EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den,

při letošním vyúčtování jsem zjistil, že mám velmi vysoký odběr el. proudu. V prorovnání s předcházejícími dvěma roky je to dvojnásobek. Před třemi roky jsem vytápěl celý RD přímotopy a takové spotřeby jsem nedosáhl. Již dva roky topím v zimním období kotlem na tuhá paliva a současně tímto způsobem ohřívám i vadu v 180 l bojleru. Měl jsem podezření na vadný elektroměr, ale servisní technik ČEZ mi ho proměřil a tvrdí, že je elektroměr vpořádku. Mám klasický mechanický elektroměr křižík a když se dívám na číselník VT ( spodní číselnik )kde mám v současnosti 48200 kWh tak 8 je vytažena skoro až nahoru jako by chtěla přeskočit na 9 přestože následující číslice jsou 200. Z 8 je vidět asi půl číslice. Myslím si, že je někde chyba v mechanickém číselníku - druhá pozice ze předu se zasekla. Je taková porucha na elektroměru možná ? a může to tudíž vést k chybnémů načtení skutečné spotře - odběru el. proudu ?
[ 18.10.11 - dotaz číslo: 29830 - téma: Měření a regulace ]

Vážený pane,
pokud by se "zasekla" číslice na druhé pozici od předu t.j. ukazující tisíce kWh tak byste měl naopak podstatně menší spotřebu. Ledaže by to ten kdo prováděl odečet vyhodnotil tu číslici jako 9. To zaseknutí jednoho kolečka počítadla bez ovlivnění ostatních by byla dost neobvyklá závada na kterou by asi technik bez demontáže a rozebrání elektroměru neměl šanci přijít.

Podle energetického zákona má zákazník právo požadovat přezkoušení měřidla - to není to, že technik ČEZ něco okoukne, ale že se elektroměr odmontuje a pošle do zkušebny. Pokud je měřidlo špatné, platí přezkoušení ČEZ, pokud je v pořádku, platí to zákazník. V každém případě už tam budete mít mezitím instalován jiný elektroměr. Zákazník sám nemůže poslat měřidlo do zkušebny, protože ho nesmí odmontovat - to byměl černý odběr, což se pokutuje.

U těchto měřidel, jako je váš elektroměr, která se musí odečítat "ručně" se někdy stává, že dodavatel elektřiny pro daný rok měřidlo neodečte a účtuje spotřebu odhadem. Pak se po 2 nebo 3 letech odečte skutečný stav a dodavatel chce doplatit rozdíl. Zákazníkovi se pak zdá že platí moc. Je to pro něj nevýhodné, protože cene elektřiny roste a on by měl platit spotřebu za předchozí roky v cenách aktuálního roku.

Na vyúčtování by mělo být vždy napsáno, zda jde o spotřebu měřenou nebo odhadnutou, to by si měl zákazník kontrolovat. Podívejte se na minulé faktury. V případě sporu o naměřené a účtované spotřeby se zákazník může obrátit na ERÚ - jde o to, co vlastně má zákazník platit jestliže měřidlo nebylo funkční nebo byla jiná závada. Viz www.eru.cz

Podívejte se také na odpověď S_007 na http://www.cmi.cz/index.php?wdc=5&lang=1#S007, která odpovídá na podobný problém.

Přeji hodně úspěchů!
J. Beranovský, K.Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jedná se mi o zateplení podkroví. Jde o rekonstrukci staršího domu. Starou izolaci jsem odstranil a potřeboval bych poradit jak postupovat dále. Sice jsem měl nějaké představy, ale po odstranění izolace původní a pročtení tématiky na webu jsem zjistil, že to nebude tak jednoduché jak jsem si představoval. Popsal bych to podrobněji, ale nevidím možnost připojit jako přílohu foto. Proto Vás předběžně kontaktuji takto.
S pozdravem
[ 18.10.11 - dotaz číslo: 29730 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
obecně platí, že při zateplování podkroví máte dvě odlišné možnosti:
1.Nejčastěji se používá zateplení mezi krokve a pod krokve (viz např. http://pruvodce.rockwool.cz/konstrukce/sikme-strechy/zatepleni-mezi-krokvemi.aspx?page=4973 ). Nejčastěji se používá minerální vata. Důležité je správně instalovat parotěsnou zábranu (http://www.strechy-fasady-izolace.cz/temata/hydroizolace/sanace-sikme-strechy-z-vnejsi-strany).
2. Nadkrokevní izolace (http://www.strechypts.cz/index.php?nid=5864&lid=CZ&oid=876775). Zde se nejčastěji používají polyuretanové desky, které mají výborné tepelně-izolační vlastnosti. Existují ale i systémy s minerální vatou (http://www.isover.cz/data/files/clanek-2-184.pdf nebo http://pruvodce.rockwool.cz/konstrukce/sikme-strechy/nadkrokevni-zatepleni-toprock.aspx?page=4979 ). Při tomto způsobu lze dokonale odstranit tepelné mosty. Určitou nevýhodou je vyšší cena a nutnost přeložení krytiny.
Pokud děláte větší rekonstrukci zahrnující i vytápění a nejste si jist tím jaký způsob je nejlepší a finančně nejvýhodnější, můžeme pro vás zpracovat Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu rekonstrukce.

S pozdravem Mgr.F.Macholda

pozn. Karla Murtingera- Pokud si o tom chcete napřed jen popovídat a vyjasnit si možnosti zavolejte na 603731139, nebo pošlete
text a fotografie na K.Murtinger@gmail.cz ; já se tím zabývám už dlouho a lecos jsem vyzkoušel na vlastním domě.
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

V současné době stavíme rodinný dům, který je ve fázi hrubé stavby - šest
řad cihel - a řeším dilema mezi dvěma typy vytápění a dostatečnosti
izolací.

Vytápění:

První typ je popsán v příloze (výtah z projektu) - teplovodní vytápění na
elektrický kotel spolu s teplovodní krbovou vložkou a akumulační nádrží,
druhým je elektrické odporové topení. Druhý typ přináší řadu výhod (každá
místnost se reguluje zvlášť, nejsou radiátory apod.), je investičně méně
nákladný (cca 200 vs. 120 tisíc Kč). Přináší ale také jednu velkou
nevýhodu, a to je nemožnost změny zdroje tepla v budoucnu a tudíž závilost pouze na elektrické energii. Zároveň si nejsem jistý provozními náklady. Zajímal by
mne tudíž Váš názor na oba typy a ke kterému byste se na mém místě s
ohledem na vlastnosti budoucího domu a na porovnání ne/výhod obou, investičních a provozních nákladů v budoucnu přiklonil.

Izolace:

Součástí přílohy jsou též skladby konstrukcí. V tomto případě bych Vás
chtěl požádat o jakousi revizi, zda jsou izolace dostatečné. Např. osobně bych
přidal více do podlahy (např. 14 cm), přemýšlím i o navýšení izolace
střechy (na 35 cm). Nevím však, zda se to stále ještě vyplatí, zda to bude mít
nějaký praktický dopad na úspory, zda se nejedná už o předimenzování. Také
nevím zda provést izolaci obvodových stěn v šířce 16 cm (přemýšlím o 20
cm) jednovrstně, nebo ve dvou vrstvách s překrytými spárami. Druhá varianta s
sebou nese vyšší náklady (lepidlo ve dvou vrstvách apod.), ale snad by
taková skladba mohla mít lepší vlastnosti.
[ 14.10.11 - dotaz číslo: 29718 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
v systému i-EKIS jsem žádnou přílohu nenašel, takže musím vycházet jen z vašeho textu; v této fázi to ale zatím nevadí. V zásadě platí, že čím nižší je tepelná ztráta domu tím méně vadí vysoká cena tepla. Často se proto v pasivních domech setkáme s elektrickým vytápěním pomocí přímotopů. Je ale pravda, že je zde problém jak topit při nějakém delším výpadku elektřiny (třeba když
námraza strhá dráty). Mnoho lidí proto instaluje ještě krbovou vložku nebo kamna na pelety. Díky rekuperačnímu větrání se dá teplo roznést po celém domě, tedy za předpokladu, že máme nějaký záložní zdroj elektřiny (elektrocentrálu nebo akumulátor a měnič) pro ventilátory rekuperace. Pokud uvažujete o zesílení tepelných izolací někam na úroveň nízkoenergetického nebo pasivního domu, pak by to investičně levnější řešení (eventuelně s výše zmíněným pomocným zdrojem tepla a elektřiny) mohlo být výhodné.
Myslím, že technicky to zesílení izolací podlahy a stěn nebude problém. Předpokládám, že jako tepelnou izolaci stěn použijete šedý pěnový polystyrén. Dnes vám na objednávku dodají prakticky libovolnou tloušťku a některé vybrané tlouštky mají i skladem (viz např. Polystyren DCD IDEAL NeoWALL 032 tl.240mm ). Pokud to jde, tak je asi lepší se vyhnout lepení ve dvou vrstvách. Hmoždinky můžete zapustit pod povrch (mohou pak být kratší a sníží to tepelné mosty, které mohou být u hmoždinek s kovovým trnem znatelné viz např. http://www.stavebniny-rychle.cz/predkladame-vam-video-s-postupem-jak-zapustit-hmozdinky-do-silneho-eps-fasadniho-polystyrenu.html).
Do podlahy je rozumné dát silnější vrstvu než těch běžných 10cm extrudovaného PS ; je to totiž jediné místo domu, kam už další izolaci rozhodně nepůjde přidat.
Pro rozhodnutí jaká je optimální tloušťka tepelné izolace nebo lépe jaká je optimální výsledná výpočtová roční potřeba tepla (to se pak týká všech konstrukcí a také tepelných zisků a vliv má i tepelná setrvačnost zdiva) je třeba udělat podrobné výpočty. Dělá se takzvaná "Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu" (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov). Teprve na základě toho se dá navrhnout dům tak aby celkové náklady na postavení a provoz (po nějakou rozumně dlouhou dobu) byly nejmenší možné t.j. aby se do něčeho neinvestovalo zbytečně moc a něco jiného se zase nepodcenilo. Pokud byste o tuto službu měl zájem, bylo by dobré vzít dokumentaci ke stavbě a přijet do Ekowattu , adresa je:
Areál Štrasburk, Švábky 2, 180 00 Praha 8, Tel.: +420 266 710 247, e-mail: praha@ekowatt.cz

S pozdravem Mgr.F.Macholda


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

chystáme rekonstrukci staršího RD z roku 1936 a rádi bychom zkonzultovali celou řadu věcí ohledně úspory energie našeho budoucího bydlení. Rád bych se proto zeptal, jaké podklady je nutno připravit, abyste se mohli odborně vyjádřit k našemu konkrétnímu případu a jaký postup doporučujete (vč. zda nabízíte i konzultaci v místě RD).

Předem upozorňuji, že nehledám jen odpovědi na některé konkrétní otázky, ale i inspiraci pro samotné otázky, které bychom si měli před finalizací projektu rekonstrukce klást. Děkuji!
[ 14.10.11 - dotaz číslo: 29712 - téma: Ostatní ]

Vážený pane,
vámi zvolený postup je velmi rozumný, pokud chcete opravdu komplexně a ekonomicky optimálně řešit problém snížení spotřeby energie a zlepšení komfortu ve starém rodinném domku tak je důležité:
1. připravit dostupné podklady z nichž je lze zjistit jak je dům postaven a jak bylo navrženo vytápění, včetně všech pozdějších úprav a rekonstrukcí. Vhodné je také mít nějaké údaje o tom kolik se v domě spotřebovalo v minulých letech tepla na vytápění a ohřev vody (faktury za paliva a elektřinu a pod.).
2.Pak je třeba definovat co se bude měnit při rekonstrukci a co chcete dosáhnout (nejde asi jen o energetickou stránku věci), jaké máte možnosti vytápění a pod.
3. Protože jednotlivá opatření se navzájem ovlivňují, tak se optimální kombinace hledá pomocí takzvané "Energeticko-ekonomické optimalizace projektu (rekonstrukce) domu" (více viz na http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov). Tuto službu Ekowatt nabízí již delší dobu a je to celkem spolehlivý a objektivní způsob jak nalézt nejvýhodnější technické i finanční řešení.
4. Na základě takto provedené optimalizace se pak udělá již konkrétně zaměřený projekt pro rekonstrukci.

S pozdravem Mgr.F.Macholda

Poznámka od K.Murtingera:
vzhledem k tomu, že sám mám rodiný dům z r.1936 a jako dlouholetý energetický poradce jsem na něm vyzkoušel všechny možné úpravy vedoucí ke snížení spotřerby energie dovolím si připojit několik postřehů:
1.Tyhle staré domy mají mimořádně velký potenciál k úsporám, protože tepelné ztráty obvodovým zdivem, okny i stropy jsou velké.
2. Zpravidla jsou osazeny špaletovými okny, která (pokud nejsou příliš poškozena ) se dají zachovat a výrazně vylepšit aniž by bylo nutné je měnit (ve svém domě jsem vyzkoušel řadu různých možností).
3.Pokud je už v domě ústřední topení (dimenzované na původní, velké tepelné ztráty), tak to se po důkladném zateplení domu změní v nízkoteplotní vytápěcí sytém, který umožní dosáhnout dobré účinnosti při použití kondenzačního kotle nebo tepelného čerpadla, nebo umožní použití akumulační nádrže znatelne menších rozměrů pro kotel na dřevo. Kvalitní zateplení tedy usnadní a zlevní
investice do rekonstrukce vytápění.
Jestli chcete, podívejte se na sérii článků, které jsem na toto téma psal na Nazeleno.cz (http://www.nazeleno.cz/stavba/izolace/zatepleni-rodinneho-domu-co-muzete-zateplit.aspx).
Až budete mít zhruba jasno co byste asi tak chtěli a mohli udělat, jaké jsou současné náklady na topení a kolik do rekonstrukce můžete investovat, zavolejte mi a domluvíme se co dělat dál .
Pokud by to bylo nutné, tak bych se na ten dům dojel i podívat; je pravdou, že na místě se problémy řeší snáze a člověka napadá více možností. To je ale už služba, za kterou je třeba platit; většinou se to ale dá pořídit do nějakých 1500Kč, záleží kde ten dům je a jak časově náročná je ta konzultace.

S pozdravem Mgr.Karel Murtinger
tel.603731139, e-mail K.Murtinger@seznam.cz
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s povinností zpracovávat PENB pro veškeré domy a byty, které se prodávají nebo pronajímají, od kdy tato povinnost platí? Jak je to v případě pronájmu jednotlivých bytů - Průkaz se dělá na jeden byt nebo celý objekt. Děkuji za odpověď.
[ 14.10.11 - dotaz číslo: 29715 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
povinnost zpracovat Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) platí již od 1. 1. 2009. PENB je povinnou součástí projektové dokumentace ke stavebnímu řízení. To znamená, že domy, které získaly stavební pvolení před tímto datem, PENB mít nemusejí. Platí to pro novostavby i pro rekonstrukce většího rozsahu. U malých budov do 1000 m2 nebo při rekonstrukcích které se týkají méně než čtvrtiny obvodového pláště (např. úpravy vnitřních prostor) se PENB povinně nezpracovává.
Zjednodušeně: pokud dům má stavební povolení k výstavbě nebo rekonstrukci vydané v roce 2009 a později, musí mít (až na výjimky) PENB. Pokud ho má zpracovaný z výše uvedených důvodů, pak je majitel domu povinen ho předložit zájemci o nájem nebo koupi. Pokud ho nemá, nemusí nic předkládat.
PENB si může majitel nechat zpracovat i dobrovolně, i když mu to zákon neneřizuje. V tom případě ale NEMUSÍ tento dokument předkládat při jednání o prodeji či pronájmu.

PENB se zpracovává pro celý objekt. U složitějších budov se někdy zpracovává na jednotlivé části - např. pro část kde jsou obchody a zvlášť pro část kde jsou byty, dílčí výsledky se ale pak sečtou.

Připravuje se však změna příslušného zákona, kde se navrhují změny, dá se předpokládat že výše uvedené se během dvou let změní.

S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
je možné odebírat el.od jiného dodavatele el. než od PRE(Praha 9
a od kterého?
Díky za odpověď

[ 13.10.11 - dotaz číslo: 29699 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
dodavatele elektřiny si můžete vybrat už od roku 2006. Seznam dodavatelů a jejich ceny najdete na webu ERÚ. Je tam i kalkulačka, díky níž si snadno porovnáte, který dodavatel bude pro vás nejvýhodnější.
Podívejte se na www.eru.cz, sekce Elektřina.
Ať už si vybere kohokoli, PRE vám bude i nadále fakturovat za služby spojené s distribucí elektřiny - zjednodušeně řečeno, musíte jim zaplatit za "pronájem drátu" kterým k vám elektřina přiteče.
Více o změně dodavatele najdete na webu ERÚ, něco o ceně elektřiny třeba zde:
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-platite-ve-fakture-za-elektrinu-a-jak-platit-mene?sel_ids=1&ids%5Bx333950f395ec0d5f81fc5eccae0897cc%5D=1
S pozdravem
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Energetický průkaz u bytového domu s více samostatnými vchody musí být zpracován pro každý vchod (číslo popisné) samostatně, nebo se zpracovává pro celý dům jako celek?
[ 11.10.11 - dotaz číslo: 29648 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
zákon hovoří o povinnosti zpracovat Průkaz enegetické náročnosti (PENB) pro budovu. Přitom za budovu lze pokládat tu část, která má vlastní popisné číslo a je takto zapsána v katastru nemovitostí. Toto bude asi i váš případ. Pokud je váš "vchod" veden v katastru nemovitostí jako samostatná budova, pak se bude dělat průkaz jen pro tuto budovu.
Pokud ale je celý dům s několika vchody veden jako jediná budova stojící na jediném pozemku, pak se PENB zpracuje pro celou budovu.
Více o PENB naleznete například zde:
http://www.prukazybudov.cz/
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Připravuji výstavbu MVE a rád bych se zeptal na možnost získání dotace. Děkuji.
Přeji příjemný den,

[ 11.10.11 - dotaz číslo: 29646 - téma: Dotace a financování projektů, Energie vody ]

Vážený pane,
dotaci na stavbu MVE lze získat buď z programu Eko-energie, nebo ve Státním programu na podporu úspor energie.

V programu Eko-energie můžete žádat, pokud jste malý nebo střední podnikatel, fyzické osoby žádat nemohou. Dotace je až 40% tzv. uznatelných nákladů (což ale nemusí být veškeré náklady spojené s výstavbou). Minimální výše dotace musí být 0,5 mil. Kč, což znamená že celkové náklady nusí být nejméně 1,25 mil Kč.

V současnosti není vyhlášena žádná výzva pro podávání žádostí. Musíte si tedy počkat, až bude příslušná výzva vyhlášena; je otázka jestli vůbec ještě nějaká výzva bude a zda bude možno žádat i na MVE. Je nutno sledovat web: http://www.czechinvest.org/
Podmínky minulé výzvy jsou zde, dá se předpokládat že podmínky případné další výzvy budou podobné:
http://www.czechinvest.org/eko-energie-vyzva-iii

Státní program na podporu úspor energie je pro rok 2011 už uzavřen, pro rok 2012 budou podmínky zveřejněny koncem kalendářního roku, žádosti budou zřejmě přijímány do února 2012. Podívejte se na program pro letošní rok:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/24918
Dotace letos byla až 40%, max. 3 mil. Kč. Podpora je určena pro podnikatele, fyzické osoby žádat nemohou.
Je pravděpodobné, že pro následující rok budou podmínky stejné, i když se mohou změnit oproti podmínkám minulých let. Dporučuji vám tedy v prosinci sledovat web https://www.mpo-efekt.cz/, kde budou aktuální informace. Pro zajímavost: v roce 2010 byly přiděleny dotace pro obnovitelné zdoje dotaci ve výši 0,- Kč, v roce 2009 bylo podpořeno 9 projektů ve výši 9,9 mil. Kč.

Přejeme hodně úspěchů!
J. Beranovský, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Řeším problém s fakturací za zemní plyn od Pražské plynárenské, která mi za loňský rok poslala fakturu se spotřebou 4x větší než tři předcházející roky.
Zdálo se mi to podivné, a tak jsem zažádala o přezkoušení plynoměru.
Nyní mi vyšlo vyrozumění, že plynoměr je v pořádku a že spotřeba je zřejmě vyšší proto, že v minulých letech byla počítána jen odhadem, protože jsme při odečtu nebyli doma!(což není pravda).
Mám schované všechny faktury z minulých let (řádně jsem je uhradila, jednou mi dokonce vraceli přeplatek). Nikde na nich není uvedeno, že jsou dělány odhadem, všude jsou konkrétní čísla.
P.Plynárenská mi nyní poslala OPRAVNÉ faktury tři roky zpětně a chce, abych částku kolem 30 tisíc uhradila.
Zajímalo by mě, zda na to mají právo či zda se mohu nějak bránit.

[ 11.10.11 - dotaz číslo: 29630 - téma: Plyn ]

Vážená paní,
bohužel je častou praxí, že dodavatel plynu nefakturuje na základě fyzického odečtu plynoměru, ale dle vlastního odhadu spotřeby. Doporučuji vám obrátit se na vašeho právníka, případně na Sdružení ochrany spotřebitelů
( http://www.spotrebitele.info/ ) protože se domnívám, že při fakturaci zpětně za 3 roky můžete uplatnit námitku promlčení.
Případně se obraťte na Energetický regulační úřad, (www.eru.cz)který posoudí zda dodavatel plynu postupoval v souladu se zákonem.

S pozdravem Mgr.F.Macholda



KS
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

rádi bychom postavili na Šumavě dům dle typového projektu (jsme ve fázi výběru), samozřejmě z množiny těch pasivnějších.

Rádi bychom však využili konzultací povolaných architektů / projektantů k auditu TZB a stavebních vlastnostní typového projektu. Nabídka je bezbřehá a my nemáme bohužel moc času hodnotit relevanci a pravdivost všech informací.

Též bychom vaší prostřednistvím začali spolupracovat s architektem / inženýrem, jenž by na stavbě (začátek léto 2012) mohl vykonávat stavební dozor právě s akcentem úspor energií, TZB, izolace atd. atd.

Po konzultaci s panem ing. arch. Smolou víme, že dům dle původního arch. projektu si finančně nemůžeme dovolit. Proto musíme sáhnout po typizovaných objektech.

Předem děkuji za pomoc, není-li má otázka / prosba zcela mimo mísu.


[ 7.10.11 - dotaz číslo: 29519 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Dobrý den,
projekt vašeho domu můžete bezplatně konzultovat s energetickým specialistou v našich poradenských střediscích v Praze nebo Č. Budějovicích (nutno je se předem objednat na tel. 266710247). Případně v jiném středisku EKIS (https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS).
Můžeme vám nabídnout optmalizaci projektu, podrobněji zde: http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov
Projekt domu si můžete nechat ověřit nezávislým hodnocením, např. zde: http://www.pasivnidomy.cz/certifikovany-pasivni-dum-overena-kvalita.html
Službu stavebního dozoru pro dům na Šumavě vám bohužel nabídnout nemůžeme, obraťte se na specialisty, např. zde: http://www.ckait.cz/
Dozor by měl být na stavbě několikrát za týden, při provádění některých prací denně. Dojíždění z větší vzdálenosti vám zvýší náklady.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Koupili jsme v Poděbradech rodinný dům z roku 1926, stojíme před celkovou rekonstrukcí. Počítáme mimo jiné s novou střechou a jejím zateplením, novými Euro okny, zateplením fasády.. Nynější způsob vytápění : plyn. Uvažujeme o alternativním zdroji vytápění a zároveň i využití energie pro ohřev TUV. Solární panely jelikož jsme v památkové zóně nebudou s největší pravděpodobností povoleny, další možností je tepelné čerpadlo. Jaký způsoby by byl nejvhodnější ( vzduch – voda )? S kombinací s jiným zdrojem? Chceme si také zřídit studnu, bylo by možné to spojit s čerpadlem? Ležíme ale v oblasti pásma minerálních vod, bylo by to vůbec možné? Dům je orientován na jih, bylo by možné také nějakým způsobem využít teplo získané dopadem na střechu ( solární kolektory montované na střechu ale možné nejsou – nějaký způsob, kdyby se teplo dalo kumulovat pod střechou? ). Děkuji Vám moc za radu



[ 25.9.11 - dotaz číslo: 29222 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
myslím, že rozumné bude udělat co nejlepší zateplení a potom, pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo tak asi spíše vzduch

voda. Ta studna patrně nepůjde využít, tu byste ochladili tak, že by zamrzla. Pokud chcete brát teplo z vody tak je třeba

dvě studny a dostatečně propustné podloží a je otázka, zda je to u vás splněno a zda vám to povolí. Alternativou je také po

zateplení které významně sníží potřebnou teplotu topné vody ve stávajícím topném systému, vyměnit kotel za kondenzační,

který má vyšší účinnost. Teplý vzduch pod střešní krytinou by se teoreticky dal využít pro předehřev vody nebo jako zdroj

tepla pro tepelné čerpadlo, ale toho tepla zas není tolik a asi to nebude ekonomicky výhodné (není to běžné komerční

řešení. Bez podrobnějších informací o vašem domě se nedá nic konkrétního poradit. Z Poděbrad to do Prahy není zas tak

daleko zkuste se objednat na konzultaci na Ekowatt ( http://www.ekowatt.cz/cz/kontakt).

S pozdravem ing.Petr Vogel



KM
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím o radu, budu řešit vytápění kamenného domu, 100 m2, TZ cca 13 kW počítám, zdroj elektrokotel+ krbová vložka s výměníkem (15 kW do vody), akumulační nádrž na přebytky tepla,kamenný dům (dlouhá topná sezona). Chtěl jsem se zeptat kolik by byla pouze orientačně spotřeba elektřiny, kdybych topil pouze elektrokotlem jen do podlahy na cca 40 stupnu pro temperování, pak bych již dohřál teplovodním krbem k večeru, stačí pouze orientačně. Jedná se mi o to, kdybych ještě přidal solární panely na podporu vytápění, zda by se mi tato investice vůbec vrátila, popřípadě o kolik by mi cca klesla spotřeba elektřiny. Jak jsem zmínil, dům má velmi dlouhou topnou sezonu. děkuji
[ 13.9.11 - dotaz číslo: 29100 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
na nějakou přesnější odpověď není dostatek údajů, bylo by třeba vědět na jakou teplotu by se temperovalo nebo kolik procent potřeby tepla by dodala ta krbová vložka. Pokud bychom předpokládali, že ta tepelná ztráta 13kW (připadá mi dost malá na kamenný dům se 100m2 plochy) bude kryta pouze elektrickým topením, tak to znamená za rok spotřebu nějakých 20 až 27kWh za
což zaplatíte (včetně stálého platu) přibližně 50000Kč až 70000Kč. Odhaduji, že ta krbová vložka by mohla pokrýt třetinu až polovinu potřeby tepla. Solární systém na podporu vytápění obvykle nemá rozumnou dobu návratnosti protože v topném období je k dispozici jen málo slunečního svitu. Lepší je dimenzovat jeho velikost jen na ohřev vody. Podle mého názoru by ale technicky i ekonomicky nejlepší řešení bylo dům důkladně zateplit a zlepšit okna (pokud tam již nejsou nějaká kvalitní). Podívejte se třeba na sérii článků na Nazeleno.cz (http://www.nazeleno.cz/stavba/izolace/zatepleni-rodinneho-domu-co-muzete-zateplit.aspx) tam jsou probrány jednotlivé možnosti. Případně, pokud je v místě dostatek relativně levného dřeva, tak použít na topení kotel na dřevo v kombinaci s akumulační nádrží a elektrickou topnou vložkou na temperování v době kdy v domě nikdo nebude. Je to mnohem pohodlnější a efektivnější topení než v krbové vložce.


S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, děkuji moc za odpověď ohledně využití tepla z odpadní vody pomocí tepelného čerpadla. Mrzí mě, že je tento systém v bytovém nerentabilní, nicméně takto zní zadání mé diplomové práce, takže bych chtěla dále zeptat: Existuje, nebo lze na zakázku zkonstruovat TČ, které má primár takový, že část bude odebírat teplo v odpadní vody a část z plošného kolektoru? Ptala jsem se na PZP, ale zatím mi neodpověděli...
Potom bych chtěla poprosit o nějaké informace, jak vypadá konstrukce jímky a jak probíhá její filtrace a čistění..

[ 9.9.11 - dotaz číslo: 29053 - téma: Využití odpadního tepla ]

Dobrý den,
samozřejmě je možné připojit primární okruh TČ na různé výměníky, tj. na jeden v jímce odp. vody a druhý třeba na zemní kolektor. Jímek na odpadní vodu je na trhu velké množství, konstrukce výměníku pro tepelné čepadlo bude asi nutno řešit individuálně. Podívejte se např. na tyto weby:

http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_tepla-voda-z-cisticky-odpadnich-vod.aspx
http://energydrain.vaportec.co.nz/
http://ecorenovator.org/forum/conservation/904-diy-grey-water-heat-recycling-2.html
http://www.oasisdesign.net/greywater/misinfo/index.htm

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný.

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, prosím o zaslání co nejvíce informací a rad k Vašemu článku

"Centrální jímka šedé vody jako zdroj pro tepelné čerpadlo voda voda", autor je zde uveden Petr Kotek 2008

Pracuji totiž na diplomové práci na téma " Využití tepla z odpadní vody pro vytápění a ohřev teplé vody v bytovém domě" na VŠB FAST - obor Prostředí staveb a chtěla bych použít právě toto řešení s tepelným čerpadlem a jímkou, s tím, že tepelné čerpadlo bude kombinace odpadní voda - voda a plošný kolektor. Také prosím o informace ke způsobu filtrace a čištění jímky, konstrukci jímky, atd...zkrátka vše, co se tohoto řešení týká.

Děkuji, s pozdravem
[ 9.9.11 - dotaz číslo: 28996 - téma: Využití odpadního tepla ]

Dobrý den,
využití tepla z odpadní vody je dle našich zkušeností vhodné a ekonomicky rentabilní pouze v případě větších průtoku odpadní vody ze sprch a van.
Jedná se tedy většinou u hotelové objekty, kde ve špičkách dochází k dostatečnému průtoku "teplé" odpadní vody (cca max 30°C dle našich měření).
V hotelích dochází oproti bytovému domu k nadbytečnému "plýtvání", které je však pro využití odpadního tepla naopak kladem. Při nedostatečném průtoku hrozí zamrznutí odpadní jímky při odběru tepla tepelným čerpadlem. U bytového domu by se tedy jednalo o velice investičně nákladný systém s dlouhou (či dokonce žádnou) dobou návratnosti nehledě na to, že veškerá kanalizace musí být zdvojená pro šedou a černou (WC) odpadní vodu. Nicméně i u hotelů se nejedná o systém, který by dokázal zpětně využít teplo pro vytápění celého objektu a připravovat teplou vodu. Vždy musí být v objektu hlavní zdroj tepla a toto řešení berte jako bivalenci s menším podílem energie "zdarma" (podíl této energie je nutné individuelně spočítat dle průtočného množství, použitého TČ a objemu jímky).
Pro bytové domy se spíše než jímka v kombinaci s TČ hodí tzv.rekuperační výměník šedé odpadní vody, který se umístí např.pod sprchový kout a studená voda se nepatrně předehřeje odpadní vodou ze sprchy. V USA je pak rozšířený systém tzv. "GFX pipe" nebo také "power-pipe", kterému já osobně moc nefandím a jedná se spíše o lobbing firem.
Z pohledu úspor však lze pro bytový dům realizovat zpětné využité šedé odpadní vody např. pro splachování WC a zavlažování okolních ploch. Tento systém včetně filtrace, UV lamp, zásobníků atd najdete pod názvem "Pontos Aquacycle".
S pozdravem
František Macholda a Petr Kotek

P.S. pošlu vám ještě schéma , to se sem nedá přiložit (P.Kotek)

[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, při zateplení panelového domu neodstranila firma původní venkovní plechy z atiky okolo střechy a zateplení provedle po stěně domu z vnější strany k atice, ale vrch atiky zůstal nezateplený.
Na původní rovné střeše byla namontována nová střešní konstrukce(dřevěný krov a plech lindab.
Původní střecha-(nyní půdní prostor) byla zateplena 12cm vatou, ale nebyla zateplena část vyvýšené vnítřní zdi nad původní střechou pod atikou nad původní střechou ani vrchní část atiky, kde zůstalo původní oplechování.
Máme žádat o slevu případně o předelání takto odvedené práce?
[ 31.8.11 - dotaz číslo: 28859 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
asi by bylo nejlepší kdyby tu vadu odstranili, neumím si moc představit jak by se měla vypočítávat škoda, která vám vznikne za dobu životnosti té izolace únikem tepla neodstraněným tepelným mostem. Ta náprava by neměla být zas tak složitá, v podstatě stačí na tu atiku přichytit desky minerální vaty (třeba mezi latě jako se dělají provětrávané fasády nebo kontaktně nalepením a několika hmoždinkami. Možná i ten plech tam může zůstat. Předpokládám, že na té půdě to ani nebude třeba nějak povrchově upravovat. Nevím zda je nad tou vatou položena nějaká pochozí podlaha; pokud není tak je třeba zajistit aby při zateplování té atiky na tu položenou vatu nešlapali.
To kde všude měla být izolace a v jaké vrstvě by ale mělo být v projektu, pokud tam nebylo, že se zateplí i tato část atiky, pak možná může být problém to na firmě chtít- to už je potom spíše otázka na právníka, kdo vlastně udělal chybu. Z čistě tepelně-technického hlediska to chyba je, je to zbytečný tepelný most .

S pozdravem Mgr.F.Macholda



KM
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jsem sice projektant a oprávněná osoba a zpracovávám pENB, potřebuji nicméně stejně poradit (ve vyhlášce ani zákoně nenacházím odpověď).
Jde o zateplení stěn panelového domu. Finální pENB má ukazovat výsledky výpočtu a) nového stavu nebo b) původního s doporučením opatření (tzn. vyplněny oba sloupce v grafickém znázornění – pak se ale všechny hodnoty v protokolu týkají jen stávajícího stavu) nebo snad c) vydat průkazy dva pro stávající i nový stav?
Stejně tak nevím, jak naložit s konstrukcemi, jichž se rekonstrukce netýká (např. U střechy - nevyhovuje, pokles dotykové teploty podlah - netýká se rekonstrukce, tepelná stabilita - nikdo nehodnotil). Porovnání celkové spotřeby energie s referenční budovou vyhovuje, ale lokální požadavky kcí, které se nezateplují, dle platné ČSN 730540-2 splněny nejsou. Mohu do protokolu k průkazu uvést, že tyto požadavky nejsou splněny (a přesto vydat hodnocení budovy C – vyhovující)?
Pokud tyto informace neposkytujete, poradili byste mi alespoň, kam se mohu obrátit?
Mockrát díky
[ 26.8.11 - dotaz číslo: 28722 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
to zda se má u zateplení panelového domu vydávat PENB na stávající či navrhovaný stav, případně na oba, není nikde specifikováno. Záleží tedy na Vašem uvážení, jakožto odborné oprávněné osoby, který stav objektu dáte do finálního vyjádření. Obecně platí zásada, že pokud je v protokolu popsaná energie pro stávající stav, musí být také grafické vyjádření s hodnotami pro stávající stav a naopak. Vždy musíte zvážit, pro jaký účel vydávate PENB.
V případě rekonstrukcí, budou některé stávající konstrukce z pohledu ČSN nevyhovující, nicméně objekt jako celek by měl být vyhovující. Zároveň je možné energetickým auditem doložit, že zateplení některých konstrukcí je technicky nebo ekonomicky nereálné.
[ Odpovídá: Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Prosíme o odpověď k zateplení komína:
Chceme zlepšit funkčnost a bezpečnost stávajícího zděného komína s průduchem 150x150 mm přistavěného k objektu a to nerez vložkami, úpravou komínové hlavy a zateplením. Nevíme však jakou nejvhodnější sladbu zateplení zvolit, kupř. jakou tepelnou izolaci použít (nenasákavost, nehořlavost), zda ji jen lepit a jaká by měla být také povrchová úprava.
Děkují
[ 22.8.11 - dotaz číslo: 28664 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
Předpokládám, že ten komín je vyzděn z nějakých špatně tepelně izolujících cihel nebo tvárnic a patrně netopíte kondenzačním plynovým kotlem a problémem je tedy riziko výrazné kondenzace spalin v silně prochlazeném komíně a stékání kondenzátu.
Asi nejjednodušší je zateplení komína v vnější strany kontaktní izolací z minerální vaty (např.http://www.isover.cz/isover-tf-profi nebo http://pruvodce.rockwool.cz/konstrukce/fasady/kontaktni-zateplovaci-systemy-(etics).aspx?page=4917). Ideální metoda je to když se v rámci rekonstrukce provádí vnější zateplení celé stěny (vlastní izolace stěny už může být i z pěnového polystyrenu). Pokud je totiž stěna z dobře tepelně vodivého materiálu (např. z plných cihel) pak je komín trvale vyhříván přechodem tepla z té stěny a při dostatečné tloušťce izolace (řekněme přes 10cm) v něm teplota málokdy klesne pod rosný bod. Pokud je ten komín přistavěn k dobře tepelně izolující a málo vodivé stěně, tak se vnější izolace projeví v době kdy se topí, ale při zatopení po delší přestávce kdy komín stačí promrznout bude možná po dobu než se jeho zdivo nahřeje ke kondenzaci docházet.
Už samotné vyvložkování komína by mělo snížit problém kondenzace, protože se vnitřní vložka dotýká komínového zdiva v podstatě jen v bodech a okolo ní je nějaká vzduchová mezera. Možná by tedy stálo za to napřed provést vyvložkování a teprve když by byly problémy s kondenzací či tahem, tak zkusit izolaci komína.

S pozdaravem Mgr.F.Macholda


[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

prosím Vás, ať hledám jak hledám, nikde se nemůžu dočíst o kolik procent jsou vyšší náklady na výstavbu nízkoenergetických domků? Dle mé studie, co jsem si vypočítala se pohybují o navýšení cca 2% oproti klasickým domkům. Jinde jsem se dočetla že to vychází až 10%. Můžete mi prosím zhruba říct, jak se to pohybuje? Budu moc ráda za odpověď. Děkuji Vám.
[ 15.8.11 - dotaz číslo: 28490 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Vážená paní,
ve starší literatuře se můžete setkat s údajem, že nízkoenergetický dům je asi o 10% dražší než "obyčejný" dům. V praxi ale záleží na tom, jak chytře vám projektant dům navrhne. Dobře navržený nízkoenergetický dům může být i levnější než "obyčejný" dům. Je ale nutné od začátku zadat, že chcete takovýto dům. Nejhorší a nejdražší cesta je ta, že vezmete typový projekt nějakého domu a přidáte izolaci a vzduchotechniku. Ušetříte možná neco na odměně pro projektanta, ale investiční náklady budou vyšší.
Více o problému například v této publikaci:
http://www.ekowatt.cz/cz/publikace/jak-postavit-nizkoenergeticky-dum

Jinak je dobré zmínit, že nízkoenergetický dům je v současnosti překonaná záležitost, doporučili bychom vám zvážit stavbu pasivního domu. Seznam projektantů kteří se takovými domy zabývají, najdete třeba zde:
http://www.pasivnidomy.cz/


S pozdravem
L. Hudcová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Hudcová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

na vašich internetových stránkách ekowatt jsem se dozvěděl o možnosti výpočtu tepelných ztrát.
Jistě máte zkušenosti s širokým spektrem budov, které řešíte individuálně. Můj dotaz
směřuje k výpočtu tepelných ztrát, zjištění rosného bodu a zvolení správné izolace obvodových
zdí u staršího rodinného domu z 50 let.

Uvažuji o vaší nabídce případného výpočtu, aprotože jsem již poptal podobnou službu u konkurecne,
ale nebyl jsem spokojený s jejich službou, rád bych si ověřil vaše zkušenosti se zmiňovaným RD.

Jedná se o RD na Plzni-jihu, z Plzně do Nepomuka. Dům je s poloviny podsklepený, 1m vysoký
sokl nad terénem, odizolavaný "pouze" thérákem (ale je suchý), RD má sedlovou střechu,
je v komletní rekontrukci, rozměry 10mx10m, což není nic zvláštního.

Důležitou informací pro výpočet tepelných ztrát pro obdvodové zdivo je jistě jeho skladba a šíře.
Skládá se z klasické cihly 30x15, vzduchové mezery přibližně 15cm a opět z cihly 30x15.
Přibližně po metru jsou obvodové zdi provazovány do sebe opět cihlou 30x15.

Mohl bych vás tímto požádat o předběžný výpočet tepelných ztrát, zvolení správné izolace obvodových
zdí a tím pádem zjištění rosného bodu.

Předem děkuji za odpověď na mail strejctomas@gmail.com, s pozdravem,


[ 11.8.11 - dotaz číslo: 28454 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
Diskutovali jsme no vašem problému na Ekowattu a došli k názoru, že pro volbu vhodného způsobu tepelné izolace pro váš dům vlastně není třeba dělat výpočet tepelných ztrát ani výpočet polohy rosnéhop bodu ve zdivu. Ta stěna má totiž tak nízkou tepelně-izolační schopnost (U je přibližně 0,14W/m2K), že pro dosažení doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla
(U=0,25W/m2K) vyjde tloušťka PS přibližně 12cm a v tomto případě rosný bod bude i při -15°C ve vrstvě PS a tudíž při běžné vlhkosti uvnitř kondenzace ve zdivu prakticky nehrozí. Těch 12cm běžného bílého PS navíc není optimální tloušťka (pokud nemáte extrémně levné topení ). Při dnešním poměru ceny práce a ceny materiálu je lepší použít kvalitnější šedý PS a pokud to možné, tak použít větší tloušťku; řekněme 14 až 18cm. Bylo by vhodné zaizolovat i ten sokl (je to velký tepelný most); tam je lepší použít provětrávanou fasádu s minerální vatou (http://www.tepelna-izolace.cz/provetravana-fasada.html) a s vhodným obkladem, aby zemní vlhkost mohla být odvětrána.

S pozdravem Mgr.F.Macholda a K.Murtinger

P.S. jestli chcete můžete mi napsat nebo zavolat a probereme to podrobněji, nedávno jsem izolovat svůj dům se stěnami z plných

cihel :K.Murtinger@seznam.cz, tel.603731139
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Pracuji v jedné z největších FMCG společností u nás a jednou ze součástí naší strategie je i minimalizovat vliv našeho podnikání na ŽP. Já jakožto jediný vystudovaný "ekolog" jsem leadrem projektu GO green a nyní bych ráda aplikovala v našich kancelářích prodlužovačky s centrálním vypínačem. Ještě na škole jsem četla studii, že takovéto opatření je schopné ušetřit spoustu nákladů na elektřinu a obzvláště pak v kancelářských budovách. A nyní se dostáváme k mé otázce. Jste schopni mi sdělit nějaká čisla, která takovéto prodlužovačky jsou schopny ušetřit? Případně budu vděčná i za nějaký odborný článek. Předem děkuji.

[ 10.8.11 - dotaz číslo: 28430 - téma: Elektřina, Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,
omezení stand-by spotřeby pomocí prodlužovačky s vypínačem je opravdu velice jednoduché. Jak velká bude úspora záleží na typu spotřebiče. Klidová spotřeba je u starších spotřebičů až 20 W, u kopírek přes 100W. U současných výrobků je méně než 2 W. Nejjednodušší by bylo změřit klidovou spotřebu wattmetrem, kerý stojí do 1000 Kč , viz například zde: http://business.conrad.cz/ nebo zde: http://www.behyshop.cz/domacnost/meric-spotreby-elektricke-energie-ii--wattmetr- )
Pak už stačí vynásobit příkon počtem hodin, kdy jsou přístroje nevyužívané (předpokládám že v kanceláři cca 12 hodin denně plus víkendy) a cenou za elektřinu (pro maloodběr je to okolo 5 Kč/kWh - zjistíte na faktuře za elektřinu).

Vypínání spotřebbičů může být buď s mechanickým vypínačem, nebo automatické. V prodlužovačce je jedna řídící zásuvka (kam se zapne např. počítač) a pokud je v ní odběr, zapínají se i ostatní (zde jsou zapojeny např. tiskárny, reproduktory, monitor a další periferie pro PC). Nemusíte se pak o nic starat. Vypadá to např. takto: http://www.mobilepower.cz/vmchk/prepetove-ochrany/05559-prodluzovak-s-ochranou-a-s-ridici-zasuvkou-pro-pc/av.html

Přejeme hezký den
L. Hudcová, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Lenka Hudcová* - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect