Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den, mám licencovanou FVE s instal.výkonem 4kWp uvedené do provozu 2010. Využívám výkup el. se zelenými bonusy. Roční výroba cca za 36 tis. Kč. Chtěl bych se prosím zeptat, jak je to s daněním "výdělku" z FVE?
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89460 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
provoz FVE s licencí pro podnikání v energetice je podnikáním. Příjmy z podnikání daníte jako OSVČ, kterou jste. Více vám řekne váš daňový poradce - daně nejsou oblastí, kterou by se energetická poradna zabývala.
Pokud byste se chtěl zbavit povinnosti platit daň z příjmu za prodej elektřiny, musel byste ukončit licencovaný provoz a FVE provozovat bez licence. Takovéto příjmy do výše 30 tis. Kč jsou od daně osvobozeny. Při provozu bez licence ale nedostáváte žádné zelené bonusy, takže příjmy z provozu FVE vám výrazně klesnou.
Přejeme slunné dny!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, chystám se prodat dům kde mám instalovanou FVE. Na FVE čerpám zelený bonus. FVE bych chtěl přemístit na nový dům. Zůstane mi zelený bonus?
[ 6.11.17 - dotaz číslo: 89072 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
pokud vám ERÚ pouze provede změnu stávající licence, zelený bonus vám zůstane.
Pokud ale ale ERÚ bude demontáž FVE a její odpojení od sítě posuzovat jako zrušení výrobny a její přesun na nový dům a zřízení nového připojení jako výstavbu nové výrobny, pak vám zelený bonus zanikne. Fotovoltaika je podle zákona podporovaný zdroj, ale od roku 2014 s nulovou podporou.
Přejeme úspěšné podnikání v energetice!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
jaký je optimální objem boileru pro 4 člennou domácnost, při montáži FVE 3,12 kWp s akumulací do vody?
Děkuji
[ 19.10.17 - dotaz číslo: 87810 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
velikost zásobníku závisí na spotřebě vody. Je rozdíl, zda si denně napouštíte vanu, nebo se sprchujete. Pro "běžnou" domácnost se uvažuje spotřeba okolo 50 l teplé vody za den, šetřivá domácnost může mít až poloviční spotřebu. Pro čtyřčlennou domácnost pak vychází zásobník velikosti 120 až 250 litrů.
Dotační program Nová zelená úsporám vyžaduje, aby zásobník ohřívaný fotovoltaikou měl objem nejméně 80 l/kWp. Pro váš případ tedy vychází zásobník 250 l. Takovouto velikost doporučujeme zvolit i v případě, že nebudete žádat o dotaci. Při použití menšího zásobníku se může stát, že FVE nebude mít kam ukládat vyprodukované teplo. Menší zásobník nevadí třeba v případě, že máte cirkulační rozvod s mizernou izolací, protože spousta tepla se ztratí v rozvodech.
Přejeme úspěšnou instalaci!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, potřeboval bych poradit, co potřebuji k připojení 16 kusů sol. panelů. Mám možnost koupit je starší v podstatě za hubičku. Výrobce solibro- solar.com typ SL1-80, 80W, napětí naprázdno 72,8V, napětí při maximálním výkonu57,7 V, zkratový proud 1,6 A, proud při max. výkonu 1,42 A. Vúbec nevím jestli jen regulátor, nebo měnič i regulátor? Poraďte prosím.
[ 13.10.17 - dotaz číslo: 87446 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
v první řadě doporučujeme spolupracovat i při svépomocné montáži s elektro specialistou. Fotovoltaické panely jsou věc, která se nedá vypnout - pokud na ně dopadá světlo, jsou pod proudem. Už při montáži může dojít k úrazu elektrickým proudem. Při špatném zapojení pak hrozí i vznik požáru.
Fotovoltaický systém lze provozovat dvěma způsoby: jako ostrovní systém a nebo jako systém paralelně připojený k síti.
Ostrovní systém obvykle sestává z panelů, baterie a regulátoru. Většinou je provozován na 12 nebo 24 V stejnosměrných a napájí spotřebiče na stejnosměrný proud. Můžete ho případně doplnit střídačem (nebo lépe použít střídač s regulátorem) a napájet z okruhu běžné spotřebiče "do zásuvky". Samozřejmě systém musí mít vlastní rozvody.
Systém paralelně připojený k síti pak může mít jen panely a střídač a wattrouter, který zajistí, aby elektřina z fotovoltaiky nepřetekla do sítě. Systém pak připojíte na domovní rozvaděč a elektřinu z fotovoltaiky používáte běžně v domě. V tomto případě však potřebujete souhlas s připojením od ČEZ a projektovou dokumentaci a zprávu revizního technika, takže tady pro amatérskou instalaci není prostor.
S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
prosím vyjádření k záměru zateplení podlah pomocí izolace - pěnové sklo.
V nemovitosti -
- přízemní objekt s půdou, stáří cca 200 let, rekonstrukce, vč. špaletových oken kolem r. 1955
- těžké smíšené zdivo - kámen, vepřovice, cihla (60-70 cm)
- (ne)základy mělké, kamennné
Rekonstrukční záměr: zateplit severní stěnu nemovitosti (cca 40 cm v terénu), neměnit špaletová okna, zateplit podlahy a stropy. Rád bych spolufinancoval uvedené z NZU, aktuální podmínky.
Dotaz směřuje k podhlaham:
Při rekonstrukci bych rád udržel maximum stávajího stavu - tj. u dřevených podlah, nyní na hlíně s polštáři,s mixem škvárového podsypu, bych provedl odkop, usadil trámové polštáře na
sloupky z Ytongu (rozteč trámků 62,5 cm), rozložil geotextilii, na kterou bych nasypal penové sklo do potřebné výšky (např. 240mm + dosyp 60 mm na hranu trámků) a překryl geortextilií, a
podkladhu zakryl prkenou podlahou. Stávající konzultant mě jako jedinou možnou variantu, z které neustoupí, nabízí právě betonování s hydroizolací a pak až další vrstvy.
Hydroizolaci bych v daném objektu ani nepotřeboval řešit (mám obavy jak se budou chovat staré stěny, když k nim bude postupovat vlhkost zeminy apod. - tedy ani betonování; dalšídoporučení je užití polystyrenu - reálěn by mně stačilo vykotvit Ytong, asi betonem a pakv podstatě ukláda podsyp).
Prosím o názor zda NZU může jednoduchý model bez betonáže, hydroizolace a potěrům být podpořen z NZU.
Děkuji a jsem s pozdravem,
[ 10.10.17 - dotaz číslo: 87198 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
program Nová zelená úsporám nepodporuje svépomocně prováděné stavební práce (mimo výstavby pasivních domů). Zateplení podlahy tedy musí provést firma (materiál si můžete nakoupit sám, ovšem kvůli DPH to není moc výhodné), která by měla i ručit za bezproblémové chování konstrukce. U konstrukcí však NZÚ posuzuje jen součinitel prostupu tepla, nikoli vhodnost skladby.
Dále upozorňujeme, že pouze izolací podlahy velmi pravděpodobně nesplníte požadavek NZÚ na snížení celkové spotřeby energie minimálně o 20 %.
Vámi uvažované řešení má několik problémů:
1/ Neřešíte hydroizolaci. To by nemuselo vadit podlaze, protože dostatečný násyp pěnového skla zamezí vzlínání vlhkosti z podkladu. Vadí to ale u Ytongu, kde může vlhkost vyvzlínat k polštářům, kterým pak hrozí hniloba. Závisí to samozřejmě na tom, jak vysoká je vlhkost podkladní zeminy. Bezpečnější by bylo místo sloupků z Ytongu použít sloupky z desek pěnového skla, nebo alespoň odizolovat Ytong od podloží.
2/ Neřešíte hydroizolaci stěn - to může v budoucnu přinést potíže, např. výskyt plísní.
3/ Neřešíte průnik radonu do místností. Násyp z pěnového skla není pro radon překážkou, proto je třeba odborně posoudit stávající radonové riziko.
Samozřejmě je ještě otázka, jak hluboko můžete stávající podlahu vykopat, abyste se nedostal pod základovou spáru zdiva. Píšete, že základy jsou mělké. Požadavek NZÚ na součinitel prostupu tepla podlahy je U < 0,27 W/m2.K. Tomu odpovídá násyp pěnového skla tl. 0,22 m.
Doporučil bych podlahu řešit na místě se stavebním specialistou, který posoudí vhodnost řešení s ohledem na konkrétní podmínky vašeho domu.
Přejeme úspěšnou rekonstrukci!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den
Vlastnim vetrnou elektrarnu Ista breeze 2000W
Potreboval bych poradit ohledne regulatoru. Koupil jsem elektrarnu pouzitou i s regulatorem Polske vyroby,ale bud byla jiz poskozena a nebo nevim. V kazdem pripade bych zakoupil k me elektrarne novy regulator. Pouze nevim jaky. Mohl by jste me poradit?
Jeste jednou.Jedna se o vetrnou elektrarnu Ista breeze o vykonu 2KW. 24/48V
Dale jsem zakoupil fotovoltaj.panely,ktere bych chtel od nejake firmy nechat zapojit a pripadne i propojit s vetrnou elektrarnou.Vyroba energie by mela byt pouze k vlastni spotrebe.
Dekuji za odpoved
[ 5.10.17 - dotaz číslo: 86846 - téma: Energie větru ]
Vážený pane,
pro současný provoz větrné elektrárny a solárních panelů můžete zakoupit hybridní regulátor, který bude sloužit pro oba zdroje najednou.
Pro elektrárnu Ista breeze 2000 W je možné zakoupit hybridní regulátor přímo od výrobce Ista Breeze:
https://www.istabreeze.com/online/index.php?route=product/product&path=60&product_id=131
Případně se můžete podívat na nabídku jiných dodavatelů, například:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=vetrne-elektrarny&detail=ODkxMDIz&detail_name=hybridni-regulator-tgws1500-48v
https://www.ecoprodukt.cz/vetrne.elektrarny/hybridni.regulator.nabijeni.wt.hl600.600w.1224v
http://shop.mypower.cz/hybridni-regulator-tgws1500-48v-2990
Přejeme úspěšný provoz!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Doplneni k dotazu 86460
Dekuji za odpoved. Vami nabizena zarizeni - elektrocentraly ale primarne vyrabi elektrickou energii. Jsou tedy elektrocentraly nejak upraveny nebo je nutne k nim pripojit napriklad spalinovy vymenik, ktery pak dodava teplo? Nebo jsou k dostani zarizeni - elektrocentraly, ktere soucasne vyrabi elektrinu i teplo? Da se toto dodane teplo zmerit? Je toto teplo dodavano ve forme napr. Tepleho vzduchu nebo je dodavana tellonosna latka?
Dekuji za podrobnejsi informace
[ 2.10.17 - dotaz číslo: 86473 - téma: Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
každá elektrocentrála se spalovacím motorem produkuje elektřinu i teplo současně.
Každý spalovací motor, který pohání generátor elektrocentrály, produkuje teplo. Je to stejné jako u auta. Palivo se v motoru spálí - tedy přemění se na teplo - a část tohoto tepla se převede na pohyb. Zbytek tepla se zmaří v chladiči. Můžete počítat s tím, že na 1 kWh elektřiny připadají zhruba 2 kWh tepla. Menší elektrocentrály mají motor chlazený jen vzduchem, větší mají kapalinové chlazení a chladič obdobný jako chladič v autě.
Kapalinový okruh můžete tedy napojit na výměník, kde budete ohřívat například vodu do ústředního vytápění. Běžně se takovéto řešení nenabízí, protože se předpokládá jen krátkodobý provoz centrály. Pro větší využití tepla by bylo možné instalovat výměník na chlazení výfukových plynů.
Pokud byste tedy chtěl využít elektrocentrálu jako zdroj tepla, musel byste ji individuálně upravit.
S pozdravem
M. Šimůnek, K,. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jsou dostupné na našem trhu zařízení - kogenerační jednotky, které k výrobě tepla a elektrické energie používají minerální oleje (např. naftu, lehký topný olej, benzín apod.)
[ 27.9.17 - dotaz číslo: 86460 - téma: Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
na trhu jsou desítky zařízení na pohon benzínem či naftou, obvykle se prodávají jako elektrocentrály nebo záložní zdroje elektřiny. Předpokládá se zde jen krátkodobý provoz a teplo se obvykle maří v chladiči - velmi podobném automobilovému. Provoz je samozřejmě velmi drahý: vyrobená kilowatthodina stojí cca 10 Kč/kWh. K tomu máte sice cca 2 kWh tepla zadarmo, ale ani tak nemůže naftová kogenerační jednotka konkurovat elektřině ze sítě a teplu např. z plynového kotle.
Naftový motor lze upravit pro spalování oleje, existují ale i kogenerační jednotky navržené přímo na pohon olejem. Záleží, jaký elektrický a tepelný výkon potřebujete. Pro větší zařízení (nad 50 kW el. výkonu) je asi lepší poptat přímo jednotlivé výrobce, některý vám může upravit kogenerační jednotku na míru. Pro menší výkony lze upravit nějakou elektrocentrálu, víceméně kutilským způsobem (viděl jsem například cca 10 kW kogeneraci pro vytápění rodinného domku, která spalovala použitý fritovací olej z restaurací).
Kogenerace na olej nabízí například:
http://biomasstechnology.cz/wp/?page_id=299
http://www.motorgas.cz/cz/
http://www.iqenergy.cz/farmy-1/kogenerace/rostlinny-olej/
S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
mám v plánu si postavit 5-7kWp FVE, materiál mám, včetně měniče, apod. Ale řeším přetoky do sítě. Rád bych standartní proces připojení mikrozdroje s RV>0.
Poradíte prosím co je vše proto potřeba vyplnit a udělat + jaké revize a náležitosti FVE musí mít?
Je to vše na internetu dost zmatečné a informace se dost liší.
Vím, že musím mít projektovou dokumentaci, ale stačí ji mít "nakreslenou doma", např. s razítkem příslušného elektrikáře a revizáka, co bude instalaci provádět nebo to musí být specializovanou firmou?
Děkuji mnohokrát.
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85582 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
pokud nechcete svépomocně postavenou FVE provozovat v ostrovním provozu (tj. oddělenou od sítě), je třeba požádat distributora o souhlas s připojením mikrozdroje. Distributorem může být ČEZ, PRE, E.ON. Podmínky distributorů najdete zde:
http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/mikrozdroj.html
https://www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/vyrobci/pripojeni-mikrozdroje-k-distribucni-soustave/
https://www.eon-distribuce.cz/zakaznici/potrebuji-zaridit/zmena-na-odbernem-miste-2/vyrobna/zjednodusene-pripojeni-mikrozdroje
Formuláře žádosti o připojení:
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/formulare/vyrobci/formd20170817_zadostouzavreni-zmenusmlouvypripojenimikrozdrojenn_form.pdf
https://www.predistribuce.cz/Files/vyrobci/zadost-o-pripojeni-vyrobny/
https://www.eon-distribuce.cz/dokumenty-ke-stazeni/elektrina-2/formulare-ke-stazeni/zadost-o-pripojeni-pro-vyrobce-elektriny/zadost-o-zjednodusene-pripojen%C3%AD%20mikrozdroje-domacnosti/D35%20-%20%C5%BD%C3%A1dost%20v%C3%BDrobve%20elekt%C5%99iny%20o%20p%C5%99ipojen%C3%AD%20za%C5%99izen%C3%AD%20k%20distribu%C4%8Dn%C3%AD%20soustav%C4%9B%20NN%20spole%C4%8Dnosti%20E.ON%20Distribuce,%20a.s.%20-%20mikrozdroj.pdf
Vždy je vyžadována zpráva revizního technika.
Projektová dokumentace FVE by měla být zpracována v souladu s vyhl. č. 499/2006. Viz dokument PRAVIDLA PROVOZOVÁNÍ DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV,
PŘÍLOHA 4 - PRAVIDLA PRO PARALELNÍ PROVOZ ZDROJŮ SE SÍTÍ PROVOZOVATELE DISTRIBUČNÍ SOUSTAVY, která mají distributoři shodná.
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/energeticka-legislativa/ppds/2014/ppds-2014-priloha-4.pdf
Přejeme hodně úspěchů při stavbě FVE!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, jsme SVJ (dodávka tepla je uskutečňována prostřednictvím dálkového topení), koncem roku 2015 nám byly na radiátory instalovány přístroje regulující a registrující dodávku tepelné energie. Předseda představenstva tvrdí, že pokud společenství vlastníků jednotek vyjádří souhlas je možné přístroje na měření tepla odstranit. Ráda bych zůstala u původního způsobu měření. Je podle současné právní úpravy tento způsob odstranění přístrojů registrujících dodávku tepla možný?
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85643 - téma: Legislativa, Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
do roku 2016 bylo možné, aby se SVJ domluvilo na takovém způsobu vyúčtování tepla, který bude všem v domě vyhovovat nejlépe. Tedy třeba bez přístrojů na měření tepla (lépe řečeno indikátorů spotřeby tepla).
Od 1.1. 2016 však došlo ke změně zákona a v současnosti se musíte řídit zákonem č. 67/2013 Sb., kde se v § 6 specifikují podrobnosti rozúčtování dodávky tepla.
Zjednodušeně platí, že pokud máte povinnost instalovat měření tepla, pak musíte teplo rozúčtovávat podle vyhl. č. 405/2015 Sb.
A povinnost instalovat měření (resp. indikátory spotřeby tepla) máte na základě zákona č. 406/2000 Sb., §7 odst. 4 g):
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni:
g) vybavit, v případě bytových domů [...] s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,
Domníváme se tedy, že názor vašeho předsedy není správný a že indikátory spotřeby tepla z radiátorů nemůžete odstranit (pokud by samozřejmě nešlo o případ, že bude místo toho instalován jiný typ indikátorů nebo jiný způsob měření dodávky tepla).
Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den.
Naše SVJ má 8 bytových jednotek.Každý byt má vlastní kotelnu,vlastní ohřev teplé vody.V obci se nyní buduje kotelna a teplovodní rozvod.Naše SVJ se taky připojí a dojde k následující změně.Z výměníku tepla napojeného na obecní teplovodní rozvod povede v přízemí společný rozvod tepla,na který se napojí jednotlivé bytové kotelny(etážové topení).Někteří z nás budou výhradně využívat nový zdroj tepla,někteří vlastní zdroj tepla,i když napojení budeme všichni a oddělovat nás budou pouze hraniční armatury mezi společným a vlastním rozvodem.
Na vlastníky využívající teplo z obecní kotelny se vztahuje vyhl.269/2015 a na ostatní,kteří využijí vlastní zdroj tepla se tato vyhláška nijak nevztahuje.
Mám pravdu nebo se mýlím.
Přeji hezký den.
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85503 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
pokud budou mít jednotlivé byty napojené na centrální obecní kotelnu vlastní okruh vytápění (pro každý byt zvlášť), a každý byt bude mít vlastní kalorimetr (měření dodávky tepla), pak se na vás vyhláška 269/2015 nevztahuje. Viz §1 a §2 vyhlášky.
Podle § 2 odst. b) vyhlášky se za vytápění nepovažují etážové okruhy:
"vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných teplem z vlastních zdrojů tepla, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž se dodává a měří teplo na základě smlouvy dodavatele přímo s příjemcem služeb"
Dodavatelem tepla by v tomto případě byl provozovatel obecní kotelny a příjemcem služeb majitelé jednotlivých bytů. Takovéto řešení rozhodně doporučuji, protože platby za odebrané teplo by se účtovaly podle srozumitelně naměřené spotřeby.
Pokud byste se ale jako SVJ rozhodli jednotlivé byty neměřit kalorimetrem, ale použít třeba indikátory spotřeby tepla instalované na radiátorech (což je investičně levnější), pak byste měli teplo rozúčtovávat podle vyhlášky 269/2015. Viz § 5 odst. 2 vyhlášky.
V tom případě by se základní složka nákladů na vytápění rozúčtovávala i nepřipojeným bytům, což pro ně není příliš výhodné a dá se čekat, že v budoucnu kvůli tomu dojde ke sporům. Jako SVJ byste se tedy měli včas rozhodnout, jaký způsob měření tepla a rozúčtování nákladů zvolit.
Podobně to platí o spotřebě teplé vody, kdy je třeba se rozhodnout, zda se bude platit podle vodoměrů v jednotlivých bytech, nebo podle centrálního vodoměru na patě objektu. Pokud by fakturační měřidlem byl vodoměr na patě domu, pak se údaje z bytových vodoměrů berou jako indikativní hodnota, podle které se spotřeba rozúčtovává všem připojeným bytům. Zde se ale základní složka mezi nepřipojené byty nerozúčtovává.
Přejeme příjemné bydlení!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
vybíráme kondenzační kotel pro novostavbu RD. Rád bych se zeptal, jaký byste mi doporučili vhodný kotel. jedná se o bungalov o zastavěné ploše 150m2, se spočítanou tepelnou ztrátou cca 6,4kw. V celém domě bude podlahové teplovodní vytápění v dětských pokojích doplněné o radiátory. Kotel by měl připravovat teplou vodu do nepřímo ohřívaného zásobníku vody. Projektantem nám byl doporučen kotel Geminox THRs1-10dc. Tento kotel se mi zdá opravdu hodně drahý. Bylo by možné doporučit, jaký kotel by byl pro nás vhodný? Nepožaduji konktétní značku, spíš mi jde o vhodné parametry, které by kotel měl mít.Hodně se dočítám, že kotel by měl mít co nejmenší minimální výkon, aby nedocházelo k cyklování. Ale zase mi přijde divné, že pokud by to takto opravdu bylo, byl by na trhu opravdu jediný vhodný výrobek a to právě zmíněný Geminox. Předem velice děkuji za radu. S pozdravem
[ 5.9.17 - dotaz číslo: 85183 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
nejmenší kondenzační kotle na našem trhu mají nejnižší výkon obvykle 2 až 4 kW (pro srovnání, rychlovarná konvice má výkon okolo 2 kW). Maximální výkon je pak 7 až 9 kW, což nestačí pro průtokový ohřev vody. Proto tyto kotle musí ohřívat teplou vodu v zásobníku. Zásobník integrovaný v kotli bývá menší a hodí se tam, kde je jen sprcha. Pokud ale předpokládáte větší odběr vody – třeba si chcete napustit 200 l do vany, pak je nutné instalovat externí zásobník.
Máte pravdu, že u kotle s vyšším výkonem může dojít k nežádoucímu cyklování. Tomu se dá předejít především nastavením regulace – čím větší rozptyl teplot v místnosti připustíte (např. 19 až 22 °C), tím méně často bude kotel spínat. Záleží také na objemu vody ve vytápěcím systému – projektant vám může spočíst, jaký výkon je třeba na jeho ohřátí. Při použití podlahového topení lze čekat spíše větší objem, proto není nutné se cyklování obávat. Objem topné vody lze případně zvýšit vyrovnávací nádrží, což samozřejmě zvyšuje rozpočet.
U kondenzačního kotle má velký vliv na provozní účinnost návrh vytápěcího systému a jeho regulace. Často se lze setkat se situací, že kotel je nastaven na výstupní teplotu vody +65°C, aby mohl ohřívat vodu v externím zásobníku. I když vytápění je navrženo jako nízkoteplotní, kondenzační efekt se pak kvůli vysoké výstupní teplotě vody využívá jen málo.
Požádejte tedy projektanta, aby vám podrobněji uvedl parametry systému a způsob regulace kotle.
Pro zajímavost se můžete podívat na parametry jiných malých kotlů a případně si porovnat ceny:
http://www.vipsgas.cz/immergas-plynove-kotle/kondenzacni-kotle/nastenne-turbo/pouze-topne/644-victrix-12-x-tt-2-erp
https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/plynove-kotle/plynove-kondenzacni-kotle/vitodens-222w.html
http://www.thermona.cz/plynove-kotle/plynove-kondenzacni-kotle/s-pripojenim-na-externi-zasobnik/kotel-therm-14-kdz-a
Přejeme úspěšnou stavbu!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, obec chce žádat o dotace na zateplení MŠ a Obecního úřadu v prioritní ose 5. Jako přílohy jsou Energetický posudek, energetický štítek obálky budovy před a po opatření a PENB po opatření. Vše se bude podávat formou jedné žádosti s jedním posudkem. Musí se PENB a EŠOB zpracovávat pro každou budovu zvlášť (jedná se o 2 sousedící budovy, které se budou najednou zateplovat, ale každá má své číslo popisné), nebo se může vytvořit jeden štítek obálky (pro soubor budov) a jeden PENB. jedná se mi i o to, že do indikátorů se vyplnuje jeden průměrný součinitel prostupu tepla a ze dvou štítků budou samozřejmě 2 různé hodnoty.
[ 5.9.17 - dotaz číslo: 85241 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Pokud máte obě budovy zpracované v jednom posudku a PENBu, měl by být i jeden EŠOB. Do zprávy posudku je vhodné uvést rovněž hodnoty součinitele prostupu tepla pro každou budovu zvlášť, musí splňovat kritéria. Rovněž obě budovy by měly splňovat kritéria v společném EŠOB. Každá budova by měla mít v EŠOB vlastní zónu.
Protože jde o veřejné budovy, nezapomeňte po zateplení zpracovat a vyvěsit nový PENB.
S pozdravem
M. Šimůnek, G. Krajcarová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,prosím o radu ve věci alespoň přibližného určení výkonu radiátorů typ 11 600x1200,který má výkon u teplotního spádu 90/70 1202W, jaký výkon bude mít u spádu 55/45? A to samé u rozměru 600x1800,jehož výkon je 1804W. Děkuji.
[ 24.7.17 - dotaz číslo: 83404 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
pokud máte na mysli radiátory Radik od výrobce Korado, (asi nejrozšířenější typ radiátorů u nás), tabulku výkonů najdete zde:
https://www.korado.cz/produkty/radik/radik-klasik.html#tepelny-vykon
Pro přepočet výkonů lze použít tabulku, kterou výrobce nabízí zde:
https://www.korado.cz/podpora-a-nastroje/softwary-a-konfiguratory/radik-vyber-telesa-a-prepocet-tepelnych-vykonu.html
Výkon tělesa Radik Klasik 600/1200 při teplotním spádu 55/45 °C vychází na 611 W.
Výkon tělesa Radik Klasik 600/1800 při teplotním spádu 55/45 °C vychází na 916 W.
S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
koupil jsem rodinný dům jehož součástí je na střeše instalovaná FVE 4,3kW. Datum uvedení do provozu 20.9.2012. Původní majitel čerpá zelený bonus k elektřině vyrobené z obn. zdroje a má smlouvu o připojení zařízení pro výrobu.
Licence nelze převést, ale ukončit a zažádat o novou.
Prosím, můžete poradit jak postupovat v jedn. krocích (tzn. odeslat formuláře nová žádost/ukončení na ERU, nebo jednat nějak s operátorem trhu OTE, s E.ONem o připojení, výpis z rejstř. trestů, atd)?
Děkuji
[ 19.7.17 - dotaz číslo: 83098 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
děkujeme za váš dotaz.
1/ licence:
Původní majitel musí požádat ERÚ o ukončení licence, vy si současně zažádáte o licenci. Je vhodné, aby data na sebe navazovala. Je tedy ideální podat obě žádosti současně a nechat dostatečnou časovou rezervu úřadu, než vydá rozhodnutí. Seznam potřebných dokumentů a další informace najdete zde:
http://www.eru.cz/cs/licence/casto-kladene-dotazy1#1.
2/ připojení FVE k síti
Připojení domluvíte individuálně s místním pracovištěm E.ON a využijete tohoto formuláře:
https://www.eon-distribuce.cz/dokumenty-ke-stazeni/elektrina-2/formulare-ke-stazeni/zadost-o-pripojeni-pro-vyrobce-elektriny/zadost-vyrobce-elektriny-o-pripojeni-zarizeni-k-distribucni-soustave-nn/1100122000_0217_022_9.pdf
Důležité je zajistit odečet elektroměru k datu zahájení licencované činnosti. Ideálně by datum připojení mělo být stejné, jako datum zahájení licencované činnosti. Je lepší vyhnout se dodávce do sítě v době, kdy licence ještě není platná.
3/ registrace na OTE
Poměrně složitý proces, podrobněji popsaný zde:
https://www.ote-cr.cz/poze/caste-otazky-old/registrace-vyrobcu
Přejeme hodně úspěchů!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
vybírám zdroj tepla pro rodinný dům a rád bych porovnal také provozní, reps. ekonomické, vlastnosti. Nicméně nikdy jsem nenašel, s jakou „účinností“ pracuje tepelné čerpadlo. Jde mi především o míru zapojení elektrického dohřevu. Čerpadlo je uvažováno jako jediný zdroj tepla v domě, napojený na podlahové vytápění a uvažuje pokrytí cca 70 % tepelné ztráty objektu.
Nevím tedy, jakou průměrnou roční účinnost tepelného čerpadla mohu použít při přepočtu na náklady za vytápění. Je mi jasné, že topný faktor cca 4, nebude dosažen po celý rok.
Děkuji za odpověď.
[ 19.7.17 - dotaz číslo: 83272 - téma: Vytápění, Tepelná čerpadla, geotermální energie ]
Vážený pane,
pro výpočet ekonomické efektivity tepelného čerpadla je třeba používat tzv. sezónní topný faktor (SCOP). Ten by měl odpovídat reálnému provozu. Výrobci v dokumentaci obvykle udávají topný faktor (COP) pro jmenovité hodnoty provozu, tedy pro stav, který v praxi nastává jen občas.
Pozor, SCOP závisí na zapojení TČ do systému. Zejména způsob ohřevu vody SCOP silně ovlivňuje. Je tedy vhodné, aby projektant respektoval, že TČ je hlavní zdroj tepla.
SCOP se dá zjistit z energetického štítku tepelného čerpadla.Podrobněji např. v těchto článcích:
http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/topny-faktor-scop
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/13196-parametry-pro-hodnoceni-efektivity-tepelnych-cerpadel-cop-a-scop
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/12591-energeticke-stitky-pro-tepelna-cerpadla-od-zari-2015
Dále je důležité, kdy nastává bod bivalence, tj. kdy tepelné čerpadlo přestává topit a nastupuje elektrokotel. Podle toho, jak je naprojektováno vytápění, mohou nastat 2 situace:
1/ TČ běží, současně běží i elektrokotel (pokud je vytápění rozděleno do několika okruhů, které mohou běžet nezávisle, např. okruh podlahového topení a okruh s radiátory)
2/ TČ nepracuje, protože vytápění vyžaduje vysoký teplotní spád a teplota zpátečky je vyšší, než teplota výstupní vody z TČ. Typicky jde o instalace, kdy je TČ navrženo do systému s radiátory (případně radiátory + podlahovka v jednom okruhu). Běží pouze elektrokotel.
Při správně naprojektovaném systému a velikosti tepelného čerpadla lze předpokládat, že TČ pokryje 90 až 100 % dodávky tepla na vytápění. Při špatném návrhu může TČ krýt třeba jen 60 % spotřeby a zbytek dodá elektrokotel.
Ve vašem případě nerozumíme tomu, jak je možné, že TČ bude jediným zdrojem a přitom jeho výkon je dimenzován na 70 % tepelné ztráty. Čím se bude krýt zbývajících 30 %? Doporučuji nechat si od projektanta vytápění podrobně zdůvodnit návrh a způsob provozu a regulace vytápění.
S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, při vypracování PENB kdy mám 3 podlažní bytový dům a přistaví se na něj další 2 podlaží. V domě bude nově vybudována centrální kotelna s novým vytápěním v celém domě.
Dále se změní vnitřní dispozice ve stávajících patrech a vymění se okna, jinak zůstane dům zachován.
1) mám vypracovat PENB pro 2 nová patra jako nová budova po 2015.
2) pro stávající budovu musím v tomhle případě vypracovat také PENB jako změnu stávající budovy? i když tuším, že tam bohužel nevyjde Součinitel prostupu tepla obálkou budovy.
Jak bych měl tedy postupovat?
Mockrát vám děkuji
[ 19.7.17 - dotaz číslo: 83143 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
je to tak, jak píšete.
Pro stavební povolení musíte zpracovat PENB pro celou budovu i pro novou část. Nová část musí splnit požadavky na novou budovu - viz §6 odst. 3 vyhl. č. 78/2013 Sb.
Současně musí celá budova splnit požadavky podle §6 odst. 2 vyhl. č. 78/2013 Sb.
Bude asi výhodné postupovat podle písm. c) §6 odst. 2.
To znamená, že původní část nemusí splnit požadavky na průměrný součinitel prostupu tepla, ale kotelna (a další TZB) musí splnit ukazatele energetické náročnosti - to by asi neměl být problém.
PENB pro celou budovu pak lze využít při prodeji či pronájmu bytů. PENB pro novou část se využije pouze pro účely stavebního řízení.
S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,přišlo mi vyúčtování za plyn,a je tam nedoplatek téměř 24000kč,spotřeba stoupla astronomicky a to proto že prý byl ucpané filtr v kotli,plynar se divil že mi to přes zimu vůbec topilo,podala jsem reklamaci u svého dodavatele,myslíte že mi tu reklamaci uznají?Kotel je kondenzaci,takže by měl ještě snížit spotrebu,neustále musím dopouštět bodu,může i to mít vliv na spotrebu plynu?Děkuji za odpověď.
[ 19.6.17 - dotaz číslo: 82142 - téma: Plyn, Vytápění ]
Vážená paní,
pokud byla vysoká spotřeba způsobena závadou na kotli, pak váš dodavatel plynu s tím nemá nic společného. Reklamaci vám tedy nejspíš neuzná. Zkuste se ale obrátit na dodavatele kotle, protože vám kvůli němu vznikla škoda.
Pokud je potřeba často dopouštět vodu, ukazuje to na nějaký problém ve vytápěcí soustavě. Doporučujeme nechat vytápění zkontrolovat topenářem, nejlépe nyní, mimo topnou sezónu. Dopouštění vody má na spotřebu plynu zanedbatelný vliv.
Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně úspory a vytápění bytu. Jedná se o horský apartmán velikosti 45m2. Je využíván především víkendově a výjimečně i na týdenní pobyt (cca 5x za rok). Vytápění je přímotopným sálavými panely (4ks). Za 3 měsíce nám přišel doplatek na 10000 při zálohách 2000 měsíčně. Vzhledem k tomu, že jsme tam během této doby byli pouze 20dní mi ta platba přijde neúměrně vysoká. Lze najít řešení výměnou např. na elektrokotel nebo infrapanely? Děkuji
[ 13.6.17 - dotaz číslo: 81888 - téma: Elektřina, Vytápění ]
Vážená paní,
je celkem jedno, jestli elektřinu pálíte v přímotopných tělesech nebo v kotli, spotřeba bude zhruba stejná. U sálavých panelů lze čekat troch nižší spotřebu (cca o 15 %). Zde ale může dojít ke zhoršení komfortu. Panel sálá teplo, podobně jako lampa vyzařuje světlo. Tam, kam panel "nedosvítí", bude něco jako teplotní stín, bude zde chladněji (např. pod deskou stolu), v koutech apod.
Doporučujeme vám zjistit z faktury spotřebu energie v kilowatthodinách (kWh). Pro sezónně užívaný byt 45 m2 by mohla být roční spotřeba okolo 5000 kWh. Případně se podívejte do dokumentace, kterou jste dostala při koupi bytu. Spotřeba tepla bude uvedena v projektu vytápění, nebo v Průkazu energetické náročnosti budovy. Pokud máte spotřebu výrazně vyšší, zkontrolujte si, zda bylo topení opravdu vypnuté, nebo jestli termostat neudržoval teplotu třeba na +18°C, i když jste byt neužívala.
Také si zkontroluje sazbu pro odběr elektřiny. Měla byste mít sazbu D45 nebo D47, které jsou určeny pro domácnosti s el. přímotopy. Pokud máte jinou sazbu, např. D02 (pro běžný odběr) nebo D61 (pro víkendový odběr), tak to pro vás nemusí být výhodné.
Doporučujeme vzít si fakturu a porovnat si ceny v různých tarifech na kalkulačce ERÚ: http://kalkulator.eru.cz/
Změnu sazby pak dohodnete s místním pracovištěm ČEZ, respektive E.ON.
Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
je potřeba zpracovat PENB na technologický objekt sušáren dřeva? Jinými slovy, jestli lze brát použitou energii k sušení dřeva jako ,,úpravu vnitřního prostředí'' viz. 406/2000 Sb. paragraf 2 p)?
[ 12.6.17 - dotaz číslo: 81877 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
domníváme se, že sušárna dřeva je technologická budova, v níž se energie používá pro technologické účely, nikoli pro úpravu vnitřního prostředí. Z hlediska zákona č. 406/2000 Sb. tedy nejde o budovu a povinnost zpracovat PENB se na ni nevztahuje.
Rovněž upozorňujeme, že jde o názor naší poradny. Zákon je oprávněn vykládat pouze soud, nikoli Státní energetická inspekce, Stavební úřad či kdokoli jiný. V případě sporu se tedy obraťte na soud.
S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]