EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den. Mám jeden obecný (hypotetický) dotaz. Obchodní praktiky dnešních dodavatelů tepla jsou různé. Je dnes zcela běžné, že se na určité období fixuje cena GJ. Já se ptám, je možné, aby dodavatel tepla fixoval lidem i minimální odběr GJ? Vezmu příklad. Lidé v bytovém domě už nechtějí být závislí na drahém, velkém, lokálním dodavateli tepla a rozhodnou se pro novou kotelnu, která bude situována uvnitř objektu. Kotelnu (plynový kondenzační kotel, tepelná čerpadla, ....) si SVJ postaví buď ve vlastní režii, nebo jí postaví např. cizí společnost na vlastní náklady a stane se např. podle smluvních podmínek na 15 let dodavatelem tepla pro daný objekt. Nový dodavatel tepla (zároveň majitel nové kotelny) ušetří nájemníkům tím, že budou mít např. oproti CZT výrazně levnější GJ. Tím, že bude dodavatel tepla šetřit lidem cenou GJ, bude se pravděpodobně chtít jistit i tím, že lidé odeberou určité množství energie (už jen kvůli návratnosti investice). Proto se ptám, dodavatel tepla tedy zafixuje minimální odběr energie (např. průměr spotřeby objektu za posledních několik let), což může být např. 1000 GJ. Může se stát, že přechodem na nízkoteplotní systém a mírnou zimou bude skutečná spotřeba 800 GJ. Je možné (z hlediska zákona, právního apod.), aby dodavatel tepla požadoval zaplatit za energii, která nebyla skutečně spotřebována (oněch 200 GJ navíc) ?? Děkuji za odpověď.
[ 19.1.15 - dotaz číslo: 54666 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
dodávka tepla je podle energetického zákona č. 458/2000 Sb. možná jen na základě smlouvy. Pokud bude ve smlouvě nějaká fixní platba za teplo, je věcí obou stran zda na to přistoupí.

V současnosti se teplo prodává buď v jednosložkové nebo dvousložkové ceně. Při jednosložkové je dána cena (např. 700 Kč/GJ) a odběratel platí podle toho co spotřeboval. U dvousložkové ceny je cena za odebrané teplo (např. 400 Kč/GJ), která se jako v předchozím případě platí jen za skutečně odebrané teplo. Dále se platí za sjednaný odběr (např. 300 Kč/GJsj). Sjednané množství se určuje dohodou s dodavatelem tepla, obvykle odpovídá množství tepla, které budova odebrala předminulý rok (např. pro rok 2015 je sjednáno množství odpovídající spotřebě roku 2013). Za sjednané množství se platí bez ohledu na skutečný odběr. Někteří dodavatelé pak na základě smlouvy pokutují situaci, kdy objekt odebral větší než sjednané množství tepla. Pro optimální platbu je tedy třeba správně sjednat množství tepla, zohlednit např. zateplení domu. Někteří dodavatelé tepla místo sjednaného množství účtují rezervovaný výkon, který se opět sjednává každoročně. Princip je stejný - část tepla se platí bez ohledu na spotřebu. Cena tepla je regulovaná, schvaluje ji Energetický regulační úřad, dodavatel tepla si nemůže účtovat co ho napadne.

V případě, že dům přejde k jinému dodavateli tepla (který třeba vybuduje kotelnu v domě), může být teplo účtováno tak, jak je uvedeno výše. Riziko, že v domě klesne odběr (třeba po zateplení) by si měl dodavatel tepla zahrnout do podnikatelského plánu.

Jinou možností je, že si majitel domu (SVJ) vybuduje vlastní kotelnu a do ceny tepla zahrne kromě nákladů na palivo, obsluhu, revize a běžné opravy i peníze na reinvestici - např. životnost plynového kotle je běžně 15 let. Protože nejde o podnikání, pokles odběru tepla nemusí vadit.

Poslední možností je použít metodu EPC, kdy externí firma zajistí vybudování kotelny a po určitou dobu (např. 15 let) garantuje její provoz. Vždy také garantuje pokles nákladů na energie (oproti výchozímu stavu - odběr tepla od teplárny) a o ušetřenou částku se dělí s odběratelem tepla dle předem dohodnutých podmínek. Zde je na zodpovědnosti firmy EPC, jak správně odhadne budoucí spotřebu a náklady. Důležitá je také správně postavená smlouva mezi zákazníkem a firmou EPC. Více o EPC např. zde:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/aktuality/29350


Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný




[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
bydlíme v nájemním bytě se smlouvou na dobu neurčitou u soukromého majitele bytového domu.Teplo a TV jsou poskytovány nájemníkům z domovní plynové kotelny umístěné v domě.Obsluhu na základě smlouvy o poskytování a zajišťování služeb(nejedná se o pronájem kotelny) majitel domu uzavřel s firmou,která nemusí mít na provoz licenci,protože se údajně jedná o jeden zdroj s výkonem do 50kW.V roce 2013 byl objem výroby z tohoto zdroje 2143 GJ. Majitel domu při vyúčtování tepla a TV postupuje jako výrobce a dodavatel energií,cenu tepla a TV kalkuluje.Do vyúčtování zahrnuje položky:revize a údržbu kotelny,odpisy ze stavební části kotelny,odpisy bojlerů,zisk,správní a výrobní režii,odpisy technologie měřáků,náklady na vyúčtování tepelných energií.Domnívám se,že se v tomto případě nejedná o podnikání,majitel nemá ani licenci ani koncesi na výrobu tep.energií a pro účely cenových předpisů je konečným spotřebitelem.Nájemníci nejsou s majitelem v obchodním vztahu,tep.energie je poskytována na základě nájemní smlouvy a služeb s ní spojených.Vyúčtování tep.energií jsou vypracované podle vyhl. č. 372/2001Sb..Prosím o váš názor,zda majitel postupuje správně,neměl by nájemníkům pouze přeúčtovávat fakturované platby za vstupy plynu,vody,el.energie?
Děkuji za odpověď a případnou radu!
[ 15.1.15 - dotaz číslo: 54582 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní, děkujeme za váš dotaz. Domníváme se, že postup majitele domu je v pořádku.

Je třeba rozlišit, zda jde nebo nejde o podnikání v energetice ve smyslu energetického zákona č. 458/2000 Sb. Pro podnikání v energetice je nutná licence (vydávaná ERÚ), živnostenský list se v této oblasti nevydává.

Za podnikání se nepovažuje situace, kdy se teplo z vlastní kotelny dodává pouze nájemcům v téže budově, resp. v témže areálu. Blíže viz § 3 zákona. Takovýto případ tedy zákon neupravuje, proto je nutné s nájemci smluvně určit cenu tepla a souvisejících služeb. Pokud tedy majitel domu zahrnuje do nákladů na teplo další položky, jako jsou odpisy, revize aj., není to v rozporu s energetickým zákonem.

V tomto případě je důležité, že kotelna se provozuje bez licence (nezáleží na výkonu kotelny), podle toho co popisujete se zdá že to je v pořádku.

Pokud by se kotelna provozovala s licencí, pak musí konečnou cenu tepla schválit ERÚ; provozovatel si do nákladů na teplo může zahrnout i přiměřený zisk, protože jde o podnikání.

Jistě je možný i postup který navrhujete, totiž že by majitel domu zahrnul do nákladů na teplo pouze náklady na plyn, elektřinu a vodu. Protože však s provozem kotelny jsou spojeny i další náklady, nejspíš by tyto náklady zahrnul do nájmu. Z hlediska nájemníků bude asi lepší současný postup, kdy se platí náklady na kotelnu podle spotřeby tepla a nikoli podle podlahové plochy.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím o odpověď, jak rozúčtovávat teplo v nebytových domech (jde o historické památky):
1) kancelářský dům, kde počet kanceláří pronajímaný jednotlivým nájemcům je proměnlivý (nelze "natvrdo" stanovit měřené okruhy, nelze instalovat stanovená měřidla na jednotlivé větve ÚT). Dosud bylo teplo (plynová kotelna v domě) rozúčtovávání podle pronajaté plochy. Kanceláře jsou vytápěny na stejnou teplotu. Je nutné instalovat indikátory i v případě, že nebudou používány pro rozúčtování tepla, a že tudíž jde jen o zcela zbytečné vysoké náklady? Nebylo by to v rozporu se směrnicí EU?
2) nebytový historicky dům, který je převážně využíván jako hotel, ale v přízemí jsou 2 restaurace a 2 obchody. Hotel, každou restauraci a obchod provozuje jiný nájemce. V domě je plynová kotelna a ústřední topení. Z kotelny je možné oddělit a měřit stanovenými měřidly 7 větví ÚT, kterými jsou 4 (všechny) části hotelu, ohřev vody, vzduchotechnika jedné z restaurací a topení celého přízemí. V přízemí však není možné osadit indikátory, protože na této větvi ÚT je zároveň napojena vzduchotechnika (ohřev vstupu) druhé restaurace. Doposud byly náklady na topení rozúčtovávány podle pronajaté plochy. Lze pro tento dům získat výjimku a rozúčtovávat nadále podle pronajaté plochy?
[ 12.1.15 - dotaz číslo: 54578 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
domníváme se, že ve vašem případě může jít o situaci, kdy nájemcům není teplo rozúčtováno. Nájemci platí nájem, v němž jsou již náklady na teplo zahrnuty. Pak by platilo ustanovení vyhl. č. 194/2007 Sb., kdy se "měřiče" neinstalují v případech, kdy se neprovádí rozúčtování tepla.

Pokud ale rozúčtováváte teplo podle podlahové plochy (tj. každý rok se náklady mění podle celkových skutečných nákladů na teplo), máte povinnost měřiče osadit.
V prvním případě (kancelářský objekt) lze osadit jednotlivá tělesa v kancelářích indikátory spotřeby, nebo instalovat indikátory vnitřní teploty vzduchu (to je nutné v případě že prostory jsou vytápěny např. teplovzdušným nebo sálavým vytápěním). Podle těchto indikátorů pak lze provádět rozúčtování.
Ve druhém případě (nebytový dům) lze osadit měřidla na jednotlivé větve, jak navrhujete. Pro spotřebu kanceláří pak lze opět využít indikátory spotřeby na tělesech, jak je uvedeno výše, a podle jejich náměru zjistit (spíše odhadnout) teplo pro vytápění. O toto teplo pak bude sníženo množství tepla pro vzduchotechniku napojenou na stejnou větev rozvodů, které se bude účtovat jinému nájemci.
Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, naše SVJ plánuje rekonstrukci fasády včetně zateplení, ale to bohužel jen v horních dvou patrech ze tří. Sousedé ve spodní části domu s izolací na fasádě kolem svého bytu nesouhlasí. Dá se prosím bezpečně zateplit jen část domu? Je to technicky vůbec možné? My bydlíme v prostředním bytě, tudíž budeme mít pod podlahou hranici izolantu... Nebude se nám tak v podlaze (kde jsou trámy) srážet vlhkost? Bytový dům je z roku 1935, 45 cm dutá cihla... Děkuji za odpověď.
[ 9.1.15 - dotaz číslo: 54572 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
samozřejmě lze zateplit jen část budovy, i když to není ideální. Ve vašem případě lze z technického hlediska doporučit, aby spodní hrana zateplení byla založena pod úrovní podlahy 1. patra, ideálně na horní hraně oken přízemí. Bude to vypadat asi dost divně.
Ke kondenzaci vlhkosti ve zdivu pravděpodobně dochází už nyní, ale vlhkost se během léta odpaří, takže nevznikly problémy. Zateplením by se tento problém měl spíše lehce zlepšit, protože teplota v místě uložení trámů ve zdivu bude vyšší a kondenzace tak bude nižší.
Rozhodně doporučujeme v rámci projektu zateplení nechat zpracovat výpočet vlhkostního chování konstrukce v místě uložení trámů.

Při částečném zateplení můžete narazit na problém, že budova nevyhoví požadavku na energetickou náročnost. To se dokládá Průkazem energetické náročnosti budovy v rámci žádosti o stavební povolení. V tom případě je nutno buď zlepšit zateplení rekonstruované části budovy, nebo třeba použít kotle s vyšší účinností.

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
položím podobnou otázku jako je dotaz 54500. Jsme SVJ s 11ti byty před 5ti lety jsme se odpojily od předraženého dálkového vytápění a vybudovaly kotelnu s tepelnými čerpadly (pro 11 bytů). Kotelnu provozuje SVJ na svoje náklady. Majitelé bytu platí měsíční paušál podle m2 a jednou za rok provedu vyúčtování podle konkrétní spotřeby elektrické energie. Tj většinou přeplatky vrátím majitelům bytů. S tímto způsobem všichni souhlasí. Máme povinnost od 1.1.2015 instalovat měřáky tepla do každého bytu? Nebo porušujeme zákon.
Děkuji za odpověď.

[ 6.1.15 - dotaz číslo: 54538 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,
SVJ si může dohodnout, že náklady na teplo se nebudou rozúčtovávat, ale hradit třeba ze společného fondu. V tom případě platí ustanovení vyhlášky č. 194/2007 Sb. o tom, že měřiče spotřeby tepla se neinstalují tam, kde se neprovádí rozúčtování tepla.

Bylo by nesmyslné instalovat měřiče, když se podle nich nic neúčtuje a majitel budovy (SVJ) s tím souhlasí. Ve vašem případě tedy nemáte povinnost měřiče instalovat.

Přejeme příjemné bydlení!

F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsme společenství vlastníků jednotek domu se 16ti byty a máme vlastní vytápění kotelnou na plyn 3 x 45 kW. Chtěl bych vás tímto požádat o sdělení, jestli jsme povinni od 1.1.2015 instalovat poměrové měřiče tepla i když náš systém je takový, že platíme zálohově částky na topení podle m2 vytápěné plochy a na konci roku zálohy nevyúčtováváme, ale přeplatky a nedoplatky vyrovnáme ze společných prostředků. Dosud jsme vycházeli z ustanovení zákona č. 318/2012 Sb., § 7, odst. 6/, písmene c), podle kterého SVJ nemusela instalovat poměrová měřidla s možností vypořádávat náklady na teplo jinak, např. podle m 2, jako dosud, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci.
[ 5.1.15 - dotaz číslo: 54500 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,
podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. platí, že měřiče spotřeby tepla se neinstalují tam, kde se neprovádí rozúčtování tepla. Podle vašeho popisu jde právě o tento případ, kdy majitelé bytů platí za teplo bez ohledu na to, kdo kolik spotřeboval.

Přejeme příjemné bydlení!

F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Jsme ve společenství vlastníků bytových jednotek a máme vlastní plynovou kotelnu pro celý panelový dům. Předseda SVJ nám tvrdí , že žádné měřiče spotřeby tepla nepotřebujeme podle novely zákona 406/2000 , že v této novele je výjimka pro bytové domy s vlastní kotelnou, které si topí sami. Tvrdí nám , že stačí jen regulační ventily.
Má pravdu nebo ne?
Děkuji za odpověď.








[ 5.1.15 - dotaz číslo: 54489 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]

Vážená paní, děkujeme za váš dotaz.
Povinnost "vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům" podle §7 zákona č. 406/2000 Sb. připouští výjimku pouze pro rodinné domy a chaty a chalupy. Rozhodně zde není výjimka podle typu kotelny nebo podle způsobu zásobování teplem.

Podle prováděcí vyhlášky k tomuto ustanovení pak platí, že měřiče se neinstalují tam, kde se neprovádí rozúčtování tepla. To může být třeba případ nájemních budov, kde jsou náklady na teplo zahrnuty do celkového nájmu a platí se bez ohledu na spotřebu. Typicky jde třeba o hotel, kde hosté neplatí podle toho, jestli se sprchovali 5 minut nebo 2 hodiny.

Pokud tedy ve vašem domě neprovádíte rozúčtování tepla a náklady na palivo a provoz kotelny rozdělujete mezi nájemníky třeba nějakým paušálem, pak měřiče mít nemusíte.

Povinnost instalovat termostatické ventily (nebo jinou obdobnou techniku) s výše uvedeným nijak nesouvisí. Obecně máte povinnost termostatické ventily instalovat, ovšem tato povinnost platí již několik let, takže předpokládáme že je instalovány máte. Výjimky jsou jen pro případy, kdy to technicky nejde (např. u některých systémů vytápění).

Přejeme příjemné bydlení!

F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, Dovoluji si obrátit na Vás s dotazem. Vztahuje se povinnost vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům podle § 7, odst. 4 zákona o hospodaření energií i na situace, kdy má každý vlastník svůj kotel i pro ohřev vody, tj. v budově není žádný vnitřní rozvod tepla pro vytápění a vnitřní rozvod chladu podle §7a prováděcí vyhlášky? Tedy neprovádí se žádný rozpočet tepla mezi jednotlivé vlastníky. Každý má svůj měřič plynu a platí podle své spotřeby.
[ 20.12.14 - dotaz číslo: 54458 - téma: Legislativa ]

Vážená paní,
pokud má každý byt vlastní zdroj tepla (kotel, plynová kamna a podobně), pak se rozúčtování neprovádí. Tím pádem se vás netýká ani povinnost instalovat nějaké měřiče. Vyhláška č. č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, uvádí, že povinnost vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům se nevztahuje na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě. Viz §7a, odst. 4.
Je to celkem logické, každý uživatel bytu má vlastní fakturační měřidlo (plynoměr, elektroměr, váhu na uhlí atd.) takže není třeba dále něco měřit.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na účinnost plynových stacionárních bojlerů. Mám 10 let starý Johny Wood 15ol s věčným plamínkem . Nikde na rozdíl od průtokových ohřívačů ji nemohu najít. Zvažuji investici do zásobníku napojeného na kondenzační kotel. Jaká by asi byla roční úspora za ohřev vody pro šestičlennou rodinu ?
Děkuji za odpověď.
[ 15.12.14 - dotaz číslo: 54364 - téma: Příprava teplé vody ]

Vážený pane,
plynové ohřívače s přímým ohřevem mají nominální účinnost 85 - 90 %. Provozní účinnost lze odhadnout na cca 80%. Spotřebu plynu zvyšují i ztráty bojleru. Pokud bojler nahradíte kondenzačním kotlem s průměrnou roční účinností 95 %, je rozdíl ve spotřebě cca 15%.
Úspora plynu závisí na spotřebě vody. Pokud budeme uvažovat spíše nižší spotřebu 500 kWh na osobu za rok (spotřeba 800 kWh/os.rok není výjimečná) a ztráty zásobníku cca 2 kWh/den (závisí na typu a velikosti zásobníku), pak je roční spotřeba tepla cca 3700 kWh a úspora 15% znamená cca 560 kWh, tedy cca 50 m3 plynu ročně.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, dovoluji si vrátit se ke svému dotazu č. 54167. Vaše odpověď je vadná a zavádějící. I bez rozhodnutí soudu, na základě logiky pro 1. stupeň ZŠ.

Novelizovaná vyhláška jednoznačně říká, že v bytě "s jedním vstupem" se instaluje kalorimetr. Nedává jinou možnost.

Možnost volby je pouze u bytů "s více vstupy". Tam je možno instalovat kalorimetry nebo indikátory. A neboť mají být všechny byty (a nebytové prostory) vybaveny stejně, pak z vyhlášky plyne instalovat ve všech bytech takového objektu kalorimetry.

Můj dotaz zněl, jak že máme ty kalorimetry instalovat, neboť to vyhláška u těchto bytů nespecifikuje. A měla by, protože u nich - na rozdíl od garsonek s jedním vstupem - tady může být podíl tepelného výkonu potrubí na celkovém výkonu topení nezanedbatelný (řádově 30%). Vzhledem k tomu, že se to týká tisíců domů, jistě to zajímá desetitisíce obyvatel.

A možná je bude zajímat i proč mají investovat řádově desetitisíce na byt do takového nesmyslu.

[ 12.12.14 - dotaz číslo: 54192 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,

pokud chcete instalovat kalorimetry, osaďte je tak aby co nejlépe zohledňovaly skutečnou dodávku tepla do prostoru. Při rozúčtování dodávky tepla měřené fakturačním měřidlem pak můžete zohlednit i teplo, které probíhá neměřenými úseky potrubí. Všimněte si, že vyhláška 237/2014 mluví o takovýchto kalorimetrech jako pracovních měřidlech, nikoli o fakturačních.

Domníváme se, že osazení indikátorů na radiátory v domě, kde jsou jak byty s několika vstupy, tak byty s jedním vstupem, je v logice vyhlášky správný postup. Ve srovnání s osazením kalorimetrů řádově levnější. Protože náklady hradí všichni majitelé bytů, je dobré zvážit, zda je správné utrácet jejich peníze za něco, co po nich ve skutečnosti nikdo nechce.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den. Dne 7.11.2014 jsme oslavili krom výročí VŘSR i příchod dva roky toužebně očekávané novely vyhlášky 194/2007 Sb, kterou nám osvícený zákonodárce sdělil, co a kam máme namontovat, abychom ukojili jeho touhu řídit naše životy.

Leč jak hořké zklamání naše. Propagandisté ve frontě nerozborné sdělili nám, že již víme, jak naplnit touhy nejvyšších. Žel, my stále tápeme a bloudíme v nejistotách.

Máme v domě byty, do kterých vnitřní rozvod tepla vstupuje a vystupuje v jednom místě i byty, kde vstupuje a vystupuje na více místech. Takže již víme, že v garsonkách v nejvyšším patře máme uříznout stoupačky u podlahy a namontovat tam kalorimetry. V rozporu s montážními předpisy, zdravým rozumem, ale dle příkazu nejmoudřejších Asi chtějí zahrnout do měření i výkon metru trubky průměru 15 mm. Co a kam máme montovat v bytech ostatních? Máme uřezat stoupačky a zpátečky u podlahy a u stropu a každou místnost tak osadit čtyřmi kalorimetry? Novelizovaná vyhláška praví - "Měřicí a indikační technika, uplatněná u spotřebitelů v zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného principu a provedení."

Nebo je to nějak jinak? Může nám, prostým poddaným, někdo osvětlit vůli nejmoudřejších?

Obávám se však, že bude nutno opravit buď výrokovou logiku nebo vyhlášku.
[ 8.12.14 - dotaz číslo: 54167 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,
rádi bychom vás upozornili, že ustanovení zákona může vykládat pouze soud. Výklady ministerstva, SEI, nebo energetických poradců EKIS, nejsou závazné. Pokud si nějakým způsobem vyložíte zákon a kontrolní orgán (v tomto případě SEI, odpovědná za kontrolu zákona č. 406/2000 Sb.) vám uloží postih za jeho neplnění, obraťte se na soud aby rozhodl, kdo si zákon vyložil správně.

Co se týče vyhl. č. 237/2014 Sb. ( resp. vyhl. č. 194/2007 Sb.), náš výklad je tento:

Podle vašeho popisu jde ve vašem domě o situaci, kdy "vnitřní rozvod tepla (....) vstupuje a vystupuje z bytu nebo nebytového prostoru v několika místech". To že to platí jen pro některé byty, by nemělo vadit. Důležitý je totiž i další požadavek vyhlášky "V budově se instalují vždy stejné typy indikátorů nebo přístrojů se snímačem teplot" (viz §7a odst. 2)."

Domníváme se, že zcela souladu s požadavkem vyhlášky můžete využít tyto dvě možnosti:

Osadit jednotlivá tělesa indikátory nákladů na vytápění a teplo rozúčtovávat podle jejich náměrů.

Rovněž je možné osadit do jednotlivých místností snímač teploty vnitřního vzduchu a náklady na vytápění rozdělovat podle jejich náměrů (tzv. přímá nebo denostupňová metoda měření).

Pro rozúčtování tepla pak můžete využít postup podle vyhl. č. 372/2001 Sb. Nebo v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb., můžete teplo rozúčtovat bez ohledu na to, co indikátory naměří, pokud s tím budou souhlasit všichni majitelé bytů. Blíže viz: https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/54151

Domníváme se, že v souladu s vyhláškou č. 237/2014 Sb. je i postup, který navrhujete vy, tedy vybavit některé byty jedním kalorimetrem a v ostatních bytech osadit kalorimetr na jednotlivá tělesa. Bude to výrazně složitější a dražší, odpadnou však spory o "spravedlivé" rozúčtování tepla.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
ráda bych se zeptala,jak je to s korekcí spotřeby tepla. Spotřeba v našem paneláku byla 851 GJ, spotřeba GJ/ m2 0,41; cena za 1 GJ 622,58; celkové náklady 529 812Kč, celkem m2 2 069,76, jednotek celkem 63 919,59 jednotek. Základní složku (40%) jsme platili 5 833Kč , spotřební složku 7 tisíc u toho vlastní spotřeba byla pouze 31 jednotek ( 155Kč) a k tomu nám připočítali korekci spotřeby ve výši 1 376,33 jednotek.V bytě jsme netopili, ne proto,že bychom chtěli sousedy okrádat o teplo,ale proto,že i při netopení neklesne teplota pod 20C. Je možné mít navýšení korekce spotřeby o tolik jednotek?Rozloha našeho bytu je 57 m2.

Děkuji moc za odpověď.
[ 2.12.14 - dotaz číslo: 54022 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní, děkujeme za váš dotaz.

Pro rozúčtování tepla platí vyhláška č. 372/2001 Sb. V souladu s touto vyhláškou se teplo účtuje tak, aby se spotřební složka jednotlivých odběratelů nelišila o více než 40% oproti průměru v domě. Pokud je ve vašem bytě malý náměr spotřeby, zvýší se vám spotřební složka tak, aby odpovídala nejméně 60 % průměrné spotřeby.

Postup vychází z toho, že když je ve vašem bytě teplota nižší než v sousedních bytech, přechází teplo ze sousedních bytů k vám příčkami, podlahou a stropy a spotřeba vašich sousedů je tedy vyšší. Proto platíte více, než odpovídá náměru (počtu dílků). Tím se zčásti kompenzuje vyšší platba za vyšší náměr v sousedních bytech.
Měření spotřeby tepla v bytech nikdy není zcela spravedlivé. Proto se dnes používají i jiné metody měření spotřeby tepla, které jsou založeny na snímání teploty v bytě, nikoli na radiátoru.

Podle vašich údajů vychází průměrný náměr 30,88 dílků/m2, pro byt s výměrou 57 m2 je průměrný náměr 1760 jednotek, z toho 60% je 1056 jednotek. Doporučujeme požádat firmu, která vám dělá rozúčtování nákladů, aby vám zdůvodnila korekci spotřeby.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěla bych vědět, zda jsem povinna vyměnit jistič za silnější,když se změnily podmínky a již ho nepotřebuji. V roce 2010 jsem podepsala smlouvu o uzavření budoucí smlouvy o připojení s ČEZ s předpokládaným příkonem vyžadujícím jistič 3x25A. ČEZ provedl výstavbu podzemního vedení v celé ulici a připojil všechny odběratele. Já jsem v roce 2010 zaplatila 50% z ceny nového jističe. Do dnešního dne jsem nedostala oznámení o splnění podmínek ČEZ. Mezitím jsme museli řešit vytápění domu se současným jističem. Vybudovali jsme krb, kterým vytápíme větší část domu a nový jistič již nepotřebujeme. Zajímá mě tedy, zda budu muset jistič přesto vyměnit či zda mi hrozí nějaké sankce v případě, že novou smlouvu o připojení nepodepíšu. Děkuji za odpověď.
[ 1.12.14 - dotaz číslo: 53944 - téma: Elektřina ]

Vážená paní,
podle vyhlášky č. 51/2006 Sb. platí, že pokud žadatel (zákazník) nepřijme do 60 dní návrh distributora (ČEZ), rezervace příkonu zaniká. Domníváme se, že pokud vám stávající jistič vyhovuje, není důvod něco měnit. Pokud by ČEZ trval na instalaci jističe podle původní smlouvy o smlouvě budoucí, poraďte se s právníkem. Nic vám nebrání, abyste kdykoli v budoucnu velikost jističe snížila na hodnotu, kterou potřebujete.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
zajímalo by mě zda musí být zpracován PENB v případě dražby (nedobrovolné). Pokud ano, kdo je zodpovědný za zpracování průkazu?
[ 1.12.14 - dotaz číslo: 54004 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
domníváme se, že nabytí nemovitosti dražbou není prodej, při kterém je povinnost PENB zpracovat. Lze předpokládat, že pro zpracování PENB nebudou podklady.
S pozdravem
J.Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den. Využíváme v RD nízký tarif. Máme el.sporák, bojler, ústřední topení s nuceným oběhěm s čerpadlem. Už druhým rokem nám na podzim rozkouskují zapínání NT do tří časových úseků běhěm 24 hodin. Převážná část je v noci.V noci netopím, nevařím atd.Jak je možné, že sousední dům má NT zapnutý v jiné časové úseky(výhodnější, převážně ve dne)než náš? Závisí to na spotřebičích nahlášených ve smlouvě s dodavatelem energie? Přemýšleli jsme o instalaci akumulačních kamen, ale s touto dobou NT by se v topné sezoně nahřívala převážně v noci, tím ztrácí smysl.
Děkuji za odpověď.
[ 24.11.14 - dotaz číslo: 53887 - téma: Elektřina ]

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Spínání NT se řídí prostřednictvím Hromadného dálkového ovládání (HDO). To je v kompetenci místně příslušného distributora (distribuční společnost) a je pravdou, že se časy mohou měnit. O časech provozu nízké sazby rozhodují sami distributoři. S dotazem na časy spínání NT se proto obraťte přímo na svého distributora, který by vám měl být schopen vysvětlit, proč je tomu u sousedů jinak (což mi přijde zvláštní, protože pokud jde skutečně o sousedy, mělo by to být stejné jako u vás). To, kdy přesně jde NT je možné zjistit dotazem u distributora, na webových stránkách či zákaznické lince. Využívání nízkého tarifu je možné zjednodušit tzv. blokováním spotřebičů (to se netýká pouze ohřevu vody nebo vytápění, ale napříkald i běžných spotřebičů jako je pračka nebo myčka).

S pozdravem

Jana Poncarová a Jiří Beranovský
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
je nutné zpracovat PENB pokud vlastník bytového domu pronajímá všechny byty, ale pokaždé jinému nájemci? Podle mě povinnost je až u nových smluv od 1.1 2016 protože se nejedná o pronájem celé budovy.
[ 24.11.14 - dotaz číslo: 53890 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní, děkujeme za váš dotaz.
Máte pravdu, PENB je pro pronájem povinný až od ledna 2016, a to pro nově uzavírané smlouvy. Pokud jde pouze o prodloužení stávající smlouvy, PENB být nemusí.

V každém případě ale pro váš dům platí povinnost zpracovat PENB podle velikosti podlahové plochy (resp. energeticky vztažné plochy):
Bytový dům s energeticky vztažnou plochou nad 1500m² musí mít PENB zpracovaný do konce roku 2015, nad 1000 m² do konce roku 2017 a menší do konce roku 2019.
Více viz http://www.prukaznadum.cz/

Přejeme hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

dobrý den, měl bych dotaz? Máme v bytě měřiče tepla na zpátečce. Je nějaký předpis, nebo zákon o tom v jaké vzdálenosti by měl být měřic od stoupačky? Máme ho na jednom topení cca 20 cm od stoupačky a když vypnu topení tak se zpátčka ohřeje a měřič tím pádem načítá jednotky. Děkuji.
[ 24.11.14 - dotaz číslo: 53844 - téma: Vytápění, Měření a regulace ]

Vážený pane,
na dálku nemůžeme posoudit instalaci vašeho indikátoru spotřeby tepla. Obraťte se na firmu, která indikátory montovala, resp. na firmu která vám dělá rozúčtování tepla. Konkrétní předpis pro montáž neexistuje, způsob montáže určuje výrobce indikátorů. Indikátor musí být namontován tak aby vyhovoval vyhlášce 194/2007 Sb. Ta uvádí obecné požadavky, neřeší montáž konkrétního typu.

Obecně je v pořádku, že indikátor zaznamenává i teplo ze stoupačky, protože i ta přispívá k vytápění vašeho bytu. Je ale nutné, aby nedocházelo ke zkreslování náměru.

Přejeme hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
je bytový dům - družstevní, celk.en.vztaž.plocha je 1450 m2. Dle LV jsou vlastníci dva - družstvo a město. Je potřeba mít průkaz, když plocha je menší než 1500 m2, ale na druhou stranu je vlastněno podílem 51 % městem. Dle zákona je povinnost mít průkaz nad 500 m2 pro vlastníka veřejný orgán, ale nikde není popsáno jak to je pokud je pouze spoluvlastník.

Předem děkuji za odpověď.


[ 18.11.14 - dotaz číslo: 53818 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Děkujeme za váš dotaz, který je spíše pro právníka než energetické specialisty.


Povinnost vypracovat PENB je uvedena v § 7a. Zde je povinnost pro budovy UŽÍVANÉ orgánem veřejné moci (město). Bytový dům není městem užíván, proto zde není povinnost zpracovat PENB podle odstavce 1 b) - pro budovy nad 500 m2, resp. nad 250 m2.

Ve vašem případě, kdy je energeticky vztažná plocha menší než 1500 m2, vzniká povinnost zpracovat PENB až od 1. 1. 2017. Viz § 7a, odst. 1 c).
Na formě vlastnictví nezáleží. Předpokládáme, že náklady na PENB ponesou oba spoluvlastníci (družstvo, město) společně, obdobně jako jiné náklady související s budovou (daň z nemovitosti aj.).

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
zajímalo by mě zda mohu dostat pokutu od SEI - prodávám dům, mám průkaz a na inzerátu uvádím potřebné údaje. Ale některé realitní kanceláře bez mého vědomí nebo souhlasu inzerují prodej bez uvedení patřičných údajů. Podle zákona je povinnen údaje uveřejňovat vlastník nikoliv prodávající. Kdo by případně mohl dostat pokutu?

Předem děkuji za odpověď.
[ 18.11.14 - dotaz číslo: 53819 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní,
vaše otázka je spíše pro právníka než pro energetického specialistu.

Podle zákona č. 406/2000 Sb. je vlastník budovy povinen : "zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v Průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo ucelené části budovy" - viz § 7a odst. 2 d).

Měla byste tedy vaší realitní kanceláři předat údaje z Průkazu a smluvně ji zavázat, že budou tyto údaje v inzerci uvádět.

Domnívám se, že pokud některá realitka nabízí váš dům bez vašeho vědomí, nemůžete mít za jejich jednání odpovědnost. Pokud by vám SEI vyměřila pokutu, lze se bránit u soudu. V praxi to pokládám za nepravděpodobné, SEI nemá mnoho kapacit na tyto kontroly. V prvním čtvrtletí 2014 provedla 15 kontrol, což je vzhledem k počtu zpracovávaných Průkazů (tisíce) dost malé číslo. Pro vás je důležité, že Průkaz máte a můžete ho zájemci o nemovitost předložit.

Přejeme hezký den!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, před 11ti lety byla provedena v našem SVJ (9np, 8.np obytných),výměna otvorových okenních výplní, bohužel MIVky nebyly vyzděny z Ytongu, ale jen sanovány,zatepleny MV, překryty deskou s nízkým difuzním odporem a zaomítnuty. V současné době máme problém se zatékáním vody při deštích na nejvíce exponované západní fasádě právě v místech MIV, a to hlavně z důvody nekvalitních prací při výměně otvorových výplní a úpravě MIV. Předsednistvo tedy nechalo vypracovat "Projekt sanace západní fasády", kde projektantka navrhla opětovnou sanaci MIV a dále překrytí celého povrchu západní fasády EPS tl. 20 mm (9.np MV tl.20 mm-PO). Považuji tuto tloušťku izolace za nesmysl i když má mít pouze charakter vyrovnávací vrstvy, jelikož má pomoci vyrovnávat nerovnosti až 15 mm. Více mne trápí ale fakt, že je logičtější tuto fasádu zateplit rovnou takovými tloušťkami izolačních materiálů, aby měněná konstrukce vyhověla požadavkům normy Tepelná ochrana budov-2. Podotýkám, že parapety a jiné oplechování atik a další se bude muset dělat tak jako tak.Celková plocha uvažovaných ploch k sanaci není větší než 25 % teplosměnné obálky budovy, nemusí být tudíž vyhotoven PENB. Prosím o radu, zda je povinnost tuto měněnou kci posuzovat, aby vyhověla normovým požadavkům na součinitel prostupu tepla a současně prosím o pomoc s argumentací, proč "sanovat" tuto fasádu izol.materiály o tl. min 120-160 mm) a ne pouhých 20 mm. Argumentoval jsem malých rozdílem konečné ceny stavebních prací, dále pak vyhovující kcí pro další zateplení objektu třeba pro budoucí možnost žádosti o dotaci např. v programu NZÚ-snad od roku 2015 i pro bytové domy, dále pak snížení energetické náročnosti budovy (i když ne tak razantní jako při komplexním řešení) atd. atd. Děkuji za odpověď a pomoc s argumentací. Prosím i o odpověď na email. Mnohokrát děkuji
[ 13.11.14 - dotaz číslo: 53682 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
děkujeme za váš dotaz.

Pokud je chystaná rekonstrukce MIV menší než 25 % plochy obálky budovy, jde o tzv. jinou než větší změnu dokončené budovy. Zákon 406/2000 Sb. stanoví, že v tom případě je "stavebník povinen plnit požadavky na energetickou náročnost pro měněné stavební prvky obálky budovy (...); to doloží kopií dokladů, které se vztahují k měněným stavebním prvkům obálky budovy nebo měněným technickým systémům a které jsou povinni uchovávat 5 let". Viz §7 odst. 3. zákona.

To byste tedy měli doložit při ohlášení stavby, případně při žádosti o stavební povolení, je li vyžadováno. PENB zpracovávat nemusíte.
Požádejte tedy projektantku, aby navrhla sanaci MIV tak, aby konstrukce vyhověla doporučení (nikoli požadavku) ČSN 730540. Viz požadavky vyhl. č. 78/2013 Sb.

Samozřejmě by bylo ekonomicky efektivnější zateplit celou těnu, tj. kromě MIV i parapetní panely. Stejně budete platit lešení a další náklady související se zateplením MIV.

Ekonomická návratnost zateplení závisí na ceně tepla, v Č. Budějovicích je teplo relativně levné, návratnost proto může být cca 20 let. Což je při životnosti 30 let a pžedpokládaném růstu cen energií přijatelná hodnota.

Pokud byste chtěli využít dotaci NZÚ, podle předběžných informací bude program otevřen v dubnu 2015 a bude i pro bytové domy. Viz:
http://www.tzb-info.cz/zelena-usporam-na-tzb-info/11915-nova-zelena-usporam-pro-bytove-domy-v-breznu-2015
Lze čekat poměrně přísné požadavky. Určitě by bylo lepší odložit rekonstrukci MIV až na dobu, kdy bude jasné jestli budete moci o dotaci požádat a podle toho pak navrhnout zateplení.

Přejeme hodně úspěchů!

F. Macholda, K. Srdečný


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect