EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Hezký den,
prosím o zprávu, na koho se obrátit ve věci zpracování projektu na zateplení stropu a části střechy. Na úvodní konzultaci jsem ve vašem středisku byla (paní Krajcarová), kontakt jsem obdržela, ale nabídka na zpracování projektu je finančně neúnosná (základní projekt bez detailů 43tis Kč). Předpokládám, že zpracování detailů po odkrytí stopu a střechy může být dalších 10tis Kč, chtěla jsem objednat nezbytně nutné konzultace s projektantem v průběhu realizace a před realizací objednat u EKIS alespoň základní oponenturu projektu...... to už bych se zřejmě blížila ceně vlastní realizace.
Děkuji


[ 8.8.11 - dotaz číslo: 28387 - téma: Zateplování budov ]

Dobrý den,

Mohu Vám nabídnou zpracování skladeb stropu a střechy jednorozměrným nebo dvou rozměrným vedením tepla. Cena za jednorozměrné vedení je cca 4 tis. Kč. Cena za dvourozměrné vedení tepla pro dva detaily je cca 7-8 tis. Kč. Z výpočtu vyplynou skladby konstrukcí, která pak může realizační firma nacenit. Zároveň je možné detaily zdarma konzultovat v rámci poradny EKIS.
S pozdravem Krajcarová
[ Odpovídá: Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
potřebuji poradit ve volbě systému vytápění. Popíši situaci:
Železobetonová budova, neizolovaná, hliníkové rámy oken s dvojsklem rok postavení 1992. V roce 2010 rekonstruovaná kotelna osazená kondezačním kotelem Vaillant 49 kW. Řídící jednotka s ekvitermní regulací + čtyři samostatné větve a pro každou je ještě referenční čidlo prostorového termostatu. Otopný systém je tvořen plehcovými radiátory (r.v. 1993) Provoz jedtnotlivých větví je následující. (Požadavek teplota prostoru 19,5C)
učebny 1 větev A - nárazově (1 X za 2 měsíce na víkend)
klubovny skaut větev B - Po 16-18, út 17-19, st - nic, čt 17-19, pátek 15-20, so nic, ne 8:30 - 9:30
učebna 2 kap. větev C - Po 18 - 19, út 7-9, st - 18-19, čt nic, pátek 18-19, so nic, ne nic
sál větev D - nárazově (1 * za měsíc)
Otázky
a. topit kontinuálně na minimální teplotu ve všech větvích ?
b. topit kontiunálně ve větvích B a C na teplotu cca 16 C i v době když se tam nic nekoná ? Nebo topit vždy jen danou akci, několik hodin předem.
C. je ekonomičtější topit podle topné křivky 4 tj. teplota výstupu cca 75 C a kratší dobu nebo na teplotu cca 45 C a delší dobu ? (Např. 4 hodiny topnou vodou 75 C nebo 8 h. 40 C)
D. Jaké je kriterium toho, kdy se vyplatí topit na nižžší teplotu a déle.
S díky za odpověď
[ 5.8.11 - dotaz číslo: 28379 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
najít optimální způsob přerušovaného vytápění budovy je poměrně komplikovaný úkol. Nejdokonalejší řešení je počítačová simulace, která vám po zadání všech parametrů budovy, vytápění a požadovaných výsledných parametrů vnitřního prostředí (tepelný komfort viz např. http://www.fsid.cvut.cz/~zmrhavla/Programy/TK_help.pdf), ukáže průběhy teplot a spotřeby energie a míru tepelného komfortu pro jednotlivé "scénáře". Problém ale je, že to bude docela drahé (drahý je potřebný software i kvalifikovaná práce s tím spojená).
Pokud problém zjednodušíme na minimalizaci spotřeby tepla pak nepochybně platí, že čím nižší je teplota uvnitř tím nižší jsou tepelné ztráty. Z hlediska čistě energetického by tedy bylo nejlepší topit po co nejkratší dobu. V praxi to ale má několik omezení. Ta budova má nějakou (a možná dost velkou) tepelnou setrvačnost, pokud tedy požadujeme tepelný komfort (řekněme aby se součet průměrné teploty stěn a teploty vzduchu blížil ke 38°C ), tak musíme začít topit s jistým předstihem aby se vyhřály studené stěny. Jak velký je ten předstih, to záleží na té výše zmíněné tepelné kapacitě (setrvačnosti) budovy a na výkonu kotle a topných těles. U kondenzačního kotle navíc vstupuje do hry ještě to, že jeho účinnost klesá s rostoucí teplotou topných těles (vratné vody).
Z dotazu není zřejmé jaké jsou tepelně izolační vlastnosti té železobetonové obvodové stěny. Pokud jsou hodně špatné, pak optimální řešení by asi bylo budovu zvenku řádně zateplit. Pak by pravděpodobně optimální strategie byla základní temperace zabraňující zamrznutí a v jednotlivých částech Ta by spotřebovala jen málo tepla a díky nízké teplotě vratné vody by kotel pracoval s
nejvyšší účinností. Před akcí topit pak spíše delší kratší dobu s vyšší teplotou.
Pokud zateplení nepřichází v úvahu, pak lze uvažovat alespoň o snížení tepelných ztrát okny například pomocí reflexních rolet (http://www.nazeleno.cz/stavba/okna-a-dvere/reflexni-folie-na-okna-pomuze-od-zimy-i-od-horka.aspx), protože většina akcí je večer, kdy je už v zimě venku tma. Je to velmi jednoduché a levné opatření.
Vzhledem k tomu, že jde o skautské klubovny, možná by bylo řešením jednotlivé možnosti vytápění prostě experimentálně ověřit. Skauti by mohli měřit teplotu vzduchu a stěn uvnitř a teplotu venku a sledovat spotřebu plynu a na základě takto sebraných dat rozhodnout který způsob topení je úspornější (při zachování požadovaného tepelného komfortu. Pro zkrácení doby topení před akcí a pro zvýšení účinnosti kondenzačního kotle by možná také stálo za vyzkoušení umístit pod topná tělesa malé ventilátorky , které výrazně zvýší přestup tepla (viz poznámka 1). Protože doba po kterou se místnosti vytápějí je dost krátká tak další možností je zkusit instalovat do některých místností nějaký typ elektrického sálavého vytápění (např. sálavé topné panely
http://shop.fenixgroup.cz/k19-ecosun-salave-topne-panely?od=0) , které umožní dosáhnout tepelného komfortu i při studených obvodových stěnách.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger

pozn.1
Mně se velmi osvědčilo přidělat pod panelové topné těleso 4ks malých ventilátorků z počítačových zdrojů a napájet je z 12V zdroje (různé ventilátorky a napájecí zdroje se dají sehnat jako počítačový šrot).
Pokud budete mít nějaké dotazy k ventilátorům nebo reflexním fóliím na okna napiště nebo zavolejte
K.Murtinger, K.Murtinger@seznam.cz, tel.603731139
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

Loni na jaře jsme zakoupili starší dům postaveny v 30. letech minulého století. Součástí rekonstrukce je výměna oken, části kamenných zdí za cihlu STI 44.Ostatní zdi, které jsou tvořeny cihlou o tloušťce 45 cm (cca 50 cm i s omítkou). Zeď je vystavěna na podezdívce. Původni podezdívka obsahuje izolaci. Z poloviny ji předchozí majitel vyměnil. Žádné problémy s vlhkostí v domě nejsou patrny.
Uvažuji o izolaci této zdi.

Rád bych Vás požádal o radu - případně odkaz na informační zdroj, týkající se rozdílů použití jednotlivých materiálů.
V tomto případě u vnější izolace polystyren vs. vata.

Děkuji

S pozdravem


[ 2.8.11 - dotaz číslo: 28346 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
Ve vašem případě, kdy stěny jsou suché bude asi optimální použít na obvodové stěny kontaktní tepelnou izolaci z pěnového polystyrénu. Optimální tloušťka izolace závisí na tom čím se v tom domě topí (platí -čím dražší energie tím silnější izolace) a také na tom jak moc se podaří odstaranit tepelné mosty, místa zvýšeného úniku tepla. Větší tepelný most dokáže znehodnotit efekt silné
izolace ve své blízkosti tím, že odvádí teplo. Ve vašem případě půjde asi především o tepelný most mezi zdivem stěny a základy (podezdívkou). Jednou z možností jak jej snížit je tepelná izolace té podezdívky. Protože jde o zdivo pod hydroizolací je zde lepší použít provětrávanou izolaci (viz např. http://www.dombau.cz/provetravane-fasady.htm, http://www.konstrukce.cz/clanek/provetravane-fasady-chyby-pri-realizaci/).
Vzhledem k poměru ceny materiálu a práce (cena PS tvoří jen kolem 10 až 15% ceny celého zateplení fasády) je rozumné rozmezí 15 až 20cm (izolace nad 20cm už firmy dělají dost nerady a cena stoupá). V současné době je výhodné použít takzvanný šedý pěnový PS (http://www.tepelna-izolace.cz/zatepleni-sedym-polystyrenem-styrotherm-plus-70-na-co-dat-pozor.html), který má asi o 15% lepší izolační vlastnosti (nižší tepelnou vodivost ). Pokud je třeba ještě lépe izolující materiál pak lze použít desky z fenolické pěny jejichž tepelná vodivost je skoro 2x nižší než u běžného bílého fasádního PS. Jejich cena je bohužel poměrně vysoká t.j. skoro 1000Kč/m2 při tloušťce 100mm (viz např. http://dektrade.cz/produkty/?id=86).
U zdí z plných cihel nehrozí při výše uvedených tloušťkách izolace kondenzace vodní páry ve zdivu. V případě zdi z cihel cihlu STI 44 je třeba provést výpočet roční bilance zkondenzované vlhkosti a posoudit zda nedochází k překročení povolených hodnot (to by měl udělat projektant toho zateplení.
Pokud chcete podrobný výpočet optimální tloušťky izolace a ekonomické návratnosti celého projektu rekonstrukce můžete využít služby "Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu" (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).




S pozdravem ing.P.Vogel



KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Vybavení vnitřních tepelných zařízení budov - dotaz

Dobrý den,
obracím se na vaši společnost s dotazem k realizaci opatření dle §6 odst. 7 zák. 406/2000 Sb. . Prosím o informaci , zda je vlastník budovy s bytovými jednotkami, společnými a nebytovými prostory ( SVJ nebo SBD ) povinen vybavit všechna vnitřní odběrná zařízení přístroji regulujícími dodávku tepelné energie u konečných odběratelů , tedy instalovat individuální automatické regulační zařízení u jednotlivých spotřebičů v bytech, nebytových prostorech a společných prostorech. Situace v domě je bohužel taková, že individuální automatické regulační zařízení u jednotlivých spotřebičů ve společných prostorech ( sušárny, mandlovny, kola, kočárky, chodby …) instalováno není a v některých případech nejsou radiátorové ventily osazeny ani jednoduchou montážní hlavicí R80 ( ručně možno nastavit v rozmezí Zavřeno-Otevřeno) a dochází tak mnohdy k přetápění zejména společných prostor občanské vybavenosti . Přikládám foto radiátoru ze společné chodby ve vstupních prostorách domu.
Děkuji za stručnou informaci v této věci



[ 1.8.11 - dotaz číslo: 28315 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,
zjednodušeně jde o povinnost instalovat ventily s termostatickými hlavicemi. V zákoně se píše o instalaci u konečných odběratelů. To znamená v bytech, případně v nebytových prostorách pronajímaných třetí osobě (obchody a podobně). Na chodbách, v kočárkárně atd. tedy tato povinnost neplatí. Pochopitelně je v zájmu obyvatel domu, aby i v těchto prostorách bylo možné regulovat dodávku tepla.

Vlastník budovy má povinnost dodržet vyhlášku 193/2007 Sb., kde se uvádí v §4 odst. (1): Každý spotřebič tepelné energie se opatřuje armaturou s uzavírací schopností, pokud to jeho technické řešení a použití připouští. Každé otopné těleso se vybavuje ventilem s uzavírací a regulační schopností s regulátorem pro zajištění místní regulace a u dvoubodového napojení, vyjma jednotrubkových otopných soustav, též regulačním šroubením, pokud se nejedná o případ podle § 7 odst. 5.

Požádejte proto vlastníka budovy aby splnil tuto povinnost, jinak může být pokutován Státní energetickou inspekcí.

S pozdravem
L. Hudcová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Lenka Hudcová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Pěkný den přeji,
zajímalo by mne zdali existuje nějaké zařízení na výrobu elektrické energie pomocí vody nebo páry pro menší objekty? Jedná se mi o zdroj pro menší sklad o ploše cca.2500 m2, kde máme podzemní nádrže, kam pouštíme přebytky ze solárních panelů, tak by men zajímala možnost dalšího využití. Prosím o informaci kde bych se o možnostech mohl dozvědět více.

[ 29.7.11 - dotaz číslo: 28293 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
pro posouzení možností by bylo třeba mít podrobnější údaje o teplotě vody v těch nádržích a hodil by se i údaj o jejich objemu. Píšete, že tam pouštíte přebytky ze solárních panelů, zřejmě zdrojem jsou kolektory na ohřev vody a tedy ty přebytky tepla budou asi hlavně v letním období.
Teoreticky platí, že teplo je možné měnit na elektřinu, nicméně účinnost procesu závisí na rozdílu teplot mezi teplým rezervoárem (to jsou ty vaše nahřáté nádrže) a studeným rezervoárem (to by ve vašem případě mohla být nějaká malá chladicí věž, kde se chladí pomocí odpařování).
Předem lze tedy odhadnout, že pokud počítáme s průměrnou teplotou v teplém rezervoáru řekněme 60°C a na výstupu z chladicí věže 30°C pak výsledná teoretická účinnost přeměny tepla na elektrickou energii bude menší než 10% (viz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepelný_stroj). Praktická účinnost bude pochopitelně ještě menší.
Větší problém než malá termodynamická účinnost je vhodný tepelný stroj, který by byl schopen pracovat s takhle malým rozdílem teplot. Našel jsem zajímavou zmínku o zařízení zvaném Ener-G-Rotor, který má údajně pracovat i s malými rozdíly teplot (http://www.technologyreview.com/business/21701/, http://blog.energy.gov/blog/2011/03/16/turning-waste-heat-power-ener-g-rotors-and-entrepreneurial-mentorship-program ).
Je nicméně pravděpodobné, že při současných cenách elektřiny a produkcí jen po menší část roku nebude takové zařízení ekonomicky návratné.
Rozumnější by bylo hledat pro to teplo nějaké jiné využití (napadá mne např. sušení dřeva či štěpky).
S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsme 2 právníci, kteří asi po roce našli dle našeho názoru 3 vhodné lokality pro výstavbu mve. Jistě již jste takových dotazů zodpovídali mnoho, nicméně potřebovali bychom na ta místa dopravit nezávislou odbornou osobu, která by odpověděla na otázku,zda-li je to v předmětných místech technicky realizovatelné (ANO/NE). V případě kladného stanoviska bychom se jako advokáti pustili do bitvy s "úřední mašinérii". Mohli byste nám sdělit,znáte-li, kontakt někoho takového povolaného,jsme z královehradeckého a pardubického kraje.
[ 26.7.11 - dotaz číslo: 28098 - téma: Energie vody ]

Vážený pane,
Váš požadavek bohužel přesahuje možnosti bezplatné konzultace střediska EKIS.
Pokud máte zájem o konzultaci v terénu, můžete se obrátit na některé ze středisek EKIS a domluvit plycenou konzultaci. Seznam středisek je zde:https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS

S pozdravem
L. Hudcová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Hudcová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,mám dotaz zda se dají někde najít tabulky výhřevnosti jednotlivých dřevin včetně jap.topolu a jak přepočítat štěpku z tunu na prms nebo obráceně a zda je lepší prodávat biomasu na tuny nebo prms.
Děkuji za odpovědi.

[ 21.7.11 - dotaz číslo: 28172 - téma: Energie z biomasy ]

Vážený pane,
Vše můžete najít v článku Výhřevnosti a měrné jednotky palivového dřeva na http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/12-vyhrevnosti-a-merne-jednotky-palivoveho-dreva
V zásadě platí, že u dřeva, které neobsahuje nějaké znatelně množství pryskyřic je výhřevnost prakticky stejná pro všechny dřeviny a závisí tak jen na vlhkosti.
Pokud jde o to zda je lépe prodávat štěpku na váhu nebo na objem, tak to záleží na tom zda je vlhkost hodně proměnlivá nebo spíše konstantní. V prvním případě je asi lepší prodávat na objem; ten kolísá s obsahem vlhkosti méně než hmotnost. Pokud se prodává štěpka ve větším množství (pro nějakou výtopnu nebo elektrárnu) tak je asi nejpřesnější prodávat za cenu vztaženou na MJ
výhřevnosti t.j. na váhu a cenu upravit podle výhřevnosti (viz tabulka Vliv vlhkosti dřeva na výhřevnost ve výše uvedeném článku).

S pozdravem ing.P.Vogel


KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Obracim se na Vas s prosbou o konzultaci ohledne tepelne vlhkostniho rezimu v navrhovane konstrukci v ramci rekonstrukce hospodarskeho objektu na rodinny dum v Otine u Jindrichova Hradce.

Koncepce rekonstrukce objektu je zalozena na zachovani stavajiciho smiseneho zdiva (kamen+cihla) v urovni 1.np. Na tomto stavajicim zdivu je ulozen stavajici krov ktery je ve velmi dobre kondici a zustane zachovan (s drobnymi upravami - vikyr). Do stavajiciho obvodoveho zdiva o tl. cca 450mm budou vytvoreny nove okenni otvory . Rekonstrukce pocita se zachovani pohledove stavajici obalky objektu s tim ze bude dovnitr objektu vestavena drevostavba ktera bude od stavajici obalky odizolovana proti zemni vlhkosti a u obvodovych sten odvetrana pomoci provetravaci mezery tl.70mm (viz. detaily). Privetravaci otvory jsou umisteny v osteni okennich otvoru v urovni 1.np a odvetravaci otvory pak pod spodni hranou vikyre.

Me otazky smeruji predevsim zda spatrujete tento system jako proveditelny a fungujici s ohledem na mnozstvi zkondenzovane vodni pary v konstrukci eventuelne zda mira a zpusob provetrani mezery (tloustka, velikost vetracich otvoru) je dostacujici. Problematickou povazuji severozapadni fasadu kde v urovni 1.np (delka steny 7,5m, výška 3,5m) neni zadny okenni otvor a privetrani/odvetrani pri bude muset byt primo z fasady.

Diky za odpoved.
[ 21.7.11 - dotaz číslo: 28150 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
tohle je poněkud neobvyklá metoda jak využít starou stavbu, nicméně tak jak to navrhujete je to možné. Nějaké problémy při tom budou, nicméně problém s kondenzací vlhkosti při správném provedení nenastane ani ve stěnách toho "vnitřního" domu ani v těch obvodových kameno-cihelných stěnách. Ta dřevostavba uvnitř může být zcela oddělena a tudíž nemusí přinášet žádnou vlhkost do té odvětrané mezery a tudíž i do stěn. Vlhkost těch vnějších stěn bude tedy zcela určena rovnováhou mezi vzlínáním vlhkosti ze základů a jejím odvětráváním. Odvětrávání pomocí té mezery může být intenzivnější než tomu bylo v dobách kdy byla stavba uzavřená a používaná k jiným účelům.
Důležité jsou tedy následující věci:
1. Ta vnitřní stavba musí být provenena podle běžných zásad pro dřevostavby t.j. musí být těsná (vyplatilo by se udělat i blower door test) a provedená tak aby nemohlo docházet ke kondenzaci vlhkosti uvnitř konstrukce stěn.
2. Větrací mezera 7cm by měla být dostatečná ve stěnách kde je mnoho otvorů, na té jedné stěně kde nejsou okna je možné uvažovat o mírném rozšíření té mezery (na 10-12cm).
3. Ta minerálná vata může zůstat bez zakrytí nějakými deskami jen v tom případě, kdy bude možné u všech otvorů spolehlivě zabránit vstupu hmyzu a hlodavců. Určitý problém může být s vysokou vlhkostí v té mezeře, ale moderní impregnované minerální vaty by to měly snést. Lze uvažovat o použití pěnového PS namísto minerální vaty (šedý PS má lepší tepelné vlastnosti než většina typů vaty), jeho povrch musí být ale něčím zakryt před světlem (i to malé množství světla vnikající do mezery by v dlouhém časovém intervalu vedlo k degradaci povrchu PS desek.

S pozdravem P.Vogel a K.Murtinger
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné zpracovat energ.audit pouze na část domu, který má jednoho vlastníka a jedno číslo popisné. Předpokládejme, že bude možné rozúčtovat energie na vytápění, přípravu TV, osvětlení, apod.
Jde o to, že se plánuje zateplení pouze části budovy s určitým provozem. Dále předpokládejme, že ve zbylé části bude odlišný provoz od námi posuzované části budovy.
Děkuji za odpověď.
[ 19.7.11 - dotaz číslo: 28115 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
je možné provést audit jen jedné budovy, přičemž za budovu lze pokládat tu část, která má vlastní popisné číslo a je takto zapsána v katastru nemovitostí. Například může jít o jeden "vchod" v paneláku. Jinak se ale musí auditovat celá budova, není možné udělat jen audit např. jednoho křídla větší školní budovy a podobně.
S pozdravem
L. Hudcová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Hudcová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý deň,
mám na starosti projekt na výstavbu laboratoria vrámci MVE,na ktorom sa podielame vrámci výskumu svojej VŠ. Potrebujem však zistiť ako má vyzerať potrebná žiadosť na výstavbu MVE v ČR. Ďakujem.

[ 18.7.11 - dotaz číslo: 28091 - téma: Energie vody, Legislativa ]

Dobrý den,
není mi jasné jakou žádost máte na mysli. Podívejte se na níže uvedený postup, který doporučujeme při výstavbě MVE. Uvidíte, že různých žádostí budete muset podat více.
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný

• Zjistěte na místním stavebním úřadě, zda v daném místě nebrání stavbě elektrárny územní plán, ochranná pásma nebo jiné okolnosti.
• Zjistěte na příslušném vodoprávním úřadě (často je stejný jako stavební úřad), zda je možné v daném místě MVE postavit.
• Zajistěte si souhlas správce daného toku (např. povodí Vltavy) s výstavbou MVE. Nejspíš ho nedostanete, tyto organizace se obvykle k MVE staví odmítavě.
• Vyžádejte si od místního distributora (PRE, ČEZ, E.ON) předběžný souhlas s připojením k síti. Nejspíš ho nedostanete, protože stále platí tzv. stop-stav, kdy distributoři odmítají připojit k síti jakékoliv výrobní zařízení.
• Zpracujte si podnikatelský záměr a studii proveditelnosti, která zváží i rizika (např. co se stane, když elektrárna nebude půl roku v provozu - budete moci splácet úvěr? Co když produkce el. bude nižší než udával výrobce? atd. atd.).
• Abyste měli jistotu, že své peníze investujete optimálně, nechte si zpracovat energetický audit, který porovná třeba různé technologie jejich cenu a výnos energií. Audit vyžadují i některé banky při žádosti o úvěr. Je také vyžadován při žádosti o dotaci. Audit je výhodné zpracovat souběžně se studií proveditelnosti.
• Pokud už víte co budete stavět (výkon, technické parametry) - na základě výsledků auditu, začněte jednat s místním distributorem (PRE, ČEZ, E.ON) o technických podmínkách připojení k síti. Pravidla pro připojení zdroje k distribuční soustavě jsou pro všechny distributory společné, najdete je na jejich stránkách nebo na www.eru.cz.
• Nechte si vypracovat projektovou dokumentaci.
• Požádejte na stavebním úřadě o vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Zde vám sdělí případné další podmínky, např. nutnost studie EIA. Elektrárnu lze postavit jen v území, kde je to v souladu s územním plánem. Požádejte obec případně o změnu územního plánu. Obec může chtít uhradit náklady spojené se změnou územního plánu.
• Ve vodoprávním řízení vám budou předepsány podmínky pro provoz, např. minimální průtok.
• Pokud budete investovat s využitím úvěru, začněte jednat s bankou, pro dotaci se v minulých letech vyžadoval doklad o zajištění úvěru nebo vl. prostředcích.
• Podejte případnou žádost o dotaci. V současnosti můžete využít tyto zdroje:
o dotace pro podnikatele: Program EKO-ENERGIE (Operační program podnikání a inovace - OPPI), viz http://www.czechinvest.org/eko-energie. Je třeba počkat, až bude otevřena příslušná výzva.
o dotace pro podnikatele: Program EFEKT, viz: https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/. Program se vypisuje před koncem kalendářního roku a žádosti se přijímají obvykle do února.
o dotace pro obce a neziskové organizace: Operační program životní prostředí (OPŽP)
• Souběžně začněte jednat s ERÚ o přidělení licence pro podnikání v energetice (na výrobu elektřiny se nevydává živnostenský list, ale licence ERÚ). Na www.eru.cz najdete podrobnosti a formuláře.
• Podle způsobu financování případně vyčkejte na výsledek žádosti o dotaci, zajistěte si případný úvěr (dotace se obvykle vyplácí zpětně, po realizaci)
• Proveďte výběrové řízení na dodavatele technologie a dodavatele stavby.
• Instalujte připojte MVE k síti, získejte od distributora souhlas s připojením a provozem. dozví souhlas Zařízení musí mít nezávislé měření dodané energie.

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Přeji hezký den,mám dotaz ohledně zateplení.Vlastníme RD a v loňském roce jsme dům kompletně zrekonstruhovali a zároveň přistavili dvě místnosti.Letos by chtěl přítel dům zateplit.Stará část domu je z cihel,šířka zdiva cca 35cm a u přístavby je šířka zdiva 30cm /porotherm/.Okna jsme zvolili trojskla.Vlkost jsme v domě nezaznamenali.Dům je jednopatrový a strop pod půdou je zateplen 26 cm vaty.Stropy jsou všude snížené,výška 2,55cm.Topíme převážně plynem,doplňkový zdroj vytápění jsou krbová kamna.Chtěli bychom dům zateplit fasádním PS,ale nejsme si jisti jakou šíři PS zvolit,můžete nám prosím poradit jakou šíři zvolit a případně jaká značka PS je kvalitní,pokud se to takto dá říci?Z materiálů,které jsme dosud pročetli víme,že šíře PS závisí na více faktorech,je možné tedy sdělit nějakou obecnou odpověď?Dá se celkově říci,čím širší izolace,tím lépe?Jaký je Váš názor?Předem děkuji za odpověď
[ 15.7.11 - dotaz číslo: 28079 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
dá se říci, že při dnešních relativně vysokých cenách práce a energie (vzhledem k ceně polystyrénu) platí, že silnější vrstva izolace je výhodnější (v rozumných mezích samozřejmě).
Nevím jaké přesně jsou vlastnosti toho vašeho starého zdiva tl.35cm , nicméně ta přístavba z Porothermu v tloušťce 30cm může přibližně mít U=0,6 W/(m2.K). Pokud na tu stěnu přidáte 14cm šedého polystyrénu (např. Styrotherm PLUS 70, tl.140mm http://www.centrum-zatepleni.cz/styrotherm-plus-70-tl-140mm-sedy-polystyren-392.html ) dostanete se na U= 0,17W/(m2.K). Cena zateplení bývá obvykle kolem 1000 až 1400Kč/m2, cena toho PS je při 14cm tloušťce necelých 200Kč/m2. Pokud byste použili 20cm tak jeho cena stoupne na 290Kč a hodnota U poklesne na U=0,13 W/(m2.K), což je už hodnota vhodná pro nízkoenergetický či pasivní dům. Už při té tloušťce 14cm nehrozí kondenzace vlhkosti ve zdivu (jeho teplota při vlhkosti pod 50% nad rosným bodem i při -12°C venku). Optimální tloušťka izolace se dá spočítat pokud byste chtěli, můžete si objednat Energeticko-ekonomickou optimalizaci http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov , která vám to určí přesně pro vaše konkrétní podmínky (způsob vytápění, financování toho zateplení, požadovaná doba návratnosti a pod.).


S pozdravem Mgr.F.Macholda


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,mám byt 3 plus 1,cihlový,podsklepený na cihlových základech,v přízemí v osobním vlastnictví,jedná se o dům z 50. let s pěti vchody po šesti bytech,které jsou všechny stejné,a o třech nadzemních podlažích,tedy celkem 30 bytů.Z důvodu rostoucích nákladů za vytápění uvažuji o odpojení radiátoru v ložnici,kde stejně celý rok netopíme,a následném zapečetění a odpočtení vytápěné plochy správcem domu,abych ušetřil finanční prostředky.Upozorňuji,že nemáme nainstalované měřiče tepla na radiátorech.Správce domu po mě chce vyjádření společenství vlastníků,jestli si mohu nechat odpojit tento radiátor,udajně proto,že tímto zásahem dojde ke změnám v otopné soustavě,což považuji za nesmysl,jelikož tento radiátor je celý rok vypnutý,takže i po odpojení zůstane efekt stejný i argument o prostupu tepla konstrukcí pro souseda nade mnou i vedle mne-stejně celý rok netopím.Můj otec má taktéž byt v OV,o 15 metrů čtverečních větší než já a panelový v přízemí,má měřiče tepla,v ložnici celý rok také netopí,chová se úsporně a platil za vytápění o 7 tisíc korun méně nežli já.Otázka zní jestli po mě může chtít správce domu vyjádření společenství jestli si mohu nechat odpojit radiátor v ložnici,když ho stejně celý rok nepoužívám,dále jestli to může mít vliv na topnou soustavu-podle mne nesmysl,jelikož je zavřený a médium stoupačkami proudí neomezeně a dále jaká může být ekonomická odhadovaná úspora,kolega toto již praktikoval a inkasoval místo obrovského nedoplatku jako já naopak slušný přeplatek.Dodávám,že nemáme měřiče tepla na radiátorech a rozpočet je 50 ku 50 procentům.Velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den.S pozdravem,
[ 14.7.11 - dotaz číslo: 28072 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
Pokud topná soustava domu je jeho společnou částí, tak jakýkoliv zásah musí schválit společenství. Myslím, že jde o pochopitelný požadavek, obecně platí, že tam, kde je topná soustava domu společná (nejde např. o etážové vytápění, kde každý byt má svůj zdroj tepla), pak jakýkoliv zásah musí schválit společenství, protože tím zásahem vlastně překračujete hranice vašeho bytu a měníte něco co není jen vaše. Čistě technicky vzato máte pravdu, že z hlediska zbytku topné soustavy je asi jedno zda je radiátor zavřený nebo odpojený, nicméně ostatní mají právo se k tomu vyjádřit.
Nelze tak úplně srovnávat byt vašeho otce s nainstalovanými měřiči a váš byt, takže je možné, že i když budou ostatní souhlasit s odpojením radiátoru a přepočtem započitatelné podlahové plochy tak ta úspora v platbě za vytápění bude menší. Závisí to na tom kolik stěn je společných s vytápěnými místnostmi a s tím zda jsou tudy vedeny trubky topení- viz vyhláška 372/2001 Sb, příloha 1A; můžete si to sám podle toho přibližně přepočítat a posoudit předtím, než se pustíte do ,možná nelehkého, vyjednávání s ostatními vlastníky.
Optimální řešení by asi pro váš dům bylo použití nějakého systému měření spotřeby tepla. který by umožnil zohlednit a finančně odměnit úsporné chování jednotlivých obyvatel. Vaše úspora by pak asi byla ještě vyšší, protože by možná, díky motivaci obyvatel k úsporám, znatelně poklesla celková spotřeba tepla.
Problematika odpojení radiátoru je diskutována např. na http://www.portalsvj.cz/diskuse/odpojeni-radiatoru, můžete si to také projít a třeba tam najdete něco užitečného.

S pozdravem,
Mgr.F.Macholda

KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, hodláme v letošním roce dostavět a připojit MVE v lokalitě Smrčí kat.ú. Plešiště o výkonu cca 5-8kW. Zažádal jsem tedy ČEZ distribuci o vyjádření a podal žádost o připojení. Sdělili mi, že není v současné době možné z kapacitních důvodů přenosové soustavy mé žádosti vyhovět. Jak tomu mám rozumět? Máme my „mlynáři“ s tak zanedbatelným výkonem jako je 8kW také trpět za benevolenci úřadů k připojování mega projektů fotovoltaiky ? Prosím o radu a pomoc.

Děkuji.

[ 13.7.11 - dotaz číslo: 28046 - téma: Energie vody ]

Dobrý den, kromě Vás mlynářů „trpí“ také ostatní zájemci o připojení do distribuční a nebo přenosové soustavy. Jistě jste se všiml, že se rozvodná síť nehroutí „pod tlakem“ výroby fotovoltaických elektráren a pracovníci ČEPS již veřejně přiznali, že se nic hroutit nebude, protože oněch 2150MW není problém.
Z výše uvedeného je jasné, že se v případě mikrozdrojů jedná o čistě politické rozhodnutí. Tyto zdroje nemohou narušit provoz rozvodné soustavy. Někomu se to prostě hodí „do mlýna“. Kolem připojování a provozu fotovoltaických elektráren se šíří mnoho nepravdivých/polopravdivých informací a ty se využívají jako hůl na všechny.
Obraťte se na Energetický regulační úřad, který ze zákona má řešit problémy tohoto typu. Vzhledem k tomu, že za více než rok, kdy "stop stav" pro připojování trvá, s tím ERÚ ještě nic neudělal, nečekejte velký úspěch. Můžete se tedy také spojit s nějakou organizací (např. SPVEZ) a a připojte se k tlaku těchto organizací na zpřístupnění rozvodné soustavy mikrozdrojům.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, koupili jsme přízemní byt ve vesnické bytovce a chtěli bychom ho zateplit. Po výměně oken chceme zabránit úniku tepla podlahou, pod námi je studený sklep. Je možné použít izolaci na strop ve sklepě, a jaká by byla nejúčinnější?
Předem děkuji za odpověd´
[ 11.7.11 - dotaz číslo: 28005 - téma: Ostatní ]

Vážená paní,
izolace stropu sklepa je obvyklá metoda jak zateplit podlahu. Pokud je výška stropu ve sklepě dostatečná tak se obvykle používá 8 až 10cm minerální vaty (přehled materiálů najdete např. na
http://www.knaufinsulation.cz/products/overview/stropy-podhledy nebo http://www.isover.cz/isover-unirol-profi) ve vhodném podhledu (např. sádrokarton) nebo desky z pěnového PS opatřené vhodnou povrchovou úpravou, které se dají lepit přímo na strop. Výhodou PS je snažší práce a příznivá cena a nevýhodou je, že jde o hořlavý materiál a proto jej nelze v některých prostorách (např. garáže) použít.
Je také možné použít Tepelněizolační desky Ytong Multipor http://stavba.tzb-info.cz/podhledy/7469-tepelneizolacni-desky-ytong-multipor-masivni-izolace-podhledu-stropu, které spojují nehořlavost se snadnou aplikací a poměrně slušnou pevností povrchu. Mají ale trochu horší tepelné vlastnosti, proto je třeba pro dosažení stejných tepelně-izolačních vlastností použít silnější vrstvu.
Pokud je tedy pod stropem dost místa a pokud používáte k topení dražší energii (elektřina nebo plyn) doporučoval bych zvolit tloušťku izolace tak aby výsledný součinitel prostupu tepla byl pod U=0,3 W/(m2.K). Pokud je místa málo volte tepelné izolace s lepšími vlastnostmi; např. šedý PS (http://www.styrotrade.cz/?page_id=5&category=84&product_id=25), polyuretan s Al fólií (http://www.polyuretan.cz/desky.htm) nebo minerální vata Isover MULTIMAX 30 (http://www.isover.cz/data/files/tl-multimax-30-434.pdf). Nejlepší tepelné vlastnosti mají desky Kingspan Kooltherm K5 (http://dektrade.cz/docs/technicke/tl_kingspan-k5.pdf), které jsou sice určeny pro fasády, ale zde by patrně bylo možné je použít také. Je ale třeba počítat s tím, že čím lepší vlastnosti tím vyšší cena. V tomto případě je možné trochu slevit z požadavku na součinitel prostupu tepla; řekněme U<0,5 W/(m2.K).

S pozdravem ,
Mgr.F.Macholda


KM

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
požádal bych vás o radu na zateplení 4 bytového domu. Dům je postaven v 70. letech z betonových panelů. Před několika roky byl zde zjištěn zvýšený obsah radonu, který se vytváří v betonových panelech. Rádi bychom na domě provedli zateplení, ale máme obavu, zda uzavřením vnějšího pláště budovy by nedošlo v nárůstu obsahu radonu v bytech. Požadal bych Vás o radu jaké jsou v tomto případě možnosti zateplení budovy popř. snížení energetické spotřeby. ( Výměna oken již byla provedena)
Předem Vám děkuji a jsem s pozdravem

[ 4.7.11 - dotaz číslo: 27953 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
výskyt radonu je nepříjemná záležitost a je to třeba brát vážně. Pokud byste použili nejběžnější materiál t.j. pěnový polystyrén pak odpověď na otázku zda vnější zateplení může mít vliv na zvýšení koncentrace radonu v místnostech závisí na tom jak velký je difúzní odpor pěnového polystyrénu pro radon respektive jaký je poměr těchto koeficientů mezi betonem a pěnovým polystyrenem. Tento údaj se mi bohužel v dostupných zdrojích nepodařilo najít, vyžadovalo by to časově náročnější rešerši. Rozhodně ale nějaké zpomalení difuze radonu směrem ven lze očekávat. Pokud bude toto zpomalení jen malé, pak jej lze vykompenzovat vhodným opatřením na vnitřní straně konstrukce t.j. např. nátěrem. Používaly se nátěry na bázi vodou ředitelné epoxidové pryskyřice ARADON, ale pro
malou odolnost vůči prasklinám a mikrotrhlinám se ale v současné době používání tohoto nátěru nedoporučuje. Za nejefektivnější opatření se považuje větrání (v tomto případě rekuperační větrání aby nedošlo ke zvýšení spotřeby tepla na vytápění).
Podstatně lepší propustnost pro plyny mají vláknité minerální izolace (Isover, Rockwool a pod). Při kontaktní izolaci (lepení desek) je difuze trochu brzděná použitými lepicími tmely, takže asi optimální by bylo použít provětrávanou fasádu (http://www.dombau.cz/provetravane-fasady.htm) .
Je tedy pravděpodobné, že spojením difuzně otevřeného fasádního zateplovacího systému a zvýšeného odvětrávání interiéru pomodí rekuperačního větrání bude možné dosáhnout výrazného snížení tepelných ztrát objektu i snížení koncentrace radonu uvnitř. Bude to ale dobré konzultovat s nějakým odborníkem na protiradonovou ochranu, který to posoudí s ohledem na naměřené koncentrace radonu ve vnitřním prostředí.

S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
rád bych znal Váš názor na způsob vytápění pro 8 bytových jednotek horkovodem s použitím akumulační nádrže nebo kondenzačním plynovým kotlem. Do akumulační nádrže chci napojit solární panely (6 ks) pro ohřev teplé vody. Která varianta je rozumnější z hlediska dlouhodobého?
[ 30.6.11 - dotaz číslo: 27918 - téma: Vytápění, Energie slunce – výroba tepla ]

Vážený pane,
efektivitu vámi uvažovaných opatření nelze "na dálku" posoudit bez dalších informací. Obecně platí, že v současnosti vychází teplo z kondenzačního kotle často levněji než z teplárny (CZT). Cena tepla je ale v různých regionech dost odlišná, záleží na tom, za jakou cenu vám může místní teplárna nabídnout teplo z horkovodu.
Druhá věc jsou investiční náklady - připojení k CZT bude nejspíš výrazně levnější, než budování vlastní plynové kotelny.
Kotelnu musí někdo provozovat a udržovat, vytvářet fondy na obnovu atd. U CZT jsou tyto náklady zahrnuty v ceně tepla.
Co se týče solárního systému, opět záleží na ceně tepla, které byste nemusel nakoupit (ať už z CZT nebo z plynového kotle). V současnosti obvykle vychází pro solární systém poměrně dlouhá návratnost, pokud lze využít dotaci, je ekonomika samozřejmě lepší.
V každém případě bychom vám doporučili zpracovat alespoň jednoduchou studii proveditelnosti, která vám pro váš konkrétní dům vyčíslí inv. a provozní náklady a ekonomiku investice. To však již přesahuje rámec bezplatného poradenství.

S pozdravem
Jan Truxa, Karel Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
uvažujeme, že bychom umístili několik solárních panelů na střechu našeho domu. Dívala jsem se zběžně na Vaše webové stránky a našla tam odkazy na mnoho firem. Jelikož jsme v tomto laici, dovoluji si Vás požádat o radu - tip - doporučení.. , na nějakou solidní firmu za rozumné ceny.
Těžko se v tom laik vyzná a jelikož máme malé děti, nemohu dny trávit hledáním informací o jednotlivých firmách...

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď
J.H.

[ 28.6.11 - dotaz číslo: 27876 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážená paní,
předpokládám, že máte na mysli solární kolektory na ohřev vody (fotovoltaické panely na výrobu elektřiny nejsou v současné době dobrá investice).
Pokud jde o solární systémy na ohřev vody tak v posledních letech je nabízí celá řada velkých firem zaměřených na vytápění někdy i ve formě zajímavých balíčků, jako příklad uvádím:
http://www.viessmann.cz/cs/products/System-Technology/Solar_heating_systems.html
http://www.regulus.cz/solarni-sestavy.html
http://www.regulus.cz/solarni-sestavy.html
http://www.stiebel-eltron.cz/obnovitelne-zdroje-energie/produkty/solar-solarni/

Dokonce i dodavatel střešních tašek BRAMAC je nabízí - http://www.bramac.cz/produkty/solarni-systemy.html

Existuje pochopitelně celá řada firem specializovaných jen na solární systémy, například:
http://www.solarpower.cz/ nebo http://www.jhsolar.cz/ , který sídlí ve vašem regionu (Plavsko).

Takhle na dálku a bez podrobnějších informacích nelze jednoduše říci, který systém a která firma bude pro vás optimální. Doporučuji vám nechat si od několika firem udělat nabídky (a požádat o nějaké reference na již realizované instalace) a s těmi pak zajít do některého z konzultačních středisek EKIS (https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS) a na místě to probrat s poradcem. Od vás je asi nejblíže do Tábora nebo Žďáru nad.Sázavou.
Je ale třeba počítat s tím, že pokud se nezačnou zase dávat dotace (Zelená úsporám) tak návratnost solárního systému může být velmi dlouhá.

S pozdravem Mgr.F.Macholda

P.S. ještě dva užitečné odkazy
http://www.nazeleno.cz/energie/solarni-energie/cenovy-prehled-solarni-systemy-na-ohrev-vody.aspx
http://www.tzb-info.cz/firmy/solarni-kolektory-pro-ohrev-vody-a-vytapeni
KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den. Začínáme stavět, ale nevíme pro jaký stavební materiál pro zdivo se rozhodnout. V projektu je uvedeno zdivo šířky 38 a 40 cm a dům je koncipován jako nízkoenergetický (stavba bude realizována na Slovensku). Cenovou nabídku máme zatím od Heluz a Porfix. Na některé stavební materiály jsme našli hodně kritiky např. problémy s degradací v zimě během stavby. Můžete nám prosím poradit jak vybrat materiál a případně doporučit další výrobce-materiály - nebo napsat, kde bychom našli dostatek nestranných informací s přehledem výhod a nevýhod a parametrů různých materiálů různých výrobců? Děkujeme, s pozdravem
[ 27.6.11 - dotaz číslo: 27838 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Vážený pane,
výběr optimálního materiálu pro stavbu záleží na mnoha faktorech a není možné takhle na dálku bez podrobného zadání něco konkrétního poradit; to je úkolem projektanta, který má všechny potřebné informace. Pokud jde o výhody a nevýhody jednotlivých skupin materiálů, pak lze uvést asi následující možnosti:
- jednovrstvé zdivo t.j. např. vámi zmiňovaný Heluz jako zástupce pálených dutých cihel s lehčeným střepem nebo Porfix jako zástupce pórobetonu. Výhodou těchto materiálů je relativně jednoduchá stavba a přijatelná cena. Mají pochopitelně i své nevýhody, kromě např. vámi zmíněných problémů s degradací v zimě během stavby (nesnáší když v pórech zmrzne voda) je to i relativně velká tloušťka zdiva potřebná pro dosažení velkého tepelného odporu. Například součinitel tepel. vodivosti Porfixu je λ =0,103 (W/mK) při 5%vlhk. Nejlepší cihla Heluz má asi 0,085. Největší tloušťka zdiva s těmito materiály je 50cm. Dále je v některých případech nevýhodou menší využitelná tepelná kapacita (schopnost akumulovat teplo) a optimálně tak využívat pasivní solární zisky (teplo ze slunečního záření, které do domu vniká jižními okny).
- sendvičová stěna t.j. stěna skládající se z těžké nosné části a vrstvy tepelné izolace na vnější straně. Jako zástupce lze např. uvést systém SENDWIX (http://www.sendwix.cz/) kde je použita jen velmi tenká ale hmotná a pevná vápnopísková nosná tvárnice a na ní je zvenka potřebná vrstva tepelné izolace. Rozdělením na nosnou a izolační část lze optimalizovat vlastnosti, je možné dosáhnout vysoké tepelné akumulace i vysokého tepelného odporu a to i při nižších tloušťkách stěny.
- občas je možné se setkat s kombinací obojího t.j. tenčí cihla (Heluz , Porotherm a pod) a zvenka rozumně silná vrstva tepelné izolace, která zajistí požadovaný tepelný odpor.
Ještě je dobré podotknout, že pokud používáte materiál od výše zmiňovaných velkých výrobců a pokud je správně udělán projekt a při stavbě dodrženy všechny požadavky, pak nehrozí problémy s degradací a životností u žádného z prodávaných systémů.
Pokud chcete vybrat optimální systém z hlediska minimálních nákladů na stavbu a následný provoz domu pak je možné využít službu "Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu"
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov.

S pozdravem ing.P.Vogel



KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím Vás jak je to s elektroměrovou skříní na hranici pozemku u ve středních čechách (čez-distribuce)? Jaké má mít rozměry? Musí být umístěna ve zděném pilíři (nika - jakých rozměrů) nebo stačí plastová krabice (jakých rozměrů) například vsazená do dřevěného plotu (kůlničky), může mít dřevěná dvířka (jakýc hrozměrů)?

Děkuji
[ 23.6.11 - dotaz číslo: 27812 - téma: Elektřina ]

Vážená paní,
Zde jsou požadavky firmy ČEZ, tam najdete většinu údajů, které vás zajímají
http://www.elektro3b.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=38 .
Pokud jde o materiál dvířek, tak nové rozvaděče a elektroměrové skříně jsou z plechu nebo nehořlavého plastu, včetně dvířek a obvykle se umisťují do zděného pilíře. Při vestavbě rozvaděče do dřevěné konstrukce je třeba respektovat požární předpisy.Základním dokumentem je norma: ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb. Normy nelze stáhnout z internetu, je třeba je zakoupit (http://shop.normy.biz/d.php?k=82991). Pro umístění elektroměru a dalších zařízení s ním souvisících je možné použít také takzvanné "připojovací pilíře"( Myslím ale, že firmy, které rozvaděče montují mají potřebnou kvalifikaci a měly by to zvládnout bez problémů. Také v projektu by to mělo být ošetřeno a po dokončení a připojení se dělá revize (předpokládám, že se jedná o nějakou
rekonstrukci nebo přivedení nové přípojky).

S pozdravem ing.Petr Vogel



KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Které zákony, vyhlášky a cenové regulace(vč.změn) se týkají kombinované výroby el.energie a tepla z biomasy (konkrétně rostliných a živočišných olejů)- dodávky el. energie do sítě přes LDS - výkon 0,998MWhe. Mohu si případně objednat z této legislativy nějaké shrnutí a proškolení. je tam množství podpůrných dotací jak na výrobu el.en., tak tepla, platby výrobci i lokálnímu distributorovi sítě, atd
děkuji
[ 23.6.11 - dotaz číslo: 27763 - téma: Energie z biomasy ]

Dobrý den,

je toho plno, ale měl byste se orientovat alespoň v těchto:

Zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů) s velkou již letos schválenou novelou platnou od r. 2012.

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů (také novelizovaný)

Zákon č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2010 ze dne 8. listopadu 2010,
kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů

Vyhláška 453/2008 "Zařazení druhů biomasy, které jsou předmětem podpory, do jednotlivých skupin podle kategorií"

Vyhláška 81/2010, kterou se mění vyhláška č. 51/2006 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě.

Pokud byste potřeboval přehled, můžeme se domluvit na spolupráci.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect