Poradna i-EKIS
Položit dotaz
Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.
Dobrý den,
jak závažné je z hlediska plýtvání energií v domácnosti ponechávání (zapomínání) nabíječky na telefon a dobíječky baterek v zásuvce?
Děkuji za odpověď.
[ 11.2.16 - dotaz číslo: 66312 - téma: Elektřina ]
Dobrý den,
starší nabíječky na telefon s trafem (poznají se podle toho, že jsou dost těžké) mají zanedbatelnou spotřebu, do 1 W. To znamená, že za pokud necháte nabíječku v zásuvce celý rok, spotřebuje asi 8,5 kWh, tedy elektřinu cca za 40 Kč (když připojíte telefon, spotřeba se zvedne, cca na 5 W). Pro srovnání, přibližně stejně energie spotřebujete na jedno vykoupání ve vaně.
V posledních letech se už používají nabíječky se spínaným zdrojem (bez trafa), které poznáte podle toho, že jsou malé a lehoučké. Ty mají odběr prakticky nulový.
Většina nabíječek má v současnosti spínaný zdroj, zdroje s trafem se používají pro notebooky a podobné větší spotřebiče.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, mám dotaz ohledně zateplení novostavby bungalovu.
Jedná se o stavbu z Ytongu, standardní 375 mm. Strop zateplen 40 cm Climatizer Plus, vytápění infrapanely RedWell.Původně bylo navrhované zateplení 10cm polystyren na štíkek "B". Dle mého mínění je polystyren jako igelit, naprosto neprodyšný. Možná dost podobné je to i s kontaktní zateplením min vatou. Přemýšlím o provětrávané fasádě (možná s kombinací Lifebrick). Prosím Vás o radu, jakou tlouštku izolace nejlépe zvolit, aby celý systém měl vůbec cenu. Děkuji Vám moc za rady. Případné detaily mohu doplnit.
[ 9.2.16 - dotaz číslo: 66297 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
máte nepochybně pravdu, že pěnový polystyren je (ve srovnání s YTONGEM) neprodyšný t.j. má velký difuzní odpor. V běžné těsné novostavbě s novými těsnými okny, je výměna plynů
(vzduch CO2, vodní pára a pod) difúzí skrz stěny zanedbatelná oproti výměně větráním. Musíte tedy větrat ať již okny nebo nějakým systémem nuceného větrání (nejlépe s rekuperací). Těch
10cm PS je ovšem vrstva byla příliš tenká (neizoluje dostatečně oproti tomu YTONGU) a v té stěně by docházelo ke kondenzaci vodní páry.
Jednoduchý výpočet teploty ve vícevrstvé konstrukci najdete na TZB-info. Když dosadíte vaše parametry t.j. YTONG (odhadem to může být P2 500), 370mm, pak vyjde teplota na rozhraní
YTONG PS zhruba kolem 4°C (20°C uvnitř a -13°C venku). To je hluboko pod rosným bodem a nepochybně by docházelo k masivní kondenzaci Pokud byste chtěl dostat teplotu na
rozumnou hodnotu, pak by se muselo použít alespoň 20cm šedého PS. Tím byste se dostal na výbornou hodnotu součinitele prostupu tepla U=0,16 . Ve skutečnosti by stačilo i méně, protože
PS není zcela neprodyšný a stěna také snese určitou míru kondenzace. Bylo by třeba spočítat bilanci zkondenzované vlhkosti , nejlépe po jednotlivých měsících.
Pokud použijete provětrávanou fasádu, pak problémy s kondenzací vodní páry nevzniknou (difuzní odpor minerální vaty je menší než u YTONGU). Je to ale dražší a vzhled domu bude jiný.
Ten strop je zateplen kvalitně a pokud máte dobře zateplenou podlahu, bylo by bylo možné uvažovat zda by stavba nešla "posunout" do pasivního standardu (je na to dotace Zelená
úsporám). Muselo by se navíc přidat rekuperační větrání a použít kvalitní okna a toho šedého PS dát na stěny zhruba 30cm. Je to ovšem třeba to spočítat ve vhodném programu pro návrh
pasivních domů (např. PHPP) a také spočítat dobu návratnosti investice (obecně platí, že takto poměrně dobře izolované stěny se už nevyplácí zateplovat. S dotací by to možná mohlo vyjít.
Podívejte se na stránky Centrum pasivního domu http://www.pasivnidomy.cz/ , najdete tam nějakou inspiraci. Pokud jde o výpočet ekonomické návratnosti (Optimalizace ) můžete se obrátit na
Ekowatt (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
S pozdravem, F.Macholda a K.Murtinger
P.S. jestli chcete napište či zavolejte a můžeme to probrat podrobněji
K.Murtinger
603731139
K.Murtinger@gmail.com
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
v rámci rekonstrukce bytu jsem spojil kuchyň s obývacím pokojem v jednu místnost. Protože jsem v kuchyni rušil radiátor změnil jsem způsob vytápění a nechal ze stoupačky UT nainstalovat přes regulátor zpátečky podlahový ohřev. V obývacím pokoji je radiátor, který je osazen ITN. Řeším problém s rozúčtováním topných nákladů jelikož ve spojené místnosti je jeden ohřev "měřitelný" druhý nikoliv. Nevím jestli mám pro podlahovku a výpočet nákladů vzít pouze plochu samotné kuchyně (náklad na m2) nebo plochu nějak navýšit, když defacto podlaha (i když málo) ohřívá i obývací pokoj. Celková plocha místnosti je 27 m2 z toho 20 m2 obývací pokoj, 7 m2 kuchyně kde je cca 2,5 m2 podlahového ohřevu (mimo kuchyňskou linku).
Děkuji
[ 4.2.16 - dotaz číslo: 66106 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Vážený pane,
pro odhad tepla, které "proteklo" přes vaše podlahové topení, je třeba z projektu spočíst jeho výkon. Odhadem můžete počítat 100 W/m2, tedy pro plochu 2,5 m2 je výkon 250 W. Pro výpočet spotřeby tepla je pak nutno odhadnout, kolik hodin za rok byla podlahovka v provozu (např. jestli se na noc vypíná topení úplně). Při trvalém provozu po dobu např. 250 dní topné sezóny byste neměl protopit více než 1500 kWh.
V každém případě do výpočtu vstupuje tolik neznámých veličin, že výsledek nikdy nebude příliš spolehlivý.
Doporučuji vám konzultovat to podrobněji s firmou, která vám provádí rozúčtování spotřeby tepla.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chci Vás poprosit, zda by jste mi řekli, co přesně znamenají tyto pojmy:
· Měrná potřeba tepla na vytápění budovy [kWh/(m2.a)]
· Celková dodaná energie [MWh]
· Měrná dodaná energie budovy [kWh/(m2.a)]
· Neobnovitelná primární energie za rok [MWh]
· Měrná celková primární energie [kWh/(m2.a)]
· Měrná neobnovitelná primární energie [kWh/(m2.a)]
Dále se chci zeptat, zda by jste odhadem mohl říci, jaká je doba návratnost investice oproti běžné stavbě, když můj pasivní RD je s pultovou střechou, s tepelným čerpadle vzduch/voda, se vzduchotechnikou, podlahovým topením, plastová okna (větší prosklená plocha - orientace na jih), podlahová plocha cca 130m2, s 2.NP?
Velmi děkuji za odpověď.
[ 4.2.16 - dotaz číslo: 66098 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Dobrý den,
definice pojmů a způsob výpočtu jsou podrobně uvedeny ve vyhlášce č. 78/2013 Sb.
Uvádíme zjednodušené vysvětlení:
· Měrná potřeba tepla na vytápění budovy [kWh/(m2.a)]
Množství tepla, které musí radiátory (nebo jiné vytápění) dodat do jednotlivých místností. Nezohledňuje se tedy účinnost zdroje tepla (kotle). Podle české legislativy se potřeba rozpočítává na tzv. energeticky vztažnou plochu, což je plocha místností + plocha obvodových stěn + příček.
· Celková dodaná energie [MWh]
Energie dodaná do budovy, tedy to, co změří elektroměr, plynoměr atd. Zahrnuje nejen vytápění, ale i další spotřebu (ohřev vody, spotřebiče).
· Měrná dodaná energie budovy [kWh/(m2.a)]
Celková dodaná energie rozpočítaná na (energeticky vztažnou) plochu domu.
· Neobnovitelná primární energie za rok [MWh]
Kolik uhlí, uranu, plynu a ropy se muselo vytěžit, aby se do budovy dostala celková dodaná energie. Tzn. Celková dodaná energie + ztráty při "výrobě" a dopravě energie.
· Měrná celková primární energie [kWh/(m2.a)]
Neobnovitelná + obnovitelná primární energie za rok rozpočítaná na (energeticky vztažnou) plochu domu.
· Měrná neobnovitelná primární energie [kWh/(m2.a)
Neobnovitelná primární energie za rok rozpočítaná na (energeticky vztažnou) plochu domu.
Co se týče návratnosti pasivního domu, na tuto jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Každý dům je jiný a tedy i návratnost bude jiná. Vždy je potřeba udělat individuální kalkulaci. Navíc - co si představujete pod pojmem "běžná stavba"? Mizerně naprojektovaný i postavený dům s tepelnými mosty, nezdravě málo větraný? O kolik by musel být levnější, abyste v něm chtěla bydlet? Odhadem: pasivní dům nevrátí za deset až sto let. Rozdíl v nákladech na vytápění je dejme tomu 20 tis. Kč ročně, rozdíl v investičních nákladech může být od nuly do několika milionů.
Pokud stavíte dům pro sebe (developerský pohled je jiný), je lepší chtít za své peníze co nejvyšší kvalitu, a v tomto ohledu je pasivní dům dobré řešení. Osobně nevidím důvod, proč stavět jiný, než pasivní dům.
Pokud budete mít zájem, můžeme vám ekonomiku vašeho konkrétního domu spočíst, bohužel to přesahuje rámec bezplatné poradny.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dotaz k dotazu č. 65861
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/65861
Dobrý den, chtěl jsem se ještě zeptat, jestli tomu dobře rozumím, tak zdivo Porotherm 44Eko + omítka by byla lepší než cihla 30 + cca 20cm polystyren? Mám navrhnutou Porotherm 44 Eko + 3 cm omítky a pod střechou celkem 240cm izolace vaty. Moje obavy jsou, abych netopil v domě o mnoho více než s menší tloušťkou cihly + polystyrenu.
Děkuji s pozdravem
[ 1.2.16 - dotaz číslo: 65897 - téma: Zateplování budov ]
Vážený pane,
konstrukce Porotherm 44Eko + 30 mm tepelně izolační omítka má součinitel prostupu tepla U = 0,26 W/m2.K
Plná cihla 300 mm + zateplení 200 mm polystyren má součinitel prostupu tepla U = 0,17 W/m2.K, tedy izoluje zhruba o polovinu lépe.
Porotherm 24 + zateplení 200 mm polystyren má součinitel prostupu tepla také U = 0,17 W/m2.K při celkové menší tloušťce zdi. Při stejné zastavěné ploše tak získáte dům s větší podlahovou plochou.
Poraďte se s vaším rozpočtářem, jaké budou náklady na různé typy zdiva.
Nezapomínejte, že teplo z domu neutíká jen stěnami a střechou, ale i podlahou, okny a tepelnými mosty. To je třeba ošetřit dobrým projektem. Další únik tepla je větrání. Omezit větrání je nezdravé, proto bychom doporučili zvážit instalaci větracího systému s rekuperací tepla.
Přejeme úspěšnou stavbu!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Doplnění dotazu z 19.1.č.65404 ohledně zateplení chaty.Mnohokrát děkuji za odpověď.Fasáda bude kontaktní a totiž perlinka s lepidlem a na ni hliněná omítka.Půlkuláče nechci sundávat kvůli pracnosti a taky poslouží jako izolace.Nedovedu si představim kam ale pokud je potřeba parozábrana poraďte mi prosím.Okna jsou nová a s izolací podlah počítám a do stropů mám v plánu dát nejméně 30 cm vaty.Děkuji za odpověď.
[ 29.1.16 - dotaz číslo: 65770 - téma: Zateplování budov ]
vážený pane,
parozábranu dejte přes ty půlkuláče, pod rošt. Při té tloušťce izolace 20cm bude teplota pod tou parozábranou nad rosným bodem.
přiznám se ale, že se mi moc nezamlouvá nechávat tam ty dřevěné půlkuláče. Jako tepelná izolace to nestojí za řeč a budou vám nejspíš zbytečně zvětšovat tloušťku stěny. Hloněná omítka sice bude krásně difúzně otevřená ale nesnese větrem hnaný déšť. Pokud máte velký přesah střechy, že tam nikdy nemůže zahánět déšť, tak by to snad vyhovělo, ale mohou s tím být s tím potíže. Možní by pomohla hydrofobizace, ale nevím.
S pozdravem, K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
měl bych na Vás dotaz. Právě začínáme stavět novostavbu, patrový dům, sedlová střecha bez sřešních oken, zastavěná plocha 90m2, okna dřevěná trojskla s profilem 92mm. Zateplení střechy - mezikrokevní izolace 180mm a podkrokevní 80mm. Máme navržené zdivo porotherm 44 EKO a na to už jen omítku 3 cm. Tepelné ztráty domu vycházejí na 8 kW a na energetickém štítku se dům nevešel ani do skupiny B - nízkoenergetického domu. Náš stavitel nám ale radí, že bychom měli jít do cihel Porotherm 30 a k tomu dát šedivý polystyren jako zateplení. Zajímalo by mne, jak tlustý polystyren by se měl na zateplení dát, aby to bylo optimální. Zdá se mi, že při dnešních cenách je 8 kW tepelných ztrát hodně. Topit se bude plynovým kondenzačním kotlem do podlah a budou tam krbová kamna na dřevo. Dále jestli je zateplení střechy optimální. Děkuji
[ 28.1.16 - dotaz číslo: 65861 - téma: Zateplování budov , Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
při zateplování dutinkových cihel typu Porotherm je třeba použít dostatečně silnou izolaci, aby se oblast kondenzace ("rosný bod") byla v polystyrenu. Nikdy ne v cihlách. Tyto cihly mají velmi porézní střep a zkondenzovaná vlhkost v nich zůstane "na věky" a zhorší vám izolační parametry zdiva. Nedostatečná tloušťka zateplení je tak horší, než zateplení žádné. Nechte si od projektanta doložit výpočtem, že v konstrukci ke kondenzaci nedojde.
Obecně je cihla dražší než izolant, takže zvažte, zda nepoužít ještě menší tl. zdiva (co dovolí statika) a k tomu více izolantu. Zdivo může být i z hůře izoloujících a tedy i levnějších cihel, zateplením to "doženete".
Zateplení střechy 360 mm je běžný standard, pokud byste chtěl jít na parametry konstrukce pro pasivní dům, můžete izolaci zvýšit.
Pokud máte podlahové topení, je třeba použít důkladnou izolaci podlahy. Tam už nikdy žádnou další nepřidáte.
U dobře izolovaného domu, jako je ten váš, hrají významnou roli tepelné mosty. Nechte si projektem doložit řešení detailů (osazení oken a dveří, napojení krovu na zdivo, napojení stěn na základy aj.). Je to užitečné i při realizaci, kde stavební firmy často dělají špatná řešení.
Kalkulace optimální tl. izolací je ošidná, protože počítáte s návratností třeba 20 let, přičemž za tu dobu budou ceny energií úplně jiné a dopředu se to nedá moc odhadnout. Domníváme se, že v současnosti je vhodné navrhovat konstrukce jako pro pasivní dům, i když dům jako takový pasivní nebude.
Přejeme úspěšnou stavbu!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
dle novely - vyhláška 230/2015, byl zrušen bod §9 odst.5, písm. b) kde bylo, že pro novou budovu nemusí být provedeno doporučení dle §9 odstavce 2 písmeno f) vyhlášky 78/2013 Sb. Vyplývá z toho, že podle této novely musíme provést doporučení ke snížení energetické náročnosti budovy i u novostavby? To znamená, že dům který bude jako novostavba zatříděn do náročnosti "A", tak na něm budu muset provést doporučení ke snížení energetické náročnosti budovy?
[ 27.1.16 - dotaz číslo: 65690 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Dobrý den,
domníváme se, že váš výklad je správný, i u té nejlépe navržené budovy musíte v rámci PENB navrhnout "doporučená opatření pro snížení energetické náročnosti budovy, včetně opatření při změně stavebního prvku obálky, nebo technického systému".
Platí to i pro PENB zpracovávané pro účely prodeje a pronájmu.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, četla jsem info, že "největší ekologickou zátěž představuje elektřina"......, která se v ČR vyrábí zhruba z poloviny v uhelných elektrárnách a zhruba ze třetiny v elektrárnách atomových. http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6695408
Je tomu opravdu tak, z čeho vychází text, z čeho Vaše údaje? Děkuji za odpověď.
[ 27.1.16 - dotaz číslo: 65815 - téma: Ostatní ]
Dobrý den,
pokud chápeme "ekologickou zátěž" jako poškození krajiny těžbou a ukládáním odpadů. pak elektřina vede. Těžba uhlí, uranu, ukládání popela a popílku je zátěží, ukládání vyhořelého paliva zatím vůbec ještě vyřešeno není.
Pokud jde o emise, každé odvětví produkuje jiný typ emisí, které jsou různě nebezpečné pro člověka (NOx, jemné prachové částice, aromatické uhlovodíky a další).
Rozložení je zhruba takovéto:
Elektřina: 19 % celkové en. spotřeby ČR (= uhlí spalované s účinností 30%, jádro; emise oxidů síry, dusíku, tuhých látek aj.)
Teplo: 14% (= uhlí, plyn, biomasa spalované s účinností řekněme 85%; emise oxidů síry, dusíku, jemných prachových částic, aromatických uhlovodíků aj.)
Pevná paliva pro rodinné domky apod: 16% (= uhlí, , biomasa spalované s účinností řekněme 75%, emise vyšší než u velkých zdrojů - emise oxidů síry, dusíku, jemných prachových částic, aromatických uhlovodíků aj.) )
nafta, benzín: 28% (emise NOx, prachu)
plyn (kromě plynu pro elektrárny): 23 % (účinnost využití řekněme 80%; nízké emise NOx, ostatní velmi nízké)
Struktura výroby elektřiny je zveřejněné na webu ERÚ:
http://www.eru.cz/documents/10540/462820/Rocni_zprava_provoz_ES_2014.pdf/933fc41a-ad79-4282-8d0f-01eb25a63812
Z toho vychází (netto výroba):
36% - Jádro
50 % - uhlí
Viz kapitola 3.1 té statistiky
Je to taky i na faktuře za elektřinu. Tam může být skladba trochu jiná, podle toho, kde váš dodavatel elektřiny nakupuje.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
chystám se k prodeji budovy postavené před rokem 1947. Budova je posledních 20-30 let nevyužívána a tedy i nevytápěná. Jediná větší rekonstrukce (více než 25 % obálky), která tam proběhla asi v 80. letech minulého století, byla výměna pouze střešní krytiny z přírodní břidlice za hliníkové šablony. Je potřeba mít energetický štítek při prodeji, pokud jej kupující nevyžaduje?
Děkuji předem za odpověď.
[ 20.1.16 - dotaz číslo: 65504 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
pokud v budově nebyla od roku 1947 provedena změna a pokud se s kupujícím písemně dohodnete, že PENB nechce, pak ho nemusíte nechat zpracovat. To je váš případ, výměna krytiny není z hlediska zákona větší změnou budovy, protože se netýká teplosměnné konstrukce. Tu písemnou dohodu si schovejte, kdyby vás chtěl někdo kontrolovat.
PENB také nepotřebujete v případě, že jde o budovu, ve které se netopí, nevětrá, nechladí - slovy zákona "nepoužívá se energie pro úpravu vnitřního prostředí". I to by mohl být váš případ, v tomto případě žádnou dohodu s kupujícím nepotřebujete, protože takové budovy se zákon netýká.
Jinak ale podle zákona musíte PENB zájemci o koupi předložit, i když o něj nestojí.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den. Mám dotaz ohledně zateplení chaty k trvalému bydlení s netypickou skladbou stěn.Tu tvoří 15cm kotovice a na ní konstrunkce s roštem na němž jsou dřevěné půlkuláče.Na ně mám v plánu namontovat prkenný vyrovnávácí rošt a na něj bez lepení přišroubovat fasádní vatu o síle 20cm.Jaký je Váš názor na popsané řešení a bude 20cm vaty stačit? Děkuji za odpověď.
[ 19.1.16 - dotaz číslo: 65404 - téma: Zateplování budov ]
20cm kvalitní minerální či skleněné vaty je celkem rozumná izolace. Ta vaše stěna bude pak mít součinitel prostupu tepla přibližně U = 0.17 W/(m2.K) což vyhoví i pro pasivní dům. U vás to
bude bohužel asi znatelně zhoršovat tepelný most mezi cihlami a podezdívkou či betonovou deskou (nevím na čem to stojí). I z tohoto hledisa asi nemá cenu uvažovat o použití větší tloušťky
vaty,protože teplo bude procházet do základů a tomu ta vata na stěně nezabrání. Účelnější by bylo osadit nějaká kvalitní okna a dveře a tlouš´tku izolace raději zvětšit nahoře (na stropě resp.
podlaze půdy).
Nevím jak budete dělat povrchovou úpravu té stěny. Zde by možná bylo výhodné sundat to dřevěné obložení (dřevěné půlkuláče), vytvožit rošt potřebných rozměrů a do něj vložit desky té
minerální vaty, přes ně dát pojistnou (difuzně otevřenou) fólii a jako povrchovou úpravu dát na to původní dřevěné obložení. Pokud je stěna popraskaná, tak je třeba ji opravit (zatřít nebo na její vnější
stranu dát parotěsnou zábranu) aby byla zajištěna těsnost (neprůvzdušnost). Dobrá izolace by pochopitelně měla být i na podlaze, pokud to půjde provést.
S pozdravem K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den
měl bych na Vás dotaz, počítám s výstavbou firmy a 2NP budou 3 byty, jako hlavní zdroj bude tepelné čerpadlo vzduch voda,chtěl bych znát váš názor na měření tepla
děkuji
[ 18.1.16 - dotaz číslo: 65402 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Dobrý den,
rozhodně bychom vám doporučili instalovat měření tepla pro byty. Je velice vhodné, aby kvůli regulaci měl každý byt samostatný okruh topení. Na každý z těchto okruhů pak osadíte kalorimetr. Vyhnete se tak složitému a neprůhlednému rozúčtovávání tepla, se kterým obvykle není nikdo spokojen. Náměr kalorimetru se nedá moc zpochybňovat.
Povinnost instalovat měření tepla uvádí i vyhláška 194/2007 Sb. ( v platném znění). Vyhláška umožňuje instalovat i jiný typ měření (indikátory na radiátorech nebo snímače vnitřní teploty). Tyto systémy nejsou nájemníkům srozumitelné a obvykle si stěžují na správnost vyúčtování tepla.
Podle této vyhlášky není povinnost instalovat měření tam, kde se neprovádí rozúčtování nákladů na teplo. Pokud třeba zahrnete náklady na teplo do nájmu (obdobně jako v hotelu), pak měřit spotřebu nemusíte. Uživatelé však nebudou mít motivaci teplem šetřit, takže počítejte s vyšší spotřebou.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobry den, mohl by nekdo odhadnout tepelnou ztratu domu? Samostatne stojici dum. Obvodove zdi 45 cm. Cihla plna palena. S a Z strana zateplena EPS 14cm nadzemni sklep dve patra a puda. Stropy hurdy, skvara, beton. Na podlaze pudy 10cm EPS. Okna dvojskla Uw 1.2 potrebuju pouze orientacni tepelnou ztratu abych si mohl hledat spravny kotel. Samozrejme budu delat PENB tam vse bude napsane ale ten budu delat az za ctvrt roku tak mi jde pouze o orientacni dotaz. Podle tabulek co jsem nasel tak by mela byt ztrata nekde kolem 20kw :-) diky
[ 15.1.16 - dotaz číslo: 65329 - téma: Vytápění ]
Vážený pane,
tepelnou ztrátu domu vám spočte projektant. Bude k tomu potřebovat projektovou dokumentaci, z níž se zjistí rozměry domu, velikost oken atd.
Pro velmi hrubý odhad tepelné ztráty můžete použít hodnotu tepelné ztráty 33 W/m3 obestavěného prostoru domu. Pro zateplený dům by se dala použít hodnota nižší, cca 24 W/m2.K. Pasivní domy mají tepelnou ztrátu asi 7 W/m3.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Časopis Týden zveřejnil 7.12.2015 Vaši tabulku "Na kolik přijde vytápění". Je v ní uvedeno, že topení tepelným čerpadlem v rodinném domě při spotřebě 70 GJ/rok vyjde na 19381 Kč. Pro jaký typ TČ tento údaj platí? TČ se zemním vrtem bude mít jinou účinnost než TČ, které získává energii ze vzduchu. Děkuji za odpověď.
[ 15.1.16 - dotaz číslo: 65365 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]
Dobrý den,
ano máte pravdu. Pro výpočet by se měl použít průměrný roční topný faktor SCOP. Ten závisí na mnoha okolnostech, ale hlavně na typu a parametrech tepelného čerpadla, typu otopného systému (nízkoteplotní, vysokoteplotní) a teplotním pásmu (teplé, střední, studené). Pokud bychom chtěli být technicky korektní, musely by se výše uvedené hodnoty u výpočtu uvést. Na podrobné vysvětlení však v novinách není obvykle prostor a novináři požadují "číslo"
My jsme v tomto případě pro účely článku zvolili hodnotu SCOP = 2,8. To by odpovídalo špičkovému tepelnému čerpadlu vzduch/voda s nízkoteplotní radiátorovou otopnou soustavou pracující v teplém pásmu (třeba Praha). Pokud by se za stejných podmínek připojilo podlahové vytápění, SCOP by byl vyšší, lze uvažovat kolem 3,2. U velmi kvalitního tepelného čerpadla systém země/voda vzroste SCOP až na 3,4 - 3,6, s podlahovým vytápěním 3,8 - 4,1. Naopak běžné tepelné čerpadlo vzduch/voda s nízkoteplotní radiátorovou otopnou soustavou za stejných podmínek bude mít SCOP kolem 2,4 - 2,5 (převážná většina dobrých čerpadel vzduch/voda).
Jak je vidno, je opravdu těžké vybrat reprezentativní hodnotu bez dodatečného a pro laika hůře pochopitelného komentáře..
Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den, mám zpracovat PENB na přístavbu výrobní haly, která je vytápěná čtyřmi vzduchotechnickými jednotkami s plynovým ohřívačem vzduchu. Každá z jednotek má tepelný výkon cca 100 kW, tedy menší než 200 kW, ale všechny dohromady mají tepelný výkon vyšší než 200 kW. Musí být v tomto případě součástí průkazu energetické náročnosti energetický posudek pro posouzení alternativních systémů dodávek energie podle § 9a odst.1 písm.a), nebo se zdrojem energie rozumí každá VZT jednotka samostatně a energetický posudek součástí PENB být nemusí? Předem děkuji za odpověď.
[ 11.1.16 - dotaz číslo: 65231 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
v zákoně 406/2000 Sb. není explicitně uvedeno, zda má jít o součtový výkon, nebo o výkon jednotlivých zdrojů. Zákon také nedefinuje, co se rozumí zdrojem energie. Domníváme se, že v tomto případě by mělo jít o součtový výkon všech zdrojů tepla v dané budově. V obdobných případech se zdrojem tepla obvykle rozumí kotelna, kde se také posuzuje celkový instalovaný výkon. Podle našeho názoru pro vámi popsaný případ tedy platí povinnost energetický posudek zpracovat.
Nicméně energetická poradna není oprávněna vykládat zákon. Ani ministerstvo, ani SEI. To může pouze soud. Pokud tedy do PENB nezahrnete energetický posudek a SEI vám za to udělí pokutu, obraťte se na soud, aby rozhodl.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně výstavby nového pasivního rodinného domu. Máme zájem o roubenku a proto se chceme zeptat, zda roubené chalupy můžou splňovat parametry pasivních domů.Děkuji za odpověď.
[ 11.1.16 - dotaz číslo: 65212 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]
Vážený pane,
postavit roubenku jako pasivní dům je samozřejmě možné, i když snad trochu obtížnější než "obyčejný" pasivní dům.
Roubená stěna samozřejmě nesplní tepelně - izolační požadavky ani na běžnou stavbu. Legislativa v současnosti vyžaduje, aby obvodová stěna měla součinitel prostupu tepla U < 0,25 W/m2.K. Tomu odpovídá dřevěná stěna v tloušťce cca 75 cm. Pasivní dům by měl mít stěnu ještě dvakrát lepší: U < 0,12 W/m2.K. Je jasné, že roubenou stěnu musíte tedy doplnit nějakou tepelně izolační vrstvou.
Další problém je zajistit těsnost domu, což je nezbytné pro správné fungování rekuperačního výměníku na větracím vzduchu. Roubená stěna patrně nebude dlouhodobě dostatečně těsná. Bude tedy nutné roubenou stěnu doplnit nějakou vzduchotěsnou vrstvou.
Nejspolehlivější řešení by asi bylo postavit pasivní dům, který zvenku opatříte roubenou konstrukcí. Pasivní dům může být i dřevostavba, existují jich v ČR desítky.
Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Roční spotřeba plynu vytápěním plynovým kotlem je 600m3.Lze přibližně vypočítat,kolík by to bylo kWh v případě výmény za elektrokotel? Děkuji za odpověď.
[ 11.1.16 - dotaz číslo: 65206 - téma: Vytápění ]
Dobrý den,
zemní plyn má obsah spalného tepla cca 10,5 kWh/m3, takže 600 m3 = 6300 kWh. Starší plynový kotel má průměrnou roční účinnost cca 75 % (vztaženo na spalné teplo), nový kondenzační kotel má účinnost nejméně 86 %. Pokud tedy máte starší kotel, získal jste z 600 m3 plynu cca 4700 kWh tepla.
Elektrokotel má účinnost okolo 98 %, takže na stejné množství tepla budete potřebovat cca 4800 kWh elektřiny.
Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
naše SVJ přemýšlí o energetických úsporách a zateplení bytového domu (72 jednotek). PENB již máme, ale bez doporučení. Máme k tomu dotazy:
1) Existuje nebo plánuje se v letošním roce nějaký dotační program pro bytové domy?
2) Je správný postup nechat si vypracovat energetický posudek (formálně dle platné legislativy) a na základě něj se rozhodnout, jak pokračovat při hledání energetických úspor nebo existuje lepší způsob, jak postupovat?
3) Doplňující otázky: byla v minulosti dotace na zatepletní domu poskytnuta, i když nebyly vyměněny všechny okna? Jak se obvykle postupuje, pokud někteří vlastníci mají nová okna a jiní nikoliv?
Děkuji.
[ 5.1.16 - dotaz číslo: 65081 - téma: Dotace a financování projektů ]
Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.
1/ Předpokládá se, že pro bytové domy na území hl. m. Prahy bude otevřena další výzva v programu Nová zelená úsporám:
http://www.novazelenausporam.cz/zadatele-o-dotaci/bytove-domy/1-vyzva-bytove-domy/
2/ Doporučujeme nechat zpracovat energetický audit, který navrhne možnosti úspor v několika variantách. Jedna varianta může například zahrnovat výměnu oken, druhá nemusí, třetí navrhne větší tloušťku zateplení, čtvrtá zahrne i rekonstrukci zdroje tepla atd. Z navržených variant si pak vyberete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Důležité je, aby zpracovatel en. auditu navrhoval opatření a sestavoval z nich varianty podle vašeho zadání, tedy aby vás průběžně seznamoval s výsledky a konzultoval další postup prací. Audit je vyžadován při žádosti o dotaci.
3/ Pokud byla v minulosti poskytnuta dotace, obvykle další dotace není možná. Pokud výměna oken probíhala individuálně, bez dotace, pak můžete o dotaci požádat. Příjemcem dotace je SVJ (resp. majitel domu). Pokud se z dotace bude hradit výměna oken jen v některých bytech, záleží na SVJ, jak se s majiteli bytů dohodnete. Protože dotace nepokryje celou investici, může se SVJ třeba dohodnout tak, že si majitelé jednotlivých bytů výměnu oken zaplatí sami.
Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
dobrý den
viděla jsem ceník pražské teplárenské pro rok 2016, ale nevím jaká sazba by se mě týkala jako koncového zákazníka....tedy konečnou cenu za GJ.- v ceníku jsem se nedokázala zorientovat.děkuji za odpověď
[ 17.12.15 - dotaz číslo: 64942 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]
Dobrý den,
obraťte se prosím přímo na Pražskou Teplárenskou, kde vám poradí nejlépe. Kontakty:
http://www.ptas.cz/cs/o-nas/kontakty/obchodni-kancelare/
Přejeme příjemný den!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]
Dobrý den,
Je nutné ke stavbě nevýrobního objektu pro soukromé účely (Sklad zahradního nářadí, dílna), doplňující stavbu RD, mít dle platné legislativy zpracované PENB a to dokládat stavebnímu úřadu pro zahájení stavebního řízení? Objekt je projektován jako nevytápěný, jednopodlažní, o zastavěné ploše 66m2.
Děkuji.
[ 17.12.15 - dotaz číslo: 64940 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]
Vážený pane,
PENB mít nemusíte. PENB slouží jako doklad toho, že budova splňuje požadavky zákona 406/2000 Sb. Nevytápěných budov se tento zákon netýká, viz §2 písm. p):
"budovou [se pro účely tohoto zákona rozumí] nadzemní stavba a její podzemní části, prostorově soustředěná a navenek převážně uzavřená obvodovými stěnami a střešní konstrukcí, v níž se používá energie k úpravě vnitřního prostředí"
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]