Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda a příp. jak se bude v průkazu energetické náročnosti budovy započítávat, že budova odebírá elektřinu ze sítě a výrobce energie deklaruje určitý % podíl obnovitelných zdrojů. Bude se toto % počítat do obnovitelných zdrojů energie, nebo ne (vzhledem k tomu, že tato energie nebyla vyrobena uvnitř systémové hranice budovy / na hodnocené budově / na pomocných objektech sloužících hodnocené budově...)?
Děkuji za odpověď.
[ 3.5.13 - dotaz číslo: 39830 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Dobrý den,
ve zkratce: všechny údaje v PENB se počítají, fakturovaná spotřeba se zohledňuje jen minimálně.
To znamená, že dle metodiky vyhlášky č. 78/2013 Sb. se započítává elektřina vyrobená v budově, resp. na dalších objektech souvisejících s budovou (přístřešky apod.). To, že elektřina ze sítě pochází z části z obnovitelných zdrojů je zohledněno ve faktoru neobnovitelné primární energie a v emisních faktorech.
Pro výsledek hodnocení PENB tedy nemá vliv, od koho se elektřina ze sítě nakupuje - kolik obnovitelných zdrojů daný dodavatel využívá.
Dodavatele elektřiny lze kdykoli změnit, takže takovéto započtení by nemohlo mít platnost 10 let, což je platnost PENB.
Jiná je situace u dodavatele tepla, tam se podíl obn. zdrojů započítává. Ovšem zase jen paušálně, viz příloha č. 3 k vyhlášce č. 78/2013 Sb. Nezohledňuje se, zda daný dodavatel tepla využívá 5 nebo 50% obnovitelných zdrojů.
Více k tématu např. zde:
http://www.prukaznadum.cz/
http://www.prukazybudov.cz/
Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Jestliže město má ve vlastnictví budovy a pronajímá je. Pronájmy byly všechny před rokem 2013. Kdy musíme na tyto budovy vystavit energ. štítky?
Děkuji za info
[ 25.4.13 - dotaz číslo: 39694 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Dobrý den,
pokud nejde o bytové a administrativní budovy, budete PENB potřebovat až v okamžiku, kdy budete hledat nového nájemce. Dokud běží stávající smlouvy, tak PENB nepotřebujete.
Pozor, pro bytové a administrativní budovy je povinnost zpracovat PENB jiná:
Budovy s podlahovou plochou nad 1500 m2 musí mít PENB již od 1. 1. 2015, bez ohledu na to jestli se pronajímají, prodávají atd.
Budovy nad 1000 m2 musí mít PENB od 1. 1. 2017.
Budovy pod 1000 m2 musí mít PENB od 1. 1. 2019.
S pozdravem J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dá se dřevní štěpka skladovat v suterénu bytového domu, školy apod.? Existuje na skladování štěpky nějaký přepdis nebo omezení?
[ 22.4.13 - dotaz číslo: 39549 - téma: Energie z biomasy ]
Vážený pane,
dřevní štěpka je obvykle vlhká (až 50%), vyrábí se ze syrového dřeva. Takováto štěpka by se vždy měla skladovat na dobře větraném místě. Vlhká štěpka se může zapařit, v extrémním případě může dojít i ke samovznícení. Proto je vhodné sledovat teplotu uvnitř hromady štěpky a pokud možno ji občas přehodit. V každém případě ze ze štěpky uvolňuje velké množství vlhkosti, takže bychom rozhodně doporučovali takovouto štěpku v suterénu neskladovat vůbec, nebo skladovací prostory upravit (vybudovat rošt s provětráváním a zajistit větrání suterénu). Dalším významným rizikem je vznik plísní, což je na vlhkém dřevě přirozený proces. Spóry plísní by se ze suterénu mohly šířit do objektu domu, školy, což není zdravé.
V suterénu byste tedy měl skladovat pouze štěpku ze zcela suchého dřeva, např. vyrobenou z truhlářského odpadu, starých palet a jiného suchého dřeva. I tak je třeba zajistit dostatečné větrání prostor. Suterén samozřejmě nesmí být vlhký.
Další omezení pro skaldování štěpky představují požární předpisy - doporučujeme konzultaci s požárním specialistou.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné, aby se v právě dokončené novostavbě bytového domu mohla během dvou dnů bez odběru ohřát stoupačka studené vody odhadem i na více než 40°C, pakliže není někde problém s izolací vedení teplé vody?
Děkuji.
[ 19.4.13 - dotaz číslo: 39536 - téma: Ostatní ]
Dobrý den,
potrubí studené vody se v nejhorším případě může ohřát nejvýše na teplotu okolí, tj. cca 20°C. Na dálku nelze určit příčinu vašeho problému (může třeba chybět zpětný ventil na potrubí studené vody a do potrubí stoupá teplá voda ze zásobníku).
Doporučujeme vám reklamovat závadu u dodavatele.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Pěkný den.
Proč v případě výstavby nové budovy, dle zákona č.318/2012 § 7 odstavec 5 e) u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok, nemusím doložit PENB a u stejných budov již postavených musím zpětně PENB nechat vypracovat.
Děkuji a pěkný den.
[ 18.4.13 - dotaz číslo: 39496 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
PENB musíte doložit při výstavbě nové budovy, tedy i u průmyslových a zemědělských provozů se spotřebou do 700 GJ ročně. Nemusíte však splnit požadavek na energetickou náročnost, takže je jedno, jak PENB vyjde. Z tohoto důvodu celkem nemá smysl, abyste ho po vás stavební úřad vyžadoval.
Viz § 7 odst. 5:
(5) Požadavky na energetickou náročnost budovy podle odstavců 1 až 3 nemusí být splněny
a) u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2,
b) u budov, které jsou kulturní památkou, anebo nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervaci nebo památkové zóně12), pokud by s ohledem na zájmy státní památkové péče splnění některých požadavků na energetickou náročnost těchto budov výrazně změnilo jejich charakter nebo vzhled; tuto skutečnost stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek doloží závazným stanoviskem orgánu státní památkové péče,
c) u budov navrhovaných a obvykle užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely,
d) u staveb pro rodinnou rekreaci13),
e) u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok,
f) při větší změně dokončené budovy v případě, že stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek prokáže energetickým auditem, že to není technicky nebo ekonomicky vhodné s ohledem na životnost budovy a její provozní účely.
Podobně při prodeji a pronájmu nemusíte PENB zpracovávat, viz § 7a
(5) Povinnosti podle odstavců 1 až 3 se nevztahují na případy uvedené v § 7 odst. 5 písm. a), c), d) a e).
Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chci se zeptat jak se správně počítá tepelná ztráta objektu prostupem.
Konkrétně jaká plocha obvodového pláště objektu se zadává do výpočtu - vnitřní, vnější nebo jejich průměr, resp. který údaj se rovná skutečnosti.
Předem Vám děkuji za odpověď.
[ 16.4.13 - dotaz číslo: 39467 - téma: Vytápění, Ostatní ]
Vážený pane,
v zásadě lze použít jak vnitřní, tak vnější rozměry obálky budovy. V ČR (ale třeba i v Německu) se používá zásadně systém vnějších rozměrů, naopak třeba v Anglii systém vnitřních rozměrů. Metoda výpočtu je pak pokaždé odlišná a oba systémy nelze jednoduše kombinovat. Při správném použití však oba dávají správné výsledky.
V ČR tedy používejte plochu stanovenou z vnějších rozměrů. Všechny české normy jsou takto nastaveny. Systém vnějších rozměrů se používá, protože vede k výsledkům více na straně bezpečnosti v situacích, kdy se vliv tepelných vazeb zohledňuje nikoli přesně s pomocí lineárních činitelů prostupu tepla, ale jen orientačně přirážkou k součinitelům prostupu tepla konstrukcí.
Podrobnější návod k výpočtu i s odkazem na kalkulačky zde:
http://www.nazeleno.cz/energie/pocitame-tepelne-ztraty-prakticky-navod-jak-na-to.aspx
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den, resim zatepleni rekonstuovaneho objektu, zajima me reseni stavebni detailu.
V soucasnosti jsou nadokenni preklady (castecne) realizovany zeleznym I-profilem vysky 160mm, umistenym na vysku z exterieru domu. Jeho šířka tvoří vlastne vnejsi osteni okna. Tloustka zdi je jinak 30 cm (plna cihla), resp. ve vetsine objektu 40cm (tvarnice).
Velmi predbezne zatepleni uvazuji kontaktnim zpusobem z polystyrenu tl. 150-190cm napr. typ ISOVER Greywall. (V dome pocitam s rekuperaci.)
Obavam se znacneho tepelneho mostu v miste tohoto Icka.
1) Prosim o doporuceni, zda uvedeny I-profil resp. cely preklad je nutne/vhodne vymenit za nejake modernejsi reseni. Jedna se cca o 9 plastovych oken 150x150 cm.
2) Pomohla by eliminovat tepelny most tzv. predsazena montaz oken?
3) Ma v pripade vymeny za jiny preklad navic provest toto predsazeni?
4) Dum je nyni neomitnut, nevysparovan. Je nutne pred realizaci kontaktniho zatepleni jej omitnout a lepit polystyren na tuto omitku nebo lze lepit standardnim zpusobem primo na tuto,soucasnou, hrubou strukturu?
Dekuji
[ 16.4.13 - dotaz číslo: 39423 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
tepelný most tvořený okenním překladem není v konstrukci zanedbatelný. Podle vašeho popisu odhadujeme, že bez jeho potlačení dodatečnou izolací bude horní okraj okenního otvoru prochládat natolik, že hrozí kondenzace vlhkosti s následným plesnivěním. Použití větrání s rekuperací toto riziko snižuje, neboť klesá vlhkost vzduchu v domě a tím i riziko kondenzace.
V každém případě vám doporučujeme požádat vašeho projektanta, aby vám výpočtem doložil průběh teplot v místě překladu.
Vliv tepelného mostu lze vnějším zateplením dost snížit. Zateplení polystyrenem tl. 180 mm, které navrhujete, by mohlo být vhodným řešením. Obáváme se ale, že toto zateplení můžete dát na svislou stěnu (s přetažením na překlad), ale zespoda na nosník asi budete muset použít výrazně nižší tloušťku izolantu (kvůli výšce okna).
Zda pomůže "předsadit" okno, nelze bez výpočtu posoudit. Stejně tak výměna překladu např. za keramický nosník.
Tyto výpočty vám provede projektant, v rámci bezplatné poradny tyto specializované práce neprovádíme.
Inspiraci pro řešení můžete najít i v publikaci "Katalog tepelných mostů"
http://www.e-c.cz/index.php?page=order
K poslednímu dotazu: Zateplení můžete lepit na neomítnuté zdivo, pokud je dostatečně rovné; případné nerovnosti je nutno vyrovnat omítkou. Velmi doporučujeme zateplovat zdivo dostatečně vyschlé, zateplením se vysychání zdiva zpomalí. Tím dojde ke zhoršení izolačních schopností a během první zimy ke zvýšení spotřeby tepla (spotřebujete ho na odpar vody ze zdiva).
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
vlastním rodinný dům z roku 1930, dvoupodlažní s plochou 140m2, podsklepený. Dole se nacházejí dva pokoje - kuchyň, pokoj, koupelna. V horním patře dva pokoje. V roce 1975 byl zrušen komín (byl zkrácen pouze pod střechu) a byla nainstalována elektrická kamna, do dolních pokojů a do jednoho z horních pokojů. Dům potřebuje rekonstrukci. Chtěla jsem se optat, zda jste schopni mi poradit, jaký typ vytápění zvolit? Co se více doporučuje pro vytápění starších domů? Rozmýšlím mezi tepelným čerpadlem nebo kotlem na tuhá paliva. Vytápění by bylo formou podlahového topení. Momentálně jsem v počátcích zjišťování informací, tímto bych Vás chtěla moc požádat o radu.
Děkuji a přeji hezký den.
[ 13.4.13 - dotaz číslo: 39408 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
výběr optimálního topného systému se nedá udělat bez podrobnějších informací o tom jaká bude potřeba tepla po té rekunstrukci domu. Do jisté míry pak také závisí na vašich osobních preferencích a ceně vašeho času (v souvislosti s obsluhou kotle nebo přípravou paliva).
Jaká řešení tedy přicházejí v úvahu (řazeno od nejjednodušího a nepohodlnějšího řešení k těm pracnějším a levnějším):
Předem je nutno říci, že pokud máte rozumně velká okna orientovaná k jihu, tak použití podlahového vytápění vám zhorší možnost využití tepelných zisků ze slunečního záření;možné by se tedy mělo uvažovat i o topení s menší tepelnou setrvačností.
1. Elektrické přímotopné vytápění s konvektory nebo podlahovými topnými kabely (pokud byste trvala na podlahovém vytápění)- výhodou jsou relativně nízké investiční náklady, nevýhodou jsou vysoké provozní náklady pokud dům není opravdu dobře tepelně izolován.
2. Tepelné čerpadlo- náklady na vytápění jsou 3x až 4x nižší, investiční náklady vysoké.
3. Kapalný propan nebo lehký topný olej (předpokládám, že zemní plyn u vás není zaveden)-náklady budou někde mezi variantou 1.a 2. Otázkou je jak se budou ceny vyvíjet v budoucnosti (některé prognózy jsou nepříznivé).
4.Kotel na pelety - ten již má trochu větší nároky na obsluhu, ale stále je to komfortní topení a je možné, že by na něj šlo při té rekonstrukci získat nějakou dotaci či bonus(viz http://www.nova-zelenausporam-dotace.cz/index.php/program-nova-zelena-usporam).
5.Kotel na dřevo + alumulační nádrž+ elektrická topná vložka a vhodný el.tarif (nejspíš 8hod akumulační) - vzhledem k novým požadavkům na emisní třídy kotlů lze uvažovat jen o kotli na pyrolyzní spalování dřeva, který splní požadavky emisní třídy č.3 (http://vytapeni.tzb-
info.cz/ochrana-ovzdusi/9536-emise-prachu-z-malych-spalovacich-zarizeni-na-tuha-paliva-a-metody-jejich-stanoveni). Jde také o obnovitelný nízkoemisní zdroj a tudíž možnost je zde eventuelní možnost dotace. Pokud máte k dispozici relativně levné dřevo a nevadí vám práce s jeho přípravou tak je to systém s relativně nízkými provozními náklady a přitom rozumně komfortní (elektřina se postará o temperování domu když tam nejste nebo nechcete topit v kotli).
6. Kotel na uhlí s automatickým přidáváním paliva- tohle řešení se používá spíše tam kde je potřeba tepla velká a asi není moc "ekologické" (těžba uhlí, emise SO2 a pod.). Je také otázka jak se vlastně bude vyvíjet cena uhlí a případné daně na něj uvalené.
Předpokládejme, že při rekonstrukci provedete tepelné izolace minimálně tak abyste splnila doporučení platné normy (http://stavba.tzb-
info.cz/tabulky-a-vypocty/136-normove-hodnoty-soucinitele-prostupu-tepla-un-20-jednotlivych-konstrukci-dle-csn-73-0540-2-2011-tepelna-ochrana-budov-cast-2-pozadavky).
V takto izolovaném domě bude potřeba tepla na vytápění podstatně nižší než před rekonstrukcí, nicméně stále ještě tak vysoká, že stojí za to uvažovat o tepelném čerpadle. Pokud byste při rekonstrukci dokázala snížit tepelné ztráty až někam na úroveň nízkoenergetického domu, pak by bylo možné eventuelně uvažovat i o elektrickém přímotopném vytápění. Rozhodnout co je lepší se ale dá jen výpočtem. Nejlepší odpověď na to jak při rekonstrukci optimálně rozdělit náklady mezi investici do zateplení a do vytápěcího systému vám může dát například Energeticko-ekonomická optimalizace projektu (rekonstrukce) domu
(http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov), která umožňuje výběr optimální varianty řešení z hlediska energetické bilance budovy i z hlediska návratnosti investice a optimalizace provozních nákladů.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
Poznámka od K.M.- já jsem před dávnými lety udělal dobrou zkušenost s akumulační nádrží s pomocnou el. topnou vložkou k běžnému kotli Dakon.Pak jsem přešel na plyn. Nyní se k tomu chci vrátit, koupím pyrolyzní kotel 18kW nádrž 1000 litrů a nechám k tomu jako doplněk
plynový kotel (k elektřině se již vracet nebudu když už jej mám).Můj dům z r.1936 je zhruba stejně velký jako váš a je celkem rozumně zateplený- roční spotřeba energie na topení + TUV je asi 15MWh). Osobně považuji vytápění kde se používá dřevo jako relativně levný zdroj
energie (který navíc máme uložený do zásoby) a potom plyn nebo elektřina (energie, která nám do domu přitéká a umožňuje bezobslužné topení) za výhodný a bezpečný systém v nejistých časech jako jsou ty dnešní. Pokud byste měla nějaké dotazy k tomuto tématu, můžete mi
zavolat na 603731139
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Pěkný den,
pronajímáme opravárenské, výrobní a skladové prostory. Všechny vytápěné nebo temperované. Je potřeba mít pro tyto prostory vypracovaný PENB?
[ 8.4.13 - dotaz číslo: 39285 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
podle zákona 406/2000 Sb. musíte PENB předložit při pronájmu CELÉ budovy a to již od 1. 1. 2013.
Pokud pronajímáte jen část budovy, pak musíte mít PENB až od 1.1.2016.
Povinnost se týká budov, kde se "používá energie k úpravě vnitřního prostředí", tj. nejen vytápění, ale i chlazení, případně větrání a zvlhčování vzduchu.
Údaje o energetické náročnosti z PENB musíte uvádět při nabídce pronájmu (v inzerci), zájemci o pronájem musíte PENB ukázat a při podpisu smlouvy mu předat PENB nebo jeho ověřenou kopii.
To znamená, že dokud v budovách běží stávající nájmy, PENB nemusíte mít. Teprve ve chvíli, kdy budete hledat nového nájemce je PENB nezbytný.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
v souvislosti s medializací povinnosti zajišťovat pro budovy průkazy energetické náročnosti (tzv. energetické štítky) bych měl jako vlastník rodinného domu dotaz, jak si ustanovení příslušných předpisů vykládat. Když jsem nahlédl do zákona o hospodaření s energiemi, dovodil jsem si, že jako vlastník rodinného domu s podlahovou plochou (vč. bezprostředně přiléhajících staveb) do 350 m2 jsem povinen zajistit energetický štítek:
(i) v případě jeho prodeje či pronájmu již dnes, přičemž je irelevantní, zda půjde o prodej či pronájem jiné nepodnikající fyzické osobě, podnikateli či komukoli jinému;
(ii) v případě výraznějších stavebních úprav od 1.1.2018;
(iii) v ostatních případech do konce roku 2018, přičemž je irelevantní, zda dům pouze vlastním a je neobývaný či jej obývám.
V případě porušení této povinnosti sice nájemní smlouva ani prodej nebude neplatný ani neúčinný, ale přijde-li na toto pochybení dozorový orgán, hrozí mi pokuta až 100.000 Kč, přičemž na rozdíl od pochybení právnických osob není u nepodnikající fyzické osoby stanovena lhůta pro zánik odpovědnosti za správní delikt.
Můžete mi prosím potvrdit či opravit mé shora uvedené závěry? Nerad bych se dostal do rozporu se zákonem, zároveň bych ale nerad platil nesmyslné projekty, jejichž cena dle zpráv z internetu není zanedbatelná.
Je nějaká šance, že tato v podstatě ekologická daň uvalená na vlastníky rodinných domů v rozumné době zmizí z našeho právního řádu nebo ho už bude zaplevelovat napořád?
Předem moc děkuji a přeji Vám krásný den.
[ 4.4.13 - dotaz číslo: 39271 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane, děkujeme za vaše dotazy.
K jednotlivým otázkám: PENB jste povinen zajistit:
(i) v případě jeho prodeje či pronájmu již dnes, přičemž je irelevantní, zda půjde o prodej či pronájem jiné nepodnikající fyzické osobě, podnikateli či komukoli jinému;
ANO
Smyslem této povinnosti je informovat "spotřebitele" - zájemce o nemovitost - o energetické náročnosti budovy. Podobně jako když kupujete auto (nebo si ho půjčujete) zajímá vás jeho spotřeba. PENB by měl zajistit, že kupující/nájemce dostane objektivní informaci.
(ii) v případě výraznějších stavebních úprav od 1.1.2018;
ANO, ale ne od roku 2018, ale už od roku 2009
Smyslem této povinnosti je donutit majitele nemovitostí, aby rekonstrukci udělali "pořádně", tj. tak aby rekonstrukce přinesla i energetické úspory. Proč se stát zajímá o kvalitu soukromých staveb? Na našem území již v roce 1548 začal platit stavební řád, který určoval jak se má stavět. Intenzivněji se stavební řády začaly používat za rakousko-uherské monarchie, a poddaným bylo nařizováno například to, aby komíny stavěli z kamene a ne za dřeva, neboť od požárů takto vzniklých leckdy shořela celá vesnice. Škodu utrpěli i ti, kdo za nic nemohli. Výnos z daní v takovém místě byl pro panovníka pro mizerný. Obdobně současný předpis směřující k tomu, aby domy spotřebovaly málo energie, prospívá celé společnosti, neboť snižuje produkci emisí, dovoz plynu a (přepracovaného) jaderného paliva. Majitel nemovitosti, který neutratí tolik za vytápění, může více utrácet za jiné věci, utrácet, čímž podpoří domácí ekonomiku.
(iii) v ostatních případech do konce roku 2018, přičemž je irelevantní, zda dům pouze vlastním a je neobývaný či jej obývám.
NE
Tato povinnost platí pro bytové domy (platí pro bytové a administrativní budovy). Rodinný dům potřebuje PENB jen ve výše uvedených případech.
Přejeme příjemné bydlení a pravdivé zprávy v novinách!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den vážení poradci,
předně Vám děkuji za velmi rychlé a věcné odpovědi na mé předchozí dotazy.
Můj dnešní dotaz se týká problematiky možnosti výskytu baktérií a zápachu v rozvodech vzduchu rekuperačního větrání vč. zemního výměníku, resp. hlavně toho jestli tato technologie větrání je vůbec nějak od výše uvedeného účinně vyčistitelná. A pokud ano tak jakým způsobem, jak často je to třeba udělat a za kolik asi peněz.
Předem Vám děkuji za odpověď.
[ 2.4.13 - dotaz číslo: 39213 - téma: Větrání a rekuperace ]
Vážený pane,
zemní výměník tepla (ZVT) by se vždy měl navrhovat jako čistitelný. Například se při montáži protáhne potrubím lanko. Čištění se pak provádí například pomocí molitanového "míčku", který se protahuje potrubím pomocí tohoto lanka. Čištění se provádí 1x nebo 2x ročně (před zahájením topné sezóny, případně před zahájením "chladicí" sezóny, kdy ZVT slouží k ochlazování přiváděného vzduchu).
Prevencí pro růst bakterií, případně plísní, je v první řadě vyspádování ZVT tak, aby se nikde nehromadil kondenzát (ke kondenzaci dochází zejména v létě, v chladicím režimu). Případně aby mohla odtékat dešťová voda, která se do ZVT výjimečně dostane. Další podmínkou je filtrace vzduchu na vstupu do ZVT, aby se maximálně snížilo usazování prachu v potrubí; nutné je také zabránit drobným živočichům, aby si v ZVT nehledali úkryt.
Na trhu existuje i speciální potrubí pro ZVT s antibakteriální úpravou; je však dražší než běžně používané plastové kanalizační potrubí. Samozřejmě nikdy se pro ZVT nesmí použít "husí krk", protože takové potrubí se vyčistit nedá.
Více o ZVT například zde:
http://www.ekowatt.cz/uspory/zisk-ze-zemniho-vymeniku-tepla.shtml
http://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-rodinnych-domu/9501-novy-experimentalni-vymenik-tepla-fsi-vut
http://www.klimatizace.eu/zemni-registr-pro-rekuperaci.html
http://www.prima-klima.cz/admin/admin_cont/upload/pages_files/09_05_03_zemni_vymenik_tepla[1].pdf
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
rád bych zjistil návratnost zateplení panelové budovy. Jedná se o 40 let starý panelový dům v Mělníce. Předběžná nabídka firem je okolo 8 000 000 Kč.
[ 2.4.13 - dotaz číslo: 39173 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
návratnost zateplení se běžně pohybuje od 20 do 40 let. Z toho, co uvádíte, není možné přesněji návratnost stanovit. Záleží to na ceně tepla, kterou dnes platíte. Tu snadno zjistíte z faktury. Návratnost zateplení také závisí na tom, kolik tepla vám ušetří (závisí to hodně na tloušťce zateplení). Požádejte projektanta zateplení, aby vám vypočítal úsporu tepla. Měl by vám také doložit, že zvolená tloušťka zateplení je optimální - že izolace není zbytečně moc ani příliš málo. Je dobré si uvědomit, že dvojnásobná tloušťka izolace neznamená dvojnásobnou cenu zateplení! Také se vyplatí myslet dopředu: před 10-ti lety se běžně zateplovalo s použitím 5-6 cm polystyrenu, dnes se používá dvojnásobná tloušťka. Chcete, aby vaše zateplení bylo za pár let zastaralé? Vývoj směřuje k tloušťkám 20 cm a více.
neuvádíte také, co všechno je zahrnuto v nabízené ceně. Někdy jsou tam náklady, které se zateplením příliš nesouvisí, jako je oprava poškozených částí fasády, sanace zkorodované výztuže panelů, stříšky nad balkóny, nové okapy a podobně. Tyto věci by dům potřeboval tak jako tak, čili je třeba je odečíst.
Doporučujeme nezateplovat dům, pokud si nejste jisti, že zateplení je navrženo správně (optimální tloušťka izolantu), jsou vyřešeny detaily zateplení (osazení oken, napojení balkónů a podobně).
Přejme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
roční spotřeba plynu 3000m3, cca 55.000,- kč,použita na vytápění+ohřev teplé vody.
V letním období bych chtěla použít k ohřevu teplé vody/ tím vypnout plyn. kotel/ bojler na nízký tarif 100 l objem. Stávající záloha na el. energii je 1400kč/měsíc. dodavatelé jsou rwe a čez.Ráda bych se zeptala, jestli toto řešení má vůbec cenu udělat, a o kolik by se mi ev. zvedly zálohy na el. energii.Přineslo by toto řešení úsporu - zima kotel, léto bojler?Omlouvám se za neerudovaný dotaz. Děkuji václavíková
[ 29.3.13 - dotaz číslo: 39128 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážená paní,
Pokud máte rozumně účinný a správně dimenzovaný kotel a vaše spotřeba elektřiny není zas tak moc velká (zmíněných 1400kč/měsíc) tak to vypadá, že byste asi nedosáhla nějaké výrazné úspory. Teplo z elektřiny v akumulační (8hodin) sazbě je zhruba o 30 až 40% dražší než teplo z plynu. Pokud je účinnost toho plynového ohřevu vody v letním období malá (třeba proto, že jde o průtokový ohřev malých množství vody a dlouhé potrubí od kotle k nejčastěji používaným výtokům (dřez v kuchyni či umývadlo v koupelně), tak by se nějaké úspory možná dosáhnout dalo. Pro kvalifikované rozhodnutí je ale třeba mít více informací. Aby bylo možno provést alespoň orientační výpočet tak by bylo třeba alespoň přibližně odhadnout kolik tepla spotřebujete na ohřev vody. Pokud si zapisujete stavy plynoměru tak dokážete tedy dohledat jakou spotřebu plynu máte v období kdy se netopí. Pokud například bude spotřeba za 2 měsíce v období mimo topnou sezónu (v době kdy nejste na dovolené) třeba 80m3, pak lze předpokládat, že za rok spotřebujete na ohřev vody přibližně 6x80m3 plynu (voda se ohřívá po celý rok zhruba stejně). Pak je třeba nějak odhadnout průměrnou účinnost ohřevu vody nebo spotřebu teplé vody a její průměrnou teplotu (to je docela problém, pokud nemáte vodoměr na teplou vodu). Také se hodí znát jakou část elektřiny
můžete spotřebovávat v době platnosti nízkého tarifu (v tomto případě to bude asi 8hod denně). Čím více spotřeby elektřiny dokážete přesunout do nižší sazby, tím více na ní ušetříte. Do výpočtu pochopitelně vstupují i pořizovací náklady na ten elektrický zásobníkový ohřívač a elektrický přívod k němu. Teprve na základě toho lze pak provést přibližný výpočet, který ukáže zda se to vyplatí a jaká bude návratnost té investice.
Pokud chcete můžete mi zavolat a poskytnout více informací o vašem kotli, letní spotřebě plynu a rozvodech vody a třeba se nám podaří se dopracovat k nějakému
odhadu.
S pozdravem,
Mgr.K.Murtinger
tel.603731139
[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den
Potřebuju poradit musím vyměnit starý bojler za nový . Potřebuju velikost 80 litru a co nejúspornější. A popřípadně Alspon B energetická třída
Děkuji
[ 27.3.13 - dotaz číslo: 39125 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážený pane,
předpokládáme, že se jedná o elektrický zásobníkový ohřívač vody. Pokud by šlo o plynový přímotopný ohřívač, tak tam to s tepelnými ztrátami a třídami účinnosti není tak jednoduché, málokdo je udává.
Pokud jde o tepelné ztráty elektrických ohřívačů, tak třídě A odpovídají tepelné ztráty Q24 v hodnotě méně než 5 Wh/(l.den) (http://panelovedomy.ekowatt.cz/tepla-voda/39-tepelne-ztraty-pripravy-teple-vody) . Třídě B pak 5-7Wh/(l.den). Pro váš 80 litrový ohřívač to tedy znamená tepelné ztráty od méně než 0,4kWh/den po 0,56kWh/den respektive 150 až 200kWh za rok což je při 8 hod akumulační sazbě přibližně 300 až 500Kč/rok.
Ohřívače s objemem 80 litrů v energetické třídě A se na trhu zjevně moc nevyskytují, alespoň nám se je nepodařilo najít (čím menší je totiž objem , tím jsou relativní tepelné ztráty větší; u 100 litrových zásobníků se už do třídy A vejde více výrobků).Ve třídě B již něco existuje, viz http://ohrivace-vody.heureka.cz/ , http://www.nejlepsiceny.cz/bojlery/drazice-okhe-80.html.
Vzhledem k tomu, že různá řídící elektronika je dnes levná, tak někteří výrobci nabízejí "inteligentní" ohřívače, které mohou ušetřit nějakou elektřinu tím, že teplotu ohřevu přizpůsobí potřebám (viz např. http://www.eon.cz/file/edee/cs/domacnosti/vyhody-a-bonusy-od-eon/eon-produkty-drazice.pdf nebo
http://www.tatramat.cz/?page=elektricke-ohrivace-vody-eo-30-el-eo-50-el-eo-80-el-eo-100-el-eo-120-el-eo-150-el. Cena takovýchto ohřívačů je ale o něco vyšší.
Pokud používáte k vytápění jinou energii než elektřinu, pak by možná lepším řešením bylo použít kombinovaný zásobníkový ohřívač. Ve třídě B je například
http://ohrivace-vody.heureka.cz/tatramat-ovk-81-p/specifikace/#section). Pokud topíte elektřinou, tak by bylo možné uvažovat i o instalaci solárního systému na ohřev vody (pokud k tomu máte podmínky).
S pozdravem, Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Naše bytové spol.vlastníků,chce provézt zateplení budovy.Co je pro nás výhodnější-najmout si projektanta,který nám dodá hotový projekt,nebo oslovit některou z firem,které se přímo "podbízejí",že provedou zateplení?
[ 27.3.13 - dotaz číslo: 39126 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
v první řadě byste si jako SVJ měli ujasnit, co od zateplení čekáte. Pokud chcete za své peníze získat maximum, je vhodné nechat si zpracovat nějakou energetickou studii, která porovná různé možnosti zateplení a vyčíslí jejich ekonomický přínos. To projektant běžně nedělá - ten jen splní vaše zadání "chceme zateplení s X cm polystyrenu". Bez optimalizačního výpočtu se vám může stát, že zateplení bude zbytečně drahé nebo bude šetřit příliš málo energie.
V rámci projektu je vhodné zpracovat i řešení detailů (zateplení balkónů, osazení oken atd.). Řešit tyto problémy na místě není ideální. Platí, že 1 Kč ušetřená na projektu stojí na stavbě 10 Kč. Projektant vám zajistí i autorský dozor, tj. bude kontrolovat kvalitu stavby. V případě, že si vše objednáte u jednoho dodavatele, bude kontrola kvality horší. V každém případě je vhodné zajistit i nezávislý stavební dozor, který bude stavbu kontrlovat - v žádném případě by to neměl být někdo spojený s dodavatelem! Musí stát na vaší straně.
Při výběru dodavatele si vyžádejte reference a u firmy s nejlepší nabídkou si několik z nich osobně ověřte - strávíte tím půl dne. Může vám to ušetřit mnoho času a nervů při případné reklamaci. To platí i při výběru projektanta.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
rád bych zeptal na váš pohled na problematiku vymezení "budovy" pro PENB. Jako předseda společenství vlastníků poměrně velkého domu bych rád zpracoval a dobrovolně i vyvěsil PENB. Problém však je v tom, blok (i SVJ) se skládá z 12 vchodů. V minulých odpovědích jsem našel odkaz na katastrální zákon a katastr obecně. Co je ale chápáno jako samostatná budova? Může nastat případ, že budova bude mít 1 číslo popisné a 12 orientačních, stejně tak může mít 12 popisných i orientačních. Co je tedy závazné pro PENB - unikátní popisné, orientační nebo stavební vymezení obálky (celý blok dohromady)?
[ 20.3.13 - dotaz číslo: 38997 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
budova je definována v zákoně č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky. Definice budovy je uvedena v § 27 písm. i) katastrálního zákona. Budovou se rozumí nadzemní stavba, která je uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. I když to na první pohled není vidět, i bloky panelových domů sestávají z několika oddělených budov - "vchodů", které jsou oddělené bočními stěnami.
Podívejte se do katastru nemovitostí, jak je vaše budova zapsána. I když jde o blok domů s několika "vchody", obvykle má každý "vchod" vlastní číslo popisné. Je celkem běžné, že v rámci bloku má každý "vchod" jiného majitele (SVJ). V takovém případě se PENB zpracovává pro každý "vchod" zvlášť.
Pokud je celý blok s několika vchody veden v katastru nemovitostí jako jedna budova s jedním vlastníkem, pak tento vlastník (SVJ) může PENB zpracovat pro celou budovu, bez ohledu na to, kolik je v ní "vchodů". PENB samozřejmě můžete pak vyvěsit v každém "vchodu" zvlášť.
Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
jakym zpusobem vyresit izolaci SDK stropu v jednopodlaznim RD, kde nad izolaci je pouze nevytapena puda? Jedna se mi predevsim o prechod mezi izolaci a obvodovym zdivem (prechod). Zda se mi toto misto jako velke riziko vzniku tepelneho mostu. Dekuji za Vas komentar.
[ 18.3.13 - dotaz číslo: 38902 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
praktické provedení záleží na tom zda to teprve budete stavět, nebo zda jde o rekonstrukci (zlepšení) existující tepelné izolace a také na tom zda se bude půda nějak používat.
Pokud se dům bude teprve stavět, tak to vyřeší projektant, vy si jen zkontrolujete aby byla navržená izolace dostatečně silná t.j. řekněme 30 až 40cm minerální vaty (mělo by to být zhruba izolace pro pasivní standard; v jednopodlaznim RD jde o relativně velkou plochu).
Pokud je dům už postavený a strop nějak (relativně málo) zaizolován, tak je vhodné položit další vrstvu izolace na podlahu půdy a přetáhnout ji i přes horní stranu obvodových stěn. Někde je to ale docela problém kvůli trámům, které na té stěně leží. POZOR izolace by na okrajích neměla sahat až na tašky, pod nimi by měla zůstat odvětraná mezera. Pokud se půda nebude využívat jako úložný prostor, stačí nad izolaci položit jen nějaké lávky na špalících, které umožní dostat se k výlezu. Též je možné použít zafoukání minerálními (MAGMARELAX) nebo celulózovými vlákny (Climatizer, Templan a pod.). Podívejte se např. na http://stavba.tzb-info.cz/podlahy/7611-nova-podlaha-pudy-za-bezkonkurencni-cenu nebo http://www.drevoastavby.cz/cs/drevostavby-archiv/stavba/konstrukce/1669-systemove-reseni-celulozove-izolace, tam najdete nějakou inspiraci). Pokud budete zafoukávat i přes vrchní stranu obvodových stěn, je třeba udělat zábrany, aby se materiál nedotýkal střešních tašek a aby podél nich zůstala odvětraná mezera.
Další možnost je nástřik polyuretanové izolační pěny na horní stranu obvodových stěn a trámy na nich položené; je to dražší, ale bude to držet, nebude se to sesouvat tam kam nemá a dostane se i do různých mezer a rohů (viz např. např.http://www.pur.cz/ nebo http://www.pur.cz/, http://www.zatepleni-podkrovi.cz/ ).
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
P.S.
Bez podrobnější znalosti toho jak ten krov a podlaha půdy vypadá se asi k tomu nedá nic víc napsat. Pokud chcete můžete mi zavolat (tel.603731139) a můžeme se si o
těch možnostech popovídat podrobněji. K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den
prosím zdvořile o tuto informaci. Máme rodinný domek a chtěli bychom dát na střechu panely na výrobu elektřiny a na výtápění použít tepelné čerpadlo. Je to dobré takto udělat, nebo se již vyrábí něco jiného.
Děkuji a přeji hezký den
[ 18.3.13 - dotaz číslo: 38920 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážená paní,
pro získání tepla ze slunce můžete použít termické solární panely (kolektory), které mohou ohřívat vodu a případně i přitápět. Existují systémy, kdy tepelné čerpadlo využívá teplo získané solárním systémem (pokud je slunečního záření dost, teplo se využívá přímo, tepelné čerpadlo se nezapíná).
Více viz např zde:
http://www.tzb-info.cz/3999-tepelne-cerpadlo-a-aktivni-solarni-system-v-kombinovanem-provozu-i
Nevýhodou je to, že investiční náklady na tento systém jsou poměrně vysoké. Obvykle je levnější a ekonomicky výhodnější pořídit vytápění pouze s TČ, bez solárního systému. Slunce svítí zadarmo, ale teplo ze slunce zadarmo není. Při zvážení vstupní investice a provozních nákladů vychází cena získaného tepla okolo 2,0 Kč/kWh. Přitom tepelné čerpadlo vám dodá teplo v ceně okolo 1,0 Kč/kWh, tedy levněji.
Je možná i vámi zmiňovaná kombinace fotovoltaického systému a tepelného čerpadla. Díky nízké ceně fotovoltaiky vychází náklady na elektřinu získanou ze slunečního záření okolo 2,6 Kč/kWh. Pokud budete mít tepelné čerpadlo, můžete získat tarif D 55, kde je cena elektřiny v nízkém tarifu (NT) cca 2,60 Kč/kWh (podle toho, jakého dodavatele si zvolíte). Ze slunce tedy dostanete elektřinu zhruba za stejnou cenu, jako ji nakoupíte ze sítě.
Navíc (při instalaci v roce 2013) máte nárok na zelené bonusy, které vám vyplatí Operátor trhu s elektřinou, a.s. za veškerou elektřinu vyrobenou ve fotovoltaické elektrárně. Bonus je 2,86 Kč/kWh, pokud elektrárnu spustíte do provozu do 30. 6. 2013, resp. 2,44 Kč/kWh (pro FVE spuštěnou do 31. 12. 2013).
(platí pro elektrárnu s výkonem do 5 kW).
Díky tomu je ekonomicky výhodné elektřinou ze slunce topit, protože stát vám za to zaplatí. Nevýhodou je pouze administrativa s tím spojená; provoz elektrárny je podnikatelskou činností, což sebou nese různé povinnosti. To u solárního termického systému neexistuje.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosím o vysvětlení pojmu "budovy používané orgány veřejné moci" z novely č.318/2012 zákona 406/2000Sb. Patří mezi ně také budovy v majetku obce (školy, kulturní domy, sportovní zařízení...atd.). K jakému termínu musí mít zpracovaný PENB.
Děkuji
[ 18.3.13 - dotaz číslo: 38941 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
pojem "orgán veřejné moci" je nepřímo definován v zákoně č. 300/2008 Sb., viz:
http://www.egonov.cz/sluzby/analyzy/organy-verejne-moci-obce-mesta-kraje-stat.html
Pro budovy vlastněné a užívané „orgány veřejné moci“ podle zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. platí povinnost zpracovat PENB do 30.6.2013. To platí pro budovy s podlahovou plochou nad 500 m2, menší budovy nad 250 m2 mají termín do 30.6.2015. PENB musí být navíc vyvěšený u vchodu nebo ve vstupním prostoru.
V praxi to znamená, že u budov vlastněných a užívaných obcí (městem) je tato povinnost. Platí to i pro budovy vlastněné a užívané třeba samostatnou společností, která je plně vlastněná obcí (např. Technické služby).
Více viz:
http://www.prukaznadum.cz/
http://www.prukazybudov.cz/
S pozdravem J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
V roce 2010 jsem nechal zateplit svůj řadový rodinný domek, tak aby vyhověl podmínkám dotace Zelená úsporám a bylo možno čerpat dotaci. Domek je vytápěn elektrickým přímotopem.
Nyní uvažuji o instalaci tepelného čerpadla vzduch voda. Mám dotaz zda je vyhlášen nějaký dotační program na instalace tepelných čerpadel do rodinných domků. Případně na koho se obrátit na zpracování projektu i provedení dodávky.
Děkuji.
[ 13.3.13 - dotaz číslo: 38893 - téma: Dotace a financování projektů ]
Vážený pane,
v současnosti není k dispozici dotační program na celostátní úrovni. Program Nová zelená úsporám s podporou zdrojů uvažuje, nicméně podrobnosti zatím nebyly oznámeny. Doporučuji vám počkat na plné zveřejnění programu (to se očekává v létě tohoto roku).
http://www.tzb-info.cz/zelena-usporam-na-tzb-info/9562-nova-zelena-usporam-aktualne
V Praze je možné získat dotaci na tepelné čerpadlo z programu Čistá energie Praha. Pro rok 2013 nebyl dosud vyhlášen, zveřejnění se očekává v nejbližší době. V roce 2012 bylo možno získat až 80 tis. Kč na tepelné čerpadlo. O dotaci je nutno požádat krátce po uvedení zdroje do provozu. Sledujte web magistrátu:
http://envis.praha-mesto.cz/(sr4w3n55ris3sj55ecil0x45)/zdroj.aspx?typ=2&Id=86362&sh=1580215155
Projekt rekonstrukce vám může zpracovat dodavatel TČ.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]