EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den vážení poradci,

pokud se nepletu, tak při použití dnešních stavebních materiálů je možné u RD o ploše do 100m² docílit celkové tepelné ztráty prostupem 4-5kW.
Můj dotaz zní, kolik asi procent je třeba připočíst na tepelnou ztrátu infiltrací - při použití kvalitních oken a dveří a t.z. větráním.

Předem vám děkuji za odpověď.

[ 13.3.13 - dotaz číslo: 38896 - téma: Větrání a rekuperace ]

Dobrý den,
tepelná ztráta infiltrací závisí na těsnosti použitých oken a dveří a dalších faktorech. Současná okna těsní poměrně dobře, takže objem vzduchu který se do domu dostane infiltrací je poměrně malý. Obvykle výrazně menší, než by bylo potřeba pro zajištění zdravého prostředí pro lidi v domě. Bohužel mnoho moderních budov má z tohoto hlediska špatné vnitřní prostředí, protože infiltrace pro vyvětrání nestačí a lidé v domě zapomínají otevírat okna.

Z hygienického hlediska je potřeba přivádět do domu na osobu 25 m3/hodinu (minimálně 15 m3/h). Pro dům kde jsou 4 osoby je tedy potřeba počítat nejméně 100 m3/h, což odpovídá tepelné ztrátě cca 1,2 kW.

Jinou možností je uvažovat větrání na základě intenzity výměny vzduchu v místnosti. Ta se doporučuje 0,7 až 0,5/h při pobytu osob, mimo pobyt osob 0,3 až 0,1 /h. Pro obývaný dům s plochou 100 m2 (tj. objem cca 280 m3) větraný s intenzitou 0,5/h pak vychází tepelná ztráta cca 3,5 kW.

Více o větrání obytných budov v tomto článku:
http://vetrani.tzb-info.cz/normy-a-pravni-predpisy-vetrani-klimatizace/8239-pozadavky-na-vetrani-obytnych-budov-dle-csn-en-15-665-z1

S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím o radu. Máme v úmyslu rekonstruovat byt o výměře 45m čverečních s výškou stropu 2,6m (117m krychlových). Jedná se mi o vhodnost a doporučení plynového kotle pro 2 radiátory a žebřík do koupelny. Byt je umístěn v přízemí v 6tipodlažním domě (počítám jedno podlaží na úrovni sklepů a jedno podlaží na úrovni půdy - byla provedena půdní vestavba). Kotel bude umístěn ve velmi malé místnosti - uprostřed bytu. Jednu ze čtyř stěn tvoří komínová zeď a za další stěnou je světlík. Kotel by měl sloužit k vytápění, ohřevu vody a vaření. Můžete mi prosím doporučit nějaký nízkokapacitní kotel, který by odpovídal velikosti vytápěného prostoru ?(kdysi mi radili, že pokud neodpovídá kapacita kotle prostoru a kotel není vytížen, ničí se, a že jsou vhodnější WAW, ale ty nechceme). Řemeslník mi nabízí plynový kondenzační kotel Viessmann-Vitodens 100 s průtokovým ohřevem TUV. Je to vhodná volba? Děkuji předem za odpověď.
[ 13.3.13 - dotaz číslo: 38884 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
jako nezávislá poradna vám nemůžeme doporučovat konkrétní výrobky. Měla byste si pořídit kotel, jehož výkon bude odpovídat potřebě vytápění vašeho bytu. Není vhodné, aby byl kotel příliš velký, pak má horší provozní parametry. Pro byt vaší velikosti by měl stačit kotel okolo 5 kW - takto malých kotlů na trhu mnoho není. Nabízený kotel Viessmann-Vitodens 100 má výkon 9 až 24 kW, což je příliš. Na trhu jsou kotle s výkonem od 4 kW - doporučil bych vám zvolit takovouto velikost. Nemusíte mít obavy, že kotel bude mít moc malý výkon, hranice 4 kW je spodní.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Naše firma hledá nejvhodnější zdroj pro kompletní vytápění objektu statku u Buštěhradu, zastavěná plocha cca 3500m2. V objektu bude truhlárna, autoservis, myčka aut, kancelář a 4 bytové jednotky. Nyní je objekt vytápěn lokálně. Pro doplnění - firma bude zaměstnávat handicapované osoby. Jaké jsou nejvhodnější možnosti alternativních zdrojů topení s ohledem na výši nákladů s přihlédnutím k možnostem získání dotací z některého programu (ESF, EFECT) ? Předem děkuji za odpověď.
[ 12.3.13 - dotaz číslo: 38839 - téma: Vytápění, Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
vzhledem k tomu, že v objektu má být truhlárna, doporučujeme vytápění dřevem. Z provozu asi nebude dost odpadního materiálu pro vytápění celého objektu, ale alespoň část spotřeby takto můžete pokrýt. Můžete pro vytápění použít i tepelné čerpadlo - tomu je však nutné přizpůsobit vytápěcí systém objektu (je vhodné použít nízkoteplotní systém). Dalším zdrojem může teoreticky být solární sytém, který bude pro objekt ohřívat vodu. Bohužel, bez dotace je termický solární systém obvykle dost drahý, takže se vyplatí jen poměrně výjimečně. určitě doporučujeme instalovat fotovoltaický systém, který může z části pokrýt spotřebu elektřiny v objektu. Elektřina ze slunce je obvykle levnější než ze zásuvky - je ale systém správně dimenzovat.
Pro správné rozhodnutí by asi bylo dobré nechat si zpracovat studii, která porovná investiční a provozní náklady na různé technologie - vy si pak vyberete tu pro vás nejlepší. Pokud si necháte radit jen od jednoho dodavatele, nemusíte dostat nezávislé a objektivní informace.
V dohledné době nejsou k dispozici žádné dotační programy, peníze z evropských fondů dosud nejsou rozděleny. Zbývá tedy jen program EFEKT (https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/37410), pro rok 2013 se již žádosti nepřijímají, takže musíte počkat na program pro rok 2014. Obecně se nepodporují fotovoltaické systémy, neboť jsou ekonomcky efektivní i bez dotace. U ostatních zdrojů je hodnotí mj. úspora CO2, takže větší šanci mají kotle na dřevo a solární termické systémy oproti třeba tepelným čerpadlům.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den, chystam se na vystavbu zdeneho jednopodlazniho RD domu s vaznikovou strechou a zavesenym SDK podhledem. Resim ale optimalni tloustku izolaci kterou do stropu ulozit. Osobne jsem navrhoval 40cm, ale projektant mne zrazuje a rika, ze to neni optimalni/ekonomicke. Jeho navrh je pouze 30cm. Podobny problem resime s podlahou. Moje predstava je 20cm do podlahy, ale projektant hovori o 12cm. A posledni cast meho dotazu smeruje k idealni skladbe obvodovych sten, kde mam v tuto chvili dve varianty. 1.varianta:Porotherm 44P+D + 10cm polystyrenu. 2.varianta: Porothemrm 38P+D + 20cm polystyrenu.
[ 12.3.13 - dotaz číslo: 38838 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.
Efektivitu tepelné izolace si spočtete snadno: porovnáte množství a cenu tepla, které uteče konstrukcí, s náklady na tuto konstrukci. Např. u izolace ve střeše se rozdíl mezi izolací 30 a 40 cm dá vyjádřit součinitelem prostupu tepla dU = 0,4 W/m2.K. Plochou 1 m2 tak za rok uteče cca 28 kWh. Při vytápění plynem je cena tepla cca 1,9 Kč/kWh, za 40 let tedy zaplatíte přes 2 tis. Kč/m2. Cena izolace tl. 10 cm je 100 až 200 Kč/m2. Vidíte, že vyšší náklady na izolaci se vám za dobu životnosti 10x vrátí, a to neuvažujeme růst ceny energie.
V podlaze to bude obdobné, tepla sice uteče cca polovic (pod podlahou je tepleji), ale náklady jsou menší (cca 150 Kč/m2).

Obdobně si můžete porovnat ostatní konstrukce, požádejte svého projektanta, aby vám vyčíslil náklady a izolační schopnosti různých konstrukcí. Zvažte, zda zdivo neudělat z kombinace Porotherm 28 (mělo by to staticky vyhovět) + 30 cm polystyrenu.

Rozhodnout se správně, dokud ej dům jen na papíře, je nejlevnější. Později sice můžete izolaci přidat (třeba až vzrostou ceny energií), ale bude to pracnější a dražší. Zatímco přidat nyní do podlahy izolaci navíc vás bude stát prakticky jen cenu materiálu, doplňovat izolaci do podlahy hotového domu je krajně obtížné a drahé.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

bydlíme v cca 25 let starém domě. V současnosti vytápíme dům plynem. Plyn používáme i na ohřev vody - máme plynový kotel se zabudovaným bojlerem. Vytápěná plocha činí asi 200m2. Vzhledem k cenám plynu, uvažujeme o jiné alternativě vytápění, eventelně o kombinaci s plynem. Dům disponuje suterénem, kde je umístěn kotel i kotelnou. Jaký typ vytápění byste nám doporučili, aby návratnost investice nebyla příliš dlouhá? Jaký názor máte např. na tepelné čerpadlo?
[ 12.3.13 - dotaz číslo: 38833 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
efektivitu rekonstrukce vytápění je vhodné počítat pro každý dům individuálně. Co se vyplatí sousedovi, nemusí být vhodné pro vás.
Při náhradě plynového kotle tepelným čerpadlem máte tu výhodu, že elektřinu pro domácnost (na svícení, spotřebiče aj.) máte k dispozici v levném tarifu po dobu 22 hodin denně. To vám může významně snížit náklady na elektřinu. TČ se vyplatí v domě, kde je vyšší spotřeba tepla i elektřiny. V domech s nízkou spotřebou je návratnost delší.
Na druhou stranu, tepelné čerpadlo (TČ) nemusí dobře spolupracovat s původním systémem vytápění, který je navržen nejspíš pro provoz s vyšší teplotou (90/70°). TČ pracuje s teplotami do 55/45°C, takže za větší zimy vytápění nestačí a musíte použít záložní zdroj (např. původní kotel na plyn). vaše skutečná úspora v nákladech na vytápění pak není zdaleka tak velká, jak jste čekala. Doporučil bych tedy nejprve nechat otopnou soustavu přepočítat na nižší teplotní spád a podle toho buď použít tepelné čerpadlo (a případně dát větší radiátory), nebo zvolit jiný zdroj tepla. To může být například kondenzační kotel, který má vyšší účinnost (takže ušetříte cca 10% současných nákladů).
Z hlediska provozních nákladů je stále nejlevnější vytápění kotlem na uhlí, případně dřevo. Zde je však nutnost skladovat palivo, přikládat a vynášet popel. Přikládání se lze vyhnout použitím automatického kotle - zde je ale vyšší cena.
Doporučil bych vám nejprve zvážit, co všechno od nového systému vytápění čekáte (komfort, spolehlivost, levný provoz...) a kolik peněz chcete za topení utratit. Potom si zjistěte náklady na rekonstrukci (např. z cenové nabídky topenářské firmy nebo od projektanta) a dále si porovnejte provozní náklady na vytápění (případně i na elektřinu pro domácnost). kalkulátor je zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
Na základě těchto údajů se pak můžete rozhodnout, zda pořídit třeba tepelné čerpadlo, nebo kotel na peletky, nebo jiný zdroj.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
V letošním roce začínám stavět rodinný dům na jižní moravě. Rád bych se s vámi poradil, jaký způsob vytápění mám zvolit pro nejoptimálnější poměr cena/výkon. Dům stavím jako bungalov s obytnou plochou 148 m.
[ 12.3.13 - dotaz číslo: 38828 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
volba typu vytápění zásadně ovlivňuje koncepci celého domu. Již ve fázi studie byste měl vědět, jestli budete potřebovat kotelnu, nebo prostor pro vrty tepelného čerpadla. I když se to na začátku nezdá důležité, rozhodnutí třeba topit elektřinou se projeví na tom, kolik peněz později zaplatíte za provoz chladničky (budete mít nižší tarif). Stejně tak je nutné při návrhu vnitřní dispozice domu počítat s tím, jestli použijete třeba podlahové vytápění nebo budete mít větrací systém s rekuperací tepla.
Každý vytápěcí systém má různé výhody. Pokud byste hledal nejlepší poměr cena/výkon, vyjdou asi nejlépe kamna na uhlí do každé místnosti. Pokud chcete nějaký komfort, automatický provoz, zdravé vnitřní prostředí atd. atd. počítejte s vyššími náklady.
Pokud chcete topit plynem, pak doporučujeme podlahové teplovodní vytápění s kondenzačním kotlem. Pokud chcete topit elektřinou, zvažte tepelné čerpadlo, opět v kombinaci s podlahovým vytápěním. Jestliže chcete využívat domácí suroviny, můžete topit automatickým kotlem na peletky.
Náklady na provoz podle různých paliv si můžete porovnat zde: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Pokud budete mít zájem o další informace, objednejte se prosím na osobní konzultaci v našem středisku v Praze, tel: 266 7101 247
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím o informaci zda je možné využití tepelného čerpadla ve stávajícím domě, který je v současné době vytápěn plynem standardním rozvodem ÚT. Prosím o typ na nejvhodnější systém a event. dodavatele.
[ 11.3.13 - dotaz číslo: 38829 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
pokud chcete použít tepelné čerpadlo do stávajícího systému, musíte si uvědomit následující:
Starší systémy byly projektovány tak, aby max. výkon podávaly při teplotním spádu 90/70°C (případně 72,5/65°C). Tepelné čerpadlo pracuje s teplotním spádem běžně 40/35°C, některá i 55/45 °C. Přitom platí, že čím vyšší je výstupní teplota, tím více elektřiny TČ spotřebuje.
Pokud byl tedy původní systém navržen správně, může s ním TČ vytápět jen dokud venku nebude opravdová zima (zhruba do 0°C). Pak už výkon topení nebude stačit na vytopení domu. TČ pak musíte odstavit a použít jiný zdroj tepla. Pokud to bude elektrokotel, počítejte s vyšším účtem za elektřinu. Úspora ve srovnání s původním vytápěním zemním plynem se vůbec nemusí dostavit!
V praxi naštěstí není situace takto černá. Vytápěcí systémy jsou obvykle předimenzované, takže je lze provozovat i na nižší teplotu. Pokud dům navíc zateplíte (taky proto, abyste se zbavil studených zdí a mohl koupit menší a levnější tepelné čerpadlo), dost často můžete TČ napojit na stávající systém a většinu roku vám to bude fungovat uspokojivě.
Doporučujeme vám nechat si stávající vytápění přepočítat nezávislým odborníkem (nikoli prodejcem TČ) a tak zjistit skutečně nutný teplotní spád a venkovní teplotu, do které může TČ dům vytápět.
Podle toho si pak zjistíte provozní náklady na provoz TČ a doplňkového zdroje (např. necháte stávající plyn. kotel) a můžete se rozhodnout, zda se vám TČ vyplatí nebo ne.
Jako nezávislá energetická poradna vám memůžeme doporučit konkrétní firmu pro dodávku TČ. N atrhu je velmi mnoho dodavatelů různé kvality, doporučujeme vám nedívat se jen na cenu, ale také prověřit si reference, případně vyžadovat dodavatele se značkou kvality, více zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/7573-znacka-kvality-pro-tepelna-cerpadla
http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/6929-european-quality-label-for-heat-pumps-system-pro-objektivni-hodnoceni-tepelnych-cerpadel

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Jaké jsou možnosti a omezení při výrobě el. proudu pro domácnost získané ze solárních jednotek (panelů) a jejich akumulace (baterie) pro pozdější využití. Nechci vyrábět el.proud do sítě, ale jenom pro vlastní potřebu pro svícení, popřípadě připojení spotřebičů s možností napojení na 12/24 Volt. Zajímá mě jakou technologii zvolit a cenový náklad s vyjádřením životnosti zařízení.
[ 11.3.13 - dotaz číslo: 38835 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
veřejná síť je zatím největší, nejjednodušší a nejlevnější akumulátor elektřiny. Pokud se rozhodnete pro akumulaci elektřiny v objektu, bude asi nejvýhodnější vybudovat rozvody 12 V a co nejvíce spotřebičů napájet stejnosměrným proudem, bez nutnosti transformace na střídavý. U všech spotřebičů to ovšem není možné, proto počítejte raději s tím, že v domě budou dvojí rozvody.
Spotřebiče na 12 V jsou málokdy levnější než běžné spotřebiče, protože jejich výroba není tak masová. Zajímavý e-shop najdete např. zde:
http://www.ecoshop.cz/

V každém případě je dosud levnější elektřinu koupit ze sítě, než ji pro vlastní potřebu skladovat. Pokud tedy nejde o objekt bez připojení k síti, není zatím akumulace ekonomická. Pro akumulaci se používají akumulátory podobné běžným automobilovým. Jsou uzpůsobené pro delší nabíjení a méně intenzivní vybíjení. Životnost je do 10 let. Běžná autobaterie s kapacitou 42 Ah uskladní asi 0,5 kWh. Pro pokrytí celodenní spotřeby by jich tedy bylo potřeba 10 až 20. Vzhledem k ceně a životnosti baterií vychází náklady na uskladnění 1 kWh okolo 5 Kč. Kutilové vysokou cenu akumulátorů řeší tím, že shánějí třeba vyřazené baterie z nádražních „ještěrek“. Nižší kapacita a velká hmotnost vůbec nevadí.
Nezapomínejte, že akumulátory potřebují místnost v domě, kde nemrzne a která je větraná - investiční náklady u novostavby jsou přitom až 7 tis. Kč/m3.

Více o problematice například v této publikaci:
http://www.ekowatt.cz/cz/publikace/fotovoltaika-elektricka-energie-ze-slunce
http://www.veronica.cz/?id=23&i=186

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám zájem o návrh na snížení spotřeby el . energie a její optimalizaci příp. doporučení pro instalaci moderních zdrojů el. energie v RD.
[ 11.3.13 - dotaz číslo: 38836 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
pokud chcete použít spotřebiče s nižší spotřebou, doporučujeme např tyto weby:
http://www.uspornespotrebice.cz/
http://www.zelenausporam-partnerstvi.cz/

Více o energeticky úsporném osvětelení najdete např. zde:
http://svn.cz/sites/www.svn.cz/files/A5-osvetleni_domacnosti_-final.pdf

Více o fotovoltaice v budovách a o o dalších zdrojích elektřiny zde:
http://fotovoltaika.ekowatt.cz/
http://www.ekowatt.cz/uspory/
http://www.ekowatt.cz/cz/informace/uspory-energie/kombinovana-vyroba-elektriny-a-tepla


Pokud potřebujete vyřešit konkrétní problém, doporučujeme vám domluvit si osobní konzultaci v našem středisku v Praze. Tel.: 266710247.
S pozdravem
J. Beranovský
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den vážení poradci,
mám na vás tento dotaz.

Zakazuje nějaký již dnes schválený zákon či norma do budoucna používání kotle na pevná paliva nesplňujícího emisní třídu 3. ČSN EN 303-5 (její text neznám), konkrétně třeba VIADRUS HERKULES U26, pokud ano, tak od kdy?
[ 9.3.13 - dotaz číslo: 38789 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb. ukládá různá omezení pro kotle na tuhá paliva, které nesplňují 3. emisní třídu ČSN EN 303-5.
Od ledna 2014 bude zakázáno tyto kotle prodávat. Od 1. 1. 2014 bude povoleno prodávat kotle pouze 3. třídy a vyšší.
Od ledna 2018 se pak nebudou prodávat ani tyto kotle, ale kotle pouze 4. třídy a vyšší.
Od září 2022 pak domácnosti budou mít povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5. V opačném případě hrozí vysoké pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat. Provoz takovýchto kotlů nebude přímo zakázaný, ale kvůli hrozící pokutě bude asi lepší starého kotle se zbavit a pořídit kotel s vyšší účinností a nižšími emisemi.

V této chvíli tedy doporučujeme nekupovat zastaralý kotel, který nesplňuje 3. emisní třídu ČSN EN 303-5. Na trhu je kvalitních, vyhovujících kotlů dostatek. Je to i díky programu Zelená úsporám, kde se na takovéto kotle poskytovala dotace, takže výrobci začali nabízet kvalitnější kotle.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný



[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,

koupila jsem (zateplenou) nemovitost = patrova budova se zastavenou plochou 310 m2 + prizemni budova o 110m2.
Cele je to vytapeno plynem asi dosti letitym kotlem ve sklepe, na plyn je take ohrev vody. I vzhledem k zatepleni budov povazuji spotrebu planu a uctu za ne za skandalni - temer 200.000 Kc za rok, spotreba cca 13.000 m3 rocne - faktury a presne udaje neznam.
Jaky postup k regulaci nakladu mi prosim doporucite?

[ 4.3.13 - dotaz číslo: 38731 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
asi by bylo nejlepší dohodnout si prohlídku vašeho objektu a energetického hospodářství odborníkem - takto na dálku se nedá určit, co je příčinou vysoké spotřeby. To bohužel přesahuje rámec bezplatné energetické poradny. Vyžádejte si od dodavatele plynu údaje o spotřebě v minulých letech, lze to zpětně dohledat, i když nemáte faktury. Je to důležitá výchozí informace. Dále je vhodné před konzultací připravit si stavební dokumentaci objektu. Pokud jste ji nedostala při koupi nemovitosti, zeptejte se na příslušném stavebním úřadu, jestli nenajdou něco v archivu.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím Vás o radu,jakou energii použít pro vytápění,ohřev TUV a na vaření s výhledem na 10 let v bytě 2+1 53m2, který chceme rekonstruovat Byt se nachází ve starém cihlovém domě,je vnitřní ze všech stran obklopen sousedními byty a všechny 3 pokoje jsou užší stranou s okny do fasády orientované na jih.Fasáda je zateplená.Z tohoto důvodu je teplý a nenáročný na vytápění. Byt má vlastní přípojku plynu ,v současnosti je topení plynovým kotlem s deskovými radiátory, ohřev TUV elektrickým bojlerem. Myslím si že by bylo vhodné obojí a pravděpodobně i s vařením sjednotit.Nabízejí se mi dvě varianty:
1- topení,ohřev TUV a sporák na plyn a ostatní nspotřebiče na elektřinu
2- vše na elektřinu
Důležité je,o kolik bude provoz jedné varianty dražší než druhé? Můžete to prosím vyjádřit třeba procentuelně. Jaké řešení byste nám doporučil a proč? Děkuji
[ 25.2.13 - dotaz číslo: 38571 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
obvykle se uvádí, že výhodnější je mít topení, ohřev vody a vaření na plyn. Dosáhnout úspory přechodem na elektřinu byste mohli v případě, kdyby spotřeba energie na vytápění byla relativně malá a naopak spotřeba elektřiny na provoz domácích spotřebičů relativně velká a tudíž by vám nižší cena za elektřinu v nízkém tarifu kompenzovala vyšší cenu energie na vytápění. Pochopitelně je třeba počítat i s náklady na změnu kotle při přechodu na elektřinu, nebo změnu boileru a sporáku při přechodu na plyn. Ke kvalifikovanému rozhodnutí co je výhodnější je ale třeba mít podrobnější údaje o roční spotřebě energie na vytápění (v tomto případě jsou to faktury za plyn, kde je uvedeno množství dodané energie a celková zaplacená částka), potom o roční spotřebě elektřiny na ten ohřev vody, vaření (to by šlo například změřit zařazením podružného elektroměru nebo měřiče spotřeby (viz např. http://www.datart.cz/Domacnost-SOLID-Digitalni-meric-spotreby-el-energie-velky-display-LED-indikace-3-x-AAA-LR03.html?gclid=COnyh7_p0bUCFcJZ3god9UoA8Q) do přívodu k elektrickému boileru a el. sporáku. Spotřeba elektřiny na ostatní spotřebiče by se pak získala z rozdílu celkové spotřeby na faktuře za elektřinu a té změřené na vodu a vaření. Lze to také odhadnout ale je to dost nepřesné.
Pokud dokážete nějak shromáždit potřebná data (roční spotřebu plynu , roční spotřebu elektřiny a podíl elektřiny spotřebovaný na vaření a ohřev vody) a nebudete si vědět
rady s výpočty, pak vám to Ekowatt může propočítat a najít optimální řešení.

S pozdravem Mgr.F.Macholda , Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

budu s největší pravděpodobností kupovat a dále rekonstruovat (cca 70m2 zast.plochy) RD. Současný stav je kompletní nezateplený a původní z 20-30tých let. Na štítku bych odhadl "G" typ. Pak bych zateplil střechu, fasádu, nová okna, nové vytápění a zřejm rekuperaci. Rád bych na tuto rekonstrukci dodatečně získal dotaci. Co je potřeba zajistit, abych mohl dodatečně dotaci získat? Předpokládám, že zachytit současný stav (stačí foto?)
Díky za odpověď
[ 25.2.13 - dotaz číslo: 38585 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
zřejmě máte na mysli dotaci z programu Nová zelená úsporám (jiný dotační program pro rodinné domky na celostátní úrovni neexistuje). Zatím jsou k dispozici pouze předběžné informace, viz odkazy níže.
Předpokládá se, že pro dotaci bude nutno zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) na stav před rekonstrukcí a po ní. Pro zpracování PENB je potřeba mít projektovou dokumentaci pův. stavu, nebo projekt rekonstrukce, z něhož bude patrné co se v domě měnilo. Pokud stavíte bez projektu, můžete mít problém se splněním požadavků Zelené úsporám - doposud byl projekt vyžadován. PENB je ostatně nutný i pro žádost o stavební povolení, takže by vám kvůli žádosti o dotaci neměly vzniknout příliš vysoké náklady - požádejte zpracovatele PENB, ať vám spočte oba stavy.
Dotaci bude možno získat i zpětně, na stavby zahájené v roce 2013. Oficiální vyhlášení programu se očekává v srpnu 2013, pak budou známy i podrobné požadavky na to, jak je třeba stavbu a rekonstrukci dokladovat.
Více informací najdete zde:
http://www.nova-zelenausporam.cz/
http://www.tzb-info.cz/zelena-usporam-na-tzb-info/9562-nova-zelena-usporam-aktualne
http://www.tzb-info.cz/zelena-usporam-na-tzb-info/9330-nova-zelena-usporam-vyhlasena

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Pěkný den,
jako vlastníci budov:
1. Pronajímáme prostory k mytí aut (mycí tunel, ČOV), spotřeba do 700 GJ. Musí být vypracován PENB?
2. Pronajímáme administrativní prostory, obsazenost 70%.Je potřeba PENB a od kdy?
3. Při uzavírání nových nájemních smluv (v bodech 1,2) potřebujeme PENB a od kterého data?
Děkuji a hezký den.

[ 18.2.13 - dotaz číslo: 38461 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, děkujeme za vaše otázky.
ad 1.: pokud jde o budovy, kde není vytápění, resp. chlazení, (např. ČOV) nevztahuje se na ně zákon 406/2000 Sb. PENB mít nemusíte. Jinak musíte mít PENB, pokud pronajímáte celou budovu. Pozor: to platí jen u nově uzavíraných nájemních smluv. Jde-li o stávající nájem, PENB mít nemusíte.
ad 2.: Pokud pronajímáte jen část budovy (jednotlivé kanceláře), musíte od 1.1.2016 uvádět údaje z PENB při nabídce pronájmu. Pokud pronajímáte celou budovu jednomu nájemci, platí tato povinnost už nyní.
ad 3.: Viz výše: pokud jde o pronájem celé budovy, pak musíte údaje z PENB uvádět při nabídce pronájmu už nyní (resp. od 1.4. 2013). Pokud jde o pronájem části budovy, pak až od 1.1.2016. Může se stát, že se o tyto údaje budou nájemci zajímat dříve a je jen na vás, zda jim tyto informace poskytnete.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám otázku ohledně zateplení stříkanou pěnou.Vím že u pěny s uzavřenou strukturou není zapotřebí provádět parotěsnou zábranu. Jak je to u pěny s otevřenou strukturou? Konrétní skladba stěny mezi vytápeným a nevytápěným prostorem směrem z interieru: OSB desky, vodorovný rošt z latí mezi latě 5 cm polystyrenu, dřev. sloupky 10x10cm mezera druhý sloupek 10x10 cm, na sloupcích dřev. prkna. Dutina mezi sloupky v tl. 25 cm by byla vystříkaná právě pěnou s otevřenou strukturou. Je v této skladbě potřeba parotěsné zábrana.
[ 14.2.13 - dotaz číslo: 38430 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
to zda bude třeba na vnitřní straně parotěsná zábrana závisí na tom jak bude provedena vnější povrchová úprava té stěny. Jednoduše řečeno, pokud bude difuzně otevřená, respektive bude mít menší difuzní odpor než ty OSB desky + vrstva PS, pak parotěsná zábrana na vnitřní straně třeba není. Pokud by zvenka byla difuzně uzavřená vrstva (třeba desky z PS s tenkovrstvou omítkou, pak je nepochybně lepší ji na vnitřní stranu (pod ty desky dát). To položení parotěsné zábrany není zas tak složité ani drahé.
Píšete "na sloupcích dřev. prkna", půjde tedy zřejmě o difuzně otevřený obklad.
Je navíc otázkou proč vlastně používat stříkanou izolaci (např. jako je Foam-Lok™ 500
http://www.honter.cz/produkty/foam-lok-strikana-penova-izolace-/foam-lok-500-s-otevrenou-strukturou-bunek/technicke-parametry) s otevřenou strukturou buněk, která má horší tepelné vlastnosti než PS a přitom je dražší. To už by bylo lepší použít jen ten (šedý?) pěnový PS a nějakou pěnou jej dotěsnit mezi dřevěné nosníky.
Vůbec nejlepší by asi bylo použít minerální či skleněnou vatu. Na trhu existují materiály jejichž tepelná vodivost je srovnatelná s šedým pěnovým PS, jsou pružné a snadno se s nimi vyplní
prostor a je to celkem osvědčené a vyzkoušené řešení. Také z požárního hlediska je to bezpečnější v té celodřevěné konstrukci. Při hoření se z té polyuretanové pěny uvolňují hodně jedovaté plyny. Ve skladbě s minerální vatou by se pochopitelně musela dát na vnitřní stranu parotěsná zábrana nebo parobrzda (princip a funkce parobrzdy je např. v http://www.isover.cz/data/files/parobrzdy-vario-202.pdf). Zvenka se pak dá pojistná fólie a nějaký prověteraný obklad (ta prkna) a bude to zcela bezpečné.

S pozdravem Mgr. F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.Je možné tepelným čerpadlem k bazénu ohřívat vodu k vytápění rodiného domu?Samozřejmě spínání termostaty.V celém domě je podladové topení a akumulační nádrž.Jedná se mi o teplotu vody kolem 30 stupňů.V jakém rozmezí teplot fungují bazénová tepelná čerpadla?Děkuji
[ 12.2.13 - dotaz číslo: 38377 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Dobrý den,
tepelné čerpadlo se pro ohřev bazénu hodí velmi dobře, protože pracuje s nízkou výstupní teplotou. Teploty do 40°C jsou pro provoz vhodné. Efektivita provozu je tedy poměrně vysoká. Důležité je v tomto případě správně dimenzovat zdroj tepla. Pokud jde například o tepelné čerpadlo které odebírá teplo z vrtů nebo zemního kolektoru, které jsou dimenzovány jen pro vytápění domu, znamená další odběr tepla větší vychlazení zdroje. V extrémním případě hrozí, že vrty nebo půdní kolektor zamrznou, což by bylo krajně nežádoucí a znamenalo by to nutnost na několik měsíců tepelné čerpadlo úplně odstavit.
Doporučujeme tedy nejprve požádat projektanta aby prověřil velikost stávajícího zdroje nízkopotenciálního tepla. U nově projektovaného systému není problém navrhnout dostatečně vydatný zdroj.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
před 4 lety jsme provedli kompletní zateplení bytového cihlového domu v západních Čechách – nadm. výška 500 m (nová okna, dveře, zateplená půda, obálka budovy). V rámci programu Zelená úsporám nám byl zpracován Posudek úspory měrné potřeby tepla s těmito výsledky:

Měrná potřeba tepla na vytápění vztažená na celkovou podlahovou plochu:
před zateplením : 180 kWh / m2.rok,
po zateplení: 54 kWh / m2.rok,
Úspora měrné potřeby tepla: 70 %

Měrná spotřeba energie budovy:
před zateplením 235 kWh / m2 . a,
po zateplení 110 kWh / m2 . a ,

Po zateplení nebyly provedeny žádné změny v regulaci a způsobu vytápění (plynová kotelna, 2 kotle Immergas Victrix 50 s regulátorem kaskády a zón , regulace teploty otopné vody je pouze v závislosti na venkovní teplotě podle ekvitermní křivky, termostatické ventily na radiátorech) kromě toho, že se používá pouze jeden kotel.

Porovnáním spotřeby plynu (tedy jen prostým odhadem podle faktury dodavatele, bez zkoumání venkovní teploty v průběhu zimy atd) jsem zjistil ve 2 po sobě jdoucích vyúčtováních od dodavatele plynu pokles spotřeby plynu o cca 25 %.

Z laického pohledu mi to přijde málo ve srovnání s údaji měrné potřeby a spotřeby, které jsem výše uvedl. Nedaří se mi přesvědčit vedení společenství o tom, že se teplem pravděpodobně plýtvá a že je s tím třeba něco dělat. Kotel je často v provozu na stálou teplotu bez ohledu na venkovní podmínky (často nefunkční sonda, která snímá venkovní teplotu), kotel běží na 40 C i v noci apod. Noční útlum je sice praktikován, ale při našem zateplení by mohl být podle mého názoru mnohem větší.

Vím, že nelze dát jednoznačnou odpověď bez bližších měření a dalších informací, ale potřeboval bych znát alespoň průměrnou výši úspory nákladů (v %) jaká se běžně po zateplení dosahuje s ohledem na výše uvedené údaje v odborném posudku. Abych měl v ruce alespoň nějaký údaj (argument) o tom, v jaké výši by mohli být naše úspory , pokud bychom topili efektivně.

Dále by mě zajímalo, zda je nutné provést nějaké opatření v regulaci vytápění po zateplení, tedy např. zda jinak nastavit ekvitermní křivku apod.

Děkuji.


[ 11.2.13 - dotaz číslo: 38340 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
pro dosažení úspory tepla nestačí dům pouze zateplit. Je nezbytné nastavit regulaci vytápěcího systému tak, aby dodávka tepla odpovídala snížené potřebě tepla. Dále bývá nezbytné provést nové hydraulické vyvážení soustavy a někdy jsou nutné i další úpravy vytápěcího systému.
Je třeba si uvědomit, že vytápěcí systém byl navržen tak, aby spolehlivě vytápěl nezateplený dům. Po zateplení jsou tepelné ztráty jednotlivých místností zcela jiné, takže i vytápěcí systém je třeba změnit. To co popisujete, že místo předpokládané úspory 70% dosahujete pouze 25% bohužel potvrzuje i naše zkušenosti, že bez zásahu do vytápěcího systému se úspory nikdy v plné výši nedosáhne.
Samozřejmě teoreticky je možné i to, že zpracovatel posudku spočetl úsporu příliš optimisticky, aby lépe vyhověl požadavkům dotačního programu.
Doporučujeme vám požádat projektanta vytápění, aby soustavu nově přepočetl, zkontroloval průtoky a spočetl nové nastavení soustavy a navrhl novou křivku ekvitermní regulace,. Noční útlum je možné také spočíst, v praxi bývá jednodušší prostě vyzkoušet, jak nízko lze nastavit teploty útlumu a kdy je nutno začít topit, aby byl dům včas vytopený na požadovanou teplotu.
Snížit náklady na vytápění je jistě v zájmu celého domu, neboť investice do zateplení by se měla začít vracet.
Přejeme příjemné bydlení!
J. beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je váš výklad pojmu energeticky vztažná plocha. Dle zákona se jedná o vnější půdorysnou plochu všech prostor s upravovaným vnitřním prostředím.... Započítávají se do této plochy i nevytápěné místnosti (např. technické místnosti uprostřed budovy, technická podlaží, chodby bez otopných těles....atd.) Děkuji za odpověď.
[ 11.2.13 - dotaz číslo: 38354 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
domníváme se, že zákon je v tomto bodě celkem jasný: § 2 odst. 1 r): celkovou energeticky vztažnou plochou (se rozumí) vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy,
To znamená, že jde-li o nevytápěný prostor (technické podlaží, garáž atd.),pak se tato plocha nezapočítává do energeticky vztažné plochy. V daném prostoru samozřejmě nemůže být ani chlazení, případně větrání a zvlhčování vzduchu. Pokud tedy jde například o technickou místnost uprostřed domu, pak vnější rozměry energeticky vztažné plochy zahrnují i stěny této místnosti (tj. od plochy podlaží odečtete čistou podlahovou plochu nevytápěné místnosti).
Upozorňujeme, že jde pouze o náš názor. Zákon může vykládat jedině soud, nikdo jiný - ani právník, ani ministerstvo, ani parlament, natož energetické konzultační středisko.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Budu měnit podlahu mám představu: odvětrávaný prostor průrazy ve zdi, nad prostorem betonová deska mezi polštáři tepelná izolace na ní topný kabel mezera 3cm dřevěné palubky. Hlavní topení bude el přímotop je to možné? děkuji
[ 8.2.13 - dotaz číslo: 38215 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
v zásadě je to možné, nicméně v tom řešení, které jste popsal je několik potenciálních problémů. Uvádíte, že bude položena tepelná izolace, na ní topný kabel a pak mezera 3cm a dřevěné palubky. Ta mezera je trochu problematická. Je to vlastně další vřazený tepelný odpor, přidaná tepelná izolace. U podlahového topení se
zpravidla snažíme o co nejlepší přenos tepla z topných elementů do podlahy, takže se dává podlaha do tepelného kontaktu s topnými elementy . Pokud je tepelná ztráta domu malá a tudíž stačí malý plošný výkon té podlahy, tak to nejspíš není podstatné, nicméně proberte to s vaším projektantem a firmou , která dodá to podlahové
topení abyste měl jistotu, že to bude v pořádku. Namísto kabelů lze uvažovat i o použití topných fólií- typ určený přímo pod dřevěné podlahy jako je např Topná folie Ecofilm (http://www.podlahove-vytapeni.eu/1623-pod-drevene-podlahy-60wm2/).

Druhý problém mohou být objemové změny dřeva mezi létem kdy je vyšší vlhkost a zimou, kdy je dřevo vyhřáté topením a vlhkost vzduchu v místnosti je nízká. Podívejte se na http://podlahy.probytadum.cz/podlahove-vytapeni/podlahove-vytapeni-teplo-pod-nohama
Obecné doporučení pro podlahové topení pod dřevěnou podlahu :
Podmínkou použití elektrického podlahového topení s příkonem nad 60W/m2 je použití termostatu s podlahovým senzorem, který zajistí, aby nedošlo k překročení maximální povrchové teploty dřevěné podlahy, která je 27°C (v dobře izolovaných domech se dá jít ještě na menší teplotu). Instalovaný výkon topných kabelů v podlaze nesmí přesáhnout 80W/m2 (čím méně tím lépe), U topných rohoží se volí na 1m2 plochy:- 60-70W/m2 v případě použití dřevěných podlah (http://www.podlaharium.cz/content/6-informace-podlahove-topeni).Nevím jakou tepelnou izolaci budete používat, nicméně pěnový polystyrén nesnáší teploty nad 80°C a čidla teploty se zpravidla musí umístit do nějakého rozumně tepelně vodivého materiálu aby snímaly teplotu z větší plochy. Obvykle se topné elementy pokládají do betonu nebo anhydritu případně u "suché" pokládky, do nějakých kovových prvků, které teplo rozvedou.


S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám na Vás dotaz, do dvou nebo tří měsíců chci prodat svůj dům. Co k tomu potřebuji? Prosím zda by jste mohl napsat kdo by mi v Českých Budějovicích toto vyhotovil.Děkuji.
[ 7.2.13 - dotaz číslo: 38288 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní,
podle zákona č. 406/2000 Sb. máte povinnost předložit zájemci o koupi domu Průkaz energetické náročnosti budovy PENB. Následně při podpisu kupní smlouvy mu musíte PENB (nebo ověřenou kopii) předat (spolu s dalšími dokumenty, jako je stavební projektová dokumentace aj.).
Při nabízení domu (v inzerátech apod.) musíte uvádět, jaká je energetická náročnost domu, např.: "spotřeba domu je 150 kWh/m2, třída energetické náročnosti D". Tyto údaje najdete v PENB.
Do dubna 2013 nebude neplnění výše uvedených povinností státem kontrolováno a postihováno, tj. dům můžete prodat i bez PENB, pokud s tím bude kupec souhlasit.
Pro zpracování PENB je třeba mít stavební projektovou dokumentaci domu (pokud nemáte, zkuste ji dohledat na příslušném stavebním úřadě) a údaje o technckých zařízeních domu (typ kotle atd.) Zpracovatel PENB si u vás tyto údaje zjistí osobně.
Seznam zpracovatelů PENB najdete zde (můžete vyhledávat např. podle krajů):
https://www.mpo-enex.cz/experti/ExpertList.aspx
Více najdete zde:
http://www.prukaznadum.cz/

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect