Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
při pročítání novely zákona 406/2000 mne mne udivily následující řádky zákona....pokračování (asi není ani otázka)
Děkuji za rychlou odpověď k předchozímu dotazu. Obávám se, že jakýsi pokus o definici vybraných zdrojů energie je v § 6.
§ 6 Účinnost užití energie zdrojů a rozvodů energie
(3) Dodavatel kotlů a kamen na biomasu, solárních fotovoltaických a solárních
tepelných systémů, mělkých geotermálních systémů a tepelných čerpadel (dále jen „vybraná zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů“) je povinen uvést pravdivé, nezkreslené a úplné informace o předpokládaných přínosech a ročních provozních nákladech těchto zařízení a jejich energetickou účinnost v technické dokumentaci nebo návodu na použití.
Je s podivem, že Vaše připomínky zpracovatel zákona - MPO nezohlednilo. O záměrech zpracovatele můžeme nyní opravdu jen spekulovat. Již se těším na první pokutu a soud, za šetrné využívání nevyčerpatelné energie Slunce.
Děkuji a přeji slunečné dny
[ 5.10.12 - dotaz číslo: 36092 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Dobrý den,
z vámi uvedené citace lze laicky předpokládat, že přestupky ohledně montáže „vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů“ by se měly týkat zejména podnikatelů - obchodníků, montážníků apod. Jak to dopadne v praxi se teprv uvidí.
Je paradoxní, že pokud si koupíte kotel na uhlí, může vám ho namontovat kdokoli, ale stejně velký kotel na dřevo musí instalovat speciálně oprávněná osoba. To se pochopitelně promítne do ceny.
Přejeme příjemný den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
při pročítání novely zákona 406/2000 mne mne udivily následující řádky zákona:
§ 7 Snižování energetické náročnosti budov
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou
povinni
b) zajistit v případě instalace vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů v budově, aby tuto instalaci provedly pouze osoby
podle § 10d; zajištění se prokazuje předložením kopie daňových dokladů,
týkajících se příslušné instalace a kopie oprávnění podle § 10f,
§ 7 Přestupky
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že a) vykonává bez příslušného
oprávnění činnost energetického specialisty nebo činnost osoby oprávněné
provést instalaci,
(3) Za správní delikt se uloží pokuta do
a) 100 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 písm. a), c), d),
e), f), g), l) nebo m) bodů 5, 6 nebo 7 nebo podle odstavce 1 písm. n),
Znamená to tedy, že pokud si na vlastní střechu umístím vlastními silami FV panely, budu s nimi provozovat např. LED osvětlení, tak se dopouštím přestupku za který mohu být penalizován?
Děkuji
[ 5.10.12 - dotaz číslo: 36088 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Zřejmě ne.
Z novely totiž vypadla definice toho, co je "vybrané zařízení vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů". I když se tento pojem dále v zákoně používá, není zde definován. Možná bude tato definice v nějaké prováděcí vyhlášce, jejichž znění však není dosud k dispozici.
Je tedy otázka, zda svépomocná instalace solárního systému, kamen na dřevo atd. je nebo není instalací vybraného zdroje ve smyslu zákona.
Vámi zmiňovaný přestupek by se v první řadě zřejmě měl týkat případů, kdy tuto instalaci provedete jako podnikatel (instalatér, obchodník se solárními sytémy apod.) svému zákazníkovi, aniž byste k tomu měl příslušné oprávnění. Případně ji provedete jako soukromá osoba jiné právnické či fyzické osobě.
EkoWATT během přípravy zákona opakovaně upozorňoval na problém svépomocných a drobných instalací, naše připomínky k tomuto problému však Ministerstvo průmyslu a obchodu jako zpracovatel zákona nezohlednil.
Je třeba zdůraznit, že ať byly záměry zpracovatele zákona jakékoli, zákony může vykládat pouze soud. Nikoli advokát, ministerstvo, státní energetická inspekce nebo kdokoli jiný. Pokud tedy dostanete pokutu za to, že si svépomocně nainstalujete solární systém, kamna na dřevo atd., obraťte se na soud.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
řeším otázku změny zdroje vytápění.V současné době je hlavním zdrojem elektrokotel. Dům z roku 1986 prošel rekonstrukcí a tepelné ztráty vypočítané obálkovou metodou 7,592kW. Potřeba tepla pro vytápění 15425kw a potřeba tepla pro ohřev TUV 5439kW.Zvažuji kondenzační kotel Geminox, investice cca 80 000Kč(kotel, vložkování komína,přívod plynu), nebo tepelné čerpadlo vzduch voda Alpha- Innotec 8kW. (investice 250000kč).Bohužel topný systém jsou radiátory,počítá se teplotní spád a vypadá to, že bude stačit teplota 50°C.Můžete poradit jaký systém byste zvolili?
[ 4.10.12 - dotaz číslo: 36060 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
na této kalkulačce si můžete porovnat provozí náklady při vytápění plynem, resp. tepelným čerpadlem:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
Ve vašem případě je rozdíl v nákladech na vytápění cca 16 tis. Kč ročně. Rozdíl investičních nákladů mezi TČ a kolem na plyn je podle vašich údajů 170 tis. Kč, návratnost tepelného čerpadla je tedy 11 let.
Pozor - při přechodu na zemní plyn ztratíte nárok na sazbu pro odběr elektřiny, kterou využíváte dnes při vytápění elektrokotlem. Zvýší se vám cena elektřiny. Při instalaci TČ budete mít podobnou sazbu za elektřinu jako dnes při vytápění elektrokotlem, rozdíl je však v tom, že se vám prodlouží doba trvání nízkého tarifu ze současných 20 hodin za den na 22 hod. denně. Běžná domácnost spotřebuje asi 2500 kWh ročně. To je rozdíl v nákladech cca 2000 Kč ročně.
Ve vašem případě tedy lze doporučit instalaci tepelného čerpadla místo kotle na zemní plyn.
Je celkem běžné, že vytápěcí systém v domě je předimenzovaný. I když se běžně projektoval teplotní spád 90/70°C, v praxi stačil menší. Po zateplení domu je často možné provozovat vytápění se spádem 50/40°C - alespoň větší část topné sezóny. V tom případě je snazší připojit tepelné čerpadlo i do staršího systému. Velmi správně jste se rozhodl nechat vytápění přepočítat, což vám umožní přesněji určit dobu, kdy bude pro vytápění stačit TČ a dobu, kdy bude nutno topit elektrokotlem na vyšší teplotu.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
S ohledem na nedávné schválení novely zákona 406/2000 Sb. a jí zřizované povinnosti dokládat průkaz energetické náročnosti budovy, prosím o následující vysvětlení:
Jsme společenství vlastníků bytového domu, kolaudovaného v roce 2004. V rámci projektové dokumentace domu máme k dispozici energetický štítek budovy, zpracovaný 30/07/2004 projektantem podle vyhlášky MPO č. 291/2001 Sb, odpovídající směrnici 93/76/EWG z 13/09/1993, vydané EU v rámci SAVE.
Splňuje tento energetický štítek požadavky novelizovaného zákona č. 406/2000Sb. na průkaz energetické náročnosti budovy, nebo budeme muset v příslušných lhůtách nechat zpracovat nový?
[ 2.10.12 - dotaz číslo: 35999 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
novela zákona o hospodaření energií 406/2000 Sb. zavádí povinnost Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Jako Společenství vlastníků ho musíte od 1. ledna 2013 mít ve dvou případech:
a) při rekonstrukci domu
b) při prodeji bytu (od 1. ledna 2016 také při pronájmu bytu)
V případě a) je vám nejspíš dosavadní dokument k ničemu, protože PENB se bude zpracovávat na stav po rekonstrukci. Budete tedy každopádně potřebovat nový PENB.
V případě b) potřebujete PENB zpracovaný dle prováděcí vyhlášky k novele zákona (která dosud neexistuje).
Energetický štítek zpracovaný dle 291/2001 Sb. se již několik let nedá použít, od roku 2009 byl nahrazen Průkazem en. náročnosti budovy.
Rádi bychom zdůraznili, že novela zákona dosud nevyšla ve sbírce zákonů a nejsou k ní schváleny prováděcí vyhlášky.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
přeji dobrý den,potřeboval byl konzultaci (i placenou) ohledně možnosti vybudování fotovoltaické elektrárny na rodiném domě.
[ 1.10.12 - dotaz číslo: 35968 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
pro bezplatnou konzultaci můžete využít naše poradenská střediska v Praze nebo Č. Budějovicích:
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis/
některé informace o fotovoltaice najdete např. zde:
http://www.ekowatt.cz/cz/publikace/fotovoltaika-v-budovach-pdf
S pozdravem
J. Beranovský
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
Prosím zda mi můžete pomoci s úsporou plynu a elektřiny. Faktury pošlu.
1)Plyn : Plyn používám k vytápění domu a bazénu.
a)Potřeboval bych pomoci s výběrem nejlevnějšího dodavatele
b) Stěny/zdi dvou pokojů nejsou v domě dobře izolované, zajímalo by mne, zda je možné alespoň odhadnout náklady na izolaci /zateplení ( plocha stěn dohromady činí 70 m2)a úspory které by to přineslo.
2) Elekřina
Elekřinu používáme kromě svícení také na vaření.
Poprosil bych o pomoc s vyhledáním levnějšího dodavatele, či nápad jak ušetřit.
Děkuji a přeji hezký den
[ 1.10.12 - dotaz číslo: 35967 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
děkuji za vaše dotazy.
Úsporu při změně dodavatele elektřiny si můžete zjistit např. na kalkulačce Energetického regulačního úřadu:
http://kalkulator.eru.cz/
a na jejich stránkách najdete i další důležité informace týkající se změny dodavatele:
http://www.eru.cz/dias-browse_articles.php?parentId=157
Podobně pro dodavatele plynu můžete využít třeba tyto kalkulačky:
http://www.cenyenergie.cz/plyn/kalkulacka/
http://www.nazeleno.cz/
http://www.usetreno.cz/
http://www.uspory.cz
Co se týče zateplení, při izolaci stěn se dá čekat úspora cca 10% nákladů na vytápění a také vyšší komfort užívání domu. Povrchová teplota stěn se zvýší, což zlepší tepelnou pohodu. Samozřejmě je vhodné uvažovat i o zateplení střechy, stropu sklepa, výměně oken atd. Pro přesnější stanovení úspory by bylo nutné provést kalkulaci přímo pro váš dům. Můžete využít kalkulační nástroj Hestia
http://hestia.energetika.cz/
nebo využít placené služby pro stanovení úspor, případně přijít na osobní konzultaci do našeho střediska v Praze
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis/
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chci dělat RD, rozměry 12,5 m na 10.5 m. Suterén, přízemí a podkroví. Zastavěná plocha cca 125 m2 ( je to trošku větší. ale je v tom i pergola. ) Valbová střecha 32 stupňů. Přízemí a jeden metr v podkroví chci dělat ze 30 STI keramické cihly a cca 18 cm polystyrenu nebo vaty. Chci se zeptat, jestli můžu udělat suterén z 44 STI ( bude 2/3 v zemi a nebude vytápěný )? Horní zdivo bude cca 12 cm uskočené dovnitř nad suterénem, aby pak po zateplení, byl odskok 6 cm přes suterén. Dělá se taková kombinace nebo co bych měl raději udělat? Mám více otázek a taky se chci zeptat, jestli si můžu u Vás sjednat zdarma nějakou konzultaci. Předem děkuji za odpověď.
[ 1.10.12 - dotaz číslo: 35958 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
to co píšete vypadá rozumně a tento způsob se používá. Existuje pochopitelně mnoho variací, bylo by možné například uvažovat o použití tenčí ch keramických bloků (např.24cm) které by svou únosností nejspíš také vyhověly a stěna by vyšla slabší. Obecně platí, že je lepší udělat nosnou část co nejtenčí a přidat na tloušťce izolace. Pokud použijete šedý PS bude mít vaše stěna součinitel prostupu tepla U=0,14 W/(m2.K) což je hodnota, která by vyhověla i pro nízkoenergetické stavby; norma doporučuje 0,25 pro běžnou "těžkou" stěnu. Dalo by se také uvažovat materiálu s větší tepelnou kapacitou než má keramický blok, na trhu se objevilo v poslední době více možností, například litá betonová stěna se ztraceným bedněním, která má na vnitřní straně jen tenkou desku s prakticky zanedbatelným tepelným odporem a umožňuje tudíž dokonalé využití tepelné kapacity betonové stěny.Tento systém pod názvem Maxiplus Aku (http://www.asting.cz/max-plus-aku.php) používá na vnější straně šedý polystyren a jeho maximální tloušťka je 25 cm. Objevil se už loni, dostal na ForArch ocenění Grand Prix. Již dlouho se také používá systém Sendwix s vápnopískovými bloky (http://www.sendwix.cz/) a další. Pokud byste chtěl maximálně využít tepelné zisky ze slunečního záření (chce to v zimě nezastíný perimetr od JV k JZ a trochu větší jižní okna) tak by se vám větší využitelná tepelná kapacita hodila. Pokud jde o ten suterén, i když bude nevytápěný, bylo by možné uvažovat o jeho tepelné izolaci extrudovaným PS až do úrovně základů.
Je otázka, zda nevylepšit dům tak aby splnil požadavky na pasivní dům. Nakonec je také možné využít službu Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu, kterou Ekowatt nabízí (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
Pokud chcete můžete se objednat na konzultaci do pražského střediska EkoWATT Praha,Švábky 2, Tel.: +420 266 710 247
Fax.: +420 266 710 248 , e-mail: praha@ekowatt.cz
nebo pokud jsou pro vás bližší Budějovice tak do naší pobočky EkoWATT České Budějovice
Žižkova 1 (budova PVT) Tel: +420 389 608 211, Tel: +420 774 697 901
e-mail: cb@ekowatt.cz
S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dobrý den. Plánujeme na část domu po zateplení instalovat zavěšenou fasádu, ale stále řeším možnost eliminace tepelných mostů při kotvení hliníkového roštu fasády. Narazil jsem na podložky Termostop, což ale dle mého názoru tepelné mosty pouze zmíní a nikoliv odstraní. Dále jsem uvažoval o materiálech typu Compacfoam, ale vše z jejich nabídky mi připadá takové polovičaté řešení. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem
[ 27.9.12 - dotaz číslo: 35920 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
máte zcela pravdu,jakkoli je např. Compacfoam nebo Purenit (používá se na podložky Termostop) výborný materiál tak je to pořád jen "polovičaté řešení". On je ale ten problém tepelných mostů dán fyzikální povahou toho systému provětrávané fasády. Ty obkladové desky či profily tam prostě nějak musíte přidělat; ten tepelně-izolační materiál je nemůže nést. Pokud byste chtěl mít tepelnou izolaci bez tepelných mostů tak musíte volit kontaktní izolaci se zapuštěnými hmoždinkami. Při správném provedení té zavěšené (provětrávané fasády) ale ty tepelné mosty nejsou tak zlé aby je nebylo možno vykompenzovat mírným zvýšením tlouštky tepelné izolace. Ty klasické provětrávané fasády s dřevěným
roštem ve dvou až třech překřížených vrstvách (tři vrstvy nejsou při dnes používaných tloušťkách izolace nijak přehnané) mají možná z hlediska tepelných mostů lepší vlastnosti než modernější systémy s hliníkovými profily. V každém případě by měl projektant navrhnout optimální postup kotvení, který minimalizuje tepelné mosty a při použití některého z certifikovaných systémů byste měl dostat informaci o výsledném tepelném odporu respektive součiniteli prostupu tepla už se započtením tepelných mostů.
S pozdravem , Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, rád bych se na Vás obrátil s dotazem, zda jste schopni udělat energetický audit výrobní haly. Konkrétně se mi jedná o výpočet tepelných ztrát a výpočet výkonu potřebného topení včetně předpokládaných nákladů na vytápění.
S pozdravem
[ 26.9.12 - dotaz číslo: 35903 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Dobrý den,
ano tyto práce děláme běžně, ale mimo rámec porad EKIS. Jedná se o placené služby. Poradna EKIS není pro tyto složitější úlohy určena.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
nevím zda se nám vyplatí FVE na střeše našeho RD v Liberci. Poptal jsem FVE o výkonu 8 KwP a nabídka je za cca 370 000 Kč. Varianta by měla být se zeleným bonusem, přebytky bychom dodávali do sítě. Elektřinu bereme přes ČEZ. Museli bychom si vzít na FVE úvěr.
[ 26.9.12 - dotaz číslo: 35898 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Dobrý den,
jedinou spolehlivou možností jak to zjistit je vše poctivě spočítat a to je mimo rámec porady EKIS. Ideálním řešením je:
1) Provést kontrolu návrhu a kompatibility FVE, kterou Vám nabídli, (někdy se zde chybuje a po namontování je už pozdě, může pak dojít ke zbytečným ztrátám ve výrobě).
2) Určitě je nutné přepočítat množství vyrobené energie podle klimatických údajů Liberce /instalační firmy zde rádi nadsazují výrobu a klienti jsou pak zklamaní a nesedí jim financování projektu díky nižším tržbám/.
3) Provést výpočet tržby v režimu zelených bonusů. Zde bude velmi záležet kolik kWh spotřebuje Váš dům v okamžiku, kdy má FVE dostatečný výkon (typicky v létě mezi 10 – 17h). V tuto dobu bývá spotřeba typického domku malá, protože jeho obyvatelé jsou venku, (v práci, na zahradě apod.), tak že běží pouze chlazení a pár dalších zanedbatelných zařízení. Je proto potřeba zvážit, jaký režim výkupu zvolit. V případě malého odběru domku v inkriminovaných hodinách může být výhodnější režim výkupních cen = veškerá produkce se prodá za jednotnou cenu.
4) Provést ekonomické vyhodnocení do něhož se zahrne skutečná výroba (viz předchozí bod), parametry úvěru, provozní náklady apod.
Bez výše uvedeného se k odpovědi na Vaši otázku nedoberete. V okamžiku, kdy je ve hře úvěr neplatí ani „odborné“ odhady, věc se tím komplikuje. Obvykle se vyplatí provedení výše uvedených výpočtů, protože náklady na toto poradenství Vám mohou zachránit nemalé finanční prostředky a také velmi nemilé starosti s bankou.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den, mam dum,kde pro vytapeni,ohrev TUV a bazenu pouzivam plyn a na vareni el.
Spotreba plynu je cca 51Mwh, spotreba el 5,5Mwh. Rada bych naklady snizila pouzitim alternativnich typu energii a tak se potrebuji poradit,kde zacit, jaky energeticky mix zvolit apod. Rada bych vedela,zda takovyto typ poradenstvi poskytujete.dekuji za odpoved.
[ 26.9.12 - dotaz číslo: 35887 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
určitě můžete využít naši poradnu, případně se domluvit s nějakým jiným střediskem, pokud by to pro Vás bylo výhodnější. Při osobní konzultaci je mnohem větší prostor na řešení problémů a možností, jak je vyřešit. Jednou z možností jak snížit náklady je přechod na plynový sporák. Zemní plyn je stále výrazně levnější, než elektrická energie. Otázkou je zda by Vám to vyhovovalo a v jakém stavu je stávající elektrický sporák. Další možností je ohřev bazénu solární energií. Bylo by také vhodné zjistit, jak je na tom váš dům se spotřebou energii na vytápění a zda by bylo zajímavé snížit spotřebu třeba zateplením, výměnou oken a nebo instalací kvalitní inteligentní regulace.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
dříve jsem se Vás ptal na několik otázek. Teď stojím před dalším problémem. Chci mít kotel na tuhá paliva ( váhám mezi podlahovým topením a radiatorama, obojí s výměníkem ), domek budu mít 10,5 na 12,5 ( temperovaný suterén, přízemí a podkroví ). Valbová střecha atd. Chci stavět dům se zateplením cca 16 - 20 cm a nevím jestli jako nosnou konstrukci mám použít keramiku o síle 30 cm nebo vápenopískové tvárnice o síle 24 cm. Můžete mi prosím popsat jaký je hlavní rozdíl u tohoto zdiva a pro jaký druh vy jste se raději přikláněl. A pak jestli je lepší na tuto nosnou konstrukci polystiren nebo vata. Jinak je ještě čas řešit zateplení podkroví, ale jaké je podle Vás dobré v poměru cena výkon ( váhám mezi vatou a pěnou. Vím, že je toho trošku víc, ale předem moc děkuji za odpověď
[ 26.9.12 - dotaz číslo: 35814 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
pokud jde o nosnou konstrukci, tak v sendvičové stěně, platí, že čím tenčí (a tedy pevnější a masivnější) je nosná stěna, tím lépe. Jednak ušetříte místo a jednak masivní
stěna má ve spojení se silnou vnější tepelnou izolací výbornou využitelnou tepelně-akumulační schopnost (viz např. systém Sendwix http://www.sendwix.cz/). Lze nicméně
použít i 30cm lehčený cihelný blok (Heluz, Porotherm a pod). Pro jistotu by měl projektant spočítat roční bilanci zkondenzované vlhkosti. Pokud by ze staticky vyhověl blok
24cm, bylo by to asi vhodnější.
Při velké využitelné tepelné kapacitě dokáže dům lépe využít tepelných zisků ze slunečního záření a pokud budete používat kotel nebo krbovou vložku na tuhá paliva a nebudete mít akumulační nádrž na přebytečné teplo tak něco naakumulujete do těch stěn. Popravdě řečeno je ale lepší ke kotli na tuhá paliva měl mít nádrž. Pokud použijete jako izolace 16-20cm šedého PS (ten bílý už asi nemá cenu používat) tak pro takhle dobře izolovaný dům nejspíš bude mít většina kotlů příliš velký výkon.
Do podkroví pro izolaci mezi krokve a pod krokve se nejčastěji používá minerální vata. Myslím, že docela dobrý poměr užitné hodnoty k ceně má např. Isover Unirol Profi
(http://www.isover.cz/isover-unirol-profi, http://www.vase-stavba.cz/p/12824/isover-uniroll-profi.html). Pokud budete dělat nadkrokevní izolaci
(http://www.isover.cz/nadkrokevni-systemy-budoucnost-zatepleni-strech) tak tam existují systémy s minerální vatou, polystyrenem nebo polyuretanovou pěnou; ta má
nejlepší izolační vlastnosti ale je nejdražší (http://www.strechypts.cz/index.php?oid=876775).
S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
můžete mi doporučit měřič tepla?
Pronajala jsem si prodejnu 21m2. Jsou v ní zabudované 2 radiátory. Plynový kotel provozuje vedlejší prodejna velikosti cca 50m2.Tzn.také, že "po cestě" k mým radiátorům jsou napojeny další a moje jsou koncové. Požadují po mně platit polovinu z jejich záloh na plyn cca 1000kč měsíčně, což se mi zdá příliš. Proto hledám čitelné řešení, které by napomohlo oboustranné dohodě.
Děkuji mnohokrát.
[ 25.9.12 - dotaz číslo: 35883 - téma: Měření a regulace ]
Vážená paní,
přesné měření spotřeby tepla je poměrně nákladné. Ve vašem případě by bylo nutné před radiátory zařadit kalorimetr, jehož cena je okolo 10 tis. Kč (až 35 tis. Kč). Do potrubí je nutno zařadit průtokoměr, což zvyšuje náklady na instalaci na několik tis. Kč. Pokud jsou oba radiátory na jedné větvi, postačí jeden kalorimetr, jinak by bylo nutno osadit kalorimetr ke každému radiátoru zvlášť.
Levnější možností je instalovat na radiátory poměrové měřiče tepla, kde je cena 200 až 1000 Kč na radiátor. Je však nutno osadit všechny radiátory, tedy i ty v sousední prodejně. Ročně se pak vyúčtuje spotřeba tepla podle náměru indikátorů. Není to tak přesné jako měření kalorimetrem, ale pokud s tím všichni souhlasí, je to jednodušší řešení.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Vazeny pane/pani, planuji novostavbu domu, lokalita Praha-Branik, podlahova plocha 400m2, energeticke ztraty 20kw, podlahove topeni, 4 osoby a snazim se ziskat radu, v pripade ze chci investovat do vytapeni, ohrevu a snizeni zavislosti na dalsich energiich jaka je nejvhodnejsi kombinance (vzduch/voda, zeme/voda, solarni kolektory, FVE). Muzete mi pomoci?
[ 25.9.12 - dotaz číslo: 35757 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie, Vytápění ]
Vážený pane,
pro každý dům je nejlepší řešení trochu jiné - záleží na spotřebě tepla, teplé vody a významně také na spotřebě elektřiny pro domácnost.
Volba optimálního systému vytápění by měla proběhnout na základě kalkulací investičních a provozních nákladů. Investiční náklady vám sdělí váš projektant, případně dodavatel technologií.
Provozní náklady pro různá paliva si můžete spočíst například zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
Pro výpočty en. bilancí a nákladů můžete použít například bezplatný nástroj Hestia:
http://hestia.energetika.cz/
V současnosti třeba obecně platí, že cena tepla se solárních systémů je jen o málo levnější než třeba ze zemního plynu a dražší než z tepelného čerpadla. Pokud tedy chcete tepelné čerpadlo, asi nemá (ekonomický) smysl uvažovat o solárních kolektorech.
Podobně je v současnosti elektřina z fotovoltaických panelů levnější, než "ze zásuvky" - v případě, že elektřinou netopíte a nemáte tedy nárok na výhodnější tarif. Pokud ale chcete el. přímotopy či tepelné čerpadlo, pak není provoz FVE pro vlastní spotřebu výhodný.
Ceny zařízení i paliv se však mění a výše uvedené může přestat za rok či dva platit.
K dosažení energetické nezávislosti vedou různé cesty, zatím však obvykle nejde o ekonomicky výhodné řešení. Doporučujeme vám provést i podrobnější kalkulaci přímo pro váš dům.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,chtěl bych vědet.Když přidám turbínu už do stávající mve,ktera je v provozu zda se mění i výkupní cena z mve.A zda je nutnost žádat distrubutora o zvýšeni výkonu mve.Děkují za odpověď
[ 25.9.12 - dotaz číslo: 35864 - téma: Energie vody ]
Vážený pane,
zvýšení připojeného výkonu MVE musí v každém případě odsouhlasit provozovatel distribuční soustavy (ČEZ, případně E.ON).
Pokud zvýšíte výkon MVE, musíte požádat ERÚ o změnu licence. Pokud je možné měřit výrobu staré i nové turbíny zvlášť, pak budete dostávat výkupní ceny na novou turbínu plané v době jejího uvedení do provozu. Cena na elektřinu z původní turbíny zůstane stejná jako máte teď.
Pokud oddělené měření možné není, pak máte nárok pouze na nižší výkupní cenu. Pokud je např. současná výkupní cena na původní turbínu 1,91 Kč/kWh (platí pro MVE uvedené do provozu před rokem 2005) a novou turbínu spustíte v roce 2012 (kdy je výkupní cena 3,19 Kč/kWh), pak byste dostával i na elektřinu z nové turbíny pouze 1,91 Kč/kWh. Níže uvádíme stanovisko ERÚ.
Přejeme úspěšné podnikání v energetice!
J. Beranovský, K. Srdečný
Stanovisko ERÚ k rozšíření výrobny z OZE:
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=1077
V případě, že je v rámci jedné výrobny přidán jeden či více nových zdrojů elektřiny, nebo jeden či více zdrojů splní požadavky na odlišnou podporu, může výrobce v rámci jedné výrobny uplatňovat odlišnou výši podpory pro jednotlivé zdroje v souladu s bodem 1.12. cenového rozhodnutí č. 7/2011. Podmínky, které musí výrobce splnit pro možnost uplatnění odlišné výše podpory, jsou zejména osazení jednotlivých vývodů zdrojů samostatným měřením. Měření musí být v souladu s vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu č. 82/2011 Sb., o měření elektřiny a o způsobu stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru, neoprávněné dodávce, neoprávněném přenosu nebo neoprávněné distribuci elektřiny. Měření je ve vlastnictví výrobce elektřiny, který odpovídá za správnost údajů. Další podmínkou je změna licence, kde musí být uvedeny jednotlivé zdroje. Odlišnou výši podpory je možné uplatňovat ode dne změny licence na výrobu elektřiny. V případě uplatňování výkupních cen bude elektřina naměřená na fakturačním měření rozdělena při fakturaci v poměru výroby elektřiny na jednotlivých zdrojích. V případě volby podpory formou zelených bonusů se bude uplatňovat podpora na každou jednotku zvlášť (dle naměřených hodnot). V případě neosazení samostatného měření může výrobce elektřiny uplatňovat za celou výrobnu elektřiny pouze nejnižší podporu při výběru z více možných podpor.
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
rozhoduji se mezi koupí atmosférického nebo kondenzačního kotle na vytopení bytu o ploše 100m2. Jedná se o kotle Junkers ZW 24 - 2 DH KE nebo Vaillant VU 236/3-5 ecoTEC plus. Za jak dlouho se vyplatí pořízení kondenzačního kotle oproti atmosférickému? Roční spotřeba plynu byla v tomto roce 937 m2. Je možné získat na kondenzační kotel nějakou dotaci?
Děkuji, s pozdravem
[ 25.9.12 - dotaz číslo: 35866 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
rozdíl mezi běžným a kondenzačním kotlem je v účinnosti. Kondenzační kotel dokáže využít i teplo ve spalinách, které běžný kotel nevyužije. Díky domu je jeho účinnost asi o 10 až 15% větší. Setkáte se s údaji účinnosti přes 100%, což není fyzikální nesmysl, ale důsledek toho, jak jsou technici zvyklí účinnost počítat.
Při náhradě běžného kotle kondenzačním můžete tedy počítat s úsporou cca 10%. Ve vašem případě to znamená snížení ročních nákladů asi o 1800 Kč/rok.
Aby mohl kondenzační kotel efektivně pracovat, je potřeba aby systém ústředního vytápění pracoval s nižším teplotním spádem (alespoň 75/60°C, ideálně 40/30°C). Vhodné je tedy třeba podlahové vytápění nebo velké předimenzované radiátory. Pokud máte naopak systém s malými radiátory, které vyžadují vyšší teplotu topné vody (spád 90/70°C) , pak bude účinnost kondenzačního kotle stejná jako kotle běžného.
Do nákladů na kondenzační kotel je třeba započíst i náklady na napojení odvodu kondenzátu z kotle do kanalizace, případně nové vyvložkování komína.
Pokud je ve vašem případě rozdíl ceny kotlů cca 40 tis. Kč, bude návratnost přes 20 roků, což je maximální životnost kotle.
Na celostátní úrovni se na výměnu kotle žádné dotace neposkytují. Hlavní město Praha má však program, kde je podporována výměna kotle, a to 1500 Kč/kW. Ve vašem případě jde cca o 10 tis. Kč. Podívejte se na podrobnosti programu zde:
http://envis.praha-mesto.cz/(xsl1v345znplezr5v1mpek55)/zdroj.aspx?typ=2&Id=86362&sh=1580215155
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
v nasem bitovem (cinzovnim) dome bychom radi provedli rekonstrukci strechy, radi bychom v pasivnim, nebo alespon nizkoenergetickem standardu. Mohla bych Vas poprosit o doporuceni na stavebni firmu / architekta, ktery by mel zkusenost s takovou rekonstrukci vcetne moznosti zadat na ni dotace?
Dekuji mnohokrat
[ 18.9.12 - dotaz číslo: 35636 - téma: Dotace a financování projektů, Zateplování budov ]
Vážená paní,
projektanty, kteří projektují v pasivním standardu a dodavatelské firmy najdete třeba zde: http://www.pasivnidomy.cz/adresar-firem.html
Pokud jde jen o střechu, navrhne vám ji každý projektant. Stačí, když po něm budete požadovat, aby střecha měla celkový součinitel prostupu tepla U= 0,10 W/m2.K nebo menší (hodnota běžná pro pasivní i nízkoenergetické domy). Požadavek normy je U= 0,30 W/m2.K, doporučení U= 0,20 W/m2.K.
Kromě součinitele prostupu tepla musí projektant zkontrolovat i vlhkostní chování konstrukce. Vše vám na požádání doloží výpočtem. Důležité je, aby řešil i stavební detaily typu uložení izolace a parotěsné zábrany u pozednice (napojení na obvodovou zeď), u komínů a podobně.
Co se týče dotací, v současnosti žádný dotační program neexistuje. Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že počítá s obnovou dotačního programu Zelená úsporám přibližně v polovině roku 2013. Nepočítá se s retrospektivou, tzn., nebude možné žádat zpětně o podporu u již realizovaných opatření před spuštěním programu. Pravděpodobně také nebude možné žádat jen na částečné rekonstrukce (např. výměna střechy jako v vašem případě), ale na komplexní rekonstrukce celého domu.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
kolik by stál projekt včetně položkového rozpočtu zavedení solárního systému pro ohřev TUV pro panelový dům se 4 vchody, 7 NP a 80 byty?
Uvažujeme o takovém systému a projekt by byl podkladem pro výběrové řízení na dodavatele.
Současný systém ohřevu/vytápění je centrální, z teplárny.
Děkuji Vám.
[ 18.9.12 - dotaz číslo: 35643 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]
Vážený pane,
bezplatné poradenské středisko EKIS nenabízí zpracování projektů. Obraťte se prosím na projektanta (např. zde: http://www.ckait.cz/autorizovane-osoby).
Cena je smluvní a záleží na rozsahu, běžné ceny se pohybují od 5 do 20 tis. Kč.
Projekt může být součástí dodávky solárního systému - může ho zpracovat přímo dodavatelská firma. V tom případě bude zahrnut v ceně solárního systému.
Přejeme slunné dny!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je nutný energetický štítek u novostavby (bungalov) o podlahové ploše do 50 m2?
Děkuji za odpověď.
[ 18.9.12 - dotaz číslo: 35682 - téma: Legislativa ]
Dobrý den,
pro stavby s podlahovou plochou do 50 m2 není povinné splnění požadavků zákona o hospodaření energií. Teoreticky po vás může stavební úřad Průkaz energetické náročnosti budovy požadovat, ale nebude záležet na výsledcích v něm uvedených.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
rád bych se zeptal na některé technicko-environmentální souvislosti výroby a užívání papírových briket při vytápění v rodinných domech. Při samovýrobě papírových briket v domácnostech se obávám ekologických dopadů na ovzduší- brikety jsou lisovány ze směsi obsahující velký podíl barevně potištěného papíru obsahujícího jistý podíl halogenů, není možné zaručit optimální vlhost a složení atd. Klesá tak výhřevnost, stoupá podíl škodlivých emisí...
jaké jsou legislativní požadavky na tuhé (alternativní) palivo, pokud má být legálně vyráběno, prodáváno a spalováno - jinými slovy: co by měl prodejce (výrobce) dodržovat?
předpokládám, že takové palivo musí splňovat urč. hygienické, emisní a další limity, musí být certifikované (zkoušené v laboratoři)?
...zkrátka doufám, že v ČR nelze cokoliv nalezené v kontejneru prodávat jako palivo...?
[ 15.9.12 - dotaz číslo: 35602 - téma: Vytápění, Energie z biomasy ]
Vážený pane, máte pravdu, cokoli nalezené v kontejneru nelze prodávat jako palivo.
Vše, co je v kontejneru, je pokládáno za odpad a ten lze spalovat jen ve speciálních zařízeních - spalovnách odpadu. Jde o majetek příslušné obce, takže vytahování věcí z kontejneru je vlastně krádež.
Pokud si ale někdo udělá brikety z papíru který má doma, nebo mu ho dal soused, pak o odpad - z právního hlediska - nejde. Podobně pokud výrobce briket papír nakoupí třeba staré papírové obaly od jiné firmy, pak nejde o odpad (podle zákona o odpadech). Z takového papíru pak lze vyrobit a prodávat palivové brikety.
Podle Zákona o ochraně ovzduší (č. 201/2012 Sb.) je zakázáno jednak spalovat jiné palivo než předepisuje výrobce kotle a jednak palivo, které neodpovídá požadavkům právních předpisů.
Pro kotle platí vyhláška č. 13/2009 Sb., která požadavky na tuhá paliva definuje celkem měkce: u uhelných paliv povoluje pouze určitý obsah síry a u ostatních tuhých paliv vyžaduje pouze to, aby výhřevnost v bezvodém stavu byla nejméně 12 MJ/kg (platí pro kotle rodinných domků). To papírové brikety snadno splní. Jiný požadavek zde není. Pro firmu prodávající papírové brikety tak není těžké získat certifikát o tom, že palivo vyhovuje příslušné vyhlášce. Výrobce paliv samozřejmě může splnit požadavky na kvalitu paliva nad rámec zákona, například pro pelety z pilin existují různé směrnice, které poměrně podrobně definují požadavky na kvalitu paliva. Pokud víme, pro paliva z papíru podobná směrnice neexistuje.
Pokud tedy někdo nespaluje papírové brikety v kotli, který je výrobcem výslovně určen např. pro spalování uhlí, pak nejde o protiprávní jednání.
Z hlediska kvality spalování a emisí nemám k papírovým briketám dost relevantních informací. Dá se předpokládat, že hoření a emise budou velmi podobné jako při spalování dřeva, resp. dřevěných briket. V potištěném papíru jsou navíc těžké kovy z tiskařských barev (netušíme, v jakém množství). Obecně platí, že pokud je palivo mokré, klesá teplota hoření a zvyšuje se produkce emisí CO, aromatických uhlovodíků a samozřejmě roste spotřeba paliva. Je tedy v zájmu provozovatele používat palivo s co nejnižší vlhkostí. I proto, že brikety se obvykle nakupují na váhu - a kdo by chtěl nakupovat vodu?
Lze říci, že spalování papíru není nejlepším způsobem jak ho využít, avšak ve srovnání s jinými "alternativními palivy" jako jsou plastové odpady, jde o relativně bezproblémové palivo.
Přejeme příjemné topení!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]