Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
uvažuji o stavbě MVE v lokalitě, která se nachází proti proudu nad jezem (pevný), kde je odebírána voda pro jinou MVE. Existuje nějaká norma, která by určovala minimální vzdálenost mezi odtokem z první a náhonem pro druhou, případně existuje jiný určující parametr?
Děkuji
[ 21.11.11 - dotaz číslo: 30562 - téma: Energie vody ]
Dobrý den,
pro provoz MVE potřebujete povolení k nakládání s vodami, které vydává vodoprávní úřad (obvykle tuto funkci vykonává stavební úřad, informujte se na vašem stavebním úřadě). Podrobnosti upravuje Vodní zákon č. 254/2001 Sb. v platném znění. Při vydávání povolení je třeba dbát na to, aby mimo jiné nedocházelo ke znehodnocování energetického potenciálu vod. Zjednodušeně: nesmíte "vzít vodu" jiné MVE nebo nějakému jinému držiteli povolení k nakládání s vodami.
Před stavbou můžete požádat vodoprávní úřad o vyjádření, zda je váš záměr výstavby MVE možný, popřípadě za jakých podmínek. Vyjádření ještě není povolením, slouží vám pro to, abyste včas zjistil, zda vůbec MVE můžete postavit a za jakých podmínek ji budete moci provozovat.
V rámci vlastního vodoprávního řízení se k vašemu záměru může vyjádřit i provozovatel existující "spodní" MVE, úřad přihlédne k jeho případným námitkám. Vyjadřuje se i správce toku a další subjekty (rybáři, ochranáři a další). Pokud vám vodoprávní úřad vydá povolení k nakládání s vodami, současně vám nejspíš zpracuje i manipulační řád, který během provozu musíte dodržet - zejména jde o to, kdy a v jakém množství můžete odebírat vodu pro vaši MVE.
Více informací o MVE a legislativě najdete např. zde:
http://mve.energetika.cz/
http://www.spvez.cz/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
existuje možnost spojení kotle na dřevoplyn (25kW) nebo kotle na pelety (50kW) se Stirlingovým motorem? Pokud ano, můžete uvést kontakt na výrobce těchto zařízení?
Děkuji.
[ 18.11.11 - dotaz číslo: 30544 - téma: Využití odpadního tepla ]
Vážený pane,
zařízení pro současnou výrobu tepla a elektřiny (kogenerace) využívající kotel na pelety a Stirlingův motor existuje a na různých výstavách jej vystavovalo již více firem. Zdá se nicméně, že přestože takzvaná mikrokogenerace se v poslední době rozvíjí, tak zatím se používá jako palivo spíše zemní plyn (viz přehled http://www.cne.cz/mikrokogenerace/uvod-do-mikrokogenerace/). Základní problém při použití pelet je zatím zřejmě ve vysoké ceně zařízení se Stirlingovým motorem ve srovnání se zařízeními na plyn s běžným motorem s vnitřním spalováním. Kotel na pelety se Stirlingovým motorem nabízela tuším na výstavě v rakouském Welsu firma Sunmachine (http://www.sunmachine.at/produkte.php?id=1).
Už ale na jejich stránkách není a firma je údajně v bankrotu (http://www.bhkw-prinz.de/sunmachine-gmbh-insolvent/1160).WhisperGen (v EU jej zastupuje Efficient Home Energy http://www.ehe.eu/english.asp) vyrábí mokrokogenerační jednotky se Stirlingovým motorem používajícím ale jako jako palivo zemní plyn. Na jejich stránkách je odkaz, že ti kdo chtějí zařízení pro jiné palivo tak mají kontaktovat
webové stránky WhisperTech Limited; odkaz ovšem nefunguje.
Podle některých informací se vývojem zabývala i firma Viessmann (http://www.viessmann.cz/cs/press/aktuelles/Viessmann_testet_Mikro-KWK_fuer_Einfamilienhaeuser_in_der_Praxis.html), nicméně v současné době takovéte zařízení v její nabídce není.
Zdá se, že článek "Stirlingův motor a biomasa - přesvědčivá kombinace" (http://biom.cz/cz/odborne-clanky/stirlinguv-motor-a-biomasa-presvedciva-kombinace) byl příliš optimistický a v současné době to vypadá, že o takováto zařízení nejsou ekonomicky rentabilní. Pokud by se v budoucnu výrazně zvýšila cena elektřiny nebo zvedla dotace na výkup elektřiny z biomasy, pak by se to možná mohlo změnit.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
hledám dodavatel teplovzdušného výměníku na kouřovodu s vlastním ventilátorem, který by umožnil odvádět teplo vzduchotecnickým vedením na vzdálenost 10m.
Děkuji.
[ 15.11.11 - dotaz číslo: 30543 - téma: Využití odpadního tepla ]
Vážený pane,
poměrně velkou nabídku výměníků na kouřovody nabízí např. firma Kamna Lechnýř http://www.kamna-lechnyr.cz/teplovzdusne-vymeniky.php
Jeden z jejich výměníků (Teplovzdušný výměník TURBO) je i s ventilátorem. Pokud jde o vzdálenost na kterou chcete teplý vzduch dopravovat tak to závisí také (a hlavně) na průměru potrubí, to se těžko dá na dálku bez znalosti parametrů toho ventilátoru posoudit, bude třeba to nějak odzkoušet. Firma ale dělá i rozvody tepla takže by měla být schopná to navrhnout jako celek. Popravdě řečeno mi ale připadá tvrzení firmy, že výměník dokáže zvýšit účinnost o 20 až 40% dost odvážné, kvalitní moderní kamna by měla mít účinnost přes 80% i bez výměníku.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda existuje sériově vyráběný Stirlingův motor, který by šel spojit s kogenerační s celkovým výkonem 200 kW jednotkou, aby bylo dosaženo vyšší využití tepelné energie.
[ 15.11.11 - dotaz číslo: 30542 - téma: Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
Výkon 200kW je na Stirlingův motor docela dost, v Ekowattu jsme se zatím s požadavkem na takovýto výkon nesetkali (z toho ovšem neplyne, že takový na trhu není). Z vašeho dotazu není zřejmé jaký zdroj tepla bude využíván a tedy zda nejde využít i nějakou jinou technologii než Stirling (např. turbína). Pokud by naopak šlo o lepší využití odpadního tepla z 200kWe kogenerační jednotky t.j.
získat více elektřiny na úkor snížení produkce tepla pak by byl výkon Stirlingova motoru znatelně menší.
Zde je několik odkazů, které by mohly být pro vás užitečné:
1.Dánská firma Stirling DK vyrábí motor s výkonem 35kW; v případě potřeby vyššího výkonu jich zařazuje několik (nabízí sestavy pro využití energie z biomasy až do 500kW.
2.Velké systémy (250kW, 500kW, 1MW) i pro malé rozdíly teplot a tedy použitelné pro využití odpadního tepla, nabízí na svých stránkách ReGen (http://www.rgpsystems.com/contact.html), není tam ale dostatek informací.
3. Stirling Biopower (http://www.stirlingbiopower.com/STIRLING/BASSE.swf) , podle jijich stránek to vypadá, že nabízí jen 43kW jednotlu s tím, že je schopná využívat teplo ze spalovaných plyných paliv nebo proudu horkého vzduchu.
4. FleXgen (http://www.qalovis.com/gb/landwirtschaft/biomasseverwertung/stirling_motor.php?hn2=true) 38kW motor s el. generátorem .
Zkuste jim napsat a uvidíte co vám mohou nabídnout. Zásadní ale bude otázka ekonomické návratnosti, bude asi vhodné udělat nějakou studii proveditelnosti a zhodnocení ekonomické návratnosti investice; pokud byste potřeboval další informace nebo pomoc bude asi lepší když nás navštívíte.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
do dřevostavby bych rád použil příčky pro zlepšení akumulačních vlastností celého objektu, pravděpodobně by měly být z materiálu s co největší objemovou hmotností? Nerad bych z betonových cihel, raději bych použil keramické nebo porobetonové. Je lepší dutinové např. 115 mm od Porothermu anebo plné pálené cihly anebo Ytong anebo které jiné by byly nejlepší?
Děkuji za odpověď.
[ 14.11.11 - dotaz číslo: 30514 - téma: Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
pro zvýšení akumulační schopnosti můžete použít libovolné plné pálené cihly, případně i cihly nepálené. Ty mají tu výhodu, že kromě teplot vyrovnávají i vlhkostní poměry v domě. Z cihel lze použít i vápenopískové cihly. Kromě toho lze také použít na všechny zdi silnější omítky, buď vápenné, nebo hliněné. Akumulační schopnost stavby zvyšují i podlahy, případně stropy (můžete použít do stropu násyp např. z Liaporu, pokud to statika objektu dovolí.
Přejeme hodně úspěchů při stavbě!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Hezký večer
Asi před 14dny jsem použil cementovou samonivelační hmotu na podlahy zn.DEN BRAVEN-QUARTZ PREMIUM.Aplikoval jsem ji v interiéru na hladké teraso(odpočívadlo mezi schody) kde jsem potřeboval zvednout výšku o cca.1,5cm.(Rod. domek stáří 60roku)Před aplikací byla použita penetrace Duvilax.Nivelačku jsem použil ve dvou vrstvách jelikož max. doporučená vrstva je 1cm.Za 2 dny jsem aplikoval penetraci a použil druhou dávku nivelačky cca.0.5cm.
Pár dní po aplikaci vše vypadalo v pořádku ale po cca. 7-10dnech jsem si všiml že plocha je popraskaná(tenké ale dlouhé praskliny) a navíc dutá,takže nivelačka nedrží na terasu.Na plochu jsem chtěl použít keramickou dlažbu,což těd nemohu.
Mužete my prosím poradit kde se stala chyba?Popř. co jsem udělal špatně?
[ 14.11.11 - dotaz číslo: 30513 - téma: Ostatní ]
Vážený pane,
váš dotaz je bohužel mimo oblast energetiky, nemůžeme ho zodpovědět. Obraťte se na stavebního specialistu, případně výrobce vámi uvedených materiálů.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
užívám přízemní byt v OV v 10patrovém panel.domě,byl mně krácen přeplatek za teplo s poukazem na to,že jsem vytápěna rozvody UT a TUV ze sklepa,které jsou ale zaizolovány a souvisí se společným schodištěm pavlačového typu.Sklepy jsou průchozí a vůbec nejsou větrány.Ve sklepích nejsou radiátory.Děkuji
[ 11.11.11 - dotaz číslo: 30391 - téma: Ostatní ]
Dobrý den,
požádejte firmu, která vám dělá vyúčtování tepla, aby vám doložila, jak spotřebu stanovuje. Vyúčtování musí být provedeno podle vyhl. 372/2001 Sb.. Zde se uvádí, že při rozdělování nákladů na teplo se zohlední i rozdílná náročnost na vytápění jednotlivých bytů. Případně s vyúčtováním navštivte nejbližší středisko EKIS, kde vám některé věci můžou vysvětlit. Pokud se způsobem vyúčtování nebudete souhlasit, můžete se obrátit na Energetický regulační úřad (www.eru.cz), aby zjednal nápravu.
Podle našich zkušeností je u většiny panelových domů strop mezi technickým podlažím a byty izolován velmi málo. Pokud se sklepy nevytápí, mají byty nad sklepy větší spotřebu než ostatní byty v domě. Ten kdo rozúčtovává teplo by tuto skutečnost měl zohlednit.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
můžete nám, prosím, poradit s výběrem správných kamen na dřevo?
Jde nám o dočasné řešení víkendových pobytů v zimním období. Do budoucnosti uvažujeme o komplexním novém řešení, to ale prozatím není aktuální. S ohledem na nezaizolovanost stavení prosím o radu, zda a která, eventuálně která jiná kamna byste doporučili z hlediska energetických potřeb stavby/místností.
Děkujeme
[ 10.11.11 - dotaz číslo: 30405 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
podívali jsem se na fotografie a prohlédli si na internetu vámi navržená kamna. Je to těžké rozhodování a hodně záleží i na tom jak vlastně budete ten dům v budoucnu obývat a jak často tam budete jezdit ještě před tou rekonstrukcí. Zde jsou nicméně naše doporučení:
Pokud budete dům v budoucnu nějak komplexně rekonstruovat tak by asi mělo být součástí rekonstrukce důkladné zateplení t.j. podlaha, fasáda, půda respektive podkroví a zlepšení oken (např. vsazení dvojskla do vnějšího křídla) nebo jejich výměna pokud jsou špatná. Pokud je tam k dispozici dřevo, pak by nejvhodnější vytápění byl patrně pyrolyzní kotel na dřevo s akumulační nádrží s osazenou elektrickou topnou vložkou, která by stačila na temperaci domu (viz např. http://www.atmos.cz/czech/images/zapojeni/13.gif ). Vytápění v době před rekonstrukcí by bylo vhodné řešit tak aby to co dnes nakoupíte bylo co nejlevnější nebo aby to šlo použít i potom.
Nejlepší řešení by možná byla instalace toho kotle s nádrží a ústředním topením už nyní. Je vhodné ten topný systém dimenzovat už spíše na cílový stav t.j. nechat spočítat plochu topných těles velikost nádrže a kotle podle výpočtových tepelných ztrát jednotlivých místností po provedení tepelné izolace, a to i za cenu že zatím by možná kotel nedokázal přiměřeně vytopit všechny místnosti. Pokud se ale používá dostatečně dimenzovaná akumulační nádrž, tak může být použit i kotel o větším výkonu (on potom prostě topí jen kratší dobu). Jako pomocné topení by se daly použít elektrické sálavé topné panely, které dokáží rychle vytvořit na omezeném prostoru tepelnou pohodu i když jsou stěny studené (http://www.fenixgroup.cz/pages/cs/podpora/pro-projektanty/teorie-vytapeni-elektrickymi-salavymi-panely).
Pokud to není možné, tak by asi bylo lepší koupit jen ta levná kamna Thorma do všech místností, cenou za to bude ale dost velká pracnost obsluhy těch kamen. Pokud máte rádi živý oheň a chcete krbovou vložku používat i v budoucnu vedle ústředního topení, tak možná koupit jednu vložku Jotul (asi tu F400). Na dočasné použití je ale poněkud drahá.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
bydlím v bytě cca 90m2, nová plastová okna, nezatepleno. Vytápíme kotlem Ferolli. Chtěla bych se zeptat, zda je z pohledu spotřeby výhodnější nechat kotel stále běžet a temperovat radiátory nebo topit ve chvíli, kdy pociťujeme chlad (např. 8-10 hod denně, vždy po hodině).
Na jakou teplotu by měl být nastaven kotel (pro vyhřívání radiátorů a pro vyhřívání vody)?
Děkuji za odpověď.
[ 10.11.11 - dotaz číslo: 30416 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
Teoreticky vzato závisí spotřeba tepla jen na velikosti tepelných ztrát toho bytu a ty zase na rozdílu mezi vnitřní a vnější teplotou. Pokud se v bytě sníží teplota (třeba tím, že kotel vypnete pokud tam nejste) tak něco ušetříte. Má to ovšem určitá omezení; například kotel musí mít určitou rezervu výkonu aby dokázal byt znovu vytopit za rozumnou dobu (pokud se vracíte domů vždy ve stejnou dobu můžete použít termostat časový řízením teploty a nechat kotel topit před příchodem domů). Pokud je tepelná kapacita zdiva velká (to je případ starších důkladně zateplených domů), tak je pokles teploty při přestávce v topení tam malý, že to nepředstavuje problém (také ale moc tím vypínáním neušetříte). Nepíšete nic o tom jaký výkon má ten kotel a jaká je tepelná ztráta bytu. Pokud jste osadili nová plastová okna poté kdy tam už kotel byl, tak je teď možná trochu výkonově předimenzovaný. Pokud je kotel předimenzován a nemá plynulou regulaci výkonu (modulace plamene), tak může topení s přestávkami zvýšit jeho účinnost.
Pokud jde o teplotu topné vody tak ji můžete nastavovat přibližně podle takzvaných ekvitermních křivek (předpokládám, že máte regulaci pokojovým regulátorem nebo termostatickými ventily a ne ekvitermní regulaci podle venkovní teploty, ta by to za vás nastavila sama). Podívejte se na http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/50-ekvitermni-krivky . Je ale třeba si to vyzkoušet, záleží
totiž na tom jak jsou nadimenzována vaše konkrétní topná tělesa. Pokud jde o teplotu ohřevu vody tak tam platí, že čím nižší teplota tím lépe (při nižších teplotách nedochází tolik k usazování vodního kamene a také nehrozí opaření). Opět platí, že je třeba si vyzkoušet co vám stačí.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Starší rod.domek bez problémů vytápíme aku.kamny AD, celk.příkon 12,5kW, roční spotřeba prům.12600kW v tarifu D26.Centrální prostor (malá chodba) nevytápěn, nebo použit zdroj na pevná paliva.Pokud aku.kamna nahradíme el.kotlem (12kW) a radiátory (vč.chodby), lze očekávat srovnatelné náklady na vytápění? (Plyn není zaveden, pevná paliva vyloučena ze zdravotních důvodů.) Děkuji.
[ 10.11.11 - dotaz číslo: 30473 - téma: Elektřina ]
Dobrý den,
pouhou změnou systému vytápění se vám spotřeba energie nezmění. Spíše se dá čekat zvýšení spotřeby, pokud budete vytápět i chodbu nebo další prostory, mohou narůst ztráty v rozvodech od kotle k radiátorům (např. když bude kotel ve sklepě). Pro elektrokotel (nebo přímotopy) vám bude platit sazba D45 (teď máte zřejmě sazbu D25 nebo D26), kde jsou vyšší měsíční platby.
Naopak ale využijete delší dobu nízkého tarifu (v sazbě pro přímotopy je 20 hodin denně), teď máte "noční proud" zřejmě po dobu 8 nebo 16 hodin denně. Tím vám trochu klesnou náklady na ostatní spotřebu v domácnosti (pračka, lednička, osvětlení).
Pokud necháte stávající jistič a jen změníte sazbu, celkové náklady se vám zvýší.
Při instalci elektrokotle můžete snížit velikost jističe, tím mohou klesnout i tyto stálé platby.
Můžete také něco ušetřit když změníte dodavatele silové elektřiny.
Podívejte se na fakturu za elektřinu, jakou máte sazbu a kolik spotřřebujete ve vysokém a nízkém tarifu. Změnu nákladů si pak můžete porovnat na této kalkulačce:
http://kalkulator.eru.cz/
Můžete se také podívat na kalkulačku pro výpočet nákladů na vytápění zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda byste mi při osobní konzultaci vypočítali přesné ztráty jednotlivých místností rodinného domku a pomohli nadimenzovat radiátory - výkon - a podlahové topení - rozměr a množství potrubí. (jedná se o kombinaci, v 1NP podlahové topení a v podkroví radiátory, půdorysná plocha jednoho patra cca 70 m2)
Děkuji za odpověď.
[ 8.11.11 - dotaz číslo: 30439 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
to co požadujete přesahuje rozsah bezplatné konzultace v rámci 2 hodin. Obraťte se na projektanta vytápění. Např. zde: www.ckait.cz.
S pozdravem
J, Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, koupili jsme teď starý dům, do kterého se chceme ještě před zimou přestěhovat. Příští rok budeme dělat celý nový krov, ale už nyní bychom rádi nějak provizorně zateplili strop (pod půdním nevyužívaným prostorem). Myslíte, že by se dala použít sláma? moc díky.
[ 4.11.11 - dotaz číslo: 30347 - téma: Zateplování budov ]
Vážená paní,
odpověď je v zásadě ANO. Z čistě tepelného hlediska jsou balíky slámy nebo i volně ložená sláma celkem dobrá tepelná izolace s výtečným poměrem užitné hodnoty k ceně. Stlačená sláma s objemovou hmotností nad 70 kg/m3 izoluje údajně téměř stejně jako jiné používané izolační materiály, obvykle udávaný koeficient λ = 0,044 W/(m.K) . Ostatně půdy starých chalup sloužily v zimním období k ukládání sena a možná i té slámy.
Je ale třeba počítat s určitými nevýhodami a riziky:
-pokud se použije sláma v balících (většinou se dělají balíky o rozměrech 40 x 50 x 60 cm), tak i když je položíme na tloušťku 40cm jsou oproti běžným minerálním izolacím o poloviční tloušťce poměrně těžké, je proto třeba aby podlaha půdy měla dostatečnou nosnost.
- je třeba zajistit aby mezi balíky nebyly mezery a aby nedocházelo k "zafoukávání" vzduchu do izolační vrstvy. Je proto dobré položit přes vrstvu slámy nějakou paropropustnou fólii (např. běžnou pojistnou fólii pod taškové krytiny (viz např.http://www.isover.cz/pojistne-hydroizolace)
- je bezpodmínečně třeba zajistit aby při porušení střechu nedocházelo k zatékání vody do vrstvy izolace; zde může posloužit výše zmíněná pojistná fólie, pokud ji dokážete odspádovat a na okrajích vyvést přes okraje zdí.
- sláma je hořlavá a zvyšuje tedy požární riziko. Je nutné nedávat ji do blízkosti komína; nejlepší by bylo kolem komína položit minerální vatu. Také je třeba zkontrolovat elektroinstalaci pokud tam je.
Píšete, že budete dělat nový krov. Pokud máte v úmyslu dělat obytné podkroví pak by možná bylo účelné nechat si udělat projekt na to podkroví a rovnou nakoupit tepelnou izolaci a pojistnou fólii , která k tomu bude třeba a prozatímně to položit na podlahu půdy místo té slámy.
S pozdravem ing.Petr Vogel
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, ráda bych se zeptala na poruchovost u spotřebičů spíše jejich elektromotorů nad stáří čtyř let, zda-li jsou hodně poruchové případně či vydrží delší dobu a o kolik ztratí na své úspoře energie nebo zda-li zůstane stejná.
Předem děkuji
[ 4.11.11 - dotaz číslo: 30346 - téma: Ostatní ]
Vážená paní,
životnost a poruchovost motorů záleží na jejich typu. Obecně platí, že životnost a spolehlivost domácích spotřebičů bývá většinou určována jinými součástmi než právě elektromotorem. Pokud není elektromotor výrazně přetížen či dokonce zablokován tak vydrží dlouhé roky provozu. Jako u všech elektrických spotřebičů jim vadí zaplavení vodou, ale to je pochopitelně mimořádná událost. Asi
nejspolehlivější jsou třífázové asynchronní motory (více o typech elektromotorů a jejich vlastnostech najdete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromotor). V domácnosti jsou častěji užívané jednofázové asynchronní motory s rozběhovým kondenzátorem (třeba zahradní sekačka, malá cirkulárka, pračky a pod.). U nich bývá nejčastější porucha probití kondenzátoru. Ten se však zpravidla dá celkem snadno vyměnit a motor může sloužit další léta.
Mixéry a různé domácí nářadí používá komutátorové motorky, které jsou dnes již také velmi spolehlivé, někdy ale hrozí jejich přehřívání při dlouhé práci a přetížení, případně při ucpání větracích otvorů. Dlouhodobé přehřívání může zkracovat životnost. Velmi spolehlivé jsou i různé motory ventilátorů , specielně bezkomutátorové motorky ve ventilátorech počítačů.
Není vyjímkou, že v domácnostech najdeme 20let staré vysavače, pračky, mixéry, které stále bez problémů slouží.
Stáří motoru nemá výraznější vliv na jeho spotřebu energie, trochu se sice může zvyšovat tření v ložiscích ale daleko větší vliv mají třeba převodovky na motor připojené (např. ve vrtačce). Tam může být účelné po několika letech nechat zařízení vyčistit a promazat.
Obecně platí, že starší spotřebiče mají zpravidla větší spotřebu než srovnatelné nové prostě proto, že se na to dříve tak nehledělo a také proto, že byly navrženy na 220V a v současné době je v elektrické síti 230V.
S pozdravem,
Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chtěl bych poprosit o radu v energetickém auditu je zmíněn koeficient A/V.
Chtěl jsem se zeptat jestli je objem V vztažen pouze k vytápěné části budovy
nebo se započítává celkový objem (např.vč nevyužitého nevytápěného půdního prostoru)?
Plochu obálky započítávám vytápění s korekcí součinitelů B.
Předem díky za odpověď
[ 3.11.11 - dotaz číslo: 30383 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
pdle platné metodiky se do objemu A započítává vytápěný objem budovy, stanovený z vnějších rozměrů budovy. U střech se bere hranice vytápěného prostotu jako horní hranice tepelné izolace (tj. nevytápěná půda se nazapočítává). U podlah se bere spodní hranice tepelné izolace, tj. nezapočítává se nevytápěný sklep, suterén apod.
Součinitele b můžete brát buď podle normy, nebo je spočíst podle rozdílu teplot vytápěného a nevytápěného prostoru.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
pro nas 6let stary 2.podlazni RD (2dospeli+2male deti; velikost uzitne plochy 185m2, 2 koupelny,zdivo Porotherm44cm,zatepleni grafit.polystyren 15cm)jsme dostali nabidku od firmy SolarSolutions na instalaci solarnich panelu - bud 300L zasobnik se 2 vakuovymi kolektory HeatPipe system YYJ-C01-20, kazdy o 20trubicich za 86tis Kc ci na 200l zasobnik s 1 30trubicovym kolektorem za 74tis Kc. Umisteni je planovano na JJZ cast sedlove strechy. Bojim se, ze nedokazu dostatecne posoudit kvalitu dodavanych produktu, ani vhodnost volby. V soucasnosti pouzivame plyn (kotel Viadrus s vykonem 26W - potrebna vytopnost domu byla spoctena projektem na 18W) na ohrev i topeni s ekotermni regulaci a 2 topnymi okruhy (prizemi trubicove podlahove, patro Korado radiatory) s tim, ze mame krb s rozvody, ktery vyuzivame intenzivne predevsim na jare a na podzim. Dle faktur jsem si spocetla, ze zhruba na ohrevu vody asi protopime 12.5tis/rocne....vypada to tedy, jestli byla informace firmy o 230slun.dnech za rok na rocni usporu cca 8000Kc, tj. navratnost zhruba 10let, pripadne mene, zalezi, jak se bude zdrazovat....je ma uvaha logicka? Nebude jeste se solary system jiz zbytecne komplikovany? Slibujeme si od toho na jare, v lete a na podzim nezavislost na plynu (ohrev i teplo), je to za techto podminek realne? Muzete mi pomoci s volbou?
Mnohokrat dekuji za pomoc a zdravim
JA
[ 31.10.11 - dotaz číslo: 30234 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážená paní,
s posuzováním kvality vakuových kolektorů je to možná ještě o něco těžší než u jiných výrobků. Certifikát ze zkušebny zaručuje počáteční vlastnosti kolektoru; jejich dobrá funkce totiž závisí na tom, že v nich vakuum vydrží po celou dobu předpokládané životnosti a to pochopitelně závisí na pečlivosti provedení a zkušenostech firmy. Jenže kdo je vlastně výrobcem se pochopitelně od
té firmy nedovíte (podle typového označení je to zřejmě Haining Jineng Solar Energy Industry Co., Ltd http://jinengsolar.en.alibaba.com/aboutus.html ). Ta firma Solar Solution, s.r.o se docela snaží a dává dlouhou záruku (15 let na vakuové trubice a 5 let na systém). To je ale v zásadě bezcenné, protože výrobce respektive velkoprodejce dává záruku jen 3roky a pokud by opravdu byl s vakuovými trubidemi nějaký problém, tak by takováto (zřejmě poměrně malá) firma rychle zkrachovala. Na jejich stránkách jsou i údaje, které vypadají trochu nadsazené :
- Úspora až 90% nákladů na ohřev vody ; to je trochu neobvykle moc, znamená to, že by systém musel být poněkud naddimenzovaný aby to zvládnul a pak by zas byly letní přebytky a horší návratnost, zpravidla nemá moc cenu systém předimenzovat a počítat s tím, že pokryje část tepla na vytápění, pokud je dům dobře izolovaný a má jižní okna tak zpravidla ve slunečných dnech moc tepla nepotřebuje.
- Záruka návratnosti; dostanete ji ke každému námi instalovanému systému. Zaručuje, že pokud se Vám do osmi let nevrátí prostředky, dostanete zpět rozdíl mezi cenou systému a energií vyrobenou za 8 let ; to je velmi odvážné, zeptejte se schválně jak to mají ošetřené ve smlouvě se zákazníkem a jak vlastně návratnost počítají. Pokud nedostanete žádnou dotaci a používáte plyn tak se nejspíš pod těch 8let prosté návratnosti nedostanete.
Jejich cena je poměrně příznivá, jsou mladá firma a slibují poměrně mnoho, asi je na míste jistá opatrnost. Můžete si nechat udělat nabídky i od jiných firem a případně je vzít sebou do pražské kanceláře EKOWATTu (http://www.ekowatt.cz/) a tam se na to podíváme podrobněji, takhle na dálku se to totiž posuzovat nedá.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
Poznámka od K.Murtingera
Zaujalo mne to a zavolal jsem jejich obchodnímu řediteli a ten na mne udělal docela dobrý dojem. Vypadá to, že tomu rozumí a hlavně v okolí Prahy mají už řadu instalací a tak nebude problém je požádat aby vám nějaké ukázali. Dejte řeč s jejich majiteli a uvidíte jak jsou spokojeni.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
mam rozpocet 1mil Kc[prip. bych zazadal o dotace], ktery zamyslim investovat do vyroby obnovitelne energie. Je mi zcela jedno, jestli pujde o slunecni, vetrnou, vodni, bioplyn, udrzitelna vyroba dreva ci jine. Co byste mi poradili, by bylo z dlouhodobeho hlediska na uzemi CR jako idealni cesta v tomto rozpoctu? Dekuji za odpoved.
[ 31.10.11 - dotaz číslo: 30117 - téma: Elektřina ]
Vážený pane,
je třeba si rozmyslet, zda chcete investici s vyšším výnosem, nebo s velkou bezpečností.
Velmi bezpečné by bylo investovat do malé vodní elektrárny. Vybudovat vlastní MVE je náročné zejména administrativně, obecně je v současnosti velký problém získat souhlas spávy povodí k výstavbě, připojení k síti a další věci potřebné pro stavební povolení. Viz například tento dotaz:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/28091
Jednodušší by tedy bylo koupit již existující MVE, případně ji pak rekonstruovat tak aby se zvýšil výnos. Na rekonstrukci lze teoreticky získat dotaci, viz například tento dotaz:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/27595
Větrná elektrárna je naopak obvykle výnosnější (velmi záleží na konkrétní lokalitě), ale i zde je povolovací proces dlouhý a obtížný - celý proces trvá 3 až 10 roků. Investice také v řádech desítek, nikoli jednotek mil. Kč. Nicméně i tady se dá koupit již hotový projekt, nebo postavená elektrárna. Lze samozřejmě vloži kapitál do existujcího projektu a "koupit" tak jen část elektrárny, podle toho kolik máte peněz. V tom případě pochopitelně o dotaci žádat nelze.
Solární fotovoltaickou elektrárnu (FVE) můžete dnes postavit jen do výkonu 30 kW, výstavbě větších současná legislativa účinně brání. Za 1 mil Kč lze pořídit elektrárnu 10 až 15 kW. To se může vejít i na větší rodinný domek. Vzhledem k neustálým změnám legislativy jde o poněkud rizikový proces. Než FVE postavíte a připojíte k síti, mohou se podmínky podpory - zejména výkupní ceny - významně změnit. FVE spuštěná za současných podmínek je stále poměrně bezpečná investice, ale výnos není závratný. Samozřejmě opět můžete peníze investovat do existujícího projektu, viz např. www.obcanskasolarka.cz Vybudovat novou FVE je ekonomicky výhodnější tam, kde je zajištěn odběr elektřiny, např. na střeše nějakého výrobního objektu. Jeví se to i bezpečné z hlediska případných změn výkupních cen a dalších podmínek provozu.
Bioplynové stanice jsou v současnosti poměrně výnosnou investicí, ale i zde se neustále mění podmínky, takže pokud dnes začnete s přípravou projektu, tak do doby než stanici zpropvozníte a připojíte k síti už může jít o málo výhodnou investici. Opět jde o investici v řádu desítek mil Kč. Dotaci lze v současnosti získat spíše teoreticky, v praxi ji nejspíš nedostanete.
Perspektivní může být zpracování dřeva na palivo, hlavně štěpku, ale tady už hodě záleží na místních podmínkách. Pokud budete mít spolehlivého odběratele a levný zdroj dřeva, může jít o velmi výhodnou investici, poptávka je v současnosti vysoká a bude stoupat.
Pokud budete mít zájem, můžeme nezávisle posoudit váš konkrétnější podnikatelský záměr, spočíst ekonomiku a vyhodnotit rizika. S těmito věcmi máme dlouholeté zkušenosti a od mnoha našich klientů takovéto posouzení jejich banka přímo vyžaduje při žádosti o úvěr.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dobrý den,prosím o radu.Mám postaven dům z Heluzu 44sti, zcela určitě budu s ohledem na růst cen enerii zateplovat.Na vatu nemám finance tak zvolí polystyren-nevím jakou zvolit tloušku vzhledem na rosný bod.Děkuji za radu
[ 25.10.11 - dotaz číslo: 30069 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
pokud jste pevně rozhodnut zateplovat, pak volte raději větší tloušťku a dobře izolující materiál t.j. v tomto případě šedý pěnový polystyrén. Zpravidla při zateplování takovéto, již dobře izolující, zdi poskytne silnější vrstva izolantu kratší dobu návratnosti než ta tenčí. Za jak dlouho a zda vůbec bude investice návratná závisí hlavně na tom jak drahé bude teplo t.j.čím budete topit a jak
porostou ceny. Můžete si to dát spočítat ( http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov) nebo zkusit odhadnout sám. Při tloušťce šedého PS 20cm bude teplota na rozhraní PS a cihly kolem 7°C při -12°C venku. K určité kondenzaci ve zdivu bude patrně docházet (při rozumném větrání) jen při venkovních teplotách někde pod -5°C, což by mohlo být přijatelné. Nechte si ale spočítat roční bilanci zkondenzované vlhkosti (to by měl udělat projektant nebo firma, která to zateplení nabízí) a podle toho se rozhodněte. Zpravidla se toleruje kondenzace která nepřesáhne 0,5litru kondenzátu na metr čtvereční stěny. Riziko kondenzace by se dalo snížit použitím zateplovacího systému Baumit Open (http://www.baumit.cz/front_content.php?idcat=5212).
S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Prosím o radu zda postup bytového družstva při rozdělení dotace Zelená úsporám je správný
Družsvo chce dotaci rozdělit poměrnou podlahovou plochou
Dostali jsme dotaci na bytový dům-(okna, zateplení, dveře)
Před rekontrukcí mělo 10 bytů z 30 vyměněna okna
Vztahuje se dotace na okna i na tyto byty, které okna měnila před programem zelená úsporám nebo jen na zbylých 20 bytů a v jakém % poměru
Děkuji
[ 25.10.11 - dotaz číslo: 30057 - téma: Dotace a financování projektů ]
Dobrý den,
váš dotaz nejsme schopni zodpovědět, protože se neytýká úspor enegií, ale způsobu, jakým vaše bytové družstvo rozhoduje o investicích. Podrobnosti, které se týkají přidělení dotace, jsou uvedeny ve smlouvě mezi vaším bytovým družstvem a Státním fondem životního prostředí, které spravuje Zelenou úsporám. Doporučujeme vám obrátit se na vaše družstvo a prostudovat si jak tuto smlouvu, tak případně stanovy družstva, kde by měl být upraven způsob hospodaření. Pokud se domníváte, že družstvo nepostupuje správně, obraťte se na právníka; energetický poradce vám nepomůže.
S pozdravem
J.Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Sháníme kogenerační jednotku na štěpku s el. výkonem 50 až 100 kW.
[ 24.10.11 - dotaz číslo: 30021 - téma: Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
podívejte se na stránky společnosti Boss Bučovice, tam nabízejí to co hledáte.
http://www.bossbucovice.cz/
Jinak ale v tomto výkonovém rozsahu moc zařízení k dispozici není. Pro základní orientaci se podívejte třeba na http://www.calla.cz/data/energetika/cer2/Biomasa_teplarny.pdf
V teplárně v Trhových Svinech běží již nekolik let zařízení využívající termoolejový kotel na spalování biomasy o tepelném výkonu 3,5MWt a jednotka ORC o elektrickém výkonu 0,6 MWe http://www.schiestl.cz/content.php?pid=13; to je ale dost nad vaším limitem.
V úvahu přichází spíše. Stirlingův motor, ten se dnes již běžně kombinuje s kotli na pelety (viz např.Stirlingův motor a biomasa http://biom.cz/cz/odborne-clanky/stirlinguv-motor-a-biomasa-presvedciva-kombinace). Je ovšem otázkou zda se dá použít ve spojení s kotlem na štěpku.
Dánská společnost Stirling DK má v nabídce rozumně malý Stirlingův motor a dodává zařízení v rozsahu 35 and 500 kWe http://www.stirling.dk/page_content.php?menu_id=40&type=submenu 35 kWe ). Zplynování štěpky zde ale probíhá v odděleném zplynovači (Updraft gasification), který je schopen pracovat s vlhkou štěpkou (35 and 55%) a zajišťuje zřejmě i malý obsah prachových částic, které by mohly ucpávat výměník Stirlingova motoru. Podrobnosti viz http://viewer.zmags.com/publication/8c7aa0fd#/8c7aa0fd/24 .
Zkuste se na ně obrátit a nechat si udělat nabídku, možná to půjde použít i pro vaše účely.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, rád bych se s Vámi poradil. Uvažujeme o dočasném a později doplňkovém přitápění topným panelem, než bude dům zrekonstruován. Informací o výhodnosti těchto panelů jsem našel mnoho, nikdo se však nezabývá nezávadností pro lidský organismus. Jsou tyto panely opravdu ekologicky úsporné a pro lidský organismus nezávadné?
[ 20.10.11 - dotaz číslo: 29916 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
předpokládám, že máte na mysli elektrické nízkoteplotní sálavé topné panely (např. http://shop.fenixgroup.cz/k20-ecosun-salave-topne-panely-nizkoteplotni-panely?od=0). Pokud jde o to zda jsou ekologické t.j. nezatěžují životní prostředí, tak tam jsem trochu skeptický, je to elektrické topení a tudíž nezatěžuje životní prostředí v místě použití, ale v místě výroby elektřiny, která se u nás vyrábí především z uhlí a uranu. Třeba v Norsku, kde je převážná část elektřiny vyráběna z vodních elektráren, tam je to nepochybně výhodné.
Pokud jde o otázku nezávadnosti pro lidský organismus, tak tam je to celkem jasné, u dlouhovlného infračerveného (t.j. tepelného) záření nikdy nebyly prokázány žádné negativní účinky na lidský organismus. Ostatně, vytápění sálavým teplen z krbů nebo kachlových kamen se používá již po staletí. Nějaké negativní vlivy elektrického pole s frekvencí 50Hz, které je v blízkosti běžných rozvodů elektrického proudu, také nebyly nikdy prokázány. Není tedy třeba mít obavy z vlivu tohoto způsobu vytápění na lidské zdraví.
Pokud jde o úspornost, tak to záleží na způsobu použití, pokud udržujete relativně nízkou teplotu vzduchu v místnosti (řekněme menší než 18°C) a tepelnou pohodu vytváříte lokálně (v určitých místech kde je to třeba) sálavým panelem, tak je to úspornější než vytápění celé místnosti pomocí topných těles a elektrokotle.
Shrnuto, dočasné a později doplňkové přitápění topným panelem je celkem dobrý nápad.
S pozdravem Mgr.F.Macholda
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]