EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak velký výkon FVE mohu instalovat v jednom odběrném místě. V diskuzi jsem si přečetl, že na jedné budově může být instalováno max. 30 kWp. V tom by problém nebyl, protož v areálu je ceklem 5 budov a na každou je možné instalovat 30 kWp. Jak je to ale s tím odběrným místem, když celí areál má jedno měření.
[ 7.2.13 - dotaz číslo: 38278 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
z technického hlediska je možné instalovat libovolný výkon, respektive tak velký výkon, jaký vám v místě dovolí připojit provozovatel distribuční soustavy.

Pokud však chcete získat podporu na vyrobenou elektřinu podle zákona č. 165/2012 Sb. (tj. výkupní cenu nebo zelený bonus), musíte respektovat ustanovení zákona - viz §4 odst 5 d): V případě elektřiny vyrobené využitím energie slunečního záření se podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů vztahuje pouze na elektřinu vyrobenou ve výrobně elektřiny s instalovaným výkonem výrobny do 30 kWp, která je umístěna na střešní konstrukci nebo na obvodové zdi jedné budovy spojené se zemí pevným základem evidované v katastru nemovitostí; podporována je pouze elektřina vyrobená v jedné výrobně elektřiny do 30 kWp, která je umístěna na jedné střešní konstrukci nebo na obvodové zdi jedné budovy spojené se zemí pevným základem evidované v katastru nemovitostí.

To v praxi znamená, že můžete na každé budově zřídit samostatnou FVE s výkonem do 30 kW. Budete tedy mít 5 provozoven, každou na jiné budově (pokud je tato evidována v katastru nemovitostí). Každá provozovna musí mít samostatné měření.
Pokud chcete všechny provozovny připojit v jednom místě, musí vám distributor povolit připojení 5x30 kW.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den přeji.
Na Vašich stránkách jsem získal info o ne zcela vhodnosti použití absorpčních TČ na vytápění .Ŕešíme v současné době rekonstrukci sportovní haly kde jsou právě tyto TČ navrženy pro vytápění .Instalovaný výkon je 300 Kw topných zdrojů ,co je tedy z hlediska efektivity nejvhodnější tepelný zdroj?
[ 6.2.13 - dotaz číslo: 38197 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
je třeba rozlišit energetickou a ekonomickou efektivitu. Absorpční TČ jsou vhodná pro případ, kdy je k dispozici nějaké nevyužité teplo, třeba z výrobního provozu. Důležité je, aby TČ bylo schopno dávat dostatečný výkon (je nutný dostatečně velký zdroj nízkopotenciálního tepla) a současně dobře spolupracovalo s vytápěcím systémem. Čím nižší teploty systém používá, tím je provoz TČ efektivnější. Například pro klasický systém s radiátory se TČ moc nehodí.

Rozhodující je většinou ekonomická efektivita - jaké budou investiční a provozní náklady pro vaši sportovní halu. Můžete si nechat udělat nabídky od různých dodavatelů, nebo studii proveditelnosti, kde vám vyjde nejvýhodnější řešení.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
měl bych na vás dva dotazy:
1. Doplňující dotaz k již zodpovězené otázce: "Pokud nebude PENB zpracován pro celou budovu, je možné PENB pro byt nahradit předložením faktur za energie za poslední 3 roky." Jak postupovat v případě, že tyto faktury nemám, neboť bydlím v bytě pouze 2 roky?
2. Jak je to u převodu práv, když se mění družstevní na osobní vlastnictví, musí tento štítek družstvo dokládat?
Letos se převádí byt z družstevního na osobní vlastnictví, byt budeme chtít prodat, ale faktury za poslední 3 roky nemáme, jak postupovat v tomto případě?
Děkuji za odpovědi.
[ 4.2.13 - dotaz číslo: 38174 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
děkuji za vaše dotazy. K první otázce:
Striktně podle zákona musíte předložit faktury za 3 roky. Pokud je nemáte, musíte mít PENB. Pokud se dohodnete se zájemcem o koupi, že mu stačí faktury za 2 roky (doporučuji dát do smlouvy, že s tím kupující souhlasí), pak v praxi asi nebude žádný problém. Navíc, do dubna 2013 se nebude neplnění zákona v tomto bodě postihovat, takže byste mohl byt prodat i bez PENB - opět za podmínky že s tím bude kupující souhlasit.
Ke druhé otázce: Pro převod bytu z družstevního do osobního vlastnictví není PENB potřeba. Zákon vyžaduje PENB pouze při prodeji (od roku 2016 i při pronájmu) a v tomto případě nejde o prodej. Totéž platí v případě prodeje družstevního bytu - dle zákona nejde o prodej ale o převod družstevního podílu, čili PENB není povinný.
V případě prodeje bytu, který již bude v osobním vlastnitcví je PENB povinný. Podle zákona musí PENB zajistit SVJ (resp. majitel budovy u nebytových domů). PENB pak platí pro všechny byty v domě.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda jako autorizovaná osoba ČKAIT v oboru pozemní stavby mohu vypracovávat průkazy PENB nebo musím absolvovat přezkoušení na MPO? V novelizovaném zákoně č. 406/2000 Sb. se píše, že průkazy mohou být zpracovány pouze energ. specialistou, ale v některých odpovědích tady na serveru se píše, že ho můžou zpracovávat i AO.
Dále bych se chtěl zeptat, kdy jsou přibližně termíny zkoušek a nebo jak často se vyhlašují? Děkuji
[ 30.1.13 - dotaz číslo: 38081 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane inženýre,
jako autorizovaná osoba v oboru pozemní stavby nejste oprávněn PENB zpracovávat. Nemáte oprávnění ministerstva. Viz níže. Pokud byste měl autorizaci ČKAIT pro obor energetické auditorství, pak byste mohl po přechodnou dobu zpracovávat audity, nikoli ale PENB. Viz přechodné ustanovení zákona které uvádíme níže.
Zkoušky by se měly konat jednou měsíčně, přihlášku, zkušební řád a další informace najdete zde:
https://www.mpo.cz/dokument36333.html
https://www.mpo.cz/dokument38994.html
Upozorňujeme, že pro složení zkoušky není povinné absolvovat nějaké školení. Ministerstvo samo žádné vzdělání ke zkouškám neorganizuje. Můžete se dobrovolně zúčastnit nějakého školení které nabízí různé firmy; žádné školení vám samozřejmě nezaručí, že zkoušku složíte.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný


Kdo je oprávněn PENB zpracovávat:

§ 7a odst. 4) Průkaz (...) musí
a) být zpracován pouze
1. příslušným energetickým specialistou podle § 10 odst. 1 písm. b), nebo
2. osobou usazenou v jiném členském státě Unie, pokud je oprávněna k výkonu uvedené činnosti podle právních předpisů jiného členského státu Unie; ministerstvo je uznávacím orgánem podle zvláštního právního předpisu,

§ 10 odst. 1 písm. b):
(1) Energetickým specialistou je fyzická osoba, která je držitelem oprávnění uděleného ministerstvem k (...)
b) zpracování průkazu,


Pro ty, kdo již v současnosti mají oprávnění zpracovat PENB (nebo pro jinou činnost) je v zákoně 318/2012 Sb., který novelizuje zákon 406/2000 Sb. důležité přechodné ustanovení:

Osoba oprávněná vykonávat kontrolu účinnosti kotlů, klimatizačních systémů, zpracovat průkaz energetické náročnosti budov a energetický audit přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona je povinna podat žádost o průběžné vzdělávání podle § 10 odst. 7 zákona č. 406/2000 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, do 1 roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona pro oprávnění vydaná do 31. prosince 2007, pro oprávnění vydaná do 31. prosince 2009 do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona a pro oprávnění vydaná po 31. prosinci 2009 do 3 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Pokud má oprávněná osoba více oprávnění s různým termínem jejich vydání, vztahuje se povinnost podat žádost o průběžné vzdělávání podle věty první k termínu vydání nejstaršího oprávnění.

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
podle zákona musí PENB zajistit SVJ (resp. majitel budovy). PENB pak platí pro všechny byty v domě. Majitel bytu pak musí PENB předložit zájemcům o byt a jeho kopii mu pak předat při podpisu smlouvy.
Dotaz zní jak bude postupováno u BD, který vlastní obec nebo bytové družstvo a byty podle smlouvy pouze převede na stávající nájemníky a to bezplatně , neboť jejich podíly v družstvu jsou kompletně splaceny. Nejedná se tedy ani o prodej ani o pronájem. Děkuji za odpověď.
[ 23.1.13 - dotaz číslo: 38026 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
povinnost zpracovat PENB platí při prodeji bytu. U družstevních bytů se dle zákona nejedná o prodej bytu, ale převod družstevního podílu, proto povinnost PENB není. Podobně při jakémkoli převodu bytu, který není prodejem, např. z titulu dědictví nebo daru nebo vámi uváděného převodu. PENB mít v tomto případě nemusíte.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsme ve fázi dokončené hrubé stavby a znovu jsme otevřeli otázku vytápění. Až teď mne mrzí, že vše nebylo řádně řešeno v projektové přípravě. Chtěla jsem, abychom postavili nízkoenergetický dům případně se těmto parametrům alesoň přiblížili. Dům je dvoupatrový s obytnou plochou 171 m, má obdelíkový tvar (bez výběžků) s pultovou střechou se sklonem 8 stupňů , obytné části domu jsou orientovány jižně a dům má velká okna na jižní straně, jedno okno na západní straně, 2 úzká okna na severní straně a 2 okna na východní straně. Jako materiál jsme použili heluz family 50 U-0,16, na střechu nadkrokevní izolaci Bramac Top Therm 160 mm U-0,14, v podlaze máme 14 cm izolace a okna jsme zvolili trojskla U-0,7. Přesto jsme se v průkazu energetické náročnosti budovy dostali do kategorie C 117 (kdy tedy ještě bylo počítáno s okny s dvojsklem 1,2), což asi především způsobil zvolený typ vytápění. Navženo bylo (elekrokotel a podlahové vytápění). Vzhledem k tomu, že máme k dispozici pouze elektřinu, zajímalo by mne, jak vytápění nejlépe optimalizovat. Zatím jsme se rozhodli pro elektrokotel a solár na ohřev vody do zásobníku TUV 300 l. Nevím, jaký typ vytápění ale použít, protože všude se píše, že pokud budova nesplňuje parametry nízkoenergetiského domu, tak je vytápění elektřinou hrozně drahé. Prosím poraďte mi, jak je možné se nyní v této fázi výstavby k parametrům dopracovat.
[ 23.1.13 - dotaz číslo: 38003 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
Změny provedené oproti stavu v projektu podle něhož byl počítán PENB (osazení výrazně lepších oken) nepochybně sníží tepelné ztráty pod vypočtenou hodnotu. Nevíme kolik osob bude v domě a jak byla počítána tepelná ztráta větráním, ale ta bude také tvořit nezanedbatelnou část tepelných ztrát. Odpověď na otázku jak je možné se nyní, v této fázi výstavby, k parametrům nízkoenergetického domu dopracovat, je teoreticky jednoduchá - zaizolovat obvodové stěny a přidat rekuperační větrání. Bohužel přídavná tepelná izolace stěn velmi pravděpodobně nebude ekonomicky návratné opatření ani při topení elektřinou a rekuperační větrání nechcete. Pokud byste změnili názor a eventuelně chtěli prozkoumat i tuto možnost, pak je třeba udělat energeticko -ekonomickou optimalizaci pro dům jako celek t.j. hledat takovou kombinaci dodatečných izolací a systému vytápění, která povede k minimalizaci nákladů na dodatečné investice a nákladů na vytápění za dobu alespoň 20let. Pokud se totiž sníží tepelné ztráty pod určitou úroveň (zhruba na standard pasivního domu),pak je možné výrazně ušetřit na vytápěcím systému (použít např. vzduchové vytápění nebo levné přímotopné konvektory a dodatečné izolace se tak případně mohou vyplatit.

Pokud se soustředíme jen na problém vytápění, tak máte,několik možností:

- nahradit část tepla z elektřiny teplem z podstatně levnějšího dřeva. Na trhu jsou krbové vložky s teplovodním výměníkem a můžete je zkombinovat s akumulační nádrží vhodné velikosti (viz např.http://www.dzd.cz/index.php/cs/sortiment/akumulacni-nadrze). S nádrží lze dosáhnout poměrně velkého podílu dřeva na krytí tepelné ztráty domu, aniž by s tím bylo nepřiměřeně moc práce. Lepší řešení než krbová vložka by možná byl takzvaný interiérový kotel(viz. např.http://www.kotle-verner.cz/produkty/interierove-kotle/verner-1310).Pokud byste topili výlučně dřevem snížily by se náklady na přibližně 30% (záleží na tom za jakou cenu dřevo seženete). Rozumější je ale topit dřevem hlavně v zimě, kdy je největší potřeba tepla a spokojit se s pokrytím jen zhruba poloviny potřeby tepla ze dřeva.

- pokud uvažujete o využití solárního systému na ohřev vody, pak by bylo možné jej zkombinovat s tou nádrží pro kotel (krbovou vložku). Podívejte se např. na schéma zapojení http://www.tricer.cz/nadrze-a-bojlery/78-mozna-zapojeni-solartanku.html.

- můžete použít tepelné čerpadlo a tak snížit potřebu elektřiny zhruba na třetinu. Investiční náklady jsou poměrně vysoké, jako přídatnou výhodu získáte o něco delší dobu trvání levné sazby za elektřinu.

- další možnost je použít kotel na pelety (pokud se tam dá nějak rozumně umístit). Palivo je sice o něco dražší,ale nevyžaduje zdaleka tolik práce a peletami můžete pokrývat celou potřebu tepla i teplé vody.

Shrnutí a doporučení:
V každém případě požádejte projektanta o upravení výpočtu tepelných ztrát a potřeby tepla na současný stav (jiná okna). Teprve na tuto hodnotu se bude navrhovat topný systém. Pro základní přibližnou orientaci v tom jaké budou náklady na topení pro různé zdroje tepla můžete použít tabulku http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/139-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva).
Pokud chcete mít kvalitní podklady pro rozhodování o tom jak optimalizovat celkové náklady na investice a provoz domu, bylo by možná vhodné nechat si udělat optimalizační studii (např. http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).

Pokud budete využívat tepelné čerpadlo (zvláště vzduch voda), tak lze uvažovat o podlahovém vytápění, jinak jsou lepší radiátory, protože mají rychlou odezvu a nesníží vám tolik využití tepelných zisků ze slunečního záření jako podlahové vytápění s větší tepelnou setrvačností.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den
Navazuje na dotaz č: 38002 ze dne22.1.13
Tedy orientační výpočet hrubého příjmu z instalovaných 29kWp x900kWh x2,83Kč/kWh= 73.863Kč rok?
Děkuji za ověření výpočtu

[ 22.1.13 - dotaz číslo: 38005 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
váš výpočet je správný, platí pro případ prodeje elektřiny za výkupní cenu dle zákona 165/2012 Sb. Můžete si nechat zpracovat podrobnější kalkulaci podnikatelského záměru, to bohužel přesahuje rámec bezplatné energetické poradny.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den
Navazuji na dotaz č: 37991 ze dne 22.1.13
Bohužel se plně neorientuji v uvedených jednotkách. Nevím zda je zde uveden tabulkový či špičkový výkon panelů, nebo skutečně reálně dosažený roční úhrn výroby. Nejsem si jistý správností mého finanční přepočetu Kč/rok. Tedy při ploše 210 m2, sklonu 15-20st. S J-JV orientaci a použití panelů s účinností 14 až 16% (monokrystalické mohou mít až 18%) bude max. výkon FVE max.30 kWp. Větší výkon bychom nedoporučovali, neboť FVE nad 30 kWp nemají nárok na podporu) a při očekávaném ročním přínosu 900 až 1000 kWh/kWp, tj. max. 30 MWh, pokud FVE spustím do 30.6.2012 a výkupní ceně 2,83 Kč/kWh, kolik bude činit reálně dosžený roční příjem z této instalace? Lze k této ceně připočítat zelené bonusy, pokud uvažuji pouze o prodeji vyrobené el. bez vlastní spotřeby? Zmíněná částka za kWh je nejspíš bez dph, nebo je provoz osvobozen několik let od plátcovství dph? Zbytečně nenadhodnocený reálně dasažitelný údaj v Kč/rok je pro mne důležitý údaj při základní rozvaze o provedení díla, proto tento dotaz.

Děkuji velice za odpověď a s pozdravem


[ 22.1.13 - dotaz číslo: 38002 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
u fotovoltaických elektráren se uvádí špičkový výkon kWp (kilowatt peak). Ten elektrárna dosahuje jen při maximálním osvitu, v praxi jen několik desítek hodin ročně. Stejně tak se u panelů uvádí špičkový výkon, někteří výrobci uvádí i výkon při nižším osvitu - je to uvedeno v technických listech výrobku.

Skutečná produkce elektřiny (kWh) se počítá vždy podle konkrétní lokality, sklonu a orientace panelů a konkrétních panelů, střídačů a dalších komponent. V ČR se dá počítat zhruba 900 až 1000 kWh na instalovaný kWp. Někteří dodavatelé uvádějí ještě vyšší čísla, aby nabídkové kalkulace ekonomiky vycházely optimisticky. V posledních letech je slunečního záření v ČR více, než je dlouhodobý průměr, takže některé elektrárny v praxi dosahují i 1100 kWh/kWp.

Pokud prodáváte elektřinu za garantovanou výkupní cenu, nebo za smluvní cenu, připočítává se k ceně DPH, pokud jste plátce DPH. Pokud elektřinu prodáváte za smluvní cenu a uplatňujete platbu za zelené bonusy, DPH se nepřipočítává. Smluvní cena za elektřinu z FVE je 0,3 až 1,0 Kč/kWh. Zelený bonus pro FVE spuštěné do 30. 6. 2013 je 2,28 Kč/kWh, pro FVE spuštěné po 1.7. 2013 je 1,88 Kč/kWh.

Více k tématu tady:
http://www.ceska-solarni.cz/prechod_ote.php
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/2012KV_KDP_12_10_2012.pdf
http://www.kodap.cz/cz/aktuality/fungovani-dph-pro-provozovatele-fve-v-rezimu-zeleny-bonus-od-roku-2013.html

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
V letošním roce plánuji dřevostavbu přístřešku pro skladování strojů a materiálu o půdorysu L se šikmou střechou (sklon 15-20stupňů)a orietací na jih až jihovýchod. Plocha střechy (cca35x6m)210m2. Zvažuji možnost umístění fotovoltaické elektrárny, jaký typ panelů by byl pro tuto instalaci nejvhodnější a s jakým finančním přínosem ročně mohu reálně počítat?
Děkuji za případnou odpověď
[ 22.1.13 - dotaz číslo: 37991 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
pro fotovoltaickou elektrárnu (FVE) můžete použít jak panely z monokrystalického, tak polykrystalického křemíku. V současnosti většina dodavatelů nabízí polykrystalické panely, kde je nejlepší poměr cena/výkon. Můžete ale narazit i na monokrystalické panely s velmi dobrou cenou - vyplatí se oslovit více dodavatelů a pečlivě porovnat jejich nabídky.
Při ploše 210 m2 a použití panelů s účinností 14 až 16% (monokrystalické mohou mít až 18%) bude max. výkon FVE max.30 kWp. Větší výkon bychom nedoporučovali, neboť FVE nad 30 kWp nemají nárok na podporu. Při orientaci na jih lze čekat roční přínos 900 až 1000 kWh/kWp, tj. max. 30 MWh.
Pokud FVE spustíte do 30.6.2012, pak můžete získat podporu ve formě výkupní ceny 2,83 Kč/kWh. Pro FVE spuštěné po 1.7. 2013 je cena 2,43 Kč/kWh.
Provoz v režimu zelených bonusů pro vás zřejmě nebude výhodný, protože z FVE s výkonem 30 kWp zřejmě spotřebujete jen malou část produkce a tržní ceny z FVE jsou obvykle nižší, než je rozdíl mezi zeleným bonusem a výkupní cenou.
Samozřejmě je nutné uvažovat i provozní náklady - elektro revize, pojištění, servis, případně reinvestici do střídače po 10 až 15 letech. Pokud budete provozovat FVE jako fyzická osoba, vztahují se na vás povinnosti jako na OSVČ, tj. platit zdravotní a sociální pojištění, příjem z provozu FVE je pochopitelně zdaněn.
Pro úplnost dodáváme, že pro FVE můžete použít i panely z amorfního křemíku, které mají oproti krystalickým zhruba poloviční účinnost, takže na střechu se vám vejde max. poloviční výkon. Tyto panely mívají nižší cenu, v současnosti je však nabízí jen málo dodavatelů.
Pozor: nárok na podporu mají jen FVE umístěné na budově zapsané do katastru nemovitostí. Pokud by váš přístřešek nebude v katastru zapsán, výše uvedené ceny neplatí. V tom případě můžete elektřinu použít pro vlastní potřebu a velikost FVE optimalizovat podle velikosti vlastní spotřeby. Nebo elektřinu prodávat za tržní cenu, která je v současnosti 0,3 až 1,0 Kč/kWh.
Více o FVE například zde:
http://fotovoltaika.ekowatt.cz/
http://oze.tzb-info.cz/9299-zmena-systemu-vyplaty-podpory-obnovitelnych-zdroju-od-1-ledna-2013
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda nevíte jestli chystaná prováděcí vyhláška k zákonu 318/2012 nahradí dosud platnou vyhl.277/2007 v plném rozsahu. Jedná se mi hlavně o §6a zákona 318/2012 o povinnosti provádění kontrol kotlů a klimat.systémů. V zákonu 406/2006 bylo uvedeno v §6 bod 2, resp.7, že kontrolu těchto systému má zajistit vlastník nebo provozovatel zařízení. V zákonu 318/2012 už to je vlastník nebo společenství vlastníku. Úplně vypadlo slovo provozovatel. My jsme vlastníci nákupního centra a pronajímáme některé budovy naším nájemcům, kteří si tam zajišťují kompletní údržbu a zajišťovali si i kontrolu kotlů a klimatizačních systémů ve smyslu zákona 406/2006. Nyní tyto kontroly nechtějí provádět s tím, že podle 318/2012 je to již naše zodpovědnost.
Můžete mi poradit, jak v této záležitosti máme postupovat. Máme počkat na prováděcí vyhlášku (která toto stejně neřeší) nebo se obrátit z dotazem na MPO. Nebo jste se už s takovou situaci setkali?

Děkuji za odpověď.


[ 17.1.13 - dotaz číslo: 37961 - téma: Legislativa, Ostatní ]

Vážený pane,
podle nového znění zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. je skutečně povinnost kontroly klimatizací a kotlů již výhradně povinností vlastníka, resp. SVJ (platí od ledna 2013). Prováděcí vyhláška k §6a je připravená a měla by vyjít ve Sbírce zákonů zřejmě v únoru 2013, nicméně nedá se čekat, že by tuto povinnost změnila - vyhláška nemůže měnit zákon (právní předpis vyšší síly).
Vy jako vlastník musíte tedy buď zajistit kontrolu kotle a klimatizačního zařízení sám, nebo tuto povinnost smluvně přenést na nájemce.
MPO se chystá vydat stanoviska k různým nejasnostem novely zákona, případně se můžete obrátit na SEI, která kontroluje plnění zákona. Vykládat zákon však může pouze soud, nikdo jiný.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím doporučte mi společnost, která dělá termosnímky v okr. Kolín.
Děkuji za odpověd
[ 11.1.13 - dotaz číslo: 37903 - téma: Měření a regulace , Zateplování budov ]

Vážená paní,
energetická poradna nemůže doporučovat konkrétní firmy.
Při výběru termovizní diagnostiky je vhodné objednat si kromě vlastního snímkování i jejich odborné vyhodnocení s návrhem na řešení případně odhalených problémů. Pokud dostanete jen několik barevných obrázků, bude vám to k ničemu.
Termovize je určena k odhalování problémů a poruch nemůže však například vyčíslit tepelné ztráty objektu, jak si laici někdy představují.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,
jsem mistopredseda vyboru SVJ v bytovem dome o 32 bytech. Musime mit PENB v pripade, ze nektery vlastnik bytu svuj byt prodava/pronajima? Muze to vlastnik bytu po nas jako po predstavitelich SVJ chtit? Slysel jsem, ze jako dostatecna informace postacuje dokumentace o nakladech na vytapeni (toho konkretniho bytu v pripade jeho prodeje). Planujeme renovaci fasady v pristich letech (s pravdepodobnym zateplenim) a porizeni PENB nyni proto povazujeme za zbytecne. Je tento nazor spravny? Dekuji.
[ 10.1.13 - dotaz číslo: 37895 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
podle zákona musí PENB zajistit SVJ (resp. majitel budovy u nebytových domů). A to v případě prodeje bytu již od 1. ledna 2013, při pronájmu bytu až od 1. ledna 2016. PENB pak platí pro všechny byty v domě. Majitel bytu pak musí PENB předložit zájemcům o byt a jeho kopii mu pak předat při podpisu smlouvy.
Zákon také připouští, že pokud majitel bytu PENB od SVJ nedostane, přestože o něj požádal, pak může PENB nahradit doklady o spotřebě energií pro daný byt. To má předejít situaci, kdy by SVJ mohlo svojí nečinností někomu bránit v prodeji bytu.
Ze zákona také musíte jako SVJ mít PENB zpracovaný od 1. ledna 2015 i v případě, že se v domě žádný byt neprodává ani nepronajímá (platí pro domy s plochou nad 1500 m2, pro domy s plochou nad 1000 m2 je tento termín posunutý na rok 2017, resp. na rok 2019 pro ostatní bytové domy).

Pokud v dohledné době plánujete zateplení domu, doporučil bych vám PENB nechat zpracovat až jako první fázi projekčních prací. Na základě PENB pak můžete zadat projektantovi, jak má zateplení navrhnout (většina projektů navrhuje zateplení jen tak, aby se splnil požadavek normy, což někdy není ekonomické). Do té doby bude vhodnější, aby majitelé bytů při prodej nahradili PENB vyúčtováním energií.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

O tomto se nikde nic nepíše a když jsem se díval na stránky, kde různí lidé nabízejí zpracování PENB tak o smlouvě, která bude sepsaná ohledně vyhotovení PENB se nic nepíše. To mi pak připadá, že se zpracovatelé z toho chtějí vyvléci a defacto už pak za nesprávnost PENB nezodpovídají.
Ještě bych se rád zeptal - když bude PENB špatně spočítáno je to moje chyba i když prokazatelně vznikla chyba při zpracování PENB auditorem?
Je auditor při zpracování PENB povinnen se mnou sepsat smlouvu - o tomhle se v zákoně 406/2000, 318/2012 či vyhlášce 148/2007 nic nepíše - takže to je jenom moje iniciativa donutit auditora, aby se mnou smlouvu sepsal?
Děkuji za odpověď a omlouvám se za možná úsměvné dotazy...
[ 9.1.13 - dotaz číslo: 37885 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
při chybně zpracovaném PENB je třeba rozlišit dvě situace:

1/ Zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. ukládá zpracovateli PENB povinnost zpracovat tento dokument objektivně, pravdivě a úplně. Pokud tomu tak není, může zpracovatel dostat pokutu od státní energetické inspekce (až 200 tis. Kč). To se ovšem vás jako objednatele PENB příliš netýká.

2/ chybně zpracovaným PENB může vám jako objednateli vzniknout škoda (např. klesne tržní cena domu), případně může vzniknout škoda někomu jinému (např. nový majitel budovy protopí více, než by podle PENB mohl oprávněně očekávat). V tomto případě se uplatňuje škoda v občansko-právním řízení. Domnívám se, že třeba vědomě zkreslené údaje v PENB při prodeji domu bylo možno kvalifikovat jako podvod na kupujícím - zde už může jít i o trestný čin (podle rozsahu vzniklé škody).

Pro vás jako pro majitele nemovitosti, který musí PENB ze zákona mít, je důležité uzavřít se zpracovatelem PENB smlouvu tak, aby zodpovídal za případně způsobené škody. Z tohoto důvodu jsou zpracovatelé pojištěni pro podobný případ. Pokud bude zpracování PENB zprostředkovávat třetí osoba, je třeba pohlídat si smlouvy tak, aby se zodpovědnost za správně zpracovaný PENB a případnou škodu někde nevytratila.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný



[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
děkuji za odpověď - viz předešlý dotaz.
Z vaší odpovědi jsem pochopil, že když bude PENB špatně tak za to ponesu zodpovědnost já? Vždyť přeci za to musí nést zodpovědnost zpracovatel PENB ne?
Já mu dám podklady od domu a on si je má ověřit. Já pak nemohu zjistit, jestli je PENB správně zpracováno.

[ 9.1.13 - dotaz číslo: 37868 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
pokud by PENB byl zpracován špatně a novému majiteli by tím vznikla škoda - např. vysoké náklady na vytápění - pak bude náhradu této škody uplatňovat u vás. Vy samozřejmě můžete tuto odpovědnost přenést na zpracovatele PENB, se kterým máte smlouvu o zpracování PENB. Pokud by zpracování PENB pro váš dům zajišťovala třeba realitní kancelář, bude uplatnění odpovědnosti za chybný PENB obtížnější. Bude samozřejmě vždy záležet na konkrétním znění smlouvy.
Podrobný rozbor právních vztahů je bohužel mimo rámec energetické poradny, nejsme právníci ale energetici.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,jsme a.s. a budeme pronajímat budovy jedná se o sklady (není vytápění), výrobní haly (není vytápění), rozvody (není vytápění), garáže (není vytápění) musí nechat zpracovat průkaz energ. náročnosti budov?

[ 9.1.13 - dotaz číslo: 37865 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
povinnost zpracovat tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je zavedena v zákoně č. 406/2000 Sb. Pro účely tohoto zákona se budovou rozumí stavba, v níž se používá energie k úpravě vnitřního prostředí. Z toho vyplývá, že nevytápěných budov (resp. budov kde není vytápění, chlazení či zvlhčování vzduchu) se tento zákon netýká a tím nevzniká ani povinnost zpracovat PENB.

Domnívám se, že ve vašem případě jde o budovy, kterých se zákon netýká (sklady a garáže bez vytápění). Pokud je ve výrobní hale větrání nebo chlazení, pak jde o budovu kde se využívá energie k úpravě vnitřního prostředí a tím pádem PENB musíte zpracovat. Pokud ne, pak opět PENB nemusíte zpracovat.

Povinnost zpracovat PENB platí v případě, že pronajímáte celou budovu. Pokud by šlo jen po pronájem části budovy, pak PENB nemusíte mít, ani pro vytápěnou budovu.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
zajímám se o získání licence energetického specialisty pro vypracování průkazu (štítku) energetické náročnosti budov podle novely zákona č. 406/2000 platné od 1.1.2013.
Jaké jsou přesné podmínky na prokázaní praxe?
Dohledal jsem, že pokud jsem inženýrem bez autorizace a mám 3 roky praxe v oboru stavebnictví, nebo 5 let praxe v případě neuznání VŠ oboru (je někde striktně definováno v čem?), mohu se na zkoušky přihlásit.
Jakou formou se praxe prokazuje? Čestné prohlášení, potvrzení od zaměstnavatele, živ. list apod.??
Mohu tedy po složení zkoušek získat licenci energetického specialisty, pokud mám titul Ing. v oboru oceňování nemovitostí a finance, maturitní zkoušku z oboru pozemní stavby, praxe v letech 2006-2009 stavební technik, 2009-dosud praxe jako odhadce nemovitostí a asistent pro vypracování průkazů a tepelně technických výpočtů objektů na ŽL?
Před zkouškou bych chtěl absolvovat vzdělávací kurz energetických auditorů (od AEA), ale pokud by mi nebyla uznána praxe, nerad bych kurz absolvoval zbytečně.
Předem děkuji za odpověď, nebo zaslání kontaktu na kompetentní osobu v této oblasti.
[ 9.1.13 - dotaz číslo: 37864 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane inženýre,
odborné požadavky na energetického specialistu oprávněného zpracovávat PENB jsou uvedeny v zákoně 406/2000 Sb., viz §10, odst 4:

Za odbornou způsobilost se pro účely tohoto zákona považuje vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářských, magisterských nebo doktorských studijních programech v oblasti technických věd a jejich oborech energetiky nebo stavebnictví a 3 roky praxe v oboru nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oblastech vzdělání technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 6 roků praxe v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v oblastech technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 5 let praxe v oboru.

Dále se zde uvádí, že kvalifikace se dokládá kopiemi dokladů prokazujících odbornou způsobilost. Předpokládám, že to bude kopie diplomu a dalších dokladů o vašem vzdělání a praxi. Ministerstvo si může případně vyžádat další dokumenty pro uznání vaší praxe.

Ze zákona není žádná povinnost absolvovat před zkouškou nějaký kurz nebo školení. Pokud složíte zkoušku před komisí a splníte ostatní požadavky zákona (bezúhonnost atd. - viz zákon) ministerstvo vám podle zákona musí udělit oprávnění.

V současnosti bohužel ještě nejsou prováděcí vyhlášky k této části zákona, očekává se že budou v první polovině roku 2013. Lze předpokládat, že dokud nové předpisy nebudou schválené, ministerstvo nebude nové zkoušky organizovat. Můžete samozřejmě o zkoušku požádat podle současné legislativy, ministerstvo vás vyrozumí o termínech.
Formulář žádosti, kontakty a další informace najdete zde:

https://www.mpo.cz/dokument36333.html
https://www.mpo.cz/dokument38994.html
https://www.mpo-enex.cz/experti/ExpertList.aspx

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat ohledně nutnosti mít PENB pro dům při prodeji.
PENB na dům nemám a požádám realitku, aby můj dům nabídla k prodeji. Mám dojem, že už v tohle dobu musím mít PENB k inzerátu - aspoň takhle jsem to pochopil. PENB mi zajistí realitka s veškerým právním servisem. Když ale dům u nich neprodám, tak ten PENB dostanu, nebo ho budu muset zaplatit předem? A když u nich neprodám dům půjdu k jiné realitce tak těm už můžu dát to PENB z té minulé realitky, když jsem si ho zaplatil a dostanu ho. Jde mi o to, abych nebyl napálen realitkou a něco třeba nezaplatil a pak ten PENB nedostal.
Nebude pro mě lepší si ten PENB zajistit sám a pak ho akorát dát realitce?
Je to trochu zmatenější, ale kdyby byl někdo ochoten napsat postup, jak nejspíš realitky v této věci budou postupovat, bylo by to prima.
Nedovedu si zase představit, že za PENB zaplatím až při eventuálním prodeji nemovitosti, protože když dům neprodám a PENB nedostanu, tak ten co PENB zpracovával by nejspíš nedostal zaplaceno.
Děkuji

[ 8.1.13 - dotaz číslo: 37850 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
v rámci energetické poradny nedokážeme řešit vztahy mezi realitními kancelářemi a jejich zákazníky. Z hlediska zákona je PENB povinen zajistit prodávající (resp. při pronájmu je to majitel budovy ). Doporučujeme proto abyste si PENB zajistil sám a realitce dal jeho kopii spolu s ostatními dokumenty k nemovitosti. Pokud vám realitní kancelář nabízí zpracování PENB, dohodněte s nimi podmínky, za jakých vám ho zpracuje. Pozor: jako majitel domu stále zodpovídáte za to, že PENB bude zpracován správně a bude pravdivý. Pokud by realitka zajistila zpracování u někoho, kdo váš dům v životě neviděl a do PENB se dostanou chybné údaje, bude nový majitel uplatňovat reklamaci u vás, nikoli u realitky.

Pokud by PENB byl zpracován špatně a novému majiteli by tím vznikla škoda - např. vysoké náklady na vytápění - pak bude náhradu této škody uplatňovat u vás. Vy samozřejmě můžete tuto odpovědnost přenést na zpracovatele PENB, se kterým máte smlouvu o zpracování PENB. Pokud by zpracování PENB pro váš dům zajišťovala třeba realitní kancelář, bude uplatnění odpovědnosti za chybný PENB obtížnější. Bude samozřejmě vždy záležet na konkrétním znění smlouvy.

Seznam zpracovatelů najdete například zde:
https://www.mpo-enex.cz/experti/ExpertList.aspx

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné z programu EFEKT 2013, aktivita B3: Rekonstrukce otopné soustavy a zdroje tepla v budově, financovat pouze zdroj vytápění nebo také zdroj včetně měření a regulace.
Děkuji za odopvěď.

[ 7.1.13 - dotaz číslo: 37821 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,
systém měření a regulace (M&R) je nezbytnou součástí vytápěcí soustavy, proto je možné náklady na M&R zahrnout do celkových nákladů projektu. Domnívám se však, že nelze žádat pouze na výměnu zdroje a M&R, ale že součástí projektu musí být i rekonstrukce vytápěcí soustavy (přičemž lze zachovat například některá topná tělesa a podobně).
Podrobné podmínky najdete zde:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/37410/37414

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

chtěl bych se na Vás obrátit s otázkou na vylepšení parozábrany ve střešní konstrukci sádrokartonu. Hlavně kolem střešních oken. podezření na nedokonalé provedení parobrzdy. tlouťka izolace cca 26cm (hydroizolace, mezera cca 2cm, 2O cm vata, parobrzda nedokonale utěsněna, 5cm vata,sádrokarton. Mohl bych použít nějaký nátěr na sádrokatonové desky (snížit prostup vodní páry do konstrukce. v domě zhruba 50-60 % vlhkosti děkuji za odpověď .
[ 2.1.13 - dotaz číslo: 37792 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
pokud je parotěsná zábrana provedena špatně, pak hrozí že v konstrukci se bude hromadit vlhkost, což může po čase vést ke hnilobě dřevěných prvků. Je ovšem také možné, že vlhkost do konstrukce pronikne, ale stačí se odpařit během léta.
Pokud jsou v parotěsné vrstvě otvory (proseknutí při stavbě) nebo neslepené spoje nebo neutěsněné napojení různých vrstev, nedá se to vyřešit nátěrem. Pro zvýšení těsnosti desek se sice používá latexový nátěr, ovšem těsnost se zvýší relativně málo. Netěsnost způsobená otvorem v parotěsné zábraně je o několik řádů vyšší.

Domníváme se, že máte několik možností:
1/ demontovat stávající konstrukce a parotěsnou zábranu opravit
2/ provést novou parotěsnou zábranu (např. na stávající sádrokarton, překrýt další vrstvou sádrokartonu
3/ snížit difuzní odpor na vnější straně konstrukce, tj. zajistit aby vlhkost, která do konstrukce vnikne mohla odejít. Například vytvořením odvětrané mezery.

Doporučil bych vám koncem zimy konstrukci rozebrat a podívat se, jak moc je vlhká, případně kontrolu zopakovat koncem léta, zda konstrukce vyschla. Pokud bude konstrukce vlhká, pak provést některý z bodů uvedených výše. Orientačně lze nedestruktivní kontrolu provést i pomocí termovizní kamery, nejlépe koncem topné sezóny (venkovní teplota by měla být pod nulou). Pokud je tepelná izolace vlhká, bude v tomto místě unikat více tepla. Spolehlivější je samozřejmě fyzická kontrola.

Váš problém bohužel nemá jednoduché a levné řešení.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,mám 110 let starý dům,není v něm zavedena elektřina,nelze v něm bydlet bez celkové rekonstrukce,pokud jej budu chtít prodat i na tento dům musím mít energetický průkaz?(i v případě,že by jej zájemce ihned zboural?).
Děkuji za odpověď

[ 2.1.13 - dotaz číslo: 37791 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní,
průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) musíte předkládat při prodeji budovy. Povinnost se netýká budov, kde není vytápění, resp. kde se nepoužívá energie pro úpravu vnitřního prostředí (chlazení, topení, zvlhčování vzduchu). Dále se netýká budov do 50 m2, budov pro rodinnou rekreaci a dalších (kostely, průmaslové budovy se spotřebou do 700 GJ ročně).
Domníváme se, že ve vašem případě jde o budovu, které se povinnost PENB netýká.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect