EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den, zvažuji ostrovní systém větrné elektrárny cca 600w výkon na střechu domu a zajímá mne jestli na takto malou instalaci je zapotřebí někde něco nahlašovat na úřadě a nebo zda to nepodléhá žádnému ohlášení. Umístění bude do 2 metrů nad rovnou střechou. Děkuji
[ 26.5.17 - dotaz číslo: 81348 - téma: Energie větru ]

Vážený pane,
stavební zákon č. 183/2006 Sb. uvádí v §103:

Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují:
stavby pro výrobu energie s celkovým instalovaným výkonem do 20 kW s výjimkou stavby vodního díla;

Pokud ale při umisťování na střechu dojde ke změně stavby domu, je nutné požádat o stavební povolení.

S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsme jeden bytový dům, napojeni na jeden uzel vytápění. Dům má 3 vchody - 3 SVJ (6 bytů/SVJ). Pro vyúčtování nákladů na vytápění slouží odečty ITN. Chci se zeptat, zda podle novelizované vyhlášky 269/2015 Sb. kdy je přípustná odchylka od průměrné spotřeby -20% +100% musí platit pro všechny byty v domě nebo jen pro příslušné SVJ. Jedno SVJ argumentuje tím, že mezi stěnou mezi dvěma vedlejšími vchody je dilatační vzduchová mezera, tudíž přestup tepla a ovlivnění vedlejších bytů zde není, a vyúčtování se tím pádem vztahuje pouze na těchto 6 bytů v příslušném vchodě, ne na celý dům.
[ 16.5.17 - dotaz číslo: 80954 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
je rozhodující, zda se spotřeba měří a rozúčtovává pro každé SVJ samostatně, nebo zda se měří pro celý dům (všechna 3 SVJ) dohromady jedním fakturačním kalorimetrem.
Pokud má každé SVJ vlastní měření, pak se průměrná spotřeba počítá pro byty v tomto SVJ (pro 6 bytů). Pokud se měří společně pro celý dům, pak se průměr stanovuje pro všechny byty (18 bytů).
Argument s oddělením bytů dilatační mezerou je fyzikálně nesmyslný - k přestupu tepla dochází vždy, případná vzduchová mezera tento přestup pouze poněkud snižuje. Především je ale tento argument nepoužitelný z hlediska vyhlášky, protože tato vůbec neřeší stavební řešení domu.

Podrobněji: podle vyhlášky se průměrná spotřeba stanovuje pro tzv. zúčtovací jednotku. Zúčtovací jednotkou se rozumí dům nebo jeho část, který má jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení a společné měření nebo stanovení množství tepla, nákladů na teplo na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám částečně zateplený RD aktuálně s nově instalovaným starším plynovým atmosferickým kotlem Thermona Therm 23 CLXE, řídící jedn. zapal. Bertelli AT06 s bezdrát. program. termostatem.

Mimo úsporu energie nyní hlavně řeším životnost kotle. Moderní kotel budu pořizovat až po úplném zateplení RD.

Výrobce v návodu uvádí, že je vhodné používat prostorový termostat cituji "Prostorová teplota je časově stálá a udržuje kotel v delších provozních režimech" místo kotlového termostatu, který se řídí teplotou vody a spíná pravděpodobně častěji.

Technik mi však sděluje, že provozování kotle bez termostatu nemá vliv na životnost kotle a na internetu nejsou žádné další odborné zdroje, které potvrzuje nebo vyvrací jeho sdělení.

Prosím taktéž o info, zda li další automatika např. ekvitermní regulátor by mohla mít pozitivní vliv na životnost kotle.

Děkuji za informaci

[ 9.5.17 - dotaz číslo: 80642 - téma: Měření a regulace , Plyn ]

Vážený pane,
plynový kotel je třeba nějak řídit, aby výkon radiátorů odpovídal potřebě tepla. Prostorový termostat je v tomto případě docela vhodným a osvědčeným řešením. Termostat podle nastavených teplot (a časů) dává kotli povely k zapnutí (např. při poklesu teploty v místnosti pod +19°C) a k vypnutí (např. po dosažení teploty + 21°C). Moderní kotel, včetně toho vašeho, pak svou vnitřní regulací upravuje výkon hořáku, takže kotel plynule reguluje svůj výkon a neběží v režimu nulový výkon/plný výkon.

Kotlový termostat hlídá zejména teplotu vody, aby se kotel, resp. otopná soustava nepřehřála. Použít ho pro regulaci vytápění je naprosto nevhodné, protože kotlový termostat "neví", jestli je v domě teplo nebo ne a jestli je tedy potřeba topit nebo ne.

Životnost kotle může být ovlivněna tím, jak často kotel zapíná. To lze ovlivnit zejména nastavením prostorového termostatu. Čím menší rozptyl teplot nastavíte (např. spínání při +20°C a vypínání při +21°C), tím častěji bude kotel spínat a naopak.

Regulace teploty topné vody podle venkovní teploty (tj. ekvitermní regulace) snižuje zejména ztráty v rozvodech otopné soustavy. Na četnost spínání kotle má spíše pozitivní vliv.

Správná regulace je klíčová pro nízkou spotřebu plynu. Pokud budete provozovat kotel bez prostorového termostatu, může se vám stát, že během několika let zaplatíte za zbytečně spálený plyn více, než by stál nový kotel. Doporučujeme občas sledovat, jak se kotel chová. Pokud kotel spíná v několikaminutových intervalech, pak je regulace nastavená špatně.

Přejeme příjemné bydlení!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den, nevim,zda sem dotaz uplne patri,ale tyka se vzduchotechniky v BD, kde mame Svj. Soused si nechal zazdit veskere vyvody vzduchotechniky (odtah z digestore, na Wc),udajne protoze ho rusily vetraky na wc sousedu z pater pod nim. Zhruba v te dobe zacalo u me v celem byte huceni,hluboky ton,ktery jde zachytit celym telem,nestaci tedy zacpat si usi,aby bylo ticho,spise se jedna o protivne rezonance,ktere nelze identifikovat, kde je zdroj. Je to kontinualni zvuk, ktery je spise vnimatelny nez slysitelny,zejmena kdyz je ticho, nejvice v noci. Jsem pod strechou a nade mnou uz je jen vyvod odtahu vzduchotechniky.Soused je v rade vzduchotechniky prede mnou,byt vedle me. Je mozne,ze tim,ze si ucpal vsechny odtahy, u me se zintenzivnil odtah a zacalo mi rezonovat potrubi, ktere se mi tahne v podhledu bytu a usti do odtahu na strese a tim mi rezonuje cely byt ? Je to vubec povolene pro system ventilace,aby do nej nekdo delal takove zasahy ? Dekuji moc za odpoved.
[ 27.4.17 - dotaz číslo: 80188 - téma: Větrání a rekuperace ]

Vážená paní,

je normální, že ve vzduchotechnickém systému dochází ke vzniku hluku a vibrací. Hluk však nesmí překročit určité limity. Samotné uzavření některých nasávacích otvorů obvykle na hluk nemá žádný vliv, nebo jen velmi malý. Při rušení otvorů ale mohlo dojít k nějakému jinému zásahu do vzduchotechniky, třeba se odstranilo nějaké kotvení a potrubí začalo kmitat a rezonovat. Nebo hučení vůbec nesouvisí s úpravami u souseda, třeba se zadřelo ložisko ventilátoru... Na dálku to opravdu nejde posoudit.

Doporučujeme problém konzultovat s odborníkem přímo na místě. Problém hluku ve vzduchotechnickém potrubí by mohla řešit výměna ventilátoru, případně instalace tlumiče hluku.

Zdroj hlubokých tónů se špatně lokalizuje (na rozdíl od tónů vysokých), je tedy možné, že hluk ve vašem bytě se vzduchotechnikou nesouvisí. Pro začátek by mohlo být dobré nechat provést měření hluku a vibrací (obraťte se na místní hygienickou stanici, nebo na soukromou firmu).

S pozdravem
J. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli kombinovaný žebřík v koupelně musí mít poměrové měřidlo,když v koupelně je ještě jeden radiátor,který jsme brali jako hlavní a ten měřidlo má.Byt máme v osob.vlastnictví a potřebovali bychom poradit,jak problém máme řešit,protože žebřík používáme jako sušák.Děkuji.

[ 27.4.17 - dotaz číslo: 80206 - téma: Měření a regulace ]

Vážená paní,
pokud je "žebřík" napojený na rozvody topné vody, pak samozřejmě musí mít indikátor spotřeby tepla. Nevýhoda kombinovaného topidla je, že pokud budete "žebřík" ohřívat elektřinou, indikátor to zaznamená a vy budete platit, jako byste teplo odebrala z ústředního topení. El. ohřev tedy zaplatíte dvakrát.
Řešením by bylo "žebřík" od rozvodu tepla odpojit (například tak, že se trvale uzavře přívodní ventil) a vy budete využívat pouze el. ohřev. Pak by odběr tepla byl nulový a indikátor by se nemontoval.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den , zdědil jsem nemovitost s fotovoltaickou elektrárnou 0,4 kw uvedenou do provozu 2009 , prosím o radu jak postupovat při převodu vlastníka a vše s tím spojené. Děkuji za odpověd.
[ 26.4.17 - dotaz číslo: 80091 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,

fotovoltaickou elektrárnu můžete provozovat buď jako podnikatel v energetice (na základě licence), nebo pouze pro vlastní potřebu.

V prvním případě musíte požádat Energetický regulační úřad o vydání licence (formuláře a další informace zde: http://www.eru.cz/cs/licence/informace-pro-zadatele). Pokud FVE už předtím byla provozována na základě licence (která zanikla úmrtím držitele), pak jen oznámíte E.ON změnu provozovatele. Jinak musíte s E.ON vyjednat podmínky připojení FVE. Současně se stáváte podnikatelem, takže se musíte registrovat u Okresní správy sociálního zabezpečení, na Finančním úřadě, a oznámit změnu vaší zdravotní pojišťovně. Podrobněji např zde:
https://www.mpo.cz//dokument155549.html

FVE spuštěná v roce 2009 a provozovaná s licencí má až do roku 2024 nárok na výkupní cenu 15,115 Kč/kWh (plus meziroční zvýšení). Při výkonu FVE 0,4 kWp lze tedy čekat tržby cca 6000 Kč ročně.

Pokud se rozhodnete, že takové tržby nevyváží čas a práci spojené s podnikatelskou administrativou a souvisejícími odvody, můžete FVE provozovat bez licence jako tzv. mikrozdroj. Elektřinu pak nemůžete dodávat do sítě a nemáte nárok na zelené bonusy (podpora vyplácená za vyrobenou elektřinu, bez ohledu na to, jak je spotřebovaná). Musíte tedy zajistit, aby elektřina z FVE "nepřetékala" do sítě. E.ON musí souhlasit s provozem FVE. Podrobnosti např. zde:
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/13918-moznosti-pripojeni-domaci-elektrarny-v-roce-2016
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2016030101/zeptejte-se-experta-existuje-moznost-provozovat-elektrarnu-bez-licence-a-bez-hrozby-pokut-za-pretoky
https://www.eon-distribuce.cz/zakaznici/potrebuji-zaridit/zmena-na-odbernem-miste-2/vyrobna/zjednodusene-pripojeni-mikrozdroje


Poslední možností je zapojit FVE do ostrovního provozu, tj. FVE bude galvanicky oddělena od sítě. Pak se stane pro úřady neviditelnou a můžete si s ní dělat, co budete chtít, aniž by vás stát kontroloval.

Přejeme slunné dny!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

máme hotový projekt na výstavbu RD, tepelná ztráta vychází na 8,3 kW, štítek "B".

Podle oslovených topenářů je ztráta vysoká a neodpovídá "obvyklé" novostavbě.

Jaký je Váš názor? Lze projekt nechat posoudit v ČB?

S díky a pozdravem


[ 24.4.17 - dotaz číslo: 79967 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
nevíme, jak je váš dům velký a jak je naprojektovaný. Bez dalších podrobností nelze říci, zda je tepelná ztráta stanovena správně. Projektant - topenář někdy počítá tepelnou ztrátu jinak, než zpracovatel energetického "štítku". Topenář má obvykle tendenci ztrátu nadsadit, aby v domě byl vždy dostatečný výkon topení. Energetický specialista, který počítá "štítek", někdy naopak počítá tak, aby výsledek byl co nejúspornější, tj. aby vyšla tepelná ztráta co nejmenší.

Doporučujeme problém nejprve konzultovat se zpracovateli dokumentace.
Na bezplatnou konzultaci do střediska EKIS v Č. Budějovicích se můžete objednat na tel. 774 697 901.

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

při koupi RD s instalovanou FVE na střeše se níže dočítám, že úspěšná žádost o novou licenci včetně zeleného bonusu na nového majitele by měla být proveditelná.

Chci se zeptat, jak je to s případnou daní z příjmu. Zda je možné nebo obvyklé, aby se licence na FVE převáděla bezúplatně. Mohlo by se totiž stát, že by to pak finanční úřad posoudil jako darování a mohl by nabyvateli vyměřit 15% daň z příjmu (dříve darovací daň, která je v současné době zrušena) z hodnoty licence stanovené následně pro potřeby vyměření daně znaleckým posudkem.

Děkuji.
[ 13.4.17 - dotaz číslo: 79653 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážený pane,

pokud kupujete stávající FVE, pak dosavadní majitel ukončí svoji licenci a vy si zažádáte o licenci vlastní. Licence se totiž vydává konkrétní fyzické nebo právnické osobě a nelze ji mezi osobami převádět. Z tohoto důvodu je bezpředmětné řešit hodnotu licence.

Pouze za situace, kdy byste kupoval právnickou osobou (firmu), která má vydanou licenci, by mohla být licence nějakým způsobem zahrnuta do celkové hodnoty dané firmy.

Při žádosti o novou licenci uvedete datum uvedení FVE do provozu. Toto datum je rozhodující pro výši výkupních cen nebo zelených bonusů. Od tohoto data se také počítá doba, po kterou podpora trvá. Například pokud byla FVE spuštěna v roce 2008, můžete uplatnit nárok na výkupní cenu ve výši 13,46 Kč/kWh + meziroční zvýšení, a to následujících 6 let (do roku 2023).

Informace k žádosti o licenci najdete na stránkách ERÚ:
http://www.eru.cz/cs/licence/informace-pro-zadatele

Pokud jde o FVE s výkonem do 10 kW, můžete ji provozovat i bez licence. V tom případě ale nemůžete využívat zelené bonusy nebo výkupní cenu. Naopak byste musel zamezit jakékoli dodávce elektřiny z FVE do sítě. To asi nebude výhodné.

Přejeme slunné dny!
L. Bradnová, K. Srdečný



[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,

chtel bych se zeptat, zda mohu majiteli domu zpochybnit funkci indikatoru tepla instalovanych na jednotlivych radiatorech v byte a pozadat o nove vyuctovani tepla za minuly rok.

Dekuji za reakci.
[ 13.4.17 - dotaz číslo: 79630 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
podle zákona č. 67/2013 Sb. můžete vyúčtování tepla reklamovat do 30 dnů od jeho doručení. Na vyřízení vašich námitek má poskytovatel také 30 dní. Při reklamaci uveďte svoje důvody, např. že indikátory nefungovaly.

Pokud během topné sezóny indikátory nefungovaly, postupuje se podle vyhlášky č. 269/2015 Sb. V případě poruchy se spotřeba určí podle spotřeby v předchozích letech.

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsme dvě SVJ, které jsme napojeni na jeden topný uzel. Náklady na topení se rozúčtovávají podle dílků na měřičích na radiátorech. Letos jsme zjistili, že druhé SVJ si dalo jiné měřiče než my. Lze nějakým způsobem, pokud budeme vědět typ měřiče, přepočítat tyto dílky, aby hodnoty odpovídaly naším měřičům? Rozdíl ve spotřebě KJ je markantní, i když máme stejný počet bytů, radiátorů i rozlohy bytů. My platíme 217KJ a oni 63KJ.
Moc děkuji za odpověď.
[ 7.4.17 - dotaz číslo: 79365 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
doporučuji vám reklamovat vyúčtování spotřeby tepla co nejdříve. Následně pak požádejte firmu, která rozúčtování dělá, aby vám doložila způsob výpočtu. Je jasné, že každý typ měřiče používá jiné dílky, takže při vyúčtování je tento rozdíl nutno zohlednit. V zásadě je možné náměry dvou různých "měřičů" srovnat, je k tomu nutné mít podrobnější parametry od výrobce. Pro kontrolu je možné na některé radiátory doplnit druhý typ "měřiče", takže bude snadné přepočet ověřit podle reálných dílků.

K situaci, kterou popisujete, nikdy nemělo dojít. "Měřiče" na radiátorech neumí měřit skutečně dodané teplo, ale pouze ukazují rozdělení spotřebovaného tepla mezi jednotlivé byty. Proto je nutné, aby byly všechny "měřiče" stejného typu. Pamatuje na to i vyhláška č. 194/2007 Sb.: "V budově se instalují vždy stejné typy indikátorů..." (viz §7a). Protože však ve vašem případě jde o dvě různé budovy, tato vyhláška porušena nebyla.

Doporučujeme vám požádat dodavatele tepla, aby instaloval měření dodaného tepla pro každou budovu zvlášť. Tím by se problém různých typů "měřičů" vyřešil úplně.

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, uvedu následující situaci. Jsme společenství vlastníků v panelovém domě (24 jednotek, 7 pater) Jeden člen společenství požádal o možnost zřídit si jednofázovou přípojku el. Energie do své sklepní koje s podružným měřením na své vlastní náklady. Na schůzi společenství mu toto bylo schváleno. Zmiňovaný člen společenství si tedy nechal zavést vedení el. Kabelem do sklepa, na DIN lištu mu pracovníci ČEZ distribuce namontovali podružný elektroměr s digitálním displejem. Pak přišla kontrola z ČEZu a byl společenství zaslán dopis, že podružné měřidlo má jiné číslo, než dotyčný uvedl a že měřidlo je umístěno na nesprávném místě. Toto již bylo pracovníkem ČEZu napraveno, umístil podružný digitální elektroměr do horní části rozvodné skříně v přízemí. Asi je to OK. Papír od toho jsme jako společenství vlastníků žádný nedostali. Vážený člen společenství tento elektroměr asi někde tzv. splašil a namontoval si ho jako podružný. Jeho manželka pracuje na ČD.
Nikdo nám nesdělil a asi není ochoten co to vlastně je za podružný elektroměr, jeho číslo, certfikaci, kdy byl zakoupen, prostě žádné údaje k podružnému elektroměru ( digitální, na DIN liště).
Chci se tedy zeptat, zda je vůbec vhodný podružný elektroměr na DIN lištu vhodný pro fakturaci spotřebované elektrické energie členu společenství, co má tento čelen společenství, nebo pracovníci ČEZ distribuce po přemontování předložit společenství vlastníků za doklady ohledně elektroměru a provedeného přemontování elektroměru na dle nich vyhovující místo.
Jaké elektroměry jsou vůbec přípustné na podružné měření za tímto účelem v panelovém domě a následnou fakturaci spotřebované elektřiny, jakou vlastní spotřebu tyto elektroměry mají (snad okolo 0.5 w, což činí ročně cca. 20 Kč), zda je možno vlastní spotřebu elektroměru možno naúčtovat.

Děkuji za odpověď

[ 5.4.17 - dotaz číslo: 79046 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
požadavky na fakturační elektroměr stanovují předpisy - zjednodušeně řečeno, musí jít o elektroměr "cejchovaný". Tj. musí to být přístroj, který má přidělenu značku schváleného typu, je ověřen a
opatřen platnou úřední značkou, a nebo splňuje technické požadavky nově uváděných měřidel do oběhu dle Nařízení vlády č. 464/2005 Sb.

Naproti tomu požadavky na podružné měřidlo - elektroměr - stanoveny nejsou. Záleží na uživatelích, jak se dohodnou. Přesnost podružných elektroměrů může být menší, než u fakturačních, protože nemá moc smysl utrácet tisíce Kč kvůli zpřesnění přeúčtované spotřeby v řádu desetikorun. Instalace podružného elektroměru musí samozřejmě vyhovovat bezpečnostním normám. Proto byste jako SVJ měli vyžadovat revizní zprávu. Zde je i uveden typ elektroměru. Ostatní parametry elektroměru (kdy byl zakoupen atd.) by vám asi stejně byly k ničemu.

Vlastní spotřeba elektroměru je okolo 1 W, za rok to tedy může být cca 9 kWh (cca 50 Kč). Tuto spotřebu můžete po dohodě přeúčtovat majiteli elektroměru.

Přejeme příjemné bydlení!
M. Šimůnek, K. Srdečný




[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Mám pronajatý v panelovém domě kde bydlím jednu místnost nebytového prostoru jako sklad věcí (sklep). Jsem pěstounka na přechodnou dobu a mám tam uskladněné věci, které budu potřebovat pro děti, které budu mít postupně v péči. Je tam radiátor, ale celou dobu jsem tam teplo puštěné neměla. Spotřebu mám tedy 0 jednotek, ale stejně mám ve vyúčtování započítaný náklad 1089 Kč. Přijde mi to hodně (šlo jen o dobu od srpna do prosince, takže to byla jen polovina topné sezony). Je možné nějak za topení neplatit? Třeba nechat odpojit radiátor? Musí se platit i v tomto případě - tj. pronajatí sklepa?
[ 20.3.17 - dotaz číslo: 78500 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
náklady na teplo se rozúčtovávají tak, že část nákladů se platí podle náměru indikátoru na radiátoru a část se platí podle podlahové plochy. Za teplo tedy něco zaplatíte, i když máte radiátor vypnutý. Tento postup je v souladu s vyhláškou č. 269/2015 Sb.
Odpojením radiátoru se nic nezmění. Rozhodující je, zda je váš nebytový prostor projektován jako vytápěný - což asi je, když je tam radiátor. I s odpojeným radiátorem byste platila za teplo podle podlahové plochy. Musela byste nechat znovu zkolaudovat váš sklep jako nevytápěný prostor, s čímž by museli souhlasit i ostatní majitelé bytů.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Chtěl bych se zeptat na radu ohledně zateplení domu.

- zateplit starý barák v kopci, na jednom konci je podlaha nad terenem a na druhém konci pod terenem. Dům je ve středu podsklepen cca 3 metry klenba.

- základy nebudou hluboké, jsou z pískovce spojeného ze slínem na nich je vystavěna cihlová zeď, nejužší cca 30 cm a nejširší cca 50 cm.

- sokl musím zachovat předsazený

Uvažuji o izolaci 160 - 180 EPS 70 -
ode dvora kvuli vratům 12 cm Pur panel.(sokl v rovině ze zdí - (již nemusí být předsazen)

Chtěl bych se zeptat na způsob zateplení nikde jsem nenašl řešení pro situaci mého domu:

(pro lepší upřesnění mohu zaslat fotografie )

1) stačí Perimetr nebo xps dát do hloubky základů šlety ?

1a) pokud hloubka základu bude jen 20 cm dát podelně se spádem ještě xps ? stačí 50 cm ode zdi ? Ukončit obrubníkem a na něj dát dlažbu ? (pod dlažbu, pro lepší položení mohu dát kamínkouvou drť ?)

2) Jak zateplit sokl domu ? - po obytí omítky na soklu - maltou natáhnout do cca roviny a nalepit perimetr

3) Mohu na soklu hned pokračovat polystyrénem bez zakládající lišty ?

4) Tam kde je podlaha nad terénem stačí nalepit xps nebo perimetr (Pur desku ode dvora) po zem ? (nemusím zakopávat ?)

4a) pokud ano do jaké výšky nad terénem ( maxim. výška podlahy nad terenem bude z čela a boku asi 1,5 m)

[ 8.3.17 - dotaz číslo: 78111 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
po prostudování fotografií a doplňujících informací od vás jsem došel k následujícím závěrům:
Ve dvořem kde není dostatek místa by šlo použít např. použít 12cm desky Baumit RESOLUTION na místo 18cmPS je ale třeba dodržet technologický postup doporučený výrobcem pro tyto fasádní desky
1) vzhledem k malé hloubce základů a malé soudržnosti základového zdiva bude lépe v přední části domu, kde je podlaha dostatečně nad terénem izolovat sokl jen k povrchu terénu. V zadní části pak postupovat opatrně a raději jít do menší hloubky a navázat vodorovnou izolací.
2) Přestože zjevně nejsou potíže se vzlínáním vlhkosti, soudím, že by bylo vhodné použít pro izolaci soklu nějaký typ difuzně otevřené izolace (provětrávaná fasáda, kontaktní izolace z minerální vaty s difuzmě otevřenou omítkou případně je možné použít Baumit open).
3) Při použití PS by to asi šlo, nicméně lepší bude použít lištu.
4) Tam kde je podlaha nad terénem doporučuji nepoužívat zcela nepropustný XPS ale raději propustnější materiály (viz bod 2). S touto izolací jít minimálně do výšky podlahy a nebude na škodu když půjde o něco výš (vyšší sokl).

S pozdravem, Mgr.K.Murtinger


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, pořídili jsme si byt 2+1 v cihlovém domě, plocha 55 m2. V bytě je zavedený plyn a je tam původní etážové topení, které potřebuje zrekonstruovat. Byt hodláme využívat pouze o víkendech jako "chalupu". Má smysl nainvestovat do nového plynového topení (nabídky kolem 140 -150 tis.) a využít toho, že plyn v bytě je, nebo je pro víkendový provoz bytu ekonomičtější varianta elektrického topení? Pokud elektro - tak jaké - přímotopy, nebo nějaké infrapanely, či něco jiného? Děkuji
[ 6.3.17 - dotaz číslo: 77970 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,

pro rozhodování o způsobu vytápění je dobré znát i spotřebu energií. Tu byste měli mít na Průkazu energetické náročnosti budovy (dostali jste ho při koupi bytu).Pokud ale budete používat byt jen nárazově, spotřeba bude samozřejmě nižší.
Dále je dobré odhadnout způsob ohřevu vody a rozmyslet si, zda ho také nechcete rekonstruovat. Je možné, že spotřeba energie na ohřev vody bude zhruba stejně velká, jako spotřeba energie na vytápění (při víkendovém režimu).
V neposlední řadě je dobré odhadnout spotřebu elektřiny v domácnosti, protože při elektrickém vytápění můžete používat levnější elektřinu.

Nejprve se ale podívejte na výkon stávajícího topení a zjistěte si u E.ON, zda je vůbec možné ve vašem bytě připojit elektrokotel či přímotopy odpovídajícího výkonu. Pokud ano, nechte si zpracovat nabídku na vytápění el. přímotopy. Velmi pravděpodobně si instalace el. přímotopů nejspíš vyžádá vybudování samostatného el. okruhu, se silnějším jištěním a ovládáním HDO.
Co se týče infrapanelů, pokud jsou správně navrženy a rozmístěny, mají o něco levnější provoz, než el. přímotopy. Při špatném návrhu ale zhoršují komfort bydlení.

Alternativou k rekonstrukci etážového topení je instalace dvou nebo tří podokenních plynových topidel (tzv. WAVky) - je to poměrně levné, ovšem kvůli horší účinnosti je spotřeba plynu až o 20 % vyšší, než u etážového topení s kondenzačním kotlem.

Pokud odhadnete budoucí spotřebu, můžete si provozní náklady spočíst sami (ceníky plynu a elektřiny najdete na stránkách dodavatelů), nebo s pomocí různých kalkulátorů, např:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
http://kalkulator.eru.cz/

Domníváme se, že vytápění plynem pro vás bude provozně nejvýhodnější. Při nízké spotřebě dané víkendovým provozem odhadujeme, že rozdíl oproti vytápění elektřinou bude méně, než 10 tis. Kč ročně.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Přeji dobrý den,
rád bych se dotázal, jak je to s povinností realizovat energetický audit u velkého podniku (podnikatele). Jedná se o několik různých společností, které jsou vzájemně provázány a naplňují definici velkého podniku. Jednotlivé společnosti mají vlastní IČO. Je to tak, že povinnost vyhotovit energetický audit platí pro jednotlivé společnosti, které jsou součástí velkého podniku?
Rád bych se také dotázal, jak je to ve výše uvedeném případě s povinností realizovat energetický audit u velkého podniku, pokud se jedná o situaci, kdy společnost má budovy v pronájmu a to buď celé, nebo pouze jejich části?
1) V jednom případě má společnost například v pronájmu jedno patro administrativní budovy a ve vedlejší budově část haly jako výrobní prostory.
2) V dalším případě má společnost například v pronájmu jedno patro administrativní budovy a ve vedlejší budově celou halu (budovu) jako výrobní prostory.
3) V dalším případě má společnost například v pronájmu pouze část haly (budovy) jako výrobní prostory, kde provozuje veškerou činnost.
Lze uvažovat, že pokud se jedná pouze o část budovy, tak se nejedná o energetické hospodářství a energetický audit se zpracovává pouze pro budovy, které jsou v pronájmu celé? Je zde nějaké vodítko, jak v těchto případech určit, pro které budovy je třeba audit zpracovat a pro které ne?
Případně zda v této situaci existuje nějaké závazné stanovisko SEI, MPO?

Velice děkuji za odpověď.

[ 6.3.17 - dotaz číslo: 77864 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
stanovisko MPO k povinnosti "velkých" podnikatelů a provázaných společností najdete zde:
https://www.mpo.cz/dokument165304.html

V případě, že podnikatel je v podnájmu, pak je rozhodující, kdo v dané budově provozuje energetické hospodářství (kotelnu, vzduchotechniku a další zařízení).

1) Pokud energetické hospodářství budovy provozuje sám nájemce (ovládá systémy, zajišťuje provoz, nakupuje palivo aj.), pak má povinnost zpracovat en. audit na toto energetické hospodářství. Typicky jde o nájem výrobní haly, kde si nájemce sám zajišťuje vytápění a provoz kotelny, instaluje si vlastní chlazení apod. Nájemní smlouva pak obvykle upravuje způsob používání technických zařízení budovy.

2) Pokud nájemce neprovozuje energetické hospodářství - pouze platí majiteli budovy za vytápění a další služby - pak en. audit nezpracovává, protože nemá na co. Typicky jde o pronájem části budovy (např. kanceláře v administrativní budově), kde služby včetně vytápění a chlazení atd. zajišťuje pronajímatel. Nájemce nemá přístup k technickým systémům budovy a obvykle může ovlivňovat jeho provoz jen uživatelsky (nastavuje si požadované teploty apod.).

Přejeme příjemné podnikání!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
V naší obci probíhá nyní diskuze o možnosti centrálního vytápění biomasou - štěpkou z obecních lesů.Z diskuze příznivců a odpůrců vyplývají prozatím 3 možnosti: 1.Vytápět všech 211 zájemců o připojení, 2.Vytápět pouze několik budov v majetku obce, 3.Celý projekt zrušit.
Základní údaje: Obec vlastní 260 ha lesa. Počítá se samovýrobou štěpky, s níž má již zkušenost. Počet obyvatel cca 650. Vedení obce má dlouhodobou dobrou zkušenost s využíváním různých dotačních titulů (vodovod, čistička, odpadové hospodářství, výstavba bytů, rekonstrukce budov atd.) Tato investice však činí v případě maximálního napojení cca 156000000,-Kč (podle majitele firmy, která má o zakázku zájem)s dotací kolem 70 procent. Prosím o vaše doporučení a v případě kladné odpovědi též o informaci o dalších možných firmách, schopných tuto zakázku kvalitně a cenově přiměřeně provést.
Děkuji
[ 21.2.17 - dotaz číslo: 77706 - téma: Dotace a financování projektů, Energie v obcích, městech, regionech ]

Vážený pane,

dosavadní zkušenosti s projekty centrálního zdroje tepla na biomasu ukázaly některá rizika:

1/ Příliš optimistický odhad odběru tepla. Ve skutečnosti se někdo nepřipojí, nebo zateplí dům a odběr bude menší, než se počítalo v projektu. To vede ke zvýšení ceny tepla a následnému odpojování již připojených odběratelů a dalšímu zvyšování ceny tepla.
2/ Riziko zvýšení ceny štěpky. Trh je v této oblasti dynamický a něketré roky štěpka prostě nebyla. Pokud má vaše obec vlastní lesy, toto riziko nehrozí. Zvyšuje se ale ušlý zisk - místo, aby obec prodala štěpku za vysokou tržní cenu, bude prodávat teplo za regulovanou cenu.
3/ Nekvalitní provedení zdroje tepla a rozvodů a vysoké náklady na jeho údržbu a opravy. Protože dodavatel bude vybírán veřejnou zakázkou, je třeba velmi pečlivě naformulovat výběrová kritéria. Jinak se může stát, že zakázku získá nezkušená firma za nesmyslně nízkou cenu. Kvalita pak bude vypadat podle toho.
4/ Získání dotace. Nutnost dodržet podmínky dotace(zejména termíny), vede k tomu, že ani zjevně nekvalitní práci zadavatel (obec) nereklamuje, protože by se vše zdrželo a dotace by v termínu nebyla vyúčtovaná. Dodavatelé to moc dobře vědí. Pokud po dokončení systém nevykazuje požadované parametry (např. snížení emisí), zadavatel místo reklamace utrácí za další opatření, aby dotační parametry splnil.

Doporučujeme tedy nechat zpracovat studii proveditelnosti, která zhodnotí různá rizika. Například: Jak se prodlouží návratnost, když poklesne odběr tepla o 30 %? Rovněž je možné srovnat variantní řešení. Ve vašem případě třeba vybudování centrálního systému versus vybudování několika kotelen pro obecní objekty. Studii pak lze využít při případné žádosti o dotaci.

Ve vašem případě je zajímavé srovnat náklady: Centrální systém v ceně 156 mil. Kč pro 650 obyvatel představuje investici 240 tis. Kč na obyvatele. Bylo by asi výrazně levnější pořídit pro každý dům nový kotel na štěpku a dodávat jim "obecní" štěpku jako palivo. Na toto řešení by asi bylo možné získat i dotaci, např. z programu Nová zelená úsporám; obec by občanům mohla vyřídit "papíry", případně zajistit dodavatele s nižší cenou a montáž.

S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný





[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

plánuji zateplit strop, respektive podlahu nepochozí půdy. Zvažuji nejednoduší izolaci v rolích po dvou vrstvách křížem.
Strop je hurdový do I nosiču + 10cm škáry, 5cm škvárová mazanina. Těsně nad podlahou jsou vedeny trámy střešní konstrukce.
Izolaci bych tedy vkládal mezi trámy.
Jde mi o to, zda parozábranu upevnit do trámů - vytvořit jakési účko a do toho vkládat izolaci nebo trámy obalit do parozábrany celé?
Dále zda v místech připevnění parozábrany k trámu nebudou tepelné mosty - zda spoje něčím přetmelit?
A ještě mám otázku, zda položit izolaci i zvrchu na trámy- jednu vrstvu mezi trámy a druhou překrýt i s trámy?
Ještě mám obecný dotaz zda je lepší izolace volně ložená nebo foukaná izolace?


[ 15.2.17 - dotaz číslo: 77581 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
pokud jsou trámy alespoň několik mm nad podlahou tak parozábranu podsuňte pod ně. Pokud to nejde udělejte korýtko tak asi do 1/2 až 2/3 trámů, to bude stačit; rozhodně je neobalujte celé. Pokud nad tu izolaci už nebudete dávat nějakou difuzně uzavřenou podlahu (jen difúzně otevřenou pojistnou fólii) nebo pokud můžete mezi fólií a podlahou nechat asi 5cm vysoký provětraný prostor pak asi žádné riziko kondenzace vlhkosti nehrozí (ten strop bude mnohem méně propustný pro vodní páru než ta vata a pojistná fólie). Tudíž asi také nebude třeba parotěsnou fólii nějak zvlášť na trámy těsnit. Nicméně protože bude třeba fólii stejně přichytit nějakou laťkou aby na trámu držela, pak možná není špatný nápad vytlačit na fólii nebo trám vrstvu vhodného tmelu, který fólii podrží aby se vám pak laťkou lépe přichytila a současně bude těsnit. Ty trámy pochopitelně tvoří v té izolaci tepelné mosty, takže je rozumné dát nějakou vrstvu izolace i nad trámy. To zda je lepší volně ložená nebo foukaná izolace asi spíše záleží na ceně a na tom zda je to navěky nebo zda tam třeba budete někdy v budoucnu dělat podkroví- v tom případě bych spíše položil takový druh izolace, který se dá snadno zvednout a použít mezi krokve nebo i někde jinde. Pokud je to napořád, tak je možná lepší foukaná izolace. Pokud využijete celulózová vlákna (např.CLIMATIZER nebo TEMPLAN) pak je vhodné aby střecha nepropouštěla zádnou vodu nebo sníh (ani při zafoukání větrem). Tyhle materiály se po namočení zplstní a zmenší svůj objem. Odolnější je v tomto ohledu foukaná minerální vata (viz např. http://www.foukaneizolace.cz/informace/mineralni-vlna-a-jeji-vyhody/15 ).

S pozdravem Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
pořídili jsme si komerční objekt, který je tvořen několika komerčními jednotkami, které pronajímáme. V současné době nejsou na otopných tělesech osazeny měřiče spotřeby tepla - slyšela jsem, že prý pro komerční prostory bez bytové funkce od r. 2015 nejsou povinné. Je tomu opravdu tak?

Zároveň moc nevím podle jaké vyhlášky/ zákona mám rozúčtovávat náklady na vytápění? Našla jsem vyhlášku 372/2001 Sb, tak ale jestli jsme správně pochopila je překovaná a nové jsou vztažené k bytovým domům a ne ke komerčním nebytovým objektům.

Mohu do rozúčtování nákladů na vytápění nájemníkům zaúčtovat nové čerpadlo, které se muselo vyměnit u kotle, protože se staré nefungovalo?

Je možné v rámci rozúčtování nákladů na vytápění vytvářet i finanční rezervu na případné opravy spojené s kotlem?

Děkuji za odpověď.


[ 13.2.17 - dotaz číslo: 77513 - téma: Legislativa, Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
povinnost instalovat "měřiče" tepla platí jen pro bytové domy a víceúčelové stavby. Viz zákon č. 406/2000 Sb. v §7, odst. 4 g):

[vlastník budovy má povinnost] vybavit, v případě bytových domů a víceúčelových staveb s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění...

Víceúčelová stavba a bytový dům jsou definovány v příloze 4 vyhlášky č. 357/2013 Sb.

Pokud je tedy vaše nemovitost zapsána v katastru jinak (např. jako stavba technického vybavení), nemáte povinnost "měřiče" instalovat. Rovněž můžete rozúčtovat teplo jakýmkoli způsobem, třeba podle podlahové plochy. Nejjednodušší je stanovit tento způsob v nájemní smlouvě. Můžete samozřejmě instalovat "měřiče" a postupovat podle vyhlášky č. 269/2015, budete-li chtít (nahradila vámi zmiňovanou vyhl. 372/2001 Sb.).

Pokud máte budovu, kde jsou i byty, pak se musíte řídit zákonem č. 67/2013. Ten rozlišuje 2 případy:
- nemáte povinnost instalovat "měřiče" (tj. nejde o bytový dům ani o víceúčelovou stavbu) - pak můžete rozúčtovat teplo libovolným způsobem, na kterém se shodne 100% nájemníků. Nic vám nebrání stanovit např. v nájemní smlouvě, že se bude postupovat podle vyhl. č. 269/2015.
- máte povinnost instalovat "měřiče" - pak musíte postupovat podle vyhl. č. 269/2015.

Jestliže se při rozúčtování nákladů musíte řídit zákonem č. 67/2013, pak nemůžete do nákladů na vytápění zahrnout opravy a revize ani rezervní fond na obnovu zařízení. Ten, kdo zákon vymyslel, patrně předpokládal, že tyto náklady se mají hradit z fondu oprav.

S pozdravem
J. Truxa, K: Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chci se zeptat, zda je nutná změna tarifu el. energie, pokud chci instalovat na chatu do stávajíciho otopného systému, který je na tuhá paliva elektrický kotel, který použiju asi 3x za rok na roztopení před příjezdem na chatu v zimě.
Stávající jistič mám 3x25A
Děkuji za odpoveď.
[ 7.2.17 - dotaz číslo: 77326 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
jako zákazník máte právo, nikoli povinnost změnit sazbu pro odběr elektřiny. Jednotlivé sazby mají však různé podmínky, které musíte splnit, aby vám mohla být sazba přiznána. Jestliže vám stávající sazba vyhovuje, měnit ji nemusíte.
Pozor: velikosti jističe 3x25 A odpovídá maximální odběr 16 kW.

Porovnejte si na kalkulačce ERÚ (http://kalkulator.eru.cz/), jak se vám změní náklady na elektřinu, pokud byste přešel na sazbu pro el. vytápění (D57 s dobou nízkého tarifu 20 hodin denně) oproti stávající sazbě (zřejmě máte D61 nebo D02). Možná bude výhodné sazbu změnit. Podmínkou pro přiznání sazby D 57 je, že příkon elektrokotle (ev. jiných elektrických zdrojů vytápění) musí odpovídat min. 40 % velikosti jističe, nebo musí odpovídat tepelné ztrátě objektu (dokládá se obvykle projektem vytápění).


Přejeme příjemné bydlení!
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný


Pro tarif
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
odpověděli jste mi na dotaz č.77 315
že cituji "Další možností je IRTN nemontovat vůbec nikde a domluvit si jiný způsob vyúčtování. Třeba podle podlahové plochy. Opět s tím ale musí souhlasit 100% vlastníků. "
Toto řešení od 1.1.2016 dle zákona právě již nelze.
Tam kde je povinnost montáže IRTN, tak se musí následně i podle nich rozúčtovat náklady na teplo. viz MMR
Děkuji za odpověď.
[ 7.2.17 - dotaz číslo: 77323 - téma: Měření a regulace ]

Dobrý den,
děkujeme za upozornění na legislativní změnu.

Protože stát zakázal lidem domluvit se mezi sebou, je nutné respektovat postup rozúčtování nákladů na teplo dle vyhl. č. 67/2013Sb. a vyhl. č. 405/2015 Sb.
Jestliže mají byty dva zdroje tepla (centrální plynová kotelna a lokální el. přímotopy), pak je vhodné "měřit" dodávku tepla zvlášť v době, kdy je kotelna v provozu a zvlášť mimo topnou sezónu. Podle toho pak účtovat náklad na teplo z centrální kotelny.

Nebo je možné provozovat kotelnu tak, aby vytopila byty na požadovanou teplotu a nebylo nutné používat dodatečné topení.

S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect