EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý večer,
Koupil jsem hrubou stabu RD, který je postaven z polystyrenových cihel thermomur 300, okna AZ ekotherm izolované 3-sklo. V domě je příprava na rekuperaci, krbová vložka, výstavba topení nebyla ještě zahájena.
1. Kde mám začít, abych zjistil jestli dům po stavebních úpravách může splnit standard nízkoenergetického/pasivního domu, na který lze čerpat dotaci z programu nová zelená úsporám.
2. Jak postupovat při projektování topení a výroby teplé vody.

Děkuji

[ 4.11.14 - dotaz číslo: 53637 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy, Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
děkuji za vaše dotazy.

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) má být znovu otevřen na jaře 2015, dotační podmínky by se měnit neměly. Doporučujeme si tedy prostudovat dosavadní požadavky:
http://www.novazelenausporam.cz/file/250/prilohy-ii-smernice-c1-2014-dodatek-2.pdf
http://www.novazelenausporam.cz/file/257/doklady-k-dolozeni-realizace-b_nzu.pdf

Doporučuji vám nechat si udělat studii, která určí budoucí energetickou náročnost a doporučí opatření pro splnění podmínek NZÚ. V každém případě budete potřebovat odborný posudek - studii lze tedy provést v rámci tohoto posudku.

Přejeme hodně úspěchů při stavbě!
F. Macholda, K. Srdečný
Projekt vytápění vám udělá dobrý projektant. Na vás je rozmyslet si koncepci, protože volba zdroje tepla ovlivní celý dům, i třeba náklady na provoz chladničky a televize. Při použití el. vytápění máte totiž tarif s levnější elektřinou, hůře ovšem splníte podmínky NZÚ (výjimkou je použití tepelného čerpadla, s ním NZÚ splníte poměrně dobře). Zvažte tedy jaká paliva máte k dispozici, jestli chcete bezobslužný systém nebo jste ochoten strarat se o kotel na dřevo, peletky atd.

Vaše otázky může být užitečné probrat na osobní bezplatné konzultaci, můžete se objednat v našem středisku v Praze: tel. 266 710 247.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

máme firmu v komerčním domě, kde nám majitel několik let přúčtovával teplo pouze podle ceny plynu, kterou zaplatil a množství která se spotřebovala v budově. Spotřebovanou energii rozpočítal podle podlahové plochy. Takto to máme ve smlouvě. Nyní majitel změnil způsob vytápění - nainstaloval tepelná čerpadla a nyní po nás požaduje platby vyšší než je částka, kterou zaplatí za elektřinu. Tvrdí, že vyšší částkou musí saturovat náklady spojené s instalací tepelného čerpadla. Podotýkám, že částka za GJ, kterou požaduje je nižší, než částky, které jsou obvyklé v místě. Je tento postup správný a musíme přistoupit na změnu smlouvy v tomto duchu?

Děkuji za odpověď

[ 3.11.14 - dotaz číslo: 53632 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
postup majitele vašeho domu je pochopitelný. Pokud ale nedošlo ke změně smlouvy, může být tento postup v rozporu s energetickým zákonem č. 458/2000 Sb.

Podle tohoto zákona platí zjednodušeně: Majitel domu může nájemníkům přeúčtovat náklady na nákup elektřiny, plynu nebo tepla. Zákon nehovoří o možnosti rozúčtovat žádné další náklady, jako třeba servis kotelny. Další podmínkou je, že zde není žádný zisk - nesmí jít o podnikání. Předchozí postup majitele domu byl tedy správný.

Pokud majitel vybuduje novou kotelnu (zdroj tepla), měl by v logice zákona nadále přeúčtovávat pouze náklady na palivo (elektřinu pro tepelné čerpadlo). To je pro něho nevýhodné - potřebuje umořit investici. Pokud by chtěl účtovat další náklady, má dvě možnosti: získat licenci pro výrobu tepla podle energetického zákona. Pak do ceny tepla pro odběratele může započíst i další náklady; konečnou výši ceny však musí schválit Energetický regulační úřad. Druhou možností je, že vám bude nadále přeúčtovávat pouze náklady na elektřinu pro tepelné čerpadlo a vám zvýší běžný nájem. Nájem je smluvní, takže zvýšení je věcí dohody mezi vámi a majitelem domu.

Přejeme hodně úspěchů při podnikání!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,

chci vybudovat MVE, nevim co je k tomu potreba a jake jsou zejmena terminy pro vyhotoveni dokumentace, zadosti, a kde pripadne se mam obratit.

Dekuji a jsem s pozdravem,


[ 3.11.14 - dotaz číslo: 53612 - téma: Dotace a financování projektů, Energie vody ]

Vážená paní,
velmi stručný postup je zhruba tento:
1/ najdete lokalitu vhodnou pro výstavbu MVE
2/ zjistíte parametry lokality (průtok, spád), z nich stanovíte velikost MVE (výkon)
3/ zhruba určíte ekonomické parametry (náklady na výstavbu, tržby za elektřinu, návratnost)
4/ vyřídíte majetkoprávní vztahy k lokalitě (koupě, pronájem) - doporučuji formou smlouvy o smlouvě budoucí, může se stát že MVE nakonec nepostavíte a zbude vám neužitečný pozemek
5/ od příslušné správy povodí získáte souhlas s výstavbou
6/ od příslušné distribuční společnosti (ČEZ, E.ON) získáte souhlas s připojením k síti
7/ necháte vypracovat stavební dokumentaci pro územní rozhodnutí
8/ na příslušném stavebním úřadě zahájíte územní řízení, získáte souhlas vodoprávního úřadu (obvykle se to vyřizuje na stavebním úřadě najednou)
9/ necháte vypracovat stavební dokumentaci pro stavební povolení
10/ získáte stavební povolení
11/ ve lhůtě dané povolením (obvykle do 2 let) postavíte MVE
12/ mezitím požádáte ERÚ o licenci pro podnikání v energetice
13/ dokončenou a zkolaudovanou MVE připojíte k síti

Každý z kroků může trvat řadu měsíců. Další informace najdete např. zde:
http://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/obnovitelne_zdroje_informacni_podpora/$FILE/oued-leporela-20100312.pdf

Více informací o MVE a legislativě najdete např. zde:
http://mve.energetika.cz/
http://www.spvez.cz/

Prostudujte si třeba Metodický pokyn MŽP k povolování MVE (strana 33 Věstníku):
http://www.mzp.cz/osv/edice.nsf/59E37DB4719BE3EAC1256F5C002C4C68/$file/vestnik02-2003.pdf

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Koupil jsem řadový RD postavený před cca 30 lety. V rámci rekonstrukce budeme provádět výměnu oken a dům není zatím nijak zateplen. Orientace domu je severo-jižní. Dům je umístěn na konci řady, a tedy k východní zdi již nepřiléhá další dům. Jedná so o 3 podlažní dům ve svahu. Z ulice se vchází po několika schodech do 2. podlaží, přičemž 1. podlaží je z tohoto pohledu suterén, kde je bytová jednotka 2+1 s vlastní koupelnou + WC a okny do zahrady. Ve stejném podlaží je také sklep a kotelna. V prvním nadzemním podlaží je kuchyň a obývací pokoj s jídelním koutem + WC. Konečně v 3. podlaží jsou 3 pokoje a koupelna + WC.

Stávající vytápění je tvořeno starým elektrickým kotlem, litinovými radiátory a topný okruh je bez oběhového čerpadla. Ohřev teplé vody je realizován elektrickými bojlery. Vzhledem k tomu, že je do domu zaveden plyn, chtěl bych starý kotel nahradit plynovým kotlem. S tím jsou spojeny následující mé otázky.

Předpokládám použití kondenzačního kotle. Je zde něco, proč by v tomto případě byl kondenzační kotel nevhodný (a to i s ohledem na dále popsané úvahy o vytápění a ohřevu teplé vody)?

Z hlediska tepelného komfortu jsem se zamýšlel nad přidáním podlahového topení v 2. podlaží, ale nevím, zda je takové topení vůbec rozumně slučitelné s těmi litinovými radiátory, kde se jedná o zcela odlišné teploty resp. teplotní spády, se kterými se pracuje. Je to vůbec skloubitelné, aby z toho nevznikl špatně fungující „kočkopes“?

Další otázka míří k ohřevu teplé vody. Kotel by měl být umístěn v 1. podlaží (sklep) a protože koupelna v bytové jednotce v 1. podlaží nebude příliš využívána, bude hlavní odběrné místo teplé vody v koupelně ve 3. podlaží, následované kuchyní ve 2. podlaží. Pokud bych počítal s tím, že uvedený plynový kotel bude ohřívat i teplou vodu a tedy zásobník bude umístěn v 1. podlaží, nebudou ztráty tepla způsobené vedením do 3. podlaží příliš velké? Nebylo by lepší mít tedy např. elektrický bojler ve 3. podlaží? Nebo existují i jiné varianty?

[ 3.11.14 - dotaz číslo: 53173 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
pokud chcete přejít na topení plynem, je obvykle lepší použít kondenzační kotel. Vysoká účinnost kotle se nejvíce projevuje v případě, že výstupní teplota vody z kotle není více než 60°C. Pokud chcete zachovat stávající samotížný systém, budete kotel provozovat na vyšší teploty a kondenzační efekt se moc neprojeví. Kondenzační kotel umí pracovat i s vyššími teplotami, ale s účinností, která odpovídá běžnému kotli.

Kombinovat radiátory s podlahovým topením je možné, chce to ale smyčku pro podlahovku osadit směšovacím ventilem, který do topení bude pouštět vodu s teplotou cca 40°C. Z hygienických důvodů by povrchová teplota podlahového topení neměla přesáhnout 29°C (v koupelně a na chodbách může být až 35°C). Tato smyčka musí mít oběhové čerpadlo - na samotíž vám to fungovat nebude (tlaková ztráta v potrubí podlahovky je příliš velká). Rovněž kotel potřebuje obvykle oběhové čerpadlo (běžně je čerpadlo vestavěné v kotli). Zapojením oběhového čerpadla kotle a případně dalšího čerpadla do stávajícího samotížného systému se to celé začne možná chovat úplně jinak, než jste byl zvyklý. Někdo to bude topit více než dřív, jinde třeba méně.

Doporučil bych vám zvážit celkovou rekonstrukci rozvodů topení v domě. Bylo by dobré, aby každé podlaží mělo samostatný okruh, můžete tak vytápět každou část domu podle potřeby, nezávisle na ostatních. To by mělo zajistit i nižší spotřebu tepla. Litinové radiátory můžete zachovat, s kondenzačním kotlem mohou spolupracovat dobře. Důležité je provozovat topení s nízkým teplotním spádem (podlahové topení je proto ideální). Radiátory se dříve navrhovaly předimenzované, takže mohou dávat dostatečný výkon i při nižším teplotním spádu. Můžete si buď nechat celý systém přeprojektovat, nebo metodou pokus-omyl najít správný provozní režim. Pokud dům později zateplíte, můžete nastavit ještě nižší teplotní spád, takže kondenzační efekt využijete lépe. .

Jestliže bude kotel ohřívat teplou vodu, zvažte vybudování cirkulačního rozvodu teplé vody (s vlastním oběhovým čerpadlem). Zkrátí se tak doba čekání na teplou vodu ve vyšších patrech; vzrostou ovšem ztráty v potrubí. Zajímavým řešením je třeba ovládání oběhového čerpadla podle využití koupelny. Třeba při rozsvícení v koupelně se čerpadlo zapne a přivede teplou vodu k bateriím, jinak voda v potrubí necirkuluje.

