Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Pěkný den,
jsem obyvatel nájemního obecního domu, kde náklady na topení a ohřev TV oproti roku 2012 se v roce 2013 zvýšily více než dvojnásobně s odůvodněním, že jsme takto zvýšili odběr tepla. Toto zvýšení se dotklo všech nájemníků, nejsme si vědomi, že bychom oproti roku 2012 spotřebovali více tepla.V roce 2012 se změnili měřiče tepla. Máme místní plynovou kotelnu cca pro 60 bytů. Kam se máme obrátit resp. jaký máme zvolit postup,magistrát pouze přeposílá stanoviska dodavatelů tepla, která jsou k našim námitkám negativní.
[ 22.7.14 - dotaz číslo: 49868 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
pokud vám dodavatel tepla odmítá uznat reklamaci, obraťte se na Energetický regulační úřad (ERÚ), který kontroluje dodržování energetického zákona a správnost účtování cen.
V roce 2013 byly nižší teploty, spotřeba za rok 2013 bude určitě vyšší než v roce 2012, ale určitě ne dvojnásobná.
Energetický regulační úřad
Adresa: Masarykovo náměstí 5, 586 01 Jihlava
Telefon: 564 578 666 - ústředna
Fax: 564 578 640 - centrální fax - podatelna
E-mail: podatelna@eru.cz
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Přeji Vám dobrý den,
chtěl bych vědět Váš názor. Budeme stavět nízkoenergetický bungalov, s plochou střechou( spád 3%). První varianta měla být z cihel Heluz 50 family(bez dodatečného zateplení, jen izolační omítka), betonový strop, 30cm polysterénu a střešní fólie.. Taková byla má představa.. Ale toto mi Projektant nedoporučil. Protože prý ty cihly nejsou moc kvalitně izolačně vyrobeny, jsou křehké a za další, pry hodně vznikají tepelné mosty(důsledek nepřesnosti cihly) a také ve zdivu může vznikat rosný bod...
Jeho varianta je následná.. Obyčejná cihla neizolační porotherm 30 a na to dát 20 cm polystyrenu.. Střecha by zůstala stejná, jak u první varianty..
Ještě pro upřesnění, dům má obdélníkový tvar, kde všechny obytné místnosti jsou situovány na jihozápad.. Kde z 80% bude prosklená..
Děkuji za odpověd
[ 10.7.14 - dotaz číslo: 49630 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
s názorem vašeho projektanta lze celkem souhlasit, dokonce lze jít ještě dál a použít co nejtenčí nosnou stěnu a silnější vrstvu tepelné izolace a tím snížit celkovou tloušťku stěny při zachování nebo dokonce zlepšení tepelných vlastností budovy. Uvádíte, že jihozápadní strana bude z 80% prosklená. To je dost velká plocha a pokud tam něco nestíní tak to znamená že za slunečného dne v zimě, kdy je slunce nízko nad obzorem, budou tepelné zisky nejspíš znatelně převyšovat okamžité tepelné ztráty a teplo bude třeba někam uložit aby se nemuselo zbytečně zastiňovat či odvětrávat. Možná by tedy stálo za úvahu použít na obvodové stěny a vnitřní příčky nějaké cihly s větší tepelnou kapacitou tj. např. vápnopískové bloky 175mm http://www.sendwix.cz/sortiment/VPC/detail/1.8.html#nav) nebo http://www.sendwix.cz/sortiment/VPC/detail/1.7.html#nav . Pokud byste chtěli setrvat u pálených cihel HELUZ, pak možná HELUZ AKU 20 neb 25http://www.heluz.cz/katalog/cihly-pro-zvukoveizolacni-zdivo/cihly-tezke/heluz-aku-20-p15-8080.xhtml , které by také lépe utlumily pronikání hluku zvenku . Nosnou stěnu je pochopitelně třeba navrhnout tak aby splnila požadavky na nosnost; to by ale u přízemního domu neměl být problém.
Pokud jde o ta okna, bylo by asi vhodné opatřit je nějakým zastíněním, které by v letním období zabránilo přehřívání a v zimním období usměrnilo světlo směrem ke stropu tak aby nízké slunce neoslňovalo (markýzy, vnější žaluzie, případně vnitřní reflexní žaluzie pro odklonění světla vzhůru).
Zvažte i to, zda by nebylo vhodné rovnou postavit ten dům v pasivním standardu; jsou na to dotace (http://www.novazelenausporam.cz/), které zaplatí vícenáklady s tím spojené a dům pak má ještě úspornější provoz. Více najdete například na http://www.pasivnidomy.cz/. Ve vašem případě by to znamenalo nejspíš určité zvýšení tloušťky tepelné izolace, kvalitní okna a nutná by byla i instalaci rekuperačního větrání.
I když použijete kvalitní trojsko a okno bude osazeno bez tepelných mostů (předsazená montáž http://www.nazeleno.cz/stavba/pasivni-domy/jak-se-stavi-pasivni-dum-okna.aspx), tak pořád bude tepelná ztráta okny výrazně větší než u stejné plochy stěn. Ve vašem případě by možná stálo za úvahu i nějaké opatření pro snížení noční tepelné ztráty např. lesklé reflexní hliníkové žaluzie na vnitřní straně oken nebo reflexní rolety (viz .např. http://www.nazeleno.cz/stavba/stavebni-material/chap_3691/stavebni-materialy-a-okna-novinky-2014.aspx). U takhle velkého prosklení je výhodné pokud jsou některá okna neotvíravá (jsou znatelně levnější) a pokud jsou co nejméně dělená příčkami, které zvyšují jejich cenu a zhoršují tepelné vlastnosti. Pokud byste chtěli optimalizovat stavbu a způsob vytápění tak aby výsledné náklady za dobu řekněme 20let byly minimální, můžete si nechat udělat takzvanou "Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu domu" (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
rad bych se zeptal na nasledujici problem.Provadim zatepleni stareho domu z plnych cihel.Byli udelany nove izolace zdiva ,podlah atp.Chystam se zateolit zaklady ale nevim jak postupovat.Jde o to ze vodorovna izolace je cca10cm nad terenem.Pres ni chci prejit extr.polystyrenem do vysky min 30cm a 50cm pod teren.Jak se spravne postupuje?Musi se zed kam se lepi XPS at uz nad nebo pod vodorovnou izolací nejak izolovat?Pokud ano proc a jak?Co se dela s vycnivajicí vodorovnou izolací?Jedna se o PVC pasy takze nejake ohybani a lepeni neni dost dobre proveditelne.
dekuji mnohokrat za odpoved.
[ 3.7.14 - dotaz číslo: 49482 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
přepokládám, že otázka "Musi se zed kam se lepi XPS at uz nad nebo pod vodorovnou izolací nejak izolovat?" se týká hydroizolace. Odpověď závisí do značné míry na tom jak ten sklep využíváte, nakolik jsou ty stěny vlhké od dešťové vody a zda tam hrozí nějaký větší průnik vody třeba při přívalových deštích a pod. Obecně platí, že je lepší udělat nějakou nepropustnou hydroizolaci i pod extrudovaný polystyrém, který je sice zcela nenasákavý a nepropustný pro vodu, ale tím, že je složen z jednotlivých desek, tak nelze zaručit odolnost proti tlakové vodě a ty staré kamenné zdi sklepa jsou asi dosti propustné. Ideální by bylo dostat tu hydroizolaci až k podlaze sklepa. Tepelná izolace stěn sklepa pod zemí má pochopitelně také smysl a možná by byla vhodná i do větší hloubky než 50cm pokud by to bylo proveditelné.
Myslím, že není nutné jít s tím extrudovaným polystyrénem nad tu vyčnívající vodorovnou izolaci, ale jen k ní. Nad ní už je možné navázat fasádním polystyrénem (nejlépe šedý typ , viz např. http://polystyren-fasadni.cz/sedy-polystyren). Ta vyčnívající fólie pak bude sevřená mezi izolaci soklu a zakládací lištu izolace fasády a nebude třeba ji nijak ohybat.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s požadavkem na nutnost nechat zpracovat Průkaz energetické náročnosti u nástavby (přístavby) stávající budovy. Nejedná se o přístavbu ucelené části budovy. Bude se pouze přistavovat, nebude žádné zateplení apod. Průkaz je dle zákona potřeba vypracovat, pokud je změna na více než 25 % obálky budovy.
Co z těchto příkladů je pravda?
1) jediná konstrukce, která se mění je konstrukce mezi původní stavbou a nástavbou (přístavbou). Pokud je plocha této konstrukce > 25 % celé obálky budovy, musí se udělat PENB.
2) Součet plochy obálky původní budovy + přístavby je větší o 25 % než plocha obálky budovy původní stavby, pak se dělá PENB.
3) Pokud se nezatepluje, nemění okna, tak se PENB zpracovávat nemusí.
Pochopil jsem správně, že když nástavba zvyšuje podlahovou plochu o více jak 25 %, tak jsou pouze přísnější požadavky (jako u novostaveb) na splnění energetické náročnosti? Tento odstavec platí pouze v případě, že je splněna podmínka změny na více než 25 % obálky? Nebo nám tento odstavec říká, že v tomto případě je nutné zpracovat PENB, i když se nezmění více jak 25 % obálky budovy a nejedná se tedy o větší změnu dokončené budovy?
Děkuji za odpovědi
[ 27.6.14 - dotaz číslo: 49241 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
podle zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. máte povinnost zpracovat PENB v případě:
1/ nové stavby, přičemž přístavba či nástavba podle stavebního zákona se posuzuje jako novostavba (viz dále)
2/ větší změny dokončené budovy, což je v zákoně č. 406/2000 Sb. definováno takto: "změna dokončené budovy na více než 25 % celkové plochy obálky budovy" (pozor, jde o obálku budovy, nikoli podlahovou plochu).
Pokud je na takovouto změnu stavební povolení nebo ohlášení, pak PENB předkládáte stavebnímu úřadu. V PENB musíte doložit splnění požadavků, které jsou pro rekonstrukci mírnější než pro novostavby. Postačí dodržet požadovaný součinitel prostupu tepla měněné konstrukce a účinnost měněných technických systémů (kotle, vzduchotechniky, chlazení aj.)
Jde-li o jinou, než větší změnu, pak rovněž musíte dodržet požadovaný součinitel prostupu tepla měněné konstrukce a účinnost měněných technických systémů, ale dokládáte to nikoli PENB, ale pouze kopiemi dokladů od dodavatelů. PENB není potřeba. Může dojít k tomu, že na takovouto změnu nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. V tom případě po vás stavební úřad nic nechce, ale máte povinnost výše uvedené doklady uchovávat po dobu 5 let pro případ kontroly SEI.
Jde-li o přístavbu podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb., pak musíte zpracovat PENB a splnit požadavky na en. náročnost pro novostavby. Posuzují se jen konstrukce novostavby, ne celé budovy. Podle stavebního zákona nevyžaduje povolení ani ohlášení stavba, pokud má podlahovou plochu do 25 m2. Současně podle zákona 406/2000 Sb. v tomto případě jde o budovu do 50 m2 podlahové plochy, pro kterou nemusíte splnit požadavky na en. náročnost.
Pro stavby do 150 m2 postačí ohlášení, stavebnímu úřadu byste měl předložit PENB kde doložíte splnění en. náročnosti pro novou budovu.
Shrnuto:
pro přístavbu do 25 m2 podlahové plochy nepotřebujete nic
pro přístavbu do 50 m2 musíte provést ohlášení, ale PENB není potřeba - budova nemusí nic splňovat
pro přístavbu do 150 m2 musíte provést ohlášení a doložit PENB a splnit požadavky na novou budovu
pro přístavbu nad 150 m2 musíte zažádat o stavební povolení a doložit PENB a splnit požadavky na novou budovu
(výše u vedené platí pro stavby pro bydlení, u ostatních staveb je třeba postupovat podle stavebního zákona).
POZOR: povinnost PENB se týká budov, kde se používá energie pro vytápění, chlazení aj. Jde-li např. o přístavbu nevytápěné garáže, verandy, na tu se žádný PENB nezpracovává.
Taky můžete zajít na váš stavební úřad, seznámit se se záměrem a zeptat se, jaké doklady od vás budou vyžadovat.
Přejeme hodně úspěchů při stavbě!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
Zabývám se dovozem LED osvětlení určeným pro vnitřní i vnější instalace - průmyslové provozy, nemocnice,, veřejné osvětlení. Dostal jsem informaci, že existuje program EPC, kterým lze financovat projekty modernizace a rekonstrukce osvětlení. Zajímá mě jak funguje tento mechanismus financování,a kde bych mohl nalézt potřebné informace. Rád bych toto nabídl svým zákazníkům, jako přidanou hodnotu. Musím nějak do tohoto programu registrovat, či certifikovat společnost?
Případně mmě zajímají jakékoli programy na podporu financování energetických úspor.
[ 26.6.14 - dotaz číslo: 49285 - téma: Osvětlení, Dotace a financování projektů ]
Vážený pane,
metodu EPC (energy performance contracting) pro financování úsporných opatření můžete použít bez jakékoli podpory. Princip spočívá v tom, že firma zafinancuje, instaluje a zprovozní zařízení (např. nové osvětlení) v cizím objektu (např. v nemocnici) a o úspory se rozdělí s majitelem objektu. Po splacení původní investice pak zařízení zůstane v objektu a úspory už v plné výši zůstávají jeho provozovateli.
U větších investic pak dodavatel zajistí i financování např. bankovním úvěrem. Dodavatel si s provozovatelem obvykle smluvně dohodne výši plateb, tak aby po instalaci zařízení (osvětlení) provozovatel platil v součtu (za energie + splátky firmě EPC) o něco méně než platil předtím za energie. Pokud je zařízení navrženo špatně a úspory se nedostaví, ztrátu nese dodavatel, nikoli provozovatel (nemocnice). Pokud jsou naopak úspory vyšší než se předpokládalo, dostane firma EPC více peněz.
Více o principu např zde:
http://www.epc-ec.cz/files/1_EPC%20a%20historie_VS.pdf
Dokumenty, vzorová smlouva aj. jsou zde:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/publikace/34841
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/publikace?tema=926980d38b9e413ea398255aa76d072b
V poslední době mohou obce a další subjekty získat dotaci na rekonstrukci osvětlení a nebo na přípravu projektů EPC v rámci programu EFEKT:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/44886
Pro rok 2014 už je příjem žádostí uzavřen, pro rok 2015 mohou být podmínky podpory jiné, nicméně doporučujeme si současný program prostudovat. Uzávěrka je obvykle v únoru daného roku.
Přejeme hodně úspěchů při podnikání!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,chtěl bych se zeptat na následující problém.
V objektu vlastníme trafostanici 0,4/35kV, zde máme připojené dvě FVE 106kWp-2008 a 57kWp-2009.V současné době ještě uvažujeme připojit dvě KGJ (2x48kW)smlouvu o připojení s DS již máme.
Je nutné mít státní autorizaci pro výstavbu zdroje?
Nově nainstalované zdroje KGJ sice nepřesáhnou 100kW, ale součet všech instalovaných výkonů výroben v místě připojení do DS ano.Děkuji za odpověď.
[ 23.6.14 - dotaz číslo: 49132 - téma: Legislativa, Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
podle energetického zákona č. 458/2000 Sb. je povinnost autorizace definována takto:
§ 30a
Výstavba výrobny elektřiny
(1) Výstavba výrobny elektřiny o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 100 kW a více je možná pouze na základě udělené státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny (dále jen "autorizace"). Za celkový instalovaný elektrický výkon výrobny elektřiny se považuje součet hodnot instalovaných výkonů výrobních jednotek v místě připojení do elektrizační soustavy.
Domnívám se, že ve vašem případě autorizaci nepotřebujete, protože celkový součtový výkon nového zdroje je menší než 100 kW. To že v místě jsou instalovány ještě jiné zdroje by nemělo hrát roli, povinnost autorizace se týká nových zdrojů.
Podle vyhlášky o státní autorizaci na výstavbu výrobny elektřiny č. 387/2012 Sb. v žádosti o autorizaci nikde neuvádíte výkon dalších zdrojů připojených případně do stejného přípojného místa, takže MPO z vaší žádosti nevyčte, jestli v místě připojení je celkový připojený příkon více než 100 kW.
Nicméně zákon je oprávněn vykládat pouze soud, nikoli energetický poradce, ministerstvo, Státní energetická inspekce nebo kdokoli jiný. Není nám známo, zda v této oblasti existuje nějaký judikát.
Přejeme hodně úspěchů při podnikání v energetice!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
bytové družstvo nechalo v r.2011/12 zateplit dům dle projektu vypracovaného v r. 2010 (střecha, stěny a částečná výměna oken+hlavní dveře).Družstvo obdrželo na projekt a zateplení v r.2012 dotaci v rámci programu ZÚ. Následně jsme nechali vypracovat PENB a obdrželi jsme, že dům spadá do třídy D-Nevyhovující. Toto sdělení nás nemile překvapilo. Je to možné? Vše je podle projektu ZÚ a přesto nevyhovovat?
Děkuji za odpověď
[ 19.6.14 - dotaz číslo: 49103 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážená paní,
je docela dobře možné, že váš dům zateplený podle návrhu z roku 2011 nevyhovuje požadavkům na energetickou náročnost z roku 2013. Započítává se nejen kvalita zateplení, ale i spotřeba na ohřev vody, osvětlení a případně i další. Úroveň současného zateplení a požadavky si můžete v PENB zkontrolovat v tabulce A1 - zde bude nejlépe vidět, jestli zateplení vyhovuje nebo ne. Obvykle vyhovují (zateplené) stěny, ale už nemusí vyhovovat střecha, strop nad nevytápěným podlažím nebo okna.
Požádejte svého zpracovatele PENB aby vám vysvětlil, proč dům nevyhovuje.
Pokud máte pochybnosti o kvalitě zpracování PENB, požádejte Státní energetickou inspekci o kontrolu, za špatně zpracovaný PENB může zpracovatel (nikoli vy) dostat od SEI pokutu.
Kontakt: Státní energetická inspekce, Územní inspektorát pro Hlavní Město Prahu a Středočeský kraj, Legerova 49, 120 00 Praha 2
Tel: 221 102 111, E-mail:posta@sei.gov.cz
Z toho, že váš dům je v kategorii D pro vás nevyplývá žádná povinnost - zateplení, výměny oken a podobně. Jde jen o spotřebitelskou informaci pro majitele bytů a pro případné zájemce o koupi nebo pronájem bytů.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Bydlím v panelovém domě, můj byt se nachází v 1. patře, situován S,V,Z, v celé ploše nad nevytápěným sklepem, dům je po zateplení, provedeno až na úroveň terému, tedy zateplena venkovní strana sklepů, provedeny výměny oken. Nicméně úspora na spotřebě tepla se po tomto zateplení u mě neprojevila, podlaha v bytě je podchlazovaná stále jako před rekonstrukcí domu, tepelná pohoda v mém bytě není docílena jako v jiných bytech ve vyšších patrech, kde téměř nebo vůbec netopí a ještě větrají, já naopak stále od podlahy "mrznu". Dlouhodobě se snažím prosadit zateplení stropů ve sklepě, dříve nebyly peníze, nyní narážím u ostatních nájemníků na neochotu se zpřístupněním sklepních kojí či peníze do zateplení investovat. Argumentace, že je to jen pro můj byt mi přijde jako nesolidární, když já se podílím i na investici např. pro výtah, který také nepoužívám. Ptám se na nějaké řešení, jak tuto situaci zvládnout buď přesvědčivou argumentací, technickým, zákonným či jiným způsobem / porovnáním spotřeby tepla v čase a jednotl. patrech, energetický audit-štítek, termo kamera, nevhodný technol.postup při zateplení domu vně ap. / Pro komplikovanost mé situace ještě uvádím, že já a část dalších bytů je v OV, další byty jsou stále u SBD, ale jedním bytem by se musel připravit převod do SVBJ dle NOZ. Budu ráda za každou radu, dlouho se tím trápím a čeká nás členská schůze, pro kterou mám připraveny nabídky na možnou realizaci. Děkuji předem za pomoc.
[ 4.6.14 - dotaz číslo: 48659 - téma: Zateplování budov ]
Vážená paní,
váš problém je především pro právníka, který vám poradí jak prosazovat vaše nároky vůči majiteli domu.
Problém studené podlahy je známý, některá řešení jsou např. v tomto článku:
http://www.tzb-info.cz/894-je-vam-zima-na-nohy
Z technického hlediska si můžete nechat zpracovat odborný posudek (případně znalecký posudek), který určí jestli podmínky ve vašem bytě odpovídají technickým požadavkům na výstavbu. Případně navrhne i řešení a vyčíslí náklady. Ve vašem případě bude buď nutno zateplit podlahu zespoda, nebo položit na podlahu tenkou tepelnou izolaci (třeba pod koberec).
Dále můžete nechat spočíst tepelnou ztrátu vašeho bytu a porovnat ji se ztrátou ostatních bytů a na základě tohoto porovnání požadovat úpravu koeficientů pro vyúčtování spotřeby tepla, abyste za teplo platila méně.
Termovize pro váš případ asi není příliš vhodná.
Může být pro vás vhodnější nechat posudek zpracovat rovnou soudním znalcem, při případném sporu ho pak využijete spíš než "obyčejný" posudek.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, plánuji stavbu rodinného domku z Ytongu -Lambda 375 mm, velmi mně zajula střešní konstrukce z Ytongu - nosníky a vložky, tudíž je zde absence kl. dřevěného krovu, nicméně by mě zajímal Váš názor, zda tuto konstrukci ještě z vrchu zateplit či nikoliv, tloušťku bych chtěl z vložek 250 mm.Na internetu jsem však nenašel moc realizací a tudíž nějaké hodnocení tohoto systému.
[ 2.6.14 - dotaz číslo: 48595 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
Pokud bude pod tou střechou obytné podkroví je rozhodně vhodné tuto konstrukci ještě zateplit. Otázkou je jak. Pokud chcete zateplovat shora JE JEDNOU Z MOŽNOSTÍ minerální vata. Například něco jako nadkrokevní izolace firmy ROCKWOOL (http://pruvodce.rockwool.cz/konstrukce/sikme-strechy/nadkrokevni-zatepleni-toprock.aspx?page=4979). Výhodou by totiž byl příznivý difúzní odpor vaty, takže by nebylo třeba dávat zevnitř parotěsnou zábranu a nehrozila by kondenzace vlhkosti v tom Ytongu.. Nad vatou by ovšem měl být vytvořen odvětraný prostor aby nedocházelo ke kondenzaci pod krytinou. Je také otázka jak tuto izolaci na ten Ytong připevnit (ten systém je vymyšlen pro dřevěné krokve). Je třeba to konzultovat jak s fi.Rockwool tak Ytong. Další možnost by mohl být YTONG Multipor s hodnotou tepelné vodivosti λ = 0,045 W/mK; když přidáte 14cm tak se
dostanete na U = 0.19 W/m2K, bude to celkem přijatelné z hlediska tepelné izolace, ale výsledná tloušťka je dost velká. Bylo by možné použít i difuzně uzavřené izolační materiály t.j. např. pěnový polystyrén nebo polyuretanové tuhé desky. Tato izolace by musela být tak silná, aby rosný bod nebyl v té vrstvě Ytongu. V tomto případě by to bylo více než 14cm šedého pěnového polystyrénu nebo přibližně 12cm desky PUR nebo PIR (lepší by ale bylo jít na větší tloušťku, tak aby se výsledná hodnota součinitele prostupu tepla blížila k 0,1W/(m2.K). (http://www.puren.cz/produkty/stavebni-izolace/plocha-strecha). Opět by bylo vhodné to konzultovat s výrobcem; tady by se pravděpodobně daly použít postupy pro izolaci plochých a spádových střech. On je ten systém (Střecha Ytong Komfort) dost nový a zatím s tím pokrývačské firmy asi moc zkušeností nemají.
Pokud byste zvolil vnitřní izolace, tak tam by se s výhodou uplatnily difuzně uzavřené izolační materiály t.j. např. pěnový polystyrén nebo polyuretanové tuhé desky (existují i takové, které jsou určeny pro vnitřní izolaci a mají už vhodnou povrchovou úpravu) .
Rozhodně doporučujeme konzultaci s firmou YTONG, kvalitní projekt, který přesně určí postup práce, způsob přichycení a zajistí, že v konstrukci nebudou tepelné mosty a nebude docházet k nebezpečné kondenzaci
vlhkosti.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Jsem vlastníkem bytu v panelovém domě postaveném v roce 1965.Dům má vyměněna - plastová okna a je zateplen.Co musí naše společenství vlastníků učinit s ohledem na vyhlášku č. 78/2013 Sb?
[ 27.5.14 - dotaz číslo: 48456 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
jako vlastníku budovy (SVJ) vám neukládá povinnosti vyhláška č. 78/2013 Sb., ale zákon č. 406/2000 Sb. (zmíněná vyhláška jen upravuje jednu z těchto povinností a je určena hlavně odborníkům).
Podle zákona musíte nechat zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), který na vyžádání poskytnete majitelům jednotlivých bytů. PENB je v současnosti povinný při prodeji bytu, od roku 2016 bude povinný při pronájmu bytu nebo nebytových prostor (týká se to nově uzavíraných smluv, při prodloužení stávající smlouvy PENB být nemusí). PENB ale musíte mít i v případě, že k prodeji či pronájmu nedochází, a to od následujících termínů:
od. 1.1.2015 musí mít PENB s domy energeticky vztažnou plochou (=vytápěná podlahová plocha + plocha stěn a příček) větší než 1500 m2
od. 1.1.2017 domy nad 1000 m2
od. 1.1.2019 domy pod 1000 m2
Upozorňujeme, že zateplení a jiná rekonstrukce nijak nesouvisí s povinností zpracovat PENB a naopak - pokud podle PENB váš dům v některé oblasti nevyhoví, neplyne z toho žádná povinnost (např. zateplit střechu). Jde jen o spotřebitelskou informaci pro kupující či pro majitele bytů.
Další povinností plynoucí ze zákona je "vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům". Zjednodušeně máte povinnost instalovat na radiátory termostatické ventily (existují i jiná řešení, ale pro byty jsou TRV nejsnazší cestou). Dále zavést nějaký systém pro registraci dodávky tepla do bytů, nejčastěji se používají rozdělovače topných nákladů na radiátorech. Lze také použít snímače teploty v místnostech, pro následné vyúčtování tepla denostupňovou metodu. Nejde bohužel o měření spotřeby, ale o nepřímé metody stanovení spotřeby tepla, které slouží primárně pro rozúčtování nákladů.
Dále je vlastník budovy povinen "zajistit při užívání budovy nepřekročení měrných ukazatelů spotřeby tepla pro vytápění, chlazení a pro přípravu teplé vody" a "řídit se pravidly pro vytápění, chlazení a dodávku teplé vody stanovenými prováděcím právním předpisem". Tato pravidla jsou ve vyhlášce č. 194/2007 Sb. Upravuje se například doba dodávky tepla (přerušení vytápění v noci). Jako SVJ si ale můžete odhlasovat vlastní pravidla odlišná od této vyhlášky, nesmí ale přitom dojít k překročení určitých limitů. Toto se dokládá odborným posudkem.
Pokud budete v příštím roce nebo později v domě instalovat solární systém, fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, pak musíte zajistit aby to prováděla osoba s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu (do konce roku 2014 to může dělat kdokoli), přičemž v současnosti žádná taková osoba neexistuje.
Další povinnosti nastávají v případě další rekonstrukce domu, odpojení od CZT a podobně.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. SDrdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý deň,
pracujem na bakalárskej práci týkajúcej sa malej vodnej elektrárne. Chcel by som sa spýtať na približne ceny v ktorých sa pohybujú turbíny. Konkrétne Bankiho, Kaplanova a vodné kolo. Ide o odtok s čistiarne odpadových vôd s čistých spádom 5 metrov a priemerným prietokom 310 l/s. U výrobcov som sa z pomocou príliš nestretol. Ceny mi poslúžia pri uvažovaní použitia turbíny vzhľadom na návratnosť investície.
Za odpoveď vopred ďakujem
[ 20.5.14 - dotaz číslo: 48251 - téma: Energie vody ]
Vážený pane,
ceny turbín se vesměs stanovují individuálně, protože jde často o zakázkovou výrobu. Běžné investiční náklady u nových instalací (nikoliv u rekonstrukcí) se pohybují dnes na úrovni cca 100 tis. Kč/kW instalovaného výkonu, až max. 125 tis. Kč/kW.
Kromě výrobců můžete zjistit konkrétní náklady u různých provozovatelů, viz třeba atlas OZE:
http://www.calla.cz/atlas/
Další informace vám může poskytnout Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů, http://www.spvez.cz/
a dále stránky http://mve.energetika.cz/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, při obdržení vyúčtování za dodávku tepla jsem zjistil, že ač celou zimu topíme jediným tělesem jediní máme doplácet, Doplatek vznikl při výpočtu použití přepoč. a korekčních dílků. Myslíte, že je možné, aby za byt, kde je teplota v zimě o 4-6 stupnů nižší, než v osatních byla vyšší spotřeba.
tj. 69.93 m2 za podl.plochu x 75.899424=5307.6
6176.45 přepoč.dílky
x 0.9731
+ -166.1500
=6010.3000 x 2.207827=13269.7 40 % od ZJ
Děkuji předem a moc
[ 19.5.14 - dotaz číslo: 48214 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
ve vašem případě zřejmě došlo k situaci, kdy vaše spotřeba byla o více než 40% nižší než je průměrná spotřeba všech bytů v domě. V tom případě se naměřená spotřeba (podle dílků na indikátoru spotřeby tepla) zvýší tak, aby byla nižší pouze o oněch 40%.
Tento postup odpovídá vyhlášce č. 372/2001 Sb.
Postup vychází z toho, že když je ve vašem bytě teplota nižší než v sousedních bytech, přechází teplo ze sousedních bytů k vám příčkami, podlahou a stropy a spotřeba vašich sousedů je tedy vyšší. Proto platíte více, než odpovídá náměru (počtu dílků). Tím se zčásti kompenzuje vyšší platba za vyšší náměr v sousedních bytech.
Měření spotřeby tepla v bytech nikdy není zcela spravedlivé. Proto se dnes používají i jiné metody měření spotřeby tepla, které jsou založeny na snímání teploty v bytě, nikoli na radiátoru.
V každém případě požádejte firmu, která vám rozúčtování tepla provádí, aby vám zdůvodnila postup výpočtu. Je také možné že došlo k nějaké chybě.
Viz také odpovědi EKIS:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/48149
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/48150
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat,za jakých podmínek mám nárok na 20ti hod.odběr nízkého tarifu elektřiny(jistič,min.spotřeba elekř.apod.)
[ 8.5.14 - dotaz číslo: 47977 - téma: Elektřina ]
Vážený pane,
Zjednodušeně: musíte mít instalovány el. přímotopy, nebo el. přímotopný kotel. Výkon vytápění musí odpovídat tepelné ztrátě objektu, nebo musí být větší než 40% výkonu který odpovídá velikosti jističe (např. jistič 3x 40A odpovídá výkonu 8,7 kW, výkon přímotopů musí být tedy min. 3,5 kW). Dále musíte zajistit blokování přímotopů v době nízkého tarifu, tj. musíte mít pro ně samostatný okruh, který bude možné napojit na ovládání přes HDO.
Stávající odběrné místo tedy musíte upravit (na vlastní náklady) a distributor pak provede výměnu jističe.
Podrobněji jsou podmínky pro přiznání sazby pro odběr elektřiny uvedeny v Cenovém rozhodnutí ERÚ:
http://www.eru.cz/documents/10540/463056/ERV9_2013.pdf/78048141-3170-468e-8408-1d8917a49ba8
Platí, že: odběratel si může zvolit kteroukoliv ze sazeb, pokud splní podmínky stanovené pro její přiznání.
Pro sazbu D45, kde je doba trvání nízkého tarifu 20 hodin denně, jsou stanoveny mimo jiné tyto podmínky:
- V odběrném místě musí být řádně instalovány přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
- Součtový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů, včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody, je-li takový spotřebič instalován, musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě. Distributor přidělí odběrateli tuto sazbu i tehdy, jestliže je součtový příkon přímotopných elektrických spotřebičů nižší než 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem, avšak odběratel prokáže, že výkon přímotopných elektrických spotřebičů odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu.
- Je-li vytápěcí soustava součástí společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů, musí být napájena samostatným přívodem a měřena samostatným měřicím zařízením.
- Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
prosím Vás v současné době stavím rodinný dům. V celém domě bude podlahové topení. V projektu mám v podlaze 8 cm podlahového polystyrenu. Zdá se mi to málo. Prosím Vás o radu jaká tloušťka polystyrenu je optimální a jaký druh je nejlepší.Případně zda existují nějaké lepší varianty než polystyren ale cenově přijatelné. Mohl bych přidat zhruba na 14 cm, pak už by byl problém s dalšími výškami pro dveře apod. Dále bych Vás chtěl poprosit o radu, jak optimálně zateplit strop z keramického panelu Heluz. Moje představa je zateplit podlahovým polystyrenem a zaklopit OSB deskami. Děkuji a přeji hezký den
[ 8.5.14 - dotaz číslo: 47644 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
Předpokládám, že jde o tepelnou izolaci podlahy na betonové základové desce, která není izolována zespodu. Pokud je to tak pak je rozhodně rozumné použít maximální tloušťku, jaká se vám tam vejde t.j. zrhuba těch 14cm. Teoreticky je možné použít i jiný materiál t.j. například polyuretanové desky, které mají nižší hodnotu tepelné vodivosti (např. http://www.bachl.cz/index1.php?typ=BLA&showid=53). Jsou ale dražší a je tedy je otázka zda je jejich použití ekonomicky návratné (bylo by vhodné to alespoň orientačně spočítat). Také je třeba ověřit, zda vyhoví jejich pevnost v tlaku. Pokud jde o ten strop pak ta vaše metoda je použitelná. Pokud nebude to zatížení podlahy velké, tak by tam možná stačil i levnější běžný polystyren (např. polystyrén EPS 100 F namísto toho dražšího a pevnějšího extrudovaného (je ale třeba zvětšit tloušťku vrstvy přibližně o 12%).
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, jsme SVJ, panelový dům, 92 bytů v 8 podlažích. Ráda bych věděla, jakým způsobem můžeme spočítat míru úspory nákladů při nočním vypínání cirkulace teplé vody (1.00 - 5.00 hod). Jsme rozděleni na dva tábory, z nichž jeden tvrdí, že úspora při vypnutí žádná není a druhý, že značná. Jak to objektivně vyřešit ?
Děkuji velice a zdravím
[ 25.4.14 - dotaz číslo: 47678 - téma: Ostatní ]
Vážená paní,
ztráty tepla v cirkulačním potrubí závisí na kvalitě izolace rozvodů. Často je izolace nedostatečná, zejména plastové rozvody jsou mnohdy izolovány málo nebo vůbec, protože instalatéři mají pocit že plastovou trubkou teplo neutíká. V praxi jsou ztráty v rozvodech 30 až 50% celkové spotřeby tepla pro ohřev vody.
Vypínání cirkulace v noci (např. od 23 h do 05 h) může významně ztráty snížit. Dobu vypínání cirkulace je třeba dohodnout s uživateli domu.
Úsporu vypínáním lze spočíst, pokud je známa délka rozvodů a jejich izolace. Odhadem může vypínání cirkulace přinést úsporu 10% i více.
Objektivně lze úsporu zjistit třeba tak, že zavedete vypínání cirkulace na určité období (např. 2 měsíce) a porovnáte spotřebu v tomto období se spotřebou v předchozích měsících. Podmínkou je, aby byla měřena dodávka tepla pro ohřev vody. Pokud by bylo nutno instalovat měření, jsou náklady cca 30 tis. Kč.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Jsem výrobce el. Vlastním FVE umístěnou na rodinném domě , který prodávám. Jak postupovat , aby nový majitel nepřišel o výhody které mám já....zel. bonus? Mám FVE v provozu od 17.3.2010
[ 24.4.14 - dotaz číslo: 47662 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
podpora ve formě zelených bonusů nebo výkupních cen závisí na datu uvedení FVE do provozu. Pokud FVE prodáváte, požádáte ERÚ o zrušení vaší licence a nový majitel požádá o novou licenci (doloží kupní smlouvu). Podpora se pak nemění. Podpora pro FVE trvá 20 let, takže ve vašem případě bude mít nový majitel nárok na podporu do 17.3. 2020.
Více viz odpověď na tento dotaz:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/47134
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, můj dotaz se týká zpracování PENB pro dvě budovy v majetku obce - sokolovna a kulturní dům, které spolu těsně sousedí a mají různé číslo parcelní a popisné. Problém je v tom, že objekty se prolínají, tedy některé místnosti kulturního domu zasahují do budovy sokolovny. Jedná se o cca 200 m2 kulturního domu z celkové energetické vztažné plochy sokolovny 1100m2. Je možné provést PENB společný pro obě budovy?Děkuji
[ 16.4.14 - dotaz číslo: 47386 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
běžný postup je ten, že pro každou budovu, která je zapsaná v katastru (má vlastní číslo popisné a vlastní pozemek a může mít jiného vlastníka) se zpracovává samostatný PENB. Pokud se budovy prolínají, měl byste v PENB sokolovny definovat zvláštní zónu pro místnosti kulturního domu, které se užívají v jiném režimu než další části budovy. Na druhou stranu, pokud prohlásíte sokolovnu a kulturní dům za jednu budovu, pak asi můžete zpracovat jeden společný PENB. Upozorňuji, že jde pouze o náš názor, zákon může vykládat jedině soud (nikoli ministerstvo SEI, advokát nebo jakýkoli jiný subjekt).
Zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. uvádí: "budovou [se rozumí] nadzemní stavba a její podzemní části, prostorově soustředěná a navenek převážně uzavřená obvodovými stěnami a střešní konstrukcí, v níž se používá energie k úpravě vnitřního prostředí".
Obdobně katastrální zákon č. 256/2013 Sb. uvádí definici: "budovou [se rozumí] nadzemní stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí.
Tyto definice splní i dvě vzájemně propojené budovy.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, ve vyúčtování za teplo od vlastníka našeho domu a domovní kotelny jsme zjistili neshody ohledně spotřebovaného zemního plynu a vyrobeného tepla. Za celé zúčtovací období je spotřeba plynu 2 657 m³ a množství vyrobeného tepla je 63Gj. Použitý kotel Viadrus má udanou 90% účinnost a tak by tedy z uvedeného množství plynu měl vyrobit asi 81,42Gj. Pokud je měření odebraného tepla těsně za kotlem (na trubce je digitální kalorimetr SUPERCAL), je možné aby vznikla taková ztráta? Jestliže však souhlasí odebrané teplo 63 Gj, potom by měla být spotřeba plynu o 650 m³ nižší.
Nevíme, zda je náš výpočet správný a pokud ano, co se s tím dá dělat?
[ 15.4.14 - dotaz číslo: 47383 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
při výpočtu je třeba dát pozor na použité hodnoty.
Zemní plyn se účtuje buď jako objem [m3] nebo jako dodaná energie [MWh nebo GJ]. Na faktuře se uvádí obsah energie ve formě spalného tepla (cca 10,55 MWh/tis.m3, nebo cca 38 GJ/tis. m3). Přesné hodnoty se během roku mění, ale na faktuře je najdete.
Účinnost kotle je však vztažena k výhřevnosti, nikoli ke spalnému teplu. Důvody jsou historické - spalné teplo nelze ve většině kotlů využít, protože by to vedlo ke korozi kotle. Teprve kondenzační kotle dokáží toto teplo využít a proto mají účinnost třeba 105%.
Spalné teplo je asi o 11% větší než výhřevnost která je cca 34,2 GJ/tis.m3.
Ve vašem případě tedy můžeme počítat:
2657 m3 plynu x 34,2 GJ/tis.m3 = 91 GJ tepla v palivu (výhřevnost)
91 GJ / vyrobené teplo 63 GJ / teplo v palivu 91 GJ = účinnost 69%.
Provozní účinnost kotle je vždy nižší než nominální, protože kotel většinu roku nepracuje v optimálním režimu. Ve vašem případě vychází účinnost poměrně nízká. ¨
Kotle nad 20 kW by měly být pravidelně kontrolovány, vyžádejte si od provozovatele kotle zprávu z této kontroly.
Přejeme hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, základní složka nákladů na teplo se nezapočítává,pokud byt není připojen k UT a má dle projektu vytápění el. přímotopy. Náš byt má přízemí připojené na UT a v podkroví,které je součástí našeho bytu, jsou dle projektu přímotopy. Účtují nám základní složku i z plochy podkroví a tvrdí nám, že jednají dle zákona.A jednají správně? Platíme za elektřínu i za UT. Děkujeme za odpověď.
[ 15.4.14 - dotaz číslo: 47382 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
rozúčtování tepla se provádí podle vyhl. 372/2001 Sb.. Zde se uvádí, že i bytům odpojeným od systému vytápění se rozpočítává základní složka nákladů. Z tohoto hlediska je v pořádku, že vám základní složku účtují i z plochy podkroví. Běžně se tak postupuje i v případech, kdy se celý byt odpojí od vytápění a pořídí si třeba přímotopy pro celý byt.
Dále se v zákoně definuje podlahová plocha, na níž se základní složka počítá. Nerozlišuje se, jestli jde o vytápěnou nebo nevytápěnou místnost nebo místnost vytápěnou jiným způsobem. I z tohoto hlediska je postup toho kdo vám účtuje teplo zákonný.
Jedná-li se o podkroví se zkosenými stropy, nižší výškou místnosti apod., sníží se podlahová plocha pro vyúčtování přepočtem podle §2 odst. e: mají-li některé místnosti v zúčtovací jednotce rozdílnou výšku stropů nebo stropy zkosené, započitatelná podlahová plocha těchto místností se vynásobí koeficientem podílu objemu vytápěného prostoru k objemu vypočtenému z podlahové plochy a výšky stropu převládajících místností v zúčtovací jednotce.
Prověřte si tedy, zda neplatíte z větší plochy, než byste podle vyhlášky měl.
Přejeme příjemné bydlení
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
dělám na projektu malé vodní elektrárny a chci se zeptat, zda by jste mi mohl poradit s výběrem transformátoru do ni.
Dle jakých parametrů mám volit vhodný transformátor do MVE ? Pokud již znám turbínu i generátor elektrárny.
Děkuji Vám.
[ 14.4.14 - dotaz číslo: 47338 - téma: Energie vody ]
Vážený pane,
typ transformátoru konzultujte se svým projektantem části elektro. Musíte respektovat požadavky distributora - napěťová úroveň, zabezpečení atd. Na trhu je mnoho zařízení, která bez problémů vyhovují. Na dálku vám bohužel nemůžeme kvalifikovaně poradit.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]