Poradenství v oblasti nízkoenergetické a pasivní výstavby budov
Komu je služba určena?
- zájemci o výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů
- projektanti, architekti
- stavební a developerské společnosti
Objekty, pro které je určena
- všechny typy budov
EkoWATT poskytuje nezávislé odborné poradenství v oblasti výstavby domů v nízkoenergetické a pasivním standardu.
Aby bylo nízkoenergetického či pasivního standardu domu skutečně dosaženo, je třeba v rámci přípravy projektu i realizace stavby třeba doržet určité postupy. Poradíme Vám, jak postupovat, a také, jak zajistit, aby Vás nízkoenergetický či pasivní dům nevyšel příliš draho. Úspory energie lze dosáhnout pomocí kombinace různých opatření - některá investiční náklady nezvýší vůbec, jiná mohou stavbu naopak výrazně prodražit. Řešením je celková optimalizace projektu domu z hlediska investičních a provozních nákladů.
Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na tepelnou náročnost budov a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou novostavbou zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění.
Existují i tzv. pasivní domy, kde je spotřeba tepla ještě nižší - zhruba jen desetinová ve srovnání s běžnou českou novostavbou. Pasivní domy však vyžadují ještě náročnější postupy při projektování i výstavbě. Nízkoenergetický dům je tedy v současnosti jakýmsi kompromisem mezi pasivním domem a "běžnou" výstavbou. V zahraničí je již zcela běžným standardem.
Škála energetické náročnosti domů. © EkoWATT
Nízkoenergetické a pasivní domy mají několik základních znaků:
- kompaktní tvar bez zbytečných výčnělků
- prosklené plochy jsou orientovány na jih
- nadstandardní tepelné izolace a zasklení
- důsledné řešení tepelných mostů
- vzduchotěsnost domu
- regulace vytápění využívající tepelné zisky
- strojní větrání s rekuperací tepla
- spotřeba tepla na vytápění je max. 50 kWh/m2.rok u nízkoenergetického, resp. 15 kWh/m2.rok u pasivního domu
Kromě toho je důležité, aby jednotlivé komponenty domu byly vyvážené a vzájemně spolupracovaly. Podmínkou úspěšné realizace nízkoenergetické stavby je pečlivá příprava projektu, na kterém bychom rozhodně neměli šetřit. Důležité je také, aby dům projektoval tým specialistů - zadávat projekt postupně různým profesím není ideální. Po dokončení projektu bychom si měli nechat výpočtem doložit tzv. měrnou spotřebu tepla na vytápění (nesmí přesáhnout 50, respektive 15 kWh/m2.rok. Ideální je výpočet nezávislým odborníkem podle normy ČSN EN 832, která dává nejvěrohodnější výsledky.
Máte-li zájem o více informací nebo o objednání služby, vyplňte prosím poptávkový formulář.
REFERENCE K TÉTO SLUŽBĚ
Energeticko-ekonomická optimalizace rekonstrukce bytových domů v Brně Maloměřicích
SLOVNÍČEK POJMŮ
- Pasivní dům
- Dům, jehož roční potřeba tepla na vytápění je maximálně 20 kWh/m2. Běžná česká novostavba spotřebuje na vytápění zhruba 80-100 kWh/ m2.rok.
Pasivní dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy. Tato norma stanovuje ještě další podmínky pro klasifikaci domu v pasivním standardu. Mj. primární energie na provoz pasivního domu z neobnovitelných zdrojů (tedy energie na vytápění, přípravu teplé vody a elektrická energie pro technologie) nesmí překročit 60 kWh/(m2.a). - Nízkoenergetický dům
- Dům, jehož roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 vytápěné podlahové plochy. Nízkoenergetický dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy.