicméně je nutné dodržet lhůtu na uznatelnost již vynaložených prostředků. Již zaplacené faktury za uznatelná opatření nesmí být v době podání žádosti starší než dva roky.

V každém případě doporučujeme obrátit se na projektového manažera Vaší žádosti (jméno je na akceptačním dopise), s ním si pak domluvte další postup.

S pozdravem
G. Krajcarová, M. Šimůmek
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
mám licencovanou FVE 4 kW na střeše RD. Uvedené do provozu 2010 a využívám Zelených Bonusů. Jelikož k proplacení faktur dochází celkem chaoticky a se zpožděním, nejsem schopen se dopočítat jaký výdělek mám očekávat, prostě mi to nesedí. Můžete mi prosím poradit, jak si spočítat na kolik Kč mám měsíčně nárok, když:
1. Např. mi FVE vyrobí za měsíc 1 kWh a spotřeba RD je 352 kWh ?
2. FVE vyrobí za měsíc 191 kWh a spotřeba RD je 30 kWh ?

Je na to nějaký vzorec prosím ?

Děkuji

[ 18.12.17 - dotaz číslo: 89536 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
z provozu FVE máte dvojí příjem:

1) Za zelené bonusy. Ty se vyplácí za veškerou elektřinu, kterou FVE vyrobí. Jejich výše se každoročně mění podle Cenového rozhodnutí ERÚ. Pro rok 2017 platí Cenové rozhodnutí č. 12/2016, podle kterého se v roce 2017 vyplácí 13,377 Kč/kWh. Cenová rozhodnutí najdete na stránkách ERÚ:
http://www.eru.cz/cs/poze/cenova-rozhodnuti
U zelených bonusů tedy nezáleží na tom, kolik se v domě spotřebovalo, platí se za všechno, co FVE vyrobila.

2) Za prodej elektřiny do sítě. Cena závisí na vaší smlouvě s odběratelem nebo obchodníkem. Pokud FVE vyrobila např. 1 kWh a spotřeba RD byla 352 kWh, asi bude prodej do sítě nulový. Pokud FVE vyrobila 191 kWh a z toho RD spotřeboval 30 kWh, pak jste do sítě dodal 161 kWh a za to dostanete cenu dle smlouvy (cena je běžně 0,3 až 0,7 Kč/kWh).

S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
narazil jsem na podmínku dotačního titulu NZÚ pro výstavbu RD (oblast B), požadující plnění požadavků na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dle vyhl. 78/2013 Sb. v platném znění).

Je možné objekt vyhodnotit s požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie, když se její dokončení plánuje letos, kde tyto požadavky nejsou pro tento typ objektů zatím legislativně závazné, resp. je možné vydat PENB s tímto typem hodnocení?

Děkuji předem za odpověď
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89465 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
dotační program může stanovit jiné podmínky, než vyžaduje legislativa.

Jistě je možné vyhodnotit budovu jako NZEB (budovu s téměř nulovou spotřebou energie), protože legislativa to nezakazuje.

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect