Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobry den. Zajimalo by me, zda jste schopni odhadnout naklady na porizeni a instalaci tepelneho cerpadla vzduch voda (a vseho, co s tim souvisi - topeni v podlaze, nadoba na teplou vodu ...) do prizemniho domu 11*11 o tepelne ztrate 4kw? Je mozne odhadnou rocni naklady na vytapeni a ohrev vody? Dekuji.
[ 19.3.15 - dotaz číslo: 55973 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
ceny tepelných čerpadel na trhu se poměrně významně liší. Orientačně můžete pro rodinný domek počítat, že kompletní instalace TČ vzduch-voda může stát od 80 do 240 tis. Kč. Vždy je vhodné prověřit si reference daného dodavatele.
Náklady na topný systém v domě jsou také velmi individuální, podlahové topení se nehodí do každé místnosti. Někde se může stát, že podlahové topení bude potřeba doplnit radiátorem, pro zvýšení výkonu. Orientačně můžete pro rodinný domek 121 m2 počítat s náklady okolo 100 tis. Kč.
Provozní náklady při použití tepelného čerpadla vycházejí dle serveru TZB-info na 44 tis. Kč ročně. V tom jsou zahrnuty náklady na vytápění, ohřev vody (4 osoby) a elektřinu pro domácnost (osvětlení, vaření, spotřebiče). Při použití tepelného čerpadla máte tu výhodu, že el. pro domácnost máte levnější (asi o polovinu) než všichni ostatní, kteří elektřinou netopí.
Náklady si můžete přepočíst zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
Přejeme hazký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem: ,, Prodáváme s manželkou pouze podíl na bytovém domě (1/6). Mám povinnost ze zákona nechat vypracovávat Energetický štítek náročnosti? Domníval jsem se , že v tomto případě nejde o ucelenou část stavby a PENB by se neměl vypracovávat vůbec. Děkuji
[ 19.3.15 - dotaz číslo: 56000 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
PENB opravdu nepotřebujete. Je povinný při prodeji celé budovy nebo ucelené části budovy, typicky bytu. Vlastnický podíl na nemovitosti je něco jiného a při jeho prodeji PENB zpracovávat nemusíte. Obdobně třeba při prodeji družstevního bytu nejde z hlediska zákona o prodej budovy a PENB není povinný.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
rad bych se ujistil o povinnostech vlastnika jednotky (bytu) v bytovem dome ve vztahu k zakonu 406/2000 Sb. a zpracovani a predlozeni PENB k pripadu:
- prodej teto bytove jednotky v os. vlastnictvi v byt. dome planovany na tento rok
- spravcem bytove druzstvo (vetsinovy vlastnik), spolecenstvi vlastniku zatim nezalozeno (pokud vim)
... a zejmena pozadal o vyklad odstavce 7 §7a zakona 406/2000 Sb. ve vztahu k moznosti nahradit PENB vyuctovanim dodavek energii pri neobdrzeni PENB od SVJ ci spravce.
Zustavaji vlastnikovi pri nahrade PENB vyuctovanim energii povinnosti podle odstavce 3 pismen a) a b)? Odstavec 7 stanovi pouze to, ze nema povinnost podle odst. 3 pism. c). Vsechny odpovedi zde na poradne mluvi o moznosti vyhnout se povinnosti vlastnika mit PENB predlozenim vyuctovani, ale je to skutecne tak?
Pokud jde o dotaz prilis pravni a formalni, jaka je nejlepsi praxe?
Chapu, ze muzu na vlastni naklady nechat zpracovat PENB pro jednotku. Jakou cenu muzu ocekavat?
Dekuji, ocenuji Vasi praci zde na poradne.
[ 17.3.15 - dotaz číslo: 55928 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
pokud jde o prodej družstevního bytu, nejde ze zákona o prodej, ale převod družstevního podílu. V tom případě není povinnost zpracovat PENB.
V ostatních případech, zejména je-li vlastníkem domu SVJ, platí:
Povinnost zpracovat PENB při prodeji bytu má vlastník budovy (SVJ), respektive ve vašem případě to je asi družstvo a ostatní vlastníci. Povinnost předložit PENB při prodeji má prodávající (vlastník bytu). Jestliže SVJ nenechá PENB zpracovat, může vlastník bytu nahradit PENB vyúčtováním energií za poslední 3 roky. Jde o to, aby vlastník bytu neměl prodej blokovaný tím, že SVJ nesplní svou povinnost PENB zpracovat.
PENB se zpracovává pro celý dům, nikoli pro byt. Pokud byste zadal zpracování PENB jako vlastník bytu, musíte ho nechat udělat pro celý dům. Ceny jsou smluvní, pochybují se od 4 do 20 tis. Kč podle složitosti domu, dostupnosti dokumentace a přístupu zpracovatele (někteří jsou schopni zpracovat PENB na dům, který v životě neviděli). PENB by měl být zpracovaný správně a pravdivě. Pokud by kupující zjistil, že PENB uvádí nepravdivé údaje, mohl by to celkem oprávněně pokládat za pokus o podvod.
Domy s tzv. energeticky vztažnou plochou (je o něco větší, než je celková podlahová vytápěná plocha domu) nad 1500 m2 by podle zákona měly mít PENB zpracovaný do konce roku 2014 - to platí i pro družstevní domy. Tento PENB se samozřejmě dá použít i při prodeji bytu. Zjistěte si, zda ve vašem domě tato povinnost nenastala a pokud ano, požádejte majitele budovy aby PENB nechal ve vlastním zájmu zpracovat. Za nesplnění povinnosti totiž hrozí pokuta.
Přejeme úspěšný prodej bytu!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
nechali jsme pro naše SVJ zpracovat PENB. Někde jsem se dočetl, že má být součástí průkazu i posouzení alternativních dodávek energie, a také doporučení ke snížení energetické náročnosti...
V našem předaném PENB to není. Když jsem se ptal projektanta, tak mi bylo sděleno, že se toto nás netýká.
Mohu se na toto spolehnout? Neradi bychom platili nějakou pokutu.
Děkuji
[ 13.3.15 - dotaz číslo: 55880 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
ve vašem případě je rozhodující, proč jste nechali PENB zpracovat - co máte zaškrtnuto na první stránce protokolu k PENB. Pokud byl účelem zpracování prodej nebo pronájem bytu, pak se vás povinnost posouzení alternativních dodávek energie netýká.
Pro všechny ostatní účely už tato povinnost platí - týká se to tedy zejména budov, kde se PENB zpracovával kvůli splnění požadavku zákona (typicky tomu, že budovy nad 1500 m2 musí mít PENB do 1.1.2015).
Pokud tedy máte v protokolu k PENB zaškrtnuto, že účel zpracování je prodej nebo pronájem budovy, můžete být v klidu.
V opačném případě požadujte na zpracovateli PENB dopracování.
Případnou pokutu za špatně zpracovaný PENB byste mohli vymáhat po zpracovateli PENB. Tomu, kdo PENB zpracoval špatně, hrozí i postih od Státní en. inspekce, je tedy v zájmu zpracovatele aby vám odevzdal PENB odpovídající požadavku zákona.
Více podrobností zde:
http://stavebni-fyzika.cz/technicke-forum/technicka-knihovna?story=27
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/39893
Přejeme hezký den!
G. Krajcarová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
mám v plánu stavět bungalov do 150 m2 z materiálu YTONG THETA P1,8-300 499x249x300, 500 mm ale tvarnici otočit o 90 stupňů aby šiřka byla 300mm a po kolaudaci zateplit
YTONG Multipor 200x390x600, 200 mm
potřeboval bych spočítat součinitel prostupu tepla zda-li se s timto řešením dostanu na hodnotu pasivního domu
okna budou s trojitým zasklemím vyplněne argonem
[ 9.3.15 - dotaz číslo: 55737 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Dobrý den,
součinitel prostupu tepla vám samozřejmě spočítá projektant stavební části.
Podle vašich údajů vychází součinitel prostupu tepla stěny U = 0,12 W/m2.K
Pro pasivní domy se používají stěny s U = 0,15 až 0,11 W/m2.K. Z tohoto hlediska je vámi uvažovaná konstrukce vyhovující.
V domě (nejen pasivním) jsou kromě stěn i další konstrukce, které je třeba izolovat, zejména podlaha a strop. U bungalovu může být plocha podlahy větší než plocha stěn, je tedy dobré dobře zvážit i parametry podlahy. Tím spíše, že nikdy později už izolaci v podlaze nevylepšíte.
Dosáhnout parametrů pasivního domu je u bungalovu velmi obtížné, záleží nejen na izolačních schopnostech konstrukcí, ale i na řešení tepelných mostů, velikosti a orientaci prosklení, účinnosti rekuperace tepla z větracího vzduchu aj.
Přejeme hodně úspěchů při stavbě!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Jsem 70ti letá majitelka původně rodinného domu, který mi po rekonstrukci překvalifikovali na bytový dům.
V domě je v přízemí obchod, v 2. a 3. podlaží byty 3+kk a jeden byt 1+kk ve 4. podlaží.
Vytápění je zajištěno 2 plynovými kotly.
1. a 2 podlaží vytápí jeden kotel, ohřev vody si zajišťuje každý uživatel sám.
3. a 4. podlaží vytápí kotel částečně do radiátorů, částečně do podlahového topení a zároveň ohřívá vodu pro oba byty.Obchodu teplo neúčtuji. Mám povinnost zajistit měření tepla a jak to provést u 3.a 4. podlaží
[ 9.3.15 - dotaz číslo: 55654 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Dobrý den,
děkujeme za váš dotaz.
Ve vašem případě bude asi nejlepší instalovat do jednotlivých bytů indikátory které registrují teplotu v místnosti. Hodí se i pro místnosti vytápěné podlahovým topením, případně kombinací podlahového topení a radiátorů.
Pro byty ve 3.a 4. podlaží je dále nutno instalovat i podružné vodoměry na odběr teplé vody.
Podle náměru indikátorů určíte pak množství spotřebovaného tepla, zbytek (teplo pro ohřev vody) rozpočítáte podle vodoměrů.
Další možností by bylo instalovat kalorimetry pro topné okruhy jednotlivých bytů (plus pro okruh ohřevu vody), ale to by bylo výrazně dražší.
Jinou možností je započíst náklady na teplo do nájmu (fixní platba za m2). V tom případě nemusíte instalovat žádné měření. Problém je, že v tom případě nájemníci nemají motivaci šetřit teplem a vaše skutečné náklady na plyn mohou oproti současnosti výrazně vzrůst.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
jakým způsobem modelovat tobogán pro výpočet PENB bazénu? U výjezdu z tobogánu jsou instalovány výdechy vzduchotechniky s teplotou vzduchu 40°C, asi tedy fungují jako vzduchová clona. Je nutné modelovat celou tobogánouvou rouru a přičlenit ji k zóně, odkud vychází a kam ústí? A co voda, která se do tobogánu pouští, lze ji zanedbat?
Děkuji za odpověď
[ 23.2.15 - dotaz číslo: 55382 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
Domnívám se, že tobogán se do PENB nezapočítává, protože jde o technologii instalovanou v budově. Do PENB se počítá vše, co se spotřebovává uvnitř budovy a spadá pod vytápění, chlazení, větrání, vlhčení a osvětlení. Nezapočítávají se technologické procesy, tedy ani bazénová technologie a ohřev bazénové vody, včetně vody pro tobogán.
Oporou v tomto smyslu je definice vnitřního prostředí (vyhláška) a energeticky vztažná plocha (zákon). Ale není to zde jasně řečeno, nabízí to možná více interpretací.
Jak modelovat vzduchovou clonu, to standardnim výpočtem skutečně nevím. U administrativních budov u vstupů dáváme odhadovanou ztrátu infiltrací + část spotřeby tepla kryjeme vzduchotechnikou (vzduchová clona).
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den prodávám rodinný dům, který není zkolaudovaný. Mám povinnost vypracovat PENB. Děkuji
[ 23.2.15 - dotaz číslo: 55368 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
povinnost zpracovat PENB se týká budov.
Pokud je váš dům zapsán v katastru nemovitostí jako stavba nebo rozestavěná budova, pak PENB nezpracováváte.
Nicméně pokud jste žádal o stavební povolení po 1. lednu 2009, byl PENB povinnou součástí dokumentace pro stavební povolení. PENB platí 10 let, můžete ho tedy použít při prodeji.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chci se zeptat, jak se postupuje při zpracování PENB na areál čítající několik samostatných administrativních budov. Celý areál má jedno číslo popisn, jednoho vlastníka a jeden zdroj vytápění a přípravy TV. Musíme nechat zpracovat PENB na každou budovu v areálu zvlášť, nebo lze zpracovat PENB na všechny objekty najednou? Děkuji za odpověď.
[ 19.2.15 - dotaz číslo: 55350 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
domníváme se, že možné jsou obě varianty. Zákon explicitně nestanoví postup v takovémto případě.
Pokud zpracujete PENB na každou budovu zvlášť, získáte informace ke každé budově, můžete lépe zjistit přínos případného zateplení atd.
Pokud zpracujete PENB pro celý areál, zjistíte údaje pro fiktivní budovu, která je směsí všech budov v areálu. Vypovídací hodnota bude dost nízká, požadavek zákona však splníte.
Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den
Potřeboval bych poradit se zateplením rodinného domu. Mam starý rodinný domek a teď jsem zrekonstruoval i horní patro a chtěl bych zateplit strop, a pokud by bylo potřeba tak i stěny ale nevím jakou skladbu použít na strop a čím zateplit steny. V přízemí je šířka stěny 520mm a je z pálené cihly a vepřáku a je suchá. Horní patro je tloušťka stěny 460mm a je z unipolu. Střecha je sedlová a nechci ji zateplovat až do špice ale snížit a udělat rovný strop.
Předem děkuji za odpověď
[ 17.2.15 - dotaz číslo: 55303 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
domnvám se, že v tomto typu domu nebude zateplení problém a je pravděpodobné, že byste mohl dostat i dotaci z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM
(http://www.novazelenausporam.cz/ ).
Pokud jde o strop respektive zateplení střechy, tak pokud jsem to správně pochopil, tak tam chcete vytvořit obytné podkroví. V tom případě budete
zateplovat šikmé části stropu mezi krokve a pod krokve (příklad montážního postupu je např. na stránkách http://www.isover.cz/montazni-postup-
zatepleni-mezi-a-pod-krokvemi). Ten nově vytvořený rovný strop,bude asi nejlépe zateplit zafoukáním celulozové (http://www.climatizer.cz/) nebo
granulované minerální (http://www.climastone.cz/, http://www.foukanamineralniizolace.cz/) vaty v síle přibližně 30cm (v případě potřeby i více).
Pokud se bude rekonstruovat i krytina a latě, pak by stálo za úvahu provést nadkrokevní izolaci např.minerální vatou
(http://www.ceskykutil.cz/system-zatepleni-nad-krokvemi) nebo pomocí desek PUR nebo PIR, které mají výborné izolační vlastnosti (viz např.
http://strechy.chodska.cz/sites/default/files/mediabanka/soubory/montazni-navody/linzmeier-linitherm-montazni-navod.pdf).
Nadkrokevní izolace je dražší, výhodou je ale maximální využití ptostoru a to, že je celá střešní konstrukce schována v izolační obálce takže
nevzniknou problémy s tepelnými mosty, vzduchotěsností a eventuelní kondenzací vlhkosti v konstrukci.
Pokud jde o zateplení stěn, tak ve vašem případě by asi byla nejvhodnější kontaktní izolace z pěnového polystyrénu (http://goo.gl/cHSCbH,
http://goo.gl/yNbKEa) v tloušťce 16 až 20cm (podle toho čím topíte a na jakou úroveň dotace byste se chtěl dostat).
Pokud budete chtít dotaci, budete muset splnit požadavky programu. Doporučuji obrátit se s žádostí o radu na některé středisko EKIS ve vašem
okolí(např. ve Zlíně je http://mujweb.cz/mach.malza/).
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, je povinnost instalovat poměrová měřidla i v nebytových domech - komerční objekty, kancelářské budovy, apod.? Děkuji
[ 12.2.15 - dotaz číslo: 55217 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]
Dobrý den,
děkujeme za váš dotaz.
Zákon č. 406/2000 Sb. nerozlišuje, zda jde o bytový nebo nebytový dům.
Stanoví povinnost pro stavebníka nebo vlastníka budovy "vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům".
Tato povinnost neplatí pouze v případě, že se teplo nerozúčtovává. To znamená, že nájemci platí za energie třeba podle podlahové plochy, bez ohledu na to kolik který skutečně spotřeboval (typickým příkladem je hotel, kde hosté neplatí zvlášť za energii).
Viz třeba tyto dotazy:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/54578
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/54151
Samozřejmě nemusíte instalovat poměrová měřidla, ale třeba kalorimetry na jednotlivé okruhy vytápění, pokud nájemce užívá prostor se samostatným okruhem vytápění.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
v současné době řeším se SEI vazbu zákona 406/2000 Sb. v souvislosti se zákonem 165/2012 Sb. V § 56 o změně zákona 406/2000 Sb., bod 26 zákona 165/2012 Sb. se uvádí:V § 6a se doplňuje odstavec 13, který zní:
„(13) U nových budov a při zásadních změnách dokončených budov v případě technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti instalace obnovitelných zdrojů energie vyplývající z průkazu je stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinen tyto zdroje instalovat. Tato povinnost může být splněna také výstavbou budov s nulovou spotřebou energie nebo prostřednictvím dodávky tepelné energie ze soustav zásobování tepelnou energií, ve které byla v předcházejícím kalendářním roce vyrobena více než polovina tepelné energie z obnovitelných zdrojů.“
Účinnost tohoto článku dle § 62, oddílu b) nastala 1.1.2015.
Můj dotaz zní zda lze tento požadavek uplatňovat v současné době, kdy byl zákon 406/2000 Sb. po vydání zákona 165/2012 Sb. již několikrát novelizován a tento paragraf v aktuálním znění zákona 406 není obsažen.
Předem děkuji za Vaší odpověď.
[ 10.2.15 - dotaz číslo: 55162 - téma: Legislativa ]
Vážený pane,
předesílám, že o správném výkladu zákona může rozhodnout pouze soud. SEI, právník či energetická poradna mohou mít vlastní výklad zákona, v případě sporu však rozhodnutí přísluší soudu.
Vždy platí, že jste povinen řídit se zákonem v platném znění. V současném platném znění zákona č. 406/2000 Sb. vámi uvedený paragraf není, takže se jím řídit nemusíte. Ve skutečnosti se tímto paragrafem nikdy nikdo řídit nemohl - dříve než vstoupil v platnost, byl ze zákona vypuštěn, a to zákonem č. 310/2013 Sb.
U věcí, které proběhly v minulosti, platí, že se posuzují podle znění zákona platného v té době. Například pokud by SEI našla nesrovnalosti v dokumentaci z roku 2012, musela by to posuzovat podle znění zákona, jaké bylo v roce 2012. Nikoli tedy podle současně platného znění.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
proč jsou důležité údaje pro PENEB parametry plyn.karem?
[ 4.2.15 - dotaz číslo: 55089 - téma: Ostatní ]
Dobrý den,
v Průkazu energetické náročnosti budovy se uvádí mimo jiné účinnost a výkon zdrojů tepla pro vytápění i pro ohřev vody v budově. Týká se to tedy i plynových karem. Požadavek je definován ve vyhlášce č. 78/2013 Sb.
Přejeme hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
mám na Vás dotaz:
Pokud je zpracováván PENB jen pro prodej nebo pronájem po 1.1.2015, jaké období pro referenční budovu se má zvolit? Období po 1.1.2015 protože PENB je zpracováván v období po 1.1.2015 nebo období před 1.1.2015, protože na hodnocené budově se nic nemění. (Volba období pro referenční budovu má vliv na redukci primární neobnovitelné primární energie pro referenční budovu).
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
[ 4.2.15 - dotaz číslo: 55079 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
obávám se, že toto explicitně není nikde v zákoně stanoveno.
Podle našeho názoru z logiky věci vyplývá, že se referenční budova a její požadavky řídí datem zpracování PENB, tedy v tuto chvíli po 1.1.2015 dle vyhlášky 78/2013. Jedinou logiku by mělo uvažovat referenční budovu do minulosti, pokud se jedná o aktualizaci PENB ke stavebnímu povolení po realizaci stavby. Tam by bylo rozhodné datum zřejmě podání ke stavebnímu povolení. Celá metodika je vymyšlená tak, že se reference (hladina C) v čase může zpřísňovat/dále specifikovat.
Doporučujeme obrátit se s dotazem na SEI, která kontroluje dodržování povinnosti zpracovat PENB a jejich kvalitu.
Přejeme hezký den!
F. Macholda, P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
stavíme RD o výměře 150m2, nepodsklepený, bez garáže, částěčně do patra, užitná plocha 160m2. Nezatepleno, Heluz Family 44, tepelné ztráta spočítána na 7kW. Jsme 4-členná rodina s malými dětmi, takže dům bude obýván po celý den. Chtěl bych topit dřevem - levnější přístup a zatím mě občasná manuální práce baví, jako náhradní variantu jsem ještě zvažoval tepelné čerpadlo země-voda s plošným kolektorem, ale hlavně kvůli vysokým počátečním nákladům je to prozatím "plán B".
Chtěl bych se zeptat na odborný názor na to, kdybych to realizoval jako krbovou vložku s vyměníkem v obývacím pokoji, se zadním příkládáním z technické místnosti (2,5x2,5m), kde by byla akumulační nádrž. Doplňkově by sloužil el. kotel. Nahřívána by byla i TUV. "Podlahovka" je zatím pouze v obývacím pokoji, kuchyni a koupelně.
Tyto otázky si mj. kladu: Není lepší dát "podlahovku" uplně všude? Nebude se zbytečně přehřívat obývací pokoj? Je to bezpečné mít to v obývacím pokoji? Je technická místnost dost velká? Nebylo by lepší mít kotel na dřevo v technické místnosti a v obyváku jen krbová kamna na občasnou potěchu oka? Nebude se blížit cena realizace výše zmíněnému TČ (nabídka od IVT 270k)?
Předem děkuji za odborné rady.
[ 4.2.15 - dotaz číslo: 55069 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
děkujeme za vaše otázky.
1) Není lepší dát "podlahovku" úplně všude? Ne. Podlahové topení se nehodí do ložnice, dále tam kde chcete mít koberec, nábytek a tam, kde se dlouho stojí - u kuchyňské linky. Jinak ho samozřejmě můžete dát kamkoli. Je vhodné podlahové topení zokruhovat tak, abyste mohl vytápět jen ty části domu, které potřebujete. Nezapomeňte si udělat dokumentaci a zaměření skutečného provedení - po letech si nikdo nepamatuje kudy vede jaká trubka a třeba při výměně prahu u dveří můžete omylem trubku podlahového topení navrtat.
2) Nebude se zbytečně přehřívat obývací pokoj? Nejspíš ano. Pokud budete krbovou vložku využívat jako hlavní zdroj tepla, počítejte s následujícím: Z celkového výkonu předává krbová vložka do místnosti čtvrtinu až polovinu - podle konkrétního typu. Takže pokud tepelná ztráta obýváku představuje čtvrtinu až polovinu tepelné ztráty celého domu, je teoreticky všechno v pořádku. Pokud je menší, bude v obýváku příliš velký výkon. Navíc, pokud chcete vložkou ohřívat i teplou vodu, musíte topit v obýváku, ať je to potřeba nebo ne. Předpokládáme, že v domě budete mít kvůli zdraví a komfortu řízené větrání s rekuperací tepla. V tom případě je problém přehřívání menší, protože větrací systém rozvede z obýváku do ostatních částí domu. Ještě výhodnější je větrací systém s cirkulací vzduchu.
3) Je to bezpečné mít to v obývacím pokoji? Z hlediska požární bezpečnosti je asi lepší přikládání z technické místnosti. U některých typů vložek může být vysoká povrchová teplota některých ploch, takže se na nich může pálit prach, což je nezdravé. Problém je menší při použití řízeného větrání, protože vzduch je průběžně filtrován.
4) Je technická místnost dost velká? Velikost místnosti vám jistě navrhl projektant podle vašich požadavků na technologii a provoz. Nevíme jak velkou akumulační nádrž vám topenář navrhl, běžná velikost je až 1000 l. Spolu s tepelnou izolací zabere až 2 m3 prostoru. Pokud chcete v technické místnosti skladovat dřevo, počítejte že 1 m3 skládaných polínek představuje asi 1000 kWh tepla.
5) Nebylo by lepší mít kotel na dřevo v technické místnosti a v obýváku jen krbová kamna na občasnou potěchu oka? Určitě ano. Prvním důvodem je horší regulovatelnost krbové vložky. Dále vám odpadnou výše uvedené problémy při přehřívání obýváku. Krbová vložka má horší účinnost (cca 75%) oproti kotli (cca 90 %), takže spotřebujete méně dřeva. Krbová vložka má obvykle řádově horší emise než kvalitní kotel na dřevo (na trhu jsou kotle s emisní třídou 4 nebo 5, krbové vložky jsou obvykle ve třídě 2, výjimečně 4). Kotel nevyžaduje tak časté přikládání. Pozor - pro kotel budete potřebovat zhruba dvakrát větší akumulační nádrž, protože kotel má větší výkon.
6) Nebude se blížit cena realizace výše zmíněnému TČ (nabídka od IVT 270k)? Ne. Kvalitní zplynovací kotel pořídíte do 100 tis. Kč, akumulační nádrž 1 m3 stojí do 40 tis. Kč. Komín do 20 tis. Kč. Cena montáže a kotelny bude zhruba stejná pro tepelné čerpadlo i pro kotel s nádrží. Požádejte svého projektanta - topenáře, aby vám sestavil rozpočet. Záleží také na tom, zda do ceny započtete technickou místnost - pro tepelné čerpadlo potřebujete menší. Při ceně výstavby třeba 16 000 Kč/m2 vás uvažovaná technická místnost stojí 100 tis. Kč.
V rámci webové poradny přinášíme jen stručné odpovědi. Pokud byste měl zájem je probrat podrobněji, domluvte si bezplatnou konzultaci v některém středisku EKIS. Přejeme úspěšnou stavbu!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, byly nám namontovány elektrické indikátory topných nákladů - přístroj E-ITN 30,2x. Ač jsem přečetla "milión" článků, nikde jsem se nedozvěděla průměrný optimální roční náměr (počet spotřebovaných dílků) za rok. Vím, že ceny i zálohy na topení jsou různé, ale orientační spotřeba by pomohla mnohým spotřebitelům s regulací teploty v bytě. Děkuji za odpověď.
[ 3.2.15 - dotaz číslo: 55052 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
musím vás zklamat, "optimální" náměr se nedá určit, protože je v každé situaci jiný. Indikátor "měří" teplo které "proteklo" radiátorem. V každé místnosti, v každém domě, to bude jiné. "Dílky" se pak dále přepočítávají na spotřebu, resp. peníze - a tento postup může být odlišný pro různé budovy. Pokud budete náměr sledovat pravidelně, což váš přístroj umožňuje, můžete si porovnat mezi sebou třeba jednotlivé měsíce. Pokud budete mít historii třeba za jednu topnou sezónu, porovnáte si náměr s vyúčtovaným teplem. Z toho můžete vypočíst například, kolik Kč zaplatíte za jeden"dílek". Nebo si můžete porovnat, jak moc se liší náměr dejme tomu v lednu daného roku s lednem předchozího. Podle toho už můžete korigovat vytápění ve vašem bytě.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den!
Zajímalo by mě, zda naše SVJ má povinnost instalovat dle ustanovení § 7 odst. 4 písm. a) zákona o hospodaření energií indikátory tepla, když vnitřní uspořádání budovy není dle názoru tepelného technika a architekta pro instalaci vhodné? Jelikož se jedná o dům ze 30. let 20. století, původní litinová žebra pod okny jsou celá umístěna pod zděnými parapety a neumožňují obtékání vzduchu a ohřev místností jako moderní tělesa umístěná pod okny bez parapetů. Indikátory by tak dávaly u těchto těles zkreslené hodnoty. Dává právní řád v tomto případě možnost indikátory z výše uvedených důvodů neinstalovat? Zároveň by nás zajímalo, jestli na výše uvedenou povinnost instalace indikátorů tepla má vliv fakt, že v kotelně je ekvitermní regulace pro celý dům.
Předem děkuji!
[ 26.1.15 - dotaz číslo: 54864 - téma: Měření a regulace ]
Vážený pane,
povinnost instalace indikátorů spotřeby tepla podle zákona o hospodaření energií bohužel nebere příliš ohled na konkrétní provedení vytápěcí soustavy. Zákon nepřipouští výjimky kvůli technickému provedení a podobně. Pouze tam, kde se neprovádí rozúčtování tepla nájemcům (např. v hotelech) se "měřiče spotřeby tepla" instalovat nemusí. Ve vašem případě máte 2 možnosti:
Pokud osadíte indikátory spotřeby na tělesa, musíte při rozpočítávání spotřeby tepla zohlednit, že každé těleso má jiný výkon (což je zcela běžné v každém domě), který může být dále omezen i způsobem zabudování. To se dělá tím, že náměr indikátoru (dílky) se vynásobí koeficientem, který je pro každé těleso jiný. Požádejte firmu, kterou si vyberete pro instalaci indikátorů, aby vám podrobně zdůvodnila, jaký koeficient má které těleso.
Jinou možností je osadit do jednotlivých místností snímač teploty vnitřního vzduchu a náklady na vytápění rozdělovat podle jejich náměrů (tzv. přímá nebo denostupňová metoda měření). Tento způsob "měření" spotřeby je nezávislý na typu těles. Nerozlišuje se, jak se teplo do místnosti dostalo, ale zjišťuje se, jaká je v místnosti teplota. Domníváme se, že tento způsob je pro váš případ nejvhodnější.
To, že dům má kotelnu s ekvitermní regulací teploty topné vody, na povinnost instalovat indikátory spotřeby tepla nemá vliv.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Máme problém - u kotle Dakon BEA 24 BT, který je v provozu 11.rok, rychle padá tlak.
Po 6 týdenní nepřítomnosti, kdy byl kotel v nečinnosti jsme zjistili, že je pod ním loužička vody (vypadalo to, že kape v horního odvzdušňovacího ventilku-dotáhli jsme ho) a tlak byl zcela na nule - asi proto nechtěl kotel při zapnutí termostatu na provozní teplotu nastartovat. Natlakovali jsme a pak se po chvíli kotel rozjel. Od té doby ale tlak dosti rychle padá. Běžně jsme nastavovali na 1,5 a vydrželo to týden až 14 dnů, než bylo třeba tlak zvýšit. Nyní natlakujeme na 2-2,5 a skoro za den je tlak pod hranicí 1, takže je nutné dotlakovávat téměř každý den.
Z odvzdušňovacího ventilku již voda nekape, je dotažen a při jeho povolení nic neuchází.
Prosím o radu, zda lze tlak v kotli nějak stabilizovat a co by mohlo být příčinou jeho rychlého snižování.
[ 23.1.15 - dotaz číslo: 54758 - téma: Plyn ]
Vážený pane,
nakolik můžeme posoudit na dálku, vámi popsaná závada může mít 3 příčiny:
1/ z expanzní nádoby uniká vzduch - dle popisu nejpravděpodobnější.
2/ membrána v expanzní nádobě je porušená a topná voda uniká do expanzní nádoby.
3/ voda z topení uniká někde jinde - to byste ale asi poznali.
Rozhodně doporučujeme nechat zkontrolovat expanzní nádobu servisním technikem. Tím jak se mění teplota v systému, zvětšuje se objem topné vody. Pokud expanzní nádoba neumožní topné vodě se rozpínat (je plná vody), roste tlak v systému a začne vám kapat pojistný ventil, v horším případě praskne někde spoj nějakého potrubí.
Jestliže se ukáže, že expanzní nádoba je v pořádku, je třeba začít hledat jiné místo kudy voda z topení vytéká.
Doporučujeme opravu neodkládat!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
podle zákona o hospodaření energií (406/2000 Sb.) § 7 odst. 4) je vlastník budovy povinen vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům.
Můj dotaz zní, zda je tato povinnost závazná také pro průmyslové objekty. Pokud bývalý průmyslový areál pronajímá výrobní a skladové haly, dílny a kanceláře, přičemž budova je rozlehlá, členitá a "energeticky pravěká", navíc s mnoha společnými prostorami, existuje nějaká možnost, že zavedení měřičů tepla na radiátory má své výjimky? Budova v katastru není vedena jako administrativní, nejsou v ní žádné bytové jednotky.
Nedovedu si představit, jaký pozitivní efekt by mohl vynahradit relativně i absolutně vysoké náklady na takové vybavení (řádově několik set radiátorů) a jeho následnou správu. Na druhou stranu si dovedu představit, že jako nájemník bych na tom mohl za určitých okolností ušetřit (za jiných naopak).
Děkuji.
[ 19.1.15 - dotaz číslo: 54678 - téma: Měření a regulace ]
Vážený pane,
zákon 406/2000 Sb. hovoří o budovách obecně, resp. o budovách, kde se používá energie pro úpravu vnitřního prostředí. Není zde explicitně žádná výjimka pro průmyslové budovy.
Pokud ve vašem případě jsou v budově "koneční uživatelé", tj. fyzické nebo právnické osoby, které platí za spotřebované teplo, pak byste měl podle zákona "měřiče" tepla instalovat. Nepochybně budou budovy jako vaše, kde je takováto instalace technicky problematická a někdy i nesmyslná, protože systém vytápění neumožní rozlišit spotřebu tepla (např. pro vytápění, pro technologii aj.). Pak lze použít třeba indikátory spotřeby tepla založené na měření teploty v místnosti. Spotřeba tepla na vytápění se pak odvozuje od vypočtené tepelné ztráty místnosti a rozdílu vnitřní a venkovní teploty. Nezáleží na tom, zda je prostor vytápěn radiátory, teplovzdušným vytápěním (sahary), podlahovým vytápěním nebo jinak.
Jinou možností je dohodnout s nájemci paušální platbu za služby, včetně vytápění. V tom případě se rozúčtování tepla neprovádí, nájemci platí třeba podle podlahové plochy. Nevýhoda je, že nemají motivaci šetřit, naopak budou mít tendenci plýtvat. Pokud se rozúčtování nákladů na teplo neprovádí, nemáte povinnost "měřiče" instalovat.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, jsme bytový dům, který vlastní spoludílem 8 majitelů.
V domě jsou 4 byty, které užíváme jako majitelé, každý 1/8. Žádný z vlastníků si na svou část domu nechce nechat namontovat poměrové měřiče tepla - kotel máme společný,topení z teplárny. Teplo platí jeden vlastník za celý dům. (Poměrem mu pak ostatní zaplatí). Jsme povinni mít dle nové vyhlášky od 1.15 měřiče na teplo? Děkuji
[ 19.1.15 - dotaz číslo: 54675 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
podle toho co popisujete, se ve vašem domě neprovádí rozúčtování tepla. V tom případě je v souladu s vyhláškou, když "měřiče" tepla instalovat nebudete.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]