Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
máme na střeše našeho domu FVE, která je registrována na manžela. Jak máme postupovat, pokud bychom chtěli, aby byla přepsána na mě? Ná stránkách ERÚ jsem nalezla formulář žádost o změnu, ale přesný postup mi není jasný.
Děkuji
[ 7.4.14 - dotaz číslo: 47134 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Dobrý den,
při změně majitele elektrárny musí ERÚ vydat novou licenci pro podnikání v energetice, a to novému majiteli (Vám). Původní majitel současně zažádá o zrušení licence (nebo mu ji ERÚ zruší sám). Viz výtah ze staršího metodického pokynu ERÚ níže.
Při žádosti o licenci musíte splnit podmínky podle en. zákona (bezúhonnost a odbornou způsobilost - ta se neprokazuje u zdrojů do 20 kW). Musíte doložit i vlastnictví elektrárny, zřejmě tedy nějakou darovací nebo kupní smlouvou. Důležité je, aby majetkově přešla elektrárna na Vás ke stejnému datu, jako bude datum zahájení licencované činnosti na Vašem novém rozhodnutí. Nemělo by se vám stát, že se majitelkou elektrárny stanete např. v květnu 2014 a ERÚ vám vydá licenci třeba až od září 2014 - v tomto mezidobí by elektrárnu nesměl provozovat manžel ani Vy a přišli byste o příjem z prodeje a zelených bonusů. Doporučuji poradit se s právníkem a uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí (o převodu FVE).
Přejeme hodně úspěchů při podnikání!
J. Truxa, K. Srdečný
Výtah z metodického pokynu ERÚ:
Na základě doložení smlouvy o převodu podniku lze při splnění podmínek energetického zákona vydat licenci s termínem zahájení ke dni účinnosti smlouvy. Zároveň je nezbytné, aby souběžně s žádostí kupujícího o licenci prodávající podal žádost o zrušení licence (je-li jejím držitelem) ke dni předcházejícímu dni zahájení licencované činnosti a doložil náležitosti této žádosti podle ustanovení § 10 energetického zákona.
Nebude-li s žádostí kupujícího o licenci podána i žádost prodávajícího o zrušení stávající licence (je-li jejím držitelem), zahájí ERÚ řízení o zrušení této licence, protože na každé energetické zařízení lze vydat pouze jednu licenci (§ 8 odst. 3 energetického zákona).
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, dotazy:
1.při výpočtu energeticky vztažné plochy se nezapočítavají plochy nevytápěných nebo netemperovaných prostor jako jsou např. schodiště, garáže, sklepy, půdy, komory mimo byt apod., které jsou součástí domu?
2.je nutné v panelovém domě osadit radiatory ve sklepních místnostech, na schodištích, v prádelnách, apod. rozúčtovači topných nákladů?
Děkuji za odpověď
[ 4.4.14 - dotaz číslo: 47097 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
energeticky vztažná plocha je podle zákona 406/2000 Sb. definována takto:
"celkovou energeticky vztažnou plochou [se rozumí] vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy"
Z toho vyplývá, že pokud v daném prostoru není vytápění, větrání, chlazení či zvlhčování vzduchu, pak se jejich plocha nezapočítává. Podle oficiálního webu MPO se do en. vztažné plochy se započítávají i všechny prostupy, jako šachty, schodiště a světlíky ap.
http://www.prukaznadum.cz/caste-otazky
Plocha se započítává včetně stěn. Například je-li v domě vytápěná garáž, započítává se i plocha příčky mezi garáží a vytápěným prostorem.
Povinnost osadit termostatické ventily (nebo podobné zařízení) je definována v zák. 406/2000 Sb. (§7 odst. 4) takto:
"Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů"
Nehovoří se o radiátorech v bytech, ale v budově. Z logiky věci vyplývá, že regulace by měla být i v nebytových prostorách. Rovněž pro tyto prostory musíte znát spotřebu tepla, abyste ji pak mohl rozpočítat mezi uživatele budovy. Zejména při použití indikátorů, které neměří skutečné množství tepla dodaného do radiátoru, nemůžete rozpočítat celkové množství tepla správně, pokud "neměříte" všechny radiátory.
Podle vyhlášky 372/2001 Sb. platí, že "nemá-li zúčtovací jednotka, byt či nebytový prostor svého konečného spotřebitele, rozumí se konečným spotřebitelem vlastník". To znamená že spotřebu v kočárkárně apod. platí vlastník, resp. SVJ.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Je možné mít v PENB pouze vytápění dřevem, když účinnost referenčního zdroje je dána 80% a běžné kotle, krby, kamna těchto 80% nedosahují? Pokud by PENB vyšel do C, je problém, že tam nebude splněna podmínka na tuto účinnost?
[ 4.4.14 - dotaz číslo: 47110 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
situace je jiná pro novostavby a pro rekonstrukce.
U novostaveb je požadavek na splnění 3 parametrů (viz §6 vyhl. č. 78/2013 Sb.):
neobnovitelná primární energie za rok,
celková dodaná energie za rok,
průměrný součinitel prostupu tepla,
Účinnost kotle (zdroje tepla) se tedy neposuzuje, i při účinnosti pod 80% můžete splnit množství celkové dodané energie (např. lepší izolací, účinnější rekuperací, instalací solárního sytému aj.).
U rekonstrukcí si můžete vybrat, kterou z následujících kombinací parametrů splníte:
1/
neobnovitelná primární energie za rok,
průměrný součinitel prostupu tepla,
2/
celková dodaná energie za rok,
průměrný součinitel prostupu tepla,
3/
f) součinitele prostupu tepla jednotlivých měněných konstrukcí
g) účinnost technických systémů.
Pouze ve třetím případě tedy musí mít zdroj tepla účinnost vyšší než pro referenční budovu, tj. 80%.
Přejeme hodně úspěchů při zpracování PENB!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
sháním výměník do komína pro ohřev užitkové vody. Průměr kouřovodu je 200mm.
Máte s tímto typem zkušenosti?
[ 27.3.14 - dotaz číslo: 46803 - téma: Využití odpadního tepla ]
vážený pane,
osobně s tímto druhem výměníků zkušenosti nemáme. Na trhu existují různé typy, jako příklad je možné uvést http://www.krby-kama.cz/8728-janzl/7812-teplovodni-vymenik-janzl-tsv-2180/. Určitou nevýhodou tohoto řešení je to, že musí být nějak zajištěno proti výpadku napájení oběhového čerpadla (akumulátor s měničem nebo samotížný oběh do výše umístěného boileru).Další problém je, že moderní krbové vložky jsou již poměrně účinné (kolem 80%) a tudíž množství tepla, které lze odčerpat z kouřových plynů aniž by došlo ke ztrátě tahu není moc velké. Při ceně takového výměníku v řádu 10tisíc korun to může být investice s dlouhou dobou návratnosti. Hlavně při sníženém výkonu by mohlo přílišným ochlazením spalin dojít ke ztrátě tahu s případným rizikem vnikání spalin do místnosti a také ke kondenzaci dehtů a zanášení výměníku.Lze to nicméně asi shrnout tak, že pokud má ta krbová vložka rozumně velký výkon a naučíte se s tím topit, tak to může být schůdné řešení pro ohřev teplé vody .
Zkuste kontaktovat výrobce a požádat o nějaké reference a zjistěte si jak se to osvědčuje kidem, kteří to už nějaký čas používají
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych postavit MVE, připojit jí k elektrizační síti a prodávat do ni elektrickou energii. Jedná se mi ovšem o elektrárnu, jejíž výkon nepřekročí 5 KW. Vztahují se na takto "miniaturní" zdroje stejné legislativní procedury (posudek ŽP,stavební povolení,...) jako u ostatních MVE (jež dosahují spíše desítek KW)? Zkrátka, neexistuje nějaká výkonová hranice, která by "legislativně ulevila" takto miniaturním zdrojům? (Představuji si to asi tak, jako že na stavbu malé chatky také nemusí být vydáváno stavební povolení). Předem děkuji za odpověď.
[ 24.3.14 - dotaz číslo: 46745 - téma: Energie vody ]
Vážený pane,
bohužel podle energetického zákona se velikost elektrárny nerozlišuje. Pro provoz v podstatě musíte mít všechny papíry a razítka jako na Temelín - kromě nakládání s radioaktivním odpadem :-) Jediná "úleva" je v prokazování odborné kvalifikace pro získání licence pro podnikání v energetice, pro menší zdroje se vyžaduje poměrně malá kvalifikace.
Z hlediska stavebního zákona a vodního zákona rovněž velikost výkonu MVE nehraje roli. V praxi je samozřejmě snazší vyřídit stavbu menší elektrárny než velké, ale formální proces je stejný.
Více informací o MVE a legislativě najdete např. zde:
http://mve.energetika.cz/
http://www.spvez.cz/
Prostudujte si třeba Metodický pokyn MŽP k povolování MVE (strana 33 Věstníku):
http://www.mzp.cz/osv/edice.nsf/59E37DB4719BE3EAC1256F5C002C4C68/$file/vestnik02-2003.pdf
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
bydlíme v bytovém domě, který je v SVJ. Do 1.1.20015 by se měly namontovat měřiče tepla. V našem bytě bychom chtěli měřič s dálkovým odečtem. Pokud by si nájemníci odsouhlasili měřiče s odečtem v bytech, je možné, aby v našem bytě byl měřič jiný?
[ 24.3.14 - dotaz číslo: 46746 - téma: Měření a regulace ]
Vážená paní,
měřidla spotřeby tepla (přesněji řečeno indikátory spotřeby) musí být v celém domě vzájemně kompatibilní. Všechny indikátory musí měřit totéž a musí dávat stejné hodnoty. Indikátory s přímým odečtem často pracují jinak, než ty s dálkovým. Museli byste tedy vybrat takové indikátory, které pracují na stejném principu a liší se jen možností dálkového odečtu.
Cena za indikátor s dálkovým odečtem je jiná než za indikátor s "ručním" odečtem, a to jak cena pořizovací, tak provozní. Firma, která vám bude vyhodnocení spotřeby provádět by musela vést dvojí systém: pro odečet vašeho bytu a pro ostatní byty. Náklady pro váš byt by tedy byly vyšší, řádově o stokoruny ročně.
Nechte si tedy udělat variantní nabídku na dodávku indikátorů (s různým typem odečtů) a na vyhodnocování spotřeby.
Přejeme příjemné bydlení.
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Jaký je nejvýhodnější dodavatel plynu a elektřiny ?
[ 19.3.14 - dotaz číslo: 46653 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Elektřina, Plyn ]
Vážený pane,
volba dodavatele závisí i na regionu, kde bydlíte a na výši spotřeby. Podívejte se na vaše dosavadní faktury, kolik kWh elektřiny a plynu odebíráte a v jakém tarifu. Poté můžete použít nějaký srovnávací kalkulátor, na webu jich najdete sousty, některé uvádíme zde:
http://kalkulator.tzb-info.cz/
http://energie.mesec.cz/
http://www.cenyenergie.cz/
Pro srovnání cen elektřiny můžete využít i nezávislý kalkulátor státního Energetického regulačního úřadu:
http://kalkulator.eru.cz/
Pro plyn bohužel ERÚ nic podobného nenabízí.
Cena nemusí být jediným důvodem pro výběr dodavatele, projděte si podrobně obchodní podmínky dodavatelů, někdo vyžaduje třeba uzavření smlouvy na více let a podobně. Více k volbě dodavatele nejdete zde:
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=434
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=507
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=458
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=172
Přejeme hodně úspěchů při výběru dodavatele!
K. Srdečný, J. Truxa.
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, musí mít budova PENB když má energetický audit? děkuji.
[ 10.3.14 - dotaz číslo: 46432 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Ano, musí mít PENB.
Podle zákona o hospodaření energií i fakticky jsou PENB a en. audit (EA) dva různé dokumenty. PENB slouží zejména jako spotřebitelská informace při koupi/pronájmu nemovitosti a u veřejných budov dává občanům informaci o kvalitě budovy postavené a provozované z jejich daní.
Energetický audit slouží jako podklad pro rozhodování majitele budovy o případné rekonstrukci či o úpravách energetických systémů, které povedou ke snížení nákladů na energie. Rovněž se používá jako podklad při žádostech o dotaci, kde slouží jako nezávislý dokument pro potvrzení předpokládaného přínosu (obvykle snížení spotřeby).
Platí, že en. audit je dobrým (obvykle ale ne dostatečným) podkladem pro zpracování PENB, takže budova která má audit, by měla mít PENB levnější.
Povinnosti a termíny pro zpracování PENB najdete třeba zde:
http://www.prukaznadum.cz/
http://www.prukazybudov.cz/povinnosti-penb
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně fotovoltaické elektrárny na RD. S maželem se chystáme stavět. Zažádali jsem o E.ON o připojení k distribuční síti. Přišla nám Smlouva o připojení k distrubuční síti. Přemýšlíme však, že bychom si možná zřídili fotovoltaickou elektrárnu (především pro naši vlastní spotřebu, ne na výdělek). Můžeme smlouvu podepsat, nebo bude jednodušší, když možnost fotovoltaické elektrárny budeme řešit ještě před podepsáním smlouvy. Děkuji za odpověď!
[ 6.3.14 - dotaz číslo: 46363 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážená paní,
v současné době vám doporučuji instalaci fotovoltaické elektrárny odložit. Podle platné legislativy musíte mít licenci na provoz, být podnikatelem a podávat daňové přiznání a platit zdravotní a sociální pojištění. Navíc musíte Energetickému regulačnímu úřadu zasílat výkazy o výrobě a platit mu za každou vyrobenou elektřinu 0,495 Kč/kWh. Přitom z provozu elektrárny nemáte žádný příjem - pouze ušetříte výdaje za vlastní spotřebu elektřiny.
Teto stav by se měl podle ERÚ změnit, ale je otázka kdy.
Pokud se rozhodnete ušetřit čas a spojit žádost o připojení domu (zřízení odběrného místa) se žádostí o připojení výrobny (FVE), pak počítejte s tím, že obvyklá lhůta pro připojení je 12 měsíců. Pokud do té doby FVE nepřipojíte, musíte požádat znovu.
Přejeme hodně úspěchů se stavbou domu!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosím pěkně o informaci.
V panelovém domě SVJ, je povinnost mít od 1. ledna roku 2014 nainstalované měřiče tepla v bytech. Máme v domě svoji DPS.
Děkuji
[ 5.3.14 - dotaz číslo: 46297 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Legislativa ]
Vážený pane,
povinnost měření tepla vyplývá ze zákona č. 406/2000 Sb. Viz §7 zákona:
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni
a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů,
Tuto povinnost zavedla novela č. 318/2012 Sb. Ta nabyla účinnost 1.1.2013. Podle zákona musíte tuto povinnost splnit do 2 let od nabytí účinnosti, takže k 1.1.2015 už musíte mít měřiče tepla nainstalované.
Nedodržení této části zákona se hodnotí jako správní delikt, za který může Státní energetická inspekce udělit pokutu až 200 000 Kč.
Přejeme příjemný den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
zateplení sz stěny obytného domu z r.1937 stávající zdivo cihelné ,prům.síla 45cm,omítka hrubá cementová,plocha celkem 100m2.Zateplení dle současných předpisů s vyhovujícími parametry
[ 3.3.14 - dotaz číslo: 46146 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
pro zateplení stěny z plných cihel tl 450 mm by vám mělo postačit asi 100 mm polystyrenu nebo minerální vaty. Požádejte projektanta, aby vám doložil vlhkostní chování konstrukce, podle konkrétní skladby, aby nehrozila kondenzace vlhkosti v konstrukci.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
plánujeme stavbu rodinného domu, bungalov 15m x 10m a řešíme otázku materiálu pro hrubou stavbu. Přemýšlíme nad ytongem a ekopanelem. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda je možné odhadnout cenu materiálu. Nejde mi o nějakou přesnou částku, vím, že to není možné, jde mi spíše o porovnání cen ytong vs ekopanel, tedy o to, z kterého materiálu by vyšla stavba levněji? A ještě bych měla jeden dotaz, který se týká energie potřebné na vytápění. Chceme topit pouze elektrickým podlahovým topením. Podle informací, které máme by spotřeba el.enegrie byla v případě domu z ekopanelů nízká, jak by to ale bylo v případě ytongu? Vyrovná se ytong vlastnostem ekopanelu? Snažím se prostě porovnat cenu a kvalitu těchto dvou materiálů a nějak se mi stále nedaří. Děkuji moc za pomoc!!!
[ 3.3.14 - dotaz číslo: 46257 - téma: Ostatní ]
Vážená paní,
nevím, co přesně myslíte pod pojmem Ekopanel, pokud jde o panely z lisované slámy, musíte do ceny zahrnout i nosnou konstrukci domu. http://www.ekopanely.cz/ Izolační úroveň je na úrovni Ytongu nebo horší, záleží na tloušťce stěny z Ytongu.
Cena hrubé stavby nezáleží zdaleka jen na zdícím materiálu, resp. materiálu obvodových stěn. Požádejte projektanta, aby vám udělal alternativní rozpočet na obě konstrukce. Starší porovnání cen najdete třeba zde:
http://www.ekowatt.cz/uspory/vybrane-obvodove-konstrukce.shtml
Cenu hrubé stavby zásadně ovlivní třeba založení stavby, pro Ytong budete potřebovat základovou desku nebo základové pasy, což je poměrně drahé. U lehké stavby ze slaměných panelů lze použít významně levnější založení na betonových patkách. Obdobně i konstrukce stropu a střechy závisí na tom, zda je obvodové zdivo nosné (Ytong) nebo ne (ekopanely).
Obecně platí, že nejvíce peněz vám ušetří chytrý projekt. Nejhorší je "vylepšovat" již existující projekt třeba tím, že budete přidávat tepelnou izolaci. Je třeba si rozmyslet, jaké parametry by dům měl mít. Doporučuji použít konstrukce izolující na úrovni pasivního domu. Takováto konstrukce izoluje 2x až 3x lépe než "běžná" konstrukce, která pouze vyhoví požadavku současné normy. Náklady mohou být stejné, ale kvalita je mnohem vyšší. Není tedy důvod pořizovat za spoustu peněz něco, co bude za pár let zastaralé.
Upozorňuji, že dům vytápěný pouze elektřinou téměř jistě nesplní požadavky na energetickou náročnost stavby, takže byste vůbec neměla dostat stavební povolení! Pro splnění požadavků byste měla instalovat tepelné čerpadlo, nebo třeba solární systém. Doporučuji řešit koncepci domu s projektantem a zohlednit zde nejen koncepci hrubé stavby, ale také spotřebu energie a hlavně náklady na provoz! Více třeba zde:
http://ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov
Máte-li zájem, můžeme více probrat na bezplatné osobní konzultaci v našem středisku v Praze nebo v Č. Budějovicích, můžete využít i bližší středisko EKIS, seznam zde:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,od 26.1.do 21.2.jsme neměli funkční měřič tepla na patě domu (výměna baterie).Jaké předpisy se vztahují ke stanovení spotřeby tepla náhradním způsobem.Platí pouze na dobu nefunkčnosti měřidla - od data k datu nebo celé měsíce?
Děkuji
[ 25.2.14 - dotaz číslo: 46147 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
zákon o podnikání v energetice č. 458/2000 Sb. stanoví, že dodávka tepla je možná pouze na základě písemné smlouvy, podle zákona musí být součástí této smlouvy stanovení "náhradního způsobu vyhodnocení dodávky tepelné energie, dojde-li k poruše měřicího zařízení" - viz §76 zákona.
Podívejte se proto do smlouvy s dodavatelem tepla, jak to máte ošetřeno. Věcně správné by bylo stanovit náhradní způsob určení spotřeby tepla pouze pro období, kdy bylo měření nefunkční. Pokud vám tím vznikla újma, můžete požadovat po dodavateli tepla její kompenzaci. Při stanovení spotřeby se obvykle vychází ze spotřeby za stejné období minulých let, ovšem je třeba zohlednit i konkrétní klimatické podmínky, zejména venkovní teplotu. Například v roce 2014 byla průměrná venkovní teplota v lednu +1,3°C, zatímco v roce 2013 to bylo -0,9°C (údaje z meteorologické stanice Semčice). To znamená, že v lednu 2014 by spotřeba tepla měla být asi o 14% nižší než byla v lednu 2014. Dodavatel tepla by měl být schopen dát vám podrobnější výpočet.
Pokud se s dodavatelem tepla dostanete do sporu, obraťte se na Energetický regulační úřad (www.eru.cz), který dle zákona kontroluje dodržování energetického zákona. Tím samozřejmě není vyloučen případný soudní spor.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,chystam se zateplit 80let stary RD po celkove rekonstrukci.Je postaven z bílých vapeno-piskovych cihel.Tloustka zdí je 45cm.Jsou provedeny nove hydroizolace podlah i zdí.Na zatepleni podlah byly pouzity PUR panely o síle 10cm.Stropy jsou zatepleny 5cm PUR desek+30cm mineralni vata.Okna jsou plastova s trojskly.Vytapeni podlahove+KK.
Rad bych se zeptal jakou silu izolace pouzit na zatepleni fasady.Uvazuji o min 15cm EPS70F.Jakou silu izolace pouzit na pristavbu verandy ktera je z bloku porotherm PD 30cm?
Ma smysl vzhledem k vydajum a jejich navratnosti puzit treba EPS 180 nebo 200mm nebo se vyplati pouzit treba EPS 100F ale o menší síle vzhledem k jeho nizší tepelne vodivosti? Uvazoval jsem i o sedem EPS ale nikde odrazuje mne jeho cena a hlavne to ze nikde v zahranici o nem neni ani zmínka a proto si nejsem jist zda jeho udavane vlastnosti jsou opravdu takove jak udava vyrobce.
Take bych se rad jak silny perimetr pouzit na zatepleni zakladů vzhledem k tomu ze podlahy domu jsou temer v urovni terenu.
Dekuji mnohokrat za Vaši odpovědˇ.
[ 24.2.14 - dotaz číslo: 46099 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
optimální tloušťky tepelných izolací v jednotlivých částech domu závisí na více faktorech; jsou to především:
- energie používaná k vytápění
- to zda budete žádat o dotaci z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM ( http://www.nzu2013.cz/ )
- zda si půjčujete peníze a jaký úrok budete platit
- technické možnosti (přesah střechy hloubka osazení oken, možné problémy se zvětšením vnějších rozměrů domu a pod.)
Pokud chcete vyčerpávající odpověď na tuto otázku, pak je nutné provést potřebné výpočty a optimalizaci (viz např. Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
Obecně nicméně platí, že pokud akceptujete delší dobu návratnosti investice, máte dražší energii na vytápění (elektřina, plyn) a nemusíte si půjčovat , pak je lepší použít silnějších tloušťek izolací t.j.
dosáhnout lepších hodnot součinitele prostupu tepla než kolik činí doporučení v normě. Pokud to tedy umožní přesahy střechy a zasazení oken tak použijte tloušťku 200mm a raději ten šedý pěnový
polystyrén (nemusíte se obávat je opravdu o 10až 15% lepší než ten bílý). Pokud jde o základy, tak tam by patrně optimální tloušťka vyšla nižší, nicméně ta plocha není zas tak velká a tudíž nebude chybou když použijete extrudovaný polystyrén někde mezi 140 až 200mm. Na tu přístavbu verandy by šlo použít sice trochu tenčí izolaci, ale úspora nákladů nebude nijak znatelná, takže by možná bylo nejlepší dělat pro jednoduchost celou izolaci ve stejné tloušťce. Důležité je odstranit tepelné mosty nejen u základů, ale také nahoře u střechy respektive stropu nad posledním podlažím. Bylo by dobré aby ta tepelná izolace stěn nějak navázala na tu izolaci stropu. Nevím jak jste osazovali okna, pokud nejsou vsazena do vnějšího líce zdiva, pak je třeba zateplit špalety co nejsilnější možnou tloušťkou t.j. přetáhnout izolaci přes rám (futro) okna.
Pokud využijete dotaci z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM , pak si můžete nechat udělat jednoduchou optimalizaci při tom; musí se počítat tepelné ztráty a roční potřeba tepla a ta se už snadno
převede na peníze a dobu návratnosti.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, kupuji 2. patrový řadový dům 160m2, jedná se o novostavbu z YTONG LAMBDA P1,8-300 tl.375mm, štíty nad střechou YTONG P4-500 tl.250mm+zateplení 100mm. V projektu není počítáno se zateplením přední a zadní stěny. Zvažuji zateplení, z důvodu úspory energií, ale nevím jaký zvolit druh s ohledem na rosný bod. Zda normální polystyren nebo šedý, 100mm nebo více, difůzně otevřený... Důležitá je samozřejmě i cena, aby se zateplení vrátilo v rozumném čase v úspoře. Topení jsme již změnili z normálního plynového kotle na kondenzační kotel, kombinace suterén podlahové vytápění, patro radiátory okna jsou izolační dvojsklo 4-16-4, U=1,1 W/m. Jde nám o to, aby po zateplení nevlhly stěny.
[ 21.2.14 - dotaz číslo: 45943 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
to zdivo z YTONG LAMBDA P1,8-300 o tloušťce 375mm už izoluje velmi dobře; výsledná hodnota součinitele prostupu tepla s rezervou splňuje požadavky platné normy. Pokud by se k izolaci použil
pěnový polystyrém, který je podstatně méně propustný pro vodní páru než to zdivo, pak pochopitelně nebezpečí kondenzace ve zdivu hrozí. Jak je velké to závisí na více faktorech, ale je obtížné jej vyloučit pouhým použitím silnější vrstvy pěnového polystyrénu. Teprve u tlouštěk přes přibližně 25cm by byla záruka, že teplota ve stěně z YTONGU by byla po většinu topné sezóny dostatečně vysoká aby bylo možné kondenzaci zanedbat. Určitá míra kondenzace je ale přípustná, nicméně muselo by se to spočítat (roční bilance zkondenzované vlhkosti (http://kps.fsv.cvut.cz/file_download.php?fid=1577). Problém kondenzace by bylo možné zcela odstranit použitím difúzně otevřené tepelné izolace typu provětrávaná (odvětraná) fasáda (http://stavba.tzb-info.cz/izolace-strechy-fasady/112866-odvetrana-fasada-idealni-kabat-budov , http://www.lifebrick.cz/zateplovaci-systemy ).
Nevýhodou těchto fasád je ale vyšší cena oproti kontaktnímu zateplení a změna vzhledu domu. Do jisté míry by pomohlo použít kontaktní zateplení s nižším difúzním odporem t.j. například systém Baumit Open s deskami opatřenými otvory ( http://www.baumit.cz/front_content.php?idcat=5212) nebo desky s minerální vaty s vhodnou relativně prodyšnou povrchovou úpravou. Opět je to ale třeba pečlivě spočítat.
Požádejte o to nějakého projektanta (http://www.ckait.cz/autorizovane-osoby), případně se obraťte na EKOWATT.
Váš základní problém je ale v tom, že při poměrně malých tepelných ztrátách vašeho domu pravděpodobně nebude žádný typ zateplení rozumně ekonomicky návratný.
Teoreticky by bylo možné zlepšit návratnost investice využitím dotačního systému Zelená úsporám (http://www.zelena2014.cz/). Je ovšem otázkou zda se vám na tom domě podaří najít takové možnosti snížení tepelných ztrát abyste splnili podmínky pro dotaci. Pokud chcete můžete se obrátit na EKOWATT (http://www.ekowatt.cz/), který vám pomůže identifikovat možnosti a provede potřebné výpočty.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,bydlim v panelovém domě ,vystavěný v šedesátých letech,vytápění jsme dálkově - teplovodem. Nyní firma, která vytápění zajišťuje chce nahradit teplovod horkovodem.Máme původní rozvody tepla .Chtěla jsem se poradit, zda tyto staré rozvody budou vyhovovat a jak tato změna se odrazí na ceně za vytápění. A ještě máme-li vůbec způsob vytápění měnit.Děkuji za odpověď.
[ 17.2.14 - dotaz číslo: 45778 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
změna teplovodu na horkovod by se neměla nijak dotknout rozvodů tepla ve vašem domě. Pravděpodobně dojde jen k rekonstrukci předávací stanice na patě domu. Je možné, že bude nutno nově vyregulovat systém vytápění ve vašem domě. Vše by měl zajistit dodavatel tepla. Požádejte ho o podrobnější informace.
Důležité je, zda změnou teplovodu nedojde ke zvýšení ceny tepla. V tom případě si nechte udělat ekonomický rozbor, zda by pro vás třeba nebylo výhodnější od teplovodu se odpojit a vybudovat třeba vlastní kotelnu. Zvýšení ceny je zákonným důvodem k odpojení.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
na stránkách tzb-info.cz jsem se dočetl, že k řízené cirkulaci teplé vody v bytovém domě je nutný souhlas všech vlastníků bytových jednotek. Je to pravda a který zákon, případně vyhláška toto stanoví? U našeho společenství vlastníků by se jednalo o vypnutí oběhového čerpadla v době od 23.00 do 04.00 hod.
Děkuji za případnou odpověď.
[ 13.2.14 - dotaz číslo: 45851 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážený pane,
podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. musí být teplá voda dodávána denně nejméně v době od 6.00 do 22.00 hod. To znamená, že tato doba může být i delší, případně může jít o nepřetržitou dodávku. Pokud se jako společenství vlastníků dohodnete, že vypnete oběhové čerpadlo od 23.00 do 04.00 hod., pak je to v souladu s vyhláškou.
Pokud se SVJ rozhodne omezit dodávku teplé vody, je to možné na základě rozhodnutí SVJ. Zákon o SVJ 72/1994 Sb.v tomto případě nestanoví, jestli je nutný souhlas všech, domníváme se, že postačí pouze souhlas 3/4 vlastníků, viz §11 odst. 5. Rozhodnutí by mělo být přijato na shromáždění vlastníků. Z nového občanského zákoníku, který platí od 1.1. 2014, vyplývá, že na shromáždění musí být přítomno tolik vlastníků, aby jejich podíl byl více než 50% podílů.
Domníváme se, že všichni členové SVJ by měli mít zajištěnou dodávku vody podle svých potřeb. Pokud se třeba někdo vrací z práce v noci, nemusí souhlasit s omezením cirkulace teplé vody. Teplá voda mu poteče i bez cirkulace, ale bude muset dlouho čekat, než odteče voda vystydlá v potrubí, ovšem vodoměr teplé vody mu bude měřit i tento neužitečný odběr.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Lze získat " nabývací" titul k ELE vyrobené výrobcem ve FVE aniž bych byl držitelem licence na obchod z ELE? Pokud bych byl držitelem licence, uzavřu s výrobcem Smlouvu o dodávce ELE se závazkem.... a dále uplatním tuto ELE na trhu. Jde mi o to, zda mohu s výrobcem uzavřít "smlouvu" (příp.jakou), v které bude upraveno,že vyrobená ELE přechází na "sprostředkovatele" a ten "prodá" resp uzavře Smlouvu o dodávce s držitelem licence na obchod. Děkuji.
[ 5.2.14 - dotaz číslo: 45651 - téma: Elektřina ]
Vážený pane,
váš dotaz je spíše pro právníka než energetického specialistu. Domnívám se, že podle energetického zákona je celkem jednoznačné, že pokud chcete prodávat elektřinu, i když nejste výrobce, musíte mít licenci na obchod s elektřinou. Mohl byste se snad domluvit s výrobcem, že ho budete zastupovat ve věcech prodeje elektřiny, např. na základě mandátní smlouvy. Na základ této smlouvy se však nestanete majitelem elektřiny, pouze můžete zprostředkovat prodej, za provizi nebo jinou odměnu dle mandátní smlouvy.
Přeji hodně úspěchů!
K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosím o radu, jak správně provozovat plynový kotel ve starším rod. domě, plastová okna, zateplení cca 8 cm. polystyren. Máme nový kotel Junkers ZWC243MFA, pokojový termostat. Máme rádi teplo, takže topíme na 23oC v obývacím pokoji, kde je i termostat. Pokud je tato teplota nastavena na 23oC, nastane situace, že teplota v místnosti je sice stále ještě 23oC, ale po určité době radiátory jsou skoro studené, takže pak nastavíme teplotu na termostatu třeba až na 25oC než se radiátory zase nahřejí a pak zase snížíme na 23oC, nebo máme čekat, až kotel sám zapne?
Máme současně i kotel na pevná paliva a někdo doporučuje třeba roztopit v tomto kotli, nahřát vodu v topení a pak udržovat plynem.
Poradíte, prosím, jaký by byl správný postup - úsporný i komfortní?
Děkuji.
[ 5.2.14 - dotaz číslo: 45653 - téma: Plyn ]
Vážená paní,
pokud máte v místnosti požadovaných 23°C, tak by přece mělo být jedno, jestli radiátory topí nebo netopí. Díky zateplení má váš dům velkou tepelnou setrvačnost, takže teplota 23°C se drží dlouho a radiátory vychladnou. Pokud vám tento způsob topení nevyhovuje, zkuste na termostatu nastavit větší rozpětí spínání, např. teplotu zapnutí kotle 22°C a teplotu vypnutí 23,5 °C. Pamatujte ale, že každý °C navíc znamená asi 6% nárůst spotřeby.
Pokud chcete kombinovat kotel na tuhá paliva s plynovým, v můžete to dělat tak, že kotel na tuhá paliva roztopíte na plný výkon, aby se systém nahřál, a pak ho necháte dohořet. Důležité je provozovat ho na plný výkon, pokud ho budete "škrtit", účinnost klesá a spotřeba paliva roste, zhoršují se i emise.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, v činžovním domě z 20. let min. stol. jsou tři byty s karmou na ohřev vody, vytápění WAVky, byty jsou na pronájem, všechny mají aktuálně nájemníky. Komíny se musí kompletně vložkovat. Můj dotaz je, můžu-li WAVky považovat za vyhovující topení, které ještě bude nějakou dobu (5-10 let) zákonně povoleno a tudíž můžu řešit jen ohřev vody. Jelikož jde o nájem, uvažuji místo vložkování komínů, spíš do bytů koupit el. bojlery. Zvažuji ještě dát do bytů kondenzační kotle a zatím zaslepit vývod na vytápění, to pro případ, že by WAVky vypovědely službu a nové by už neprošly nějakým zákonným nařízením. Ale v tom případě, musíme vložkovat a rozsekat celou koupelnu. Rozhodně je to největší vstupní investice. Doporučíte mi prosím za co staré karmy vyměnit? Děkuji moc.
[ 3.2.14 - dotaz číslo: 45589 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážená paní, z hlediska předpisů není problém nadále používat plynová topidla WAV. Pokud jde o zákaz prodeje, případně omezení provozu kotlů určité emisní třídy, ten se týká jen kotlů a kamen s výkonem nad 10 kW. Topidla WAV mají výkon obvykle do 6 kW, takže se jich to netýká. Další omezení je vyvedení spalin pod oknem, na fasádě. Zde je požadavek, aby spotřebiče do 7 kW měly vyústění spalin minimálně 0,3 m pod oknem. Větší výkony pod okno umístit nelze, resp. jen s velkým odstupem - viz: http://www.tzb-info.cz/5032-nove-predpisy-pro-vyusteni-odtahu-plynovych-kotlu-stenou-fasady
Při náhradě WAV kondenzačním kotlem počítejte s tím, že musíte do místností dát radiátory a vybudovat rozvody ke kotli - jde o větší investici i o stavební zásah do bytu.
Při náhradě karmy el. bojlerem se může stát, že elektroinstalace nebude dostatečná, jak v bytech, tak centrální rozvody elektřiny v domě (od hlavního jističe k bytům). V každém případě byty budou muset vyměnit elektroměr (za dvoutarifový) a nutný je obvykle samostatný el. okruh pro bojler. V tom případě jde opět o náklady na novou elektro instalaci, doporučuji to na místě konzultovat s elektrikářem.
Doporučuji vám ponechat stávající WAV i karmy, resp. karmy vyměnit za nové, moderní plynové spotřebiče.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]