Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den.
Koupil jsem byt v bytovém domě, který má jako jediný v domě vlastní kotel na teplo a bojler na ohřev TUV. Všechny ostatní byty jsou připojeny na ústřední topení a centrální zásobování TUV. Můj byt v patře nesousedí s žádným bytem, sousedy mám pode mnou a nade mnou.
Můj byt nebyl odpojen od výše uvedených centrálních zdrojů,ale byl ve výše uvedeném stavu(nepřipojen k centr.zdrojům tepla a TUV) v rámci kolaudace novostavby byt.domu takto kolaudován.
Správce po mě požaduje měsíčně několik set korun za teplo, přestože žádné teplo z centrálního zdroje neodebírám - nejsem k němu připojen.
Byl jsem informován, že pokud by můj byt byl v minulosti od centr. zdrojů odpojen,pak by dle zákona povinnost nějaké přesně vykalkulované platby z mé strany byla.Pokud ale můj byt nebyl od centrálního zdroje odpojen ( nikdy nebyl připojen),povinnost platby za teplo z mé strany žádná není.
Mohli by jste se prosím k danému problému vyjádřit.
Děkuji.
[ 23.11.16 - dotaz číslo: 76127 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
pokud se ve vašem domě rozúčtovává teplo podle vyhl. 269/2015 Sb., pak podle § 5 odst. 2 uvedené vyhlášky platí:
(2) Na byty a nebytové prostory ODPOJENÉ od vnitřního rozvodu vytápění rozúčtovává poskytovatel služeb základní složku nákladů na vytápění podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce;
Záleží tedy na tom, byl-li někdy váš byt připojen k centrálnímu systému vytápění. Pokud ne, nemohl být odpojen a tedy se na vás nevztahuje povinnost podílet se na rozúčtování nákladů na teplo.
Požadavek správce vaší budovy zřejmě vychází z výše uvedené vyhlášky, jejímž cílem je zajistit, aby odpojené (a tedy zřejmě nevytápěné) byty sousedící s připojenými byty platily za teplo, které k nim může přijít skrz zdi, podlahu či strop. Nicméně vyhláška neřeši situaci bytů nikdy nepřipojených, i když je to fyzikálně stejná situace.
Upozorňujeme, že jde jen o náš názor a vyhlášku je oprávněn vykládat pouze soud.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
jsme SVJ, bytový dům ,28 bytů a 5 nebytových místností (sušárna, prádelna atd...).Máme vlastní plynovou kotelnu a osazeny termoventily na radiátorech.
" Pokud vlastníci bytů platí za teplo podle podlahové plochy bytu, nezávisle na tom, jaká je reálná spotřeba - měření být nemusí. Vlastníci s postupem jsou obeznámeni i s tímto rozúčtováním dle podlahové plochy souhlasí. Dotaz zní:
Měření musí být ?
Děkuji za odpověd´.
[ 17.11.16 - dotaz číslo: 76054 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]
Dobrý den,
obáváme se, že měření být musí, i když se podle něj teplo nerozúčtovává.
Platba za teplo podle podlahové plochy je v souladu se zákonem. č. 67/2013 Sb.
Povinnost instalovat měřidla nebo indikátory spotřeby tepla stanovuje jiný zákon, č. 406/2000 Sb. §7, odst. 4 g):
Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni (...) vybavit, v případě bytových domů (...) s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu (to je vyhl. č. 194/2007 Sb.).
Z této povinnosti v zákoně není výjimka. Takže měření mít musíte, ale používat ho nemusíte.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, prosím o radu odborníka. V ložnici se nám ve vlhkém a zimním počasí tvoří přes noc ve spodním rohu zdi u okna v úrovni pantu vlhký flek. Přes den se ztratí a ráno je tam zase. V létě a teplém počasí flek není. Dům není zateplený je cihlový.Vzhled toho fleku je zvláštní, protože mi to připadá jako kdyby se do rohu odněkud dostávala vlhkost, ale střed mokrého fleku vypadá jako suchý. Pomůže nám zvenčí odsekat kolem oken a natlačit PUR pěnu? Už si s tím nevíme rady a jako všichni ostatní jsme nešťastní z představy, že časem tam bude plíseň. A to máme měsíc po vymalování celého bytu:-( Už mě i napadlo jestli není problém v pantu nebo že je těsnění okna špatné, už fakt nevím.Škoda, že se nedá k emailu přiložit foto, zřejmě by to více přiblížilo problém.Děkuji Vám za radu, pohodový den přeji.
[ 14.11.16 - dotaz číslo: 75980 - téma: Větrání a rekuperace ]
Vážená paní,
podle vašeho popisu to vypadá, že mezi rámem okna a zdí je nějaké špatně izolující místo. Toto místo prochládá, přes noc, kdy se v místnosti moc nevětrá, dochází ke kondenzaci vlhkosti. Pokud se vlhkost přes den odpaří, je riziko růstu plísně menší. V každém případě by ale bylo vhodné udělat v místě sondu a pokud tam najdete dutinu, tak doplnit izolací.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
zpracovávám PENB na rodinný dům, jehož stavba započala v r. 2001. Dům doteď není dokončen, je ve fázi hrubé stavby - neomítnuté obvodové zdivo, střecha, okna. Dům není logicky ani zkolaudován a nemá číslo popisné. Nyní se stavebník rozhodl dům dokončit a k domu přistavět druhou část, cca stejně velkou, jako původní část. Na původní části je mj. navrženo zateplení (které tam teď není) a úprava konstrukcí tak, aby odpovídaly dnešním požadavkům (např. ve střeše teď není izolace a bude jí tam víc, než uvažoval původní projekt).
Napadají mě tři možnosti, jak by se dal dům posoudit:
1) dvě zóny (stará a nová část), stará jako změna dokončené budovy, nová jako nová budova
2) dvě zóny, ale obě jako nové budovy, každá zóna musí splnit požadavky na novou budovu samostatně
3) jedna zóna (stará+nová část dohromady), posouzená jako nová budova
Můj názor:
1) je podle mě špatně, dům není zkolaudovaný, nemá číslo popisné a nejedná se proto o změnu, ale de facto o novou budovu
2) je podle mě zbytečně pracné (nutno posoudit dvě zóny a každou zvlášť)
3) je podlě mě nejjednodušší, nejčistší a správná cesta
Je moje domněnka správná? Předem děkuji za odpověď.
[ 10.11.16 - dotaz číslo: 75967 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane kolego,
s dotazy tohoto typu by asi bylo vhodnější obracet se na SEI, která správnost provedených PENB kontroluje.
Domníváme se, že byste měl dům posuzovat jako celek, s požadavky na novostavbu. Zónování by mělo odpovídat budoucímu provozu, tj. můžete mít zónu například pro obytné místnosti s teplotou +20°C a jinou zónu pro temperované prostory např. +15°C.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Vážená paní /pane/
dle zákona jsme nainstalovaly termostatické hlavice i indikátory odběru tepla na všechny radiátory v domě 108 ks.Vše bylo hrazeno z fondu oprav na podíly.Dům je v osobním vlastnictví 32 byt.jed.- byty 1-2-3 pokoje.Na posledním shromáždění vl.se rozhodlo nebyl souhlas 100% nájemníků ale výbor odsouhlasil že firmě se bude platit za 1ks radiátoru 53 kč záloha k teplu pro výpočet všem stejně. Indikátory jsou jen v bytech a nemají všichni stejně např.1+1 byt má o dva radiátory méně.Postup výboru zněl že stačí souhlas většiny.Jaký je postup dle zákona? Za odpověd´předem děkuji.
[ 9.11.16 - dotaz číslo: 75919 - téma: Měření a regulace ]
Vážený pane,
váš dotaz je spíš pro právníka. Jako energetická poradna můžeme váš dotaz zodpovědět jen částečně.
Platby za služby v domě upravuje zákon č. 67/2013 Sb. Ten stanovuje jiný postup pro rozúčtování nákladů na vytápění (a ohřev vody) a jiný pro ostatní služby.
Není nám zcela jasné, co znamená "firmě se bude platit za 1ks radiátoru 53 kč záloha k teplu pro výpočet všem stejně".
Pokud jde o zálohovou platbu na teplo, nemusíte nic řešit, záloha se vám odečte z celkových nákladů na teplo.
Pokud jde o službu, platí že: "Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství". Viz §5 zákona. Způsob rozhodování je ve stanovách vašeho SVJ či družstva. Obvykle pro rozhodnutí stačí souhlas nadpoloviční většiny.
Pokud jde o náklad na vytápění, postupuje se podle §6 zákona. Částka 53 Kč za těleso by se připočetla k ostatním nákladům na teplo (dodávka tepla, opravy a další výdaje v daném období). Tyto náklady se pak rozúčtují libovolným způsobem, na kterým je shoda VŠECH nájemníků, resp. členů SVJ. Není-li, postupuje se podle vyhl. č. 269/2015 Sb. (náklady se rozdělí na základní složku, která se platí podle m2 podlahové plochy a spotřební složku, která se platí podle náměru indikátorů).
Přejeme příjemné bydlení!
K. Srdečný, J. Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Zdravím,rád bych přešel na vytápění rod.domu lehkým topným olejem.Můžete mi přiblížit cenovu náročnost tohoto typu vytápění v porovnání s vytápěním uhlím,dřevem,nebo plynem?Děkuji za odpověď
[ 31.10.16 - dotaz číslo: 75503 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
náklady na vytápění různými druhy paliv si můžete porovnat zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
Nezapomínejte, že při vytápění elektřinou (přímotopy, tepelné čerpadlo) budete mít k dispozici levnější elektřinu pro domácnost. Je tedy lepší porovnávat celkové náklady na vytápění, ohřev vody i provoz elektrospotřebičů v domácnosti.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den.
Mám možnost koupit nové vchodové smrkové dveře.
A tak se chci zeptat jakou mají tepelnou vodivost.Tlouštka rámu a dveří je 50mm,vysušené jsou na 10% vlhkosti po celém obvodě je silikonové těsnění.
[ 20.10.16 - dotaz číslo: 74769 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
k výpočtu lze použít jednoduchý kalkulátor "Prostup tepla vícevrstvou konstrukcí a průběh teplot v konstrukci" http://stavba.tzb-
info.cz/tabulky-a-vypocty/140-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci
Pokud tedy jsou dveře tvořeny 5cm smrkového dřeva pak vyjde hodnota U = 2.23 W.m-2.K-1. To je hodnota výrazně hořší než než mají moderní okna (doporučené U< 1,2) a pokud tyto dveře oddělují vytápěnou (či alespoň na 10 až 15°C temperovanou část domu jako je chodba či předsíň) od venkovního prostoru, tak je to z dnešního hlediska energeticky neúsporné. Také může docházet ke srážení vlhkosti na těchto dveřích.
Lepší řešení je použít namísto masivního dřeva sendvičovou konstrukci s kvalitní tepelnou izolací uvnitř. Na trhu je řada poměrně dobře tepelně izolujících dveří (zadejte do vyhledávače např. "dveře pro pasivní domy").
Existují i dveřní desky s tepelnou izolací z nichž vám může dveře na míru vyrobit běžný truhlář.
Pokud jsou dveře směrovány na jih (nebo JV,JZ) a jsou v zimě nezastíněné, pak mohou být energeticky výhodné prosklené dveře. Kvalitním trojsklo má totiž za uvedených podmínek v topné sezóně větší tepelé zisky než ztráty.
S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, kde jde najít definici statické ztráty zásobníku teplé vody. Výrobci ji udávají, ale již neudávají okrajové podmínky, tj. teplotu vody, teplotu okolí atd.
[ 18.10.16 - dotaz číslo: 74650 - téma: Příprava teplé vody ]
Vážený pane,
štítkování ohřívačů vody se věnuje NAŘÍZENÍ KOMISE EU č. 812/2013, kde je i definice:
Definice: „statickou ztrátou“ (S) se rozumí topný výkon, který unikne ze zásobníku teplé vody za daných teplot vody a okolního prostředí, vyjádřený ve W.
Viz: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013R0812&from=EN
Měření se provádí podle harmonizované normy ČSN EN 60379. Zde se uvažuje teplota vody v zásobníku 65°C a teplota okolí 20°C.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,mám pronajatý nebyt.prostor a prodávám potraviny. Prý musím taky topit a mám si tedy větrat,jinak zaplatím nejvíce. Existuje výjimka pro tento případ? Nebo musím větrat PÁNU BOHU do oken? Děkuji za radu.
[ 11.10.16 - dotaz číslo: 74163 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážená paní,
topit a větrat byste měla ve svém zájmu a v zájmu svých zákazníků. Studené zdi (kvůli nedostatečnému topení) a vysoká vlhkost (kvůli nedostatečnému větrání) jsou výborné prostředí pro růst písní. Pokud si zákazníci v prodejně potravin všimnou plísně (nebo ucítí plesnivý zápach), asi už příště nakupovat nepřijdou. Navíc jsou tu hygienické předpisy, které stanovují požadavky na vytápění a větrání skladů potravin a prodejen. Zejména jde o Nařízení ES č. 852/2004 o hygieně potravin a Zákon o potravinách č 110/1997 Sb.
Pro majitele nebytových prostor by plíseň znamenala poškození nemovitosti a mohl by po vás oprávněně chtít náhradu nebo třeba uhradit sanaci (otlučení napadených omítek, nové omítky + vymalování).
Doporučujeme pořídit za několik stokorun alespoň dva teploměry s vlhkoměrem (jeden pro prodejnu, další pro sklad a případně jiné prostory) a topit a větrat tak, aby se teplota v prodejně udržovala v rozmezí +16 až +20°C a vlhkost nepřekračovala dlouhodobě 60 až 70 %. Ve skladech může být teplota okolo +15°C, ale vlhkost by neměla přesahovat 70 %.
Přejeme úspěšné podnikání!
Jan Truxa, Karel Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý deň,mám drevo výrobu a spalujem drevený odpad,potrebujem 200kw generátor na vyrobu elektrickej energie pre svoju potrebu.Poraďte mi prosím. Ďakujem
[ 16.9.16 - dotaz číslo: 72720 - téma: Elektřina, Energie z biomasy ]
Vážený pane,
výrobu elektřiny ze dřeva s takovýmto výkonem je třeba řešit individuálním projektem. Běžně se instalují spíše větší zařízení, s výkonem 0,5 až 2 MW. Obvykle se instalují generátory na bázi ORC cyklu, který pracuje s nižšími teplotami. Případně je možno použít parní turbínu, ovšem potřebujete kotel na dřevo, který umí vyrobit páru.
V současnosti je nabízí např. tyto firmy:
http://www.steptrutnov.cz/cz/produkty/elektrarna-na-biomasu
http://www.stavimex.sk/klasika.php
http://www.schiestl.cz/
http://bpower.cz/technologie/
http://www.airtechnic.cz/vyroba-elektricke-energie-zplynovanim-biomasy.html
Případně můžete instalovat několik menších jednotek, např tyto:
http://www.froling.cz/products/kogeneracni-jednotka-chp50/
Přejeme hodně úspěchů!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
mám topení ohřev vody v nádržích sazba D26 není výhodnější sazba na elektrokotel kde je sice sazba dražší ale zase nízký tarif je delší ?
[ 12.9.16 - dotaz číslo: 72340 - téma: Vytápění, Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
výhodnost sazby je třeba spočítat podle konkrétní spotřeby a velikosti jističe. Podívejte se na fakturu. Můžete použít kalkulačku Energetického regulačního úřadu:
http://www.eru.cz/cs/informacni-centrum/zmena-dodavatele/kalkulatory/porovnani-nabidek-dodavatelu-elektriny
Přechod ze sazby D26 na D57 (pro přímotopné vytápění) je výhodný zejména tehdy, pokud máte velkou spotřebu elektřiny v domácnosti (tedy to, co se nepoužívá na vytápění - osvětlení, spotřebiče atd.). V sazbě D26 je doba nízkého tarifu 8 hodin denně, převážně v noci (časy konkrétně pro váš dům vám sdělí distributor elektřiny, v různých oblastech se časy liší). V sazbě D57 je nízký tarif 20 hodin denně, takže i velká část spotřeby v domácnosti spadne do doby nízkého tarifu. Běžná spotřeba domácnosti je 2 až 3 MWh ročně (kromě ohřevu vody a vytápění).
V sazbě D57 se také platí o něco vyšší měsíční platby za jistič. Pokud nahradíte akumulační ohřev vody elektrokotlem, můžete velikost jističe snížit. Poraďte se s elektrikářem, jaké jsou možnosti konkrétně u vás v domě. Výměna jističe stojí několik tis. Kč a musí ji schválit distributor.
Pozor: pro přiznání sazby D57 musíte splnit podmínky podle cenového rozhodnutí ERÚ 8/2015, zejména:
Součtový instalovaný příkon přímotopných [...] elektrických spotřebičů [...], včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody,[...], musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě. Distributor přidělí odběrateli tuto sazbu i tehdy, jestliže je součtový příkon [...] nižší než 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem, pokud odběratel prokáže, že výkon těchto elektrických spotřebičů odpovídá tepelným ztrátám vytápěného objektu.
viz: http://www.eru.cz/documents/10540/1174016/ERV_9_2015.pdf/2892b192-e693-40cb-835f-be04715df391
Pokud naopak máte spotřebu elektřiny na vytápění nízkou, podívejte se, zdali by pro vás nebylo výhodnější přejít na sazbu C25. Tady přechod nevyžaduje žádné náklady, jen požádáte distributora o změnu, případně s dodavatelem elektřiny dojednáte nové ceny silové elektřiny.
Přejeme příjemné bydlení!
K. Srdečný, J. Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
dostal jsem na Vás kontakt od členy SVJ a chci se zeptat, zda ještě platí, co jste dělali pro ně. Jsme svj a chtěli bychom v budoucnu zateplovat dům a vy jste prý schopni udělat nějaký předběžný energetický audit našeho domu, tedy zda a jak zateplovat a děláte to prý zdarma.
[ 1.9.16 - dotaz číslo: 71952 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
můžeme vám navrhnout nejen koncept zateplení domu, ale probrat s vámi, jaké možnosti úspor jsou konkrétně ve vašem domě, případně, zda je možné využít nějaké dotace.
Doporučuji domluvit si bezplatnou konzultaci v našem středisku EKIS (tel. 266 710 247).
S pozdravem
J. Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
V rodinnom dome na chodbe, kde je schodisko mam luxfery. plesniveje mi strop, najskor nedostatocnym odvetranim priestoru.
Luxfery chcem vyburat, vlozit mensie okno a volny priestor vyplnit ytongom.
Chcem sa teda spytat:
-ak dam okno neotvaratelne-fixovane vyriesi sa problem s plesnivenim stropu?
-ak dam okno otvaratelne, postaci mi ako vypln ytong a sirke20cm?
Dakujem.
[ 29.8.16 - dotaz číslo: 71762 - téma: Větrání a rekuperace ]
Vážený pane,
plíseň je nejčastěji způsobena kombinací dvou faktorů: nízká povrchová teplota konstrukce (dochází tam kvůli tomu ke kondenzaci vlhkosti) a nedostatečné větrání (v nevětraném prostoru je vyšší vlhkost, takže snáze dochází ke kondenzaci).
Pokud tedy nahradíte luxfery pevným oknem, větrání prostoru nezlepšíte a problém s plísní nejspíš zůstane. Pokud tedy nebudete větrat jinak, třeba dveřmi.
Pokud část luxfer zazdíte, může se zvýšit teplota uvnitř, což zvedne i povrchovou teplotu stropu a plíseň ztratí podmínky k růstu. Je ale pravděpodobnější, že zvýšení teploty nebude dostačující a plíseň poroste dál. Bez podrobnějšího výpočtu se to určit nedá a takhle na dálku už vůbec.
Doporučili bychom vám spíše zvážit nějaké zateplení toho stropu, aby se zvýšila jeho povrchová teplota. Při sanaci je dobré plísní napadenou omítku úplně odstranit a nahodit konstrukci znova sanační omítkou, nebo alespoň co nejvíce oškrábat (namokro!) stávající malbu a vymalovat vápnem, nikoli hlinkou (Primalex a podobně).
Při náhradě okna Ytongem doporučujeme použít raději větší tloušťku, stěna tl. 200 mm izoluje zhruba 3x hůř, než je současný požadavek normy.
Shrnuto: vybouráním luxfer a (částečným) zazděním otvoru se situace zlepší, ale nevíme, jestli to zlepšení bude stačit.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
co konkrétně znamená požadavek zákona č. 406/2000 Sb., § 7 odst. 4 písm. c) "Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni zajistit při užívání budov nepřekročení měrných ukazatelů spotřeby tepla pro vytápění, chlazení a pro přípravu teplé vody stanovených prováděcím právním předpisem?"
Pokud má budova vyšší spotřebu energie, jedná se o přestupek? Vztahuje se požadavek na všechny budovy bez ohledu na stáří?
[ 26.8.16 - dotaz číslo: 71688 - téma: Legislativa ]
Vážený pane,
pokud v budově dojde k překročení měrné spotřeby tepla podle § 7 odst. 4 písm. c) zákona č. 406/2000 Sb., jde o u fyzické osoby o přestupek podle §12, odst.g)2., za který může SEI uložit pokutu až do 100 000 Kč. U právnických osob a podnikajících fyzických osob jde o správní delikt podle §12a, odst. i)2., za který může SEI uložit pokutu až do 200 000 Kč.
Požadavek na dodržení měrných ukazatelů spotřeby tepla pro vytápění, chlazení a pro přípravu teplé vody se nevztahuje na rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci. Viz §7 odst. 7. Lze tedy předpokládat, že na všechny ostatní budovy se tento požadavek vztahuje.
Měrné ukazatele spotřeby jsou uvedeny ve vyhl. 194/20007. Sb.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Vyhl. č. 194/2007 Sb. stanoví měrné ukazatele spotřeby energie pro bytové domy, kde jsou stanoveny hodnoty pro nebytové budovy?
[ 26.8.16 - dotaz číslo: 71689 - téma: Legislativa ]
Dobrý den,
vyhláška č. 194/2007 Sb. stanoví (§5):
Měrné ukazatele spotřeby tepelné energie na vytápění a na přípravu teplé vody nebytových budov se stanoví individuálně způsobem uvedeným v příloze č. 3 k této vyhlášce vypočteným podle zvláštního právního předpisu (tím se rozumí vyhl. č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov).
Výpočet podle přílohy vyhlášky č. 194/2007 Sb. pak říká, že měrný ukazatel je 120% dodané energie na vytápění, vztažené na podlahovou plochu, resp. 120 % dodané energie na ohřev vody, vztažené buď na podlahovou plochu [m2], nebo na množství spotřebované vody [m3]. Dodaná energie se stanovuje výpočtem podle vyhl. č. 78/2013 Sb..
Přeloženo do češtiny:
Výpočtem se pro danou nebytovou budovu zjistí spotřeba energie na vytápění, resp. ohřev vody. Výpočet se provede podle vyhl. č. 78/2013 Sb.
Pokud je pro budovu již zpracován Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), najdete v něm měrné spotřeby v tabulce "energetická náročnost hodnocené budovy", část b), kde je jak celková spotřeba [MWh], tak měrná spotřeba [MWh/m2].
Vlastník budovy pak nesmí tuto spotřebu překročit o více, než o 20 %.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
zprcovávám PENB pro účely dotačního programu NZÚ. Musím tedy zpracovat PENB pro stávající a pro nový stav. Zateplení objektu je v tomto případě větší změna dokončené budovy.
Lze PENB pro nový stav považovat i za PENB pro větší změnu dokončené budovy?
Jde mi o to, že NZÚ předepisuje určité hodnoty pro osvětlení, podíl rámu, stínění oken, součinitele expozice, vztlaku apod. a obávám se, aby toto nebylo při kontrole SEI rozporováno.
[ 19.8.16 - dotaz číslo: 71480 - téma: Legislativa ]
Dobrý den,
tak jak píšete, je PENB pro nový stav současně PENB pro větší změnu dokončené budovy. Pokud ale existuje rozpor mezi skutečným, resp. navrhovaným stavem a tím, jaké hodnoty používá pro výpočet NZÚ, pak je nutné pro stavební povolení zpracovat další PENB - pro stav, který bude odpovídat realitě. Nezapomínejte, že podle zákona musí být PENB být zpracován objektivně, pravdivě a úplně.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Přeji dobrý den,
rád bych se zeptal jak je to s PENB na novostavbu výrobní haly, která obsahuje administrativu a sociální zázemí (cca 20% z objemu budovy). Spotřeba budovy je nižší než 700GJ.
Posuzuje se budova jako výrobní hala a tedy nemusí plnit požadavky §7 406/2000, nebo se posuzuje jako administrativa a musí tedy plnit všechny požadavky dle §7 406/2000? Budova se zřejmě posuzuje vždy jako celek?
Dále bych se rád zeptal na rozpor mezi §7 406/2000 odstavec 1 písmena a) až d) a vyhláškou 78/2013 která navíc vyžaduje dle §9 2f) "doporučená opatření pro snížení energetické náročnosti budovy, včetně opatření při změně stavebního prvku obálky, nebo technického systému" Musí tedy PENB pro novou budovu obsahovat obojí tj. doporučená opatření a také posouzení alternativních systémů dodávek energie?
Děkuji za Vaši odpověď
[ 12.8.16 - dotaz číslo: 71252 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.
Budova se posuzuje podle převažujícího využití. Pokud administrativní část tvoří méně než 50 % objemu budovy, nejde o administrativní budovu. Viz také výklad MPO zde: www.mpo.cz/dokument56108.html
Pokud tedy jde o průmyslovou budovu se spotřebou menší než 700 GJ/rok, pak se pro ni při výstavbě PENB zpracovávat nemusí, viz §7a, odst. 5 zákona č. 406/2000 Sb.
Ke druhému dotazu stručně:
Doporučená opatření pro snížení energetické náročnosti budovy nemusí uvedena být v PENB pro novostavby a v PENB pro účel prodeje či pronájmu budovy.
Posouzení alternativních systémů dodávek energie musí být v každém PENB, mimo PENB zpracované pro účel prodeje či pronájmu.
Podrobněji viz tyto odkazy:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/39893
https://stavebni-fyzika.cz/technicke-forum/technicka-knihovna/energetika/legislativa-normy/story-27
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na Váš názor na částečné zateplení domu.
Jedná se o sto let starý přízemní domek (cihlové zdi tl.50cm), který byl před rokem podříznut - kvůli vzlínající zemní vlhkosti a byla vložena hydroizolace. Letos chceme přistavět nové patro a chceme ponechat pro jistotu přízemí bez zateplení (aby nevznikaly plísně atd.) a zateplit jen nové konstrukce v patře (střechu a ytong podezdívku a štíty). Jedná se o vhodné a šetrné řešení? Necheme přízemí domu uškodit tím, že v něm tu vlhkost uzavřeme..
Děkuji moc předem za Vás názor.
[ 9.8.16 - dotaz číslo: 71125 - téma: Zateplování budov ]
Vážená paní,
plísním se daří tam, kde je vlhko a špatné větrání. Nezateplená zeď je studenější a proto se na ní snáze srazí vlhkost z vnitřního vzduchu. Proto je vhodné zateplení prevencí proti vzniku plísní. Vždy je samozřejmě nutné větrat, nejen kvůli plísním, ale hlavně kvůli lidem, aby měli dost čerstvého vzduchu.
Pokud máte obavu, že hydroizolace není dokonalá a zdivo může někde stále vlhnout od zemní vlhkosti, doporučujeme pro zateplení použít systém s nízkým difuzním odporem, např. děrovaný polystyren systému OPEN. Takovéto zateplení umožní vlhkosti ze zdiva odejít, současně se zvýší povrchová teplota zdiva. Na suchém a teplém povrchu se plísním nedaří.
Je správné, že nechcete vlhkost ve zdivu uzavřít - měla by mít možnost se odpařovat. Při dostatečném větrání se snižuje vlhkost ve vzduchu, což podporuje vysychání zdiva. Lze také použít sanační omítky na vlhké zdivo, které podporují transport vlhkosti ze zdiva ven. Slušné zateplení vám zvýší tepelně-izolační schopnost stávající zdi až desetkrát - rozhodně to tedy stojí za úvahu.
Samozřejmě je možné zateplit jen horní část domu. Počítejte s tím, že tato část se asi rychleji vytopí, takže by bylo vhodné rozdělit ústřední vytápění na okruh pro každé podlaží zvlášť a osadit ho samostatnou regulací.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den jsme bytový dům o 13 jednotkách. 12 jednotek má na radiátorech indikátory.
Jedna jednotka prošla rekonstrukcí, odpojila se od stupaček a má samostatný etážový rozvod měřený kalorimetrem. Otázka tedy zní. Je všechno v souladu se zákonem? Předseda nechce akceptovat kalorimetr, trvá na indikátorech. Děkuji za odpověď.
[ 8.8.16 - dotaz číslo: 71046 - téma: Měření a regulace , Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
v tomto případě je asi rozhodující, zda má 13. jednotka vlastní odběrné místo (tj. vlastní smlouvu s dodavatelem tepla). Pak by platila za teplo podle kalorimetru. SVJ by jí však mohlo účtovat navíc tzv. základní složku nákladů na teplo, která se platí podle podlahové plochy. Základní složka by se vypočetla ze spotřeby naměřené fakturačním měřidlem na patě domu (tj. celková spotřeba pro zbývajících 12 jednotek). To je v souladu s vyhl. č. 269/2015 Sb., §5, odst. 2: "Na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu vytápění rozúčtovává poskytovatel služeb základní složku nákladů na vytápění podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce;..."
Pokud je ale kalorimetr pouze podružné měřidlo (tj. měří jen část celkového tepla, které projde fakturačním měřidlem na patě objektu), pak je možné vyžadovat, aby i 13. jednotka měla osazené indikátory stejného typu, jako ostatní byty. Viz vyhl. 194/2007 Sb., §7 odst. 4: "Měřicí a indikační technika), uplatněná u spotřebitelů v zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného principu a provedení." Teplo by se pak účtovalo všem třinácti jednotkám podle indikátorů, na kalorimetr by se nebral ohled. Toto však není ideální řešení, zejména v případě, že 13. jednotka má jiný typ radiátorů a vlastní regulaci.
Po dohodě (kterou by mělo schválit 100% vlastníků jednotek) lze postupovat i jinak: Z celkové spotřeby tepla pro celý dům (měřené fakturačním měřidlem na patě objektu) se odečte spotřeba naměřená kalorimetrem ve 13. jednotce a zbytek se rozdělí podle náměru indikátorů mezi ostatní byty běžným způsobem. 13. jednotka by pak platila základní složku (vypočtenou z celkové spotřeby domu) plus spotřební složku podle náměru kalorimetru. Tento způsob nám připadá v dané situaci nejlepší.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den.
Od roku 2008 provozuji na RD na základě licence FVE. Mám v úmyslu dům v Praze prodat a zakoupit dům mimo Prahu.Mám nadále nárok na shodný tarif nebo při přestěhování dochází ke změně?
Děkuji za odpověď.
[ 21.6.16 - dotaz číslo: 69885 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]
Vážený pane,
z vašeho dotazu není jasné, o jaký tarif vám jde.
Při nastěhování do nového domu si tarif pro ODBĚR elektřiny sjednáte s příslušným distributorem (ČEZ, E.ON). Silovou elektřinu můžete nakupovat nadále od svého obchodníka (převedete si odběrné místo), nebo si sjednáte novou smlouvu.
Pokud FVE zůstane na stávajícím domě a vy ji budete nadále provozovat, budete muset asi změnit systém měření - samostatný elektroměr pro FVE a další pro dům. Výkupní cena, resp. zelený bonus se nemění, zůstávají v současné výši.
Pokud FVE prodáte i s domem, pak stávající licenci pro provoz FVE převedete na nového majitele a on bude mít nárok na stejnou výkupní cenu, jaká je nyní.
Pokud FVE přestěhujete na nový dům, bude to ERÚ posuzovat jako zrušení jednoho zdroje (musíte požádat o zrušení licence) a výstavbu nového. Na nově instalovanou FVE žádná podpora není, takže provoz budete mít jednodušší. FVE do 10 kW, bez dodávek do sítě, lze také provozovat bez licence.
Přejeme mnoho úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]