EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den
Svůj RD jsem zaizoloval 12 cm EPS, je postaven z cihel CD-INA tl:365mm a jedná zeď je postavena z plynosilikátových tvárnic tl:298 mm,které jsou ještě z vnitřní strany obezděny dvoudirovou cihlou na uzko tl:65mm.Po přečtení spousty starších dotazů jsem dostal srach, jestli kvůli malé tloušťky izolace, nebude docházet ke kondenzaci vodní páry ve zdivu? Děkuji
[ 16.2.11 - dotaz číslo: 25896 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
pro spolehlivé posouzení toho zda může docházet v této stěně ke kondenzaci vlhkosti by bylo třeba mít podrobnější informace. Velmi přibližně lze říci, že stěna z cihel CD-INA tl:365mm nebude asi za běžných podmínek (venku -12°C a uvnitř 20°C a 50% relativní vlhkost) náchylná ke kondenzaci vlhkosti protože teplota na hranici mezi PS a stěnou bude dostatečně vysoko nad teplotou rosného bodu. U toho pórobetonu by už ke kondenzaci docházet teoreticky mohlo, záleží na tom o jaký druh pórobetonových bloků se jedná; různé druhy pórobetonu mají dost odlišné vlastnosti.
Pokud máte k domu technickou dokumentaci tak požádejte o provedení výpočtu nějakého projektanta. Pokud dochází ke kondenzaci pak je třeba spočítat i roční bilanci zkondenzované vlhkosti a zvážit zda to může v konstrukci vadit.

S pozdravem ing.Jan Truxa
KM
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Jsme společnost instalující tepelná čerpadla. Máme zákazníka - klášter, který chce zrušit stávající vytápění /uhlí a plyn/ a za použití jakýchkoliv dotací si pořídit vytápění tepelné čerpadlo země -voda. Nalezla jsem možnost v programu OPŽP, jaké máme šance, je možnost,abyte nám s podáním žádosti pomohli,či zcela (asi za úplatu) podali? Děkuji vám za odpověd.
[ 16.2.11 - dotaz číslo: 25888 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,

podání žádosti do OPŽP je pravděpodobně reálné a hádám, že i z celkem slušnou pravděpodobností úspěchu. Pro detailnější vyjádření bychom museli znát více podrobností. Doporučil bych Vám objednat se do naší pražské pobočky na konzultaci, kde bychom si mohli v klidu sednout nad podklady a probrat podrobnosti. Pokud budete mít zájem můžeme Vám zpracovat žádost, máme s tím celkem rozsáhlé zkušenosti. Můžeme vám zpracovat také energetický audit, který je povinnou přílohou. Ten budete pro podání přihlášky nezbytně potřebovat. Je důležité, aby v auditu byly správně provedeny veškeré výpočty – zejména bilanční. Ty totiž budete muset potvrdit reálným provozem tepelného čerpadla – tedy musíte po roce doložit dosaženou úsporu vypočítanou v auditu. Už jsme se setkali při vyhodnocení ročního provozu, že úspora neodpovídala úspoře vyčíslené v energetickém auditu. Hledání chyby jak na straně realizace, tak na straně zpracovatele auditu je poměrně obtížné, zdlouhavé a také (zbytečně) nákladné.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
můj zaměstnavatel by rád zažádal o dotaci programu Efekt 2011 - D.1. a D.2. Můj dotaz je: jak se chápe přiloha č. 10. Konkrétně, jak je definována "Podrobná osnova"?
Děkuji za odpověď.
[ 16.2.11 - dotaz číslo: 25893 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,

příloha č. 10. "Podrobná osnova" znamená podrobný popis projektu, tedy cíle a přínos projektu, popis aktivit uskutečněných v rámci projektu, popis výstupů, popis realizace, personálního zajištění, případně další informace o projektu.
Pokud nemáte se zadáváním projektů dostatečné zkušenosti, doporučil bych Vám obrátit se na externího dodavatele a nechat si žádost zpracovat „na klíč“. Vyhnete se tak možným nepříjemnostem, kdy například z administrativních důvodů může dojít třeba i k vyřazení žádosti. Podáváním projektů se naše společnost zabývá mnoho let, tak že vím, jakou to dá práci a také vím jak jedna chyba dovede zamést několikatýdenní práci do koše.

S pozdravem Jan Truxa

[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
Byla postavená FVE, povolená dodatečným stavebním povolením které je v právní moci. Vlastníci sousedních pozemků dali jednak výslovný souhlas s umístěním stavby a se zjednodušeným UŘ a také uvedli, že byli seznámeni s projektem a že s ním souhlasí. V technické zprávě projektu není zmínka o ochranném pásmu. Nyní dal soused na stavební úřad žádost o zastavení kolaudace, protože od nás požaduje, abychom dali souhlas se zkrácením ochranného pásma od hranice pozemku. Zajímalo by mě: 1. Vzniklo ochranné pásmo? 2. Má jejich požadavek na zkrácení ochr.pasma oporu v zákoně? je případně vymahatelný? nebo k němu stavební úřad nepřihlíží? 3. Můžou takto zastavit vydání kolaudačního souhlasu? a provozu FVE? (když podle stavebního zákona by se vydání kolaudačního souhlasu sousedů týkat již nemělo, neboť se nejedná o řízení? - §122 (3)stavebního zákona)

[ 11.2.11 - dotaz číslo: 25854 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
Ochranné pásmo okolo fotovoltaické elektrárny je spíše záležitost právní než technická a proto asi není explicitně zmíněno v technické zprávě projektu.
Podle § 46 odstavec 1 zákona č. 458/2000 Sb (Energetický zákon http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb00458&cd=76&typ=r) ochranné pásmo vzniká dnem nabytí právní moci územního rozhodnutí. Lze tedy předpokládat, že ochranné pásmo v tomto případě vzniklo.
Pokud jde o možnost zmenšení ochranného pásma tak to asi nebude možné, ale na to se musíte zeptat spíše právníka, to je mimo obor nás energetických poradců; pokud by to bylo posuzováno analogicky s jinými druhy ochranných pásem tak lze na webu najít rozhodnutí o zmenšení ochraného pásma (v případech kde je určeno nějakým výpočtem nebo posudkem) i o zamítnutí podobných žádostí (kde je vymezeno přímo zákonem, což je asi váš případ; podívejte se např. na diskusi na http://forum.mujmac.cz/read.php?144,128540).
Je také otázka proč vlastně váš soused o zmenšení ochranného pásma usiluje; je možné, že by jeho potřeba šla uspokojit jinak. V odstavci 11 je napsáno "Pokud to technické a bezpečnostní podmínky umožňují a nedojde k ohrožení života, zdraví nebo bezpečnosti osob, může provozovatel přenosové soustavy nebo příslušný provozovatel distribuční soustavy udělit písemný souhlas s činností v ochranném pásmu. Souhlas není součástí stavebního řízení u stavebního úřadu a musí obsahovat podmínky, za kterých byl udělen".
Zda výše uvedená žádost může zastavit vydání kolaudačního rozhodnutí je opět spíše otázka na právníka, případně na stavební úřad.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den,
mame rozestaveny dum ve fazi pred omitkami, rozvedena voda a kanalizace a resime zasadni problem - system vytapeni a ohrevu TUV. Oproti navrhu mame jiz mene financnich prostredku (bez komentare)a tudiz pada planovana instalace TC zeme-voda. V obci neni plyn a tudiz jediny zdroj energie je elektrina. Logicky prvni moznost - nejlevnejsi v porizovacich nakladech, ktera se nabizi, je elektrokotel na vytapeni a bojler na TUV. Jenze to je zaroven system nejdrazsi na provoz.Hledame nejakou alternativu, rozvetveni teto moznosti nebo jeji vylepseni. Nase hledani se tedy ubira napriklad cestou akumulacni nadrze natapene patronami, pripadne k AN dopojit vymenikova krbova kamna ci v budoucnu solary. AN by byl zaroven zaklad pro pripadne napojeni TC v budoucnu. Vytapeni bude podlahove (ikdyz neustale slysim naseptavani, abychom udelali kombinaci s radiatory). Dum je patrovy, podlahove plochy cca 2x85m2 (plus garaz 25m2), objem vytapeneho prostoru je cca 720m3, vypoctene TZ jsou cca 7kW. Zatepleni strechy 31cm Isover Uniroll Profi, steny 18cm EPS 70 F a heluz 30, podlaha beton 20cm, EPS 100 Z 15cm, podlahovka, krytina. Vytapet planujeme na teplotu cca 22°C.
Zajimal by me vas nazor a jeste vice pripadne rady ci namety na reseni teto situace s optimalnim vysledkem, tedy nizke por. naklady a co nejnizsi provozni (ikdyz vim, ze s elektrikou nebudu nikdy na spodni hranici toho spektra plateb dle pouziteho media). Odbornik znaly sveho oboru urcite prisel do styku s podobnymi situacemi casteji nez ja, tudiz i moznosti reseni zna vice.

Dekuji, pripadne dotazy na doplneni informaci rad zodpovim.

[ 10.2.11 - dotaz číslo: 25847 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
vaše úvahy se v zásadě ubírají správným směrem a dovolím si tedy navrnout jen nějaké jejich "rozvětvení" jak píšete. Je ale třeba předeslat, že jde pouze o potenciální možnosti, bez podrobné znalosti vašeho domu nelze nic konkrétně rozhodnout.
Rozumná možnost je vámi zmíněné použití kombinace dřevo + elektřina, buď s nějakou krbovou vložkou nebo (pokud by mělo dřevo pokrýt větší část potřeby tepla) lépe s moderním kotlem na pyrolyzní spalování dřeva ((http://www.tzb-info.cz/5117-kotelny-s-kotli-na-drevo-a-pelety , http://www.tzb-info.cz/4102-vytapeni-domu-pri-dnesnim-vyvoji-cen-energii-z-fosilnich-paliv-a-biomasy-jako-obnovitelneho-zdroje-energie-ii)). V této souvislosti je správné vaše rozhodnutí použít podlahové vytápění- nižší teplota topné vody umožní použít menší objem nádrže. Výhodou by bylo nejen snížení nákladů, ale i vyšší bezpečnost při delším výpadku elektřiny (vichřice, nánraza a podobné katestrofy). POZOR je ale třeba mít nějaký záložní zdroj pro pohon oběhového čerpadla.
Další možností je pak kotel na pelety; ten akumulační nádrž nepotřebuje, palivo je ale dražší.
Pokud bude hlavním zdrojem tepla elektřina, pak rozhodně stojí za to uvažovat o instalaci solárního systému na ohřev vody, nemá ale asi cenu počítat s ním na přitápění; pokud má ten váš dům rozumnou velikost oken na jih a současně podlahové vytápění tak už by to asi nepřineslo velký efekt.
To tepelné čerpadlo byste asi neměli předem vylučovat, pro dům s výpočtovou tepelnou ztrátou 7kW to může být dobré řešení i když by navýšilo pořizovací náklady.
Nejlepší cestu jak dospět k optimálnímu řešení t.j. co nejnižší celkové náklady za dobu řekněme20let vám poskytne Energeticko-ekonomická optimalizace (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov). Jestli se vypravíte na výstavu Moderní vytápění a Krbů a kamen (http://www.modernivytapeni.cz/) zajděte na stánek EKOWATT, vezměte sebou plány a můžete si tam o tom s někým z EKOWATTu popovídat

S pozdravem Mgr.F.Macholda

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.Prosím o odpověď na otázku, jaké je ochranné pásmo FVE (výkon 2 MWp), která je na okraji obce.Jednou svou stranou přiléhá přímo k silnici okresního typu (II.tř), druhá strana FVE je přilehlá k vozovce, která vede do intravilánu obce(vozovka III tř.?).Ostatní dvě části FVE jsou přilehlé k polím-tedy pozemkům jiných vlastníků.Děkuji za odpověď.Zdraví
[ 10.2.11 - dotaz číslo: 25845 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane magistře,
Podle § 46 odst. 7 zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon ) musí být kolem fotovoltaické elektrárny 20m široké ochranné pásmo, které je "vymezeno svislými rovinami vedenými ve vodorovné vzdálenosti 20 m kolmo na oplocení nebo na vnější líc obvodového zdiva".¨
Z existence tohoto pásma vyplývají následující omezení (§ 46 odst. 8a další):
(8) V ochranném pásmu nadzemního a podzemního vedení, výrobny elektřiny a elektrické stanice je zakázáno
a) zřizovat bez souhlasu vlastníka těchto zařízení stavby či umisťovat konstrukce a jiná podobná zařízení, jakož i uskladňovat hořlavé a výbušné látky,
b) provádět bez souhlasu jeho vlastníka zemní práce,
c) provádět činnosti, které by mohly ohrozit spolehlivost a bezpečnost provozu těchto zařízení nebo ohrozit život, zdraví či majetek osob,
d) provádět činnosti, které by znemožňovaly nebo podstatně znesnadňovaly přístup k těmto zařízením.
(9) V ochranném pásmu nadzemního vedení je zakázáno vysazovat chmelnice a nechávat růst porosty nad výšku 3m.
(10) V ochranném pásmu podzemního vedení je zakázáno vysazovat trvalé porosty a přejíždět vedení mechanizmy o celkové hmotnosti nad 6 t.
(11) Pokud to technické a bezpečnostní podmínky umožňují a nedojde k ohrožení života, zdraví nebo bezpečnosti osob, může provozovatel přenosové soustavy nebo příslušný provozovatel distribuční soustavy udělit písemný souhlas s činností v ochranném pásmu. Souhlas není součástí stavebního řízení u stavebního úřadu a musí obsahovat podmínky, za kterých byl udělen.
(12) Fyzické či právnické osoby zřizující zařízení napájená stejnosměrným proudem v bezprostřední blízkosti ochranného pásma s možností vzniku bludných proudů poškozujících podzemní vedení jsou povinny tyto skutečnosti oznámit provozovateli přenosové soustavy nebo příslušnému provozovateli distribuční soustavy a provést opatření k jejich omezení.

Vlastníci okolních pozemků by o existenci tohoto ochranného pásma a omezení z toho vyplývajících měli být informováni v rámci povolování a stavebního řízení.

S pozdravem Mgr.F.Macholda
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Existuje v ČR certifikátor na LEED nebo BREEAM v rámci Green Buildings?
[ 9.2.11 - dotaz číslo: 25809 - téma: Ostatní ]

Dobrý den,
jedinou certifikační autoritou je Green Building Certification Institute v USA.
Vlastní proces vedoucí k certifikaci může vést víceméně kdokoli, kdo zná detailně principy LEED a US normy, zejména Ashrae 90.1.
Body pro certifikaci na určitý stupeň je možno získat za hodnocení v různých oblastech, z nichž některé se hodnotí pouhým konstatováním (např. vlastnosti lokality), další vyžadují určité vlastnosti projektu (např. preference ekologických dopravních prostředků v parkovacích kapacitách, užití nízkoemisních deskových materiálů a lepidel, řešení střech tak, aby se minimalizoval odraz tepla), další musí být podloženy výpočty jednoduššího typu (např. zacházení se srážkovými vodami nebo opatření na úsporu pitné vody včetně recyklace), nebo velmi složitými výpočty typu dynamických simulací (modelování parametrů vnitřního prostředí budovy a energetické úspornosti). Tyto namátkou vyjmenované příklady se týkají zejména fáze navrhování budovy. Další body lze získat za činnosti v průběhu výstavby, ať již za organizaci a dokumentaci výběrových řízení, za kontroly na stavbě, apod. Proces nekončí ani po kolaudaci, protože LEED považuje za důležitý i způsob uvedení budovy do provozu a "vyladění" provozních stavů během zkušebního provozu, který trvá řadu měsíců.
Všechny kroky je nutno dokumentovat formálně zcela přesně podle předepsaného procesu LEED.
Obvyklým postupem je zpracování studie proveditelnosti, která na základě požadavku investora na konkrétní stupeň certifikace určí možné cesty k dosažení požadovaného počtu bodů. Je zřejmé, že vyšší stupně certifikace vyvolají vyšší nároky nejen na proces certifikace, protože je nutno dokazovat splnění více parametrů, ale i vyšší investiční náklady spojené s volbou environmentálně vhodných řešení. Dalším krokem je obvykle pre-certifikace, kdy se certifikační autoritě předkládá záměr a koncepce podložená předběžnými doklady a výpočty. Výhodou pre-certifikace je možnost zviditelnění nadstandardního investičního záměru ještě před vlastní výstavbou. Během projektování, výstavby a uvedení do provozu probíhají jednotlivé části dokládání splnění požadavků LEED, které jsou na konci setříděny, formalizovány a výsledek je předložen certifikačnímu institutu. Pre-certifikace, vlastní certifikace i jakákoli komunikace s certifikační autoritou je zpoplatněna.
Administrátor procesu LEED obvykle řídí formální stránku procesu, specializované části jsou obvykle dodávány formou subkontraktu. Velkou výhodou je situace, kdy je administrátor schopen dodat i části týkající se dynamických simulací chování budovy, což umožní velkou úsporu času a peněz zejména v prvních krocích, kdy se hledá ve spolupráci s architektem celková a energetická koncepce budovy.
Certifikace BREEAM je v principu velmi obdobná.
EkoWATT nabízí nejen administraci zmíněných procesů, ale i velkou část odborných dodávek, jako jsou dynamické simulace chování budov, apod.
S pozdravem
František Macholda



[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Četl jsem brožuru od p.Srdečného "Energeticky soběstačný dům",kde bylo zmíněno,že se autor"podílel na stavbách budov ze slámy".Zamýšlím se nad slámou,jako izolačním materiálem (plné půdy sena a slámy našich předků).Nezajímá mě však sláma jako konstrukční materiál(dům z balíků slámy jsem už někde též zahlédl),ale jako izolační,výplnový.
Napadla mě např.varianta stěn: sádrokarton-OSB-I nosník se slámou-MDF-odvětraná prkená fasáda.
Mohu požádat o nějaké konkrétní zkušenosti a Váš názor na toto využití?
Děkuji
[ 7.2.11 - dotaz číslo: 25730 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
sláma se zatím u většiny budov používá právě jako výplňový tepelně-izolační materiál; stavba nosných slaměných stěn není jednoduchá záležitost.
Zatím jsem se vždy setkal s tím, že sláma se do stěny dává v balících (kromě stavby pasivního domu v Hostětíně, kde se dávala ve vrstvách "loupaných" z obřích hranatých balíků a prokládala papírem kvůli snížení konvekce, podrobnosti zde:
http://hostetin.veronica.cz/156/)

Tepelně-izolační parametry slámy závisí na tom, jak je stlačena, z tohoto hlediska vychází sláma lisovaná v balíkách dobře. Za optimální se považuje sláma slisovaná na objemovou hmotnost 90 kg/m3. V USA se lisuje větším tlakem a balíky mají větší objemovou hmotnost a tepelná vodivost je vyšší = horší. Tepelná vodivost slámy závisí také na orientaci stébel.

Pokud použijete balíky, vyjde vám tl. izolace okolo 50 cm, což už dá součinotel prostupu tepla stěny okolo 0,11 W/m2.K. To je hodnota používaná pro pasivní domy. Závisí také na rozmístění nosných prvků v konstrukci.

Ve skladbě konstrukce tak jak ji navrhujete je třeba zajistit, aby venkovní plášť chránil slámu před větrem - to zcela zásadně ovlivní výsledné chování konstrukce. Postačí silnější papír, karton apod. vložený mezi slámu a venkovní desku (ve vašem případě MDF), nebo je nutno desky spojovat na pero a drážku a podobně. Ve slámě bude docházet v zimě ke kondenzaci, ktrerá by se ale během léta měla odpařit. Kondenzaci lze snížit přidáním parotěsné zábrany mezi slámu a vnitřní sádrokatron, nebo použitím jiné vnější vrstvy (např dřevotřísky nebo prken).

Rozhodně bych nedoporučoval slámu jen tak volně nasypat do prostoru, mezi dvěma deskami, bylo by nutno ji udusat ale stejně vám zůstanou kouty a rohy kde můžou vzniknout "kapsy" bez slámy.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Beranovský, K. Srdečný, EkoWATT
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
kvůli ohlášení stavby jsme si nechali udělat tzv. PENB a z výpočtů jsme byli zděšeni. Chtěli jsme energeticky úsporný dům a vyšlo s bídou C! Přitom chceme investovat do dřevěných eurooken s trojskly, zdivo ytong 30 cm + 15 cm EPS. 20 cm zateplení podlahy, 30 cm stropu. Topení biomasou, krb s výměníkem napojený na akumulační nádrž 1000l, ohřev TUV 3 solárními kolektory. Topení - kombinace podlahovky a radiátorů. RD bungalov 149 m2, stř. Čechy. Kde děláme chybu? Zhotovitelem PENB nám bylo řečeno, že bungalov v podstatě nikdy nemůževyjít nízkoenergeticky???
[ 4.2.11 - dotaz číslo: 25755 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážená paní,
takhle na dálku se to bohužel posoudit nedá i když uznávám, že je to poněkud překvapivý výsledek, vzhledem k úrovni zateplení. Je pravda, že čím je dům menší a má méně kompaktní tvar, tak tím větší má měrné tepelné ztráty (při dané úrovni izolací); poschoďový řadový domek je vždy lepší než přízemní, o samotě stojící bungalov. Soudím nicméně že se to vždy dá udělat tak aby tepelná ztráta byla nižší. Ten problém je spíše v tom jak to navrhnout optimálně t.j. tak aby celková suma, kterou zaplatíte za stavbu a potom za vytápění a provoz v následujících, řekněme 20letech, byla co nejmenší. To se prostě musí navrhovat ve variantách a vždy to spočítat. Jestli chcete, tak vám EKOWATT může udělat takzvanou Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu domu (více viz na http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov), která vám umožní najít nejlepší řešení a upravit projekt tak aby dům splnil vaše požadavky.

S pozdravem ing.Jan Truxa
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám dotaz ohledně velkého rosení oken v novostavbě. Instalována jsou okna z profilu Salamander streamline standard 7 s trojskly, vlhkost v interieru kolem 50%, u oken kolem 60%(měřeno ráno před vyvětráním). Od teplot kolem nuly níže se rosí skla ve spodní části, zasklívací profil i rám okolo. Kolem těsnění mezi křídlem a rámem se dělá pruh z kapek (průměr až 5mm) po celé šířce u spodu okna a i po stranách, u dvoukřídjých oken je orosena celá mezera mezi křídly, z pantů voda teče přímo proudem. Hrubá stavba z tvárnic Ytong lambda 375 na lepidlo byla postavena v roce 2009 a nechána "vymrznout" bez oken, v r.2010 zatepleno polystyrenem 120mm, strop sádrokarton, nad ním 30cm vaty, takže zdrojem vlhkosti mohou být snad jen podlahy - lité betonové v červenci 2010, zakryté podlahovými krytinami ař v listopadu 2010. V domě je podlahové vytápění, ale převážně se používá topení v krbu bez vodního výměníku. Špalety oken zakryty zvenku i zevnitř polystyrénem cca 1cm přes rám. Větrání přes centrální rekuperační větrací jednotku, zatím ručně spínané, větrám tak 3x denně, vypínám při vlhkosti v interieru kolem 45%.
Příklad měření, kdy jsou oroseny rámy oken téměř kolem dokola a trojsklo od spodu asi 3-5cm:
Teplota venku -10°C
Teplota uvnitř 20°C
Teplota skla v rohu u těsnění (uvnitř) 12°C
Teplota rámu u těsnění křídlo/rám (uvnitř) 6°C
Poraďte prosím, zda to může být způsobenovadou oken, vlhkostí, nebo chybným seřízením - je možné, že těsnění netěsní dostatečně, případně jakou teplotu by měl mít rám okna a sklo těchto parametrů.
Předem Vám děkuji za odbornou radu.
S přáním pěkného dne

[ 3.2.11 - dotaz číslo: 25750 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
Při teplotě 20°C a vlhkosti 50% je teplota rosného bodu 10°C (viz http://www.stavebnictvi3000.cz/vypocty/vlhkost-v-byte/?TEP=20&RH=50&TEPN=20). Takže kondenzace u těsnění křídlo/rám je celkem pochopitelná a při spodním okraji skla by sice teoreticky neměla nastávat, nicméně je otázkou jak přesně byla ta teplota skla změřena a také vlhkost vzduchu v místnosti může trochu kolísat a ono to trvá docela dlouho než se zkondenzovaná vlhkost odpaří; jednoduše řečeno není to zas tak překvapivé. Pokud jde o panty tak
tam mne to také nepřekvapuje, tam prostě je asi tepelný most skoro u všech oken. Jiná otázka je zda ty naměřené
teplotu na rámu a skle jsou v souladu s tím co výrobce rámu a zasklení deklaruje. Našel jsem, že rám má podle údajů prodejce U = 1,105 W/m2K
(http://www.ri-okna.cz/sortiment/okna/zelena_usporam/streamline7?profil=streamline7). Pokud by to platilo v celé ploše rámu, tak by ke kondenzaci docházet nemělo; povrchová teplota by měla být přibližně 12°C. Jenže je asi třeba počítat s tím, že ten rám je nehomogenní (dutý profil s mnoha přepážkami) a zrovna v místě těsnění je tepelný most. Je také možné, že těsnění není dokonale těsné a pak by průnik chladného vzduchu mohl v okolí vyvolávat kondenzaci. Poněkud překvapivá je kondenzace u dvoukřídjých oken kde je orosena celá mezera mezi křídly.
Výrobce nicméně uvádí, že "Členění komor s dvojnásobným množstvím příčných výztuh vyhovuje požadavku na dosažení maximální mechanické stability". Mechanická pevnost a tepelná izolace jsou často protichůdné požadavky, takže asi museli udělat nějaké kompromisy. Asi by měli k těm oknům dávat ještě údaj o povrchové teplotě nebo rovnou termovizní snímek. Jestli máte nějaký vhodný dotykový (http://www.e-pristroje.cz/teplomery-dotykove.html) nebo bezdotykový teploměr (http://shop.conrad.cz/websale7/), můžete zkusit změřit teplotu v různých místech rámu.
Kondenzaci bych ale neočekával na povrchu skla pokud má teplý rámeček, hodnotu U přibližně 0,6 a je zasazeno hlouběji do rámu (viz http://www.ri-okna.cz/pdf/produktovy_katalog.pdf).
Takže to shrnu:
-zkuste tam pozvat tu firmu a ať zkontrolují zda rámy těsní a nejsou někde posunuté nebo tak něco
- požádejte je o nějaké upřesnění toho za jakých podmínek může docházet ke kondenzaci; jestliže někdo prodává okno se sedmikomorovým rámem a trojsklem, tak lze očekávat, že má nějaká měření ze zkušebny a měl by vědět zda a v jakém rozsahu může kondenzace vlhkosti na oknech nastat
- pokud se ukáže, že okna mají nějakou vadu, tak by to měli nějak napravit a pokud ne, tak asi nezbyde než se s
tím smířit nebo si nechat udělat znalecký posudek a jít k soudu.

S pozdravem ing.Jan Truxa

KM
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

jsem studentkou Vyšší odborné a Střední zemědělské školy v Benešově. Mám vypracovat maturitní práci na téma „Pěstování energetických plodin a jejich využití“. Za úkol mám: 1. srovnat 2 pěstitele v ČR; 2. srovnat ČR s jinou zemí EU v pěstování energetických plodin. O pomoc Vás žádám z důvodu toho, že nemohu sehnat nějaké 2 pěstitele energetických rostlin pro srovnání a nemohu se dopátrat, na kolika hektarech se energetické rostliny pěstují v ČR a jakékoliv jiné zemi EU po dobu několika let. Obrátila jsem se na Vás díky doporučení a také proto, že jsem psala na Ministerstvo zemědělství, které mi stále bohužel neodpovědělo.

Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

[ 25.1.11 - dotaz číslo: 25587 - téma: Energie z biomasy ]

Dobrý den,
statistiku kterou potřebujete nevedeme. Doporučuji podívat se např. na tuto publikace:

http://www.eurobserv-er.org/pdf/baro200c.pdf
http://www.eurobserv-er.org/pdf/baro198.pdf

a dále pak doporučuji projít tyto weby:

http://biom.cz/
http://www.tzb-info.cz/
http://www.czso.cz/
http://eagri.cz/
http://www.eurobserv-er.org/
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/

Přeji hodně úspěchů ve studiu!
Karel Srdečný, EkoWATT

*Op280111*


[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

dobrý den, ráda bych se zeptala na zkušenosti s infrapanely,
vyzkoušely jsme je, ale nemáme pocit, že by byly tak zázračné, jak výrobci uvádějí, přesto se však asi vyplatí, poradíte prosím, kde hledat další info zejm. zkušenosti,
s pozdravem a poděkováním
[ 24.1.11 - dotaz číslo: 25577 - téma: Vytápění ]

Vážená paní,
živě s vámi souhlasím, elektrické sálavé topné panely (http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/elektricke-infracervene-topne-panely/) nejsou žádné zázračné zařízení s nímž můžete v běžném domě dosahovat úspor v řádu desítek procent jak to někteří (neseriózní) dodavatelé tvrdí.
Otázka zda a kdy se je vyplatí instalovat nemá jednoduchou odpověď; záleží na tom o jaký dům se jedná a jaký je životní styl lidí, kteří jej obývají.
Jejich hlavní výhodou je možnost vytvoření tepelného komfortu i při poměrně nízké teplotě vzduchu a stěn. Tepelný komfort totiž závisí jednak na tom jaká je teplota vzduchu a také na tom jaká je průměrná teplota plcoch, které nás obklopují (více viz např. na http://www.tzb-info.cz/404-tepelna-pohoda-a-nepohoda, http://www.setrnebudovy.cz/component/content/article/10).
Sálavým topným panelem ( http://shop.fenixgroup.cz/k19-ecosun-salave-topne-panely) tak můžete například poměrně rychle dosáhnout tepelné pohody (byť jen v omezeném prostoru) po příjezdu do vychladlého nevytopeného domu. Sálavým topným panelem můžete kompenzovat "studené sálání" od velkého okna a pod.
Topné panely také mohou vytvářet "ostrůvky tepelné pohody" v místnostech, které z nějakého důvodu není možné dostatečně vytopit celé.
Naopak v dobře tepelně izolavaných domech kde se teplota stěn a oken prakticky neodlišuje od teploty vzduchu nepřinesou topné panely nějakou výraznou úsporu ani vyšší komfort ve srovnání s běžným topením s elektrokotlem a radiátory nebo elektrickými konvektory (http://shop.fenixgroup.cz/z288-ecoflex-el-500).
Někdy ale mohou být sálavé topné pamely s výhodou využity i v nízkoenergetických či pasivních domech s rekuperačním větráním a teplovzdušným vytápěním, když potřebujeme v některých místech zvýšit pocitovou teplotu (například pro miminko v ohrádce nebo pro babičku před televizorem) a současně zachovat nižší teplotu vzduchu ve zbytku domu.To nám sice nepřinese nějakou významnou úsporu v nákladech na vytápění ale spíše jde o zvýšení komfortu.
Nějaké zkušenosti se sálavými panely najdete např. na :
http://forum.tzb-info.cz/2910-diskuze-ke-clanku-elektricke-prevazne-salave-vytapeni-ii¨
http://www.i-ekis.cz/?akce=archiv&idp=6527
http://www.lepebydlet.cz/stavebnictvi/topeni/infrapanely/
http://www.biesse.cz/?goto=TxQu9XzT&sub=aeppQCMW&tid=aeppQCMW&lng=cz

S pozdravem Mgr.K.Murtinger

*Op280111*

[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobry den,
chtel bych si doma pripojit do domaci site (za elektromerem, ale na stejne el.vedeni po dome) malou elektrarnicku o vykonu cca 500W - 1 kW tak, ze "neroztocim hodiny nazpatek". Tzn. nebudu dodavat do verejne site, budu mit veskerou vyrobenou elektrinu na svoji spotrebu. Musim byt i v tomto pripade licencovany vyrobce elektriny?

Dekuji za odpoved.
Hezky den.

[ 24.1.11 - dotaz číslo: 25573 - téma: Legislativa ]

Vážený pane,
z vašeho dotazu není zřejmé o jaký typ zdroje elektrické energie se jedná. Pokud jde o zdroj, který je schopen pracovat bez synchronizace s elektrickou sítí (jako třeba benzínová elektrocentrála), tak asi nebude problém vypnout hlavní jistič a izolovat tak váš dům od okolí a provozovat to nezávisle na síti (jako náhradní, nouzový zdroj) a v takovém případě patrně nejde o výrobu elektřiny a v zásadě by to nemuselo nikoho zajímat (elektrické pripojení musí pochopitelně splňovat všechny bezpečnostní předpisy). Pokud by mělo být zařízení přifázováno do sítě a provozováno současně s ní, tak už musí splňovat mnohem přísnější podmínky. Obecně je problém co se s vyrobenou elektřinou bude dít v okamžiku kdy vaše spotřeba poklesne pod hodnotu výkonu té vaší "elektrárničky". Doporučuji se napřed zeptat vašeho distributora elektrické energie zda a za jakých okolností lze ten váš zdroj připojit k rozvodné síti a z toho pak také vyplyne odpověď na vaši otázku.

S pozdravem Mgr.K.Murtinger

*Op280111*

[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dotaz:

Dovoluji si Vás poprosit o Vaše stanovisko k níže uvedenému zákonu novela zákona 180/2005(přechodná ustanovení ods.2).

Protože:
Není mi jasné co znamená zdroj uvedený do provozu a není připojen k distr.síti.
Co musí splnit postavená výrobna aby byla uvedena do provozu i když nebude připojena k síti.

Mám kladné vyjádření od čez distribuce na připojení výrobny 450 kW, ale termín připojení mám až leden 2012, jestliže připojím výrobnu až 1/2012 dostanu podporu?
novela zákona 180/2005(přechodná ustanovení ods.2).ze 3.11.2010


[ 24.1.11 - dotaz číslo: 25488 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
zdrojem uvedeným do provozu a NEpřipojeným k distribuční síti se rozumí zdroj, který dodává elektřinu pro vlastní spotřebu provozovatele. Takový zdroj BYLO možno provozovat v režimu zelených bonusů. Od 1. ledna. 2011 (po novele zákona o OZE) už to možné není, protože podpora se vztahuje jen na "výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů ve výrobnách elektřiny na území České republiky připojených do elektrizační soustavy České republiky" - viz §3 odst. 1 zák. 180/2005 Sb.

Nepíšete. o jaký typ zdroje jde. Pokud by šlo o fotovoltaickou elektrárnu, kterou připojíte k síti po 1. březnu 2011 už máte nárok na podporu jen v případě, že jde o výrobnu do 30 kW a elektrárna je umístěna na budově viz §3 odst. 5 zák. 180/2005 Sb.

Pokud k síti připojíte k síti jiný obnovitelný zdroj v lednu 2012, budete mít nárok na podporu ve výši, kterou určí ERÚ pro rok 2012.

Případné další dotazy směřujte na Energetický regulační úřad, který je kompetentní vydávat stanoviska k zákonu 180/2005 Sb.

Přeji hodně úspěchů!
Karel Srdečný, EkoWATT

*Op 280111*

[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobrý den, bydlím ve středně velkém RD a trápí mne zvýšená spotřeba
elektřiny - mimo topnou sezónu cca 0,9 MWh/měs. včetně ohřevu TUV. Nemám přitom žádné
nadstandardní spotřebiče - pračka (starší), lednice a mrazák (nové), varná
deska (nová), bojler 120l (4 roky v provozu), žádné výkonné motory.
Zkoušel jsem spotřebiče měřit a nenarazil jsem na žádnou anomálii, nechal jsem
též přezkoušet elektroměr - vše bez výsledku. Můžete mi poradit způsob jak zjistit příčinu zvýšené spotřeby, event. mi k tomu někoho doporučit ?
[ 21.1.11 - dotaz číslo: 25483 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
tohle je může být obtížně řešitelný problém a jediná cesta je trpělivě zkoumat všechny možnosti. Z vašeho dotazu mi vyplývá, že vodu zřejmě ohříváte elektřinou a elektřinou také topíte. Ohřev vody je poměrně energeticky náročný a v době mimo topnou sezónu to může být významný spotřebič a tak bych asi začal se zkoumáním u toho elektrického boileru. Nejlepší řešení jak získat dobrý přehled o spotřebě je instalace podružného elektroměru do přívodu k boileru. Elektroměry se dnes dají poměrně levně koupit (viz např. http://www.hutermann.com/eshop/001/produkty/elektromery-od-188-/elektromer-na-din-listu-jednofazovy-digitalni-meric-spotreby-wattmetr-hutermann-ht-1yd) a instalaci vám provede každý elektrikář.
Další na řadě by mohla být lednice a mrazák; jejich spotřeba se dá sledovat pomocí měřiče spotřeby (http://www.shop-online.cz/AEB/Meric-spotreby-elektricke-energie-vypocet-ceny-odebranych-kW-AKCNI-CENA-PLATI-PRI-ODBERU-2ks-a-vice-cena-za-kus_g5091.html). Pamatuji se na jednoho klienta u něhož způsobil zvýšení spotřeby energie vadný termostat na mrazáku, který způsobil, že kompresor chladil trvale. Pak asi přijde na řadu pračka a varná deska a další větší spotřebiče. Když takhle změříte všechny významnější spotřebiče (u spotřebičů, které fungují přerušovaně je třeba měřit rozumně dlouhou dobu aby se spotřeba zprůměrovala) a přepočtete jejich spotřebu na řekněme jeden měsíc činnosti tak ji můžete srovnat s měsíční spotřebou na elektroměru (zaveďte si sešit do kterého si budete stav elektroměru vždy alespoň 2x týdně zapisovat). Podívejte se na stránky http://www.eccb.cz/, kde najdete v sekci Publikace brožurku "Úspory elektřiny v domácnosti" kde je o měření spotřeby něco více.
Další věc, kterou byste mohl ještě udělat je občas zkontrolovat zda se elektroměr příliš netočí když vypnete všechny významné spotřebiče; vyskytli se již případy, že tam kde je elektroměr umístěn mimo dům tak na něj byl připojen ještě někdo jiný; je to asi dost nepravděpodobné ale teoreticky možné.
Pokud budete mít další dotazy, zavolejte.

S pozdravem Mgr.K.Murtinger
tel.603731139

[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobrý den, provozuji v RD TČ vzduch/voda a součástí dodávky byl dohřevový bojler. K mému překvapení jsem však zjistil, že výměník (měděná trubka o ploše 2,4 m2 se nachází nikoliv v ohřívači TUV, nýbrž v AKU-nádobě natápěné z TČ. Předehřev TUV při tomto řešení vůbec nefunguje. Mám TČ nainstalováno správně ?


[ 20.1.11 - dotaz číslo: 25481 - téma: Příprava teplé vody ]

Vážený pane, TČ jsou obvykle vybavena akumulační nádrží, aby snáze překlenula dobu vysokého tarifu elektřiny, kdy musí být vypnuta a aby byl jejich provoz plynulejší. Podle vašeho popisu se zdá, že předehřev TUV nebyl nainstalován. Požádejte dodavatele, aby vám doložil že TČ je zapojeno podle projektu. Případně se obraťte na expetra z oboru chladírenství a tepelných čerpadel, seznam zde:
https://www.mpo-enex.cz/experti/ExpertList.aspx

Přeji hodně úspěchů!
Karel Srdečný, EkoWATT

*Op200111*
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobrý den, jsem velmi zklamán investicí do TČ vzduch - voda, náklad cca 250 tis. Kč, výkon 15 kW, tepelná ztráta RD 10,5 kW, spotřeba v topné sezóně cca 2 MWh/měs. bez ohřevu TUV. Za vložené peníze bych měl např. výkonný kotel na dřevo + kompletně zateplený RD. Můžete mi poradit způsob jak nezávisle na dodavateli posoudit, zda TČ splňuje parametry které má mít, resp. posoudit jeho vhodnost z hlediska energetické náročnosti RD a topného systému ? úpřípadně doporučit specializovanou firmu v regionu, která se tím zabývá ?


[ 20.1.11 - dotaz číslo: 25482 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
v první řadě bych vám doporučil obrátit se na firmu, která se zabývá servisem tepelných čerpadel, aby zkontrolovala zda je zařízení zapojeno správně. Může se stát, že ve skutečnosti je TČ zapojeno jinak než podl projektu. Dále je třeba zkontrolovat, jak je nastaveno odstraňování námrazy z venkovního výměníku. Některá TČ spotřebují velkou část energie na to, aby výměník ohřála a rozmrazila - tím pádem netopí do domu, ale venku.
Seznam expetrů kteří se tímto zabývají ne např. zde:
https://www.mpo-enex.cz/experti/ExpertList.aspx


Další možností je obrátit se na soudního znalce, který zařízení zkontroluje a případně najde možnost nápravy, pokud existuje a vy se pak můžete obrátit na dodavatele aby případnou chybu odstranil.
Seznamm znalců je zde:
http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm

Přeji hodně úspěchů!
Karel Srdečný, EkoWATT

*Op200111*
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

dobry den
prosim o vas nazor a doporuceni vyberu.mame stavbu postavenou z 40STI cihel a na nem 10cm polyst.dnes se mi to zda malo,rad bych doplnil izolaci.a to jedine ze vnitr,tekutou sterkou u nas nabizenou napr.Thermaltec, maxitherm,reflextherm a pod.jedna se o deklarovane tepelneizolacni natery.zkusil jsem natrit kouskem takoveho nateru neizolovanou trubku topeni cca65 stupnu teplou a funguje tak ze predtim jsem se ji nemohl dotknout jak byla horka,pak jsem na ni ruku udrzel.ale nabidka je siroka a cenove rozpeti velke cili i rozdil v kvalite predpokladam take.napada me orientace podle merne hmotnosti...
[ 17.1.11 - dotaz číslo: 25441 - téma: Zateplování budov ]


Vážený pane,
spočítal jsem, že ta vaše stěna má hodnotu součinitele prostupu tepla přibližně U=0,15 W/m2K při 21°C uvnitř a -12°C venku každým čtverečním
metrem té stěny uniká 6,7W což odpovídá přibližně 13,4kWh za topnou sezónu. Vámi uvedené nátěry resp. stěrky se nanášejí v poměrně temkých
vrstvách, například Thermal-Tec ve vrstvě kolem 0,5mm. Předpokládám, že lze nátěr opakovat a dostat se na tloušťku 1mm. Dodavatel udává
hodnotu tepelné vodivosti lambda= 0,013 [W/m.K]. To je mimochodem hodnota menší než je tepelná vodivost nehybného vzduchu, takže bych to
bral raději s rezervou. Ten nátěr ale má tepelně odrazivé účinky, takže budiž, vezmeme to jak to udávají
(http://www.thermal-tec.eu/cesky/files/html/thermal-tec-tepelna-izolace-datasheet.htm).
Pokud tedy přidáme zevnitř vrstvu 1mm Thermal-Tec pak se tepelná ztráta stěnou sníží přibližně o 1%, což znamená 0,134kWh a tedy asi 15
haléřů při topení plynem. Vzhledem k tomu, že 1 litr toho izolačního nátěru stojí zhruba 600Kč (v ceníku 19 litrů za 12000Kč) vyšla mi prostá doba
návratnosti na 4000 let. Obávám se, že tak dlouho ten nátěr nevydrží.
Ale bez legrace, ten nátěr prostě na něco takového není určený, ten má opravdu význam na natírání trubek (hlavně tenkých, kde se vyskytuje viz
izolační paradox http://hestia.energetika.cz/encyklopedie/12.htm) a členitých povrchů ventilů a pod. kde se těžko aplikuje jiná forma izolace.
Podle mého názoru neexistuje ekomomicky výhodný způsob jak tepelné ztráty té stěny snížit, možná by se na domě dala ještě najít jiná místa kde by se něco dalo vylepšit a současně to bylo ekonomicky výhodné.

S pozdravem K.Murtinger

*Go011711*

[ Odpovídá: Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Hezký den,
prosím o informaci, na koho se obrátit ve věci zpracování studie proveditelnosti
na opatření vedoucí ke snížení tepelných ztrát a energetické náročnosti rodinného domku.
Jedná se o stavbu z roku 1929, vyšší tepelné ztráty.
Detailní informace o objektu bych poskytla zpracovateli studie.
Děkuji moc.

[ 15.1.11 - dotaz číslo: 25429 - téma: Ostatní ]

Vážená paní,
pro Vás by asi byla nejvhodnější tzv. energeticko-ekonomická optimalizace, kterou Vám můžeme zpracovat. Takováto komplexní optimalizační studie rodinného domu zvažuje a porovnává kromě 3 variant konstrukčních také cca 4 varianty způsobu vytápění a přípravy teplé vody. Konkrétní varianty se domlouvají dle přání investora a možností vlastního projektu. Celkem tedy získáte 12 variant, u každé z nich uvidíte investiční náklady a následné provozní náklady v rozdělení vytápění - teplá voda - elektřina. Další významnou informací jsou údaje o nutných reinvesticích do vybraného řešení v průběhu času a o jeho životnosti. Doplňujícími údaji jsou komentáře k rizikům a nevýhodám každého z možných řešení. Na základě takovéhoto komplexního pohledu je pak možné se rozhodnout jak postupovat.
Při zpracování studie je třeba vstupní konzultace, během které zjišťujeme Vaše představy o provozu objektu, uživatelské nároky, apod. Po zpracováni obdržíte písemný vystup (cca 50 - 60 stran) a výsledky Vám podrobně vysvětlíme v rámci výstupni konzultace. Základní cena této komplexní studie pro běžný rodinný dům je 20 tisíc bez DPH a její zpracování trvá cca měsíc od podpisu smlouvy o dílo, zaplacení zálohy ve výši 50 % a předání kompletní stavební dokumentace. Cena může být podle složitosti upravena. Zároveň je možné zpracovat jen některou část studie, toto
lze dohodnout při vstupní konzultaci.
Samozřejmě také můžete využít naši poradenskou službu EKIS a domluvit si bezplatnou hodinovou konzultaci s jedním z našich odborníků. Konzultace probíhají vždy v pondělí a středu v odpoledních hodinách. Nutné je termín předem domluvit (telefonický kontakt je uveden níže). V rámci této konzultace se však žádné výpočty ani komplikovaná hodnocení neprovádějí. Každopádně by to mohl být dobrý začátek, na jehož základě lze určit, jaká opatření jsou reálná a případně se dohodnout s konzultantem na dalším postupu - vypracování studie.


S pozdravem Mgr.Macholda a Mgr.K.Murtinger

Pokud chcete získat základní informace o tom co je u vás přichází v úvahu můžete mi zavolat na t.603731139. Já jsem už na svém rodiném domě z roku 1936 v praxi vyzkoušel většinu možností.
K.Murtinger

*Go011711*

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, nevím jistě jestli se na vás obracím správně, ale potřebovala bych poradit ohledně Programu EFEKT 2011. Jestli je možné žádat do opatření B.3 Rekonstrukce otopné soustavy a zdroje tepla v budově, na výměnu kotle na dřevo na kotel na peletky (dřevěné nebo ze slámy)? Žadatelem by byl zemědělský podnikatel. Děkuji Vám za odpověď.

[ 13.1.11 - dotaz číslo: 25425 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážená paní,
v aktivitě B.3 mohou žádat mj. podnikatelé a zemědělci nejsou z podpory vyňati (pokud se na ně nevztahuje výjimka z podpory de minimis- viz smlouva o EU, příloha I), ale není podporováno vytápění na peletky, takže pro váš záměr žádat nemůžete.

ID03

*Go011711*

[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný* - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect