EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Tiskové zprávy  ::  Nahrazení průkazů energetické náročnosti budov pouhým dokládáním faktur odporuje Evropské směrnici  :: 

Tisková zpráva EkoWATTu

Nahrazení průkazů energetické náročnosti budov pouhým dokládáním faktur odporuje Evropské směrnici

18. 4. 2013 - Praha TISKOVÁ ZPRÁVA EKOWATT, CENTRUM PRO OBNOVITELNÉ ZDROJE A ÚSPORY ENERGIE
Praha, 18. dubna 2013
Nahrazení průkazů energetické náročnosti budov pouhým dokládáním faktur odporuje Evropské směrnici

Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo návrh, který by vlastníkům nemovitostí umožnil vpodstatě ve všech případech nahradit průkazy energetické náročnosti při prodejích a nových pronájmech posledními třemi ročními vyúčtováními za energie. Návrh usiluje o zjednodušení podmínek pro majitele nemovitostí, bohužel však odporuje původnímu účelu směrnice evropské komise, kvůli které byla novela zákona o hospodaření s energií přirpavena. Průkazy energetické náročnosti slouží k objektivnímu porovnání nabízené nemovitosti a roční vyúčtování za energie nemohou tyto údaje poskytnout.

Faktury za spotřebované energie závisí významně na způsobu užívání budovy či bytu, počtu osob užívajících prostory i na klimatických podmínkách. Pro zájemce o pronájem či kupce nemovitosti tudíž nemají potřebnou vypovídací hodnotu a neumožňují porovnat nemovitosti mezi sebou z hlediska energetické náročnosti – což je původním smyslem a cílem PENB.

Jiří Beranovský, energetický expert společnosti EkoWATT, vysvětluje: „Máte-li domek, který užívá rodina se třemi malými dětmi, budou spotřeby energií zcela odlišné, než kdyby ve stejném domku bydlela osamělá důchodkyně. Právě proto vznikla novela zákona o hospodaření s energií platná od 1.1.2013 a její prováděcí vyhláška, upravující nově průkazy energetické náročnosti, aby bylo možné energetickou náročnost budov porovnat při jejich definovaném typickém užívání.”

Jako jeden z důvodu ke změně povinností uvádí ministerstvo nedostatek energetických specialistů. Tento problém by bylo však možné vyřešít posunutím termínů povinnosti zpracovat průkaz energetické náročnosti. Navíc ceny zpracování Průkazu energetické náročnosti neustále klesají, v součané době se pohybují již kolem částky 3 - 5 tis. Kč u rodinných domků, což ukazuje na to, že osob oprávněných zpracovávat PENB je dostatek.

Kontakt: Jiří Beranovský
EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
Švábky 2, 180 00 Praha 8
tel: 266 710 247
e-mail: jiri.beranovsky@ekowatt.cz, www.ekowatt.cz

EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie je česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí. Byla založena v roce 1990 jako nevládní nezisková organizace (občanské sdružení). Za dobu svého fungování se EkoWATT vyvinul v profesionální poradenskou a expertní společnost, jejíž výsledky jsou oceňovány v českém i mezinárodním měřítku.

 

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect