EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den,

dostal jsem srovnatelnou finanční nabídku na fotvoltaický systém.
Rozdíl je v nabídce panelů a střídače:

Jedna nabízí panely firmy Schüco o výkonu 215W se střídačem Sunways NT 4200
Druhá panely také firmy Schüco, ale o výkonu 240W a se střídačem Fronius IG 40
Celý systém bude o velikosti cca 5kWp.

Moje otázka zní pro jakou firmu bych se měl rozhodnout?




[ 13.9.12 - dotaz číslo: 35535 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
z vámi uváděných údajů lze porovnat pouze střídače.

Střídač Sunways NT 4200 má euro účinnost 97.3%, max. výkon 4,2 kWp.
Střídač Fronius IG 40 má euro účinnost 93.5 %, max. výkon 4,1 kWp.

Váš systém tedy bude mít reálný výkon asi o 20% nižší než vámi uváděných 5 kWp. Na střídače byste měl připojit jen dovolený výkon v panelech, což je v obou případech méně než 5 kWp.

Vždy záleží na spolupráci panelů a střídačů, to že jeden střídač má o 4% nižší účinnost ještě neznamená, že celkový výnos bude o tolik nižší. Podle námi provedené simulace v programu PV*Sol bude celková účinnost prvního systému 11,9%, účinnost druhého systému 11,4%.

Doporučil bych vám vybrat firmu nejen podle ceny, ale také podle nabízených záruk. Může se vyplatit ověřit si reference - jak byli s firmou spokojeni jejich předchozí zákazníci. Rozhodně příliš nespoléhejte na kalkulace výnosů, které vám dodavatelé nabízejí - někdy uvádějí příliš optimistická čísla. Dá se čekat, že výnos obou systémů bude srovnatelný (přepočteno na instalovaný výkon), resp. s rozdílem 0,5% - viz výše.

Přejeme slunné dny!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
v současné době chystáme zateplení našeho panelového domu/vchodu, který má celkovou podlahovou plochu větší než 1000 m2. V prvním kroku objednáváme projekt pro stavební povolení s položkovým rozpočtem. Byli jsme správně upozorněni, že současně musíme mít "Průkaz energetické náročnosti budovy". V nabídce tohoto průkazu máme však dvě položky (obě povinné):
1) vlastní průkaz v ceně do 10 tisíc Kč
2) "Posouzení porovnávacích ukazatelů podle §6a zk. 406/2006 Sb." za cenu výrazně vyšší cca. 20 tis.

Současně jsme byli upozorněni, že se v současné době projednává novela podle které bychom tuto druhou položku nemuseli mít - avšak zatím není schválena.

Pročetl jsem zmiňovaný zákon a jediné co jsem našel byl odkaz na prováděcí vyhlášku. Při hledání oné prováděcí vyhlášky jsem na internetu našel akorát jedinou stručnou glosu, že ona vyhláška ještě nebyla vydána.

Chtěl bych se tedy zeptat jak to je? Musí průkaz obsahovat ono "porovnávání ukazatelů"? Pokud ano, je pravděpodobné, že tato povinnost v nejbližší době zanikne?

Předem děkuji za odpověď.
[ 12.9.12 - dotaz číslo: 35569 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,

v této chvíli (září 2012) po vás stavební úřad může a musí vyžadovat pouze "Průkaz energetické náročnosti budovy" (PENB).

Při výstavbě NOVÝCH budov s podlahovou plochou nad 1000 m2 je povinnou součástí PENB i posouzení technické, ekologické a ekonomické proveditelnosti alternativních systémů vytápění, kterými jsou
a) decentralizované systémy dodávky energie založené na energii z obnovitelných zdrojů,
b) kombinovaná výroba elektřiny a tepla,
c) dálkové nebo blokové ústřední vytápění, v případě potřeby chlazení,
d) tepelná čerpadla.

Takovéto posouzení není jednoduché a pokud se provádí správně, pak je poměrně pracné a drahé. Často se proto dělá čistě formálně. Přitom v zájmu stavebníka je skutečně nechat si posoudit, zda by v budově mohl využít ekonomicky výhodnější vytápění.

Ve vašem případě však jde jde o změnu dokončené budovy a PENB pro v tomto případě výše uvedené posouzení obsahovat nemusí.

Co se týče připravované změny zákona, v návrhu nového zákona je povinnost provést technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie i při změnách budov. Ve vašem případě byste tedy podle nového zákona měli povinnost toto posouzení zpracovat. Není však jasné, v jakém rozsahu by toto posouzení mělo být, takže nelze ani odhadnout jeho cenu. Návrh zákona prezident nedávno vetoval a není zřejmé, zda bude prezidentovo veto přehlasováno, nebo zda se zákon bude měnit. Je velice pravděpodobné, že do 1. 1. 2013 nový zákon platit nezačne.

Pro vás v každém případě platí, že pokud podáváte žádost o stavební povolení nyní, platí pro vás zákony v době podání žádosti.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím o radu.
Vlastním bývalý mlýn. Dříve jsme zde provozovali výrobu el. energie (ještě před rokem 1989) a také ji prodávali do sítě. Elektřina se vyráběla z vody. K mlýnu vede náhon, kterým voda přitékala z řeky Želetavky. Nyní chceme opět vše obnovit - včetně náhonu a zahájení výroby el. energie z vody.
Doslechla jsem se, že je možné žádat o dotaci. V této oblasti mám zkušenosti pouze s dotacemi zemědělskými poskytovanými se SZIF. Dočetla jsem se na vašich stránkách, že i jako podnikatel si mohu zažádat o dotaci na malou vodní elektrárnu. Je mi jasné, že jsou nějaké výzvy a také jsem se dívala, že tento rok to již proběhlo. Je možné od Vás získat nějakou konzultaci, jaké jsou šance a možnosti pro další kolo, co bych měla všechno zařídit. Děkuji za odpověď.


[ 4.9.12 - dotaz číslo: 35330 - téma: Energie vody ]

Vážená paní,

pro MVE bylo možné využít program EKO-ENERGIE. MVE byly jediným podporovaným obnovitelným zdrojem. Podávání registračních žádostí bylo již uzavřeno 8.6.2012. Sledujte proto stránky agentury Czechinvest, která program spravuje. http://www.czechinvest.org/ Nelze vyloučit, že do konce roku 2013 ještě bude vypsána další výzva do tohoto programu.

Další možností je program EFEKT, kde byl příjem žádostí uzavřen 28.2.2012. Podmínky programu pro rok 2013 nejsou známy, jejich zveřejnění se čeká v listopadu 2012. Sledujte proto stránky programu https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/. Pro představu se podívejte na podmínky podpory, jaké platily pro letošní rok.


Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

po provedení částečné rekonstrukce budovy MŠ bychom chtěli požádat o (částečnou?) kolaudaci stavby abychom ji mohli užívat ke svému účelu. Stavební úřad nám při předběžném jednání sdělil, že bude ke kolaudaci požadovat energetický audit budovy. Rekonstrukce se však doposud týkala pouze střešní konstrukce a vnitřních prostor, přestože projekt pro stavební povolení počítal také se zateplením obvodového pláště budovy, které jsme neprovedli.
Dotaz zní - je nutné v tomto případě zpracovat energetický audit? (na základě jakého zákona?)
Stavební povolení bylo vydáno 08/2009, následně bylo požádáno o jeho prodloužení v roce 2011.

[ 30.8.12 - dotaz číslo: 35294 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
stvaební úřad po vás nemá právo vyžadovat energetický audit.
Možná jde o nedorozumění, stavební úřad může chtít Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), který je ve většině případů povinným dokladem při stavebním řízení. Tato povinnost
platí za nákladě zákona o hospodaření energií (406/2000 Sb.) Od 1. 1. 2009 je povinnou součástí dokumentace při:
výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov s podlahovou plochou nad 1000 m2. Větší změnou se dle zákona rozumí "taková změna dokončené budovy, která probíhá na více než 25 % celkové plochy obvodového pláště budovy". Obvodová plášť = obvodové stěny včetně oken a dveří + střecha (pokud má objekt nevytápěnou půdu, pak se počítá plocha stropu pod půdou). Pokud tedy střecha zabírá méně než 25%, pak PENB mít nemusíte.
Pokud má vaše MŠ podlahovou plochu menší než 1000 m2, pak PENB mít nemusíte.
Pozor, pokud PENB zpracujete, musíte ho v MŠ na veřejně přístupném místě vystavit - tato povinnost platí pro veřejné budovy.

En. audit je povinný pro veřejné budovy se spotřebou energií (teplo+elektřina+plyn aj.) vyšší než 1 500 GJ za rok. Může ho po vás vyžadovat Státní energetická inspekce nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zpracování je povinné, pokud ho nemáte, hrozí vám pokuta.
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Chtěl bych si pořídit elektrárnu na Biomasu,existuje na to dotace?
[ 22.8.12 - dotaz číslo: 35118 - téma: Dotace a financování projektů, Energie z biomasy ]

Ne.

Teoreticky šlo využít program EKO-ENERGIE, ale podávání registračních žádostí bylo uzavřeno 8.6.2012. Sledujte proto stránky agentury Cechinvest, která program spravuje. http://www.czechinvest.org/ Nelze vyloučit, že do konce roku 2013 ještě bude vypsána další výzva do tohoto programu.

Další možností je program EFEKT, kde byl příjem žádostí uzavřen 28.2.2012. Podmínky programu pro rok 2013 nejsou známy, jejich zveřejnění se čeká v listopadu 2012. Sledujte proto stránky programu https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/. Pro představu se podívejte na podmínky podpory, jaké platily pro letošní rok.

V každém případě nemusí být podpora elektráren na biomasu do dotačních programů vůbec zařazena. Je tedy nezbytné vyčkat na konkrétní znění aktuálního programu.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o vysvětlení ohledně Inspekcí klimatizací dle Zák.
406/2000 a vyhl. 277/2007. Zdvořile prosím o odpověď na tyto dotazy:

1. Zda hranicí výkonu 12kW pro hodnocení zařízení dle těchto předpisů se rozumí jmenovitý chladící výkon, nebo jmenovitý příkon (Dle evropské směrnice kterou zákon implementoval je to jmenovitý tepelný chladící výkon udaný výrobcem, shodně dle zákonů SR také chladící výkon).
Jak je toto míněno u centrálního zdroje chladu – chladící jednotka která chladí vodu pro VZT a FCU jednotky, a jak je to míněno v případě více oddělených zařízení např. VRV klimatizace s chladivem, nebo VZT chlazená výparníkem s venkovní kompresorovou jednotkou.

2. Jaká zařízení vlastně do hodnocení spadají, nebo resp. za jakých podmínek? Vyskytují se vesměs takto:
a) Chlazené VZT jednotky připojené na chlazenou vodu od chladící jednotky.
b) Zařízení VZT s ohřevem a chlazením přímým výparníkem.
c) Rozvod chlazení s jednotkami FCU připojených na vodu od chladící jednotky (větrání okny nebo VZT)
d) Systémy split nebo VRV, (větrání okny nebo VZT).

3. Termín, do kdy musí být tato inspekce nejpozději provedena, pokud jsou zařízení uvedena do provozu před 1.1.2009. Vychází mě to do 1.1.2013.


Děkuji za Vaše odpovědi.

[ 22.8.12 - dotaz číslo: 35126 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.

ad 1/: Podle zákona (č. 406/2000 sb.) jde o příkon, viz definice: "jmenovitým chladicím výkonem klimatizačního systému (se rozumí) jmenovitý příkon pohonu zdroje chladu udaný výrobcem," (viz §2 odst. l). Fyzikálně je to samozřejmě nesmysl. Nicméně pokud jde o zákonem stanovenou povinnost kontroly, pak se stačí podívat na štítek daného zařízení. Je-li zde uvedený příkon chladicí jednotky více než 12 kW, pak se na zařízení vztahuje povinná kontrola.
U centrálního zdroje chladu jde opět o příkon centrálního zdroje - nezáleží na skutečném chladicím výkonu jednotlivých připojených FCU nevo VZT jednotk. Dle zákona totiž platí: "klimatizačním systémem (se rozumí) soubor všech zařízení a prvků na úpravu vnitřního prostředí spojené s ohřevem, chlazením, zvlhčováním a filtrací vzduchu, které jsou součástí stavby" (viz §2 odst. h). Nerozhodují tedy jednotlivé části.

ad 2a/ rozhodující je příkon centrálního zdroje chladu (bez oběhových čerpadel aj.)
ad 2b/ rozhodující je příkon chladicí části VZT sestavy
ad 2c/ rozhodující je příkon centrálního zdroje chladu, nezáleží na chladicím výkonu jednotlivých FCU
ad 2d/ rozhodující je příkon venkovní části split jednotky (resp. kompresoru)

ad 3/ Zákon nestanoví termín, do kdy musí kontrola proběhnout. Stanoví, že kontrola musí proběhnout každé 4 roky. Z toho se dá usuzovat, že pro zařízení uvedená do provozu před nabytím platnosti zákona (1.1.2009) je třeba provést kontrolu nejpozději do 1.1.2013.

Na závěr bychom rádi zdůraznili, že vykládat zákony je oprávněn pouze soud. Ani ministerstvo, ani SEI nebo kdokoli jiný. Výše uvedený výklad tedy říká, jak zákon chápeme my. Také upozorňujeme, že kontrolovat chladicí zařízení je v zájmu provozovatele.

Přejeme hodně úspěchů!
J,. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím o radu. Pro náš bytový dům v centru Brna zvažujeme pořízení tepelného čerpadla vzduch-voda nebo výstavbu výměníkové stanice s napojením na městské teplárny (výstavba plynové kotelna nám byla zamítnuta). Dům má obestavěný prostor 5443 m3 (19 byt. jednotek), má vyměněná okna a je zateplen v rámci programu Zelená úsporám. Otopný systém je starší - litinové radiátory (teplotní spád je 80/60°C) a zatím neplánujeme jeho výměnu. V případě napojení na teplárny by stál 1GJ 488,- bez DPH. Má smysl za této situace uvažovat o tepelném čerpadle? Obáváme se aby návratnost investice nebyla příliš dlouhá. Děkuji za odpověď.
[ 15.8.12 - dotaz číslo: 35019 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane, děkuji za váš dotaz.
Při přechodu na tepelné čerpadlo (TČ) vám vzniknou jednak náklady na palivo (elektřinu pro TČ) a jednak musíte do ceny tepla započítat náklady na výstavbu zdroje. Z vašich údajů nelze náklady stanovit přesně, níže uvádíme jen hrubé odhady.

Náklady na palivo vychází cca 333 Kč/GJ.
Pokud budeme uvažovat náklady na výstavbu zdroje cca 1,0 mil. Kč a odhadneme spotřebu tepla 360 GJ/rok, pak při rozpouštění této investice po dobu 20 let to znamená náklady cca 133 Kč/GJ.
Dále jsou zde náklady na obsluhu a servis kotelny, rozúčtování tepla apod. Ty by však neměly hrát velkou roli.
Celkové náklady jsou tak zhruba stejné, jaké v současnosti nabízí teplárna.

Jeden z problémů, kterým budete muset čelit, je spolupráce TČ se stávající topnou soustavou. TČ může pracovat se spádem 50/40°C. Vaše soustava se spádem 80/60°C je po zateplení předimenzovaná, takže bude zřejmě možno bez větších problémů ji provozovat i s nižším teplotním spádem. Nicméně lze doporučit abyste ji nechali přepočítat, může se stát že v některých místnostech by byl výkon těles provozovaných na nižší teplotu nedostatečný (jiná možnost je "průzkum bojem", kdy to prostě zkusíte provozovat tak jak to je a ono se uvidí). Soustavu je také nutno nově vyregulovat, protože po zateplení se změnila tepelná ztráta každé místnosti jinak.

Dalším problémem je volba zdroje tepla pro tepelné čerpadlo. V centru města není obvykle možné dělat vrty kvůli sítím a sousedům, v úvahu připadá zejména umístění TČ na střeše. Zde je nutno vyřešit, aby se z TČ nešířil hluk do okolní zástavby. Doporučujeme zpracovat hlukovou studii.

Shrnuto: Přechodem na TČ můžete získat levnější teplo, ale výraznou úsporu nečekejte. Doporučujeme nechat si zpracovat jednoduchý výpočet, který na základě vaší skutečné spotřeby tepla a preciznějším odhadu investičních nákladů určí, jaká by byla cena tepla právě pro váš dům.

S pozdravem
K. Srdečný, J. Beranovský
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

mám možnost koupi vodního mlýna. Někdo už se zabíval vybudování MVEa spočetl na 40kw.
Zajímalo by mne jak tak velká MVE strojově vyšla plus minus. Atˇ mužu si udělat částečnou představu.

Děkují za opověd.
[ 14.8.12 - dotaz číslo: 34884 - téma: Energie vody ]

Dobrý den,

malá vodní elektrárna je zařízení dodávané na míru – podle parametrů lokality (spádu, vodnatosti toku, složitosti stavebních úprav) a požadavků na stupeň automatizace a obsluhy budoucího majitele. Výkon je pro stanovení ceny nic neříkající položka. Dvě stejně výkonné elektrárny se mohou lišit v pořizovacích nákladech třeba o 500%. Nejsnazší cestou jak zjistit cenu budoucí MVE je nechat si zpracovat nabídku od některé z renomovaných společností, které dodávají MVE na klíč.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Máme novostavbu z durislu(3,5cm dřevoštěpková deska, 15 cm beton jádro, 15 cm šedý polystyren, 3.5 cm dřevoštěpková deska) a místo omítky jsem se rozhodl pro dodatečné zateplení 10 cm vrstva polystyrenu. Neposune se mi rosný bod do té dřevoštěpkové desky nebo stačí i menší tlouštka zateplení(např.7cm).
Děkuji za odpověď.
[ 14.8.12 - dotaz číslo: 34987 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
předpokládám, že se jedná o zateplení z vnější strany a problém je v tom, že ty dřevoštěpkové krajní části jednotlivých tvárnic mají podstatně menší difuzní odpor (snáze jimi proniká vlhkost)
než výplňový polystyrén a beton.
Pro přibližný výpočet průběhu teploty v této konstrukci je možné použít jednoduchý kalkulátor na TZB-info
(http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci).
Je logické, že pokud je 15cm PS uvnitř, tak při 10cm venku bude teplota pod 10cm PS na vnější straně tvárnic Durisol po velkou část roku dosti nízká. Dokonce při poklesu venkovní teploty pod -12°C tam bude teplota pod nulou. Teplota v tomto místě by se posunula nad rosný bod vzduchu uvnitř teprve při použití zhruba 20cm silné vrstvy šedého PS; to je ale zcela nepraktické a ekonomicky nenávratné řešení.
Teplota pod rosným bodem vnitřního vzduchu ale ještě nemusí znamenat že tam bude docházet ke kondenzaci, protože do hry vedle teploty vstupuje i difuzní odpor jednotlivých vrstev konstrukce. Záleží na tom jaká bude nejen teplota ale i obsah vodní páry v tom místě, které nás zajímá. Ten PS není zcela nepropustný pro vodní páru. Jednoduše řečeno jde o to zda převáží difuze zevnitř, skrz menší plochu těch dřevostěpkových okrajů tvárnic a nebo ven, skrz větší plochu difuzně uzavřenějších PS desek na vnější straně. To se už ale počítá podstatně obtížněji, je třeba mít nejen údaje o difuzním odporu těch konkrétně použitých materiálů, ale záleží tam i na tom zda jsou tam nějaké mezery nebo dutiny a pod. Patrně nejlepší by bylo obrátit se přímo na výrobce tvárnic Durisol, ten má o jejich vlastnostech nejvíce informací a je možné, že tento problém (přidání další vrstvy izolace zvenku) již řešil.
Pak je také možné použít namísto PS třeba minerální vatu s vhodnou, relativně difuzně otevřenou tenkovrstvou omítkou. Tam by už problém s kondenzací hrozit neměl. Také pomůže, když omítka a nátěr na vnitřní straně bude co nejvíce difuzně uzavřená, případně pokud byste namísto vnitřní omítky použil obklad ze sádrokartonu pod nějž by přišla parotěsná zábrana. To jsou už ale řešení poměrně nepraktická.
Doporučil bych také zvážit zda je vůbec účelné na takovouto stavbu s celkem dobrou tepelnou izolací přidávat další vrstvu tepelné izolace t.j. spočítat si jaká bude doba návratnosti té investice, zda se to vyplatí.

S pozdravem Mgr.F.Macholda


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

dobrý den,na koho bych se měl obrátit na zpracování projektu energeticky nezávislého bydlení.děkuji
[ 14.8.12 - dotaz číslo: 34826 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,

kontakty na konkrétní osoby/firmy nesdělujeme. Doporučil bych Vám podívat se po internetu na zajímavé projekty, kterými se jednotliví projektanti prezentují a na základě těchto referencí oslovit pár vybraných projektantů. Protože požadujete energeticky nezávislé bydlení, bylo by nanejvýš vhodné ke spolupráci přizvat nějakou odbornou firmu z oblasti využití obnovitelných zdrojů a úspor, která by s návrhem aktivně pomohla a provedla patřičné výpočty a vyhodnocení – případně korekci projektu (ve spolupráci s projektantem). Výše uvedené totiž není primárně prací projektanta, který je zvyklý pracovat zejména s normovými hodnotami a nikoli s parametry pro pasivní výstavbu.
Váš dotaz je v sekci energie slunce, výroba elektřiny. Pokud požadujete co nejvyšší stupeň soběstačnosti díky výrobě fotovoltaické elektrárny a akumulaci energie, je to úloha pro nějakou poradenskou společnost v energetice, nejlépe takové, která má k dispozici nějaký dobrý návrhový program pro fotovoltaické elektrárny. Konkrétně my používáme německý software od společnosti Valentin PVSOL. K dispozici jsou i další programy. Před vlastním vyhodnocením bude důležité optimalizovat vaši spotřebu elektrické energie a pak provést výpočty.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

v návaznosti na můj dotaz z května tohoto roku (dotaz 32947, viz níže) a v souvislosti s tím, že již byla schválena novela zákona č. 406/2000 Sb.
bych se rád dodatečně zeptal, zda-li se ve věci povinnosti zpracovat energetický audit budovy a s tím související vystavení Průkazu energetické náročnosti budovy oproti Vaší odpovědi něco změnilo. Tj.
povinnosti majitele bytové jednotky v případě pronájmu či prodeje míti zpracován Průkaz energetické náročnosti budovy a navazující povinnosti SVJ míti zpracovaný tento Průkaz na celý bytový dům?
Může od 1.1.2013 nahradit povinnost vlastníka bytové jednotky při pronájmu či prodeji míti zpracován Průkaz energetické náročnosti bytové jednotky předložením Průkazu energetické náročnosti budovy zpracovaný na celý bytový dům?
K rozhodnutí našeho Výboru v této věci bych Vás požádal o sdělení informace v jakých cenových relacích se pohybuje zpracování tohoto Průkazu u Vaší společnosti na průměrnou bytovou jednotku a na celý náš bytový dům (81 bytových jednotek, bez příodu plynu, ohřev a vytápění elektrickou energií řešené individuálně)?
Děkuji za odpověď
S pozdravem


[ 13.8.12 - dotaz číslo: 34777 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,

návrh zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, (navazuje na sněmovní tisk č. 622), čeká na podpis prezidenta (konec července 2012), pokud ho nepodepíše, bude vrácen do parlamentu. Můžeme se tedy dočkat změn. Stále chybí potřebné prováděcí vyhlášky, které mimo jiné stanoví postup vypracování samotného Průkazu energetické náročnosti (postup, výpočty).

Ve stávajícím návrhu je toto:
- je zachován stávající stav (průkazy na novostavby a větší rekonstrukce)
- od 1. ledna 2013: průkazy při prodeji a novém pronájmu celých budov
- od 1. ledna 2013: průkazy při prodeji jednotlivých bytů a kanceláří a od 1. ledna 2016 při nové novém pronájmu jednotlivých bytů a kanceláří
- průkaz na byt je totožný jako průkaz na dům, majitel bytové jednotky si ho písemně vyžádá. Pokud není k dispozici, může ho majitel bytové jednotky nahradit výkazem vyúčtování energií (elektřina, plyn, teplo) za poslední tři roky

Lhůty pro bytové domy a administrativní budovy:
- od 1. ledna 2015 pro budovy nad 1500 m2
- od 1. ledna 2017 pro budovy nad 1000 m2
- od 1. ledna 2019 pro budovy pod 1000 m2

S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Mám pět let ohřívač od Dražic OKCE 200NTRR 2,2KW,a jsem velice spokojená.
připojení:
kotel tuhá paliva Dakon FBD 20
kotel plyn Panter 12 KTO
přídavné otopné těleso 2,2KW
je hospodarnější na léto(zima) použít plyn nebo elektro(sazba/tarif D25d D Akumulace 8).

[ 13.8.12 - dotaz číslo: 34761 - téma: Příprava teplé vody ]

Dobrý den,

v předešlém dotazu jsem odpovídal na podobnou, ale velmi obecně položenou otázku. Obvykle je plyn levnější, ale pokaždé to nemusí platit. Konkrétně ve vašem případě vyjde levněji nabíjet zásobník pomocí kotle na zemní plyn, protože s ním vytápíme a při větším odběru máte nižší cenu za m3 zemního plynu. Cena tepla v palivu Vám pak vyjde na cca 1,90 Kč/kWh, kdežto cena v akumulační sazbě pro vytápění D26 bude vyšší.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,
chtel jsem se zeptat, zda-li existuje nejaky dotacni program, ktery by bylo mozno vyuzit pro modernizaci osvetlovaci soustavy v interieru (predpokladane uspory ca. 50%)?


[ 13.8.12 - dotaz číslo: 34700 - téma: Osvětlení ]

Dobrý den,

Teoreticky šlo využít program EKO-ENERGIE, ale podávání registračních žádostí bylo uzavřeno 8.6.2012. Navíc by úspora v osvětlovací soustavě musela být v kombinaci s dalším opatřením (zateplení). Aktuální stav dotačních titulů z OPPI je zde: https://www.mpo.cz/dokument105273.html
O žádném jiném programu momentálně nevíme.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

dobrý den,
přědělávám si rodinný dům na nízkoenergetický a chtěl bych minimalizovat dlouhodobě náklady na el.energii.Uvažuji o fotovoltaice 5-7KW na běžný provoz,ohřev vody i topení a jsem i připojen k CEZu.Jde to prosím Vás skombinovat(odkup el.+zelené bonusy+vlastní spotřeba)abych nebyl ztátový?
děkuji za Vaši odpověd
s pozdravem
[ 13.8.12 - dotaz číslo: 34698 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,

solární systém na rodinném domě bude samozřejmě vždy zásobovat menší část spotřeby a větší část se prodá za výkupní cenu či za cenu zeleného bonusu. Čím více elektrické energie ze solárního systému spotřebujete pro vlastní spotřebu, tím je zelený bonus výhodnější. Tady bych si dovolil upozornit na přehnaná očekávání majitelů solárních systémů. Maximum výroby je v letních měsících kolem poledne. To je většina lidí v práci/na dovolené a dům spotřebovává elektrickou energii pouze na chlazení, případně na filtraci bazénu. Ostatní spotřebiče jsou obvykle zanedbatelné. Nejvyšší spotřeba je obvykle v zimních měsících pozdě odpoledne, kdy je rodina doma, svítí se, vaří se apod. V tu dobu solární systém nic nevyrobí a obecně v zimě vyrobí hodně málo elektrické energie – opět v hodinách, kdy jsou lidé v práci. Je tedy sporné, zda je výhodnější zelený bonus, nebo výkupní cena. Pokud má dům malou spotřebu a v létě se elektřina nespotřebovává pro vlastní spotřebu (dovolené, obyvatelé jsou v práci, v domě stále neběží nějaké větší spotřebiče), vsadil bych na jistotu ve formě výkupní ceny.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
k ohřevu teplé vody je cenově výhodnější karma nebo bojler?
Děkuji za odpověď.

[ 13.8.12 - dotaz číslo: 34486 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den, není to tak zcela jednoznačné, ale obecně je zemní plyn levnější. Záleží na tom, jakou máte sazbu elektrické energie a zemního plynu. Pokud byste měla sazbu pro domácnosti D26d (sazba s nočním proudem pro bojler), budete platit kolem 2,1 Kč/kWh. Pokud máte vytápění na zemní plyn a máte tedy větší odběr, bude cena zemního plynu cca 2,1 Kč/kWh (cena tepla na výstupu vody z karmy). Je to tedy stejné. Ceny zde uvedené se samozřejmě mění podle odebíraného množství, které určuje sazbu (u zemního plynu) a podle distributora apod., tak že to se to bude v praxi dost lišit. Muselo by se to spočítat přesně na Váš případ. Spočítat, kolik byste spotřebovala zemního plynu za rok (vaření, topení?, ohřev vody), jakou máte (nebo budete mít) sazbu pro zemní plyn a to samé pro elektřinu. Pak to bylo možné říci zcela jednoznačně.
Karma je zcela jistě výhodná zejména pokud nemáte možnost získat sazbu s levným nočním proudem (D26d, D25d). Pak by byla cena za kWh výrazně vyšší – až 5,50 Kč/kWh, pak je zemní plyn lepší volba (chata, chalupa).
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chtěla bych vědět, jaké dokumenty, respektive žádosti se musí vyplnit, když bychom chtěli připojit do elektrické sítě kogenerační jednotku . Jendá se o středočeský kraj.
[ 18.7.12 - dotaz číslo: 34390 - téma: Kogenerace, trigenerace ]

Vážená paní,
pro připojení je nutno získat několik dokumentů.

1/ S připojením k síti musí souhlasit distributor, ve vašem případě ČEZ (ČEZ distribuce). Formuláře žádosti o připojení a další dokumenty najdete na stránkách ČEZ: http://www.cezdistribuce.cz/cs/formulare/vyrobny-elektriny.html
Pokud jde o kogenerační jednotku na bioplyn, dřevoplyn nebo jiný obnovitelný zdroj, oznámíte současně ČEZu jaký způsob podpory (výkupní ceny nebo zelené bonusy) budete uplatňovat.
Až bude kogenerace v provozu, musíte ČEZu zasílat výkazy o výrobě elektřiny.

2/ Pokud jde o jednotku s výkonem nad 100 kW (resp. třeba dvě jednotky po 50 kW), musíte získat autorizaci Ministerstva průmyslu a obchodu. Obsah žádosti o autorizaci uvádíme níže, můžete využít i formulář, který je v příloze vyhlášky 226/2001 Sb (ačkoli je vyhláška zrušená, nová dosud vydána nebyla a MPO formulář obvykle akceptuje). Vyhlášku najdete zde: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/SearchResult.aspx?q=226/2001&typeLaw=zakon&what=Cislo_zakona_smlouvy


3/ Pro provoz musíte získat Licenci pro podnikání v energetice, formulář žádosti a další dokumenty najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ)
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=222

4/ Pokud stavba kogenerační jednotky vyžaduje stavební povolení, musíte požádat na stavebním úřadě o zahájení řízení. Musíte doložit projektovou dokumentaci podle stavebního zákona.


Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný


Energetický zákon, § 30b: Žádost o udělení autorizace

(1) Písemná žádost o udělení autorizace obsahuje
a) harmonogram přípravy výstavby výrobny elektřiny obsahující předpokládané termíny vydání rozhodnutí o umístění stavby, stavebního povolení, připojení k přenosové soustavě nebo přepravní soustavě nebo distribuční soustavě elektřiny nebo distribuční soustavě plynu, případně zahájení zkušebního provozu a kolaudačního souhlasu,
b) základní údaje o výrobně elektřiny včetně instalovaného výkonu, druhu výrobny a energetické účinnosti,
c) předpokládané umístění výrobny elektřiny,
d) údaje o palivu nebo o jiných použitých zdrojích energie,
e) vyjádření provozovatele přenosové soustavy nebo provozovatele distribuční soustavy o zajištění systémových služeb a o vlivu na bezpečnost a spolehlivost provozu elektrizační soustavy včetně termínu a podmínek připojení,
f) doklady prokazující finanční předpoklady k výstavbě výrobny elektřiny,
g) údaje o charakteru provozu výrobny elektřiny a o předpokládaném ročním využití instalovaného výkonu,
h) vyjádření operátora trhu o vlivu výrobny elektřiny na zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu a na naplňování cílů Národního akčního plánu pro energii z obnovitelných zdrojů.

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den vážení,

Z médií jsme se dozvěděli, že ...
"Majitelé nemovitostí budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti, pokud je budou chtít prodat nebo pronajmout."

Jedná se pouze o štítek pro budovu nebo i pro jednotlivé byty? Prosím o informaci jestli je možné energetický štítek budovy využít k rozúčtování vytápění bytů mezi jednotlivé byty.

Děkuji


[ 18.7.12 - dotaz číslo: 34368 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
to co se píše v novinách není vždycky zcela spolehlivé. V současnosti (červenec 2012) se teprve schvaluje novela zákona o hospodaření enrgií (č. 406/2000), která zavádí povinnosti ohledně průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Je možné, že během procesu schvalování se vyskytnou různé změny. Dokud novela nevyjde v Sbírce zákonů (zřejmě do konce tohoto roku), je třeba brát všechny informace s rezervou.

Nicméně je téměř jisté, že od 1. 1. 2013 vznikne povinnost informovat zájemce o koupi nebo nájem domu či bytu o jeho energetické náročnosti. Když je to osvědčilo při prodeji chladniček za několik tisíc Kč, proč to neudělat i při prodeji nemovitosti za několik milionů Kč?

Při prodeji domu nebo bytu bude muset prodávající předložit kupujícícmu "průkaz energetické náročnosti budovy" (PENB). Při prodeji bytu se PENB bude zpracovávat pro celý dům, ne jen pro daný byt. Údaje o spotřebě z PENB musí být uvedeny třeba v reklamních materiálech nabízejících nemovitost.
Totéž platí při pronájmu celé budovy.
Pokud jde jen o pronájem jednoho bytu v bytovém domě (resp. pronájmu části budovy), pak povinnost předložit PENB má platit až od roku 2016. Navrhuje se také, že PENB bude možno nahradit kopiemi faktur za energie za poslední 3 roky.

Tím, že PENB se zpracovává pro celou budovu, nebude ho asi možné využít k rozdělení nákladů na teplo. Všechny údaje v PENB budou totiž teoretické výpočty, zatímco pro rozúčtování potřebujete změřit konkrétní spotřebu v daném roce (která je pokaždé jiná). Navíc způsob rozúčtování je již nyní upraven jiným právním předpisem a jeho změna se nechystá.

Údaje o spotřebě energií v PENB je možno přirovnat třeba k údajům o spotřebě benzínu v technickém průkazu auta. Jde o spotřebu za určitých podmínek a to, že právě vaše auto "žere" dvojnásobek, není důvodem k reklamaci - spíše ke změně stylu jízdy.
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,


jaké povinnosti pro majitele rodinných dobů/bytů (fyz.os.) budou vyplývat z novely energ.zákona(177/2006sb) z hlediska pořízení průkazu energ.náročnosti, v jakých termínech, pro jaké účely bude nutno ho pořídit,pro jaké nemovitosti atd.
[ 11.7.12 - dotaz číslo: 34211 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
v současnosti (červenec 2012) se teprve schvaluje novela zákona o hospodaření enrgií (č. 406/2000), která zavádí povinnosti ohledně průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Je možné, že během procesu schvalování se vyskytnou různé změny. Dokud novela nevyjde v Sbírce zákonů, je třeba brát všechny informace s rezervou.

Novela zákona předpokládá, že od 1. ledna 2013:
Při výstavbě nové budovy musí stavebník zpracovat PENB a dále doložit stanovisko Státní energetické inspekce, že splnil požadavky na en. náročnost. Dokládá se při žádosti o stavební povolení. Od 1. 1. 2020 pak budou muset mít všechny nově stavěné budovy (nad 50 m2) tzv. téměř nulovou spotřebu energie. Pro veřejné budovy a budovy s větší podlahovou polochou bude tento požadavek platit už o něco dříve.

Při větší rekonstrukci stávající budovy musí stavebník předložit PENB, kterým prokáže splnění požadavků na spotřebu energie.
Při menší rekonstrukci musí stavebník dodržet požadavky na příslušnou konstrukci (např. měníte okna, musíte doložit, že okna vyhovují požadavku na tepelně-technické parametry).

Při prodeji domu nebo bytu musí prodávající předložit kupujícícmu PENB. Při prodeji bytu se PENB zpracovává pro celý dům, ne jen pro daný byt. Údaje o spotřebě z PENB musí být uvedeny třeba v reklamních materiálech nabízejících nemovitost.
Totéž platí při pronájmu celé budovy.
Pokud jde jen o pronájem jednoho bytu v bytovém domě, pak povinnost předložit PENB má platit až od roku 2016. Navrhuje se také, že PENB bude možno nahradit kopiemi faktur za energie za poslední 3 roky.

Nesplnění těchto povinností může být potrestáno pokutou až 100 tis. Kč.
PENB může zpracovat jen oprávněný specialista a musí ho zpracovat objektivně a pravdivě. Pokud ne, hrozí mu pokuta až 500 tis. Kč.

Z výše uvedených povinností budou existovat i výjimky, např. PENB nebude povinný při prodeji či nájmu rekreačních chat a chalup. Povinnost splnit požadavky na en. náročnost nebudou mít např. památkově chráněné objekty nebo náboženské stavby. Můžete také prokázat, že splnění požadavků není pro konkrétní dům ekonomické a pak je splnit nemusíte.

V každém případě je nutno počkat na konkrétní znění zákona, které bude snad na podzim. Zásadní změny z výše uvedených povinností však už čekat nelze. Zákon bude téměř jistě platit od 1. ledna 2013, neboť k tomu se ČR zavázala.

Přejeme hezký den!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, nechci zneužívat vaší ochoty lidem radit, ale pokud by jste byli tak hodní a měli potřebný čas, nezpočítali byste energetickou bilanci tohoto modelu? http://nyxta.deviantart.com/#/d56v2fs
Třeba při -10°C? Zajímá mně zda toto může být způsob tepelné autonomie budovy, které teplo dodává plášť namísto kotle. Parametry můžete zvolit dle vlastního uvážení. Zmiňuju "heat mirror" fólii, ale ta snižuje prostupnost záření k absorbéru, takže je možno ji vynechat. Navíc vrchní část lamel je z leštěného hliníku, takže tato funkce částečně probíhá i bez fólie. Jedna z hlavních otázek je zda absorbér se v zimě více ohřeje, než odevzdá tepla do svého okolí a zda toto teplo dokáže předat za izolaci a tam ji naakumulovat to vzduchové kapsy a ohřevu zdi do takové míry, že se přes noc dům příliš neochladí.
[ 11.7.12 - dotaz číslo: 34218 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Vážený pane,
u vašeho modelu je příliš mnoho neznámých, zejména co se týče materiálů. Největší slabinou se nám zdá přenos tepla z absorbéru do dutiny pomocí nějakého vodiče. Pokud nejde o trubku s nějakou látkou (třeba voda), která by cirkulovala, pak pouhý přenos tepla vedením bude hodně malý.
Zkuste si třeba udělat praktický model, uvidíte jak to bude fungovat. Domníváme se, že mnohem jednodušší a energeticky účinnější by prostě bylo použít prosklení, kterým by sluneční energie dopadala do interiéru přímo. Případně použít běžný teplovzdušný či teplovodní kolektor umístěný přímo na fasádě. Speciálním typem teplovzušného kolektoru je Trombeho stěna, která se nám zdá konstrukčně jednodušší než váš návrh. U energetických zařízení tohoto typu obvykle platí, že čím je systém jednodušší, tím lépe a efektivněji funguje.
Výpočet tepelné bilance už bohužel překračuje rozsah bezplatné konzultace.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, nevíte prosím zda se ke kolektorům umístěným na střeše vyjadřuje CHKO? Totéž platí i o FVE panelech ..
[ 10.7.12 - dotaz číslo: 34204 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Vážený pane,
podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. jsou solární kolektory pro ohřev vody zařízením, které nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení. Viz § 103 odst. 1 b 6):
"Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: ...6. topné agregáty, čerpadla a zařízení pro solární ohřev vody"
Není-li třeba stavební povolení, nevzniká ani stavební řízení, v němž by se CHKO nebo kdokoli jiný mohl vyjadřovat. Pokud tedy není váš dům památkově chráněný (nebo v památkové zóně), prostě si je namontujte na střechu.

Ačkoli fotovoltaické panely vypadají dost podobně a mají podobnou funkci, stavební zákon se na ně dívá jinak. Výslovně je neuvádí jako věc, na kterou není stavební povolení potřeba.
Jednotlivé stavební úřady si zákon vykládají různě. Pokud úřad přesvědčíte, že jde o součást stavby, pak opět nepotřebujete stavební povolení ni ohlášení. Můžete také argumentovat tím, že jde o součást energetické soustavy, kde zákon výslovně uvádí že stavební povolení není potřeba, viz Viz § 103 odst. 1 b 4):
"Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: ....4. zařízení, která jsou součástí nebo příslušenstvím energetické soustavy"

Některé stavební úřady nicméně mají za to, že FV panely jsou výrobním zařízením, a pak je stavební povolení nezbytné, včetně vyjádření orgánů ochrany přírody. Doporučil bych vám informovat se na vašem stavebním úřadě. Dojde-li ke sporu, musíte se obrátit na soud, neboť jedině ten je oprávněn zákon vykládat.

Vše výše uvedené platí, pokud FV panely jsou na střeše domu, případně přilehlé stavby (kůlny, garáže). Pokud by mělo jít o FV panely na volné ploše, pak zcela jistě jde o stavbu, která stavební povolení vyžaduje.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect