EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Prosím uvést podle jakých předpisů je vyúčtování energií- teplo, vody, elektro -v administrativní budově jednotlivým subjektům, když je pouze centrální měření - dle m2 či osob ?Budova na začátku provozu byla plně pronajata, nyní je třetina volná. Kanceláře jsou napřeskáčku v budově volné, takže se budova vytápí celá. Jaké je správné vyúčtování ? Ti co zbydou platí všechno nebo se podílí i vlastník, kterému patří prázdné kanceláře ? Děkuji za odpověď.
[ 24.9.13 - dotaz číslo: 42994 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
nájemní vztahy a způsob účtování za energie jsou v zákonech a předpisech upraveny pouze pro bytové domy. U komerčního pronájmu je čistě na obou stranách, jak se dohodnou.
Pokud byste chtěl využít předpisy pro bytové domy jako analogii pro vztahy s vašimi nájemníky, můžete se podívat na vyhl. 372/2001 Sb. Zde se vychází z toho, že každý byt má nějaký způsob měření spotřeby, což je i zákonem daná povinnost. Část nákladů se pak platí podle podlahové plochy a část podle naměřené spotřeby. Na nákladech se tedy podílí i vlastník/nájemce prázdného bytu. Ve vašem případě tedy teplo za energii pro prázdné kanceláře by měl platit vlasttník budovy.

Pokud máte s nájemníky sjednaný nějaký způsob rozúčtování tepla, můžete se s nimi dohodnout na jiném systému asi jedině změnou smlouvy. Nájemníci asi nebudoch chtít platit za teplo pro prázdné kanceláře. Doporučili bychom vám změnit systém vytápění budovy tak, aby bylo možno omezit vytápění v prázdných kancelářích.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,

Dovoluji si obratit se na Vas s dotazem na povinnosti zpracovat a predlozit k najemni smlouve prukaz energeticke narocnosti v pripade pronajmu ucelene casti budovy (bytove jednotky a podil na spolecnych castech domu).

Od kdy musi vlastnik poridit a predloit prukaz energeticke narocnosti?

Po precteni zakona tomu rozumim takto:od 1.1. 2016. Pokud se byt nachazi v budove s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2, musi mit tato budova prukaz jiz k 1.1.2015 a vlastnik bytove jednotky ho muze pouzit pri podepsani najemni smlouvy. Pokud se jedna o budovu s celkovou energetickou vztaznou plochou vetsi nez 1000 m2,bude muset vlastnik pred rokem 2016 pozadat SVJ o prukaz a v pripade, ze mu ho SVJ neposkytne, prilozit ke smlouve vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za 3 roky nebo nechat zpracovat prukaz sam pro svuj byt. Chapu zakon spravne.

Muze nechat zpracovat prukaz zam pro svuj byt aniz by se predtim obratil na SVJ?
Jak se z pohledu zakona resi prodlouzeni stavajici najemni smlouvy stavajicimu najemnikovi? Jedna se o smlouvu novou, ktera vyzaduje vyhotoveni prukazu?

A jak ma situaci resit vlastnik, ktery ma v byte najemnika, chce mu prodlouzit smlouvu a prukaz vyhotovit nestihne. Musi najemnika z bytu vyhodit nebo ho muze v byte nechat a smlouvu podepsat pozdeji s prilozenym energetickym prukazem?
Rozumim, ze Vase odpovedi nejsou pravne zavazne ale muze se v tomto pripade clovek obratit s dotazem na SEI, ktera bude kontrolu provadet. Dekuji predem za odpoved!
S pozdravem,
[ 24.9.13 - dotaz číslo: 42904 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
PENB je povinný od ledna 2016 při pronájmu bytu.

Jak píšete, pokud má váš dům plochu nad 1500 m2, musíte mít (jako SVJ) PENB od ledna 2015. Takže při pronájmu už bude každý vlastník ze SVJ mít PENB k dispozici.
Pokud má plochu nad 1000 m2, pak je povinnost až od ledna 2017, takže v případě pronájmu byste museli PENB mít zpracovaný o rok dříve.

Pokud od ledna 2016 bude někdo pronajímat byt a PENB nebude k dispozici, může ho nahradit fakturami za energie za poslední 3 roky.

PENB se zpracovává vždy pro celkou budovu a platí pro všechny byty v budově. Nelze zpracovat PENB jen na jeden byt (výjimkou by mohl být samostatný PENB třeba pro přístavbu). Pokud by si tedy jeden vlastník chtěl zpracovat PENB, nusel by ho nechat zpracovat pro celou budovu.

PENB je poviný při uzavírání nových smluv. Pokud tedy skončí smlouva a uzavře se nová (i se stejným nájemníkem), pak by PENB měl být předložen. Pokud by šlo o prodloužení dosavadní smlouvy, pak PENB mít nemusíte. Toto je i stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu.

Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,jsme SVJ s 20 byty a máme zpracován PENB z roku 2006,po zateplení a celkové revitalizaci domu,platný tedy ještě 3 roky.Jeho součástí však není tzv.Energetický štítek/grafické znázornění/.Jeden z vlastníků svou byt. jednotku prodává a přesto,že jsme tehdejší PENB dali k dispozici,žádá ještě o vypracování štítku,popř. nového PENB.ostatní vlastníci nesouhlasí,pokud je platný PENB z roku 2006.Stačí,aby vlastník k prodejní smlouvě doložil náš PENB a popř. doklady od vyúčtování energií za svou bytovou jednotku?Každá byt. jednotka má své topení a společné prostory nevytápíme. Nikdo další o prodeji či pronájmu v současné době neuvažuje a pokud dobře rozumím výkladu zákona,min. do r. 2015 bychom se stávajícím dokladem měli být v pohodě.Moc děkuji za odpověď.
[ 24.9.13 - dotaz číslo: 42999 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní,
nejprve je třeba vyjasnit si pojmy.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je něco jiného, než Energetický štítek obálky budovy (EŠOB). Laikům se to plete, navíc oba dokumenty vypadaly podobně.
EŠOB není pro nikoho povinný. Zpracovával se např. v rámci žádostí o dotace.
PENB je poři prodeji bytu povinný.

Vy máte zřejmě Energetický průkaz budovy, zpracovaný podle dnes již zrušené vyhlášky č. 291/2001 Sb. K tomuto dokumentu se grafické zpracování nedělalo. Bohužel, tento dokument už neplatí a nemůžete jím nahradit PENB vyžadovaný současnou legislativou. Obávám se, že budete muset nechat zpracovat PEMN podle platné legislativy, tedy podle vyhlášky č. 78/2013 Sb., který bude platit 10 let. z roku 2006.

Pokud byste měla novější Průkaz energetické náročnosti budovy podle již zrušené vyhlášky č. 148/2007 Sb., pak tento dokument platí 10 let a můžete ho využít při prodeji či pronájmu. Není obvyklé, aby u tohoto PENB chyběla grafická příloha tabulka s barevnou stupnicí). Domnívám se, že při prodeji bytu by kupujícímu mohl postačit pouze protokol i bez grafické části, neboť zde jsou všechny údaje uvedeny a grafická část nic navíc neobsahuje - je to jen souhrn předchozích údajů a zařazení do barevné škály.

Jinak ovšem máte pravdu, že při prodeji postačí prodávajícícmu předložit faktury za poslední 3 roky. Vás jako SVJ to ovšem nezbavuje povinnosti PENB zpracovat. Termín, do kdy musíte tak jako tak mít PENB hotový, závisí na podlahové ploše domu.
Pokud má celý váš dům podlahovou plochu nad 1500 m2, pak musíte mít PENB od ledna 2015, pokud má nad 1000 m2, pak až od ledna 2017.
Platnost stávajícího PENB je 10 let, takže bude platit do roku 2016.
Více např. zde:
http://www.prukazybudov.cz/
http://www.prukaznadum.cz/

Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
příští rok stavíme domek v Hradci Králové a intenzivně řešíme, čím topit. Budeme mít solární panel na střeše (JZ směr) na ohřev vody a krbová kamna na dotápění jaro a podzim, ale řešíme ten hlavní zdroj vytápění. Zatím máme v projektu topením zemním plynem (to v průměru vychází cca 40 000 Kč na rok). Zaujalo nás ale tepelné čerpadlo, systém voda- vzduch. Vím, že prvotní investice do tepelného čerpadla je poměrně vysoká, ale chtěla bych se zeptat na průměrnou spotřebu elektřiny za rok na pohánění čerpadla? Vyplatí se tento typ voda-vzduch oproti vytápění plynem? Mockrát děkuji za Vaši odpověď.

[ 19.9.13 - dotaz číslo: 42737 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážená paní,
Nevím sice jak má být ten dům velký a kolik v něm bude žít lidí, nicméně náklady za plyn ve výši 40000Kč za rok se mi na rodiný domek zdají velké. Jestliže se ten domek bude teprve stavět, doporučil bych zamyslet se zda by nešlo zlepšit tepelnou izolaci obálky domu a snížit tak spotřebu tepla řekněme na polovinu či ještě níže.
Navrhoval bych proto v této fázi neřešit problém výběru zdroje vytápění a počkat s tím až se ukáže na jakou potřebu tepla se dá dostat po nějaké optimalizaci obálky domu. Takzvanou energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu vám může udělat například EKOWATT (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
Pokud jde o spotřebu elektřiny u tepelného čerpadla tak velmi přibližně platí, že spotřebuje třetinu energie oproti plynu. Pokud tedy například spotřebujete za rok 24000kWh energie z plynu, pak spotřeba tepelného čerpadla bude jen někde kolem 8000kWh. Jestli chcete můžete mi zavolat či napsat a probrat se mnou co by šlo dělat pro snížení spotřeby, pokud byste nechtěla zatím vážit cestu do Prahy a využít (placenou) službu Ekowattu. Rozhodně ale doporučuji soustředit se na snížení tepelných ztrát, je to z dlouhodobého hlediska nejlevnější cesta.

S pozdravem Mgr.K.Murtinger
K.Murtinger@gmail.com
tel.603731139
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
plánuji postavit NED dřevostavbu, podlahová plocha 110 m2, TZ = 5 kW. Jsme tříčlenná rodina.

V domě bude krb s teplovzdušným rozvodem a nízkoteplotní podlahové topení. Přemýšlím stále nad zdrojem vytápění, plynový KK nebo elektrokotel (8 kW) a bojler 200 l.
Plyn není na pozemku, musel bych budovat přípojku přes místní komunikaci cca. 10 m.

Je v mém případě vyhodnější zavádět plyn nebo zůstat u EE? Investiční náklady jsou cca 110 000,- u plynu vs. 30 000,- pro EE.

Děkuji předem za případnou odpověď.
[ 17.9.13 - dotaz číslo: 42729 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
pokud budete uvažovat pouze náklady na vytápění a ohřev vody, bude pro vás výhodnější zemní plyn. Zde můžete počítat s cenou tepla cca 1,4 Kč/kWh, což při odhadované spotřebě vašeho domu 9 000 kWh/rok představuje náklady za 20 let 252 tis. Kč.
Při vytápění elektřinou je cena tepla cca 2,7 Kč/kWh, což je za 20 let 486 tis. Kč.
Vidíte, že rozdíl v investičních nákladech je z tohoto pohledu málo významný.

Nicméně v domě potřebujete i elektřinu na provoz spotřebičů, vzduchotechnické jednotky atd. (pokud je váš dům nizkoenergetický, pak určitě jistě má vzduchotechniku). Tato spotřeba je cca 3000 kWh ročně. Pokud byste topil elektřinou, máte k dispozici levnější elektřinu (cca NT 2,6 Kč/kWh, VT 3,2 Kč/kWh), než kdybyste topil plynem (nebo čímkoli jiným mimo elektřiny). Cena elektřiny je v tomto případě cca 4,9 Kč/kWh. Rozdíl v nákladech je tak za 20 let cca 126 tis. Kč.

Pokud tedy sečtete celkové náklady, vyjde vám:
plyn: inv. náklady 100 tis. Kč + náklady na vytápění a ohřev vody 252 tis. Kč + náklady na elektřinu + 294 tis. Kč = 646 tis. Kč
elektřina: inv. náklady 30 tis. Kč + náklady na vytápění a ohřev vody 486 tis. Kč + náklady na ostatní elektřinu + 168 tis. Kč = 684 tis. Kč

Uvedené ceny jsou orientační a samozřejmě nezohledňují růst cen energií. Lze předpokládat, že elektřina bude zdražovat rychleji než plyn. Také hodně záleží na tom, jaká bude vaše skutečná spotřeba, to se dopředu obtížně odhaduje. U domu s nízkou spotřebou tepla na vytápění už je významnější spotřeba elektřiny na provoz domácnosti, než spotřeba na vytápění.
Pro další výpočty můžete využít tuto kalkulačku:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jaké jsou požadavky na nové energetické specialisty.
Na stránkách MPO je pouze požadavek na vzdělání a praxi v technickém oboru + složení teoretické zkoušky ( https://www.mpo.cz/dokument36333.html ) ... zhruba před rokem jsem sháněl nějaké informace a nalezl jsem, že je požadavek na to mít autorizaci, předložení min. 2 prací na kterých jsem se podílel v posledních 2 letech + teoretická zkouška. Nevím jestli to mám chápat tak, že došlo ke změně požadavků, nebo jsou infomace na MPO neúplné. Děkuji za odpověď.
[ 9.9.13 - dotaz číslo: 42397 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
požadavky na energetické spacialisty jsou uvedeny v zákoně č. 406/2000 Sb. Podívejte se na aktuální znění (poslední novela je zákonem 318/2012 Sb., další novela v této chvíli prochází schvalovacím procesem v Senátu ČR). Zde se výslovně neuvádí požadavek, že musíte předložit práce z posledních let. Viz výtah ze zákona níže.

Další informace, jako je okruh zkušebních otázek, časté otázky a přihláška ke zkoušce, najdete na webu MPO:
https://www.mpo.cz/dokument36333.html
Ani zde se neuvádí požadavek na předložení prací.

Pouze uchazeči o složení zkoušky, kteří již jsou energetickými auditory (buď mají oprávnění MPO, nebo jsou autorizované osoby ČKAIT) musí předložit přehled energetických auditů, resp. projektové dokumentace za poslední 3 roky. To je požadavek uvedený ve Zkušebním řádu MPO, viz:
https://www.mpo.cz/dokument38994.html


S dalšími dotazy doporučujeme obracet se přímo na příslušný odbor MPO, které vede seznam energetických specialistů:
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Odbor elektroenergetiky
Na Františku 32
110 15 Praha 1,
enex@mpo.cz


Přejeme hodně úspěchů při zkoušce!
J. Beranovský, K. Srdečný
--------------------------

Zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií

§ 10
Energetický specialista

Energetický specialista

(1) Energetickým specialistou je fyzická osoba, která je držitelem oprávnění uděleného ministerstvem k
a) zpracování energetického auditu a energetického posudku,
b) zpracování průkazu,
c) provádění kontroly provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie, nebo
d) provádění kontroly klimatizačních systémů.

(2) Podmínky pro udělení oprávnění podle odstavce 1 jsou
a) složení odborné zkoušky, které se prokazuje protokolem o výsledku zkoušky podle § 10a,
b) způsobilost k právním úkonům6g),
c) bezúhonnost, která se prokazuje podle odstavce 3,
d) odborná způsobilost, která se prokazuje podle odstavce 4.

(3) Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně v souvislosti s předmětem činnosti energetického specialisty, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena. Bezúhonnost se prokazuje výpisem z evidence Rejstříku trestů. Ministerstvo si za účelem prokázání bezúhonnosti žadatele vyžádá podle zvláštního právního předpisu7) způsobem umožňujícím dálkový přístup výpis z evidence Rejstříku trestů. Fyzická osoba, která není státním občanem České republiky, dokládá bezúhonnost výpisem z evidence obdobné Rejstříku trestů vydaným státem, jehož je fyzická osoba občanem, jakož i doklady vydanými státy, ve kterých se déle než 3 měsíce nepřetržitě zdržovala v předcházejících 3 letech. Nevydávají-li tyto státy výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad, předloží fyzická osoba čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo orgánem členského státu posledního pobytu. Tyto doklady nesmí být starší 3 měsíců.

(4) Za odbornou způsobilost se pro účely tohoto zákona považuje vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářských, magisterských nebo doktorských studijních programech v oblasti technických věd a jejich oborech energetiky nebo stavebnictví a 3 roky praxe v oboru nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oblastech vzdělání technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 6 roků praxe v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v oblastech technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 5 let praxe v oboru.

(5) Žádost o udělení oprávnění obsahuje kromě náležitostí stanovených správním řádem kopie dokladů prokazujících odbornou způsobilost.

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
pokud dojde ke změně majitele stávající MVE a následné rekonstrukci zdroje, změní se nějak doba platnosti licence ERU? Doba platnosti 30 let se bude počítat od udělení původní licence či od udělení nové licence (změna výkonu, majitele,...)?
Děkuji
[ 6.9.13 - dotaz číslo: 42390 - téma: Energie vody ]

Dobrý den,
při změně majitele elektrárny musí ERÚ licenci vydat novou licenci novému majiteli. Původní majitel současně zažádá o zrušení licence (nebo mu ji ERÚ zruší sám). Viz dokumet ERÚ (část VI.):
http://www.eru.cz/user_data/files/licence/info_pro_drzitele/lic_postup_eru_fuze.pdf
Platnost licence je podle zákona nejvýše 25 let.

Podpora pro MVE (ve formě výkupních cen nebo zelených bonusů) se vyplácí 30 let od uvedení do provozu. To znamená od data platnosti první licence vydané na danou MVE. Nový majitel tedy nemá nárok na podporu 30 od doby koupě, ale na dobu kratší.

V případě, že by došlo k rekonstrukci MVE, je možné uplatnit jiný typ podpory - podporu pro rekonstruované MVE. Podpora by pak zase běžela od roku rekonstrukce. Podrobnosti k rekonstrukci a uplatnění podpory zde:
http://www.eru.cz/user_data/files/FAQ/stanovisko_mve.pdf

Podrobnosti k udělování licencí zde:
http://www.eru.cz/user_data/files/licence/info_pro_zadatele/metod_pokyn_011_2009.pdf

Přejeme bezproblémový provoz MVE!
J. Truxa, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu.
Naše SVJ odebírá teplo od tepelného hospodářství ( dále jen TH ), které je 100% vlastněno obcí a má vyrovnaný rozpočet. TH obstarává více kotelen a pro každou kotelnu je v účetnictví samostatné středisko. TH také nabízí služby (montáže topení, …), tyto služby mají také své středisko. V účetnictví TH je středisko pro společné náklady (mzdy, školení, cestovné, ...). V jakém poměru má být rozpočítané středisko pro společné náklady?

Děkuji za odpověď.
[ 5.9.13 - dotaz číslo: 42337 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
pravidla pro určování ceny tepla určuje Energetický regulační úřad (www.eru.cz), který také schvaluje konečnou cenu tepla. To znamená, že dodavatel tepla může do jeho ceny započíst jen ty náklady, které schválil ERÚ.
Pokud máte dojem, že váš dodavatel tepla do ceny tepla započítává i náklady, které s tím nesouvisí (cestovné pro montážníky topení apod.), obraťte se na ERÚ, aby cenu prověřil a případně zjednal nápravu.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsem před rekonstrukcí mlýnu, náhonu a zřízení MVE. K Budově není zavedena el. přípojka. Dle vyjádření ČEZu je připojovací místo až v obci cca 1 km, přestože nám vedou dráty 22 KV v těsné blízkosti a sloup je umístěn na našem pozemku. Rád bych se zeptal, jestli jsou nějaké možnosti, jak přesvědčit ČEZ, aby nám povolil zřízení transformátoru na sloupu, jako je to na začátku každé vesnice. Po telefonickém rozhovoru s technikem, který nám vyjádření psal bychom museli být velkoodběrateli nebo by musela být lokalita vedena pro výstavbu více domů. Na připojení bych netrval, ale vytvoření ostrovního systému se značně prodraží a navíc průtoky nezaručují možnosti el. energie z vody po celý rok. Tedy další alternativní zdroj a další peníze. Děkuji za pomoc.
[ 5.9.13 - dotaz číslo: 42332 - téma: Energie vody, Legislativa ]

Vážený pane,
váš prblém lze rozdělit na 2 části:
1/ připojení výrobny elektřiny (MVE) k síti. Podle zákona o místě připojení rozhoduje distributor (ČEZ) a vy s tím celkem nenůžete nic dělat. Můžete ČEZu nabídnout, že připojíte MVE rovnou do VN. To se celkem běžně používá u větrných elektráren, kde je velký výkon. Ve vašem případě by to vyžadovalo speciální generátor pro MVE. Podle vašich údajů soudím, že výkon MVE je relativně malý, takže by se vám dost zvýšily náklady na technologii. Navíc byste v objektu nemohl využívat elektřinu z MVE (potřebujete NN). Jinou možností je, že byste po dohodě s ČEZ pořídil vlastní transformátor, takže byste mohl dodávat do VN přes něj a současně přes něj i odebírat ze sítě. Je otázka, jestli se vám vyšší investice vrátí, protože podpora elektřiny z MVE je malá.
2/ připojení odběrného místa (budovy mlýna) k síti. Zde je ČEZ povinen vás připojit, ovšem má právo požadovat po vás úhradu nákladů. To znamená, že ČEZ vybuduje trafostanici (případně vedení z obce), ale od vás si většinu nákladů nechá zaplatit. V případě, že by se transformátor využil pro více subjektů se náklady rozpočítávají mezi ně (viz vyjádření technika, že by v lokalitě měly být další domy).
Pokud je předpoklad výroby elektřiny z MVE malý, může být vybudovaání ostrovního systému nakonec levnější alternativou. Fotovoltaické panely vám při současných cenách vyrobí elektřinu do okolo 3 Kč/kWh, což je levnější, než když ji budete kupovat ze sítě.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa. K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
rádi bychom vyměnili okna vestarém domku za plastové s trojsklem. Únik tepla bude asi minimální, ale máme obavy, aby se nám dostalo domů teplo ze slunečního záření, na to jsou asi lepší dvojskla? Nebo se to ani nepozná.Nyní nám krásně sluníčko zahřeje dům a ani nemusíme na jaře nebo na podzim moc topit....ale zase v zimě je to horší a teplo nám hodně uniká, děkuji za Váš názor
[ 3.9.13 - dotaz číslo: 42278 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
v zásadě jsou okna vždy kompromis mezi ztrátou tepla směrem ven a ziskem tepla ze slunečního záření směrem dovnitř. Z hlediska energetického

je okno charakterizováno dvěma veličinami. Tepelnou ztrátu popisuje součinitel prostupu tepla U (čím menší tím lépe) a zisk energie ze slunečního

záření pak popisuje celkový činitel prostupu sluneční energie "g" (čím větší, tím lepší) . Na jižní stranu je v každém případě dobré dávat okna s

optimalizovaným poměrem U a g. Tabulku, která to vysvětluje najdete např. na

http://www.vokno-plastova-okna.cz/download/tabulka-hodnot-zaskleni.pdf. V dnešní době se pro pasivní domy vyrábějí trojskla se zvýšenými solárními zisky (http://stavba.tzb-info.cz/okna-dvere/6956-okno-jak-ma-byt), která mají trochu vyšší hodnutu U, ale nepatrně zvýšená tepelná ztráta je kompenzována výrazně vyšší hodnotou g. Takovéto zasklení pak za topnou sezónu více tepla získá než ztratí. POZOR k tomuto zasklení je vhodné pořídit také rámy odpovídající kvality a zasklení by mělo být pokud možno celistvé (nedělit skla zbytečnými příčkami, které snižují množství světla a zvyšují tepelné ztráty). Pokud je to někde možné tak zvažte použití neotvíravého zasklení, které má menší neprůhlednou plochu a tedy lepší tepelné zisky (a je levnější). Nejdokonalejší řešení je v tomto případě takzvané bezrámové zasklení (viz např. http://www.izolacniskla.cz/produkt.php?sklo=INTERM-frame-les). Pokud jde o starý dům (například stěny z plné cihly 45ccm nebo nějaká stará tvárnice 30cm) pak by nejspíš bylo vhodné provést i zateplení fasády (pokud tedy ještě nebylo provedeno). Po osazení dokonale těsných oken totiž v domě často dojde při nedostatečném větrání k vzestupu vlhkosti a to se na špatně tepelně izolujících stěnách může projevit růstem plísní v rozích či za nábytkem. Vůbec nejdokonalejší řešení je "nová okna+izolace obvodové obálky (stěny, strop resp. střecha)+rekuperační větrání". To je ale již docela drahá akce, nicméně pokud by se vám podařilo získat dotaci z Nová zelená úsporám (http://www.nzu2013.cz/), tak by to nepochybně bylo dobře návratné opatření.


S pozdravem Mgr.F.Machoda a Mgr.K.Murtinger

P.S. Pokud budete mít nějaké další dotazy můžete mi zavolat na 603731139; já jsem na svém starém domě tohle všechno již v minulosti řešil.
K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám dotaz k ekonomice provozu kogenerační jednotky o výkonu 16,5 kWe, předpokládaná doba provozu 4400 hod./rok s povoleným přetokem do sítě. Jaké poplatky budu hradit provozovateli distribuční soustavy? Děkuji za odpověď.
[ 26.8.13 - dotaz číslo: 42104 - téma: Kogenerace, trigenerace ]

Dobrý den,
záleží na způsobu provozu.
Pokud přebytky prodáte obchodníkovi s elektřinou, žádné další poplatky za distribuci neplatíte.
Pokud elektřinu spotřebujete na jiném místě (v jiné provozovně),pak musíte zaplatit distributorovi cenu za použití sítě dle Cenového rozhodnutí ERÚ č. 2/2012 (http://www.eru.cz/user_data/files/ERV/ERV9_2012.pdf). Cena je obvykle dvousložková, za připojený příkon [Kč/měsíc] a za přenesenou elektřinu [Kč/kWh].

Kromě toho jste povinen platit i za další služby, které vám účtuje distributor:
platba za systémové služby
podpora výkupu elektřiny
činnost zúčtování OTE
Za tyto služby platíte podl eobjemu celkové vyrobené elektřiny z kogenerační jednotky.

S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Pokud si spočtu jednoduše energetickou náročnost pro 1 místnost, kam potřebuji umístit el topení( např. an TZB, jsem schopen následně říci že příkon spotřebiče má být tolilk a tolik kW? Nebo je nějakou nornmou upraveno, že přímotopy běží v průměru 16 hod denně a AKU 6 hod a z toho poté dostanu, že mi stačí instalovat přímotop 1,5 kW?
Děkuji
[ 22.8.13 - dotaz číslo: 42068 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
při návrhu vytápění, při návrhu velikosti a výkonu zdroje tepla je nezbytné stanovit tepelnou ztrátu dané místnosti. Tato tepelná ztráta se stanovuje pro danou venkovní teplotu (podle lokality je to od -12 do -18°C.) a příslušnou vnitřní teplotu, typicky +20°C. Tato tepelná ztráta tedy odpovídá výkonu, který musíte do místnosti přivést (radiátorem, přímotopem, podlahovým topením atd.). Například při ztrátě místnosti 1 kW potřebujete radiátor s výkonem 1 kW. To platí, pokud radiátor může topit nepřetržitě.
Pokud ale topíte přerušovaně (například přímotopy mají během dne 2 nebo více přestávek v celkové délce 4 hodiny - to vychází z příslušného tarifu pro přímotopy), pak je třeba výkon tělesa zvětšit, aby se po přestávce mohla místnost rychleji ohřát.
Běžná přirážka "na zátop" je 10%. U místností "těžkých", které vychládají pomalu, se volí přirážka spíše větší, naopak u "lehkých" konstrukcí typu dřevostavba může být přirážka menší, protože teplo se tolik neakumuluje do zdí, podlahy, stropu.
Je ovšem možné přirážku na zátop vynechat, pokud se smíříte s horším komfortem během zimy. Maximální výkon topného tělesa je potřeba, je-li venku uvedených např. -18°C. To obvykle trvá jen několik desítek hodin v roce, jinak je těleso předimenzované, takže rychlý zátop po pauze není velký problém.
Čím lépe je dům izolovaný, tím menší má smysl navrhovat vytápěcí systém předimenzovaný.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěli bychom Vás požádat o radu při zateplování stropu RD. Novostavba, Ytong 37,5, strop Miako 19cm +6cm betonu nad nosníky, vytápění elektrokotel - podlahové topení. Chtěli bychom použít na zateplení polyestyren pevnost 100 + pokryti OSB deskami. Půda je pochozí. Jaká tloušťka by byla dotačující?
Děkuji za odpověď.
[ 21.8.13 - dotaz číslo: 42023 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
na otázku "Jaká tloušťka by byla dostačující?" se těžko exaktně odpovídá. Minimální hodnota je dána požadavky platné normy, které je třeba při rekonstrukci splnit. Nákladově optimální tloušťka tepelné izolace je taková, které minimalizuje celkové náklady za nějakou dostatečně dlouhou dobu (řekněme 15 let). V případě vašeho domu, který je vytápěn elektřinou se bude ona nákladově optimální tloušťka pohybovat někde mezi 20 až 30cm při použití běžného bílého PS. Vzhledem k vývoji cen elektřiny lze odhadnout, že je asi lepší použít spíše silnější vrstvu, pokud je to technicky možné.
Výsledný efekt izolace ale záleží také na tom jaké tepelné mosty v té konstrukci stropu jsou- tepelný most snižuje efekt silné izolace tím, že odvede tepelný tok mimo izolaci. Takový tepelný most může být betonový věnec, zděné komíny a pod. Pokud je to jen trochu možné, měly by se takové tepelné mosty odstranit (zaizolovat).
Pěnový polystyrén není jediná možnost čím izolovat; často se používá například minerální vata, zafoukání celulózovou vatou nebo i kombinace pěnového polystyrénu a minerální vaty (http://www.isover.cz/isover-stepcross).
Pokud skrz strop prochází komín od krbové vložky nebo kamen, pak je vhodné kolem něj dát raději nehořlavou minerální vatu.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.

Jsme rodinná manufaktura v oblasti výroby potravin a jsme ve fázi nákupu pozemku pro budoucí výstavbu objektu výroby, rodinného domu a objektu skleníku a venkovních ploch pro pěstování vlastních zdrojů. Rádi bychom dospěli k domu, který bude kombinovat všechny moderní i tradiční aspekty energetické soběstačnosti a svobody od státních dodavatelů a institucí, meximální schopnosti využívat přírodní zdroje, co nejméně znečišťovat okolí a stát se finančně nezávislými na subjektech, jejichž chod nemůžeme ovlivnit. Směřujeme dotaz do sekce kogenerace, ale je nám jasné, že dotaz pokrývá prakticky všechny kategorie od výroby zdrojů, přes fungování budov až po jejich smysluplné užívání. Rádi bychom se napojili na projekční kancelář, která bude schopna toto vše kombinovat a spolupracovat na výsledku, který nás uspokojí. Nechceme se stát odborníky v oboru, ale hledáme přístup, který bude respektovat naše potřeby technické, enviromentální, ekologické, ekonomické a v neposlední řadě lidské, estetické a duchovní. Zjednodušeně řečeno - energetická nezávislost, optimální využití vlastních nebo dostupných přírodních zdrojů, využití odpadní vody vč. kořenové čističky atd. a to vše v kombinaci s kvlaitní stavbou a architekturou. Stavební a architektonické aspekty bychom asi měli umět pokrýt z vlastní blízkosti, ale zatím jsme nenarazili na projekci, která by dokázala v oblasti TZB přemýšlet dostatečně široce, jak po technické stránce, tak po stránce přístupu k přírodě, případně k duchovním úrovním fungování na Zemi. Setkáváme se spíše s různě laděnými vyhraněnými názory, ale ne s chutí spojit vše do rozumného kompromisu. Účelem není se nadosmrti zadlužit za technologie, ale na druhou stranu do svobody a soběstačnosti jsme ochotni investovat.

Děkujeme za nějaké odkazy či reference.
[ 21.8.13 - dotaz číslo: 41931 - téma: Kogenerace, trigenerace, Ostatní ]

Vážený pane,
energetická soběstačnost není zadarmo a ekonomika je pro každý dům, každého spotřebitele trochu jiná. Technicky není problém dosáhnout 100% eneregetické soběstačnosti, ovšem příslušné technologie něco stojí. Je pak jen na vás, zda se rozhodnete dát svoje peníze dnes do nějakého energetického zařízení, nebo je vydávat postupně během let za faktury za energie. Druhá možnost je často levnější.
Mnoho lidí chápe dnešní investici do vlastního zdroje enerie jako pojistku proti růstu ceny energií v budoucnosti. Tato spekulace nemusí vyjít. Ceny energií sice nomimálně rostou, ale po odečtení inflace a v porovnání s růstem příjmů není tento nárůst zas tak výrazný - možná si vzpomenete i na období, kdy se třeba zlevňoval zemní plyn. Ceny energií jsou hodně závislé na politických rozhodnutích; vláda má možnost ovlivnit ceny např. sazbou DPH nebo spotřební daně.
Z čistě ekonomického pohledu tedy může být lepší peníze nevložit do energetické soběstačnosti, ale třeba do podnikání, kde vám přinesou větší prospěch - takže budete mít z čeho zaplatit energie a ještě vám zbyde.
V energetice, podobně jako jinde, platí, že čím je zařízení menší, tím je relativně dražší. Řešení pro energetickou soběstačnost na úrovni jednotlivého domu tak vychází dosti nákladně. Paradoxně tedy často není na místě stavět třeba dům v pasivním standardu, protože kogenerační jednotka o dostatečně malém výkonu je velice drahá.
Jiným problémem je snaha o využití různých zdrojů současně, typicky solárního systému pro ohřev vody, kogenerace z biomasy pro využití vlastního dřeva, odpadního tepla z chlazení a podobně. Jakákoli kombinace se dá obvykle technicky vyřešit, horší je to pak s efektivitou provozu. Čím více zdrojů využíváte, tím je vaše nezávislost vyšší, ovšem stojí to více peněz. Z vlastní zkušenosti jistě víte, že když budete pěstovat např. 20 druhů zeleniny, bude vaše produkce stabilnější, ovšem více peněz byste vydělali, kdybyste se soustředili třeba jen na 3 druhy.
Je jasné, že ze všeho nejdříve byste si měli udělat nějakou koncepci: zmapovat dostupné zdroje a jejich potenciál, odhadnout budoucí spotřebu energie, porovnat investiční a provozní náklady různých technologií (kogenerační jednotka, fotovoltaická elektrárna atd.atd.), případně namodelovat různé scénáře budoucího chování (vzrostou náklady na provoz, poklesne spotřeba energie, vyčerpá se zdroj biomasy apod.). Je velmi užitečné porovnat si různé varianty řešení.
Teprve s takovouto koncepcí byste měli jít za projektantem - většina z nich při jasně definovaném zadání udělá dobrý projekt. Málokdo ale umí navrhovat variantní řešení a vyčíslit jejich efektivitu; často dochází k tomu, že někdo "umí" jednu technologii a tu všude prosazuje.
Více najdete např. v této knize:
http://ekowatt.cz/cz/publikace/energeticky-sobestacny-dum
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

potřeboval bych konzultovat plán systému vytápění dvoupodlažního RD který se chystáme stavět
[ 20.8.13 - dotaz číslo: 41869 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
domluvte si bezplatnou osobní konzultaci našem středisku v Praze, tel. 266710247, nebo v jakémkoli jiném středisku EKIS, které třeba budete mít nejblíž:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS/
S pozdravem
J. Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Jsme SVJ, 32 bj z r.1971,dům nezateplený,vlastní plynová kotelna
1.Do kdy musíme mít Průkaz energ.náročnosti _??
2.Měření tepla v bytech musíme mít do kdy ?
Jaké jsou sankce za nesplnění termínu pro osazení měření ??_
(V současné době nepřipravujeme zateplení domu pro nedostatek financí a členové SVJ chtějí osadit měření v bytech až po zateplení domu- cca za 2-3 roky).
Děkuji za odpověď


[ 12.8.13 - dotaz číslo: 41756 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, děkujeme za vaše otázky.

1/ Bytový dům, kde není plánována renovace, prodej či pronájem celé budovy, nový prodej či pronájem jednotlivého bytu, musí mít průkaz energetické náročnosti (PENB) v termínech podle energeticky vztažné plochy:
Bytový dům s energeticky vztažnou plochou nad 1500m² do roku 2015, nad 1000 m² do roku 2017 a menší do roku 2019 (týká se i bytového domu vlastněného družstvem).
Pokud bude dům rekonstruován tak, že se změní energetické parametry více než 25% obálky budovy, pak musí mít zpracován PENB a navíc dodržet požadavky na energetickou náročnost.
Pokud se v domě prodává byt, pak musí mít PENB k datu prodeje. Prodávající musí PENB (resp. ověřenou kopii) předat kupujícímu při podpisu smlouvy, ovšem ještě předtím má zájemce o koupi právo PENB vidět.
Pokud se v domě pronajímá byt, pak PENB musí být k dispozici pro zájemce o pronájem od 1.1. 2016. Pokud v případě prodeje či pronájmu není PENB zpracován, pak může majitel bytu nahradit PENB fakturami za energie za poslední 3 roky.

Shrnuto: PENB je potřeba v případě prodeje už nyní, pokud se v domě nic neprodává, tak zatím být nemusí. Pokud se bude v domě nějaký byt pronajímat, pak musí být PENB od roku 2016. A pokud se nic prodávat ani pronajímat nebude, pak musíte mít PENB zřejmě od roku 2015 (odhadujeme z vámi uvedeného počtu bytů). Pokud chystáte zateplení, pak budete muset PENB zpracovat v rámci projektu.

Za nedodržení povinnosti zpracovat PENB může Státní energetická inspekce udělit pokutu až do 200 tis. Kč (viz § 12a, odst. 3).

2/ Povinnost instalovat měřiče tepla (odborně - jazykem zákona "vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům" platí již mnoho let, podle předchozího znění zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. byl termín pro jejich instalaci do konce roku 2007. Současně platný zákon č. 406/2000 Sb. uvádí termín do 1.1.2015. (viz článek II zákona, odst. 3). Za nedodržení této povinnosti může Státní energetická inspekce udělit pokutu až do 200 tis. Kč (viz § 12a, odst. 3).

Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

DOBRY DEN.MAM DOTAZ JE-LI MOŽNÉ NA SVŮJ DŮM,NAINSTALOVAT SOLÁRNÍ PANELY A JAKÉ JSOU PODMÍNKY I CENA.POPŘÍPADĚ JE MOŽNÉ KOMBINACE S VĚTRNOU ELEKTRÁRNOU ? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
[ 7.8.13 - dotaz číslo: 41658 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
solární panely pro výrobu elektřiny nebo pro ohřev vody lze instalovat téměř na každý dům. Obvykle se využívá střecha, někdy i fasáda. Z energetického hlediska je nejvýhodnější orientace na jih a sklon panelů 30 až 60°. Při instalaci na svislou stěnu nebo při odchylce od jihu se energetický přínos snižuje a efektivita investice klesá.

Podle potřeby a dispozice konkrétního domu se volí i velikost systému. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu se běžně používá 6 až 10 m2 solárních kolektorů pro ohřev vody. Pokud je třeba požadavek na ohřev bazénu, plocha kolektorů je větší.
více k tématu zde:
http://ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne-zdroje-energie/energie-slunce---slunecni-teplo-ohrev-vody-a-vzduchu

Při instalaci fotovoltaického systému lze pro rodinný dům doporučit velikost 3 až 5 kWp, což je asi 25 až 40 m2. Elektřinu je nejjednodušší spotřebovat v domě, dodávka do sítě není ekonomicky příliš výhodná a nese sebou dost administrativy. Samozřejmě je možno elektřinou z fotovoltaiky ohřívat vodu. Jde tedy o náhradu solárního termického systému. Ekonomicky jsou obě možnosti srovnatelné.
více k tématu zde:
http://ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne-zdroje-energie/energie-slunce---vyroba-elektriny

Použití větrné elektrárny v rodinném domě je možné, ale nemůžeme ho doporučit. V místech výstavby vítr obvykle příliš nefouká, takže výroba elektřiny je nízká. Elektrárna je poměrně drahá, takže výsledná cena elektřiny je obvykle mnohem vyšší, než když si ji koupíte "ze zásuvky". Více k větrným elektrárnám např. zde:
http://ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne-zdroje-energie/energie-vetru

Přejeme slunné léto!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

prosím o podání informací k výstavbě výrobny elektřniny "FVE" potřeboval bych znát celý postup kdy je třeba požádat odbornou fitmu o provedení stavby, přez žádost o licenci,o územní rozhodnutí, o stavební povolení, EIA atd včetně předpokládané doby pro vyřízení jednotlivých kroků. mnohokrát děkuji.
[ 7.8.13 - dotaz číslo: 41640 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Následující postup je doporučený, není vždy potřeba dodržet všechny body a jejich následnost, některé věci lze dělat i souběžně. Postup platí pro velké elektrárny, v případě menší FVE na střeše rodinného domku jsou některé body zbytečné.
Jednotlivé kroky trvají několik dní až několik měsíců, lhůty pro rozhodování státních úřadů jsou dány správním řádem. Úřad si může vyžádat doplňující informace, což termíny prodlužuje. Obecně trvá příprava velké FVE cca 1 rok, malé FVE na rodinném domku cca půl roku.

1/ Podle objemu peněz, které chcete investovat, můžete odhadnout velikost elektrárny. Orientačně lze uvažovat s cenou 40 tis. Kč/ kWp instalovaného výkonu. Pokud chcete dát panely na šikmou střechu, počítejte s plochou zhruba 8 m2/ kWp. Pokud chcete použít pevné panely na stojanech, je zábor plochy 2x až 3x větší kvůli rozestupům mezi řadami panelů. Při použití trackerů (dvouosých natáčecích systémů) je zábor plochy 40 až 50 m2/ kWp. Uvedené plochy platí při použití monokrystalických a polykrystalických panelů, při použití tenkovrstvých amorfních panelů je vycházejí plochy zhruba dvojnásobné.

2/ Zjistěte na místním stavebním úřadě, zda v daném místě nebrání stavbě elektrárny územní plán, ochranná pásma nebo jiné okolnosti.

3/ Vyžádejte si od místního distributora (PRE, ČEZ, E.ON) předběžný souhlas s připojením k síti.

4/ Zpracujte si podnikatelský záměr a studii proveditelnosti, která zváží i rizika (např. co se stane, když elektrárna nebude půl roku v provozu - budete moci splácet úvěr? Co když produkce el. bude nižší než udával výrobce? atd. atd.). Některé banky při žádosti o úvěr.vyžadují energetický audit. Audit je výhodné zpracovat souběžně se studií proveditelnosti.

5/ Pokud už víte co budete stavět (výkon, technické parametry) - třeba na základě výsledků auditu, začněte jednat s místním distributorem (PRE, ČEZ, E.ON) o technických podmínkách připojení k síti. Pravidla pro připojení zdroje k distribuční soustavě jsou pro všechny distributory společné, najdete je na jejich stránkách nebo na www.eru.cz.

6/ Nechte si vypracovat projektovou dokumentaci.

7/ Požádejte na stavebním úřadě o vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Zde vám sdělí případné další podmínky, např. nutnost studie EIA. Elektrárnu lze postavit jen v území, kde je to v souladu s územním plánem. Požádejte obec případně o změnu územního plánu. Obec může chtít uhradit náklady spojené se změnou územního plánu.

8/ Pokud budete investovat s využitím úvěru, začněte jednat s bankou.

9/ Souběžně začněte jednat s ERÚ o přidělení licence pro podnikání v energetice (na výrobu elektřiny se nevydává živnostenský list, ale licence ERÚ). Na www.eru.cz najdete podrobnosti a formuláře.

10/ Proveďte výběrové řízení na dodavatele technologie a dodavatele stavby.

11/ Instalujte systém a připojte k síti, získejte od distributora souhlas s připojením a provozem.

12/ k datu uvedeném na licenci se stáváte podnikatelem, vyřiďte si náležitosti s tím spojené (přidělení IČO, přihlášení do systému zdravotního a soclílního pojištění atd.)

Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
mohl bych prosím požádat o Váš názor na tepelné čerpadlo vzduch-voda? Vím, že nestačí na vytápění samo o sobě celý rok, ale zvažujeme jeho pořízení a připojení k existujícímu topnému systému s plynovým kotlem. Nemáte např. nějaké varovné informace o některých dodavatelích; nepovažujete toto řešení za zcela nevhodné; myslíte, že časem povede k úspoře elektřiny apod.? Na základě reference od souseda zvažujeme oslovit konkrétně firmu 4u-therm s.r.o. Děkuji mnohokrát.
[ 1.8.13 - dotaz číslo: 41466 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
tepelné čerpadlo vzduch-voda má výhody i nevýhody. Výhodou je nižší cena a jednodušší instalace. Nevýhodou jsou horší provozní parametry. Reálná úspora energie se dá čekat okolo 40 až 50% stávající spotřeby. Reklama samozřejmě uvádí úsporu až 75%, ovšem to platí jen výjimečně.
Výhodou tepelných čerpadel obecně je to, že získáte sazbu pro odběr elektřiny, kde je k dispozici 22 hodin denně levnější elektřina. Tím dojde ke snížení plateb za elektřinu pro domácnost (na osvětlení, spotřebiče, chaldničku atd). Tato úspora je několik tis. Kč ročně. Skutečnou úsporu si můžete spočíst třeba na kalkulačce ERÚ:
http://kalkulator.eru.cz/

Dalším problémem tepelných čerpadel obecně je to, že do topení dávají vodu teplou max. 50°C (existují i typy které dodávají vyšší teplotu, ty však mají vyšší spotřebu elektřiny). Pokud je vaše topení starší, bude asi dimenzováno na teplotní spád 90/70°C. To znamená, že při nižší venkovní teplotě (odhadem okolo 0°C) už budou radiátory příliš chladné, než aby dům vytopily. Pak musíte TČ odstavit a topit třeba stávajícím plyn. kotlem. Tím pochopitelně klesá očekávaná úspora energie.

Bohužel nejsme zkušebna, nemůžeme se vyjadřovat ke kvalitě jednotlivých dodavatelů nebo jejich výrobků. Obecně je dobré vyžádat si reference a osobně je prověřit. Někdo také dává přednost tepelným čerpadlům zavedených evropských výrobců před levnějšími výrobky z Číny. Některé firmy mají evropskou značku kvality tepelných čerpadel, existuje i certifikát pro montážní firmy. To může být vodítkem při výběru vašeho dodavatele. Viz:
http://www.avtc.cz/?page=znacka-kvality-q
http://www.avtc.cz/?page=certifikace

S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, můj dotaz je k programu Nová zelená úsporám k opatření C.2.2 Kotel na biomasu se samočinnou
dodávkou paliva. Jedna z nutných podmínek zní: "Žádat v této podoblasti podpory lze pouze na rodinné domy, jejichž měrná roční potřeba tepla na vytápění EA nepřesahuje 150 kWh.m-2.rok-1" Ověřoval jsem si výpočet na informativní kalkulačce TZB-INFO pro svůj rodinný dům a orientační hodnoty pro různé typy domů(pasívní, nová výstavba,bez zateplení). Z toho všeho mi vyplývá, že když mám rodinný dům zcela bez jakéhokoliv zateplovacího prvku a vychází mi hodnota něco přes 200 je to zřejmě reálná hodnota a proto tuto základní podmínku nesplňuji. Chápu, že bez přesného výpočtu mi moji doměnku nepotvrdíte, nicméně je správně můj závěr, že toto opatření je zaměřeno na rodinné domy, které už mají provedeno účinné zateplovací opatření a zbývá jim jen vyměnit zdroj vytápění?
Děkuji
[ 1.8.13 - dotaz číslo: 41553 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,
u starších rodinných domů je spotřeba tepla na vytápění obvykle 150 až 250 kWh/m2.rok. Novostavby mají obvykle pod 100 kWh/m2.rok a dobře zateplený dům může mít spotřebu okolo 80 kWh/m2.rok. Pokud je instalováno větrání s rekuperací tepla, může tato hodnota dále klesnout i pod 50 kWh/m2.rok.
Pokud je tedy váš dům starší, bez zateplení, pak spotřeba 200 kWh/m2.rok je asi reálná.

Cílem programu Nová zelená úsporám je snižovat spotřebu energií, proto není podporována výměna kotlů pro domy s vysokou spotřebou. Ostatně - pokud byste dnes instaloval nový kotel a po několika letech zateplil, bude kotel zbytečně velký a nastanou potíže s jeho správným provozem (dá se to řešit instalací akumulační nádrže).

Doporučili bychom vám tedy nejprve zvážit možnost úsporných opatření - nejde pokaždé jen o to olepit dům polystyrenem, viz např. zde:
http://www.ekowatt.cz/cz/informace/uspory-energie/usporna-opatreni-v-rodinnych-domech
Pro úsporná opatření lze využít i Novou zelenou úsporám. Teprve pak byste měl uvažovat o výměně kotle.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect