Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
mohli byjste mi potvrdit nebo vyvrátit tento model? http://nyxta.deviantart.com/#/d55eq76
Jde o využití světla k ohřevu prostoru za tepelným izolantem. Funkci předpokládám pouze ve dne. Funkce do noci by šla prodloužit ohřevem vody namísto vzduchu, hypoteticky. Zároveň předpokládám navečer oddělení tepelných vodičů od absorbéru, protože by naopak z prostoru za izolantem se teplo odjímalo.
[ 2.7.12 - dotaz číslo: 34064 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]
Vážený pane,
není mi moc jasné, co má být cílem vašeho modelu. Pokud jde o snížení tepelné ztráty zadní strany absorbéru, váš návrh bude jistě fungovat, ale mnohem jednodušší a levnější by bylo prostě jen zesílit izolaci.
Pokud by mělo jít o využití tepla pro ohřev stěny, váš návrh bude asi taky fungovat. Opět je ale k dispozici jiné, méně komplikované řešení, tzv. Trombeho stěna. Viz například zde:
http://www.envic-sdruzeni.cz/aktuality/aktuality-obsah/trombeho-stena-zakladni-informace.htm
Vždy je také efektivnější přivádět teplo přímo do interiéru, tady do prostoru za zdí, místo aby se jen ohřívala stěna. Obvykle se to také dá snáze regulovat v létě, kdy je ohřev nežádoucí.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně povinnosti provádět pravidelné kontroly klimatizačních systémů, a to v prostorách, v nichž jsou uchovávány mražené potraviny.
Na adrese http://kontrolyklimatizaci.cz/dotazy.html jsem nalezl Váš názor, cituji:
Kontrola se vztahuje pouze na systémy klimatizace upravující vzduch pro pobyt osob. Tedy tzv. klimatizace "prostorová". Na jakékoli procesní technologické chlazení se kontrola nevztahuje - tedy např. chladírny potravin, mrazírny, chlazení ve výrobním procesu bez přítomnosti osob atd.
Zajímalo by mě, na základě kterého právního předpisu jste dospěli k tomuto závěru? Dle mého soudu definice klimatičních systémů, ať už v zákoně 406/2000, popř. v prováděcí vyhlášce 277/2007 nic takového neříká.
Možná jsem špatně hledal, každopádně bych Vás rád požádal o toto upřesnění.
Děkuji a pěkný den
[ 29.6.12 - dotaz číslo: 34046 - téma: Větrání a rekuperace ]
Vážený pane,
povinnost kontrolovat klimatizační zařízení vyplývá ze zákona č. 406/2000 Sb. Zákon definuje klimatizační zařízení takto: §2, odst. h) "klimatizačním systémem [se rozumí] soubor všech zařízení a prvků na úpravu parametrů vnitřního prostředí spojené s ohřevem, chlazením, zvlhčováním a filtrací vzduchu, které jsou součástí stavby".
Na základě této definice se domníváme, že povinnost kontroly se netýká průmyslových chladicích systémů jako je třeba chlazení potravin. Jestliže systém nechladí vnitřní prostředí budovy, ale je součástí technologického procesu, pak nejde podle zákona o klimatizaci a tedy se na něj nevztahuje povinnost kontroly. Dále, pokud průmyslové chlazení není součástí stavby, pak se na něj povinnost kontroly nevztahuje.
Prováděcí vyhláška č. 277/2006 Sb. také vždy hovoří o chlazení budovy, z čehož lze nepřímo usuzovat na to, že se nevztahuje na průmyslové aplikace. Např. §2, odst. 1: " Pravidelná kontrola klimatizačního systému zahrnuje posouzení účinnosti klimatizace a jejího výkonu v porovnání s požadavky na chlazení budovy".
Rádi bychom zdůraznili, že vykládat zákony je oprávněn pouze soud. Výše uvedený výklad jen říká, jak zákon chápeme my. Také upozorňujeme, že kontrolovat chladicí zařízení je v zájmu provozovatele.
S pozdravem
J,. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
nedávno jsem zprovoznil a připojil FVE o výkonu 29 kW na střeše nemovitosti v režimu zelený bonus. Na stejné střeše mám ještě volný prostor a mohl bych tam umístit dalších 15 kW. Mohu prosím, dle platné legislativy, na stejném předávacím/odběrném místě mít připojené a provozovat 2 FVE v režimu zelený bonus, které budou zapojeny do stejných vnitřních rozvodů? Budu mít nárok na podporu pro obě FVE? Bude muset mít každá vlastní měření? Děkuji za odpověď.
[ 29.6.12 - dotaz číslo: 34045 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
druhou elektrárnu si postavit můžete, můžete ji připojit k síti (pokud s tím bude souhlasit distributor). Elektřinu z druhé FVE můžete spotřebovávat sám a ušetřit tak za el. ze sítě, nebo ji můžete za tržní cenu prodat obchodníkovi s elektřinou, ale nemáte nárok na podporu. tj. na zelené bonusy nebo na výkupní ceny.
Podle zákona 165/2012 Sb platí, že: "podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů vztahuje pouze na elektřinu vyrobenou ve výrobně elektřiny s instalovaným výkonem výrobny do 30 kWp, která je umístěna na střešní konstrukci nebo na obvodové zdi jedné budovy spojené se zemí pevným základem evidované v katastru nemovitostí; podporována je pouze elektřina vyrobená v jedné výrobně elektřiny do 30 kWp, která je umístěna na jedné střešní konstrukci nebo na obvodové zdi jedné budovy spojené se zemí pevným základem evidované v katastru nemovitostí".
Pokud chcete postavit další FVE s nárokem na podporu, muselo by jít o elektrárnu umístěné na jiné budově.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
povinnost zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) platí od 1. 1. 2009. Měl bych dotaz, zda je povinností vlastníka (stavebníka) zpracovat PENB pro nový bytový dům, pro jehož výstavbu bylo vydáno stavební povolení 5.3.2008, ale následně v průběhu výstavby byla vydána dvě rozhodnutí o změně stavby před jejím dokončením (první z nich 24.11.2011 a druhé 13.2.2012). Kupuji nyní v předmětném domě byt, který chci dále pronajímat a prodejce (vlastník budovy) tvrdí, že pokud bylo SP vydáno v roce 2008 mu nevznikla povinnost PENB zpracovat. Je skutečně pravdou, že následná rozhodnutí o změně stavby před jejím dokončením nemají na tuto povinnost vliv a bernou mincí je pouze den vydání stavebního povolení?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
[ 28.6.12 - dotaz číslo: 33985 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
podle současně platného zákona se PENB musí dokládat při výstavbě nových budov, nebo při větších změnách dokončených budov.
Pokud na danou budovu bylo vydáno stavební povolení před 1. 1. 2009, pak se PENB dokládat nemusel.
Změna stavby před dokončením rovněž nepodléhá povinnosti PENB doložit.
Tato povinnost by vznikla, pokud by byla budovy dokončena (zkolaudována) a následně bylo žádáno o změnu stavby.
Ve vašem případě je argumentace vlastníka budovy správná.
Připravovaná změna zákona počítá s tím, že od 1. 1. 2013 se bude PENB bude povinně předkládat při prodeji budovy nebo její části, takže pokud byste kupoval byt po tomto datu, už vám vlastník budovy musí PENB předložit.
Při koupi bytu vsoučasné době je na vás, jak se s prodávajícícm dohodnete, můžete si předložení PENB dát jako jednu z podmínek koupě.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, měla bych na Vás dva dotazy:
1) Jak se stanovuje velikost vztažné plochy pro výpočet měrné potřeby tepla?
2) Je do hodnoty měrné potřeby tepla započítána účinnost zdroje tepla a vytápěcího systému?
Děkuji za odpověď
[ 26.6.12 - dotaz číslo: 33802 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
1) Podlahová plocha pro stanovení měrné potřeby tepla se uvažuje jako celková vnitřní podlahová plocha (dle ČSN EN ISO 13789). Jedná se o plochu měřenou uvniř v budove bez uvažovaní vnitřních stěn a stropů.
2) Do měrné potřeby tepla na vytápění budovy se nezapočítává vliv účinnosti systému výroby, distribuce a emise tepla.
S pozdravem
Ing. Gabriela Krajcarová
[ Odpovídá: Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosímvás je možné vytvořit solární systém jak jej navrhuju viz. náčrt zde? http://nyxta.deviantart.com/#/d54wfyt Na obrázku je vidět trubkový vakuový solární kolektor a vedle můj návrh - jde o deskový absorbér, který přijme energii přímo a dále ze dvou zrcadel. Myslíte že tak lze získat téměř trojnásobné ozáření, nebo je někde háček? (pokud jde o plochu skla mezí níž a absorbérem je vakuum, uvažuju využít vzpěry, eliminující podtlak)Děkuji.
[ 25.6.12 - dotaz číslo: 33947 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]
Vážený pane,
jistě existuje bezpočet možností jak pomocí zrcadel zvýšit množství dopadajícího slunečního záření na kolektor. Ve vašem návrhu uvažujete dvě zrcadla, takže pokud bude plocha každého z nich stejná jako plocha absorbéru, teoreticky získáte až trojnásobek osvitu. Pozor, jde samozřejmě o průmět plochy kolmé ke slunečním paprskům (tj. vlastně velikost stínu který dané zrcadlo či absorbér vrhá v pravé poledne). Dle vašeho nákresu je plocha zrcadel o dost menší než absorbéru. V praxi bude získané energie méně, odrazivost leštěného hliníkového plechu je až 96%, ale časem klesá - jednak oxidací, jednak zaprášením.
Velmi důležité je zajistit, aby zrcadlo bylo vždy ve správném úhlu ke slunečním paprskům. Musíte tedy použít nějaký natáčecí systém, který bude kolektor natáčet podle polohy Slunce. Jinak to samozřejmě bude naplno fungovat jen pár minut denně, část dne by zrcadla naopak kolektor stínila. Takže výsledný efekt by byl špatný.
Samozřejmě při výpočtu získané energie je třeba počítat s tím, že v podmínkách ČR připadá třetina až polovina dopadající energie na difuzní složku slunečního záření, kterou zrcadly nevyužijete.
Na vašem nákresu vychází nějak divně úhel dopadu a odrazu světla - zkuste si udělat nákres v měřítku, s respektováním úhlu odrazu a dopadu slunečního záření.
Přejeme hodně úspěchů!
K. Srdečný, J. Beranovský
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se výkladu Zákona 406/2000 Sb. Společenství vlastníků bytů se rozhodlo změnit zdroj tepla pro UT a ohřev TUV, a sice z dálkové dodávky na vlastní plynový kotel ( či kotelnu ) Dům byl poslaven v roce 1968, má dva vchody a 5 podlaží ( 30 b.j.) a požadavkům na energetickou náročnost s největší pravděpodobností nevyhovuje. Okna jsou převážně plastová, vyměněna individuálně během posledních 6 let. Vlastníci v současné době nechtějí dům zateplit. Je nutné k žádosti o stavebné povolení doložit PENB?
[ 25.6.12 - dotaz číslo: 33907 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážená paní,
podle zákona 406/2000 Sb (o hospodaření energií) je PENB nutno doložit při žádosti o stavební povolení "při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost". Z tohoto hlediska PENB dokládat nemusíte. Nový zdroj tepla neovlivní en. náročnost budovy, ta se nezmění. Změna zdroje tepla obvykle vůbec nevyžaduje stavební povolení (pokud novou kotelnu vybudujete uvnitř domu).
Nicméně zákon 458/2000 Sb (energetický zákon) uvádí: " Změna způsobu dodávky nebo změna způsobu vytápění může být provedena pouze na základě stavebního řízení se souhlasem orgánů ochrany životního prostředí a v souladu s územní energetickou koncepcí. Veškeré vyvolané jednorázové náklady na provedení těchto změn a rovněž takové náklady spojené s odpojením od rozvodného tepelného zařízení uhradí ten, kdo změnu nebo odpojení od rozvodného tepelného zařízení požaduje."
Musíte tedypožádat o stavební povolení na nový zdroj tepla a mimo jiné doložit emisní studii nového zdroje (dle zákon a86/2002 Sb o ochraně ovzduší) a doložit, že odpojení od CZT je v souladu s místní en. koncepcí.
Více např. zde:
http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/cz/zmena-zpusobu-vytapeni-spocivajici-v-odpojeni-od-soustavy-czt-a-nahrazeni-tohoto-zpusobu-lokalnim-zdrojem--15537/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, porozuměl jsem tomu že u vakuového solárního kolektoru je velice efektivní ozážení absorbéru, který je tvořen trubicí kterou protéká voda, takové že je osluněno a zároveň ozářeno zrcadlem profilu U pod každou trubicí, ozáření absorbéru je tak 100%, pokud jsem to správně pochopil. Já bych ale rád jako absorbér použil spojitý černý plech do něhož jsou trubice zabudovány. Tzn. že aby bylo ozáření opět 100%, musí se zrcadlo, ale tentokrát už ne profilu U, ale plošné, umístit dál od kolektoru, tak aby mu ten nestínil. Opět je v tabuli skla s vakuem, výhoda by měla být ta, že na plochu zařízení je větší plocha absorbéru. Souhlasíte s tímto pojetím? Děkuji.
[ 18.6.12 - dotaz číslo: 33812 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]
Vážený pane,
existuje pochopitelně i možnost jak zvýšit výkon plochého (vakuového) kolektoru tak. že záření soustředíte na jeho obě strany. Opět se k tomu dá použít koncentrátor. Rovinné zrcadlo se ale dá použít jen v případě, že je to spojeno se zařízením, které sestavu zrcadla-kolektor natáčí za sluncem alespoň podle jedné osy. Podobný koncentrátor se používá pro oboustrané fotovoltaické panely (
viz např. http://www.concentrating-pv.org/darmstadt2009/pdf/papers/20-PoulekLibra-5xTraxleTracker.pdf). Provedení bez nutnosti natáčení za sluncem je na obr.4 v http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0038092X09002369 (je to vlastně modifikovaný CPC). Zde by se ale musela vana toho plochého vakuového kolekttoru upravit tak aby měla sklo po obou stranách, což zatím nikdo nevyrábí.
Obecně je ale mnohem lepší používat trubicové vakuové kolektory s integrovaným CPC koncentrátorem pokud již potřebujete dosáhnout větší účinnost při vyšší teplotě. Základní důvod proč se výše uvedená řešení u termálních systémů moc nepoužívají je jejich vyšší cena.
Existuje i jednoduchá možnost jak zvýšit ozáření jednostraného absorbéru běžného nevakuového kolektoru- přidat po stranách 2 rovinná zrcadla ve vhodném úhlu. Dokonce i když kolektor postavíme na rovnou odrazivou střechu (natřenou bílou barvou nebo stříbřenkou) a zvětšíme jeho sklon na nějakých 60 až 80°pak získáme o nějakých 30 až 50% větší výkon.
S pozdravem K.Murtinger a F.Macholda
podívejte se ještě na http://www.fossilfreedom.com/increase-output.html tam jsou nějaké obrázky k tématu koncentrátorů pro oboustranný plochý absorbér
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, proč je trubice solárního kolektoru uložena v minerální vatě, nebo jsou za ní zrcadla, směřující na trubici? Nešlo by do absorbéru (např. černý plech) zabudovat trubice, nebo použít pouze černé trubice, tvořící plochu. Umístěné do vakua s vnitřní vrstvou skla (okolo), odrazivou pro infračervené záření, tak, že by k pohlcování energie docházelo z obou stran? Pokud by však stál kolektor kolmo k záření, mohlo by to mít horší účinnost, ale pokud by stál nakloněn ke Slunci a druhou stranu by osvětlovalo zrcadlo?
[ 18.6.12 - dotaz číslo: 33807 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]
Vážený pane,
pokud výrazem "trubice" myslíme část vakuového trubicového kolektoru, tak ten se zpravidla do vaty nedává , není třeba jej tepelně izolovat ze zadní strany (vakuum izoluje dostatečně). Naopak jak správně uvádíte, často se za trubide dávají zrcadla, která umožní snížit jejich počet (a tedy i cenu) při zachování výkonu. Jinak pochopitelně na trhu najdeme i vakuové trubicové kolektory, kde trubice jsou blízko sebe (úplně těsně se ale umístit nedají kvůli riziku poškození mrznoucí vodou (sněhem) v příliš úzké mezeře. Existuje však i jeden vakuový kolektor, který má zcela plochý absorbér. Jde o Vakuový deskový kolektor HELIOSTAR (http://www.thermosolar.sk/?run=content&id=48).
Na krycím sekle se zpravidla nepoužívá tepelně odrazivá vrstvička (Heat mirror ) protože by nevýhodně snižovala propustnost pro sluneční záření. Snížení tepelných ztrát zářením se dociluje pomocí selektivního povrchu na absorbéru. Podrobnější vysvětlení lze najít např. v článku Trendy v solární tepelné technice (II) - Solární kolektory na TZB-info
(http://www.tzb-info.cz/2702-trendy-v-solarni-tepelne-technice-ii-solarni-kolektory).
Absorbéry ve vakuových trubicích, které mohou přijímat sluneční záření z obou stran se užívají celkem běžně. Jako příklad lze uvést:
http://www.tricer.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2&category_id=2&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1, http://www.ritter-xl-solar.com/en/technology/cpc-evacuated-tube-collectors/ ,
http://www.solarbayer.com/index.php?paths1=Solar_systems&link=Vacuum_tube_collector_CPC
http://www.kloben.co.uk/pro-plus-vacuum-tube.php
http://www.junkers.cz/pro_odborniky/cenik/regenerativni_energie/nove_solarni_vakuove_kolektory_junkers/nove_solarni_vakuove_kolektory_junkers;jsessionid=CEBCD1F483F234A715616E6AF40CFB08
Všechny výše uvedené systému používají takzvanné CPC koncentrátor t.j. zrcadlo se speciálním profilem, které umožní "sebrat" záření Z určitého úhlu a soustředit jej na absorbér vhodného tvaru. Více o tom lze najít na http://www.vscht.cz/ktt/studium/predmety/AZE_II/5AZE.II.pu.pdf
Přehled různých vakuových kolektorů lze najít na http://www.solarobchod.cz/cz/cenik/?kategorie=2
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
není mi úplně jasné,zda se přístavba nad 50 m2 podl.plochy považuje za novou stavbu nebo změnu stávající.Je nutné u takové přístavby nechat zpracovat PENB pro stavební řízení? V případě zpracování PENB se pak posuzuje jen přístavba nebo celý objekt? Děkuji.
[ 14.6.12 - dotaz číslo: 33768 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážená paní,
podle stavebního zákona (183/2006 Sb.) vyžaduje přístavba stavební povolení. Potvrďte si to na vašem stavebním úřadě, je možné že úřad se spokojí pouze s ohlášením stavby, kde se PENB nedokládá.
K žádosti o stavební povolení musíte dodat projektovou dokumentaci, jejíž součástí je i průkaz energetické náročnosti budovy. PENB se podle zákona o hospodaření energií (406/2000 Sb.) dokládá při:
a) výstavbě nových budov,
b) při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
ad a)
Pokud přístavba není samostatnou budovou (což asi ve vašem případě není), pak PENB také dokládat nemusíte. PENB musíte doložit, pokud by přístavba byla samostatnou novou budovou.
ad b)
Pokud jde o přístavbu k menší budově (pod 1000 m2), pak PENB dokládat nemusíte. Pokud jde o budovu nad 1000 m2, pak se musí zpracovat PENB pro CELOU budovu, jestliže se v přístavbě bude topit, klimatizovat atd. Pouze v případě, že by šlo třeba o nevytápěný sklad, který neovlivní energetickou náročnost existující budovy, pak se PENB také dokládat nemusí.
Pozor, od 1. ledna 2013 se výše uvedené povinnosti změní, avšak v této chvíli není ještě příslušná změna zákona k dispozici.
Přejeme hezký den!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Vážení,
měl bych jednu prosbu.
Řeším teď jeden problém. Vytápění jedné obrovské haly, nebo lépe řečeno
soustavy hal, bývalého Vojenského opravárenského závodu v Hradci Králové.
Jednotlivé prostory je nutné vytápět nezávisle . Důvodem je skutečnost, že
někde bude postačovat pouze temperování pro skladování, jinde vytápění pro
výrobu a navíc se nájemci mohou měnit. Haly jsou oddělitelné :
2 500 m2 výška 11m
Další separovatelné prostory
1200m2
1000m2
1000m2
1000m2
celkem k nájmu cca 8000m2
Veškeré podklady jsou umístěné na www stránkách
http://halyhradeckralove.webnode.cz/
a to především v dolní části stránek. Dále přikládám pouze schéma v dwg.
Dostupné médium : elektro, plyn, parovod.
Dříve bylo prováděno vytápění pomocí připojení na parovodní systém.
Dnes by vyžadoval, včetně přípojky, rekonstrukci a 100% výměnu.
Uvažoval jsem s plynem. Plynové infrazářiče jsou hodně propagovány s tím, že se hodí zejména do vysokých či méně izolovaných hal.Na základě fyzikálního principu, na němž pracují, není třeba zohledňovat objem haly, ale pouze její plochu. Jinými slovy čím vyšší hala je, tím větší vhodnost použití a i větší úsporu provozních nákladů lze očekávat. Dnes je ale vše nehorázně propagované a faktický výsledek .....neznám.
Velice rád bych znal Váš názor. Jedná se o celkovou ekonomiku - náklady na
pořízení (nevíme kdy možná prodáme, takže to je velice
důležité) , a zajímá nás i provoz.
Rovněž jsem uvažoval s fotovoltaikou. Hektarové střechy tomu nahrávají, ale
dnes ....
Dále peletky, obilí, nafta ........odpadní oleje (limitem je také to, že
jsme hodně u centra města u obytných domů .....).
Byl bych Vám velice zavázán za bezplatnou radu. Případně odkaz na někoho komu nejde pouze o provize, ale o adekvátní řešení. I z tohoto důvodu se
obracím na Vás s prosbou o radu.
[ 11.6.12 - dotaz číslo: 33686 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
vytápění infrazářiči je opravdu úsporné, ve srovnání třeba s teplovzdušným vytápěním nebo parním topením. Nicméně vždy záleží především na způsobu, jakým chcete halu používat. Pokud jde např. o sklad, nejsou zářiče vhodné, protože nezajistí konstantní teplotu v celém prostoru haly. Naopak se hodí třeba pro výrobní provoz.
Co se týče použití jiného zdroje tepla, v zásadě je možné cokoli. Vesměs ale získáte ze zdroje teplou vodu, takže musíte použít odpovídající systém vytápění (např. radiátory nebo teplovzdušné výměníky). Zdroj lze někdy postavit tak, aby kromě tepla vyráběl i elektřinu (např. při použití olejů či nafty). Investičně je to náročnější, je třeba spočíst návratnost takové investice.
Co se týče fotovoltaiky, stále jde spíše o stroj na peníze než na elektřinu. Ze sítě elektřinu nakoupíte zatím levněji, než vám ji fotovoltaika vyrobí. Vyplatí se proto postavit elektrárnu max. 30 kW, kde máte nárok na výhodné výkupní ceny (resp. zelené bonusy). V současnosti je návratnost 8 až 10 let, což při výkupní ceně garantované na 20 let činí investici zajímavou.
Vidíte, že na vaše otázky není jednoduchá odpověď. Doporučil bych vám domluvit si bezplatnou osobní konzultaci, kde můžete probrat podrobnosti a lépe se pak rozhodnout, kterou cestou se vydat.
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, má smysl si udělat fotovaltickou elektrárnu na domě. Jde to zrealizovat s nějakou dotací?
Děkuji
[ 7.6.12 - dotaz číslo: 33664 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Záleží na tom, co od fotovoltaické elektrárny (FVE) čekáte.
Pokud vám má přinášet peníze, pak počítejte zhruba s těmito čísly:
Investiční náklady na klíč: 40 až 55 tis. Kč/kWp
Produkce 800 až 900 kWh/kWp
Výkupní cena v roce 2012 je 6,16 Kč/kWh
Roční tržby cca 5000 Kč/kWp
Prostá návratnost okolo 10 let.
Ve skutečnosti je samozřejmě potřeba počítat s výdaji na provoz FVE, případně náklady na podnikání: účetnictví, odvody na zdravotní a soc. pojištění a další (provoz FVE s prodejem elektřiny je podnikáním), výsledný zisk je pak zdaněn. Výkupní ceny platí 20 let od spuštění, takže FVE je ekonomicky návratnou investicí. Z tohoto důvodu také neexistují dotace na stavbu FVE. Proč dotovat něco, co se vyplatí samo o sobě?
Ekonomika může být výhodnější, pokud elektrárna funguje v režimu zelených bonusů. To znamená, že část elektřiny se spotřebovává v domě, v tom případě ušetříte za elektřinu nakoupenou ze sítě (v ceně až 5,50 Kč/kWh) a za vyrobenou elektřinu dostanete zelený bonus ve výši 5,08 Kč/kWh.
Výkupní ceny platí jen do elektrárny do 30 kWp, což odpovídá zhruba 250 m2 - tak velkou střechu má málokterý rodinný domek. FVE umístěná třeba na zahradě nemá na výkupní cenu nárok.
Pokud vám má elektrárna přinést nezávislost na elektrické síti, pak je třeba doplnit ji o akumulátory, které výslednou cenu elektřiny zvyšují. V současnosti je elektřina ze sítě levnější než z FVE, nicméně lze čekat že během několika let se situace obrátí. FVE jako zdroj elektřiny pro domek je lepší než třeba větrná elektrárna, ovšem ne tak pohotová jako třeba dieselagregát. Je tedy nutno rozmyslet si, co od FVE očekáváte.
S pozdravem
J. beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý denn,
uvažuji o instalaci FVE na jižní část střechy o sklonu 10°. Lze procentuálně určit o kolik by měla tato FVE nižší produkci oproti optimálními sklonu střechy (cca 35°)? Děkuji za odpověď.
[ 7.6.12 - dotaz číslo: 33653 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
pro Pardubice je dopadající sluneční záření na střechu se sklonem 10% (orientace přímo na jih) asi o 6% nižší než při sklonu 35°. V praxi bude rozdíl ve vyrobené elektřině vyšší, protože v zimě bude ze střechy s nižším sklonem pomaleji sjíždět sníh. Dále lze u střechy s nižším sklonem předpokládat horší ochlazování panelů, takže ztráty budou řádově o jednotky % vyšší.
Samozřejmě, jde o průměrnou hodnotu, jednotlivé roky se od sebe běžně liší až o ±10%.
Pokud byste se rozhodl na střechu dát konstrukci pro zvýšení sklonu panelů, je třeba zohlednit stínění.
Více o FVE na střechách najdete například zde: http://fotovoltaika.ekowatt.cz/
Přejeme hodně úspěchů při provozu FVE!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
můžete mi, prosím, sdělit Váš názor na investici do bydlení pro důchodce v novostavbě - bytový dům (celková podlahová plocha 945 m2), kolaudace podzim 2011,která má v průkazu energetické náročnosti budovy hodnotu měrné vypočtené roční spotřeby energie 118,04 kWh/m2 za rok? Není tato hodnota u staveb, na která budou vydávána stavební povolení od roku 2013 minimálně jako u pasivních domů, tj. do 50 kWh/m2 rok?
Děkuji.
[ 6.6.12 - dotaz číslo: 33475 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
údaje v v průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) nejsou zcela věrohodné, pokud nevíte, jak k nim výpočtář došel. Uvádí se součtová hodnota všech energií, tj. na vytápění, ohřev vody a elektřiny pro osvětlení. Přitom každá energie bude stojí jiné peníze. V PENB se uvádí také procentní rozdělení, takže můžete zjistit, kolik z celkové spotřeby připadá na vytápění a ohřev vody. V protokolu k PENB (stránky které předcházejí barevné části) by měla být uvedena cena energií. Pokud tam je, můžete si tak spočíst předpokládané náklady na vytápění a ohřev vody. Pokud ne, ceny energií najdete třeba zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
Spotřeba 118,04 kWh/m2 za rok je poměrně vysoká, u bytového domu by by mohla být cca o 30% nižší.
Požadavky na energetickou náročnost budov od 1. ledna 2013 nejsou dosud stanoveny. Pravděpodobně nebude určena nějaká cílová hodnota, např. 50 kWh/m2 rok, ale pro každou budovu se bude určovat spotřeba individuálně. Zákon se však teprve připravuje.
Pokud budete mít zájem, můžete PENB vašeho domu zdarma konzultovat osobně v naší poradně:
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis/
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosím o informaci, kolik vesnic/obcí v ČR
používá k vytápění štěpku a s jakými v ýsledky (kolik se platí za GJ, zda obec doplácí na provoz a jak se daří splácet vstupní náklady) a popř.i o seznam takto vytápěných obcí.
Děkuji
JO
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33367 - téma: Energie z biomasy ]
Dobrý den,
aktuální seznam si nevedeme, ale doporučuji Vám k přečtení tuto sérii článků, která by měla zodpovědět Vaše dotazy
Biomasa v soustavách měst a obcí - projekty a zkušenosti (I až III)
http://www.tzb-info.cz/3865-biomasa-v-soustavach-mest-a-obci-projekty-a-zkusenosti-i
http://www.tzb-info.cz/3884-biomasa-v-soustavach-mest-a-obci-projekty-a-zkusenosti-ii
http://www.tzb-info.cz/4061-biomasa-v-soustavach-mest-a-obci-projekty-a-zkusenosti-iii
Cena za GJ záleží na mnoha okolnostech a z praxe Vám mohu říci, že se poměrně značně liší. Vždy, když se plánuje takto rozsáhlý projekt, musí být dopředu jasné, že se podaří dosáhnout "zajímavé ceny" za GJ pro odběratele, aby se připojili. Nezajímavá cena = málo odběratelů tepla = krach projektu. Výhodou bylo v minulosti získání investiční dotace, která mnohdy umožnila dostat cenu tepla za GJ na přiměřenou konkurenceschopnou úroveň. Pokud Vím žádná obec na provoz "nedoplácí" i když v posledních letech docela razantně rostla cena biomasy jako paliva a 100% to tvrdit nemohu.
Cena ostatních paliv však roste také poměrně razantně (třeba uhlí), tak že se to částečně určitě srovná. Nicméně pokud máte vážný zájem o aktuální údaje, doporučil bych Vám sjednat si osobní schůzku s některým z provozovatelů obecní výtopny na biomasu. Seznam najdete na posledním odkazu.
Přehled cen tepla z CZT najdete na stránkách Energergetického regulačního úřadu,
http://www.eru.cz/dias-browse_articles.php?parentId=137&deep=off&type=
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Je možné využít aktuálního programu pro získání dotace (ČR nebo evropské fondy) na pořízení kotle na biomasu (náhrada stávajícího zdroje, příp. rozšíření zdroje) ve výkonech 15 - 500 kW? Spalování dřevní štěpky a fytohmoty. Děkuji za odpověď.
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33155 - téma: Energie z biomasy ]
Vážený pane,
u dotací zásadně záleží na tom, zda jste fyzická či právnická osoba.
Pro fyzické osoby v současnosti neexistuje dotační program na státní úrovni. V Moravskoslezském kraji existovala speciální dotace na kotle na uhlí a biomasu, tato však skončila 30. dubna 2012. Uvažuje se o jejím znovuotevření od června 2012, oficiálně zatím nebyl dotační program vyhlášen. Sledujte web Moravskoslezského kraje: http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/granty_vyhlasene.html, nebo se informujte přímo na krajském úřadě.
Uvažuje se o znovuotevření programu Zelená úsporám, avšak není dosud jasné, zda se bude podporovat výměna kotlů, nebo jen zateplení budov. K vyhlášení dojde zřejmě v roce 2013.
Právnické osoby, zejména obce a podnikatelé mohli využít programu EFEKT, kde se podporovalo "snížení energetické náročnosti budov rekonstrukcí otopné soustavy, případně topného zdroje". Příjem žádostí skončil 28.02.2012. V příštím roce bude program otevřen znovu (vyhlašuje se obvykle před koncem kalendářního roku), v této chvíli není známo, zda bude obdobná dotace poskytována i příští rok. Sledujte https://www.mpo-efekt.cz/.
Mohou také požádat o dotaci z OPŽP v rámci XXXVIII. výzvy, která je určena na "pořízení nízkoemisního spalovacího zdroje, o jmenovitém tepelném výkonu do 5 MW,
který splňuje hodnoty nejlepší emisní třídy a případné současné zlepšení energetických vlastností obálky budov (např. náhrada stávajícího uhelného kotle za nový
s nízkoemisními parametry). " Žádosti se podávají od 1. června do 31. srpna 2012. Viz: https://www.sfzp.cz/clanek/193/1862/xxxviii-vyzva-pro-individualni-projekty-v-prioritni-ose-2-zlepsovani-kvality-ovzdusi-a-snizovani-emisi/
V současnosti je pro podnikatele otevřena prodloužená III. výzva programu EkoEnergie, kde lze žádat na "zvyšování účinnosti při výrobě, přenosu a spotřebě energie" - tam by pořízení nového kotle spadalo v případě, že by šlo o součást komplexního snižování spotřeby. Podrobnosti viz: http://www.czechinvest.org/eko-energie-vyzva-iii-prodlouzeni
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
pořízení nízkoemisního spalovacího zdroje, jmenovitém tepelném výkonu do 5 MW,
který splňuje hodnoty nejlepší emisní třídy a případné současné zlepšení energetických vlastností obálky budov (např. náhrada stávajícího uhelného kotle za nový
s nízkoemisními parametry).
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dobrý den. chtěl jsem se zeptat jakým způsobem by měly být utěsněny prostupy kabelu (elektro, koaxial) skre izolant? nějaký botulový tmel popřípadě páska. Použití PUR pěny mi připadá jako málo trvalé možná až nevhodné. děkuji za odpověď.
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33245 - téma: Zateplování budov ]
Dobrý den,
neupřesnil jste o jaký izolant se jedná a o jakou se jedná stavbu. Pokud by se jednalo o hydroizolace, je situace jiná, než u zateplení. Předpokládám, že jste směroval dotaz k zateplení. Pokud budete protahovat kabel zateplením, mělo by se jednat o kabel dvouplášťový, který je dostatečně odolný. Pokud nepoužijete nějakou průchodku (což zřejmě nebude nutné), musíte zajistit, aby se kabel nepřiměřeně neohýbal, nebo aby nešel přes ostrou hranu. Vlastní otvor kolem kabelu můžete vyplnit vhodným tmelem, na trhu je k dispozici více výrobků. Tmel by neměl chemicky narušovat tepelnou izolaci, ani izolaci kabelu, proto je dobré si podrobně přečíst návod k použití vybraného tmelu, kde jsou upozornění na materiály, které se nesmí s daným výrobkem tmelit. Doporučoval bych přiměřeně pružný tmel, který bude odolný vůči vodě, venkovnímu prostředí a otvor dokonale utěsní. Použití PUR pěny je zcela nevhodné, protože naleptává různé plastické hmoty – především pak polystyrén, který je obvyklou tepelně-izolační hmotou. Kromě toho mu vadí přímý kontakt s venkovním prostředím, působením Slunce se rychle rozpadá.
Alternativou je možnost použít některou z kabelových průchodek.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
bytové družstvo mi (prostřednictvím organizce provádějící odečty a výpočet vyúčtování plateb za teplo) společně se změnou poměrových měříčů tepla z odpařovacích na elektronické změnili i koeficienty pro přepočet naměřených jednotek. Problém je v tom, že mě o změně koeficientů neinformovali. O změně jsem se dozvěděl až z formuláře pro odečet po skončení topného období. V místnosti mám 2 radiátory a topil jsem tím, na kterém byl původně nižší koeficient (místnost je rohová). Koeficient na tomto radiátoru byl značně zvýšen. Nyní to znamená, že bych měl zaplatit mnohem více než s původními koeficinety. Kdyby mě informovali o změně koeficintů ihned, rozdělil bych topení na obě tělesa a tím i optimalizoval náklady. Má bytové družstvo právo měnit koeficinty, aniž by o této změně informovalo konečné spotřebitele? Mám v tomto případě nárok, aby družstvo vyúčtovalo s původními koeficienty a aby dle nových koeficntů účtovalo až od dalšího období po oznámení změny koeficientů? Platí na tento případ nějaká právní úprava? Předem děkuji za odpověď.
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33256 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Dobrý den,
družstvo obvykle samo neprovádí vyúčtování, ale nechává si to zpracovat u společnosti, která se tím zabývá. Je pak na této společnosti, jakou metodiku pro výpočet zvolí a jak nastaví opravné koeficienty. V každém případě by však měla být dodržena Vyhláška č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. Zde jsou v příloze předepsané koeficienty, které by měly být dodrženy. Podle mého názoru není družstvo povinno bez vyzvání sdělovat Vámi požadované informace, ani provést rozúčtování podle původních koeficientů. Toto již není prakticky možné, protože máte jiná měřidla a oprava rozúčtování by se musela udělat v celém domě – ne jenom u Vás. Pokud by se opravovalo Vaše rozúčtování, ostatním by vznikl stejný nárok a mohli by to vyžadovat také. Pokud by se opravilo pouze Vaše vyúčtování – tedy by se snížila Vaše platba, je otázka, kdo by zaplatil vzniklý zbytek (tedy rozdíl mezi novým a opraveným „starým“ vyúčtováním).
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
zajímalo by mě zda je výhodnější do kuchyně v rekreačním objektu - chatě pořídit průtokový ohřívač či zásobník vody. V objektu pobýváme od jara do podzimu každý víkend plus celé letní prázdniny. Přes zimu není objekt obýván a tím pádem ani vytápěn. V současné době i probíhá výměn el. vedení a pojistek v objektu, objekt bude připojen na noční proud.
Děkuji za odpověď.
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33350 - téma: Příprava teplé vody ]
Dobrý den,
co se týče provozních nákladů, vyjde lépe instalace malého elektrického zásobníku na noční proud. Ani investiční náklady nebudou vysoké. Nevýhodou tohoto řešení může být nutnost vypustit před zimou veškerou vodu, aby v zásobníku nezamrzla. Sezónní vypouštění a napouštění bude zřejmě snižovat životnost zásobníku protože přístup vzduchu urychlí korozi (záleží na vnitřní povrchové úpravě a na materiálu ze kterého je vyroben). Další nevýhodou je větší zábor místa v kuchyni, obtížnější instalace a konečný objem teplé vody, kterou budete mít denně k dispozici.
Průtokový ohřívač bude mít vyšší provozní náklady, ale bude investičně levnější, bude zabírat méně místa, vyrobí libovolné množství teplé vody a půjde snadněji připravit na zimu (prosté vypuštění vody z okruhu).
Rozdíl v provozních nákladech bude cca 40% v neprospěch průtokového ohřívače. Kolik to bude za sezónu by se dalo spočítat, pokud bychom věděli parametry vašeho odběrného místa (sazba, velikost jističe, dodavatel elektrické energie) a množství spotřebované teplé vody za rok. Je možné, že zde spotřebujete tak málo teplé vody, že celkový rozdíl v provozních nákladech bude malý (stokoruny) a řešení se zásobníkem na noční proud nebude mít smysl. Odpověď na vaše otázky se spíše přesouvá k uživatelským potřebám a chování.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
plánuji stavbu rodinného domu, obvodové zdivo betonové panely 20 cm a zateplení také 20 cm a zajímalo by mě, zda tepelná izolace spadá do zastavěné plochy domu či nikoliv?
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33166 - téma: Zateplování budov ]
Dobrý den,
je to určitě včetně tl. zateplení. Už jsme se setkali s případem, kdy investor volil zateplovací materiály s výrazně lepšími parametry, aby zbytečně nezvýšil zastavěnou plochu na drahém pozemku.
S pozdravem Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]