Nezapomeňte, že při zrušení el. přímotopného kotle vám může ČEZ změnit sazbu pro odběr elektřiny. Tím se vám zvýší náklady na provoz elektrospotřebičů. Protože se připravuje zvýšení stálých plateb "za jistič", vyplatí se vám prověřit s elektrospecialistou potřebnou velikost jističe a vyměnit ho případně za menší. Změnu plateb si můžete porovnat třeba zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, máme rodinný patrový dům a ve většině místnostech se nám v posledních letech začala dělat plíseň. Vždy jsme to řešili savem proti plísni, ale to musela být několikrát od podzimu do jara. Teď máme dvě malé děti a musíme to řešit jinak. Koupili jsme odvlhčovač, ale ten je tak na jednu místnost. Máme tady celkem 9 místností a ve všech se plíseň vyskytuje. Větrání v tomto případě nezabírá. Co by jste nám radili - prosím o nějaké levnější řešení? (Máme pocit, že se tento problém vyskytl po výměně dřevěných oken za plastová).
Děkuji

[ 3.11.14 - dotaz číslo: 53336 - téma: Větrání a rekuperace ]

Vážená paní,
po výměně oken obvykle dochází k tomu, že místnost se méně větrá, což zvyšuje vlhkost. Pokud máte plastová okna, je třeba větrat poměrně často. Doporučuji vám pořídit si vlhkoměr s teploměrem - stojí to pár korun, viz např:
http://www.tipa.eu/cz/teplomer-analogovy-a-vlhkomer/d-138014/

Pokud vlhkost vzduchu v místnosti přesáhne 80%, je potřeba vyvětrat (optimální vlhkost je 30 až 60%).

Možným řešením je instalace větrací jednotky s rekuperací tepla, která část vyvětraného tepla vrátí zpátky, takže náklady na topení nejsou tak vysoké. Ideální je pořídit centrální jednotku s rozvodem vzduchu do každé místnosti. Kromě odvodu vlhkosti, škodlivin a pachů zajistíte i dostatek čerstvého vzduchu, omezíte výskyt roztočů a prachu (vzduch je filtrován). Toto řešení pro rodinný dům stojí od 150 do 300 tis. Kč a znamená i značné stavební práce, což je nepříjemné. Více třeba zde:
http://www.pasivnidomy.cz/vetrani-a-vytapeni/t4029?s=102
http://www.pasivnidomy.cz/vetrani-a-vytapeni/t379

Částečným řešením je pořídit větrací jednotku pro jednotlivé místnosti - můžete podle možností větrat třeba jen jednu nebo dvě místnosti a pokud se to osvědčí, pořídit to i do dalších. Jednotka se dá dát na zeď, nutné je jen probourat otvor (nebo dva menší, podle typu) skrz zedˇ. Náklady jsou 10 až 20 tis. na jednu místnost. Viz třeba takováto zařízení:
http://www.sorke.cz/zarizeni-vetrani-loznice-HR30W-370363.htm
http://vetrani.tzb-info.cz/vzduchotechnicka-zarizeni/8220-vetrani-bytovych-mistnosti-a-prostor-kde-jsou-problemy-s-hlukem-a-prachem

Velikost jednotky je třeba volit podle počtu osob, pro místnost kde jsou 4 osoby je potřeba 100 m3/h. Důležitým parametrem je hluk, určitě by neměl být přes 40 dB(A), v ložnici max. 30 dB(A).

Pro důkladnou sanaci plísní je ideální otlouct zasaženou omítku a znova nahodit. Nebo alespoň oškrábat stávající malbu až na vrstvu omítky. Pokud používáte hlinkové nátěry (Primalex apod.), je to pro plísně dobrá živná půda. Stávající malbu oškrábejte a vymalujte vápnem, to má dezinfekční účinky a plísně se tady špatně šíří. Sanace savem pomůže jen na chvíli, protože vyhubíte plíseň na povrchu, ale ona znova vyroste z podkladu. Proto je nejlepší, zejména při dlouhodobém výskytu, napadenou omítku odstranit.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den mám prosím dotaz zda jsem jako nájemník povinna nechávat každý rok na vlastní náklady čistit gamaty v bytě zda tato povinnoost vyplývá z nového občanského zákoníku.
[ 3.11.14 - dotaz číslo: 53202 - téma: Plyn ]

Vážená paní,
povinnost kontroly kotlů má podle zákona 406/2000 Sb. vlastník kotle. Povinnost se vztahuje na kotle od 20 kW, kamna "gamaty" do toho nespadají. Nicméně je ve vašem zájmu kamna cca jednou za dva roky vyčistit a nechat odborně zkontrolovat - kvůli bezpečnosti a účinnosti. U kamen "gamat" lze doporučit vyčištění "zvenku" od usazeného prachu, který se jinak přepaluje, dostává se do místnosti a jeho dýchání je nezdravé. Čištění je tedy vhodné provést na začátku topné sezóny. Nebo alespoň po prvním zatopení na podzim ihned důkladně vyvětrat.
Povinnosti při nájmu bytu máte zřejmě stanovené ve smlouvě. Je asi možné, aby vám majitel domu tuto povinnost stanovil - nicméně otázky týkající se občanského zákoníku neumíme řešit, nejsme právníci, ale zabýváme se jen energetikou.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
mám udělaný projekt na stavbu bungalovu 150m2, se sedlovou střechou. Jako obvodové zdivo jsou projektantem navržené polystyrenem zateplené liaporbetonové tvárnice LIVETHERM TOL 40, alternativa minerální vatou zateplené cihly Porotherm 38 T Profi Dryfix. Stavební firmy mě však přesvědčují, že bude lepší stavět 30 cm zeď z Ytongu a k tomu 20 cm polystyrenu. Jaký máte názor na výběr stavebního materiálu?
[ 31.10.14 - dotaz číslo: 53585 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
stavební firma obvykle preferuje materiál, s jehož výrobcem má dohodu o provizi, případně se kterým je zvyklá pracovat.

Vaše hledisko je jiné: nejspíš hledáte řešení, které vám s nejnižší cenou zajistí dostatečnou kvalitu, tj. nízký součinitel prostupu tepla. Obecně platí, že tepelná izolace je levnější než zdivo, takže je dobré volit co nejtenčí nosné zdivo (tak aby vyhovělo požadavku na statiku) a doplnit ho tepelnou izolací. Zajímavě proto vychází třeba tenké zdivo z plných pálených nebo vápenopískových cihel + zateplení.

Důležitá je také celková tloušťka konstrukce - čím tenčí zdi, tím více místa máte uvnitř domu při stejné zastavěné ploše. Z tohoto hlediska je např. lepší vámi uvedené zdivo Porotherm (tl. 42 cm včetně omítek) oproti variantě Ytong + zateplení, kde je celková tloušťka zdiva s omítkou přes 50 cm.

V projektu máte zřejmě předepsané parametry součinitele prostupu tepla U [W/m2.K]. Poraďte se s vaším projektantem nebo rozpočtářem, jak tohoto parametru dosáhnout s co nejnižšími náklady. Případně si nechte udělat nabídky od různých dodavatelů. Zdivo z Ytongu+zateplení vychází obvykle cenově dobře. Nevíme, jakou cenu máte na tvárnice z Liaporu, zkuste prověřit zda by nešlo použít menší tloušťku zdiva a větší tloušťku zateplení.

Další hledisko je pracnost a kvalita provedení. Obecně je zdivo z tvárnic Porotherm náročnější na kvalitu provedení stavby - dá se tady hodně zkazit. Konstrukce, kdy se zdivo po vyzdění opatří ještě zateplením, je proti chybám odolnější (ovšem nelze podceňovat kreativitu řemeslníků při kamuflování chyb) - doporučujeme vyžádat si od dodavatele reference a osobně některou z nich prověřit.

Přejeme hodně úspěchů při stavbě!
F. Macholda, K. Srdečný


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

SVJD 106 Slavonice,prosím o odpověď na dotaz jaká má být teplota v sušárně v zatepleném bytovém domě(kromě střechy,která ještě není zateplená).Paní která má byt nad sklepy a kuchyň má nad sušárnou má koeficient při rozpočítávání v kuchyni 2.0.V projektu před zateplením bylo,že v sušárně má být 20°. Nyní po zateplení nastaly problémy,protože majitelé bytů tvrdí,že by mělo být topení v sušárně vypnuté,ale majitelka bytu nad sušárnou má stále koeficient v kuchyni 2.0. a žádá aby teplota v sušárně byla 20° a topení bylo zapnuté ( je zregulované pouze na 20°) Jaká tedy má být teplota v sušárně po zateplení. Děkuji za odpověď.
[ 31.10.14 - dotaz číslo: 53163 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
pro vnitřní teploty v domě není rozhodující, zda je dům zateplen nebo ne.

Platí vyhláška č. 194/2007 Sb, která uvádí:
"V průběhu otopného období jsou byty v době od 6.00 do 22.00 hod. a ostatní prostory v době jejich provozu vytápěny tak, aby dosažené průměrné teploty vnitřního vzduchu zajišťovaly výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem budovy."- viz §2 odst. 7
"Společné vytápěné prostory v obytných domech a nebytové prostory v bytových i nebytových budovách jsou v průběhu otopného období v době jejich provozu vytápěny tak, aby v nich byla zabezpečena výpočtová teplota vnitřního vzduchu stanovená projektem budovy." - viz §3 odst. 3

Pokud se ale majitelé bytů dohodnou jinak, můžete zvolit teplotu v sušárně nižší. Viz zákon 406/2000 Sb. §6 odst. 6:
"Pravidla pro vytápění, chlazení a dodávku teplé vody se nevztahují na dodávky uskutečňované
b) pro nebytové prostory za podmínky nepřekročení limitů stanovených prováděcím právním předpisem a neohrožení zdraví a majetku; nepřekročení limitů se prokazuje energetickým posudkem,
c) pro byty ve vlastnictví společenství vlastníků jednotek, pokud společenství vlastníků jednotek vyjádří souhlas s odlišnými pravidly, za podmínky nepřekročení limitů stanovených prováděcím právním předpisem a neohrožení zdraví a majetku"

Jestliže tedy projekt uvádí v sušárně +20°C, měli byste to dodržet - pokud se nedohodnete jinak. Jestliže snížíte teplotu v sušárně, pak v bytě nad tímto prostorem je třeba zvolit jiný koeficient pro rozúčtování nákladů na teplo. Správný koeficient by vám měla navrhnout a zdůvodnit firma, která provádí odečty a rozúčtování tepla. Také by bylo dobré zateplit zespoda strop sušárny, tím se sníží tepelná ztráta bytu nad ní a zvýší se i komfort - teplota podlahy bude vyšší.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Mám postavený dům z cihel heluz 44sti.
Nyní přišlo na fasádu, chtěl bych dům ještě zateplit a tím snížit i náklady na vytápění. Dům vytápím dřevoplynem + aku nádrže. Kombinací podlahovka radiátor.
Nevím jestli zvolit polystyren popřípadě jaký nebo fasádní vatu a jakou sílu izolantu.

Děkuju.

[ 20.10.14 - dotaz číslo: 52776 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
cihly Heluz 44sti jsou již natolik dobře izolující systém, že zpravidla není výhodné je dále zateplovat a výrobce to ani nedoporučuje. Souvisí to jednak s tím, že pro dosažení znatelného snížení prostupu tepla je třeba poměrně silná vrstva tepelného izolantu. Například při použití té vaší cihly má stěna (s obvyklou perlitovou omítkou zvenka) součinitel prostupu tepla přibližně 0,21W/(m2.K).Dalo by se diskutovat o tom co znamená "znatelné snížení prostupu tepla", nicméně z mého pohledu je to řekněme snížení na polovinu. To lze v tomto případě dosáhnout například přidáním 18cm šedého pěnového polystyrénu.Tím vzroste tloušťka stěny na více než 60cm, což je už poměrně dost. Pokud nejsou okna vsazena ve vnějším líci stěny, budou dost "utopená".Je zde ovšem ještě další problém a tím je riziko vlhkosti kondenzace ve té cihlové stěně. Při těch výše zmíněných 16cm izolace bude teplota na rozhraní cihly a izolace někde mezi 4 až 5°C při venkovní teplotě -15°C a vnitřní 20°C. V cihelném zdivu tedy bude docházet ke kondenzaci vlhkosti. Zda to bude vadi nebo ne je třeba ověřit podrobným výpočtem; rozhodně je to ale jev, kterému je lepší se vyhnout. Pokud se tedy chcete vyhnout kondenzaci, je třeba použít nějaký propustnější izolační materiál.Lze použít například minerální vatu nebo možná Baumit Open a pochopitelně také vhodnou dostatečně difúzně otevřenou omítku a tmely- prostě vhodný zateplovací systém s garantovanými vlastnostmi u něhož lze výpočtem ověřit, že ke kondenzaci nebude docházet, nebo, že bude tak malá, že nebude vadit. Tyhle systému jsou pochopitelně dražší. Tím se dostáváme k nejdůležitějšímu problému a to je doba návratnosti zateplení.Čím menší je původní tepelná ztráta domu, tím menší je i roční úspora tepla a tím delší je návratnost. Pokud byste topili elektřinou tak by to možná vyšlo, nicméně při topení relativně levným dřevem bude návratnost
nejspíš velmi dlouhá (delší než životnost té izolace). To je také třeba spočítat než se rozhodnete zda izolavat nebo neizolovat. Tento druh posouzení dělá např. EKOWATT (Energeticko-ekonomická optimalizace budov http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).Nevím jak vypadají okna, půda resp. střecha nicméně možná by byla určitá šance na takové snížení potřeby tepla, že by bylo možné dosáhnout na dotaci z programu Zelená úsporám. Tato možnost by se mohla prozkoumat při té optimalizaci.
Docela pěkně je problém zateplování stěn z cihelných bloků, které nejsou výrobcem určeny k zateplení najdete na http://www.zatepleni-fasad.eu/vse-o-zatepleni/jak-zateplit-heluz-44-sti/ . Jednoduše řečeno, pokud při stavbě uvažujete s dodatečnou tepelnou izolací tak je třeba dělat stěnu co nejtenčí (kolik statik povolí) a vrstvu vnější izolace co nejsilnější (nejlépe rovnou na úroveň nízkoenergetického nebo pasivního standardu).Domy, které mají relativně dobré tepelné vlastnosti se dodatečně zateplují již mnohem obtížněji.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Preji dobry den,
existuje nejaka metoda jak dosahnout toho, aby nekteri clenove SVJ nemeli trvale otevrena okna? Dokonce i v mrazu trvale vetraji. Rozumne jednani ani prosba na ne neplati.
Existuje nejaky pravni postup? Dekuji


[ 10.10.14 - dotaz číslo: 52426 - téma: Větrání a rekuperace ]

Vážený pane,
způsob užívání bytů je věcí jednotlivých majitelů. Zvýšená spotřeba tepla kvůli větrání by se měla odrazit na vyšším účtu za teplo. Pro rozúčtování spotřeby doporučujeme tzv. denostupňovou metodu, která lépe zohlední skutečnou spotřebu tepla v bytě.
Viz tento dotaz:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/45878
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

chystám se kompletně zateplit a rekonstruovat starší rodinný dům. Zateplení plánujeme ve vyšší kvalitě, včetně nadkrokevního zateplení střechy. Mým snem je nízkoenergetický dům blížící se pasivnímu, ale vím, že je to u rekonstrukcí velmi obtížné dosáhnout. Ráda bych proto využila rekuperaci tepla, a to kromě nákladů na energie i z několika dalších důvodů: u nás doma se hodně "bydlí" - vaří, peče, hodně tedy větráme, v kuchyni i koupelně máme otevřeno téměř nepřetržitě, což představuje značné ztráty tepla. Zároveň se v dobře zatepleném domě bojíme vyšší kondenzace vlhkosti a plísní, zhoršené kvality vzduchu (příp. opět zvýšené potřeby větrání) a přehřívání v létě.

Chtěla bych vás proto požádat o radu, jestli do staršího domu dává rekuperace ekonomický smysl, tj. zda není individuální příprava projektu a realizace neúměrně drahá oproti případným úsporám (počítám s využitím programu Zelená úsporám). Máme o rekuperaci vůbec uvažovat, nebo se soustředit pouze na kvalitní zateplení a volbu vhodného zdroje vytápění?

Dále by mne zajímalo, jak náročná je rekuperace na prostor - kolik místa zaberou v menším domě rozvody vzduchu a kotelna? Dům není příliš velký (přízemí i podkroví mají po cca 80m2, stropy jsou v přízemí nižší, cca 255cm, v podkroví bude interiér otevřen až do hřebene, zvenku je tvar kompaktní - do L, obytné prostory orientovány na JV-JZ, technické na SZ, mám již i návrh úprav, které mohu v případě potřeby poskytnout).
Děkuji předem za reakci.
[ 9.10.14 - dotaz číslo: 52234 - téma: Větrání a rekuperace ]

Vážená paní,
podle toho co popisujete lze odhadnout, že po provedení všech plánovaných opatření bude tepelná ztráta větráním relativně velká položka v tepelné bilanci toho domu. Lze tedy říci, že by se o instalaci rekuperace uvažovat mělo. Pokud jde o odhad ekonomické návratnosti, tam je těžké to posoudit; chtělo by to více informací o vašem domě, o tom čím topíte a pochopitelně záleží i na tom jakou rekuperační jednotku použijete a jak náročné bude vedení rozvodů vzduchu v domě. Myslím, že by bylo nejlepší navštívit Ekowatt nebo jiné středisko EKIS (https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS), vzít sebou dokumentaci k tomu domu a probrat s poradcem možnosti. Je také možné nechat si zpracovat takzvanou
Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu rekonstrukce domu. Z té by pak bylo jasné co se vyplatí a co už ne.

S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den
Prosím o radu.
V projektu UT máme navrženo tepelné čerpadlo vzduch-voda IVT AIR90 o topném výkonu 8,8 kW a elektrickém příkonu 2,4 kW. a ohřev TUV je prováděn jednotkou IVT 290 A/W. Z důvodu vysokých pořizovacích nákladů zvažujeme vytápět elektrokotlem. Tepelná ztráta objektu je 7,6 kW, budeme mít podlahové vytápění. Netušíme zda elektrokotel, který byl navrhnut dodavatelskou firmou je vhodný, jedná se o Elektrokotel Cosmo THERM E 9 kW (výkon 1,5-9kw) a TUV bude ohřívána zásobníkem Dražice OKC 160 S 2,2kw. Chci se zeptat zda tato alternativa je vhodná, zda má elektrokotel dostatečný výkon a zda je lepší když elektrokotel je využit pouze pro podlahové vytápění a TUV je ohřívána zvlášť, nebo zda je lepší když elektrokotel ohřívá obojí TUV i podlahovku. Předem vám velmi děkuji za odpověď.
[ 9.10.14 - dotaz číslo: 52274 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
pokud je ztráta vašeho domu 7,6 kW, měl by vám kotel s výkonem 9 kW stačit. Většinu roku budete potřebovat nižší výkon; i pro období nejnižších teplot by vám měl stačit výkon 7,6 kW.
Proberte se svým projektantem, zda neinstalovat místo teplovodního podlahového vytápění elektrické přímotopné podlahové vytápění (např. topné rohože). Bude to podstatně levnější.
Upozorňujeme, že pokud budete mít v projektu vytápění elektrokotlem, nemůžete dostat stavební povolení - váš dům nesplní požadavek na spotřebu primární energie podle Průkazu energetické náročnosti budovy. Tento problém byste měla řešit s vaším projektantem.
Při použití elektřiny je vhodnější ohřívat vodu v samostatném bojleru. Pokud by se voda ohřívala kotlem, budete mít větší ztráty. Pouze v případě, že by vám distributor elektřiny (PRE nebo ČEZ) nepovolil dostatečně kapacitní přípojku elektřiny, bylo by nutné zvolit ohřev vody elektrokotlem. Vzhledem k nízkým výkonům to není pravděpodobné.

Přejeme hodně úspěchů se stavbou!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.Vlastním přízemní dům.Za domem mám kopec který končí u základů domu. Místnosu kopce je příliš vlhká oběvuje se plísen. Místnost je rohová orientovaná na severní stranu. Hledám řešení ke snížení této vlhkosti a plísně.Drenáž? Děkuji za radu.
[ 30.9.14 - dotaz číslo: 51944 - téma: Ostatní ]

Vážený pane,
pokud nejde zemina až nad hydroizolaci základů, pak je nepochybně problém s tou hydroizolací. V každém případě by pomohlo udělat drenáž a zajistit odvětrání toho vlhkého základového zdiva. Dokonalé odstranění vlhkosti by ale zajistila až oprava hydroizolace (podřezání nebo zaražení nerezových plechů eventuelně chemická injektáž či elektroosmóza http://goo.gl/BOlruU).
Takhle na dálku se to nedá rozhodnout, bylo by třeba pozvat odborníka na odstraňování vlhkosti aby se na to podíval na místě (viz např. http://mujweb.cz/balikm/profil.html).

S pozdravem F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
potřebuji znát závazné stanovisko k vyhlášce 78/2013 Sb: K jakému úkonu ve vztahu "k hodnocené stavbě" se vztahuje požadavek na redukci primární neobnovitelné energie po 1.1.2015 pro nové stavby a pro dokončené stavby a její změny (viz příloha 1, tab. 5 této vyhlášky)?

Vztahuje se toto hraniční datum k datu podání na stavební úřad (žádost o stavební povolení, ohlášení apod.) nebo k datu dokončení stavby nebo změny (např. kolaudace).

Předpokládám, že platí první možnost, jelikož tento požadavek je definován v PENB, který je součástí projektové dokumentace k novostavbě nebo větší změně.

U ostatních změn (když není předepsána povinnost PENB) je předpokládám jediný relevantní dokument, jak prokázat snížení neobnovitelné primární energie po 1.1.2015 stejně jen PENB? Platí samozřejmě za předpokladu, že chci pro hodnocení dokončené budovy a její změny využít také hodnocení primární neobnovitelné energie (viz §6 odst. 2 písm a) této vyhlášky).

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem


[ 30.9.14 - dotaz číslo: 51920 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane kolego,
poradna EKIS nemůže vydávat závazná stanoviska k legislativním předpisům. Stanovisko může vydat třeba SEI, která kontroluje dodržování tohoto zákona, ale pokud budete mít jiný názor, nemusíte se stanoviskem řídit a v případném sporu pak vyvolat soudní řízení. Zákony totiž může vykládat jedině soud - nemůže to dělat ani ministerstvo, ani SEI nebo jiný orgán.
K vašim dotazům:
Rozhodné datum je datum podání žádosti o stavební povolení. To znamená, že požadavky v tab. přílohy 1 k vyhl. č. 78/2013 Sb. neplatí pro budovy, kde byla žádost podána do konce roku 2014.
U změn dokončených budov, kde není požadavek PENB, zákon nestanoví jak dokládat snížení spotřeby primární energie. Nejjednodušší cestou je samozřejmě PENB zpracovat. Pokud zvolíte jinou cestu, nemusí to být v rozporu se zákonem. Případný spor by pak mohl řešit soud.
Přejeme hodně úspěchů!
Jan Truxa, Petr Vogel, Karel Srdečný, EkoWATT
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

mám dotaz k zateplení novostavby RD. Budova je přízemní, postavena z Ytongu LAMBDA 37,5cm, střecha je zateplena stříkanou pěnou YCYNENE ve vrstvě 20cm, která je stříknutá i přes krovy. Vytápění bude podlahové ( vrstva polystyrenu 6cm s odrazovou folií ), zdroj tepla - tepelné čerpadlo NIBE F 1245-8. V současné době jsou hotové vnitřní omítky ( lepidlo, perlinka, keraštuk ), z venku je jen holý Ytong. Jelikož se názory na zateplení různí, obracím se na Vás s prosbou o radu, zda obvodové zdi zateplit a pokud ano, tak čím a v jaké vrstvě.
Předem Vám velmi děkuji za odpověď.
[ 26.9.14 - dotaz číslo: 51839 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
Podle údajů výrobce YTONG LAMBDA dosahuje při tloušťce 37,5 cm tepelného odporu R = 3,52 m2K/W (U = 0,27 W/m2K), což se blíží hodnotám doporučeným pro nízkoenergetické stavby. Takovouto stěnu se zpravidla nevyplácí zateplovat protože doba návratnosti je delší než doba životnosti zateplení . U vás je to navíc ještě zvýrazněno tím, že topíte tepelným čerpadlem a máte tudíž relativně levné teplo, což dobu návratnosti dále prodlužuje.
Pokud byste se nicméně rozhodla z nějakého důvodu pro zateplení, pak by bylo výhodné použít co nejsilnější vrstvu tepelné izolace (např. 20cm šedého polystyrénu sníží prostup tepla vašimi stěnami přibližně 2,5x). Při trošce štěstí (například členitý tvar domu t.j. relativně velká plocha stěn, instalace rekuperační jednotky, výměně zasklení v oknech za lepší a pod.) by tak bylo možné dosáhnout na dotaci z programu Nová zelená úsporám (viz tabulka v čl.2 dodatku 2 na http://www.novazelenausporam.cz/file/250/prilohy-ii-smernice-c1-2014-dodatek-2.pdf). Je ale nutné pečlivě propočítat dobu návratnosti vložených prostředků a zvážit zda je možné potřrebnou vrstvu tepelné izolace na dům dát (může být problém s nedostatečnými přesahy střechy, okny "utopenými" příliš hluboko či zúžení chodníku a pod.). Pokud byste navštívila Ekowatt (je dobré se předem objednat http://www.ekowatt.cz/) a vzala sebou plány domu, bylo by možné posoudit zda by zateplení bylo reálné a výhodné.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, někde jsem četl, že staré domy (do r. ????)nebudou muset mít od r. 2015 PENB, pokud při prodeji bude ve smlouvě, že kupující zná stav domu. Je to už schváleno, nebo ještě ne? Děkuji
[ 26.9.14 - dotaz číslo: 51836 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
zřejmě jste narazil v médiích na jeden z návrhů na změnu zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. Zatím tato změna schválena není (a pokud víme, není ani v poslední verzi návrhu novely). Do konce roku 2014 by měla nějaká novela zákona proběhnout, ovšem dokud zákon nevyjde ve Sbírce zákonů, nemá smysl se tím zabývat.
V této chvíli vám doporučujeme obrátit se na svého poslance, probrat s ním vaše požadavky na změnu zákona a požádat ho, aby při projednávání změny zákona zohlednil vaše připomínky.
Přeji hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Jsme třípodlažní SVJ s 25 bytovými jednotkami. Každý byt má vlastní plynové topení a tím pádem i vypočítanou tepelnou náročnost pro byt projektantem. K čemu mi jako majiteli jednoho bytu bude PENB celé budovy. Musí ho v tomto případě SVJ vůbec mít?
[ 26.9.14 - dotaz číslo: 51824 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
podle zákona se vždy zpracovává PENB pro celou budovu. U existujících budov má PENB funkci především jako spotřebitelská informace - pro toho, kdo dům/byt kupuje či si pronajímá. Počítat PENB pro jednotlivé byty by bylo pracné a drahé. Z PENB pro celý dům může zájemce odhadnout spotřebu daného bytu = velikost bytu [m2] x měrná spotřeba [kWh/m2.rok]. Samozřejmě vždy záleží i na způsobu užívání - jak moc kdo v bytě topí, větrá, svítí, kolik teplé vody spotřebuje. Totéž platí třeba i o spotřebě auta - údaj v technickém průkazu platí jen za určitých podmínek a v praxi se spotřeba bude vždy o něco lišit.

Povinnost zpravovat PENB nezávisí na způsobu vytápění, takže i ve vašem případě musíte PENB mít zpracovaný. Pokud má váš dům "energeticky vztažnou plochu" více než 1500 m2, musíte mít PENB od 1. ledna 2015, jinak od roku 2017. Při prodeji bytu musíte mít PENB už nyní. Pokud někdo chce byt pronajímat, pak u smluv uzavíraných pro 1. lednu 2016 také již musí být PENB.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
zakládám firmu a vybírám vhodný objekt na provoz. Jedná se o truhlářkosu dílnu. Vybral jsem starší objekt v areálu bývalé továrny. Prpostor je o rozloze: hlavni 268m2 - druhá místnost cca 30m2 a kancelář 16 m2. mmax. výska 4.30m. Ve stropě jsou světlíky. Pro provoz v zimních měsících je potřeba prostor vytápět/temperovat. Dokážete mi poradit, jaké jsou možnosti, případně jak mám spočítat náklady, nebo kam se mohu obrátit? Předem moc Děkuji.
[ 25.9.14 - dotaz číslo: 51699 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
velmi zhruba lze odhadnout ztrátu vašeho objektu na 30 až 40 W/m3, tedy cca na 54 kW. Při vytápění objektu na +15 °C bude spotřeba cca 120 tis. kWh.
Pozor, jde o velmi hrubý odhad. Doporučuji vám kontaktovat odborníka, který vám provede přesnější výpočet, který bude vycházet ze skutečných podmínek - z čeho je objekt postavený, velikost oken, intenzita větrání, doba provozu atd.

Náklady na vytápění si můžete porovnat třeba zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Předpokládáme, že alespoň z části budete topit odpadním dřevem, podle toho je také vhodné zvolit kotel.
Pravděpodobně mnohem vyšší náklady budete mít na elektřinu - osvětlení, pohon strojů, větrání. Zvažte i tedy vlastní zdroj elektřiny - kogenerační jednotku, která vyrábí jak teplo, tak elektřinu, nebo fotovoltaickou elektrárnu.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsou u nás výrobci, kteří dodávají turbíny o výkonu 1 - 10 KW? děkuji
[ 4.9.14 - dotaz číslo: 50979 - téma: Energie vody ]

Vážený pane,
doporučujeme vám obrátit se na některou z firem uvedených níže.
Rovněž vám mohou poradit ve Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů: www.spvez.cz
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný

MAVEL
http://www.zivefirmy.cz/mavel_f233177

CINK
http://cink-hydro-energy.com/

Ing. Oldřich Hromádko
http://www.hromadko-hydrohrom.cz/

Hydrohrom s.r.o.
http://www.hydrohrom.cz/

ELKO Šťovíček
http://www.elko-stovicek.cz/

CHLOUBA s.r.o.
http://www.zivefirmy.cz/chlouba-turbiny_f1071952

GYRUS
http://www.gyrus-mve.cz/

ELZACO
http://www.elzaco.cz/


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsem zpracovatel průkazu energetické náročnosti. Ze Státní energetické inspekce jsem dostala vrácený průkaz mimo jiné s tímto zněním:
"Upozorňujeme, že u NOVÝCH BUDOV referenčními hodnotami obálkových konstrukcí UN,rq,j [W/(m2.K)] uváděné v části A) stavební prvky a konstrukce v tabulce a. 1) nejsou požadované hodnoty UN,20 [W/(m2.K)] ani doporučené hodnoty Urec,20 [W/(m2.K)] obálkových konstrukcí dle ČSN 73 0540-2/2011 Tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky. Pro informaci vlastníka nebo stavebníka budovy lze tyto hodnoty bez informace o splnění požadavku „Ano/Ne“uvádět „požadovaná…/doporučená…“.
U větších změn dokončených budov mají měněné nebo upravované konstrukce požadavek na referenční hodnotu UN,rq,j [W/(m2.K)] shodný s doporučenou hodnotu Urec,20 [W/(m2.K)] příslušné ČSN."

Přiznám se, že tento výklad mne velmi překvapil. Po detailním pročtení vyhlášky o energetické náročnosti jsem ale nenašla vysvětlení, jelikož vyhláška se zabývá pouze definicí a hodnotami referenční hodnoty pro průměrný součinitel prostupu tepla, ale ne pro referenční hodnotu dílčích konstrukcí (pouze u konstrukcí měněných). Automaticky jsem považovala tyto hodnoty shodné s těmi v ČSN 73-0540, které jsou závazné, a proto i jejich správné uvedení do tabulky v PENB (přestože hodnocení jejich splnění je vyžadováno právě jen u větších změn).
Prosím tímto o radu, jak si mám výtku vyložit a kde hledat, nebo jaké jsou referenční hodnoty jednotlivých obálkových konstrukcí ?
Předem děkuji za odpověď

[ 28.7.14 - dotaz číslo: 49975 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní kolegyně,
přiznáme se že stanovisko SEI nám rovněž přijde těžko srozumitelné. Možná měla SEI na mysli to, že u novostaveb nelze uvádět referenční hodnoty konstrukcí, protože nejsou definovány.

Vyhláška č. 78/2013 Sb. stanoví pro novostavby pouze požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla Uem,R. Hodnoty pro jednotlivé konstrukce vyhláška nestanovuje. Striktně vzato by tedy v tabulce a.1) neměly být uvedeny žádné hodnoty pro referenční hodnoty UN,rc. Nelze tedy ani uvádět, zda je/není splněno.

Zřejmě je potřeba dávat pozor na terminologii: "Referenční hodnota součinitele prostupu tepla" podle vyhlášky neznamená "požadavek na hodnotu součinitele tepla" podle normy. To ovšem nic nemění na závaznosti normy. Pro stavebníka je to ovšem značně matoucí.

Pouze u rekonstrukcí vyhláška stanoví referenční hodnoty pro jednotlivé konstrukce (odpovídají doporučeným hodnotám dle ČSN 73 0540-2/2011) a pak lze stanovit zda je/není splněno.

Přejeme hodně úspěchů při energetickém hodnocení budov!
J. Truxa, K. Srdečný, P. Vogel
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect