Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
v bytovém domě bude probíhat montáž I-RTN na otopných tělesech.
V koupelně mají byty otopné těleso žebřík-kombinovaný. V době kdy není v provozu plynová kotelna v domě, mohou si vlastníci přitápět v koupelně tak, že žebřík připojí do zásuvky.
Můj dotaz zní:
- jak následně probíhá rozúčtování nákladů, jak proběhne v těchto bytech kde se i přitápí el. proudem. Vlastník zaplatí 2x energii: za el. proud a teplo.
Musí být montáž přístrojů I-RTN i v koupelně?
Předem děkuji za odpověď.
[ 6.2.17 - dotaz číslo: 77315 - téma: Měření a regulace ]
Dobrý den,
indikátory pro rozdělení topných nákladů (IRTN) musí být na každém tělese. IRTN samozřejmě neumí rozlišit, zda těleso topí elektřinou, nebo topnou vodou z kotelny. Nájemníci pak zaplatí za teplo dvakrát, přesně, jak píšete.
Řešením může být to, že odečet IRTN se nebude provádět jen na konci kalendářního roku, ale i na konci a na začátku topné sezóny. Hodnoty ("dílky") naměřené mimo topnou sezónu se pak nebudou započítávat do nákladů na teplo z plynové kotelny. Je tedy výhodnější zvolit IRTN s dálkovým odečtem (aby se nemuselo vstupovat do bytů 3 x ročně) a dojednat s firmou mimořádné odečty (což se samozřejmě platí).
Samozřejmě, pokud si někdo přitopí elektřinou v době, kdy topí i plynová kotelna, pak zaplatí energie dvakrát. Správně dimenzované vytápění by však mělo zajistit v koupelně teplotu +24°C. Pokud tomu tak není, prověřte nastavení dodávky tepla.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Přejí dobrý den,
rád bych se zeptal, zda musí být energetický specialista pojištěn i když vlastní činnost zatím nevykonává. Tj. nezpracovává energetické audity, posudky, PENB, kontroly kotlů atd.
Děkuji za odpověď
[ 6.2.17 - dotaz číslo: 77289 - téma: Legislativa ]
Vážený pane kolego,
povinnost pojištění se vztahuje pouze na energetické specialisty provádějící energetický audit a posudek. Pro ostatní tato povinnost neplatí. Pojištění musí trvat po dobu výkonu činnosti. Viz §10 odst. 6 f) zákona:
f) v případě, že se jedná o energetického specialistu oprávněného zpracovávat energetický audit a energetický posudek, být pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu, která by mohla vzniknout v souvislosti s výkonem jeho činnosti, a to tak, aby rozsah pojistného plnění byl úměrný možným škodám, které lze reálně předpokládat; pojištění musí trvat po celou dobu výkonu činnosti,
Současně také platí, že každý energetický specialista (i ten, povinně pojištěný být nemusí, tj. který provádí PENB, kontroly kotlů a klimatizací) je povinen nahradit škodu, kterou způsobil. Viz §10 odst 10 zákona. Tj. například pokud by PENB nesprávně stanovil energetickou náročnost budovy a kupující by byl uveden v omyl a koupil nemovitost s jinými parametry, mohl by chtít nahradit vzniklou škodu. Je tedy v zájmu každého specialisty sjednat si odpovídající pojištění. Škoda samozřejmě může být uplatňována i v době, kdy specialista už činnost nevykonává.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,prosim poradte. Mame asi 100 let stary domek se sklepem. Nad nim je obyvaci pokoj a chodba. Chteli bychom zateplit sklepni strop (nechceme zvedat podlahu v hornim patre) ale problem je,ze strop je klenuty a je z mixu cihel-kamene. Foukanou izolaci jsme po cenove nabidce zamitli. Pokud bychom chteli zateplit eps? Jakym zpusobem,aby nepronikal chlad ze sklepa do podlah?
[ 1.2.17 - dotaz číslo: 77182 - téma: Zateplování budov ]
Vážená paní,
V zásadě lze použít pěnový polystyrén, ale nepříjemné je to prohnutí stropu (klenby). Bylo by nutné nařezat desky na užší pásy, které by lépe kopírovaly tvar stropu. Možná jednodušší by bylo použít speciální 20cm široké lamely z minerální vaty určené k izolaci stropů (viz http://www.knaufinsulation.cz/sites/cz.knaufinsulation.net/files/technicky-list/CTL-C1.pdf). Pokud je strop dost vysoko, pak by bylo možné uvažovat o vytvoření rovného zavěšeného podhledu ze sádrokartonu izolovaného minerální vatou, která by mohla vyplnit celý prostor pod klenbou, nebo deskami polystyrénu, nad nimiž by zůstal volný prostor.
S pozdravem Mgr. F.Macholda a Mgr.K.Murtinger
P.S. Pokud byste chtěla konkrétnější odpověď, zavolejte mi na 603731139. Bylo by dobré vědět jak to vypadá s vlhkostí a s tepelnými mosty u obvodových stěn.
K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dobry den jsme 8 patrovy panelak svj s domovni kotelnou u paty domu která vytapi ještě jeden stejny dům, spotřeba gj pro nas dům byla teplo 697gj voda 390 gj za rok 2015, nekteri najemnici se chteji odpojit a vybudovat v dome vlastní kotelnu, v domne je 32 uplne stejnych bytu,musi byt licence na prodej tepla? ,cena plynu bude stejna jako u maloodberatele,navratnost investice?
[ 30.1.17 - dotaz číslo: 77131 - téma: Vytápění ]
Vážená paní,
děkujeme za vaše dotazy.
Pokud budete provozovat kotelnu pro vlastní potřebu domu, pak není nutná licence. Plyn pro kotelnu můžete odebírat jako střední odběratel, což vám umožní získat lepší smluvní cenu.
Návratnost závisí na stávající ceně tepla, na investici do nové kotelny a na provozních nákladech. Nezapomínejte, že v plynové kotelně musíte zabezpečit trvalý provoz, musíte mít někoho na odstraňování poruch, vyúčtování tepla, musíte provádět revize a servis atd. Dále je třeba počítat s tím, že životnost kotlů a dalších zařízení je cca 15 let, takže je třeba vytvořit fond na obnovu zařízení.
Pro výstavbu kotelny potřebujete stavební povolení; pokud by mělo dojít ke zhoršení emisí v místě, může to být problém.
Doporučujeme nechat si zpracovat studii, která podrobněji vyčíslí investiční a provozní náklady, výslednou cenu tepla a návratnost. Protože půjde o investici v řádu stovek tisíc Kč, bylo by dobré mít rozhodnutí dobře podložené. Aby se vám nestalo, že své peníze vyhodíte z okna.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, dostal jsem se u své nemovitosti do situace, kdy bych rád realizoval nějakou formu optimalizace teploty+vlhkosti vstupu vzduchu do domu, např. zemním kolektorem, nicméně můj problém spočívá v tom, že nemám dostupný okolní pozemek kam potrubí výměníku zahloubit, resp. jakkoliv umístit.
Proto jsem se chtěl zeptat, zda tato moje situace by byla řešitelná i umístěním, resp. vedením potrubí výměníku ve sklepě. Ten má tyto parametry:
- 5x5 metrů půdorys
- 3 metry pod úrovní terénu
- teploty v maximu (parné léto) stoupají cca k 15 stupňům, v minimu (současné -15 mrazy) padají bohužel lehce pod bod mrazu
Když jsem zadával podobné parametry (u teplot mě hodnoty pod 0 nikde nepouští) do různých vzorců na webu tak jsem se k celkem použitelným výstupům s délkou potrubí 20m (tedy po obvodu sklepa) dostal, ale jelikož se jednalo vždy o výpočet pro uložení v zemině, tak se raději takto explicitně doptávám.
Děkuji Vám předem za jakýkoliv podnět k mé situaci
[ 26.1.17 - dotaz číslo: 77076 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]
Vážený pane,
energetický přínos zemního výměníku tepla se vždycky určuje dost obtížně, protože ve výpočtu je mnoho neznámých. Bylo by asi vhodné vytvořit simulaci přímo pro váš objekt, protože standardní modely uvažují jiné uložení výměníku.
Obecně je ale trochu ošidné ukládat potrubí výměníku okolo obvodových zdí sklepa. Jednak si můžete přímo ohrozit statiku objektu, když byste se podkopal pod základovou rýhu. Dále si zvýšíte zimní prochládání konstrukce základů a sklepního zdiva. Pokud by se stalo, že zdivo a okolní zemina promrzne, může vám to opět narušit statiku objektu. Je tedy potřeba pečlivě hlídat teploty v potrubí.
Zvažte, zda pro začátek prostě jen nenasávat vzduch z prostoru sklepa. Nebude to tak energeticky efektivní, ale bude to mnohem jednodušší, než instalace potrubí. Pokud tento experiment přinese pro vás zajímavé výsledky, je možné dále zvažovat nějaký tepelný výměník ve sklepě.
Obecně je ale přínos zemních výměníků tepla poměrně malý; ve srovnání s investičními náklady jde leckdy o dost neefektivní investici.
Přejeme mnoho úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den. Potřebuji poradit ohledně vytápění v RD, zateplený, třída C, v současnosti kotel SLOKOV na tuhá paliva, chci ho vyměnit za čistší variantu s menší údržbou. K pozemku je priveden plyn. Moznost take elektrokotle, mesicne platime 2000,- za elektrinu, mame 4 akvaria + terarium. Ktera varianta vyjde nejlevneji?
[ 26.1.17 - dotaz číslo: 77049 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
pokud máte velkou spotřebu elektřiny, bude pro vás asi docela výhodné nějaké elektrické vytápění - přímotopný kotel nebo tepelné čerpadlo. Získáte totiž tarif, díky kterému můžete mít třeba 22 hodin denně levnější elektřinu než třeba při vytápění plynem.
Doporučujeme vždy porovnávat celkové náklady na energie, tedy vytápění + ohřev vody + elektřinu.
Při náhradě uhlí elektřinou můžete počítat, že 1 kg hnědého uhlí nahradíte spotřebou cca 2,5 kWh elektřiny pro přímotop, resp. cca 0,7 kWh pro tepelné čerpadlo. Spotřebu elektřiny máte uvedenou na faktuře.
Náklady si můžete porovnat například na těchto kalkulačkách:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
http://kalkulator.eru.cz/
Instalace el. vytápění je omezena kapacitou přípojky, informujte se u vašeho distributora, jaký odběr je možné u vás připojit.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Ještě k dotazu a odpovědi 77017.
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/77017
Jak jsem v textu uváděla, máme vyměněná okna a zateplené stropy, není provedeno zateplení fasády. Údaj 207 kWh/m2a je z odborného posudku. vytápěná plocha RD je 167 m2 (RD se sedlovou střechou a částečně obydleným podkrovím). Tímto opatřením jsme šetřili cca 30% z původních 311 kWh/m2a.
Myslíte, že opravdu je vypočtený údaj po částečném zateplení vysoký? Měla bych si nechat znovu udělat výpočet, když chci vyměnit kotel s pomocí kotlíkové dotace, kde je požadovaná tepel.náročnost budovy do kategorie C (142 kWh/m2), pokud se nebudou provádět dodatečná opatření?
Děkuji
[ 23.1.17 - dotaz číslo: 77020 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
pokud byl dům zateplen jen zčásti, pak je spotřeba 207 kWh/m2a asi odpovídající.
Pro kotlíkovou dotaci platilo (letos mohou být změny), že spolu s výměnou kotle je nutné realizovat tzv. mikro-opatření (např. zateplení stropu či stěny, výměna některých oken apod. Mikro-opatření nebyla povinná, pokud podle Průkazu energetické náročnosti budovy dům spadá do kategorie C nebo lepší v jedné 3 oblastí:
- celková dodaná energie
- celková primární neobnovitelná
- průměrný součinitel prostupu tepla
Podle vašeho popisu váš dům asi žádnou z těchto podmínek nesplní, takže bude nutno nějaké mikro-opatření provést. PENB kvůli tomu zpracovávat nemusíte.
Dále také se nemuselo mikro-opatření provádět, pokud se na dům současně žádalo o dotaci v programu Nová zelená úsporám.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Přeji dobrý den,
rád bych se dotázal, jakým způsobem se v případě energetického auditu průmyslového podniku (velký podnik) dokazuje splnění požadavků dle § 9 odstavců 5a a 5b zákona 406/2000 Sb. Tj. jakým způsobem se prokazuje, že energetický audit není třeba zpracovávat.
Dále bych se rád zeptal, zda pro velký podnik v případě energetického auditu existuje nějaký minimální limit pro spotřebu energie, nebo zda se má audit zpracovávat i pro pobočky bez ohledu na spotřebu? V zákoně ani ve vyhlášce jsem žádný limit pro velký podnik nenašel, protože limity uvedené ve vyhlášce 480/2012 platí zřejmě pouze pro § 9 odst. 1 zákona 406/2000.
[ 20.1.17 - dotaz číslo: 76999 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.
Podle §9 zákona 406/2000 Sb. platí:
(5) Povinnost zpracovat energetický audit se nevztahuje na:
a) stávající energetické hospodářství v případě, že zařízení na výrobu elektřiny a tepelné energie, na přenos elektřiny a distribuci elektřiny a na rozvod tepelné energie odpovídá požadavkům na účinnost užití energie podle prováděcího právního předpisu,
b) dokončené budovy, jejichž měrná spotřeba tepla při vytápění odpovídá požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem.
Požadavky na energetickou účinnost při výrobě elektřiny a tepla stanoví vyhl. 441/2012.
Požadavky na účinnosti užití energie při rozvodu tepelné energie stanoví vyhl. 193/2007.
Splnění lze doložit zprávou o kontrole kotlů a rozvodů tepelné energie, kterou je majitel povinen nechat zpracovat dle §6a zákona 406/2000 Sb.
Případně výkazem o výrobě elektřiny z podporovaných zdrojů a ve výkazu o výrobě tepla z obnovitelných zdrojů podle zákona o podporovaných zdrojích energie dle zákona 165/2012.
Požadavky na měrnou spotřebu tepla při vytápění stanovuje vyhláška 194/2007. Způsob, jakým se prokazuje, že budova vyhovuje požadavkům této vyhlášky, není uveden. Domníváme se, že by měly stačit údaje z faktury za teplo či obdobný doklad.
Pozor, vyhláška o energetické náročnosti budov 78/2013 nezná pojem "měrná spotřeba tepla při vytápění", ačkoli operuje s velmi podobnou hodnotou "dílčí dodaná energie pro technické systémy vytápění". Domníváme se tedy, že v tomto případě nelze použít Průkaz energetické náročnosti budovy jako doklad o tom, že budova nemusí mít energetický audit. Údaje z PENB však lze využít při argumentaci při případném sporu.
Ke druhé otázce:
Zatímco pro ostatní právnické osoby existuje limit, kdy en. audit dělat nemusí, pro "velké" podnikatele to neplatí. Zde opravdu žádný limit není a dle zákona musí zpracovat en. audit na každou budovu i energetické hospodářství (mimo výše uvedených případů dle §9, odst 5).
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
zpracovávám PENB na školu. Jedná se o budovu z roku cca 1900, zateplení není vhodné z důvodu zachování vzhledu fasády (ornamenty a pod.). Byly pouze vyměněny okna. Při zpracování návrhových opatření musím posuzovat i zateplení fasády, které by samozřejmě z hlediska tepelným ztrát bylo vhodné, ale neproveditelné? Stačí, když jen napíšu do poznámky důvod nezateplení?
Předem děkuji za odpověď
[ 19.1.17 - dotaz číslo: 76963 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážená paní kolegyně,
zákon 406/2000 ani prováděcí vyhláška 148/2007 nestanoví explicitně, jaká opatření se mají posuzovat.
Podle vyhlášky má PENB obsahovat "doporučená opatření pro technicky a ekonomicky efektivní snížení energetické náročnosti budovy"
což jsou mj.: "modernizační opatření ve stavební části".
Vlastník budovy nemá pochopitelně žádnou povinnost se doporučeními v PENB řídit.
Domníváme se tedy, že je čistě na posouzení zpracovatele, jaká opaření bude navrhovat. Bylo by asi vhodné navrhovat pouze realizovatelná opatření. Pokud mezi ně zateplení fasády nepatří, lze to zmínit v popisu opatření. Zvažte, zda můžete navrhnout zateplení třeba dvorní fasády školy, kde obvykle není ozdobná fasáda a zateplení je technicky vhodné.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
naše nezisková organizace má pronajatu kancelář v domě, kde jsou pouze nebytové prostory a velká část je dlouhodobě neobsazená. Majitel nám účtuje náklady na teplo a ohřev vody podle m2. Měřidla nejsou nainstalována, ačkoliv tomu žádné technické záležitosti nebrání. Na patře je jeden výstup teplé vody, radiátory jsou stejného typu a mají termostatické hlavice. V domě je vlastní kotelna, zdrojem tepla je pára.
Můj dotaz zní, zda je možné provozovat tento objekt bez měřidel v jednotlivých místnostech? Případně od jakého roku povinnost měřidel pro nebytový dům vznikla?
Předem děkuji za odpověď.
[ 17.1.17 - dotaz číslo: 76925 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
povinnost vybavit nebytový prostor "měřidly" je stanovena v zákoně č. 406/2000 Sb, §7 odst. 4 g). Tato povinnost ale platí pro bytové domy a víceúčelové stavby. Pro jiné typy budov taková povinnost stanovena není.
Jde-li ve vašem případě o víceúčelovou budovu, zjistíte nejsnáze v katastru nemovitostí, kde je účel budovy zapsán. Dle definice vyhl. č. 357/2013 Sb. je to "stavba sloužící více účelům (například obchodnímu, administrativnímu, bytovému, rekreačnímu apod.)".
Pokud majitel, který vám pronajímá prostory, nemá zákonnou povinnost instalovat "měření" spotřeby, můžete ho o to požádat, nebo požádat o změnu nájemní smlouvy.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den
Od června roku 2014 provozujeme na střeše rodinného domu FVE 5.76kW na základě licence s připojením na distribuční síť a prodejem přebytků společnosti EON na základě smlouvy.
Není nám zcela jasná legislativa co do povinností s administrativou.
Po udělění licence jsme se, sice se spožděním, ale přece, zaregistrovali u operátora trhu.
Dotaz č.1 - jakou další povinnost co do vykazováni, reportování atp. máme ve vztahu k ERU a jiným institucím?
Dotaz č.2 - bylo by možno licenci zrušit dle nového zákona, kde se hovoří o tom, že FVE do 10 kW lze provozovat bez licence, a jestliže ano, jak při tom postupovat.
Velice bych uvítal kontakt na poradce, který se problematikou této legislativy zabývá.
Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v novém roce.
[ 16.1.17 - dotaz číslo: 76900 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]
Dobrý den,
děkujeme za vaše dotazy.
ad 1/: Jako držitel licence na výrobu elektřiny vykazujete údaje pouze OTE. Podrobnosti na webu OTE:
https://www.ote-cr.cz/poze/vyplnovani-vykazu/obnovitelne-zdroje/vyplnovani-vykazu-obnovitelne-zdroje
Na ERÚ od vás už žádné vykazování chtít nebudou, informace dostávají od OTE.
ad 2/:
Licenci můžete zrušit a provozovat FVE bez licence. Důležité je zajistit souhlas distributora s připojením k síti (ten už v současnosti máte) a současně zajistit, aby nedocházelo k přetokům elektřiny z FVE do sítě. Přijdete tak o možnost prodávat přebytky (prodej elektřiny je možný jen s licencí). Podrobnější informace na webu ERÚ:
https://www.eru.cz/cs/licence/informace-pro-drzitele
Pokud zrušíte licenci, přestanete být výrobcem dle zákona a tím vám odpadne i povinnost vykazovat údaje na OTE.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
bude letos možné zažádat o dotaci na rekonstrukci MVE?
Děkuji za odpověď.
[ 11.1.17 - dotaz číslo: 76836 - téma: Dotace a financování projektů ]
Vážený pane,
v období 2014 -2020 lze využít Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).
Pro rekonstrukci MVE lze využít podprogram Obnovitelné zdroje energie. I. výzva pro předkládání žádostí byla otevřena v květnu 2016. Správce programu zatím nezveřejnil, zda a kdy bude otevřena další výzva. Můžete se informovat na bezplatné lince: 800 800 777
Podmínky I. výzvy jsou zde:
http://www.agentura-api.org/programy-podpory/obnovitelne-zdroje-energie/obnovitelne-zdroje-energie-vyzva-i/
V současnosti je také možno podávat žádosti do II. výzvy podprogramu Úspory energie, kde je možné žádat o dotaci na rekonstrukci zdroje pro vlastní potřebu podniku - tedy nikoli pro MVE s dodávkou do sítě.
Podmínky jsou zde:
http://www.agentura-api.org/programy-podpory/uspory-energie/uspory-energie-vyzva-ii/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den,
rad bych do stavajiciho krbu s horkovzdusnimi rozvody nainstaloval teplovodni vymenik.(Podlahovka radiatory horka voda)
Dum je v soucasnosti vytapen kondenzacnim kotlem radiatory a podlahovym topenim.Zaslepka privodu vody je za krbem
[ 5.1.17 - dotaz číslo: 76750 - téma: Využití odpadního tepla ]
Vážený pane,
instalaci výměníku je vhodné konzultovat s kamnářem, případně s výrobcem krbu. Je potřeba prověřit, zda bude mít komín dostatečný tah a navrhnout instalaci tak, aby nehrozil únik zplodin z hoření do místnosti.
Současně doporučujeme s projektantem topení navrhnout zapojení teplovodního výměníku do stávajícího systému. Nejjednodušší by bylo, aby kotel i krbová vložka měly každý svůj okruh s oběhovým čerpadlem a nikdy neběžely současně. Pokud např. poběží kotel, bude teplovodní vložka odstavena a zpětná klapka na přívodu by měla zajistit, aby přes ní necirkulovala topná voda. Naopak, bude-li topit vložka, kotel bude odstaven. Topnou vložku důrazně doporučujeme doplnit regulací, která zajistí dostatečně vysokou teplotu vratné vody, aby v tělese vložky nedocházelo ke kondenzaci spalin.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,může mě majitel napočítat o 10m3 studené vody a 5m3 teplé vody navíc,měřáky v bytě máme.Děkuji za odpověd
[ 2.1.17 - dotaz číslo: 76702 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
postup majitele vašeho domu může být v pořádku. Vodoměry v bytech totiž obvykle slouží jen jako podružná měřidla, nikoli fakturační. Běžný postup rozdělování nákladů na vodu je ten, že se sečtou spotřeby podle vodoměrů v jednotlivých bytech a určí se, kolik procent ze spotřeby celého domu připadá na každý byt. Spotřeba vody měřená fakturačním měřidlem (obvykle na patě domu) se pak rozdělí podle těchto procent. Protože vodoměry v bytech nejsou tak přesné jako fakturační měřidlo na patě domu, obvykle je vám naúčtována trochu jiná spotřeba, než ukazuje váš bytový vodoměr. Tento postup je v souladu s legislativou.
Požádejte majitele, aby vám vysvětlil způsob rozúčtování, případně můžete vyúčtování reklamovat.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den, pro vicegeneracni RD na Sumave hledam moznosti reseni samovyroby elektriny (neni pripojka el. proudu). Nejspise mikrokogenerace na propan-butan. Zatim jsem nenarazil na firmu, ktera je ochotna s problemem mikrokogenerace pomoci. Off gride fotovoltaika bude nejspise slozita, nebot dum stoji pod lesem a slunecni osvit je maly (orientace na sever).
[ 20.12.16 - dotaz číslo: 76590 - téma: Kogenerace, trigenerace ]
Vážený pane,
pro plně ostrovní provoz je v každém případě nutný akumulátor elektřiny. Jeho velikost závisí na vybavení domu elektrospotřebiči. Zde je tedy vhodné začít - sestavit si přehled budoucí spotřeby a její rozložení v čase (denní, roční).
Do akumulátoru bývá obvykle připojeno více zdrojů, nejčastěji fotovoltaika (protože je v současnosti nejlevnějším zdrojem elektřiny), někdy větrná elektrárna. Ta je často svépomocné výroby, protože komerční výrobky jsou poměrně drahé. Dalším zdrojem může být mikrokogenerační jednotka (podrobněji níže). Nakonec se obvykle připojuje elektrocentrála na benzín či naftu, jako nejspolehlivější, i když drahý zdroj elektřiny.
Ostrovní systém (nejčastěji s fotovoltaikou) nabízí různé firmy, nabídka na trhu je relativně široká, horší je to s referencemi dodavatelů - málokdo má větší zkušenosti. Fotovoltaické panely samozřejmě nemusí být nutně na střeše domu, lze je dát na nějaké hospodářské stavení či přímo na samostatnou konstrukci na vhodné místo. Ztráty vedením nejsou velké, takže vzdálenost nehraje roli.
Kogenerační jednotky se vyrábí zejména na zemní plyn, ale někteří výrobci nabízejí i provedení na LPG. Případně je možné s výrobcem dohodnout individuální úpravu. Alternativou je úprava běžné benzínové elektrocentrály na LPG a instalace výměníku pro využití tepla z motoru.
Kogenerační jednotku na LPG i další paliva nabízí např. tito výrobci:
http://www.stirlingenergy.cz/obsah/mikrokogeneracni-jednotka-cleanergy-9-kwe/technicka-data
http://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/kogenerace/mikrokogenerace-na-stirlingove-principu/vitotwin-300w.html
http://kogenerace.tedom.com/
Pro kogeneraci se Stirlingovým motorem lze v principu použít libovolné palivo, tedy i LPG. Dosavadní historie takovýchto zařízení je zatím plná ekonomických neúspěchů a komerčních řešení je málo.
Zajímavou alternativou je elektrocentrála s dieselovým motorem, upraveným pro spalování oleje.
Viz např. zde:
http://www.rostlinnyolej.cz/
Téma vašeho dotazu je velmi široké, možná by bylo vhodné prodiskutovat to osobně na osobní bezplatné konzultaci v některém z našich středisek:
http://ekowatt.cz/cz/sluzby/bezplatne-energeticke-poradenstvi-ekis/
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den.
Chtěl jsem požádat o ujasnění povinnosti zpracovávat energetický audit.
Opravdu je to tak, že pokud překročím 250 zaměstnanců nebo 50 mil. EUR obratu musím vždy zpracovávat energetický audit bez ohledu na to, jestli provozuji čistě administrativní činnosti v pronajatých prostorách?
Děkuji.
[ 15.12.16 - dotaz číslo: 76573 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
zákon 406/2000 Sb. ukládá povinnost zpracovat energetický audit každému podnikateli, "který není malým nebo středním podnikatelem".
Podrobně se definici "velkého podnikatele" věnují např zde:
http://www.czechinvest.org/definice-msp
http://codexisuno.cz/1M2#!36480
Zákon vůbec neřeší, v jaké oblasti podnikáte, prostě máte povinnost. Naše společnost už zpracovala několik auditů pro podnikatele, kteří podnikají v pronajatých prostorách a spotřebu energií moc nemohou ovlivnit. Přesto i zde audit našel možnosti úspory nákladů, třeba změnou smlouvy s dodavatelem.
Povinnost zpracovat audit nemáte, pokud máte zaveden energetický management podle ČSN EN ISO 50001 nebo environmentální management podle ČSN EN ISO 14001.
Dále nemusíte zpracovat audit, pokud kotelna a rozvody splňují požadavky na účinnost dle vyhl. 441/2012 Sb.
Dále nemusíte zpracovat audit pro budovu, která je podle PENB v kategorii C a lepší.
Informujte se u svého pronajímatele, jak na tom budova je (pokud byl pronájem uzavřen v letošním roce, máte PENB jako přílohu nájemní smlouvy).
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
zvažujeme koupi stávající MVE. Jaké kroky by případně bylo nutné učinit? Zatím je nám známa nutnost vyřízení licence u ERU.
Děkujeme za čas, který věnujete odpovědi na náš dotaz.
[ 8.12.16 - dotaz číslo: 76471 - téma: Energie vody ]
Dobrý den,
u MVE je důležité, zda kupujete fungující MVE nebo MVE která v současnosti neběží a budete ji rekonstruovat.
V prvním případě si kromě obvyklých věcí (zápis do katastru) musíte vyřídit převod práva pro nakládání s vodami - viz např. zde: http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/100053065.html
a dále vyřídit licenci pro podnikání v energetice - podrobné informace zde:
http://www.eru.cz/cs/licence/casto-kladene-dotazy1
Pozor: pokud MVE využívá výkupní cenu nebo zelený bonus pro vyrobenou elektřinu, je rozhodující datum vydání PRVNÍ licence na danou MVE. Například MVE rekonstruovaná a licencovaná v roce 2013 může elektřinu prodávat za výkupní cenu 2 705 Kč/MWh (platí pro rok 2016) a tato výkupní cena bude platit až do roku 2043, tj. 30 let (s meziročním zvýšením).
Datum vydání licence zjistíte zde: http://www.eru.cz/cs/vyhledavac-licenci
Pokud v současnosti MVE není v provozu a licenci nemá, pak musíte o licenci požádat. Patrně budete potřebovat i nové oprávnění pro nakládání s vodami a nový souhlas pro připojení k síti. Tyto věci mohou velmi významně ovlivnit budoucí provoz MVE, což můžete třeba zohlednit i v kupní ceně MVE.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, chci se zeptat, jestli měřič tepla Siemens/Qundis WHE 502-D1 počítá i když vypnu radiátor než vychladne.
Děkuji
[ 8.12.16 - dotaz číslo: 76474 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
zařízení Siemens/Qundis WHE 502-D1 je tzv. indikátor spotřeby tepla, který neumí měřit dodané teplo, ale pouze teploty. Podobně jako většina indikátorů, měří jednak teplotu radiátoru (v bodě, kde je instalován) a teplotu v místnosti. Tyto teploty ukládá do paměti. Z průběhu teplot se pak vypočte teplo, které radiátor předal do místnosti. Teploty se snímají nepřetržitě, tedy i v době, kdy je radiátor vypnutý. Samozřejmě, pokud je radiátor "studený", tedy jeho teplota je stejná jako teplota vzduchu v místnosti, pak výpočtem vychází, že jste žádné teplo neodebral.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, vím, že se jednalo o tom, že povinnost instalace měřičů tepla bude v domech, kde to není ekonomicky výhodné, zrušena. Nemohu nicméně nikde najít, jak tato debata dopadla a zda nějaké vyjimky doopravdy existují.
[ 8.12.16 - dotaz číslo: 76458 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]
Dobrý den,
v současnosti stále platí, že povinnost instalovat indikátory spotřeby tepla nebo "měřiče" spotřeby tepla platí pro všechny bytové domy. Dokonce i pro ty, kde se nájemníci shodli, že teplo budou rozúčtovávat bez použití hodnot z indikátorů (třeba podle plochy bytů). Současný zákon č. 406/2000 Sb. výjimky nepřipouští.
Ministerstvo průmyslu a obchodu si nechalo zpracovat studii:
download.mpo.cz/get/55071/62951/650284/priloha001.pdf
Zde se uvádí mimo jiné, že instalace indikátorů spotřeby tepla není ekonomicky výhodná např. u "budov s téměř nulovou spotřebou energie". Zda se tento závěr nějak odrazí v české legislativě, nemůžeme předjímat. Studii má Ministerstvo průmyslu a obchodu k dispozici už více než rok, a zatím se nic neděje.
V současnosti se tedy musíte řídit planou legislativou. Případně se obraťte přímo na MPO, aby zpracovalo návrh změny zákona.
S pozdravem
Jan Truxa, K. Srdečný.
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, v budově je inst. plynový kond. kotel s výkonem 14,0 - 28,0 kW. Po zateplení budovy bude potřeba tepla od 3,0 do 13,0 kW. A tedy kotel bude naddimenzovaný. Je možné takový kotel doplnit o akumulační nádrž, aby kotel necykloval?
[ 2.12.16 - dotaz číslo: 76318 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
pokud není možné vyměnit kotel za nový, s nižším výkonem, je instalace akumulační nádrže vhodným řešením.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]