EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobry den,
Bydlim ve starem cihlovem dome v nepodsklepenem prizemi. Je tu vlhko a stala teplota 18 - 19 stupnu, tedy zima. JE to maly 44m2 byt s 3m stropem s oknama na zapad. Ze vsech stran krome jedne jsou prilehle zdi. Obvodova sire zdi je 60cm. Potreboval bych poradit jake materialy zvolit na zatepleni a hydroizolaci. V podlaze mame 8cm beton a na nem jsou nejake dlazdicky a hned na tom plouvouci podlaha. Podlahu nechci kopat a mohu ji zateplit nejakou izolaci do 3 cm jako je PUR nebo PIR izolace.
Na vnejsi obvodovou zed bych dal kamennou izolaci se sanacni omitkou.
Zajimal by me vas nazor na toto reseni.
Predem dekuji
[ 28.5.12 - dotaz číslo: 33047 - téma: Zateplování budov ]

Dobrý den,

pokud je objekt vlhký, je jakákoli rada „na dálku“ problematická. Ve Vašem dotazu neuvádíte, zda se jedná o bytový dům, či rodinný dům, zda je zeď cihelná (asi ano), nebo z jiného materiálu, kde se přesně vlhkost vyskytuje, jak se projevuje /fleky na zdech, nebo jen na podlaze/ a jaký by mohl být její zdroj. Naše rada bude tedy spíše obecná. Na vlhké obvodové zdivo je nevhodné používat kontaktní tepelné izolace s polystyrenem. Pokud to bude vůbec možné, připadá do úvahy tepelná izolace minerální vatou ovšem s podmínkou, že budou i ostatní prvky systému dostatečně propouštět vodní páru. Mám na mysli omítku, použité lepidlo apod. Pokud byste chtěl mít jistotu, že zateplením neuzavřete vlhkost ve zdivu, je jedinou dobrou volbou tepelná izolace s odvětrávanou mezerou. U tohoto systému máte zaručen odvod vlhkosti z povrchu stěny právě díky odvětrávané mezeře mezi zdí a tepelnou izolací. Bohužel tento typ zateplení je dražší a mnohem více mění vzhled objektu. Osobně bych doporučil, zajistit si odborníka a nechat posoudit možnosti zateplení přímo na místě. V opačném případě riskujete velké problémy uzavřením vlhkosti ve zdivu nevhodným systémem zateplení.

S pozdravem Jan Truxa


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Ve společenství máme dvě jednotky, vybudované později jako nástavba z půdy domu. Nejsou připojeny na UT, ale na TUV z domu ano. Mají vlastní vytápění.
Vzhledem k vyhlášce 372/2001 a metodickému pokynu MMR k této vyhlášce nás zajímá, zda-li u těchto jednotek dochází k rozúčtování nákladů základní složky tepla UT i TUV z domu. Děkujeme mnohokrát za odpověď.
[ 4.5.12 - dotaz číslo: 32915 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. je zúčtovací jednotkou část objektu, která má jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení. Současně vyhláška uvádí, že vytápěním (z hlediska rozúčtování) není etážové topení.

Přeloženo do češtiny: jestliže byty nejsou napojeny na systém vytápění, mají vlastní vytápěcí systém, nebude se jim teplo rozúčtovávat.
Naopak TUV se jim rozúčtovávat bude, protože jsou napojeny na rozvody TUV.
Pro rozúčtování základní složky musíte tedy použít pokaždé jinou podlahovou plochu.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Jsem zástupcem Výboru SVJ v Milovicích. Náš bytový dům, který má 81 bytových jednotek, byl před cca 8mi lety kompletně vybudován z původního panelového domu po odešlé ruské armádě (tj. od betonového skeletu po zateplení). Nyní neplánujeme žádnou rekonstrukci ani stavební zásah mající vliv na dosavadní způsob hospodaření s energiemi.
V souvislosti s povinnostmi uvedenými v odstavci 1 a 2 § 6a zákona číslo 406/2000 Sb. především v návaznosti na ustanovení o správních deliktech v § 12a tohoto zákona bych se Vás rád zeptal na povinnost SVJ nechat zpracovat energetický audit budovy a s tím související vystavení Průkazu energetické náročnosti budovy. Jaká je v této věci vazba mezi bytovým domem a jednotlivými bytovými jednotkami v domě? Lze zpracovat Průkaz energetické náročnosti bytové jednotky bez existence Průkazu energetické náročnosti bytového domu?
Děkuji za Váš čas a odpověď.


[ 4.5.12 - dotaz číslo: 32947 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane inženýre,
jako SVJ máte povinnost zpracovat en. audit v případě, že spotřeba vašeho domu přesáhne 35 000 GJ za rok. To asi nebude váš případ, odhaduji že váš dům má spotřebu max 8 000 GJ. Audit tedy pro vás není povinný. Pokud neplánujete investice do energetických úspor, nemá smysl ho zpracovávat.
Co se týče povinnosti zpracovat PENB, podle současně platné legislativy ho musíte zpracovat v případě rekonstrukce budovy. Pokud rekonstrukci neplánujete (nebudete žádat o stavební povolení), PENB pro vás není povinný.
Předpokládá se změna zákona, která přinese povinnost zpracovat PENB při prodeji bytu či domu. Bude-li zákon přijat v navržené podobě, budete po 1. lednu 2013 muset mít PENB v případě, že se v domě bude prodávat byt (samozřejmě také pokud byste dům rekonstruovali, tato povinnost zůstává). PENB může být zpracován jen pro příslušný byt, který se prodává, nebo pro celou budovu - záleží, jak se dohodnete jako SVJ.
Povinnost zpracovat PENB se bude pak zpřísňovat, od 1 ledna 2015 budete muset PENB zpracovat v každém případě (budou ho muset mít bytové budovy nad 1500 m2).

V současnosti tedy PENB nepotřebujete. Více o PENB najdete např. zde:
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/prukaz-energeticke-narocnosti-budovy-PENB
http://www.prukazybudov.cz/

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Obracíme se na vás s žádostí o pomoc při získání dotace v programu Zelená úsporám . Žádost máme podanou od září 2010 a jedná se o program C - kotel na biomasu. V prvním kole kontrol nám byla navrácena k opravě chybných údajů v krycím listě a doložení kolaudace domu . To bylo celé doloženo i když kolaudaci jsme museli udělat na rychlo protože při prvotním podání žádosti nám bylo řečeno firmou, která nám dělala projekt a potřebné výpočty, že není potřeba ( červen 2011).
Další informaci o naší žádosti jsme se dozvěděli až v lednu 2012 a dosti nás překvapilo, že byla pozastavena. Důvodem je nesplnění podmínky, která je pro novostavby a to hodnota měrné potřeby tepla, která nesmí přesáhnout 55 kW/m2*rok. Navíc je tato hodnota pro novostavby zkolaudované od 1.1.2011. Při podání žádosti 09/2010 nám výpočet podle projektu vyšel 62 kW/m2*rok. Což v tu dobu nikdo neřešil a stačilo to.
Nezávazně na tom jsme během roku 2011 proti původnímu plánu v projektu dům zateplily ještě 50 mm polystyrenem. Po zjištění této skutečnosti s hodnotou měrné potřeby tepla jsme tedy nechaly výpočet upravit podle nového zateplení a dostaly jsme se na hodnotu 56 kW/m2*rok ?
Po né moc přesvědčivé konzultaci s naší původní firmou, která podle našeho pochybila už na začátku naší spolupráce, a nové výzvě z 23.4.2012 o doplnění žádosti, jsme se rozhodly kontaktovat vás s pomocí daného problému. Chtěly bychom prověřit výpočet ještě někým jiným jestli doplněné hodnoty odpovídají skutečnosti v které se teď dům nachází. A v případě stejného výsledku poradit jestli by nešlo nějakou další úpravou dosáhnout požadované hodnoty 55 kW/m2*rok.


[ 4.5.12 - dotaz číslo: 32914 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážená paní,
nejasnosti ohledně Zelené úsporám musíte řešit s příslušným pracovištěm, kde jste dotaci podávali. Je pravda, že podmínky se měnily, je třeba vycházet z podmínek, které platily v době podání vaší žádosti. Ověřte si, zda změny vašeho projektu jsou v rámci žádosti akceptovatelné.
Jako poradenské středisko vám můžeme nabídnout nezávislé hodnocení vašeho projektu, ověření výpočtů měrné potřeby tepla a samozřejmě můžeme navrhnout opatření, která dále tuto spotřebu sníží.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
náš dům využívá teplo dodávané lokální plynovou kotelnou provozovanou CZT, která je umístěna mimo náš dům. Současný dodavatel tepla CZT tuto kotelnu zamýšlí na podzim roku 2012 zrušit a připojit náš dům na OPS /horkovod/ . O tomto úmyslu informoval SBD a ta vydala v prosinci roku 2011 ve svém informačním buletinu krátkou zprávu o tomto záměru.
Dům je v současné chvíli z 51% vlastněn SBD a 49% bytů je v osobním vlastnictví. Bohužel vedení SBD není nakloněno alternatívním způsobům vytápění, které by nebylo závislé na fosilních palivech /tepelné čerpadlo atd./ a brání nám v možnosti vybrat si způsob dodávky tepla do našeho domu. Vzhledem k oznámení na sklonku roku 2011 jsme z časových důvodů nestihli zpracovat ekonomické vyhodnocení investice související s odpojením od současného dodavatele tepla.
Družstevníci se dohodli na členské schůzi pro zřízení vlastního zdroje tepla a odpojení od CZT. Současný vlastník SBD rovněž neoznámil vlastníkům bytových jednotek záměr CZT zrušit plynovou kotelnu a naistalovat do domu OPS /objektovou předávací stanici/. Vlastníci se tuto informaci dozvěděli až z probíhajícího územního řízení. Instalací OPS vznikne našemu domu věcné břemeno a tím dojde k zásahu do vlastnických práv dotčených osob.
Nyní probíhá "společné územní a stavební řízení a nařízení ústního jednání" s žádostí CZT o vydání rozhodnutí umístění stavby "Připojení domu k soustavě ZTE - horkovodní a potrubní rozvod" a žádost o spojení územního a stavebního řízení na stavbu "Připojení domu k soustavě ZTE". MÚ vydal veřejné ústní jednání u tohoto domu na květen 2012.
Můžeme nějakým způsobem odvrátit záměr CZT, např. podat při veřejném ústním jednání "obsahovou námitku", kde bychom poukázali na to, že vlastníci dotčených bytových jednotek nebyly obeznámení s chystaným záměrem CZT a tudíž jsou znevýhodněni, protože byly jejich iformace nedostatečné ?
Máme jinou legislativní možnost jak oddálit termín vydání rozhodnutí o umístění stavby?
Může SBD bez souhlasu samosprávy a vlastníků domu podepsat dodatek smlouvy o výpůjčce nebytových prostor za účelem zřízení objektové předávací stanice ?

Naším cílem je oddálit tento proces změny dodávky tepla a umožnit obyvatelům našeho domu se samostaně rozhodnout a zvolit si svůj ekonomicky i ekologicky vhodnější způsob v dodávce tepla.
[ 27.4.12 - dotaz číslo: 32752 - téma: Legislativa ]

Vážený pane,
i když jde o dodávku tepla, ve skutečnosti je váš problém právní záležitost. Jako energetický poradce vám nemohu radit, jak postupovat ve sporu s bytovým družstvem a jak se bránit zásahu do vlastnických práv. V každém případě, pokud jste majitel bytu (nikoli člen družstva), můžete v rámci stavebního řízení uplatnit námitku, ať už věcnou (nesouhlasíte s věcným břemenem, nechcete odebírat teplo z jiného zdroje), nebo procesní (nebyl jste včas informován). Jako majiteli dotčené nemovitosti (bytu) nemůže vaši námitku stavbní úřad pominout (zejména, je-li takových majitelů bytů více).
Bylo by vhodné, abyste také vyčíslil, o kolik bude teplo z nového zdroje (OPS) dražší než bylo z dosavadní kotelny, případně jak drahé teplo by bylo možno vyrobit ve vaší vlastní kotelně. S tím už vám může energetická poradna pomoci.
V současnosti vám doporučujeme vyhledat právní pomoc.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl bych začít stavět a nevím si rady z jakého materiálu mám stavět(svépomocí). Zatím mám jen studii a jedná se o RD se suterénem, přízemím a podkrovím ( valbová střecha 30 stupňů nadezdívka cca 1 metr. Rozměry 10.3 x 12.3, v přízemí je cca z této plochy cca 25 m2 zastřešená terasa. Topit bych chtěl dřevem, popřípadě uhlím. Vím, že je to trošku větší, ale, i když nemám tolik peněz, tak bych se do toho chtěl pustit. Mám možnost sehnat vatu nebo polystyren levněji. Dále nevím, jak zateplit podkroví ( nebude tolik využíváno ). Myslím tím dát vatu a parozábranu nebo nějakou zábranu i proti únikům tepla. Viděl jsem i podkroví z ekopanelů s vatou, je to dobré? Dále Vás ještě prosím o radu, jestli musím topit v celém suterénu ( cca 1/2 jsou úložné místnosti a jestli hodně zateplím celou stavbu, jestli musím mít rekuperaci. U nás všichni staví z 45 zdi a jinak nezateplují, tím pádem nemají problém s vlhkostí atd. Dále mají i teplo ze zdí, když se na jaře a na podzim naakumulují z venkovní zdi. Je těch otázek docela dost a i nějaké jsem trošku našel v odpovědí, ale moc Vás prosím o radu. Ještě jednou děkuji a přeji Vám hezký den.
[ 19.4.12 - dotaz číslo: 32665 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Dobrý den,
vzhledem k množství otázek by bylo ideální sejít se na osobní konzultaci a Vaše dotazy probrat přímo nad studií domu.

K materiálu, z jakého dům postavit: Bohužel neexistuje jeden univerzální materiál, který by byl nejvhodnější pro všechny stavby. Nejprve je třeba si říci, zda se má jednat o zděnou stavbu, či např. dřevostavbu. Vzhledem k tomu, že plánujete topit dřevem či uhlím bych preferoval spíše zděnou stavbu před dřevostavbou z důvodu akumulace tepla.
Pokud uvažujete o zděném domě, pak je dnešním trendem použít nějaké základní zdivo (keramické bloky, plynosilikát, vápenopískové cihly, betonové tvárnice) o menší tloušťce, např. 25-30 cm a to následně zateplit vnějším zateplovacím systémem s dostatečnou tloušťkou izolantu (cca 140 – 200 mm).
Vnější zateplení (kontaktním způsobem) je však vhodné přenechat spíše specializované firmě se zkušenostmi, svépomocí bych se do toho příliš nepouštěl, dá se na tom dost zkazit a oprava je složitá, pokud ji vůbec lze provést.
Řešením pro stavbu svépomocí by mohly být moderní bloky, které jsou poměrně značně vylehčené, či dokonce vyplněné vatou či polystyrenem. Celková tloušťka stěny je pak cca 450 – 500 mm a tepelně-izolační parametry stěny jsou poměrně slušné. Jsou zde však požadavky na přesnost, především je potřeba dobře založit první vrstvu, zdí se pak většinou tenkovrstvou technologií na pěnu nebo lepidlo.

K zateplení podkroví se obvykle používá minerální či skelná vata, která se vloží mezi krokve a druhá vrstva pod krokve. Dát vatu jenom mezi krokve není dostačující. Případně se dá jít s tepelnou izolací i nad úroveň krokví (pod krytinu), zde je však obvykle třeba vytvořit rošt, do kterého se bude izolace ukládat. Samozřejmostí je parozábrana z vnitřní strany.
Ekopanely lze využít především z důvodů akumulace tepla, použití do střechy mi přijde skoro zbytečné, ve srovnání s vatou mají horší tepelně izolační vlastnosti a patrně budou asi i dražší. Dají se případně použít jako nadkrokevní izolace, pokud byste chtěl do tohoto řešení jít.

Zda vytápět suterén záleží především na účelu, ke kterému jej chcete využívat. Pokud bude sloužit převážně ke skladování, vytápění je asi zbytečné, případně jej můžete jen temperovat. Pokud bude dům vč. suterénu (alespoň do určité hloubky zateplený), teplota v suterénu pravděpodobně nikdy neklesne cca pod 5 °C, spíše bude alespoň okolo 10 °C.

Rekuperace je další možnost, jak snížit tepelnou ztrátu, resp. potřebu tepla na vytápění. Díval bych se na ni ale především jako na komfortní záležitost, která Vám přinese příjemnější a zdravější vnitřní prostředí, tj. nebude se v domě hromadit vlhkost a koncentrace CO2, která může způsobovat únavu či bolest hlavy. Čistě z ekonomického hlediska však nelze instalaci nuceného větrání obhájit.

Pokud byste měl zájem probrat jednotlivé otázky podrobněji, objednejte se na osobní konzultaci v některém z našich středisek, http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt.

S pozdravem
Petr Vogel


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, na základě našeho telefonického hovoru vznáším dotaz. Chtěl bych si nechat nainstalovat solární systém, který by mi ohříval TUV a vnitřní bazén (60m3). Topení řeším jinak. Kolektory budou na jižní straně sklon 45st. Investice systému s 1 kolektorem bude cca 200 tis a za každý další kolektor je 15.000,- navíc. Mám navrhnuto 8 kolektorů - celková cena je tedy 300tis.
1) když bazén využívám celoročně je lepší použít vakuové nebo ploché kolektory?
2) jaký počet kolektorů je optimální vyhledem k výkonu
3) jaká velikost bazénového výměníku je optimální
Děkuji
[ 18.4.12 - dotaz číslo: 32542 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Dobrý den,

správný postup, (který jste zřejmě již absolvoval), je připravit si perfektně zadání. Ve vašem případě bych očekával, že byste měl mít jasno jaké budete požadovat teploty v bazénu a v jakém měsíci. Kromě toho by bylo dobré mít jasno, co od solárního systému primárně očekáváte. Předpokládám, že očekáváte snížení nákladů na vytápění bazénu. Je však otázkou, jakou máte představu o velikosti úspory instalací solárního systému.
Velikost úspory bude přímo závislá na množství dodané energie a ta je přímo závislá na ploše (počtu) solárních kolektorů. Jsou zde samozřejmě technicko-provozní omezení a to je zejména hrozba přehřívání bazénu v letních měsících.
K Vašim otázkám:
ad 1)
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Kvalitní plochý vodní kolektor je podle mého názoru dostačující, ale v zimních měsících nemá tak dobrou účinnost, jako vakuový. Často se to řeší tak, že se zvětší počet plochých kolektorů, aby se tato nevýhoda odstranila. Vakuové kolektory mají v zimě vyšší výkon, vyšší výstupní teploty, ale jsou podstatně dražší a na stejnou absorpční plochu zaberou více místa. Nákladově tak obvykle vyjdou citelně dráž. Jsou citlivější na námrazy, sníh, který z povrchu samovolně neodtává. Proto je dobré mít možnost kolektory od sněhu v zimě očistit.

ad 2)
To je předmětem výpočtu, na základě vašich požadavků. Výpočet bere v potaz mnoho proměnných počínaje lokalitou, kde se bazén nachází až po provozní detaily (časy používání bazénu, zakrývání hladiny apod.). K výpočtu nemám dostatek podkladů a je mimo rozsah této poradenské činnosti.

ad 3)
V okamžiku, kdy bude jasné, jak velký bude solární systém, projektant spočítá správnou velikost bazénového výměníku.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, už jednou jsem se na Vás obracel s žadostí o pomoc při shánění provozních dat fotovoltaických elektráren. Údaje z firmy Fronius jsou dobré, nicméně bych potřeboval více informací. Obracím se tedy na Vás ještě jenou s nadějí, že Vám, jakožto informačnímu portálu MPO, by firmy mohly poskytnout data snázeji, než mně, kterému se to zatím nedaří. Budu rád za jakoukoliv pomoc.
Děkuji,
s pozdravem
[ 17.4.12 - dotaz číslo: 32642 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,
jěště nás napadlo, zkuste kontaktovat firmu Solartec. Mají instalace na školách a data z nich by měla být přístupná.
Pokud budete potřebovat další informace, ideální by bylo sejít se osobně, případně nás kontaktujte telefonicky či mailem napřímo (http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt)

S pozdravem
Petr Vogel a Petr Kalčev


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsem student Mendelovy univerzity v Brně. Právě zpracovávám diplomovou práci na téma Sledování provozu a srovnání parametrů fotovoltaických elektráren. Při zpracovávání práce jsem narazil na problém, a to takový že mi firmy nechtějí poskytnout žádná provozní data, což je jedna ze zásadních částí mé práce. Obracím se tedy na Vás s nadějí, že nějakými daty dispunujete, či byste byly ochotní poslat kontakt na firmy, které by mi v tomto ohledu vyšly vstříc. Za poskytnutí informací bych samozřejmě dal na děkovnou stránku vaše logo i loga případných firem jako reklamu.
Děkuji za Vaši odpověď,

[ 13.4.12 - dotaz číslo: 32581 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,
naprosto rozumím Vašemu problému. Doporučuji vždy ujistit oslovené firmy či vlastníky, že pokud si to nebudou přát, tak nebudou citovány a že získaná data budou použita jen pro Vaši práci a nebudou poskytnuty třetím osobám.

Jsou elektrárny, které mají volně přístupné webové rozhraní. Doporučuji se podívat na stránky výrobce SMA či Fronius. Zde získáte především informace z Německa, ale jsou zde i volně dostupné informace z Česka. Zkuste odtud získat nějaké informace a kdybyste měl problémy, tak nás kontaktujte a pokusíme se najít nějaké řešení.

S pozdravem Petr Vogel a Petr Kalčev

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda platí povinnost zpracovat PENB také pro jiné budovy, než jsou uvedeny ve výčtu ve vyhlášce 148/2007 (konkrtétně jde o zateplení budovy výzkumného ústavu, jde o budovu, kde není prakticky nic jiného než chemické laboratoře). Pokud povinnost platí i pro takovouto budovu, jak se budova zatřídí do jedné ze tříd A-G, když nejsou v tabulce dány referenční hodnoty? (jde o naprosto zásadní věc, protože PENB dle mých zkušeností často donutí investora k opatřením, která sám od sebe dělat nechce - a nechce). Děkuji za rychlou odpověď.
[ 12.4.12 - dotaz číslo: 32491 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy má ze zákona 406/200 Sb. ve znění pozdějších předpisů v podstatě každá nová budova (kromě několika výjimek jako jsou budovy s občasným používáním, budovy menší než 50 m2 či budovy obsahující vnitřní technologické zdroje tepla).
Co se týká zatřídění, budova by se dle Vašeho popisu dala zatřídit do kategorie budov administrativních nebo vzdělávacích. Pokud by toto zatřídění nebylo možné, vyhláška 148/2007 Sb. uvádí: „Pro ostatní budovy, které neodpovídají druhu budovy podle tabulky uvedené v odst. 2 se třída energetické náročnosti stanoví v souladu s národními normami zavádějící evropskou normu prEN 15217, případně normami ji nahrazujícími.“

Při výstavbě nové budovy musíte kromě požadavků na energetickou náročnost splnit i minimálně požadované parametry obalových konstrukcí (součinitel prostupu tepla) apod. Obvykle dodržením těchto parametrů se přibližujete splnění i energetické náročnosti budovy. Na druhou stranu pokud by provoz vyžadoval např. velkou spotřebu teplé vody, kterou kvalitou obálky neovlivníte a budova by kvůli tomu nesplnila požadavky kategorie C (vyhovující), zde by bylo opravdu nutné použít např. zdroj s vysokou účinností apod.

Nicméně o tom, zda bude průkaz či další dokumenty vyžadovány, v konečném důsledku rozhoduje příslušný stavební úřad. Před zahájením přípravy stavby by proto bylo vhodné se obrátit přímo na něj.

S pozdravem
Petr Vogel


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Jakým způsobem lze vyúčtovat přídavné teplo, které do místností vstupuje vertikálními stoupačkami a zpátečkami ve výškovém panelovém domě? (11.posch.)
Byty v nižších poschodích mají značnou výhodu o proti bytům ve vyšších poschodích.JE ZNAČNĚ VELKÝ ROZDÍL V PRŮMĚRECH STOUPACÍHO POTRUBÍ a tím i v množství dodaného přídavného tepla do jednotlivých bytů.
Nedali by se u vás zjistit koeficienty prostupu tepla pro panely vyráběné v roce 1962 v panelárně v Brně-Bohunicích?
Děkuji a přeji hezký den
[ 4.4.12 - dotaz číslo: 32359 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
zohlednit přídavné teplo stoupacím potrubím ve vyúčtování lze, nicméně dobrat se věrohodných výsledků je poměrně složité.
Už samotné rozdělení spotřební složky topných nákladů, která se rozúčtovává dle náměrů na jednotlivých měřičích, není vždy úplně ideální. Vyhláška č. 372/2001 Sb., která se rozúčtováním nákladů zabývá, totiž stanoví, že „Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období.“ Ze zkušenosti je však známo, že po rozpočítání nákladů dle náměrů, může rozúčtování kolísat mnohem výrazněji. Z tohoto důvodu se musí výpočet dále korigovat, aby bylo vyhověno zmíněné vyhlášce. Už z tohoto je zřejmé, že ačkoli je vyúčtování provedeno podle náměrů, je někdy nutné jej poměrně výrazně upravit.

Nicméně do korekčních koeficientů je možné započítat i různý průměr stoupacího potrubí. Vyhláška dává určitou kostru, jakým způsobem rozúčtování provést. Tu používá většina firem, které se touto oblastí zabývají. Výpočet však lze zpřesnit na základě dalších parametrů. Pokud však vím, nikdo se tím příliš nezabývá. Z praxe známe pouze jediného člověka, který si vyvinul vlastní software a je schopen tyto vlivy do rozúčtování zahrnout.
Vzhledem k výše uvedenému, tedy že naměřené výsledky je nutno často výrazně upravovat, je otázkou, do jaké míry má další zpřesňování smysl.

Koeficienty prostupu tepla lze dopočítat, pokud alespoň tušíte skladbu panelu či konstrukční systém, ve kterém byl objekt postaven. Při nejhorším se lze podržet požadavků na konstrukce z doby výstavby.

S pozdravem
Petr Vogel


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Situace: 3 sasmostatné bytové družstva (3 bloky jednoho panelového domu) se společnou výměníkovou stanicí. Jeden vchod je rohový (na konci domu), kompletně zatelplený s vyměněnými okny; jeden je uvnitř bloku s vyměněnými okny a zateplený; a jeden je uvnitř bloku s vyměněnými okny ale nezateplený. Měřidla, která by exaktně měřila odběr tepla jednotlivých družstev nejsou instalována.

Otázka: Upravuje zákon zda je možné bez měřidel, aby zateplený blok uvnitř domu platil o nějaké procento méně než nezateplený nebo koncový blok? Stačil by k tomu posudek soudního znalce nebo to prostě bez exaktních měřidel nelze?

Děkuji za odpověď.
[ 4.4.12 - dotaz číslo: 32333 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se jedná o 3 samostatná bytová družstva, která mají pouze jedno společné fakturační měřidlo, lze se o celkovou platbu podělit pouze dohodou nebo na základě měření.
Zákon či vyhláška takovýto vztah neupravuje, proto se buď musí družstva dohodnout na zvýhodnění zateplených objektů (což v praxi nebude pravděpodobně příliš reálné, neboť družstvo, na které nemá zatepleno, asi dobrovolně nepřistoupí na zvýšení svých plateb), nebo druhou možností je provést samostatné měření.
Lepším řešením je samozřejmě provést rozdělení nákladů na základě měření, kdy si každý objekt zaplatí to, co skutečně odebral a zcela odpadají (i s výhledem do budoucna) starosti s rozdělením nákladů. Pro vás jako zateplený objekt by to mělo být i přes určitou investici výhodné, vzhledem k tomu, že dojde ke snížení plateb.

S pozdravem
Petr Vogel


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.

Chci zateplit starší RD ze 40let,zdivo - cihla 30cm,celý podsklepený,obytna čast cca 1m na terenem,stěny v obytne časti se zdají suchu(až v mrazech v některých rozích vzniká kondenzační vlhkost),mírna vlhkost stěn v sklepě
-chi se zeptat,zda
je nutne provest měření vlhkosti zdiva a na Váš názor zda zateplovat kontantním či bez kontaktním systémem,druh a tlouštku izolantu - (minar. vata či EPS),zde zateplovat i sokl(bojím se poté vlhkosti ve sklepě a zda na zateplení soklu nepoužit bezkontaktní systém)
Děkuji
[ 2.4.12 - dotaz číslo: 32365 - téma: Zateplování budov ]

Dobrý den,
samozřejmě by bylo ideální nechat si udělat měření vlhkosti s posouzením vlivu zateplovacího systému. Obvykle si rozvahu o tom, zda je možné zateplení aplikovat provádějí přímo realizační firmy dle svých zkušeností.
Obecně je v těchto případech ideální aplikovat dvouplášťový systém, kde je jako izolant, který se připevní na stěnu, použita minerální vata a mezi vatou a vnějším obkladem je provětrávaná vzduchová mezera. Případná procházející vlhkost tak jednoduše projde skrz vatu a je odvětrána. Nevýhodou tohoto systému je však oproti kontaktnímu systému s omítkou poměrně o dost vyšší cena.
Určitým kompromisem mezi dvoplášťovou fasádou a klasickým kontaktním zateplením s polystyrenem může být kontaktní zateplovací systém s minerální vatou, či tzv. „open“ systémy s polystyrenem, kdy jsou desky polystyrenu „provrtány“, čímž je snížen jejich difúzní odpor. Zde je však třeba dbát na to, aby použitému „prodyšnému“ tepelnému izolantu odpovídaly svými parametry i použitá lepidla a stěrky.
Co se týká soklu objektu, zde není příliš na výběr. Pokud se bude sokl zateplovat, je nutné použít nenasákavý materiál, obvykle extrudovaný polystyren, který má však poměrně vysoký difúzní odpor. Pokud je sklep již teď trochu vlhký, mohlo by toto opatření přinést spíše starosti. Na druhou stranu tím odstraníte tepelný most, který u soklu vzniká.
Možná by byl řešením opět kompromis. Jak píšete, bytná část je cca 1 m nad terénem. Pokud by se zateplovací systém zatáhl cca do úrovně 0,5 m nad terén, kde by mu ještě nevadila odstřikující voda či sníh, do určité míry by se omezil tepelný most a zároveň by sokl zůstal volný.
Ideální by asi bylo poptat buď projektanta, či v první fázi jednu z odborných firem, která by byla ochotna zdarma v rámci nabídky zhodnotit situaci na místě a dle svých zkušeností navrhnout optimální řešení.

S pozdravem
Petr Vogel


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

1) Kterými zákony, vyhláškami a normami se musí řídit společnost dodávající do bytového nájemního domu teplo a TUV. Mám na mysli oblast hospodárného nakládání s energiemi-tedy zohledňování vnějších klimatických podmínek, vnitřních teplot, teploty TUV u koncového spotřebitele apod..



2) Který státní orgán je způsobilý přijmout a odborně prošetřit podnět, pokud máme důvodné podezření, že společnost dodávající teplo tyto předpisy a normy nerespektovala a nerespektuje a zachází tedy s energiemi nehospodárně.



Děkuji za odpověď!!!


[ 30.3.12 - dotaz číslo: 32322 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

1) Kterými zákony, vyhláškami a normami se musí řídit společnost dodávající do bytového nájemního domu teplo a TUV. Mám na mysli oblast hospodárného nakládání s energiemi-tedy zohledňování vnějších klimatických podmínek, vnitřních teplot, teploty TUV u koncového spotřebitele apod..

Zákon č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) a k němu příslušné prováděcí vyhlášky
Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a k němu příslušné prováděcí vyhlášky
Důležité vyhlášky:
Vyhláška 194 ze dne 17. července 2007, kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům
Vyhláška č. 210/2011 Sb. o rozsahu, náležitostech a termínech vyúčtování dodávek elektřiny, plynu nebo tepelné energie a souvisejících služeb
Vyhláška č. 349/2010 Sb. o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepelné energie
Zákon č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší)
Nařízení č. 146/2007 Sb. o emisních limitech a dalších podmínkách provozování spalovacích stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší
Vyhláška č. 193/2007 Sb. kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při rozvodu tepelné energie a vnitřním rozvodu tepelné energie a chladu (pouze pro nové instalace)



2) Který státní orgán je způsobilý přijmout a odborně prošetřit podnět, pokud máme důvodné podezření, že společnost dodávající teplo tyto předpisy a normy nerespektovala a nerespektuje a zachází tedy s energiemi nehospodárně.

Pokud se Váš dotaz týká obchodního vztahu mezi dodavatelem tepla a odběratelem tepla (tedy nejedná se o vyúčtování nákladů v domě), můžete se obrátit na Energetický regulační úřad (ERÚ viz www.eru.cz viz zákon 458/2000 Sb. § 17 odst. 4, odst. 7a,) ten může Váš podnět postoupit k vyřešení Státní energetické inspekci (SEI www.cr-sei.cz).

Správný postup by tedy byl reklamovat dodávku tepla u Vašeho dodavatele a podle jeho vyjádření postoupit případ dále Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). Do oblasti pravomocí ERÚ také patří dohled nad dodržováním příslušných vyhlášek, tedy i dodržení Vámi zmíněné vyhlášky 194/2007 Sb.

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Máme přízemní byt 3+1 v klasické (třípodlažní bytovkové) zástavbě o ploše 65 metrů čtverečních, který vytápíme pomocí elektrokotle s radiátory a čerpadlem vody od firmy Protherm, typ Rejnok 12k.
Můj dotaz je prostý - jak správně používat zmíněný elektrokotelkotel - jde mi o to, zda -li je lepší nastavit konstantní teplotu (např. 21°C), kterou bude kotel přes celé zimní období stále udržovat a nebude tedy chladnout voda v systému (samozřejmě v závislosti na aktuálním zapojení HDO), anebo je lepší nastavit denní teplotu vyšší (např 22 - 23°C) a na noc nechat kotel pouze udržovat spodní nastavenou hranici tepla (např. 18°C).
Dále by mne zajímalo, jestli na uvedeném kotli Rejnok 12k nechat zapnutou pouze první topnou spirálu (4k) nebo společně s ní připojit i druhou spirálu (8k) či všechny topné spirály(12k). Roční vyúčtování elektřiny je cca 36 tisíc při měsíčních zálohách 3 tis. Při průběžném odečtu protopené energie si již opravdu nevím rady jak co nejlépe zmíněný kotel využívat a nedostat srdeční příhodu při dubnovém vyúčtování energií..
Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď a případné rady.
[ 27.3.12 - dotaz číslo: 32263 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
pro dosažení úspory provozních nákladů za vytápění je vhodné zařazovat teplotní útlumy. Tedy např. jak píšete přes noc vytápění ztlumit na 17-18 °C, pokud jste přes den v práci a byt je prázdný, opět lze vytápění tlumit a teplotu na 20-21 °C zvýšit až před Vaším příchodem domů, aby v době příchodu již byl byt vytopen na požadovanou teplotu.
Obecně se uvádí, že zvýšení teploty o každý stupeň nad 20°C představuje zvýšení spotřeby cca o 6%. Proto doporučujeme byt zbytečně nepřetápět.
Výkon kotle, resp. spínání jednotlivých spirál, by mělo být řízeno automaticky, dle aktuální potřeby tepla. Pro byt o velikosti 65 m2 by podle mého názoru měla po většinu otopného období (ne-li po celé) být schopna potřebu tepla pokrýt jedna spirála o výkonu 4 kW, maximálně v době extrémních venkovních podmínek spirály dvě. Celý výkon kotle by se využil např. pouze pro rychlé natopení systému.
Pro snížení spotřeby dále doporučujeme (pokud již není provedeno) osazení termoregulačních ventilů (TRV) na jednotlivá otopná tělesa. TRV jsou schopny reagovat na vnitřní zisky a zisky od sluníčka, takže v momentě, kdy se zvýší teplota v místnosti vlivem zisků, TRV těleso uzavře.
Zároveň můžete regulovat teplotu po jednotlivých místnostech. Typicky v ložnici obvykle stačí nižší teplota než v obýváku. Záleží na Vašich požadavcích.

Uvedené roční náklady cca 36 tis. Kč za elektřinu zhruba odpovídají průměrným nákladům za obdobný byt. V ceně je pravděpodobně zahrnuta příprava TV, která pro 4 člennou rodinu může činit cca 8-10 tis. Kč a domácí spotřebiče, které rovněž mohou činit až 10 tis. Kč za rok. Na vytápění pak zbývají náklady cca 18 tis., což odhadem odpovídá použitému zdroji tepla a velikosti bytu.

S pozdravem
Petr Vogel

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, je nutné k výstavbě MVE (krom jiného) získat souhlas Povodí příslušného toku, pokud je náhon, na kterám by MVE stála, v majetku obce či soukromé osoby?
Děkuji za odpověď.
[ 23.3.12 - dotaz číslo: 32205 - téma: Energie vody ]

Dobrý den,
ano, souhlas Povodí je nutný. Obraťte se na správce vodního toku o vyjádření souhlasu s realizací MVE. Rovněž je třeba získat souhlas obce a ostatních dotčených orgánů.

S pozdravem
Petr Vogel

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Odvlhčení domu ventilací jako upřednostněná technologie, ale kombinace s jinou techn. možná, zateplení.
Popis: Rodinný dům, Pha východ, nad soklem nová brizolit omítka, jejíž spodní část je stále vlhká. Kolem domu je standardní drenáž - nopová folie, kačírek, geotextilie, dno drenážní trubka. Sklep (částečný) má vlhkostí poškozenou omítku, je v něm průraz ven a končí v něm komín, možná možnost přirozené ventilace. Mám zájem o vhodné řešení, ale jak ? Schůzka z Poradenskou firmou v Praze bude velmi vhodná. Porada možná bude vyžadovat návštěvu místa. Děkuji. jj
[ 20.3.12 - dotaz číslo: 32151 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
nejlepší bude, když zajdete do naší poradny (http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt) a dohodneme se co by šlo dělat.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
realitní kancelář nabízí byt v panelovém domě v Praze 6 Na Červeném Vrchu.Uvádí,že dům je paneloblokový a bloky jsou poskládány z cihel.Pochybujeme,že je to správné sdělení a ptáme se, kde bychom zjistili pravdu.
Děkujeme a jsme s pozdravem.
[ 20.3.12 - dotaz číslo: 32124 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
pokud vám někdo nabízí byt v panelovém domě t.j. v domě, který nebude starší než nějakých 50let, tak by měl mít od toho domu projektovou a technickou dokumentaci a měl by vám umožnit do ní nahlédnout nebo dokonce si udělat kopii. Z čeho jsou stěny by neměl být problém z toho vyčíst stejně jako jaký mají součinitel prostupu tepla (což vás asi zajímá nejvíc). V případě pochybností vám
pomůže jakýkoli stavař (viz seznam http://www.ckait.cz/autorizovane-osoby) nebo energetický poradce (https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS). Pokud by vám neumožnili přesvědčit se , tak si prostě od nich byt nekupujte (nepronajímejte).

S pozdravem Mgr F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
máme řadový dům v Praze, stěnami dlouhými cca 12 metrů sousedí s vedlejšími domy, vůči nimž ustupuje cca o 2 metry, tj. na obou nesousedících (krátkých) stranách je vlastně obnažený roh. Uvažujeme, zda má smysl zateplovat tato průčelí při plánované výměně oken v přízemí, nebo jestli efektivita takového zateplení je nízká, není-li zateplená střecha. Střecha je pultová, od obytného prostoru ji dělí nepochozí půda (dospělý člověk se tam nepostaví). Průčelí jsou 645 cm široká, orientovaná na východ (vchod, 2 ložnice) a na západ (obývák, kuchyň, 2 ložnice). Děkuji za radu.
[ 20.3.12 - dotaz číslo: 32123 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
v zásadě platí, že tepelné ztráty nějaké konstrukce (třeba těch stěn) a doba návratnosti jejich zateplení nezávisí na to jak jsou ostatní
části zatepleny nebo nezatepleny. Pravdou ovšem je, že čím menší je plocha, kterou zateplujeme tím vyšší jsou zpravidla měrné náklady (cena za m2).
Nevím z čeho jsou ty stěny, nicméně pokud jde o stěny se špatnými tepelně-izolačními vlastnostmi (např. plná cihla) a vy při tom současně měníte okna, tak se vám může stát, že při nedostatečném větrání může pak v těch rozích hrozit kondenzace vlhkosti a vznik plísní.
Obecně platí, že pokud dům potřebuje zateplit, tak nejlepší je zateplit celou vnější obálku domu a zbavit se tak problémů s tepelnými mosty. Třeba ta vaše půda, která předpokládám nemá žádné využití, by se možná dala jednoduše zteplit foukanou izolací t.j. celulózovými vlákny ( http://www.izolace-izotrade.cz/, http://www.ciur.cz/) nebo granulovanou minerální vatou (http://www.ippolna.cz/), nebo položením desek minerální nebo skleněné vaty. Tento typ zateplení vychází podstatně levněji než zateplení stěn nebo výměna oken.
Pokud chcete vezměte plánky domu a zajděte do naší poradny (http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt) a můžeme to probrat podrobněji (objednejte se předem).

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Bydlíme jako nájemníci v panelovém domě o 36 bytových jednotkách.Dům je ve vlastnictví města. Teplo dodává organizace která je plně vlastněná městem.Chceme se zeptat, jaké máme možnosti ochrany před "nestandardním" chováním této organizace. V loňském roce ,který byl jen asi o 9 % klimaticky náročnější, než rok předchozí, nám naúčtovali 42% nárůst objemu spotřeby energie pro výrobu tepla. Zdůvodnili to tím, že to přes kotle opravdu "proteklo". V tomto topném období jsme zhruba od vánočních svátků zjistili, že nám topí až do půlnoci a někdy i po celou noc. Na naše protesty odpovídají argumentem, že až bude dům náš, pak si teprve budeme moci určovat, jak mají topit. Jsme prostě svědky plýtvání energií, které nakonec budeme muset zaplatit my, i když proti němu protestujeme.
Dotaz: Existuje metoda, která by umožňovala zjistit, zda v daném konkrétním objektu, při zohlednění klimatických podmínek, byla při výrobě tepla respektována vyhláška 194/2007 Sb.?
Tedy kolik energie by bylo, při jejím respektování spotřebováno?
Druhá část dotazu: Existuje u nás orgán, organizace, nezávislá na místní samosprávě, která by se zabývala takovým plýtváním energiemi?
[ 19.3.12 - dotaz číslo: 32073 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Podle ustanovení § 98a odst. 3 energetického zákona Ministerstvo pro místní rozvoj stanoví vyhláškou pravidla pro rozúčtování nákladů v objektu na služby vytápění a poskytování teplé vody mezi konečné spotřebitele. Příslušným právním předpisem, který upravuje způsob rozúčtování těchto nákladů je vyhláška č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. Tato vyhláška je prováděcím předpisem k § 78 odst. 5 energetického zákona, podle něhož hodnoty naměřené a zjištěné dodavatelem a ceny v místě měření tvoří náklady na tepelnou energii, které se rozúčtují mezi konečné spotřebitele, jimiž jsou uživatelé bytů a nebytových prostorů.

Energetický regulační úřad není věcně příslušným orgánem, který je oprávněn vstupovat do vztahů mezi uživatelem (nájemcem, vlastníkem) bytu a poskytovatelem služeb (vlastníkem nebo správcem domu), resp. osobou, která provádí rozúčtování nákladů na služby. Je tomu tak především proto, že případné porušení pravidel pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. nezakládá správně právní odpovědnost, není tedy podle energetického zákona správním deliktem a Energetický regulační úřad by tak porušení těchto pravidel nemohl nijak sankcionovat.

Státní energetická inspekce (SEI) pak kontroluje dodržování zákona o hospodaření energií (včetně pravidel pro vytápění a dodávku teplé vody – nikoliv však rozúčtování nákladů) a zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. V případě, kdy ERÚ nebo SEI zjistí porušení právních předpisů, jsou oprávněny uložit sankci, např. ve formě pokuty. Nepřísluší jim však zasahovat přímo do vztahu mezi zákazníkem (spotřebitelem) a dodavatelem (obchodníkem s elektřinou, provozovatelem distribuční soustavy), nejde-li o výše popsané rozhodování sporů.

Rozúčtování služeb mezi konečné spotřebitele v objektu je tedy občanskoprávní vztah a případné neshody lze řešit pouze soudní cestou v rámci občanskoprávních sporů mezi vlastníkem objektu a konečným spotřebitelem.

To je však špatná práva pro spotřebitele, který by se měl podle výše uvedených údajů nejprve pokusit vyúčtování reklamovat (ve smyslu vyhláška č. 372/2001 Sb. podle termínů uvedených na vyúčtování) a pokud nebude reklamace uznána, nemá možnost se obrátit na další nadřazený správní orgán, protože jak ERÚ, tak SEI toto neřeší. Zbývá tak možnost nechat si zpracovat odborný posudek, který by měl zkontrolovat výpočtem spotřebu tepla na vytápění a porovnat ji s fakturovanými hodnotami nejlépe za poslední tři roky. Pokud bude z posudku jasné, že je chyba na straně dodavatele, doporučuji pokusit se ještě jednou o reklamaci a dohodu. V opačném případě bude potřebné se obrátit na soud.

Pokud máte nárůst fakturovaného množství o 42%, je to krajně podezřelé a bylo by vhodné se o to zajímat. Obávám se, že to nebude souviset s plněním vyhlášky 194/2007 Sb. Zpětná kontrola bude zcela jistě problematická a její dodržení by Vám měl doložit dodavatel tepla.

Zdroj: Energetický regulační úřad (ERU) a Veřejný ochránce práv Ombudsman

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect