EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Žádám informaci,jak mám postupovat při vyregulování otopné soustavy v zatepleném panelovém domě na sídlišti.
Bydlíme ve třetím patře a vždy, když sousedka nad náma netopí ( poslední patro ), tak máme studené stoupačky. Žádala jsem nápravu po našem BD a specialistech na MaR, ale bylo mi sděleno, že to seřídit nejde. Odvolávala jsem se na vyhlášku 194 o dodávce tepla do budov, ve které se říká, že neizolované potrubí v budovách slouží k temperování okolního prostředí, je zdrojem trvalého tepla, započítává se do výkonu tělesa a měla by existovat 15% propustnost na uzlech topení.
Jde sjednat nějakou nápravu a jak mám postupovat dál? Můžete mi sdělit jaký výkon mají stoupačky a jakou částkou se podílím při vyučtování služeb. Stoupačky jsou ve dvou pokojích výška pokoje 2,40m.


[ 23.1.12 - dotaz číslo: 31063 - téma: Měření a regulace ]

Vážená paní,
pokud se v bytě nad vámi netopí, pak je jasné, že stoupačkami neprotéká voda a tím pádem jsou chladné. To je zcela normální chování vytápěcího systému. Funkce vašeho vytápění tím není ovlivněna - pokud zapnete radiátor, voda k němu doteče (stoupačky až k tělesu budou teplé).
Tepelný výkon stoupačky závisí na jejím průměru a teplotě topné vody. Pokud budeme předpokládat průměr stoupačky 20 mm a teplotu vody 70°C přívod a 50°C zpátečka, pak je topný výkon asi 130 W (na výšce 2,4 m. Neznáme výkon vašeho radiátoru. Běžně pro větší místnost bude výkon 2000 až 4000 W. Vidíte, že výkon stoupačky je vzhledem k výkonu tělesa celkem zanedbatelný (okolo 5%). Ve specifických případech (malá místnost, tlusté potrubí stoupaček) může být výkon stoupačky okolo 10% výkonu tělesa.
Vaše sousedka, i když netopí, stejně se podílí na úhradě nákladů za teplo ve výši 40%. Z vašeho "ušlého energetického zisku" vám tedy stejně část zaplatí. Vzhledem k tomu, o jak malé množství tepla se jedná, bychom vám doporučili hledat možnosti úspory nákladů za teplo jinde.
S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, můžete mi poradit, zda v programu EFEKT 2012, B.3,lze žádat na instalaci směšovací stanice v bytovém domě, když už na přívodu je instalovaná regulace. Děkuji za odpověď.
[ 20.1.12 - dotaz číslo: 31044 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
pokud instalací směšovací stanice dojde k úspoře energie, pak o dotaci zažádat můžete. Lze to chápat jako částečnou rekonstrukci otopné soustavy. Výši úspor a náklady vám vyčíslí energetický audit, který je jednou z povinných příloh k žádosti. Při posuzování žádosti se posuzuje také návratnost, investice by tedy měla přinést úspory dost vysoké na to, aby se vyplatila.
Níže uvádíme citaci z programu EFEKT.
Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný

B.3 Rekonstrukce otopné soustavy a zdroje tepla v budově
Dotace je určena ke snížení energetické náročnosti energetického hospodářství a budov (zejména
pro potřeby školství, zdravotnictví a občanské vybavenosti) rekonstrukcí otopné soustavy, případně
také příslušného topného zdroje. Výběrovým kritériem je zejména hodnota uspořené energie
a emisí CO2 a přiměřená doba návratnosti vložených finančních prostředků. Nebude podpořena
výměna zdroje tepla za zdroj, který využívá jako palivo biomasu ve formě briket, pelet a stěpky.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Musi byt pri zateplovani panelovych domu zaslepovany vetraci otvory nad hornimi radami oken? Jak je to zaroven pri ponechavani stavajicich plochych strech a jak pri prestavbe na strechu spicatou?
Nektere dutiny za temito otvory obyva chraneny rorys obecny (a dalsi druhy ptaku) a podle zakona musi byt hnizdiste zachovana nebo nahrazena. Nektere stavebni firmy (jine ne) v tom vidi veliky problem-pry by po ponechani otvoru zatepleni neplnilo svoji funkci atd. Muzete mi napsat, jak to tedy je?
[ 12.1.12 - dotaz číslo: 31012 - téma: Zateplování budov ]

Dobrý den,
větrací otvory mají v panelovém domě důležitou funkci. Slouží pro větrání dutiny tzv. dvouplášťových střech, které se u panelových domů běžně vyskytují. Odvětrání je důležité proto, aby z konstrukce mohla odcházet vlhkost, která do ní proniká z bytů. Protože střešní krytina neumožňuje průchod vlhkosti ze střechy ven, jsou větrací otvory nezbytné. Pokud se zaslepí, což se někdy při opravě domů stává, hrozí že se ve střeše bude zkondenzovaná vlhkost hromadit. Problém se neprojeví hned, ale třeba až za několik let, kdy se na stropě začnou objevovat vlhké "mapy". Mylně je to pokládáno za poruchu krytiny a oprava krytiny samozřejmě nepomůže.
Při zateplení střechy se změní tepelné a vlhkostní podmínky v konstrukci. Pokud se dá izolace shora na stávající střechu, snižuje odvětraná vzduchová mezera její efekt. Neznehodnotí ho úplně, ale zateplení nebude tak účinné. Proto se někdy navrhuje zaslepení větracích otvorů. V tomto případě je ale zcela nezbytné provést pečlivý výpočet, který zhodnotí riziko kondenzace vlhkosti v konstrukci a množství vlhkosti, která se může odpařit. Projektant by to měl udělat automaticky. Především investor - majitel domu by to měl ve vlastním zájmu požadovat. Pokud výpočet z nějakého důvodu proveden není (třeba proto, že není známa skladba střechy a majitel domu odmítá umožnit průzkum sondou = otevření střechy), lze doporučit aby větrací otvory byly ponechány a zkontrolovány, zda nejsou ucpané (třeba vrabčím hnízdem). Je to z hlediska budovy bezpečné řešení.
Pokud je z energetického hlediska vhodné otvory zaslepit, je jistě možné najít pro rorýse náhradní hnízdění. Laicky se domníváme (nejsme ornitologové), že třeba právě v případě výstavby nové "špičaté" střechy jistě bude možné ponechat např. ve štítu nové vletové otvory, aby rorýsi mohli hnízdit v půdním prostoru. Půdní prostor je pak také vhodné upravit, aby ptačí trus nepronikal do izolace, resp. do konstrukce.

Více o problematice např. zde:
http://www.ceson.org/document/dok1.pdf
http://www.ceson.org/document/brozura_final.pdf

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, nikde se mi nepodařilo najít odpověď na otázku, zda průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) se vždy musí zpracovávat pro celou budovu, nebo zda je možné ho zpracovat pro jakoukoli část budovy - např. jen jeden byt v bytovém domě. Teoreticky to jde pro jakoukoli část budovy - jde jen o vymezení posuzované zóny. Nevím však, zda je to v souladu s legislativou. Od roku 2013 bude povinnost mít při prodeji nebo pronájmu nemovitosti zpracovaný PENB. Pokud by chtěl někdo prodat nebo pronajmout byt, musí mít SVJ domu zpracovaný PENB pro celý dům, nebo si může majitel bytu nechat zpracovat PENB jen pro svůj byt? Předem děkuji za odpověď nebo radu, kde toto zjistit.
[ 10.1.12 - dotaz číslo: 30984 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
současně platné předpisy, které upravují povinnosti ohledně PENB se nezabývají tím, zda je možno PENB zpracovat pro část budovy (např. jeden byt). Co není zakázáno zákonem, to je dovoleno. Můžete tedy zpracovat PENB pro jeden byt, i když jinak zákony hovoří vždy jen o budově. Takovéto zpracování bude z vaší strany asi dobrovolné.
Zákon totiž celkem jasně ukládá povinnost zpracovat PENB v těchto 2 případech:
a) při výstavbě nových budov,
b) při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
To znamená, že pokud se ke stávající budově přistaví další část (např. nové křídlo), pak se zpracuje PENB jen pro tuto novou část (povinnost dle a)
Pokud by nová část ovlivnila en. náročnost budovy s podl. plochou nad 1000 m2 (např. půdní vestavba), zpracuje se PENB pro celou budovu (povinnost dle b).
Pokud nová část ovlivní en. náročnost, ale jde o menší budovu (rodinný domek), pak PENB povinný není.
Již v současnosti platí, že pokud má budova PENB zpracovaný kvůli výše uvedené povinnosti, pak je majitel povinen ho předkládat při prodeji či pronájmu.

Podle chystané změny legislativy by mělo platit, že PENB se musí zpracovat také při prodeji či pronájmu budovy. V případě že půjde o prodej či pronájem části budovy, může být PENB zpracován jen na tuto část.
V praxi to bude asi znamenat, že při prodeji bytu se může zpracovávat PENB na jediný byt v domě. Podle zákona by zpracování PENB měl zajistit vlastník budovy, např. bytové družstvo. S tím asi budou v praxi potíže. Nicméně návrh zákona stanoví v tomto případě pokutu až 100 tis. Kč (fyzické osobě), resp. 200 tis Kč (právnické osobě).
V každém případě počítejte s tím, že jde o návrh, který se během procesu schvalování může změnit; lze předpokládat, že zákon bude platit nejdříve od poloviny roku 2012.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
dostal jsem na vás doporučení a tak bych se chtěl zeptat.
Chtěl bych stavět soběstačný dům a nedaří se mi najít soběstačný zdroj elektřiny.
Fotovoltaika je výkonostně zatím jen na ozdobu a nic moc nového jsem nenašel.
Našel jsem akorát koncentrační elektrárnu s účinností 70%,
ale výkon je testovaný při rovníkových podmínkách, takže u nás opět nic moc.

Neznáte něco použitelného, co utáhne 150% spotřeby domu?
Chtěl bych ještě bazén, výřivku a tak... spotřeba velká...
Například palivový článek ale i vlastní výrobu paliva.

Děkuji

[ 6.1.12 - dotaz číslo: 30960 - téma: Palivové články ]

Vážený pane,
není překvapivé, že se vám nedaří najít vhodný zdroj. Technicky je to sice možné, ale z hlediska ekonomického (cena takto získané elektřiny) je to v současnosti nerealizovatelné. Třeba ty fotovoltaické panely jsou celkem univerzální možností a myslím, že během několika let už cena jimi vyrobené elektřiny bude srovnatelná s cenou ze sítě, problém je ale v akumulaci (viz např.
http://www.nazeleno.cz/energie/energetika/ukladani-elektriny-z-fotovoltaickych-a-vetrnych-elektraren.aspx). Jakmile požadujete "soběstačný zdroj elektřiny" t.j. nebudete přebytečnou elektřinu, hlavně v letním období, dodávat do sítě a v zimním období naopak elektřinu čerpat, tak musíte mít výrazně předimenzovaný výkon panelů a použít velkokapacitní akumulátory. Je pochopitelně možné přidat k fotovoltaice další zdroj, ideální je např. malá vodní elektrárna, ale to už není moc univerzální možnost. Existují (existovaly) i kotle na dřevo se Stirlingovým motorem pro výrobu elektřiny, což je také poměrně univerzální řešení, ale opět je to velmi drahá záležitost. Zmiňovaná koncentrační solární (tepelná) elektrárna s akumulací do roztavených solí je další možnost, ale lze ji používat jen tam kde slunce svítí skoro každý den a hlavně se to nedá realizovat v malém měřítku.
Hodně v tomto případě také záleží na tom jak si tu soběstačnost nadefinujete. Můžete například používat zemní plyn z plynové sítě a kogenerační jednotku (se synchronním generátorem) pro výrobu elektřiny. V tomto případě hodně záleží na tom jak se vám podaří využít teplo produkované kogenerační jednotkou (přibližně 1/3 energie plynu se promění v elektřinu a 2/3 v teplo). Pokud budete chtít vyhřívat bazén, tak budete mít větší spotřebu tepla, což by mohlo být výhodné. Není ale pravděpodobné, že to bude ekonomicky výhodné bez prodeje přebytečné elektřiny do sítě. Obecně ale takto jenom vyměníte závislost na dodávkách elektřiny za závislost na dodávkách plynu.
Pokud jde o palivové články, tak zatím nejsou k dispozici velké a dostatečně účinné palivové články na jiné palivo než je vodík a ten se nedá jednoduše a levně vyrobit.
V současnosti mohu doporučit elektrocentrálu s dieselmotorem, který bude spalovat rostlinný olej. Získáte tak zdroj elektřiny s poměrně velkým výkonem, nezávislým na počasí a současně i zdroj tepla pro vytápění domu a ohřev bazénu. Rostlinný olej si můžete vyrábět sám z řepky, slunečnice nebo jiné olejniny. Můžete ho použít i pro pohon auta a případně zemědělské techniky. Nebo můžete olej získávat z restaurací, kde se ho v současnosti poměrně rádi zbaví. Více o olejových technologiích zde: http://www.rostlinnyolej.cz/
Dále doporučujeme tuto knihu: Energeticky soběstačný dům
http://www.stavebniliteratura.cz/prodej/energeticky-sobestacny-dum-9788073660529/

S pozdravem Mgr.F.Macholda

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
stavíme rodinný domek a jelikož vlatníme lesy, máme velké zásoby dřeva. Doposud jsme topili výhradně uhlím, ale líbí se nám myšlenka topení štěpkou, chtěla bych se zeptat, podle čeho se kotle vybírají a zda se na ně poskytují nějaké dotace apod. A ještě mám strach, kolik té štěpky bude vůbec potřeba a zda se vytopí celý dům stejně jako uhlím (přeci jenom je to jiný materiál).
[ 3.1.12 - dotaz číslo: 30913 - téma: Energie z biomasy ]

Vážená paní,
problém s kotli na štěpku je ten, že jsou poměrně drahé a z toho důvodu se většinou vyplatí jen tam, kde je potřeba tepla poměrně velká, což vede výrobce k tomu, že jejich výkony jsou pro moderní domek příliš velké. Pokud totiž postavíte dům s tepelně-izolačními vlastnostmi doporučenými současně platnou normou, tak jeho tepelná ztráta bude rozhodně pod 10kW (nejspíš ještě podstatně nižší, pokud dům nebude příliš velký). Teoreticky by bylo možné využít např. BENEKOV S25 (http://esbeko.esel.cz/stranka.aspx?idstranka=3204), který je regulovatelný v rozmezí 7 až 25kW. Těch 7kW je ale po větší část topného období příliš mnoho a tak bude kotel třeba provozovat přerušovaně, což může dosti komplikovat obsluhu. Nenašel jsem žádný kotel, který by se dal provozovat stabilně při výkonu pod 7kW.
Štěpka se také podstatně hůře suší než kusové dřevo a pokud se pálí vlhká, tak je problém provozovat kotel na nižší výkon tak aby nedocházelo ke kondenzaci vody a dehtování.
Myslím, že ve vašem případě bude lepší použít kotel na kusové dřevo s akumulační nádrží (viz např. http://www.atmos.cz/czech/instalace-kotlu-002-zapojeni-kotle-s-laddomatem-21-a-akumulacnimi-nadrzemi) .Možná by stálo za úvahu osadit do akumulační nádrže ještě elektrickou topnou vložku, která by dokázala temperovat dům ve vaší nepřítomnosti.
Můžete se ještě podívat na:
Praktické zkušenosti s provozem akumulační nádrže u kotle na pevná paliva http://home.tiscali.cz/cz056018/akumulace/akumulace.htm
V práci ENERGETICKÉ VYUŽITÍ BIOMASY PRO VYTÁPĚNÍ RD (http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=38834) najdete mnoho informací o vlastnostech biomasy a
problematiky vlhkosti biomasy a docela pěkný přehled možností jak vytápět biomasou rodiný domek.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Měl bych zájem o návrh systému a jeho dodání. Poptávám konzultanta a následně realizátora FV hybridní elektrárny + dobíjecí stanice + elektric hybrid či elektromobil v rodinném domě ve Vrchotových Janovicích. Mohli byste mi prosím doporučit konzultanta/realizátora?


[ 3.1.12 - dotaz číslo: 30930 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
pokud máte zájem o osobní bezplatnou konzultaci, objednejte se prosím do našeho střediska v Praze nebo Č. Budějovicích. Kontakt: http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt
Můžeme vám dále nabídnout výpočet systému, produkci elektřiny, zapojení a další. EkoWATT však elektrárny nedodává - jsme nezávislé poradenské středisko, nikoli dodavatel.
Máme bohaté zkušenosti s audity FV elektráren různých velikostí. Můžete se podívat na naše stránky věnované fotovoltaice:
http://fotovoltaika.ekowatt.cz/

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

rád bych se zeptal jestli mohu odejít (odstoupit od smlouvy) od dodavatele elektřiny či plynu když zdraží ceny. Děkuji
[ 25.12.11 - dotaz číslo: 30904 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
jednoduchá odpověď je ANO, ovšem za určitých podmínek. Podrobnosti najdete například v článku na webu Ceny energie ( http://www.cenyenergie.cz/odstoupeni-od-smlouvy-snadno-a-rychle-aneb-novela-energetickeho-zakona.aspx), nebo přímo v novelizovaném Energetickém zákoně (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458#p11a-1). Je třeba se také ještě podívat do smlouvy, kterou máte s vaším dodavatelem; tam také může být něco co se toho týká. V případě sporů je možné se obrátit na Energetický regulační úřad.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
má smysl při zateplování podkroví uvažovat s parotěsnou folíí s reflexní vrstvou a vzduchovou mezerou 4 cm mezi ní a vnitřnín obkladem, nebo raději tuto mezeru vyplnit dodatečnou izolací?

Děkuji za Váš názor
[ 23.12.11 - dotaz číslo: 30899 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
tato otázka je podrobně zkoumána v článku ing.Karla Sedláčka "Více tepelné izolace nebo reflexní folie" na stránkách firmy Isover http://www.isover.cz/vice-tepelne-izolace-nebo-reflexni-folie a odpověď je následující:
Vliv reflexní parozábrany oproti parozábraně klasické zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti konstrukce téměř o 5% (přepočteno na tl. tepelné izolace 250 mm je nárůst o 11,5 mm), nicméně vyplnit vzduchovou mezeru plně tepelnou izolací je výrazně efektivnější způsob řešení.
Lze k tomu ještě dodat, že v průběhu času může docházet k usazování prachu (zlomků minerální vaty) na povrchu té reflexní fólie a to má za následek snížení její odrazivosti a tím i zhoršení tepelně-izolačního efektu.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Vážení,
opravujeme starý zděný RD, u kterého je nutné snížit energetickou náročnost. (6tis./měsičně na vytápění)
Jaký konkrétní způsob zateplení je dle Vašeho soudu optimální, jaký zdroj tepla lze doporučit. V plánu jsou i nové rozvody tepla.
Střecha: plechová krytina, podbitá dřevem a lepenkou, střešní šíkminy tvoří 1/3 všech místností v patře. Půdní podlahová dutina včetně šikmin vyplněná škvárou. Kotel na TP i na plyn, umístěný ve sklepě.
Pokud je tento dotaz vzhledem k nedostatku informací těžko zodpověditelný, prosím kontakt na odborníky, kteří se tímto zabývají a pracují v oblasti Liberce. Děkuji.
[ 20.12.11 - dotaz číslo: 30881 - téma: Zateplování budov ]

Vážená paní,
optimální způsob snížení nákladů je nutné pro každý dům hledat individuálně. To, co se vyplatí sousedovi, může na vašem domě být k ničemu.
Obecně lze doporučit zateplení, které bude respektovat doporučení české normy ČSN 730540 a současně také nezpůsobí problémy s vlhkostí v konstrukci, s minimální teplotou na povrchi konstrukcí (typicky u osazení oken) atd. Volba zdroje tepla a způsobu vytápění musí respektovat vaše požadavky (např. chcete plně automatický provoz, s dálkovým ovládáním přes mobil).
Doporučuji vám objednat se na bezplatnou osobní konzultaci v našem pracovišti v Liberci ( EkoWATT Liberec, Palác Syner (1. patro), Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, Tel: +420 486 123 678, Tel: +420 775 665 128
e-mail: liberec@ekowatt.cz), nebo v některém jiném středisku EKIS, sezam zde: https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS.
Pokud máte zájem, můžeme vám nabídnout optimalizaci vašeho domu, viz. http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov.
Jedině tím, že se navrhne a spočítá ekonomika opatření pro konkrétní dům, můžete mít jistotu, že navrhovaná opatření se vám vyplatí. Vždy je potřeba porovnat několik variant, abyste neutrácela peníze zbytečně. Opačným případem je stav, kdy se zateplení provede nedostatečně. Špatnou rekonstrukcí, která využije potenciál úspor třeba jen ze čtvrtiny, zakonzervujete tento stav na mnoho let dopředu. Po několika letech pak budete přemýšlet, jak ho dál vylepšit. To je jistě zbytečně komplikované a drahé.
Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Prosím Vás o radu jak zateplit starší venkovský dům (statek).
Jedná se o jednopatrový dům, kde v přízemí je tloušťka zdí cca 75cm a v patře cca 45cm, nepodsklepený, bez hydroizolace a postavený z pálených cihel.
Jaký typ izolačního systému je lepší použít a v jakých tloušťkách? Ovlivní izolace vlhkostní poměry v přízemí? Vyplatí se izolovat stěnu tlustou 75cm?
Děkuji za radu.

[ 19.12.11 - dotaz číslo: 30863 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
stěnu z plných cihel se zpravidla vyplatí izolovat téměř bez ohledu na tloušťku; plná cihla má příliš vysokou tepelnou vodivost (stěna, která by splnila doporučenou hodnotu normy by musele mít tloušťku přibližně 3m). Zásadní problém je ovšem vlhkost vzlínající ze země. V tomto případě nelze použít obvyklou tepelnou izolaci z pěnového polystyrénu, protože by výrazně snížila množství vlhkosti odpařené směrem ven, což by mělo za následek zvýšení vlhkosti uvnitř. Pravděpodobně jediná možnost je použít minerální vatu v takzvané provětrávané fasádě, která umožní nerušený transport odpařené vlhkosti směrem ven. (http://www.dombau.cz/provetravane-fasady.htm , http://www.konstrukce.cz/clanek/provetravane-fasady-chyby-pri-realizaci/).
Bohužel vzlínající vlhkost sebou nese i rozpuštěné soli a tak časem dochází k poškození omítky a cihel krystalizací těchto solí.
Nejlepší řešení je proto napřed provést odvlhčení stěn a teprve potom tepelnou izolaci. Tohle je příliš složitý problém na poradu na dálku, velmi doporučuji pozvat si odborníka na vlhkost staveb a na místě s ním problém konzultovat. Nevím jak je dělaná podlaha, ale předpokládám, že bude vhodné zabývat se i tepelnou izolací podlahy. Doporučuji také ověřit jak to vypadá s koncentrací radonu, pokud je tam střední nebo vysoké riziko radonu, pak možná bude třeba současně s vlhkostí řešit i zamezení průniku radonu z podloží. Zvláště důležité je to pokud se budou vyměňovat okna za nová dokonale těsná a současně nebude instalován nějaký systém nuceného větrání (s rekuperací). Lze říci, že větrání s rekuperací tepla by bylo vhodné i kvůli odvodu vlhkosti, pokud se nepodaří její pronikání zcela potlačit.

S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Pěkný den

Obracím se na vás ve věci informace ohledně certifikace kogenerační jednotky . V minulosti jsem se dotazoval na ERU , MPO zda je možno provozovat kogenerační jednotku vlastní výroby ,shodně odpovědělo ERU a MPO, že ano . Ale v poslední době jsem zaznamenal informaci z řad provozovatelů Kogenerací, že nebude možné do provozu uvést zdroje které nemají jakou si certifikaci . ERU a MPO zase schodně odpověděli, že lze provozovat kogeneraci která vznikla samostavbou . Našel jsem i zmínku na webu ,že mpo vydává jakou si autorizaci k stavebnímu povolení kogeneračního zdroje nad 100 KW . Celkem mě tato situace zneklidnuje , protože v současné době se jako budoucí dodavatel kogenerační jednotky potýkám s nákladnou projekcí zdroje a skutečnost ,že by nebylo možné hotový zdroj připojit do síte by pro mě znamenala dluhovou past .


[ 14.12.11 - dotaz číslo: 30838 - téma: Kogenerace, trigenerace, Legislativa ]

Vážený pane,

od od září 2011 musíte v rámci stavebního řízení předložit – kromě množství jiných dokumentů - také autorizaci pro výstavbu zdroje elektřiny, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO). Zřejmě jde o způsob, jakým chce MPO omezit výstavbu zdrojů, které nejsou v souladu s jeho „Národním akčním plánem pro energii z obnovitelných zdrojů“ (dokument zde: https://www.mpo.cz/dokument79564.html). Autorizace je povinná pro zdroje nad 100 kW, rozhodující je součtový výkon. Např. kotelna se dvěma kogeneračními jednotkami po 55 kW již autorizaci mít musí.
Podrobnosti ohledně autorizace najdete v energetickém zákoně č. 458/2000 Sb. v platném znění, v § 30a až 30d. Příslušnou část zákona, která se týká autorizace, uvádíme na konci odpovědi.

Získání autorizace znamená, že zdroj smíte postavit, ale neznamená, že ho můžete připojit k síti. O tom rozhoduje distributor elektřiny, přičemž v posledních letech bylo dost obtížné jakýkoli zdroj k síti připojit.

Kromě autorizace MPO musíte mít také licenci pro podnikání v energetice kterou vydává ERÚ - to není nic nového. Na webu ERÚ najdete formuláře žádosti a mnoho dalších informací (www.eru.cz).

Upozorňuji vás také, že váš zdroj musí splňovat požadavek minimální účinnosti, což vyplývá ze zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. v platném znění, viz § 6 zákona. Požadavky jsou definovány ve vyhlášce č. 349/2010 Sb. Pro KJ s pístovým motorem o el. výkonu 30 až 100 kW se požaduje účinnost výroby elektřiny 30%, u KJ do 500 kW je to 32%, nad 500 kW je to 38%. Je otázka, jak budtet účinnost prokazovat u KJ vlastní výroby.

Přejeme hodně úspěchů!
J, Beranovský, K. Srdečný


ZÁKON

ze dne 28. listopadu 2000
o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)


§ 30a Výstavba výrobny elektřiny

(1) Výstavba výrobny elektřiny o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 100 kW a více je možná pouze na základě udělené státní autorizace na výstavbu výrobny elektřiny (dále jen "autorizace"). Za celkový instalovaný elektrický výkon výrobny elektřiny se považuje součet hodnot instalovaných výkonů výrobních jednotek v místě připojení do elektrizační soustavy.

(2) O udělení autorizace rozhoduje ministerstvo na základě písemné žádosti.

(3) Autorizace se uděluje na základě posouzení předpokládané výrobny elektřiny
a) souladu se státní energetickou koncepcí,
b) souladu s Národním akčním plánem pro energii z obnovitelných zdrojů,
c) souladu s plánem rozvoje sítí,
d) umístění výrobny elektřiny,
e) použitých primárních zdrojů energie,
f) energetické účinnosti výrobny elektřiny,
g) dopadu na bezpečný a spolehlivý provoz elektrizační soustavy,
h) finančních předpokladů žadatele k výstavbě výrobny elektřiny,
i) bezpečnosti osob a majetku,
j) bezpečnosti dodávek elektřiny,
k) úrovně očekávané budoucí poptávky po elektřině,
l) vlivu výrobny elektřiny na zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny.

(4) Autorizaci lze převést na jinou osobu pouze se souhlasem ministerstva za předpokladu splnění ustanovení odstavce 3.

(5) Ministerstvo je v případech, v nichž uděluje autorizaci, dotčeným orgánem státní správy v územním řízení.

§ 30b Žádost o udělení autorizace

(1) Písemná žádost o udělení autorizace obsahuje
a) harmonogram přípravy výstavby výrobny elektřiny obsahující předpokládané termíny vydání rozhodnutí o umístění stavby, stavebního povolení, připojení k přenosové soustavě nebo přepravní soustavě nebo distribuční soustavě elektřiny nebo distribuční soustavě plynu, případně zahájení zkušebního provozu a kolaudačního souhlasu,
b) základní údaje o výrobně elektřiny včetně instalovaného výkonu, druhu výrobny a energetické účinnosti,
c) předpokládané umístění výrobny elektřiny,
d) údaje o palivu nebo o jiných použitých zdrojích energie,
e) vyjádření provozovatele přenosové soustavy nebo provozovatele distribuční soustavy o zajištění systémových služeb a o vlivu na bezpečnost a spolehlivost provozu elektrizační soustavy,
f) doklady prokazující finanční předpoklady k výstavbě výrobny elektřiny,
g) údaje o charakteru provozu výrobny elektřiny a o předpokládaném ročním využití instalovaného výkonu,
h) vyjádření operátora trhu o vlivu výrobny elektřiny na zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu a na naplňování cílů Národního akčního plánu pro energii z obnovitelných zdrojů.

(2) Finančními předpoklady se rozumí schopnost žadatele o udělení autorizace finančně zabezpečit výstavbu výrobny elektřiny.

(3) Finanční předpoklady se prokazují obchodním majetkem a objemem dostupných finančních prostředků, účetní závěrkou ověřenou auditorem včetně její přílohy v úplném rozsahu v případě, že žadatel v předchozím účetním období vykonával podnikatelskou činnost.

§ 30c Rozhodnutí o udělení autorizace

(1) Rozhodnutí o udělení autorizace obsahuje
a) základní údaje o výrobně elektřiny včetně instalovaného výkonu, druhu výrobny a energetické účinnosti,
b) údaj o umístění výrobny elektřiny,
c) údaje o palivu nebo jiných použitých zdrojích energie,
d) podmínky platnosti autorizace, zejména k zajištění podpůrných služeb včetně vlivu výrobny elektřiny na bezpečný a spolehlivý provoz elektrizační soustavy.

(2) Držitel autorizace je povinen bezodkladně oznámit ministerstvu veškeré změny údajů uvedených v žádosti o udělení autorizace či jiné závažné skutečnosti vztahující se k udělené autorizaci.

(3) Ministerstvo vede evidenci vydaných autorizací.

§ 30d Zánik autorizace

(1) Autorizace zaniká
a) v případě, že držitel autorizace nepožádá o vydání územního rozhodnutí podle zvláštního zákona nejpozději
1. do 3 let od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení autorizace u výroben elektřiny s instalovaným výkonem do 100 MW, nebo
2. do 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení autorizace u výroben elektřiny s instalovaným výkonem 100 MW a více,

b) v případě zastavení územního řízení nebo zamítnutí žádosti o vydání územního rozhodnutí dnem nabytí právní moci takového rozhodnutí,
c) u fyzických osob smrtí nebo prohlášením za mrtvého, pokud držitel autorizace dosud nepožádal o vydání územního rozhodnutí podle zvláštního zákona,
d) vydáním rozhodnutí o úpadku ohledně majetku držitele autorizace nebo jestliže byl insolvenční návrh zamítnut proto, že majetek držitele autorizace nepostačuje k úhradě nákladů insolvenčního řízení včetně vstupu držitele autorizace do likvidace, dnem nabytí právní moci takového rozhodnutí, nebo
e) zánikem právnické osoby, která je držitelem autorizace.

(2) Ministerstvo autorizaci zruší
a) pro závažné neplnění podmínek autorizace, nebo
b) na základě žádosti držitele autorizace.



[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

bude se prosím otevírat 4. Výzva v programu EKO - Energie v příštím roce?

Děkuji za odpověď
[ 14.12.11 - dotaz číslo: 30840 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážený pane,
Ekowatt nemá žádně oficiální informace o tom zda a kdy se bude otevírat 4. Výzva v programu EKO - Energie. Nejlepší bude, když se obrátíte přímo na agenturu Czechinvest, která program spravuje:
Telefon: 296 342 500
Fax: 296 342 502
E-mail: info@czechinvest.org


S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

v našem sportovním areálu uvažujeme o instalaci malé kogenerace na zemní plyn . Teplo dokážeme v režimu 12 h plně využít, určitým problémem je využití přebytečné elektřiny.
Existuje zákonná povinnost distributorů vykoupit elektřinu z kogeneračních zdrojů ? Jsou stanoveny minimální výkupní ceny ?
Děkuji za informaci

[ 9.12.11 - dotaz číslo: 30804 - téma: Kogenerace, trigenerace ]

Vážený pane,
vaši kogenerační jednotlku je distributor povinen připojit, pokud splníte technické požadavky (viz Pravidla provozování distribuční soustavy PPDS, např. zde: http://www.cezdistribuce.cz/cs/energeticka-legislativa/pravidla-provozovani-ds/ppds-2010.html). Ve skutečnosti je tato povinnost již více než rok porušována, ČEZ a E.ON odmítají k síti připojovat zdroje, zejména obnovitelné. Informujte se tedy v první řadě u vašeho distributora, zda hodlá dodržet zákon a vaši žádost o připojení posoudit, nebo ne.
Pokud je váš zdroj připojen k síti, můžete vyrobenou elektřinu prodat některému z obchodníků z elektřinou (seznam je na webi ERÚ: http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=265)
Povinnost koupit vaši elektřinu nikdo nemá. V současnosti je cena elektřiny asi 1,0 Kč/kWh. Elektřinu určitě prodáte, na trhu je jí nedostatek.

Distributor je však povinen platit vám příspěvek k ceně elektřiny z kogenerace, který je pro rok 2010 stanoven Cenóvým výměrem ERÚ č. 7/2011, a to ve výši 0,59 Kč/kWh. Pokud by vaše kogenerace pracovala jen část dne, může být výhodnější dojednat dodávku v době vysokého tarifu (8 nebo 12 hod. denně), v tom případě je příplatek 1,63 Kč/kWh, resp. 1,15 Kč/kWh při VT 12 hodin denně. Výše uvedené ceny platí pro zařízení do 1000 kW a nezahrnují DPH. Příplatky stanovuje ERÚ na každý rok, jejich výše není nijak garantovaná.

Do roku 2012 existoval ještě příspěvek za decentální výrobu, ale letos se již nevyplácí.

Obecně platí, že pokud máte pro teplo z kogenerace využití, je provoz výhodný. Doporučil bych vám zpracovat podnikatelský záměr, který podrobněji zhodnotí přínosy a zváží rizika. Jsou tu i další okolnosti, např. povinnost získat licenci pro podnikání v energetice a autorizaci pro výstavbu zdroje, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Přejeme hodně štěstí!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím Váš názor na obvodovou stěnu Heluz 24 + 20 polys. prozatím takto, v případě finančních možností doplnit možná ihned, možná později o lícové zdivo nebo lícový obklad. Dům přízemí,úložná půda, obdélník zastavěná 112m2 (7,5x15), sedlová střecha sklon 30st.Že bych ráda docílila co nejlepších hodnot obvodvého pláště snad není potřeba rozvádět. Logicky s přihlédnutím cena/výkon. Myslíte, že je toto řešení obvodové stěny spíše špatné, dostačující nebo výborné? Případně budu vděčná za jiný návrh či doporučení.Děkuji předem za odpověď.
[ 7.12.11 - dotaz číslo: 30779 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Vážená paní,
z hlediska platné normy je skladba vaší stěny více než dobrá; pokud použijete běžný bílý pěnový polystyrén tak dosáhnete hodnotu součinitele prostupu tepla stěny U= 0,16 W/m2K, s šedým pěnovým PS pak U=0,14 W/m2K. Šedý pěnový polystyrén se dnes pro své lepší izolační vlastnosti používá častěji než bílý. Cílová hodnota součinitele prostupu tepla podle revidovaná normy ČSN 73
0540-2:2011 je 0,18 až 0,12 W/m2K. Pro pasivní domy se obvykle jako hraniční hodnota udává U<0,15 W/m2K.
Jiná otázka je jaká tloušťka tepelné izolace je ve vašem konkrétním případě ekonomicky optimální t.j. zda by mělo smysl ji ještě
zesilovat. Tepelná izolace stěn je totiž jen jedním (i když základním) opatřením, která zajišťují vašemu domu nízkou spotřebu energie;peníze lze investovat i do dalších částí domu. Zde už není odpověď tak jednoduchá a závisí na dalších proměných jako je např. cena tepla (energie) na vytápění, na tom zda dům financujete z vlastních peněz nebo máte hypotéku a v neposlední řadě i na
tom jak se budou vyvíjet ceny energií. Asi nejlepší odpověď na tuto otázku (jaká tloušťka tepelné izolace stěn je pro váš případ ekonomicky optimální) by vám poskytla Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov).
V dnešní nejisté době kdy lze možná očekávat růst míry inflace a další růst cen energií je asi menší chyba udělat izolaci příliš silnou než naopak.
Pokud jde o lícové zdivo nebo obklad, tak je pochopitelně třeba počítat s ním již při navrhování té izolace (pokud jde o lepený obklad, tak ten znatelně zatíží tu izolační vrstvu) a je třeba si uvědomit, že tím dojde ke zvýšení ceny oproti běžné tenkovrstvé omítce

S pozdravem Mgr.F.Macholda a Mgr.K.Murtinger

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Máme zateplovat panelový dům, 6 podlaží z toho 5 obytných.
Projektována : fasáda EPS 100mm + střecha EPS 160mm,lokalita 450m.n.m.,J.Hradec
Je odhad návratnosti při využití metody EPC.
[ 2.12.11 - dotaz číslo: 30750 - téma: Dotace a financování projektů, Zateplování budov ]

Vážený pane,
Metoda EPC (energy performance contracting) se při zateplování panelových domů moc nevyužívá. Důvodem je hlavně poměrně dlouhá návratnost, což nebývá pro firmu EPC zajímavé. Častěji se metoda EPC využívá při změně vytápění, chlazení a regulace v objektech s vysokou spotřebou (nemocnice, výrobní podniky).

Princip EPC spočívá v tom, že projekt úspor je splácen ze skutečně dosažených úspor nákladů na energie. Investorem přitom není spotřebitel (majitel objektu), ale komerční firma, která poskytuje energetické služby (označuje se zkratkou ESCO - Energy Service Company). Investice, úroky a náklady na služby ESCO splácí zákazník firmě ESCO po dosažení úspory v provozních nákladech a po dobu sjednanou smluvně. Smlouva se uzavírá obvykle na 5 až 15 roků, což je doba nutná ke splacení pořizovacích nákladů projektu.

Firma EPC navíc sama navrhne úsporná řešení tak, aby jejich efektivita byla co nejvyšší. Obávám se, že vámi uvažované zateplení stěn 100 mm izolantu stěží vyhoví požadavkům normy. Z hlediska úspor energie by asi možná bylo lepší použít zhruba dvojnásobnou tloušťku zateplení, protože náklady nevzrostou tak jako úspora energií.

Návratnost, resp. ekonomickou efektivitu úsporných opatření je třeba řešit pro konkrétní dům. Můžete si udělat vlastní představu pomocí kalkulačky zde: http://panelovedomy.ekowatt.cz/

V současnosti se metodou EPC zabývá několik firem, můžete se obrátit například na tyto:

http://www.energ.cz
http://www.enesa.cz
http://www.svn.cz/
http://www.energoplan.cz/
http://www.komterm.cz
http://www.martia.cz/

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

dne 27.11.2011
Dobrý den,
Sháním informace ohledně spalování balíkované slámy.Jako zemědělec mám možnost
Využít přebytečnou produkci slámy a sena.Pro vytápění obytných prostor potřebuji výkon cca 200kw.
Vzhledem k malému výkonu kotelny preferuji možnost spalování celých balíků s přídavnou akumulační nádrží.
Je možné s tímto výkonem a typem spalování vyrábět i elektřinu?
Je možné žádat o dotace na výstavbu či provozování?
Děkuji za informace
S pozdravem Kamil Krofta

[ 28.11.11 - dotaz číslo: 30669 - téma: Energie z biomasy ]

VÝBĚR KOTLE NA BIOMASU

Vážený pane,
pro vás účel t.j. spalování celých balíků by asi byl vhodný například kotel STEP-KS 100 ÷ 1000 kW ; (http://www.steptrutnov.cz/vyrobni-program/kotle-na-biomasu/kotle-na-spalovani-baliku-slamy-step-ks-600-5000-kW.html). S použitím akumulační nádrže by bylo možné jít i na menší výkony v době kdy bude menší potřeba tepla na vytápění (předpokládám, že těch 200kW je výpočtová tepelná ztráta při -12°C).
Pokud jde o výrobu elektřiny a tak by teoreticky bylo možné připojit k němu turbínu s organickým Rankinovým cyklem (http://www.tts.cz/cz/boilers/orc.html ) pro výrobu elektřiny. Problém je ale s teplotou. Běžně se používá speciální silikonový olej, který se v kotli zahřívá na zhruba 300°C. Je otázkou zda to v tomto kotli bude možné použít. Pokud by se používala jen voda nebo nízkotlaká pára do 120°C (kotel se dělá i v parním provedení), tak bude účinnost výroby elektřiny velmi malá. Zkuste kontaktovat výrobce a probrat s ním možnosti.
Pokud jde o dotace, podívejte se na odpověď zde:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/29646


S pozdravem Mgr.F.Macholda


KM

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
provedl jsem rekonstrukci bývalého chléva z pískovců, kdy přízemí je rozděleno na obytnou část a na technickou místnost. V technické místnosti se nebude topit. V obytné části bude podlahové vytápění, kdy rozměry šířka 4.62 m délka 5,77 m a výška2,88 m. Obvodové zdivo je pískovcové o šíři 73 cm, kdy je provedeno vnitřní zateplení rockwool 20 cm a na to zdivo 10 cm, kdy z obytné části vede točité schodiště do půdních prostor, kde je pokoj, ložnice a koupelna a má novou střechu s vazbou standardně zaizolovanou, vše vytápěno s podlahovým vytápěním. Rozměry podkroví délka 11 m šířka 5,22 m a výška 2,37 m. Tepelná ztráta 8 kW.
Vytápění chci řešit plynovým kotlem pro podlahové vytápění, které bude v celém objektu a dále chci pro vytápění použít krbovou vložku.
Potřeboval bych poradit jakou krbovou vložku bych měl použít. Řeším dilema mezi krbovou vložkou s teplovodním výměníkem (s akumulační nádrží) či krbovou vložkou s rozvodem horko-vzduchu popřípadě pořízení klasických kamen. Chci si koupit kvalitní krbovou vložku, ale váhám na jejím začlenění do topného systému, aby byl vyvážený, jednoduchý a nebyl přehnaně finančně náročný. Jde mi o to zda je z hlediska cca. 80 m2 podlahového vytápění použít krbovou vložku s výměníkem či využít toho, že obytná část přízemí (kde bude situovaná krbová vložka) je propojená točitým schodištěm do podkroví pro rozvod horko-vzduchu.
Dále bych se chtěl zeptat, jakou značku krbové vložky či konkrétní typ mi doporučíte.
Děkuji za odpověď.
[ 25.11.11 - dotaz číslo: 30655 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
když už máte podlahové vytápění, které má nějakou tepelnou setrvačnost a na vnitřní tepelné izolaci přizdívku tak je docela pravděpodobné, že dokážete nějaké teplo z té krbové vložky "uložit" do těchto konstrukcí a nebude tak možná třeba používat akumulační nádrž. V tomto případě by tedy asi bylo jednoduší použít krbovou vložku s teplovodním výměníkem. To zařazení akumulační nádrže do systému by mělo smysl především tehdy, když by to topení v krbové vložce nesloužilo jen "pro radost" ale mělo za cíl ušetřit nějaké znatelné množství plynu (řekněme nad 20% roční potřeby). Pak je ale otázkou zda by nebylo už lepší použít pyrolyzní kotel na dřevo, který nabídne menší pracnost , lepší účinnost a nižší emise a zpravidla bývá levnější než kvalitní krbová vložka. Teplovzdušný rozvod tepla lze pochopitelně také použít, obvykla ale bývá výhodný tam kde je použito rekuperační větrání t.j. již je vytvořen systém pro cirkulaci vzduchu. Takhle by asi bylo třeba udělat nějaké otvory a kanály pro rozvod vzduchu; samotné přirozené proudění přes schodiště asi nebude příliš účinné.
Netroufám si doporučovat nejaký konkrétní typ krbové vložky (očekává se od nás, že se zdržíme činností, které by mohly vést k propagaci nějakého výrobku), měla by nicméně mít přívod vzduchu kanálem zvenku, dobrou účinnost a nízké emise škodlivých látek (certifikát a splňovat např. limity německé spolkové vyhlášky o ochraně před emisemi BImSchV).

S pozdravem Mgr.F.Macholda


KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, můžete mi sdělit jaké budou výkupní ceny solární energie v roce 2012?
děkuji
[ 22.11.11 - dotaz číslo: 30615 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,
výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů musí Energetický regulační úřad (ERÚ) vyhlásit do konce listopadu, a to vydáním v Energetickém věstníku. Ceny současně zveřejňuje i na svém webu http://www.eru.cz/dias-browse_articles.php?parentId=113
Ke dnešnímu dni (22. 11. 2011) ceny dosud zveřejněny nebyly.

Nicméně ERÚ již začátkem listopadu 2011 zveřejnil návrh těchto cen. Podle návrhu budou výkupní ceny stanoveny takto:
Pro nové fotovoltaické zdroje do 30 kW, umístěné na budovách, spuštěné v roce 2012, bude výkupní cena 6,16 Kč/kWh.
Jiné fotovoltaické zdroje spuštěné v roce 2012 nemají nárok na podporu.
Pro fotovoltaické zdroje do 30 kW, spuštěné v roce 2011, bude výkupní cena 7,65 Kč/kWh
Pro fotovoltaické zdroje nad 30 kW, spuštěné v roce 2011, bude výkupní cena 6,01Kč/kWh
Pro fotovoltaické zdroje nad 100 kW, spuštěné v roce 2011, bude výkupní cena 5,61/kWh
Ostatní fotovoltaické zdroje, které jsou již v provozu, budou mít výkupní cenu stejnou jako v roce 2011, zvýšenou o 2%.

Zelené bonusy jsou pro všechny zdroje stanovené tak, že zelený bonus je vždy o 1,08 Kč/kWh nižší, než je výkupní cena.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, předem děkuji za Váš čas, který věnujete odpovědím. K mému dotazu, za dva roky bych chtěl stavět dřevostavbu. Jedná se o stavebnici firmou dodávaného kompletního domu. Stavba domu svépomocí. Jedná se o přízemní, nepodsklepený dům bez podkroví, o rozměru 7 x 10 metru. Dle firmy je tepelná ztráta objektu 3 kw. Jako vytápění bych chtěl tepelné čerpadlo země - voda. Nabídka od jedné firmy ve výši 3OO tisíc mě od tohoto odradila, ale pak jsem nalezl stránky pana Žeravíka, potažmo firmy Eltex Kroměříž, kdy jsem zjistil, že toto vytápění lze pořídít za třetinovou cenu. A do toho už bych šel. V domě plánuji nízkoteplotní vytápění, tedy podlahové. Dům by sloužil zatím jen o víkendech a o prázdninách. Vzhledem k nízké tepelné ztrátě by tepelné čerpadlo mělo pokrýt veškeré ztráty domu. Takže bez instalace elektrokotle. Dále v domě plánuji i krbovou vložku s malým výkonem a pak oba systémy propojit, pokud to půjde samozřejmě. Jaký je Váš názor na výše uvedené a co si myslíte o tepelných čerpadlech firmy Eltex? Pravda, jsou postavena v domácích podmínkách, nicméně se jedná o jednodušší systémy, které již byly vyzkoušeny a opravdu pracují. Děkuji za Vaši odpověď.
[ 21.11.11 - dotaz číslo: 30564 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
naše poradna není zkušebnou ani neprovádí spotřebitelské testy, nemůžeme se tedy vyjadřovat k tomu, čí tepelná čerpadla jsou lepší a čí horší. Při volbě dodavatele se samozřejmě rozhodujete sám, vezměte v úvahu nejen cenu, ale i způsob montáže a provedení, záruční podmínky aj. Doporučujeme vyžádat si od vašich potenciálních dodavatelů reference a namátkou některé z nich osobně ověřit - věnovat tomu několik dní času se vám může vyplatit v tom, že si ušetříte týdny při případné reklamaci.
Tepelné čerpadlo samozřejmě lze postavit i svépomocí, případně nechat si ho postavit a namontovat od kohokoli, komu budete důvěřovat. Velké a drahé firmy mají za sebou stovky kvalitních instalací a samozřejmě i pár nepovedených. Určitým měřítkem kvality dodavatele je například to, zde jejich zařízení má nějakou ekoznačku (Ekologicky šetrný výrobek, modrý anděl a jiné, viz např:
http://www.ekoznacka.cz/, http://ekospotrebitel.cz/). Ptejte se, zda má firma evropský certifikát pro montáž tepelných čerpadel ( http://www.avtc.cz/?page=znacka-kvality-tepelnych-cerpadel). Dále se můžete zeptat, zda má TČ certifikát ze zkušebny o stanovení topného faktoru dle ČSN EN 255-3 ? Pozor: takovýto certifikát nelze v žádném případě nahradit tzv. prohlášením o shodě. Důležité je také, zda dodavatelská firma provádí i montáž a zapojení TČ, včetně hydraulického vyvážení systému vytápění a nastavení regulace.

Co se týče spolupráce TČ a krbové vložky, počítejte s tím, že vložku bude nutno doplnit o akumulační nádrž. TČ bude potřebovat pro provoz nízkoteplotní vytápěcí systém, zatímco topná voda z krbové vložky bude mít vysokou teplotu. Nebude tedy možné pouštět ji do systému přímo. To samozřejmě vytápění prodraží, otázka je zda tyto náklady na složitější vytápěcí systém vyváží úsporu elektřiny pro TČ na vytápění. Odhadujeme, že ve vašem případě, kdy má jít jen o občasný provoz, by bylo lepší pořídit krbovou vložku bez teplovodního výměníku a využívat teplo z ní jen v jedné místnosti, zatímco ostatní místnosti budou nadále vytápěny pomocí TČ. Pro preciznější výsledky by bylo nutno spočíst ekonomiku pro váš konkrétní dům.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný



[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect