EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den,

existuje v tomto programovém období nějaký dotační titul, ze kterého lez podpořit stavbu malé vodní elektrárny?

Děkuji


[ 21.6.16 - dotaz číslo: 69799 - téma: Dotace a financování projektů ]

Vážená paní,
pro fyzické osoby žádná podpora neexistuje.

Pro podnikatele je k dispozici Operační program podnikání a inovace. Zde lze využít dvě oblasti:
- úspory energie:
Zde se má podporovat výstavba obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu, tedy nikoli MVE s dodávkou do sítě.
http://www.oppik.cz/dotacni-programy/uspory-energie

- obnovitelné zdroje energie
Zde se podporuje výstavba a rekonstrukce MVE a dalších zdrojů.
http://www.czechinvest.org/obnovitelne-zdroje-energie-ci

Je nutno sledovat termíny výzev pro přijímání žádostí.

Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný



[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně vytápění bytu ve starším domě. Dům má zdi cca 80cm široké okna kastlová. dřevěné stropy dole jsou 4 místnosti o rozměrech
6,7*5
6,5*2,5
5,1 * 5,1
5,1 * 4,1
tyto prostory v současné době sloužily jako jeden byt, který se nyní přestal používat. V bytě byla velká spotřeba plynu, plynem se topilo i ohřívala voda na sprchování. Na ohřev vody je přístroj válcovitého tvaru něco jako bojler, kde však stále hoří plynový plamínek…
Přemýšlím o tom, že bych tento byt rozdělil na dva byty po dvou pokojích a v patře zprovoznil další byt o dvou pokojích ve velikosti 5*4m.
V horním bytě žádné topení není. V dolním bytě jsou staré litinové radiátory. V dolním bytě se doposud bydlelo, ale topení se často vypínalo, příčinou bylo, že se špinavou vodou, která se vracela z okruhu do kotle ucpávalo sítko, které je umístěné před vstupem vody do kotle.
Prosím o radu: potřebuju vyřešit ohřev užitkové vody a topení, tak aby to bylo levnější.
- mám měnit litinové radiátory? nebo se dají vyčistit?
- mám pořídit jeden výkonnější kotel který bude ohřívat vodu do radiátorů i do sprchy do všech plánvaných bytů zároveň a umístit tam nějaké měřáky, aby se spotřeba tepla dala v jednotlivých bytech vyčíslit, nebo do každého bytu umístit kotel zvlášť.
- je levnější topit a ohřívat vodu elektřinou či plynem? a jakým způsobem topit? do radiátorů, nebo nějaké panely, když v horních pokojích nejsou radiátory?
- známý topí klimatizací (v tomto domě je v létě snesitelně klimatizace není potřeba) řikal mi že je to nejlevnější a vodu ohřívají elektrikou v bojleru
- byt (y) potřebuji zprovoznit, tak aby spotřeba peněz za topení a ohřev vody byla snesitelná, zároveň však mám velice omezené finanční možnosti investic do rekonstrukce.
Prosím o jakákoliv doporučení a upozornění na případné úskalí vytápění staršího domu.
Předem děkuji za radu.

[ 21.6.16 - dotaz číslo: 69760 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
děkujeme za vaše dotazy.

Obecně je investičně levnější pořídit jeden kotel pro všechny byty. Nemusíte také řešit odvod spalin od tří kotlů, což je někdy technický problém. Navíc, protože jde o malé byty, musel byste pořídit 3 malé a tedy relativně drahé kotle.

Je však nutno vybudovat celý nový systém ústředního topení, naprojektovat potřebnou velikost jednotlivých těles pro jednotlivé místnosti a pořídit nová tělesa do bytu, kde teď topení není. Rozhodně nedoporučujeme nějak vylepšovat stávající systém. Byly by s tím jen problémy a investičně moc neušetříte. Do nového systému vytápění můžete instalovat stávající litinové radiátory, jejich životnost je neomezená, stačí je vyčistit, případně ubrat či přidat nějaké články tak, aby mělo těleso výkon odpovídající umístění. Do prostor, kde topení dnes není, pořídíte nové radiátory.

Protože bude jeden společný kotel, musíte byty vybavit indikátory spotřeby tepla, podle kterých se pak budou rozúčtovávat náklady na plyn. Doporučujeme indikátory pro tzv. denostupňovou metodu, protože jim nezáleží na typu radiátorů (jiné metody vyžadují, aby radiátory byly pokud možno stejného typu, což vy mít nebudete).

Dále lze doporučit kotel s průtokovým ohřevem vody. Výhoda je, že množství teplé vody je neomezené, takže se nestane, že by některému nájemníkovi došla. Na rozvod teplé vody do bytů je třeba osadit podružné vodoměry, aby bylo možno rozúčtovat náklady na teplou vodu.

Dnes se vodoměry i indikátory spotřeby tepla na vytápění dělají s dálkovým přenosem dat, takže nemusíte chodit do bytů něco odečítat a odečet můžete udělat kdykoli (při změně nájemníka během roku).

Ohřev vody plynem je v současnosti levnější, než elektřinou. U vytápění záleží, s čím se plyn porovnává. El. přímotopy jsou provozně dražší, tepelné čerpadlo (resp. klimatizace) je levnější.

Použití tepelného čerpadla pro vytápění znamená, že v domě musíte instalovat nové el. rozvody, dohodnout s distributorem (PRE nebo ČEZ) zvýšení kapacity a přiznání tarifu pro přímotop nebo tepelné čerpadlo. Výhoda je, že vytápění si budou nájemníci platit sami v rámci spotřeby elektřiny (v rámci rekonstrukce byste měl zajistit, aby každý byt měl vlastní elektroměr). Odpadnou vám tedy starosti s vyúčtováním.

Doporučujeme tedy zjistit tepelnou ztrátu všech bytů, informovat se u distributora o možnosti zvýšení kapacity (posílení jističe) a nechat si udělat cenovou nabídku na rekonstrukci elektřiny a instalaci tepelných čerpadel či přímotopů a el. bojlerů v jednotlivých bytech.

Přejeme úspěšnou rekonstrukci!
F. Macholda, K. Srdečný



[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu a doporučení řešení. Stavím nový dům, který má v projektu 26cm polystyrénu na stěnách. A však v podlaze je v projektu jen 10 max 12 cm navýšit to nemůžu, protože by už byla malá světlá výška přízemí a mohl by nastat problém při kolaudaci, dům má dle územního plánu omezenou výšku. Proto prosím o doporučení čím bych mohl co nejefektivněji zaizolovat - zateplit podlahu v přízemí, tak aby to bylo adekvátní k 26cm izolace ve stěnách. Předem děkuji.
[ 14.6.16 - dotaz číslo: 69768 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
škoda, že se to neřešilo už v projektu, teď už jsou možnosti řešení dosti omezené. Hlavní otázka je co vlastně v praxi znamená váš požadavek "adekvátní k 26cm izolace ve stěnách". Tloušťky tepelné izolace by se měly optimalizovat tak aby pro dosažení požadované tepelné ztráty (nebo ročních nákladů na vytápění) byly investiční náklady co nejmenší. Protože mezi podlahou a zeminou pod domem je menší rozdíl teplot a tedy i menší tepelná ztráta pak "adekvátní" neznamená "stejná" tloušťka. 10cm extrudovaného PS (součinitelem tepelné vodivosti 0,033 W/mK) není sice nic moc, ale při použití perimetrické izolace základů by mohla splnit požadavky normy v celé ploše podlahy. Další možností je použít menší tloušťku lepšího (a dražšího) materiálu. V tomto případě mají nižší součinitel tepelné vodivosti (lepší izolační schopnosti) například desky DEKPIR FLOOR 022 (0,022 W/mK) nebo Kingspan Kooltherm K3 (0,020 W/m.K).
Nejdokonalejší na trhu dostupná tepelná izolace je patrně vakuová izolace s aerogelem (0,007 W/mK, viz např. http://www.izolace-vakuova.cz). S klesajícím součinitelem tepelné vodivosti bohužel cena izolace poměrně strmě roste.
Větší tepelnou ztrátu podlahou můžete také (do jisté míry) vykompenzovat zlepšením tepelné izolace v jiných konstrukcích (pokud je to technicky možné). Bohužel i v tomto případě cena roste.
Jak tedy postupovat:
1. zjistit zda je opravdu nezbytné zlepšit izolaci podlahy; je možné, že v projektu je už počítáno s tím, že v podlaze bude tenčí vrstva izolace už byla tomu úměrně zlepšena izolaci jiných konstrukcí.
2. Pokud se tak nestalo a hrozí, že podlaha nebo dům jako celek bude mít větší tepelné ztráty než je požadováno (třeba v případě kdy jde o pasivní dům a nesplníte podmínky pro dotaci), pak je třeba do podlahy použít některý z výše zmíněných materiálů případně se pokusit snížit tepelné ztráty ostatními konstrukcemi.
3. Není dobré to jen odhadnout, lepší by bylo udělat nějaký optimalizační výpočet, který umožní exaktně rozhodnout jaké řešení dokáže splnit požadavky při nejnižších investičních nákladech, respektive jaké řešení bude mít nejkratší dobu návratnosti. Takovýto optimalizační výpočet pro vás může udělat váš projektant nebo třeba EKOWATT Praha, který se energeticko-ekonomickými optimalizacemi dlouhodobě zabývá.

S pozdravem F.Macholda a K.Murtinger
P.S. Pokud máte nějaký upřesňující dotaz můžete mi zavolat na 603731139 K.Murtinger
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat od 1.1.2015 je povinnost instalovat v bytech indikátory odběru tepla na všechny radiátory,ale naše SVJ na radiátory nenechala nic namontovat a dala nám krabičku v předsíni ke stropu a odečtovou krabičku na WC,toto měří teplotu u stropu v bytech,již jsem měla na to připomínky a předseda SVJ nebere na to zřetel a nevím kam se obrátit,abychom měli indikátory na radiátorech a měřila se poctivě spotřeba tepla v bytech.Děkuji moc za odpověď.
[ 8.6.16 - dotaz číslo: 69637 - téma: Měření a regulace , Vytápění ]

Vážená paní,
podle vašeho popisu to vypadá, že máte instalován indikátor spotřeby tepla pomocí tzv. denostupňové metody. To je zcela v souladu s legislativou.

Spotřeba tepla se v bytech nedá měřit přesně (resp. dá, ale bylo by to velice nákladné). Proto se spotřeba tepla odhaduje z jiných údajů. Jednou možností je měřit teplotu na radiátoru - k tomu slouží právě různé typy indikátorů na radiátorech. Je to rozšířená metoda, která má ale i nevýhody. Zejména dává špatné výsledky tam, kde si někdo radiátor vypne a nechá si byt vytápět jen teplem, které přijde ze stoupaček a stěnami od sousedů. Sousedi pak musí zaplatit o to více.

Denostupňová metoda je spravedlivější, protože se snímá teplota v bytě, ne na radiáoru. Takže i ten, kdo radiátor vypne, bude mít naměřenou spotřebu podle toho, jestli v bytě topil na 16°C nebo 22 °C. Nevýhoda této metody je v tom, že se nerozlišuje, odkud teplo přišlo. Takže třeba byty s okny na jih mohou mít naměřenou vyšší spotřebu, protože sluníčko jim přetápí byt.

Současná vyhláška umožňuje použít jak měření teploty v bytech, tak indikátory na tělesech. Obecně se ale dá říci, že indikátory vnitřní teploty v bytě, které máte ve vašem domě, jsou o něco spravedlivější, než indikátory na tělesech. Doporučujeme vám zůstat u tohoto způsobu.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Vážení,
ráda bych si objednala analýzu „2D“ stavebních detailů a konstrukcí pro výpočet souhrnné přirážky k průměrnému součiniteli prostupu tepla obálky budovy a posouzení lineárního činitele prostupu tepla v okolí Hradce Králové a to z důvodu hraničních hodnot pasivního standardu v rámci dotačního programu NZÚ - 3.výzva. Kdy s přirážkou dUtbm = 0,02 W/(m2K)nám vychází celková potřeba tepla objektu lehce pod 20kWh/m2.K a s výrazně menší přirážkou bychom se dostali až k hodnotám 15kWh/m2.K /čímž samozřejmě dosáhneme na vyšší dotaci/, ale také značně uspoříme a výpočet přiblížíme budoucím požadavkům EU na novostavby.
Jde o dvoupodlažní dřevostavbu 7*11m se sedlovou střechou.
[ 2.6.16 - dotaz číslo: 69452 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]


Dobrý den,

analýzu detailů pro dotační program NZÚ není možné řešit přes internetovou poradnu I-EKIS. Navrhuji proto osobní bezplatnou konzultaci v rámci programu EKIS v naší pobočce v Praze.
Konzultaci je možné objednat na tomto emailu:
gabriela.krajcarova@ekowatt.cz

S pozdravem
Gabriela Krajcarová
[ Odpovídá: Ing. Gabriela Krajcarová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jak převést licenci mezi manžely v rámci majetkoprávního vypořádání tak, aby byla zachována podpora zeleného bonusu.

Děkuji
[ 26.5.16 - dotaz číslo: 69283 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,
pro výplatu zeleného bonusu je rozhodující datum uvedení výrobny (elektrárny) do provozu.
Toto datum se při změně licence samozřejmě nemění. Pokud tedy bude výrobnu provozovat někdo s novou licencí, na výši bonusů to nemá vliv.
Podrobnosti k licencím najdete na webu ERÚ: http://www.eru.cz/cs/licence

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

prosím Vás o radu - jaká je aktuální legislativa pro stavbu malé větrné elektrárny . Byl jsem na stavebním úřadě a ani tam bohužel nemají jasno.

Děkuji


[ 24.5.16 - dotaz číslo: 69231 - téma: Energie větru ]

Dobrý den,
stavba malé větrné elektrárny (VtE) se řídí stavebním zákonem č. 183/2006 Sb. Podle §79 nespadá malá VtE mezi stavby, které nevyžadují rozhodnutí o umístění stavby. Postupujete tedy stejně, jako u jiné stavby: zpracujete projektovou dokumentaci v rozsahu pro územní řízení a požádáte stavební úřad o vydání územního rozhodnutí, případně současně o vydání stavebního povolení. Stavební úřad si může vyžádat další dokumenty, například zpracování hlukové studie apod. Stavební řízení může být jednodušší, pokud požádáte o stavební povolení na dočasnou stavbu.

Se stavbou VtE může být spojena nutnost vybudovat el. vedení, zřídit ochranná pásma atd. Samozřejmě je lepší předem si zajistit souhlas vlastníků dotčených pozemků a nemovitostí.

Pro provoz elektrárny do 10 kW, pouze pro vlastní potřebu, bez připojení k síti, už další "papíry" nepotřebujete. Pokud byste ji chtěl připojit k síti, případně provozovat paralelně se sítí, musíte mít souhlas distributora (ČEZ, případně E.ON či PRE).

Pokud vyrobenou elektřinu chcete prodávat do sítě, musíte mít licenci pro podnikání v energetice dle zák. 458/2000 Sb. Vydává ji Energetický regulační úřad.
Pokud spotřebujete elektřinu sám, licenci nepotřebujete. Musíte ale buď zajistit, že nedojde k přetokům do sítě, nebo se dohodnout s distributorem, že přetoky odebere. Více k připojení zde: http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/13918-moznosti-pripojeni-domaci-elektrarny-v-roce-2016

Na elektřinu z větru není žádná podpora, odpadají tedy starosti s vyúčtováváním apod.

Ještě doplňujeme, že Úřad pro civilní letectví se vyjadřuje ke stavbám nebo zařízením, které jsou vysoké 75 m a více nad terénem stavby a nebo zařízení vysoké 30 m a více na přirozených nebo umělých vyvýšeninách, které vyčnívají 75 m a výše nad okolní krajinu. Dále se vyjadřuje k zařízením která mohou ohrozit bezpečnost letového provozu nebo rušit funkci leteckých zařízení. K VtE do výšky 15 m by se tedy vyjadřovat neměl, pokud neohrožuje bezpečnost letového provozu, například stojí blízko letiště.


Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda. K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
svépomocí zatepluji stěnu malého rodinného domku. Je to starší domek po rekonstrukci. Jelikož chci zateplit také pod úrovní terénu extrudovaným polystyrenem, odkopal jsem základový pás. Pás je betonový, ale není rovný. Vertikální rovina pásu je šikmá směrem pod dům. Chtěl bych aplikovat stejnou tloušťku XPS jako EPS nahoře a přímo přejít bez základní lišty zateplení. Je to malá stěna 4x2,6m. Abych mohl provést hydroizolaci (silnovrstvá asfaltová stěrka Bostik) a na tu nalepit XPS je potřeba vyrovnat základ. Otázkou je jak to správně provést a jaké materály použít, aby vyrovnávací vrstva přilnula ke starému betonu? Povrch starého betonu je velmi hrubý a dobře soudržný. Mám k dispozici také foto. Děkuji
[ 23.5.16 - dotaz číslo: 69088 - téma: Zateplování budov ]

Dotaz byl vyřízen telefonicky
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den mám dotaz ohledně elektrického bojleru který nejede na sazbu d02 a prý jestli se musí vyměnit stýkace aby bojler pak fungoval nebo původně byl na noční proud a teď sice jističe svítí ale bojler nereaguje a neohriva vodu,kde může být problém.
[ 19.5.16 - dotaz číslo: 69065 - téma: Příprava teplé vody ]

Vážený pane,
na dálku nemůžeme dost dobře posoudit, jestli je bojler rozbitý, nebo jestli je problém jinde.

Bojler se obvykle zapojuje na samostatný okruh, který je blokovaný v době vysokého tarifu. V době, kdy byl bojler funkční, jste asi měl elektroměr dvoutarifní. Současná sazba je jednotarifní. Je možné, že v rámci výměny elektroměru nebo změně sazby byl odpojen nebo trvale zablokován okruh s nízkým tarifem. Doporučujeme pozvat elektrikáře, aby zapojení prověřil a bojler případně zapojil na neblokovaný okruh. Pozor: Cena elektřiny v tarifu D02 je poměrně vysoká (cca 3,20 Kč/kWh), takže ohřev vody vás vyjde draho. Vhodnější by bylo požádat E.ON o přiznání dvoutarifní sazby.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
nově jsme koupili dům, ve kterém pronajímáme byty, na katastru je zatím veden jako RD, tudíž nemáme zatím instalované měřáky tepla. Chtěla jsem se jen zeptat jeslti existuje nějaká křivka či vzorec na výpočet otopné plochy, v případě, že nájemce bydlí v bytě jen určitou část roku například od října do května.Děkuji
[ 17.5.16 - dotaz číslo: 69050 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
platby za teplo, teplou vodu a další služby si můžete libovolně upravit v nájemní smlouvě.

Pokud nemáte instalováno měření spotřeby tepla pro jednotlivé byty, nebo alespoň indikátory spotřeby tepla na radiátorech, bude asi nejjednodušší účtovat teplo podle podlahové plochy.

Pokud je byt obsazen jen část roku, můžete pro jednotlivé měsíce brát níže uvedené rozdělení (převzato z vyhl. č. 67/2013 Sb.). Rozdělení pro konkrétní roky může vypadat jinak (údaje o tom, jak "tuhá" byla konkrétní zima, lze dohledat na webu ČHMÚ: http://portal.chmi.cz/historicka-data/pocasi/otopna-sezona). To ale nevadí, protože účtování podle podlahové plochy je dost nepřesné, takže nemá smysl to nějak podrobněji rozpočítávat. Přesnější by bylo rozúčtovávat náklady na teplo po měsících, pokud máte měsíční odečet fakturačního měřidla.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný

Spotřeba tepla na vytápění v jednotlivých měsících roku:
leden - 19 %
únor - 16 %
březen - 14 %
duben - 9 %
květen - 2 %
červen -0 %
červenec - 0 %
srpen - 0 %
září - 1 %
říjen - 8 %
listopad - 14%
prosinec -17 %
celý rok - 100 %

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Jakým způsobem se správně stanoví výkony radiátoru pro účely rozúčtování nákladů na vytápění dle elektronických ITN? Co určí, jaký teplotní spád má být použit?
[ 10.5.16 - dotaz číslo: 68855 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Vytápění ]

Dobrý den,
výkon radiátorů podle teplotního spádu, případně podle střední teploty, se uvádí v technických podkladech výrobce. Pro starší tělesa existují tabulky dohledatelné v odborné literatuře, například zde najdete hodnoty pro litinové žebrové radiátory:
http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/59-tepelny-vykon-ocelovych-a-litinovych-clankovych-teles

Pro výpočet dodávky tepla by se měl použít skutečný teplotní spád, který ale není většinou znám. Proto se nahrazuje výpočtem podle střední teploty radiátoru, kterou IRTN snímá. Můžete použít například tuto kalkulačku:
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/42-prepocet-tepelnych-vykonu-otopnych-teles

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Prosíme o zodpovězení dotazu ohledně položení kabelu vysokého napětí mezi obytnými domy v cestě která je široká 5,5 m. Již v zmíněné komunikaci mimo vysokého napětí vede povrchní kanalizace, splašková kanalizace a vodovodní řád. Hned vedle se má pokládat kabel 7RD-VN. Existuje nějaká norma která určuje vzdálenosti mezi uložením řádů a kabelu? Je vůbec možné vést takto silný kabel mezi baráky? Na stavebním úřadu v Horažďovicích nám odpověděli, že pokud se projektant podepíše pod tento projekt není nutné dodržet rozměry mezi vedeními - je to vůbec možné? My, jako majitelé sousední nemovitosti nebudeme mít nikdy možnost si opravit přípojku vody a kanalizace, protože kabel vede u blízké hranice našeho pozemku.

Děkujeme za odpověď.
[ 9.5.16 - dotaz číslo: 68800 - téma: Energie v obcích, městech, regionech ]

Vážený pane,
pro podzemní kabely elektrického vedení je stanoveno ochranné pásmo v šířce 1 m po obou stranách krajního kabelu - viz zákon 458/2000 Sb, §46 odst. 5.

Pokud je v ochranném pásmu nově pokládaného kabelu jiné vedení, kanalizace apod. musí s tím jeho majitel souhlasit, stejně tak je nutný souhlas majitele dotčených pozemků. Pokud tedy ochranné pásmo zasahuje do vašich pozemků, měl vás stavební úřad zahrnout mezi účastníky územního řízení.

Ve vašem případě už bylo územní rozhodnutí vydáno.
http://www.muhorazdovice.cz/muhd/user/deska/sps/SPS0536270.PDF
Máte tedy jen omezené možnosti, jak se bránit. Jako energetická poradna vám bohužel nemůžeme dát kvalifikovanou právní radu.

V ochranném pásmu el. kabelu nelze umisťovat další stavby bez souhlasu majitele vedení. V praxi je běžné, že v případě potřeby požádáte vlastníka (E.ON) o souhlas s umístěním kanalizace apod. Se souhlasem obvykle není problém.

S pozdravem
F. Macholda. K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
máme na Vás prosbu o informaci, jak vyhotovit rozúčtování TU a TUV za rok 2015? Vyúčtování za rok 2015 do června je jasné, bylo při centrálním vytápění. Od července máme vlastní plynovou kotelnu, ale nemáme indikátory(měřidla TU). Podle které vyhlášky se bude toto vyúčtování provádět a jak? Zaplatily se zálohy na plyn za období od 7-12, měřidla na SV i TUV máme.
Děkujeme za odpověď a přejeme pěkný den.
[ 2.5.16 - dotaz číslo: 68583 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
při vyúčtování tepla lze postupovat dvěma způsoby:

1/ podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. (pro spotřebu v roce 2016 už je nutno použít vyhlášku č. 269/2015 Sb.). Podle této vyhlášky platí, že pokud nejsou v bytech indikátory spotřeby, rozúčtují se náklady podle podlahové plochy. Viz §4 odst.5.
2/ V rámci SVJ se dohodnete na jakémkoli jiném způsobu rozúčtování. S návrhem musí ale souhlasit všichni majitelé bytů, nestačí většina. Pokud by nebyla 100% shoda, musí se postupovat podle výše uvedené vyhlášky.

Obdobně při rozúčtování nákladů na teplou vodu můžete postupovat podle vyhlášky č. 372/2001 Sb., nebo si odsouhlasit jiné řešení. Vyhláška uvádí, že 30 % nákladů tvoří základní složka, která se rozdělí podle plochy bytů, a 70 % je spotřební složka, která se rozdělí podle náměrů vodoměrů.

Do nákladů na teplo a teplou vodu samozřejmě započítáte nejen cenu plynu a vody, ale i náklady na servis kotelny, revize atd.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den, jak nutna legislativa je potrebna, k vybudovani a uzivani mikroelektrarny, ktera by nebyla pripojen k siti? Takze jenom pro vlastni spotrebu.
[ 29.4.16 - dotaz číslo: 68561 - téma: Energie vody ]

Vážený pane,
pokud jde o zdroj elektřiny, který není připojen k síti a který máte pouze pro vlastní potřebu, pak nemusíte mít licenci pro podnikání v energetice.
U elektrárny pro vlastní spotřebu, která je připojena k síti, musíte mít souhlas provozovatele sítě (E.ON, ČEZ, PRE). Pokud má výkon přes 10 kW, musíte mít i licenci pro podnikání v energetice podle zákona 458/2000 Sb.

Jestliže vybudování elektrárny zahrnuje nějakou stavbu (např. jez na řece), budete potřebovat stavební povolení - informujte se na příslušném stavebním úřadě.

S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsme menší město a vlastníme nájemní bytové domy vybaveny plynovou kotelnou a na otopných tělesech jsou TRV. Jak se prosím na nás vztahuje povinnost zákona č. 406/2000 Sb. a to §7 odst. 4 písm. a) a §7 odst. 9.
[ 27.4.16 - dotaz číslo: 68502 - téma: Legislativa ]

Vážený pane,

povinnost "vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie" (dle §7 odst. 4 písm. a) zákona) máte v zásadě splněnou tím, že jste na tělesa instalovali TRV.

Tato povinnost je podrobněji specifikována prováděcím předpisem podle §7 odst. 9. zákona. A to vyhláškou č. 194/2007 Sb. (která byla novelizována vyhláškou č. 237/2014 Sb.). Regulace vytápění se týká §6, odst. 1) vyhlášky. Níže uvádíme "překlad" právnického jazyka vyhlášky do technické češtiny. Vesměs platí, že požadavek lze splnit i jinak, než je popsáno níže, uvádíme nejběžnější řešení.

odst. 1 a): zajistit ekvitermní regulaci topné vody - obvykle jde o standardní součást dodávky plynové kotelny, případně ji má kotel zabudovanou.
odst. 1 b): zajistit zónovou regulaci, pokud to budova vyžaduje - u bytových domů se používá jen někdy.
odst. 1 c): instalovat na tělesa termostatické ventily (nebo jinou regulaci), je-li to technicky možné
odst. 1 d): instalovat (obvykle na patu stoupaček) regulátor tlakové diference, pokud je to třeba (například pokud máte oběhové čerpadlo s automatickou regulací otáček, není toto nutné instalovat)

Doporučujeme technické řešení regulace jednotlivých kotelen a domů případně konzultovat s projektantem.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím o informaci. Bydlím v řadovém domku a soused si instaloval k bazénu solární čerpadlo , značka nevím přesně, něco jako firewerk. Zahradu mám vzdálenou od tohoto čerpadla asi 14 metrů.Některé dny jede celý den a vydává nepřetržitý hluk.Tento hluk není nijak veliký ,ale je slyšet i do domu.
Bylo mě řečeno, že je vše v normě. Ale na zahradě , kde byl vždy klid, nyní se nedá pobývat.Domluva s ním není možná. Co se tím dá dělat ?
Děkuji
[ 26.4.16 - dotaz číslo: 68431 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Vážená paní,
váš dotaz je spíše pro právníka než pro energetickou poradnu.
Doporučujeme se obrátit na občanskou poradnu, kde vám jistě poradí lépe.
http://www.opplzen.cz/

Pokud si myslíte, že dochází k překročení norem pro hluk, obraťte se na krajskou hygienickou stanici.
http://www.khsplzen.cz/

Shrnutí možného postupu najdete např. zde:
http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/hluk-obtezovani-hlukem/
http://hluk.eps.cz/hluk/kompas-obcana-obtezovaneho-hlukem/


Přejeme hodně úspěchů!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Přeji hezký den,
jsem důchodce, a šetřím s teplem, které i špatně snáším. Bydlím nyní již sama 44 let v zatepleném paneláku ve středovém bytě 3+1. Těšila jsem se, že konečně od r.2015 budu platit jen teplo které spotřebuji,neboť do té doby jsem platila dle podlahové plochy.
Málem mě ale ranila mrtvice, neboť SVJ mě napočítalo za r.2015 4x větší náklady na teplo, než ostatním stejným bytům v našem domě,kde žijou i celé rodiny.
Stále jsem měla nejméně 2000-4000 přeplatek ročního vyúčtování, letos jsem se těšila, že se konečně projeví, že malá spotřeba tepla na vyúčtování. Vůbec nechápu, jak to je možné.
Na internetu jsem si našla, že ze zákona musí být od 1.1.2015 osazeny indikátory tepla (máme Siemens WHE552) na všech topných tělesech,tzn.nejen na radiátorech, ale i na stoupačce. My máme indikátory jen na radiátoru (ne na stoupačce).
Informace na internetu říká, že bez indikátorů i na stoupačkách, měření není možné provádět, a je nesprávné. Tak si myslím, že to je asi jediný důvod, proč mám spotřebu naúčtovanou nesprávně.
Jinak si tu nesmyslnou výši nákladů oproti ostatním lidem v domě nedovedu vysvětlit.Jsem z toho na nervy, každá koruna z důchodu na víc, je
pro mě problém.
Děkuji za radu






[ 18.4.16 - dotaz číslo: 68253 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,

SVJ vám za rok 2015 rozhodně nemůže naúčtovat 4x více než ostatním, může vám naúčtovat maximálně o 40% více, než je průměr. Pro platby za teplo spotřebované v roce 2015 platí, že nikdo nesmí zaplatit více, než je 140 % průměrných nákladů, případně méně, než je 60 % průměru (počítáno na m2 podlahové plochy).
Od roku 2016 platí, že maximální platba může být 200 % průměrné platby, minimální platba může být 80 % průměru.

Pozor: výše uvedené platí pro případ, že se účtuje podle vyhl. 372/2001 Sb. (respektive za teplo spotřebované v roce 2016 podle vyhl. 269/2015 Sb.). Pokud jste si v minulosti v domě odsouhlasili jiný způsob účtování (což je podle zákona možné), pak vám SVJ může účtovat i vyšší platbu podle vašich vlastních pravidel.

V každém případě požádejte SVJ o podrobné zdůvodnění vašich plateb za teplo a případně ho reklamujte.

Co se týká indikátorů spotřeby: Indikátorů je více druhů, každý funguje trochu jinak. Na stoupačky se nedává žádný. Každý výrobce samozřejmě vychvaluje to, co vyrábí; někteří také haní konkurenční výrobky. To je důvod, proč najdete protichůdné informace. Ve skutečnosti se mimo laboratoř nedá přesně změřit ani jinak zjistit, kolik tepla který byt spotřeboval. Dá se to ale zjistit přibližně. Proto se také mluví o indikátorech spotřeby, ne o měřidlech. Lze říci, že neexistuje správný indikátor, každý má nějakou nepřesnost nebo slabinu.

Při přípravě vyhlášky o rozúčtování tepla se proto zavedl postup, kdy se část nákladů na teplo účtuje tzv. základní složkou (podle podlahové plochy) a část podle indikátorů. Současně je zaveden i strop pro minimální a maximální platbu. Tím se má kompenzovat nepřesnost zjišťování spotřeby tepla. Bohužel, žádný způsob rozúčtování spotřeby není úplně spravedlivý. Řešením by bylo pouze vybourat stávající topení a instalovat nové vytápění tak, aby každý byt měl vlastní okruh, kde lze měřit spotřebu tepla přesně.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda. K. Srdečný



[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
chci Vás požádat o radu, zda jsem následné dobře pochopila.
Našla jsem informaci, že v souvislosti s nařízením
vlády je ze zákona od 1.1.2015 povinnost instalovat v bytech bytových domů indikátory odběru tepla na všechna topná tělesa, tzn. nejen na radiátory, ale i na přívodní svislé roury, které také vytápějí.
Přičemž nedodržení toho je porušení zákona?
Můžete mě prosím říci jaké je to číslo nařízení vlády? Děkuji
[ 18.4.16 - dotaz číslo: 68241 - téma: Měření a regulace ]

Vážená paní,
indikátory spotřeby tepla mohou být různých typů, každý pracuje trochu jiným způsobem a proto se také různě instalují.

Nejrozšířenější typ indikátoru se dává jen na těleso, neregistruje tedy teplo které do místnosti dodají stoupačky.
Jiný typ se dává na trubku odcházející z radiátoru, ani ten neregistruje teplo které do místnosti dodají stoupačky.
Ještě jiný typ se dá do místnosti pod strop a registruje teplo nejen z radiátorů a stoupaček, ale třeba i z vaření nebo žehlení.

Citace ze zákona uvádíme níže.

Aby se zohlednilo i teplo ze stoupaček, případně teplo, které přijde skrz zeď nebo strop od sousedů, platí se teplo základní a spotřební složkou. Základní složku (40 až 50 %) platí každý, bez ohledu na údaj nějakého indikátoru. Smyslem je, aby i nájemníci s vypnutými radiátory platili teplo, protože ho využívají právě stoupačkami nebo od sousedů. Dále se zavádí minimální a maximální platba, takže i nájemníci s nulovým náměrem indikátorů musí zaplatit nějaký minimální podíl (od roku 2016 to je 80 % průměrných nákladů).

Odpověď na váš dotaz tedy zní: Není povinnost měřit teplo, kterými v bytě topí stoupačky. Povinnost "měření" nevyplývá z nařízení vlády, ale ze zákona a prováděcí vyhlášky.

Povinnost instalovat "měřiče" tepla vyplývá ze zákona č. 406/2000 Sb, §7 odst. 4g. Konkrétně se zde uvádí:

[Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni] vybavit, v případě bytových domů a víceúčelových staveb s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu; vlastníci a uživatelé bytů nebo nebytových prostor jsou povinni na základě výzvy vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

Toto ustanovení pak upřesňuje vyhláška č. 194/2007 Sb. §7a odst. 2). Konkrétně se zde uvádí:

Zařízením pro rozdělování nákladů na vytápění je indikátor pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy instalovaný na každém otopném tělese, indikátor instalovaný na odtokové trubce z otopného tělesa nebo přístroj se snímačem teploty vnitřního vzduchu ve vytápěném prostoru a teploty venkovního vzduchu ve dnech vytápění v otopném období s trvalým průběhovým záznamem rozdílů těchto teplot vzduchu za časový interval, kterým je počet dnů v otopném období. V budově se instalují vždy stejné typy indikátorů nebo přístrojů se snímačem teplot.


S pozdravem
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, podle jakého klíče se provádí rozúčtování tepla v domech pouze s nebytovými prostory (např. sklad apod.). Může si pronajímatel takového prostoru libovolně volit metodu výpočtu, i přestože nedošlo k souhlasu nájemce anebo existuje vyhláška, která by tuto oblast pokrývala (viz např.vyhláška MMR č.372/2001 nahrazená od 1.1. 2016 vyhláškou MMR č.269/2015)? Dále by mne zajímalo, jak by mělo vypadat takové rozúčtování a zda to také upravuje nějaká vyhláška? Děkuji
[ 15.4.16 - dotaz číslo: 68238 - téma: Měření a regulace ]

Vážená paní,
váš dotaz je spíše pro právníka než pro energetickou poradnu. Nakolik je nám známo, neexistuje předpis pro rozúčtování tepla v nebytových prostorách (kromě bytových domů, kde jsou u nebytové prostory). Vzhledem k tomu, že nebytové prostory jsou velmi různorodé (od sklepa přes operní halu až po obchodní centrum), byl by takový předpis velmi nepraktický.
Způsob vyúčtování nákladů na energie by měl být součástí nájemní smlouvy. Pokud s ním nájemce nesouhlasí, nemůže uzavřít nájemní smlouvu.
Pokud platby za energie nejsou ve smlouvě stanoveny, doporučujeme další postup konzultovat s vaším právníkem.
Přejeme příjemný den!
F. Macholda, K. Srdečný

[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Vážení pánové, velice děkuji za odpověď na můj dotaz č. 68065, ještě s dovolením jeden navazující:
Náš dodavatel dosud teplo do TUV stanovoval tak, že v období červen-srpen (kdy nedodával teplo do UT) spočetl díky kalorimetru v předávací stanici objem tepla (nyní dodaného jen do TUV), dle jejího množství zjistil objem tepla nutný pro ohřev 1m3 TUV, na konci TS zjistil celkový objem TUV, vynásobil ho teplem pro 1m3 vody a takto spočetl celkové předpokládané teplo potřebné pro TUV za TS. Vyšlo mu tak, že na TUV je třeba 28 % celkového množství tepla. Je to i přes nespávný postup?
Ve vyhlášce 194/2007 Sb., která o dělení tepla 60% UT/40% TUV hovoří, jsem našel odst. 3, pís.b, par. 7, který to (zdá se) legalizuje. Existuje nějaký právní akt, který stanovuje, zda je povinnost dodavatele tepla dělit teplo 60 %/ 40 %, když používá takovouto výpočtovou metodu? Podle mého laického soudu je díky chladnější konstrukci domu v zimě ve skutečnosti na ohřání TUV třeba více tepla než v létě, ale skutečně si netroufám predikovat, která výpočtová metoda je přersnější. Každopádně chci použít tu, která je legální).

Předem velice děkuji za radu a přeji pěkný den.



[ 11.4.16 - dotaz číslo: 68073 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
stanovení spotřeby tepla pro ohřev vody výpočtem ze spotřeby letních měsíců je v souladu s vyhl. 194/2007 Sb. §7, odst.3a). Je to i technicky celkem správně, i když určitá nepřesnost tam je. V létě bývá odběr TUV menší kvůli dovoleným, ztráty v rozvodech (případně předávací stanici) jsou však celoročně (přibližně) stejné. V létě tedy vychází větší spotřeba tepla na ohřev 1 m3 odebrané vody. Rozdíl bude odhadem do 10 %.

Rozdělení nákladů na TUV a ÚT v poměru 40 % TUV / 60 % ÚT je rovněž v souladu s vyhláškou (§7, odst.3b).

Rozhodující je, kde se TUV připravuje. Pokud je to ve výměníku v budově, platí první postup (výpočtem). Pokud se TUV připravuje mimo budovu, např. v sídlištní kotelně nebo v centrálním výměníku, pak je přípustný druhý postup (percentuální rozdělení). Vždy je ale možné použít samostatné měření tepla pro TUV.

Pokud dodavatel tepla odmítá instalovat samostatné měření spotřeby tepla pro TUV, můžete si nainstalovat vlastní podružné měření. Nepůjde o fakturační měřidlo, ale na základě vlastního měření můžete případně reklamovat vyúčtování nákladů na ohřev vody a požadovat fakturaci podle naměřeného množství tepla.

Přejeme příjemné bydlení!
F. Macholda, K. Srdečný
[ Odpovídá: Mgr., MBA František Macholda - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 37 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect