Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den.
Nevím,zda existuje nějaký katalog tepelně-technických parametrů stav.konstrukcí v systému VVÚ Eta ,pro použití do výpočtů pro dotaci na zateplení.(Aby hodnoty byly uznatelné)
Můžete mi poradit?
Díky.
[ 10.1.11 - dotaz číslo: 25388 - téma: Zateplování budov ]
Vážená paní,
v každém případě doporučuji zjistit skladbu konstrukcí v projektové dokumentaci (např. v archivu příslušného stavebního úřadu). I když šlo o typovou výstavbu, jednotlivé domy se mohou lišit, typicky skladba střechy je pokaždé trochu jiná. Obvodové konstrukce se liší podle kraojové varianty a data výstavby.
Velmi komplexní přehled poskytne publikace "Komplexní regenerace panelových domů soustavy VVÚ-ETA" kterou vydal ČKAIT pro MPO v roce 2000. Možná bude ještě k zakoupení ve středisku ČKAIT Sololská 15, Praha 2, tel. 227 090 211, www.ckait.cz. (vyšla i na CD).
Kromě toho něketré informace najdtete v publikaci "Tepelně technické a energetické vlastnosti budov", vydala Grada v roce 2002 - k publikaci je CD kde jsou tabulky s vybranými konstrukcemi panelových domů.
Přeji hezký den!
Karel Srdečný, EkoWATT
*Go012011*
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]
dobry den,rad bych ze zeptal na mereni infrateplomerem. minimalni venkovni teplota vzduchu byla v noci -15st. aktualni teplota pri mereni -5st. a kdyz jsem meril teplotu domu oblozeneho vrstvou 10cm polystyrenu ukazoval mi pristroj -25st. priblizne to ukazoval i na jine povrchy venku jako drevo atd. prosim neni tento pristroj vadny?ma merit do -50st a doma meri myslim spolehlive.dekuji
[ 6.1.11 - dotaz číslo: 25351 - téma: Měření a regulace ]
Vážený pane,
přenos tepla, v tomto případě chladnutí fasády domu, probíhá jednak konvekcí t.j. ohřívá se vzduch a teplý vzduch stoupá vzhůru (přirozená konvekce) a tím celkem efektivně odnáší teplo, Ještě mnohem účinější je to když fouká vítr (nucená konvekce). Pokud je jasná,mrazivá a bezvětrná noc, tak se výrazně uplatní i radiační přenos tepla t.j. vyzařování tepla ve formě dlouhovlného infračerveného záření do studené oblohy. Efektivní teplota noční oblohy může být o 10 i více K (°C) nižší než je teplota vzduchu a pokud tedy ta fasáda má "nezastíněný výhled" na alespoň část oblohy pak to možná může vysvětlit vámi uvedený rozdíl (i když musím říci, že je překvapivě velký, ta tenkovrstvá omítka na PS nemá zas tak velkou tepelnou kapacitu a měla by se poměrně rychle ohřát od vzduchu). Například termovizní měření se mají dělat za podmínek kdy je zataženo a toto radiační chlazení se neuplatní.
Přesto možná nebude od věci si pro jistotu ten teploměr v této teplotní oblasti zkalibrovat např. pomocí směsi sněhu a soli v nádobě (oldweb.izip.cz/ds3/hypertext/JVAGE.htm). Nejlépe asi bude namířit jej po promíchání té směsi a změření její teploty ponorným teploměrem přímo na hladinu.
S pozdravem Mgr.K.Murtinger
*Go012011*
[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]